SMAAKT GOED. RUIKT LEKKER. [Veldslag tussen Vlamingen en Rijkswacht in Voerstreek erzet in El Salvador wapens niet neer imes verschijnt eer rond half \ovember BRANDARIS,OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. Hua Guofeng in Bonn alleen voor Westduitse producenten Cao in Chili zonder invloed vakbeweging Kopstukken van Charta 77 vandaag in Praag voor rechter •"BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 22 OKTOBER 1979 PAGINA 7 Van onze correspondent rfarc de Koninck) VOEREN Itt de Bel- psche Voerstreek is het risteren tot de zwaarste ;evechten uit de ge- chiedenis van dit door Vlamingen en walen el omstreden gebied jekomen. Bij keiharde :onfrontaties in het lorp 's Gravenvoeren ussen Vlaamse mani- 'estanten en de mas- ;aal aanwezige Rijks vacht vielen tientallen ;ewonden, van wie een lantal met gebroken irmen en benen moes- en worden opgenomen. )e botsingen in de Voer- treek, die grenst aan Neder- ands Zuid-limburg, waren inder meer mogelijk omdat Ie Belgische Rijkswacht zich indanks de inzet van heli- opters compleet had laten rerrassen door de taktiek ran de Vlaamse betogers, "eze w^ren met ruim 20 au- ibussen richting Voerge- bossen en de velden naar het dorp 's Gravenvoeren op te trekken. Zij kwamen daar aanvankelijk slechts zegge en schrijve twee Rijkswachters tegen. Terwijl de hulptroepen van de politie zich daarheen verplaatsten om met traangas en charges te paard de infil tranten tegen te houden, be zetten echter tientallen leden van de uiterst rechtse „Vlaamse Militanten Orde" het gemeentehuis van Voe ren. Zij hadden zich sinds za terdagavond schuil gehouden in de Voerstreek, waar al en kele weken een samenscho lingsverbod geldt en afgelo pen 'weekeinde zelfs alle au toverkeer was verboden én de café's gesloten moesten blijven! De stadhuisbezetters, gehuld in militaire ge- vchtskleding, waren nog maar goed en wel bij een he vig gevecht overmeesterd en afgevoerd, of de bijna 2.000 Vlaamse strijdliederen zin gende betogers slaagden erin tot het kerkplein van 's Gra venvoeren door te dringen. Zij waren uit de verte reeds „begroet" door enkele Voere- Tot de 140 arrestanten be hoorde ook een Kamerlid van de Vlaamse Volksunie, die had geprotesteerd tegen het harde optreden van de politie. Rond zes uur gisteravond werd het weer rustig in de Voerstreek. Dé stadhuisbe zetters werden onder meer vast gehouden op beschuldi ging van overtreding van de wet op privé-milities. De spanningen in de Voer-, streek zijn een maand gele den tot een hoogtepunt geko men door een schietpartij waarbij een Franstalige café houder drie Vlamingen neer schoot. De verontwaardiging van de Vlaamsgezinde Voe- renaars werd nog groter toen de schutter al na één dag weer door de Franstalige jus- titie-autoriteiten van Luik op vrije voeten werd gesteld. De Voerstreek was aanvan kelijk Waals gebied, maar bij het vaststellen van de taal grens in 1963 kwam het ge bied bij Vlaanderen in ruil voor de Zuidvlaamse steden Komen en Moeskroen die naar Walonië gingen. [KOORD NA ELF MAANDEN |Van' onze correspondent SIMONS) 'NDEN Hoewel el alle sociale pro- imen nu uit de weg uimd zijn, zullen de tiepersen van de Ti- ;-groep aan Londens ay's In Road vermoe- lijk pas half novem- weer op volle toeren ien. De dagelijkse ge van de Times, lot-Brittannië's oud en tegelijk meest ge- jecteerde dagblad dat ids 30 november 1978 it meer verschenen is, raagt meer dan ,000 exemplaren, •fdredacteur William •,s-Mogg neemt de lfde of dertiende ember als streefda- _n voor het feestelijke [•verschijnen Van zijn die door veel bui- nog steeds ten onrechte wordt, als van de Britse Evans, „hoofdredacteur Sunday Times, ho.opt dat de anderhalf miljoen exemplaren van zijn befaamde zondagskrant voor het eerst sinds meer dan elf maanden 'weer gedrukt zullen worden in de nacht van 17 op 18 no vember. Evans heeft daar gis teren een fles champagne op gedronken. Dat het nog zo lang zal duren om de Times-kranten opnieuw uit te geven, ook al staat niets de publikatie nog in de weg, is weer zo'n typisch Brits ver schijnsel waarvoor door geen enkele vertegenwoordiger van de Tirpes-groep een redelijk verklaring gegeven kan wor den. Dit bedrijf dat buiten de Times en „Sunday Times nog drie weekbladen voor intellec tuelen uitgeeft, ligt al bijna elf volle maanden stil. In die tijd hebben de vierhonderd Times- journalisten doorlopend voor het archief gezwoegd, terwijl een beperkt aantal personeels leden onderhoudswerk deed. Gistermorgen, na meer dan 26 uren onderhandelen, hebben de Times-directie en de leiders van de Nationale Grafische Vereniging dat is de mach tigste van de vier vakbonden, die met de direktie overhoop lagen naar aanleiding van de geplande ingebruikneming van computerapparatuur eindelijk een akkoord bereikt. Dit werd zondagmiddag voor Gijzeling in kerk Les Dixon, voorzitter van de Britse Grafische Bond, maakt het zó-teken naar de wach tende pers, om aan te geven dat het Britse dagblad The Times weer zal gaan verschij nen. vier uur geestdriftig geratifi ceerd door de leden van de vijftig afdelingen van de vier vakbonden, waarmee de Ti mes-directie in de afgelopen maanden gedurende meer dan 2.000 uren heeft onderhandeld. Het laatste ultimatum van de directie: als dit keer nog geen overeenkomst bereikt wordt, wordt praktisch al het drukke- rijpersoneel afgedankt, ver-, streek om vier uur. Het personeel van de Times gaat nu veel meergeld verdie nen. Ze zullen dus niet meer kunnen zeggen, dat ze de slechtst betaalden van Fleet Street (de Londense kranten wereld) zijn. En de leden van de Nationale Grafische Vere niging behouden hun traditio nele bevoorrechte positie bo ven arbeiders, aangesloten bij de vakbond Natsopa. Wat de nieuwe computertechniek be treft, is door de directie en de vakverenigingen een geleide lijke omschakeling afgespro ken, zodat voorlopig bijna geen van de ruim 4.000 ar beidsplaatsen verloren zullen gaan. Wie in dienst blijft, zal in de toekomst allicht iets har der moeten werken, met als troostprijs minstens zes weken vakantie per jaar. Deze gewapende man houdt in St-AI- bans (West-Virginia) dertig kerkgangers in een kerk onder schot. Hij gaf zich over, nadat hem was toegestaan om een verklaring af te leggen. In deze ver klaring deed hij een heftige aanval op de federale regering, die, volgens hem, „spleetogen" toe liet, die „de baan tjes van de Ameri kanen stalen". SALVADOR Een de voornaamste opposi- in El Salvador, Volks- (Bloque), heeft giste- de oproep van de nieuwe om af te zien geweld, zich neergelegd. Met sloeg het Bloque op een spoedig ein- van de gewelddadighe- die was gerezen toen ■jte (kleinere) verzetsgroe- besloten de wapens neer te leggen, de Sinds de omver- van het bewind van Romero, een week zijn minstens 36 gedood en 100 ge- gingen leden van lloque over tot de bezet van de kathedraal van Salvador. Hiermee wil men de vrijlating van politieke gevangenen afdwingen. De aartsbisschop van San Sal vador, Oscar Romero, die de afgelopen jaren in zijn preken voortdurend kritiek uitte op het verdreven regime, heeft gisteren herhaald, dat hij de nieuwe regering voorwaar delijk steunt. Hij benadrukte, dat „mooie woorden gepaard moeten gaan met concrete ac tie", maar voegde hier direct aan toe, dat de nieuwe leiders de tijd moet worden gegund om de beloofde sociale, politie ke en ecohomische hervor mingen goed uit te kunnen voeren.'Bisschop Romero tikte verder de Verenigde Staten, die hebben aangeboden het nieuwe bewind wapens te le veren wanneer het de men senrechten naleeft, op de vin gers. „We zijn moe van gewe ren en kogels, de honger die. we hebben is naar gerechtig heid, voedsel, medicamenten en een opbouwend ontwikke lingsprogramma", aldus de bis schop. Praktisch geen gruis, mooi lang gesneden, prima smaak en prettige geur... Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers op Brandaris overstappen? (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Chinese premier Huo Guofeng is na zijn ver blijf in Frankrijk gisteren in de Bondsrepubliek aangeko men, waar hij tot zondag zal blijven. Vervolgens reist hij verder naar Londen. Hua Gu ofeng werd op het vliegveld KeulenBonn verwelkomd door staatssecretaris Wisch- niewski én minister-president Rau van de deelstaat Noord rijnlandWestfalen. Op twee punten zullen de Duitse gastheren anders reage ren dan de Fransen de afgelo pen week hebben gedaan. In de eerste plaats heeft Bonn al voor de komst van de Chinese premier laten weten, zeker niet op een verzoek om wa penleveranties in te zullen gaan. In de tweede plaats heeft de Bondsregering onmisken baar duidelijk gemaakt, dat zij niet gediend is van eventuele tirades van Hua Guofeng te gen Moskou. De ontspanning- spolitiek is voor de Westduit sers namelijk te belangrijk, om door Koude Oorlogs-uitlatin- gen in gevaar te laten bren gen. Naast de politieke contac ten - vandaag onderhoudt Hua zich met Bondskanselier Hel mut Schmidt en andere voor aanstaande politici - zullen de commerciële belangen van de twee landen bij het bezoek op de voorgrond staan. In dit ver band brengt de Chinese pre mier verschillende bezoeken aan grote industriële onderne mingen, zoals het staalconcern Thyssen, Siemens, Daimler Benz en de vliegtuigfabriek MBB (Airbus). De Chinezen willen hun technische achter stand op het Westen snel inha len. Typerend voor dit verlan gen is, dat Hua Guofeng liet weten helemaal niet geïnteres seerd te zijn in officiële feeste lijke ontvangsten van deftige raden van bestuur, maar al leen in de bezichtiging van hun producten. VOORZITTER CHILEENSE VAKCENTRALE: AMERSFOORT Een Noordamerikaanse zakenman heeft het Chileense regime geleerd hoe men vrije cao-onderhande lingen kan toestaan, zonder dat de vakbeweging enige in vloed daarop kan uitoefenen. De Chileense regering zou van plan zijn, deze cao naar Amerikaans model binnenkort in praktijk te brengen. Dit zei de voorzitter van de Chileense vakbond FUT, Carlos Fres, afgelopen zaterdag in Amersfoort tijdens de viering van het tienjarig bestaan van CLAT-Nederland, een organisatie die solidair is met de vakbeweging in Latijns-Amerika, die in de Latijnsamerikaanse arbeiderscentrale CLAT is ondergebracht. Volgens Fres is men verder van plan, directies van bedrijven waar wordt gestaakt toestemming te geven om stakingsbrekers aan te trekken, het bedrijf te sluiten en de werknemers te ont slaan. Door het hoge werkloosheidspercentage is er steeds een grote groep mensen, die de open plaatsen wil innemen. De Chi leense vakbonden zullen zich, zo verklaarde Fres in Amersfoort, tegen de invoering van dit „arbeidsplan" verzetten. Zware beschietingen in Mahabad TEHERAN (Reuter) In een van de wijken van de Iraan- se stad Mahabad, voorheen een bolwerk van de Koerden, zijn gisteren zware beschietingen begonnen.' Volgens krin gen rond de opstandige Koerden houden Koerdische guer rillastrijders echter nog steeds het grootste deel van de stad in handen. Naar verluidt zouden mobiele patrouilles van de Koerden probe ren enkele haarden van revolutionaire gardisten in de stad zelf op te ruimen. Regeringstroepen zouden vanuit hun barakken aan het schieten zijn om de opstandelingen in moeilijkheden te brengen. In de stad dreigt een tekort aan voedsel en brandstof. Ook Eisenhower gebruikte geluidsbandjes WASHINGTON (DPA) Niet alleen president Nixon, maar ook zijn voorganger uit de jaren vijftig, Dwight Ei senhower. liet geregeld tijdens gesprekken in het Witte Huis geluidsbandjes meelopen. Dit heeft het Texaanse blad Houston Chronicle onthuld. Volgens het blad bediende Eisenhower zich van geluidsbandjes zonder daarvan zijn gesprekspartners in kennis te stellen. Sindona zegt ontvoerd te zijn geweest NEW YORK (Reuter) Michele Sindona, de van fraude ver dachte Italiaanse financier die enige tijd spoorloos is geweest, heeft de FBI verteld dat hij tien weken gevangen is gehouden door linkse ontvoerders. Dit meldde de „New York Times" van daag. Sindona had één keer geprobeerd te ontsnappen, maar was toen in het been geschoten. Verleden week dinsdag dook Sindo na, gewoed aan een been, weer op in New York. Zijn ontvoer ders hadden hem zonder reden weer vrijgelaten. Kirilenko in Moskou terug MOSKOU (AP) Andrei Kirilenko, het lid van het Russische politbureau wiens afwezigheid in de hoofdstad vorige week de gemoederen tot rust bracht omtrent de gezondheidstoestand van president Leonid Brezjnjev, is gisteren uit Boedapest in Moskou teruggekeerd. Kirilenko was, vorige week woensdag naar Boedapest vertrok ken, een dag voordat allerlei geruchten over Brezjnjevs overlij den de ronde deden. Kirilenko's aanwezigheid in Boedapest be tekende, dat Brezjnjev nog in leven moest zijn. Spaanse politie verhindert betoging tegen abortusproces MADRID (Reuter-UPI) De Spaanse politie heeft gisteren in Madrid een demonstratie opgebroken die gehouden werd ten gunste van elf vrouwen die vrijdag in Bilbao in een abortuspro ces zullen worden berecht. Ongeveer 500 vrouwen zongen leu zen voor legalisering van abortus. PRAAG (AFPReuter) Voor het eerst zal voor een Tsjechoslowaakse rechtbank het manifest voor de mensenrechten „Char ta 77" worden aangeklaagd. Dit gebeurt van daag: zes leden van het Tsjechoslowaakse „Comité ter verdediging van ten onrechte vervolgde personen" (VONS) moeten voor een rechter in Praag verschijnen op beschul diging van „ondermijning". Tot nu toe zijn weliswaar al ondertekenaars van Charta 77 vervolgd of veroordeeld, maar dat betrof steeds individuele gevallen en uit eenlopende vergrijpen. Daarentegen behelst de aanklacht tegen de zes van VONS dit keer de beschuldiging dat zij „een illegale organisatie" hebben opgericht en dat zij de bedoeling had den „in het buitenland minachting en vijandig heid ten opzichte van Tsjecho Slowakije te scheppen". Dit is vernomen in kringen die nau we banden hebben met de Charta-beweging. Het proces, dat door de autoriteiten wordt aan geduid als dat van „Peter Uhl en consorten", is gericht tegen deze 38-jarige werkloze ingenieur, - tegen Vaclav Benda, een 33-jarige' wiskundige, Jiri Dienstbier (42), oud-journalist, Vaclav Ha- vel (43), toneelschrijver, Otto Bednarova (52), oud-journaliste en Dana Nemcova (45), psycho loge. Benda en Dienstbier waren tot hun arres tatie woordvoerders van Charta, Havel was dat in een eerder stadium. Naar verluidt wordt in de aanklacht gesteld dat de verdachten zich hebben bediend van artikel 29 van de grondwet, dat elke burger het recht toekent kritiek te uiten op wetgevende en uit voerende organen, maar worden hun acties ge kwalificeerd als „aansporingen tot' ondermij ning, die kunnen worden best-raft met 3 tot 10 jaar cel. In de aanklacht wordt beklemtoond dat de documenten van het VONS, „voor de vorm naar de Tsjechoslowaakse staatsorganen werden gezonden, maar waren ze daaraan voorafgaand of gelijktijdig toegespeeld aan cen tra van buitenlandse ondermijning om de repu bliek "en haar socialistische regime te belaste ren." meente gegaan die aan Belgi sche zijde door de zwaarbe wapende politie hermetisch was afgesloten. De 2000 Vlaa- mingen - leden van het „Taal Actie Commite" en het „Vlaams Blok" - passeerden echter de grens met Neder land, om vandaar uit via de naars die vanuit de kerkto ren vuurpijlen afstaken. Met waterkanonnen, traangas én knuppels werd de manifesta tie echter uiteen gedreven. Daarbij vielen de meest ege- \vonden, omdat politie te paard vluchters achtervolg den en op hen insloeg. Vanaf de heuvels rond het centrum van 's Gravenvoeren koelden de betogers vervolgens hun woede- met een regen van zware stenen en stokken. Een tiental Rijkswachters en ook enkele paarden werden eve.neens geblesseerd. Bereden Rijkswachters stormen in op de Vlaamse betogers tijdens de onlusten van gisteren in de Belgische Voerstreek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7