Feyenoord moet zich tegen Malmö rehabiliteren i Rijvers en Her bin oneens met aanpak bondscoaches OP ZOEK NAAR SPONSERS onzakelijk op Bestuur Ajax stelt zich ^>ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 23 OKTOBER 1979 PAGINA 13 Vaclav Jezek: „Ik neem geen ge- ÖJnoegen met zelfoverschatting wat i d sommige van onze spelers doen". VACLAV JEZEK HEEFT DE ZWEEP EROVER GELEGD ROTTERDAM De terugval, die onmiskenbaar bij Feyenoord is ingetreden na "de duels met Ajax en Everton, baart trainer Vaclav Jezek niet al te grote zor gen. „Dat is logisch na die krach tsexplosies. We hebben na de wedstrijd tegen NAC extra hard getraind om de conditie weer bij te schaven. Ik ben ervan over tuigd dat Feyenoord zich teven Malmö zal rehabiliteren. Van middag nog heb ik tegen iedere speler mijn mening over zijn spel gezegd en eraan toegevoegd dat we de laatste twee wedstrij den, tegen Forjuna en Go Ahead, ons produkt slecht aan de kij kers hebben verkocht". Jezek weet waaraan het schort en heeft die lacunes aangegeven. „Na Ajax en Everton was de conditie aangetast. Daar hebben we die zwaardere training voor gehad. Voorts hebben we zowel Fortuna als Go Ahead onderschat en dat heb ik hen zeer duidelijk gemaakt. We speelden tegen Go Ahead zelfs zo slecht dat die 11 geen verlies- maar een winstpunt voor ons moet worden genoemd. Ten derde hadden sommige spelers na die fraaie zege op Ajax het idee dat we er al waren. Dat heb ik hen uit het hoofd ge praat. Iedereen zal weer hard moeten werken want we hebben de kwaliteit niet om op onze lauweren te rusten. Concentratie, motivatie en werklust moeten optimaal terugkeren en dat zal tegen Malmö het geval moeten zijn want we spelen in deze tweede ronde van het UEFA Cuptoernooi toch tegen de finalist Europa Cup I van vorig seizoen, die Saint Etienne en Dynamo Kiev uitscha kelde. Ik stel zelfs dat Feyenoord een moeilijker tegenstander heeft aan Malmö dar} PSV aan Saint Etienne". Opvallend pittige taal van de altijd zo minzame Jezek, die zich volgens ei gen zeggen behoorlijk heeft geërgerd aan de laatste twee wedstrijden van zijn pupillen. „We kunnen ons niet veroorloven om terug te zakken. Fey enoord verkeert in ongeveer dezelfde positie als AZ '67 enige jaren geleden. Wij zijn in een seizoen ook gegroeid, te ~snel, wat ik nimmer heb verheeld. Men verwacht nu veel van ons maar ik blijf bij mijn mening dat ik blij zal zijn als we dit seizoen weer Europees voetbal halen. Ik neem geen genoegen met zelfoverschatting, wat verschei dene van onze spelers doen". De assistent-trainers Clemens Westerhof en Jan Mak* hebben Malmö bekelceri, maar veel wijzer zal Jezek er niet van zijn geworden. Westerhof deed het enige weken geleden en Mak afgelopen zater dag en hun rapporten toonden nogal wat verschillen. Jezek: „Klopt, maar dat lag ook aan het verschil in veld, wee'rsom- standigheden en een andere opstelling. We weten wel dat Malmö ook in de uit wedstrijden pleegt te scoren en weinig incasseert. De ploeg speelt eenvoudig voetbal, maar dat kan best goed zijn. De bal gaat naar voren, twee of drie spelers gaan mee en daarop moet je je concept afstellen. Nottingham* Forest had er in de laatste finale Europa Cup I ook moei te mee. Het won niet voor niets met slechts 10. Het was geen beste eind strijd maar die Engelsen hadden het er wat moeilijk mee". Zelf beslissen Feyenoord zal zeer waarschijnlijk spelen als uit tegen Everton met dat verschil, dat. Van der Lem op rechts zal staan inplaats van Budding. Over igens moeten zowel Van der Lem als Notten op advies van de medische staf vandaag, als Feyenoord in Zeist vertoeft, zelf beslissen of ze in staat zijn een hele wedstrijd te spelen. Je zek: „Ik bespreek altijd alles. Als ze zich niet topfit voelen, spelen ze niet of een gedeeltelijke wedstrijd". De eensklaps kritisch pratende Jezek is ook weinig gelukkig met de competitie- indeling. Vóór FeyenoordEverton moest zijn ploeg tegen Ajax aantreden, na MalmöFeyenoord wacht de uitwed strijd tegen AZ '67. „Daarom gaan we ook dezelfde avond terug. Dat scheelt een dag, onder meer ook met de verzor ging. We hebben niet overwogen AZ te verzoeken inplaats van zaterdag op zon dag te spelen. Dat is in mijn eigen land door de bond zo geregeld. In Tsjecho- Slowakije wordt op zaterdag gespeeld maar als tevoren een ploeg Europees voetbal heeft gespeeld, wordt het compe titieduel automatisch naar zondag ver schoven. Dat is hier niet het geval. Het hangt van de tegenstander af. De KNVB regelt alleen iets voor de eigen inter lands, maar niet voor de clubs". HERMAN VAN BERGEM VOORZITTER TON HARMSEN SNIJDT (Van onze verslaggever) ^OTTERDAM Geen shirtreclame maar wel sponsoring Wkeft Feyenoord gedacht en,is op zoek gegaan naar bedrij- ||§n. die een wedstrijd ongeacht Europees voetbal, com- wËtitie- of bekerduel willen adopteren in ruil voor recla- WÊe tijdens die wedstrijd in het stadion en allerlei facilitei- j£||n, zoals een aantal (betaalde) plaatsen op de eretribune, l|wgang tot de koffiekamer, e.d. voorzitter Guus Couwenberg slaat lie actie, waar- plor dit seizoen als „proefjaar" geldt, behoorlijk aan. Cou- wenberg: „Reisbureau Bel Air heeft zich ontfermd over FeyenoordMalmö en alvast een optie voor de eventuele volgende UEFA Cupronde genomen. We zijn in bespreking met een tiental bedrijven die elk een wedstrijd zouden wil len sponsoren. In ruil voor hun financiële bijdrage stellen wij die plaatsen op het ereterras, in de koffiekamer waar de relaties van de bedrijven anders niet worden toegelaten, be schikbaar. Plus natuurlijk reclame. Het reisbureau heeft voor Feyenoord—Malmö tweehonderd kaarten kunnen ko pen voor relaties (verkopers van hun reizen). Dit is onze nieuwe manier om te trachten het verlies dat we in de voorgaande jaren hebben geleden te compenseren. Ook de „Vrienden van Feyenoord", een ploeg van nu vijftig bedrij ven en particulieren die jaarlijks een bedrag storten, genie ten die voordelen". Overigens stroomde er gisteren in het Kuipje, het spelers home, al een fors bedrag binnen. De supportersvereniging Feyenoord organiseerde een autototo, een loterij met een luxe auto als prijs. Er waren niet minder dan 161.000 loten verkocht a één gulden en Jan van der Schoor, voorzitter van de supportersvereniging, overhandigde manager Peter Stephan een cheque van één ton, zijnde het grootste deel van de omzet in de eerste autototo, die natuurlijk wordt voortgezet. Het geld wordt besteed aan de voetbalschool voor jeugdigen. IALLE SIGNALEN NAAR ZEIST WORDEN IN DE WIND GESLAGEN AMSTERDAM Zo'n anderhalf jaar geleden ver dween Jaap van Praag bij Ajax als voorzitter. Een grijnzende praeses op de beeldbuis en een foto in de krant. Het was niet meer dan schijn, want het afscheid was pijnlijk voor Van Praag. Hij wilde wel doorgaan, maar mocht niet meer. De Amsterdamse charmeur stond te veel in het middelpunt van de belangstelling en dat stuitte bij het merendeel van de ledenraad steeds meer tegen de borst. /Dit gezaghebbende college binnen de Amsterdamse vereni- ging kwam met Ton Harmsen op de planken, een man die in de zakenwereld zijn sporen had verdiend. Van een ano nieme verwarmingsmonteur had hij zich opgewerkt tot een autoriteit in de zakenwereld. Harmsen werd met grote meerderheid van stemmen gekozen als de opvolger van Van Praag. Op het Zakelijke terrein verwachtte men in Amsterdam de nodige impulsen van Harmsen, want de miljoenen die wa ren verdiend aan het verkopen van spelers als Cruijff en Neeskens verloren de nodige nullen. Het zakenleven zou een bron kunnen zijn, die de nodige gaten kan opvullen in de begroting. De grootste sponsor is tot nu toe nog altijd de toeschouwer. Voor een huishouding als Ajax is Europa Cup-voetbal dan ook noodzakelijk. Nietszeggende clubs als Omonia Nicosia, de tegenstan der van Ajax in de tweede ronde van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen, weken niets los in de harten van de hoofdstedelijke aanhang. Dat bleek al toen dreumes HJK Helsinki zich buiten Fin land waagde en nogmaals een pak slaag kreeg van Ajax. Ongeveer achtduizend toeschouwers zagen wel iets in een dergelijke vertoning. Die eerste ronde werd een schadepost, maar daar zijn de clubs, die op Euro pees niveau spelen, allang aan gewend. Schadepost De tweede ronde zal Ajax weer geen vetpot opleveren. De leiding sprong ook een gat in de lucht toen eerst Ajax en daarna Omonia Nicosia uit de beker werden getoverd tij dens de loting in Zurich. De anonimiteit van de Cyprioti sche ploeg moet goed zijn voor een ruime belangstelling, zo wordt door het bestuur van Ajax geredeneerd. Verder wenst men niet te denken. Het verzoek van Omonia Nicosia om eerst op Cyprus te spelen werd door Ajax dan ook van tafel geveegd. Deze schriftelijke wens van de Cyprioten had overigens een chantage-achtig karakter. Wanneer Ajax immers op Cy prus tegen Omonia zijn return afwerkt, is er een nationale feestdag. De leiding van Omonia kon door de met deze feestelijkheden gepaard gaande uitzinnigheid niet garant staan voor de veiligheid van het Amsterdamse gezelschap in Nicosia. Ajax ging echter niet overstag en stelde voor om de. wedstrijd een dag eerder te spelen. Geen reactie kreeg men vanuit Cyprus zodat de return normaal op woensdag 7 november wordt afgewerkt. Morgen is echter de eerste wedstrijd. Er bestaat geen run op de kaartjes bij de voorverkoopadressen. De situatie is zelfs te vergelijken met die voor de (toen al besliste) return tegen HJK Helsinki, zodat men in Amsterdam waarschijn lijk blij mag zijn met tienduizend toeschouwers. Te weinig om deze dure tweede ronde (Omonia ligt niet om de hoek van de deur) zonder financiële kleerscheuren te overleven. Desondanks weigert Ajax alle middelen te baat te nemen om tot een zo gunstig mogelijk financieel resultaat te ko men. De service aan het publiek blijft ernstig in gebreke omdat Harmsen, die de laatste tijd de nodige problemen heeft gekend met de pers en blijkbaar geen waarde hecht aan de invloed van de media, weigert persconferenties te beleggen aan de vooravond van een Europa Cup-treffen. Het publiek is de dupe van het machtsspelletje dat Harm sen momenteel ten tonele brengt. Maar hij snijdt zichzelf ook in de vingers, want „opwarmertjes" in de vorm van voorbeschouwingen zijn minimaal. Kandidaat-toeschou wers worden zodoende niet geactiveerd en blijven bij de radio luisteren. De Nederlandse voetballiefhebber is nu eenmaal een gemakzuchtig mens. ERIK VISSER „Het gaat ons niet om blessures waarmee kan worden gespeeld", verduidelijkte Rijvers. „Blessures als een knietje in de dij en tikken links en rechts. Die zijn binnen een paar da gen tc genezen. Nee. het gaat om blessures waarmee wel kan worden gespeeld, maar die toch nog niet zijn genezen Bij PSV dragen wij in dat soort gevallen zelf de verantwoor delijkheid voor onze beslissing. Op Zeist trek ken ze zich echter van onze belangen niets ZICHZELF IN DE VINGERS toen zelf nog heel zuinig met hem om sprongen". Voorlopig lijkt de lijn vanuit Eindhoven met Zeist behoorlijk gestoord. Van Gelder: „Hoe wij uit deze impasse willen komen? Laat het initiatief maar' van de bond uitgaan. De bond heeft ons nodig en PSy niet de bond". En Kees Rijvers: „Toevallig zijn het wel allemaal internationals, de geblesseerden waar we nu mee tobben". De epidemie verhindert Rijvers voorlopig ook een opstelling voor het eerste duel met Saint Etienne op papier te zetten. Van zeven spelers (Van Beveren, Brandts, Van Kraaij, Wildschut, Valke, Lubse en Kos ter) staat vast dat zij kunnen spelen. Iets min der zeker, maar wel waarschijnlijk, is het meespelen van Stevens en Van der Kuijlen. Gisteren rekende Rijvers nog niet op Willy van de Kerkhof en Willy Janssen. Misschien is wel Jan Poortvliet fit genoeg. Paul Postu- ma en Willy Scheepers, de libero varf het toe komstteam, staan als vervangers klaar HENK MEES Voorbeelden DHOVEN Op voorhand wij zowel trainer Kees Rijvers van |V als Robert Herbin, zijn collega Saint Etienne, nu al een schuldi- aan voor de ^eventuele uitschake- ig in de tweede ronde van het toerr oi om de UEFA Cup. Zonder par- wordt over twee weken door de liezende partij de betrokken nati- ale bondscoach mede-verantwoor* lijk gesteld. n Kees Rijvers is al jarenlang bekend dat ;steevast met argwaan alle gebeurtenissen liet KNVB-sportcentrum te Zeist gadeslaat, ige week volgde Herbin het voorbeeld Rijvers, dezelfde man wiens plaats hij in j7 innam als jong maatje in de'spelersgroep Saint Etienne, in de bede om bescher- j van het clubbelang, dens een onbenullige interland tegen de nigde Staten raakte Michel Platini flink vond. Uitgerekend Platini, de sterspeler Frankrijk, die met Johnny Rep de Euro- Cup-finalist van 1976 dit seizoen weer te- moet voeren naar de Europese top. Plati- intbreekt morgenavond clan ook. wanneer nt Etienne.in Eindhoven tegen PSV aan- ïdt. gauw vast kwam te staan, dat Saint Etien- het langere tijd zonder zijn spelbepaler "t stellen, waarschijnlijk ook bij de return over twee weken, vuurde Herbin zijn pijlen af op bondscoach Hidalgo. „In het vervolg", zo riep Herbin uit, „stel ik alleen maar spe lers beschikbaar voor interlands die de moei te waard zijn. Niet voor wedstrijden die enkel om de recette worden gespeeld. Ze moeten er maar rekening mee houden, dat alle Franse clubs de volgende ronde van een toernooi om de Europa Cup hebben bereikt". Lokkende kracht Kees Rijvers kan zich de ergernis van Herbin daarover heel gemakkelijk inden ken. Ook de coach van PSV constateert dat het Oranje-shirt een lokkende kracht bezit. Zijn spelers neemt hij het dan ook niet kwalijk dat zij zich van het clubbe lang niets aantrekken en op elke invitatie vanuit Zeist gretig reageren. Wat Rijvers het hardste grieft, is het selectiebeleid van dè ,-,heren op Zeist". Vooraf aan de inter land van vorige week tegen Polen liet hij dat al blijken en gisteren kreeg Rijvers daarbij dp steun van de clubleiding. Manager Ben van Gelder greep de gebruike lijke persconferentie voor een wedstrijd om de Europa Cup aan om het standpunt van PSV onder woorden, te brengen. Van Gelder: „Iedere speler van ons, .die Wordt uitgeno digd. mag zelf beslissen of hij daaraan gehoor geeft. Of het er nu vijf of acht zijn. Met het aantal hebben wij geen moeite. Wel met de manier waarop. Het blijkt dat alle signalen van ons naar Zeist telkens in de wirjd worden geslagen. We stellen er prijs op. dat onze spe lers. mits zij fit zijn en aan onze verwachtin gen en verplichjinger^ hebben voldaan, wor den geselecteerd. Aan de andere kant willen' ■we echter ook d^t er naar ons wordt geluis terd als wij iets signaleren over blessures en Rijvers: „Op Zeist trekken ze zich niets >nze belangen aan". Rijvers: „Het gaat ook om het stadium waarin wordt geselecteerd. We hebben drie keer, vooraf aan alle interlands van dit seizoen, gevraagd Jan Poortvliet te ontzien vanwege een liesblessure. Pas vo rige week bleek die blessure in Zeist ern stig genoeg. Zo zijn er meer voorbeelden. Stevens bijvoorbeeld, Koster ook. Die werd aanvankelijk zelfs geselecteerd voor de interland tegen IJsland, hoewel we Trainer Robert Herbin van Saint Etienne. hier in gezelschap van doelman Curkovic. moet zijn spelbepaler Michel Platini missen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13