,BeeIdverslag van opmerkelijk man' in nieuw boek over leven van paus "Justitie wil opheldering over optreden fascistische jongeren Pater Ter Reegen officiaal Utrecht Korte metten Oppositie verwerpt steunplan Noorden IDOOL: JE* EISEN MODE BIJ C&A. Dit heb ik dus mooi zélf gekozen: Cow split suède jacket vanJ4Q. echt leer, lekker hoor! (152-176) En ook zo'n broek van stretch corduroy, met riem, 75r Precies watikwiL BiNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 23 OKTOBER 1979 PAGINA Kardinaal Willebrands heeft pater dr. O. ter Reegen per 1 september 1980 benoemd tot officiaal van het aartsbisdom Utrecht als opvolger van pater dr. Th. van Bilsen ofm. Deze had in verband met zijn leeftijd gevraagd te worden vervangen. Pater Ter Reegen (55) studeerde kerkelijk recht aan de pauselijke universiteit Gregoriana te Rome, waar hij in 1954 promoveerde. Na tien jaar te hebben gedoceerd aan het studiehuis van zijn congregatie (SSS) werd hij in 1966 stafmedewerker van het Pastoraal Instituut van de Neder landse Kerkprovincie. In 1972 werd hij benoemd tot secre taris kerkelijk kader aan het secretariaat van de kerkpro- „Uniek beeldverslag van een opmerkelijk man" is de ondertitel van een nieuw boek, dat deze week is verschenen bij uitgever smaatschappij Elsevier en gewijd Is aan le ven en reizen van paus Johannes Paulus II. Gisteren werd het in Haarlem geïntrodu ceerd tijdens een bijeenkomst, waarbij aan de bisschop van Haarlem, pigr. Zwartkruis, het tweede exemplaar werd aangeboden. Het „tweede" exemplaar, omdat het eerste eerder al aan de paus zelf ter hand was ge steld. In opzet gaat het hier om een boek, dat een produkt is van internationale samenwerking. Tien uitgevers in evenzoveel landen hebben in zeven talen, voor 'een editie gezorgd, qp ba sis van teksten van de jezuieten dr. Ludwig Kaufmann en dr. Peter Hebblethwaite, alsme de dr. Reinhold Lehmann. De Nederlandse uitgave is daar een vertaling van, maar zij is tevens uitvoeriger, omdat daarin ook aanvul lende bijdragen zijn opgenomen over recente activiteiten van de paus, die sneller reist, dan de uitgevers kunnen, drukken. Zo beschrijft Noud'Smelt, redacteur van de ac tualiteitenrubriek „Echo" van de KRO, de Poolse reis van de paus en Willebrord Nieu- wenhuis, redacteur van de actualiteitenrubriek „Brandpunt" de Mexicaanse reis. De trips naar Ierland en de Verenigde Staten wachtèn nog op boekstaving. Behalve genoemde reizen beschrijft het boek de nu ruim negenenvijftigjarige reis door het leven van de paus, die niet alleen via het woord, maar evenzeer via het beeld kan wor den gevolgd. Het 128. pagina's tellende boek bevat om en nabij tweehonderd foto's van Jo hannes Paulus II een aantal in kleur waarvan er velen nog niet gepubliceerd zijn. Volgens de heer G. P. J. Schouten, algemeen directeur van de divisie boeken van Elsevier, heeft men voor de internationale editie kun nen putten uit het familie-archief van de fami lie Woityla en is de juistheid van de feiten door de paus zelf geautoriseerd. Men kan hem volgen als scholier, student, steensjouwer, dichter er zijn enkele gedichten van hem opgenomen filosoof, sportman, priester, bis schop, kardinaal en paus uiteraard. De tien betrokken uitgevers hebben samen in totaal voor een oplage van tweehonderddui zend exemplaren gezorgd, met voor Nederland een relatief grote oplage van 25.000 exempla ren. Er wordt dan ook grote belangstellin verwacht, een verwachting, die in de Verenig de Staten al bewaarheid is geworden, zoda men daar al de tweede druk heeft opgelegd. Mgr. Zwartkruis toonde zich zeer tevredei met de nieuwe paus, die hij door en door men selijk noemde. Toen hij door de paus werd on! vangen raadpleegde deze een atlas om te kij ken waar de bisschop precies zat. Daarbij is h: zakelijk direct, kan goed luisteren en heeft d collegialiteit in zijn vaan geschreven. Voorj daarom zag mgr. Zwartkruis met verwachtin uit naar de komende synode. „Ik heb het idei dat wij, als klein episcopaat, een kléin proef tqintje zijn". Een man, die op de komende tij zijn stempel zal drukken; er zullen nog w( meer delen volgen, zei hij bemoedigend voo Elsevier, die het boek voor 24,50 gulden i handel- heeft gebracht. Op 2 december zal in Rot terdam een „Dag met de vreemdeling" worden ge houden op initiatief van de Rotterdamse interkerkelij ke stuurgroep buitenlandse arbeiders, die de kerken in Rotterdam daarom heeft ge vraagd. Het gaat om een dag mét de vreemdeling en niet vóór de vreemdeling, waarbij het de bedoeling is, dat op die dag in de kerken van Rotterdam buitenlan ders zelf aan het woord ko men. Tot nu toe hebben veertig kerken en gemeen ten (hervormd, gerefor meerd en r.k.), alsmede ze ven jeugdorganisaties toe gezegd mee te zullen doen. De dag is slechts bedoeld als een begin om vanuit de kerken te komen tot een werkelijk gesprek. De „Bruno-Kreiskystichting" in Oostenrijk heeft voor de eerste maal prijzen uitgereikt aan strijders voor de mensen rechten. De stichting beschikt over een kapitaal van onge veer twee miljoen gulden, dat door de vakbonden en ban ken bijeen is gebracht bij ge legenheid van de vijfenzestig ste verjaardag van de Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky. Bij degenen, die een prijs ontvingen waren de ge- bande Zuidafrikaanse predi kant dr. Beyers Naudé, de Oostenrijkse afdeling van Amnesty International en twee Zuidamerikaanse bis schoppen, te weten kardinaal Silva Henriquez van Santiago en mgr. Miguel Obando van Managua. De vier overeenkomsten tussen Spanje en de Heilige Stoel, die in de plaats ko men van het concordaat van 1953 zullen begin no vember in Madrid geratifi ceerd worden, waarschijn lijk in het bijzjn van de pauselijk staatssecretaris kardinaal Agostino Casaro- li. De Spaanse minister van Justitie, Cavero, die in Vati caanstad daarover bespre kingen heeft gevoerd, deel de mede, dat er niet was ge sproken over het invoeren van de burgerlijke echt scheiding in Spanje, omdat dit een zuiver binnenlandse aangelegenheid is, ook al heeft het gevolgen voor de kerk. De gesprekspartner van de Spaanse staat is in dit geval de Spaanse bis schoppenconferentie, die volgens de nieuwe verdra gen de status van juridisch persoon krijgt. In de vier afzonderlijke verdragen worden kwesties geregeld aangaande de militaire ziel zorg, het godsdienstonder richt, de kerkelijke finan ciën en de relatie tussen ge estelijkheid en staatkundi ge jurisdictie. Eenentwintig Chileense bis schoppen hebben tot en met vandaag een bezoek van en kele dagen aan West-Duits- land gebracht, op uitnodiging van de bisschoppelijke hulp verleningsorganisaties Adve- niat en Misereor. Zij hebt* onder meer Aken, Bonn, E sen, Düsseldorf, Berlijn, Hai nover en Münster bezocl Tevoren waren zij- in Ron geweest voor hun „ad limin bezoek", waarbij zij de pai hebben geinformeerd over d situatie in de bisdommen va Chili. De delegatie stond or der leiding van de voorzitti van de Chileense bisschoj penconferentie, aartsbisscho Francisco de Boija Velenzuel Rios, bisschop van San Felipi Ik heb net de kamer vcEnm'n broer gekre gen. Stukken groter. Op één muur ga ik al m'n posters hangen. Aan de andere kant doe ik m'n boxen. Hoor ik eindelijk pas goed stereo. Bob Marley bijvoorbeeld. M'n ouders vinden .me soms lastig, f Omdat ik zeg wat ik denk (nou ja, niet altijd hardop). Ook bij het kiezen van m'n kleren weet ik wat ik wil. Tutkleren die hoefik dus niet. DEN HAAG Minister De Ruiter (Jpstitie) heeft de de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam ge vraagd hem op zeer korte termijn opheldering te geven over de gang van zaken bij een manifestatie dit weekeinde in Soest van het Nationale Jeugd Front, een organisatie van fascistische jongeren in Nederland. Tijdens dit optreden heeft het Front aangekondigd de strijd aan te binden tegen het „linkse gespuis, drugdealers,Surinamers, Antillianen, gastarbeiders en handlangers van het internationale zionis me". De groepering wfl geharde commando's, samenstellen die zono dig met harde hand zullen optreden om „de volksvijanden uit het straatbeeld te verwijderen". Tijdens de manifestatie in Soest, die door zo'n 40 jongeren werd bijgewoond, klonken regelmatig fascistische, en rascistische leuzen, zoals „de Creolen moeten te rug naar hun stinkriolen". „Wij kunnen niet tolereren, dat Ne derlanders in krotwoningen leven, terwijl Surinamers eenge zinswoningen krijgen zonder dat ze er een zwarte poot voor uit steken", aldus NJF-voorzitter Duisterhof. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositiepartijen in de Tweede Ka mer wijzen het Integraal Structuurplan voor het Noor den des Lands (ISP) als onvoldoende van de hand. De regeringsfracties CDA en VVD aanvaarden het plan als een stap(je) in de goede richting op weg naar het weg werken van achterstanden waarin de noordelijke pro vincies zich vergeleken met bijvoorbeeld de Randstad bevindt, zij het dat ook zij het ISP niet kritiekloos wen sen te slikken. Dat is de balans van de openbare commis sievergadering die de Tweede Kamer maandag over het ISP hield. Volgens PvdA-woordvoerder Wöltgens wekt het ISP valse ver wachtingen en is het noch integraal, noch structureel, noch planmatig. Het socialistische Tweede Kamerlid betoogde dat de werkloosheid voor het Noorden het grootste probleem is en was en met dit ISP ook blijven zal.Ook woordvoerders van PPR en D'66 vonden het hulpplan voor de noordelijke provincies ook onvoldoende. Advies gevraagd over nieuwe verdeling WAO-premie DEN HAAG (ANP) De huidige wet op de arbeid- Staatssecretaris De Graaf songeschiktheidsverzekering van sociale zaken heeft de laat dit niet toe. De staatsse- sociaal-economische raad cretaris wil tot een andere (SER) advies gevraagd over verhouding in de premiehef- zijn plan het mogelijk te fing komen omdat de inmid- maken dat het werknemers* dels in werking getreden Al- deel van de WAO-premie gemene Arbeidsongeschik- meer kan bedragen dan de theidswet geheel voor reke- helft van de totale premie. ning van de werkgever komt. T7 1 grote meerderheid de meest V oorkeur voor geschikte opvolger voor de scheidende CPN-wethouder r*nn .1 1 van onderwijs Rudie van Jr r K - wethouder der Velde. Dat bleek gistera vond tijdens een geheel aan i dit onderwerp gewijde ver- op onderwij S gadering. Zoals bekend vertrekt Van der in Amsterdam velde vanwege moeilijkheden met de directie van de afde- AMSTERDAM Het ge- üng onderwijs in de hoofstad west Amsterdam van de die tot een politiek conflict PvdA vindt het PPR-raads- zijn uitgegroeid binnen het lid Peter Lankhorst in over- college van b en w. C&cA-litozAtfooide£i<it

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12