Moskee-Marokkanen naar panden in Leiden-Noord joggenpohl keukens/bad Geslaagde bazars voor goede doelen fasta B grijpt te hoog helpt u kiezen: Leids vuil wellicht naar Zoetermeer en Den Haag jjÊSÊ isn vliegend autootje LEIDSE COURANT MAANDAG 22 OKTOBER 1979 PAGINA 3 ymrori" ie/clilun ■itlt'rtlorp" EIDEN De uit de ondeugdelijke pensi- is gezette Marokkanen die thans tijdelijk iderdak vinden in een gebedsruimte in de orspoortkazerne, hebben een redelijk gro- kans geherhuisvest te worden in Leiden. werkgroep die onderzoekt wat de moge- jkheden zijn van herhuisvesting voor de litenlandse werknemers, wil een aantal A meentewoningen uit de wijk de Kooi en il jorderkwartier hiervoor beschikbaar stel-' n. De gemeente wilde een aantal van deze oningen afstoten in verband met renova- de in totaal twintig af te stoten panden in ïiden Noord, zullen waarschijnlijk vier of vijf lizen worden verbouwd ten behoeve van de -Marokkanen en in beheer worden ge- van een woningbouwvereniging. Een ii or de gemeente ingehuurde architect is i snteel bezig tekeningen te maken voor de rbouwing van een pand aan de Prins Hen- ikstraat. waar vijf of zes buitenlandse werk- mers onderdak zullen kunnen vinden. Deze leningen moeten als leidraad dienen voor rbouwingen elders in de wijk waar de Ma lkanen onderdak kunnen krijgen en waar woningen nagenoeg hetzelfde zijn. De ver- uwing zal volgens de normen van de Van egeling moeten plaatsvinden om subsi- n het Rijk te krijgen. Hierdoor wordt het He (gelijk de bouwkosten te drukken, waardoor huurprijs relatief laag gehouden kan HJ iördinator van de werkgroep de heer Van (regen, secretaris van de Commissie Migranten- isvesting. rekent erop dat de Marokkanen in Leiden geherhuisvest kunnen worden. „Ik denk dat als de verbouwingskosten meevallen het college geen problemen maakt met de door de werkgroep aangedragen voorstellen. Het college heeft beloofd naar herhuisvesting van de Marokkanen te streven en zal suggesties van de werkgroep graag in ontvangst nemen. Voorlopig nemen we de tekeningen voor het "pand aan de Prins Hendrikstraat als voorbeeld. Als eén en ander gunstig uitpakt, worden ook andere panden in die buurt aangepakt." Hoe lang het zal duren totdat de buitenlanders daadwerkelijk geherhuisvest kunnen worden, is nog onbekend. Het rapport van de werk groep moet half november klaar zijn en dan moet het nog in de gemeenteraad behandeld worden. De meeste tijd zullen evenwel de ver bouwingen en subsidieaanvragen bij het rijk in beslag nemen. „Het college heeft destijds gezegd de eerste pensionverlaters omstreeks februari van het volgend jaar te willen huisvesten maar in hoe verre dit in de praktijk haalbaar is moet nog blijken. Marokkanen uit de ondeugdelijke pen sions die voor zo'n verbouwde woning in aan merking willen komen, moeten wel voldoen c.an de registratienormen. Dit betekent dat zij of economisch gebonden moeten zijn aan Lei den of zij al vijf jaar in Leiden hebben ge woond", aldus de coördinator van de werk groep Van Ingen. De uit hun pension gezette buitenlandse werk nemers, voldoen volgens de Stichting Rijn en Lek allen aan de door de gemeente gestelde registratienormen. De meesten zijn al meer dan tien jaar inwoner van Leiden en ook zijn de meesten economisch gebonden aan deze plaats. Slechts eén pensionverlater zou nog net geen vijf jaar inwoner van Leiden zijn. Marokkanen die voorlopig nog naar alle tevre denheid in de Morspoortkazerne vertoeven, hebben al aan de Stichting Rijn en Lek laten weten bij gedwongen verlating van de kazerne niet lastig te zullen, zijn als het zeker is dat zij binnen afzienbare tijd andere woonruimte krijgen in de stad., Zij proberen dan tijdelijk onderdak te krijgen bij familie of kennissen. Eén ding staat voor de buitenlanders als een paal boven water: naar Leiderdorp gaan ze on der geen beding. Als er onverhoopt geen ande re woonruimte voor hen in Leiden kan wor den gevonden, dan gaan de Marokkanen door met hun acties, aldus hebben zij inmiddels la ten weten. het parkeerterrein van winkelcentrum De Kopermolen in .eidse Merenwijk is doorgaans voldoende parkeerruimte, r toch had zaterdag een klein wonder op wielen het lucht- i gekozen. Een dag lang bungelde de vierwieler in stevige Is boven het kopende publiek als een opmerkelijke blik- LEIDEN Zowel het be jaardenhuis 'Robijnzicht' als de speeltuinvereniging 'De Vijf Hoven' organiseerden afgelopen zaterdag uitge breide en geslaagde bazars. De opbrengst van de bazar aan het Robijnhof komt ten goede aan de bewoners van het bejaardenhuis. Voor slechthorenden wordt een ringleiding aangelegd en als de financiële mogelijkheden dan nog niet uitgeput zijn, worden er voor de slecht zienden groot-letterboeken aangeschaft. De opbrengst van de door 'De Vijf Hoven'- georganiseerde bazar wordt gebruikt om de kinderen ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het buurt huis, volgend jaar, een unie ke feestdag aan te bieden. Een bazar in een bejaarden huis houdt allerminst in, dat alleen ouderen van de feeste lijke faciliteiten gebruik ma ken; dat bleek weer tijdens de bazar in de recreatiezaal van 'Robijnzicht'. Voor de aller jongsten was de bibliotheek tot filmzaal omgetoverd. Voor het vooroorlogse bedrag van vijf tig cent kon eenieder de lotge vallen van Lucky Luke, Do nald Duck of The Pink Pan ther aanschouwen. In de re creatiezaal waren tal van ker misachtige attracties opgezet. De bewoners ven het huis bo den zelfgemaakte borduur- en breiwerkjes aan; poppen, kus sens, schilderijtjes, kinderk- leertjes enz. Het rad van avon tuur bezorgde de één een rede lijk krentebrood en de ander een kanjer van een boek. Grootouders, kinderen en kleinkinderen deden hun ui terste best behalve het onver mijdelijke zaagsel ook een aar dig presentje uit de grabbelton naar boven te halen. 'Vijf Hovenhuis' In de vakanties nemen de medewerkers van het 'Vijf Hovenhuis' de kinderen (waarvan de ouders vaak krap Het Rad van avontuur in het Robijnhof. bij kas zitten) regelmatig een dagje mee uit. Maar het geld, .dat de vrijdag en zaterdag ge houden bazar heeft opgele verd, wil de speeltuinvereni ging gebruiken om de kinde ren een fijne lustrumviering voor te schotelen. Ook aan de Höflaan ging de bazar met de nodige gezellig heid gepaard. Vrijdagavond om zeven uur werd de bazar geopend. Voor het eerst op een 'Vijf Hoven- bazar' konden di verse nieuwe artikelen wor den gekocht. Wie de naam van een prachtige pop kon raden - uiteraard na eerst een kwartje te hebben betaald- mocht het popje mee naar huis nemen. Ook aan de Hoflaan ontbraken het rad van avontuur en het ballengooien niet en natuurlijk konden voor een klein bedrag de nodige versnaperingen worden gekocht. Zatedaga- vond om half acht trad de popgroep 'Sherlock' op. Deze attractie was vooral bedoeld om naast de oudere kinderen ook de ouders naar het buurt huis 'te lokken', zodat zij met het werk van het 'Vijf Hoven huis' nader kennis konden maken. DEN Pasta B speelde zaterdagavond et LAK-theater „Het dossier De Hoop, r ben ik en waarom?" Pasta B, een nieu- ^froep, laat van de ons omringende we- 'voornamelijk de korruptie en de dom uien, klinkt het ernstig en zwaar in de ^(-maandagenda. kwartier duurt „Het dossier De Hoop". In vijf kwartier zien we twee acteurs, video- imen en kleurendia's, een „computer" met icht, en horen we electronica via quadrofo- Voorts speelf de belichting een rol. Wie zoveel techniek toch nog zijn boodschap n water wil houden, moet een ijzersterke nisatie hebben, een stevige zelfselectie en goed oog voor de grote lijn. Doorgaans is ;en kwestie van ervaring, een ervaring die e groepert niet hebben en Pasta B dus ook Het dossier De Hoop" zijn de aanzetten dui- k aanwezig: het is een ideeënrijk geheel, pretentie en boordevol bedoeling, dat even wel nog geheel in het voorgeboortelijk stadium verkeert. Het spel is zwak het spelen van verscheidene types vergt wel enige techniek; het type Joop de Hoop kan veel geprononceer der worden neergezet de coördinatie tussen en integratie van de verschillende media (to neel, video, dia's) is matig en hun verschillende functies blijven in de voorstelling onduidelijk. Met „Het dossier De Hoop" probeert Pasta B een corrupte en immorele wereld te schilderen aan de hand van de lotgevallen van de bureau arbeider De Hoop die via vader- en moeder moord, afpersing, contactadvertenties en per soonlijkheidscursussen hogerop poogt te komen. We zien echter een jonge groep die te hoog heeft gegrepen en in haar jeugdige overmoed het niet in de beperking heeft gezocht maar in de overdaad. Wanneer Pasta B bij een volgende productie van een eenvoudiger en bescheiden uitgangspunt vertrekt, geef ik hun meer kans op succes. PAUL VAN DER PLANK ADVERTENTIE aebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 LEIDEN De Leidse vuil verbrandingsinstallatie zit aan de top van haar capaci teit. Binnenkort zal men een beroep moeten doen op ande re installaties om het vuil uit de Leidse regio op een goede manier te verwerken. Bestaande oplossingen zijn er niet, zodat een beroep ge daan zal worden op nieuwe ontwikkelingen. Zo gaat Den Haag naar alle waar schijnlijkheid binnenkort beginnen met de bouw van een vijfde verbrandingsoven en heeft de gemeente Zoeter meer het voornemen om een milieuvriendelijke vuilver werkingsinstallatie te bou wen dicht bij rijksweg 12. De vuilverwerkingsproblemen binnen de provincie Zuidhol land stonden centraal op een bijeenkomst in het Provincie huis waar alle betrokken in stanties waren vertegenwoord igd, zodat in de wandelgangen de bijeenkomst een 'vergade ring van het afvalstoffenparle- ment' werd genoemd. De ver werkingsbedrijven in onze provincie kunnen het aanbod nauwelijks meer aan. Het wordt tijd, dat spijkers met koppen geslagen worden, meent het college van Gede puteerde Staten. Haast is gebo den, temeer daar de provincie verplicht is voor april '81 een afvalstoffenplan op tafel te leggen. Bij de behandeling van de problematiek is de provin cie in twee stukken verdeeld. De grens tussen beide delen loopt langs de noordelijke rand 'AFVALSTOFFENPARLEMENT' ZIET NAUWELIJKS OPLOSSINGEN van het Rijnmondgebied en de rivier de Lek. Reden voor de tweedeling is de aard van de problemen. In het zuiden zijn de moeilijkhe den minder groot. Hier bevin den zich de. verbrandingsbe- drijven AVR, Roteb en Gevu- do. De AVR verwerkt 200.000 ton afval voor de provincie Utrecht, iets waartegen het 'afvalstoffenparlement' giste ren met klem ageerde. In het noorden van de provincie is de nood veel groter. Geen van de verwerkingsbedrijven heeft nog capaciteit over. Leid- schendam, Voorburg en Zoe termeer, verenigd in de 'LVZ' storten hun vuil momenteel in Noord-Brabant, overigens een tijdelijke zaak. Ook de Leidse installatie kan het aanbod nauwelijks meer aan. Twee mogelijkhedfen werden aangedragen. Ten eerste de uitbreiding van de Haagse in stallatie met een vijfde oven, goed voor 150.000 ton. De Haagse gemeenteraad zal zich hier binnenkort over uitspre ken. De tweede mogelijkheid is de bouw van een verwerk ingsfabriek in Zoetermeer. Het plan omvat de bouw van een zogenaamde scheidingsinstal latie. Deze verwerkt het vuil door bepaalde soorten, zoals 'glas en papier te scheiden en voor recycling gereed te ma ken. Dit proces geschied ge heel 'binnenskamers' zodat geen schadelijke stoffen vrij komen. Jeugd-agressivi teit De Leidse Vrouwenraad houdt woensdag 24 oktober een thema-ochtend over het onderwerp 'is de heden daagse jeugd wel zo agressief?'. Dit in het kader van het jaar van het kind. Mevrouw De Ridder, pedagoge, (werkzaam bij het Boddaert-centrum), mevrouw Kerc- khoffs, maatschappelijk werkster bij het dienstencen trum Zuid-West en de heer Zandstra van de politie ver zorgen de inleiding bij het onderwerp. Er is ruime ge legenheid tot het stellen van vragen. De toegang is gra tis. De bijeenkomst wordt in de Vredeskerk aan de Burggraven laan gehouden en duurt van half tien tot ongeveer twaalf uur. Michelangelo K&O laat donderdag 25 oktober een studiecursus van start gaan met de naam Michelangelo en zijn tijdgenoten". De cursus wordt in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45 gegeven en kost 30 gulden. De cursus zal helpen om een pefiode uit de Italiaanse kunstgeschiedenis meer voor de cursisten te laten leven. Docente is mevrouw drs. P.D. Friederich-Kuenen. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141 en 141200. Sporttoernooi Jongerenvereniging Augustinus houdt zaterdag 27 ok tober een klaverjas-, een flipper- en een tafelvoetbal- toernooi in het pand aan het Rapenburg 24. Deelne mers dienen zich van te voren aan te melden via tele foonnummer 121531. Voor het klaverjassen moet men zich als paar opgeven. Dat geldt ook voor het tafel- voetbaltoernooi. Het inschrijfgeld bedraagt twee gul den per paar. Deelnemers aan het flippertoernooi beta len twee gulden per persoon. Tussen de wedstrijden door worden slapstickfilms van onder anderen Charlie Chaplin, Buster Keaton en Laurel en Hardy gedraaid. Het gehele programma begint 's avonds om negen uur. Afscheidscollege Prof. dr. W. den Boer. gewoon hoogleraar in de oude ge schiedenis houdt vrijdag 26 oktober een afscheidscollege. Het college heeft plaats in het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg 76. Het begint om kwart over vier. Ratel-bijeenkomst Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 28 oktober in de grote zaal van het Leidse Volkshuis een bijeen komst. Mevrouw M. Bomhoff-van Rijn zal spreken over de oorsprong van het Volkshuiswerk. Dit in het kader van het deze week te vieren tachtig-jarig be staan van het Leidse Volkshuis. Tijdens de bijeen komst wordt tevens de 29-ste verjaardag van de werk gemeenschap herdacht. Ter gelegenheid daarvan is er in de grote zaal een gezellige marktkraam ingericht waar handwerkjes te koop worden aangeboden. De bij eenkomst begint om half elf. Chili-avond Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum houdt in sa menwerking met het Chilifront Leiden een avond over de problematiek van Chileense vluchtelingen. De film ont ving onlangs op Film International de prijs voor de beste politiek-educatieve film. Op de bijeenkomst, die morgen wordt gehouden, wordt ook de film 'Aus der Feme sehen sehe ich dieses Land' van de Duitse regisseur Christian Ziewer vertoond. Deze film gaat met name over de moei lijkheden, die een Chileens gezin, dat in Berlijn woont, wat betreft aanpassing, werk en contacten ondervindt. Na de film kan er gediscussieerd worden met Chileense vluchte lingen, die speciaal voor deze bijeenkomst zijn uitgenodigd. De toegangsprijs bedraagt3.50voor CJP-houders 3.00 en voor leden 2.50 Klassieke m uzieka von d In de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat wordt vrijdag 26 oktober een klassieke muziekavond georganiseerd. Martine Telkamp en Swanny Wielenga geven op de avond een uitvoering. Het begin is om acht uur en de toegang is gratis. Fiësta Gitana In de Leidse Schouwburg wordt donderdag 25 oktober het 23ste Fiësta Gitana opgevoerd. De viering van dit werve lende zigeunerfeest staat borg voor een avond vol met de meeslepende Flamenco, de unieke Spaanse volkskunst. De voorstelling begint om kwart over acht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3