FC Den Haag laat kans op zege liggen EXCUUS VOOR ILECHT FEYEN00RD AZ veel kansen weinig treffers Utrecht snel op winst Jezek: „Dit harde spel gaat ten koste van het voetbal" ■Bf nar tfarn biA a ha i iimiii A farm AA BS Aim Akat AA Aim IDHOVEN - Het Is soms wat kolde- om voetbaltrainers commentaar te en leveren. Niet zelden krijg je de ruk dat een oefenmeester naar eer leel andere ontmoeting heeft zitten ien dan de overige toeschouwers, gekleurd zijn soms zijn uitlatingen vaak gespeend van realiteitszin. Dc en schijnen er een ongeëvenaarc ot genoegen in te scheppen eiger artkomingen te versluieren en vóoi in falen bij voorkeur factoren var enaf als oorzaak daarvoor aan te ren. Wat krom is dient koste wat recht gepraat te worden en zo ei ens een meevaller wordt geboekt, was dat het hoogst haalbare, exponent van deze categorie trainers' et de Visser, de immer welbespraakte, r(vaak zo weinig zeggende oefen- jster van FC Den Haag. Zaterdagavond ilaJvrijwel iedereen van de 20.000 kijkers ien vaststellen dat zijn ploeg vooral zij de houding van tegenstander PSV overigens alleszins verdienstelijke re- "i boekte. Een score die onder' omstandigheden tot grote te vredenheid aanleiding zou moeten- geven. Niet eergisteravond echter. Want als FC Den Haag ooit een kans heeft gehad de ploeg van Kees Rijvers een kopje kleiner te maken dan was het wel zaterdagavond. PSV kwam niet alleen uiterst gehavend aan de start(Brandts geschorst, Poortvliet, René van de Kerkhof en Tom Smits ge blesseerd en tijdens de wedstrijd moesten ook nog eens Willy van de Kerkhof en in valler Willy Janssen voortijdig afhaken), maar trachtte bovendien met deze halve C-equipé met zo min mogelijk moeite een zo optimaal mogelijk resultaat te bereiken. Dat bood een gemotiveerd en daardoor zeer verdienstelijk spelend FC Den Haag een uitstekende mogelijkheid voor een "stuntje" te zorgen, maar de brigade van Piet de Visser heeft die kans niet gegre pen. Ten onrechte - Ten onrechte toonde De Visser zich zeer ingenomen met het resultaat, pertinent ontkennend dat het al sinds jaar en dag voordelen biedt aan te moeten treden te gen een ploeg die enige dagen later Eu ropa Cupverplichtingen heeft. „Ik heb niets gemerkt van minder agres sief spel van PSV", verklaarde de Haagse oefenmeester in strijd met de feiten. „PSV heeft er alles aan gedaan om tot winst te komen". En reagerend op de opmerking dat er voor zijn team meer had ingezeten dan één punt meende Det Visser: „Dit is voor ons een goed resultaat", daarmee een verdere discussie afsluitend. „Ik ben overigens nog meer tevreden over ons spel dan met het punt dat we hebben ge pakt;, dit was onze beste uitwedstrijd tot dusver". Wat die laatste opmerking betreft had Piet de Visser het gelijk aan zijn zijde. FC Den Haag speelde inderdaad goed en geduren de de eerste twintig minuten zelfs beter dan PSV, dat in'zijn opstelling de nodige veranderingen had moeten aanbrengen. Zo speelde Huub Stevens rechtsachter en fungeerde Willy Janssen als voorstopper en bewaker van Henk van Leeuwen. Die er zelfs tegen deze invaller nauwelijks aan te pas kwam en daarmee voor een dissonant zorgde in de Haagse gelederen. PSV liep zich echter in die beginfase al te "sparen". Waarvan FC Den Haag evenwel niet vol doende profiteerde, hoewel de eerste twee doelrijpe kansen voor de gasten waren. Maar Melis en Goodlass vonden respectie velijk het zijnet en Van Beverén op hun weg. Knappe reflex PSV grossierde in foute passes en ,de enige die zich ietwat aan de malaise kon onttrekken was Michel Valke. De oud- Spartaan draaide en kapte dat het een lust was, maar het vermocht zijn ploeg maats niet tot grote daden te stimuleren. Toch was PSV na zeven minuten al zeer dicht bij een treffer, maar een knappe reflex van doelman Hans Galjé stond een doeltreffende kopbal van Harry Lubse in de weg. Terwijl FC Den Haag er vooral over links via de sterke Jos Jonker, geassisteerd door de goed spelende Joop Korevaar en de wat minder effectief opererende Ron Goodlass een paar keer goed uitkwam viel de treffer toch aan de.andere kant. Lubse vond Paul Postuma in een waas van bui tenspelluchtjes, hetgeen de linkerspits er overigens niet van weerhield raak te schie ten: 1-0. FC Den Haag, dat fel protesteerde bij Jan Keizer, was door deze tegenvaller enigs zins uit zijn evenwicht, het overzicht en de rust waren op slag uit het Haagse spel ver dwenen en PSV leek gegroeid. Maar - en dat sierde TC Den Haag ,- de Hagenaars worstelden zich terug in de race, een door van Beveren gestopte inzet van Goodlass en een knappe met een schot óver beslo ten solo van Schoenmaker bewezen dit. Kort hierna moest Willy van de Kerkhof zich laten vervangen door Willy Schepers? hetgeen opnieuyv tof een aantal wijzigin gen in de opstelling van'PSV leidde. Sche pers ging rechtsachter spelen en Stevens voorstopper, waardoor Janssen opschoof naar het middenveld. Waar de Jaatste overigens niet lang actperde, want kort voor de pauze moest ook hij het veld ver laten. Bewegingsvrijheid Met Erwin Koeman voor Janssen moest PSV in een door mist inmiddels behoor lijk dicht getrokken stadion in de tweede helft opnieuw veel bewegingsvrijheid toestaan aan FC Den Haag, dat hier een maal van profiteerde. Het was uitgere kend Aad Mansveld, die even eerder de gele kaart moest incasseren wegens "praten" die zijn genoegdoening kreeg met een eveneens naar buitenspel rie kende treffer. Waarmee hij een knap passje van de goed spelende Lex Schoenmaker afrondde. In de vanaf de tribune zo nu en dan nau welijks zichtbare schermutselingen op het veld toonde FC Den Haag zich vervolgens content met het gelijkspel, waarmee een prestatie van vier jaar geleden was geko pieerd. Dat de Haagse-equipe de thuisreis door de mist met één punt meer had kun nen aanvaarden deerde kennelijk nie mand. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 18. Postuma 1-0; 60. Mansveld 1-1; scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 20.000. PSV: Van Beveren; Stevens, Van Kraay, Janssen(Koeman), Wildschut; W.v.d.Kerk- hof(Schepers), 'Van der Kuylen, Valke; Koster, Lub se, Postuma. FC Den Haag: Galjé; Van Vliet, Mans veld, Wickel, Korevaar; Advocaat, Schoenmaker, Jonker: Melis, Van Leeuwen. Goodlass. ALKMAAR AZ'67 heeft zich voor de tweede maal dit sei zoen als lijstaanvoerder in de eredivisie aangediend. Een top club is de Alkmaarse formatie echter nog lang niet. Daarvoor bleef de prestatie in het duel met Haarlem (20) te ver bene den het niveau van een echte topper. AZ creerde kans op kans, maar speciaal Pjet Tol kon de druk niet verdragen, temeer niet omdat het voor de wedstrijd was ge zegd dat dit zijn laatste kans was bij AZ. Vier. keer verscheen hij alleen voor doelman Boersma zonder resultaat. Dat AZ de richting van de bal bepaalde was een logisch gevolg van de zet van Hughes. Hij verkoos voorstopper Verkaik als cen trumspits en liet de aangekochte voorhoede Kleton, Kramer, Hendriks op de bank zitten. Aanvallend stelde Haarlem dan ook niets voor en kwam welgeteld aan een aanval voor de rust en een na de hervatting. In de 32e minuut verspeelde Reuser de bal, Nygaard lokte Huyg naar zich toe, Haar verzuimde de mandek king bij Kist over te nemen en dus kon de Europese topscorer aannemen en scoren, 10. Daarmee was AZHaarlem gespeeld. Het werd nog 2—0 toen Boersma eerst een schot van Nygaard stopte maar nadat Kist de bal weer had voorgezet door een kopbal van weer Nygaard werd verslagen. Scoreverloop: 32. Kist 1—0, 51. Nygaard 2—0. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 10.000. AZ'67: Treytel; Van Rijnsoever. Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Peters (Van der Meer), Nygaard; Schouwenaar, Kist, Tof. Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, George. Melgers; Reuser (Gullit), Van den Ban, Balm; Böckling, Verkaik (Kramer), Haar. UTRECHT Erg veel moeite heeft het van de reis naar Koe weit nog wel wat vermoeide FC Utrecht met het gehandicapte Vitesse niet gehad. De Arnhemmers misten de geblesseerde Bleijenberg en de niet fitte Zaaijer en Husers. Toen er ook nog een vroege opening streffer ontstond, was Vitesse al heel snel verslagen. Een minuut voor de rust viel het doek definitief over Vitesse toen de snelle Van Tamelen, die met Van Hanegem de beste Utrecht se speler was, .aan een solo begon en deze besloot met een haarzuivere schuiver waarop Beukhof het antwoord schuldig moest blijven. Na de rust probeerde Vitesse wel om wat uit de verdediging te komen maar dat leverde niets op. Scoreverloop: 3. Flight 1—0, 38. Van Oostrom 2—0, 44. Van Tamelen 3—0, 80. Rietveld 4—0. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 8.000. FC Utrecht: Van Breukelen; Wildbret (Rietveld), Du Chatenier, De Kruyk, Van Tamelen; Tervoort, Van Hanegem (Van Staa), Flight; Van Oostrom, Van Veen, Gozems. Vitesse: Beukhof; De Leeuw. Mulde- rij, Heezen, Mellaard; Van der Vall (Zaaijer), Das. Hardeveld; Gerdsen, Bursac, Zwartkruis (Husers). Foto links: Aad Mansveld, die zeer offensief te werk ging(hetgeen hem overigens ook een gele kaart opleverde) in duel met invaller Erwin Koe man. Mansveld scoorde de gelijkmaker. Foto boven: Paul Postuma is op de rand van bui- tenspelfof was het er net overheen?) doorgebro ken en passeert Hans Galjé. PSV leidt met 1-0. TERDAM - De analyse Feyenoords coach Vaclav k was directer dan die zijn collega van Go Ahe- I ïagles, Joop Brand. „Het II een harde wedstrijd en dit zo door gaat het ten 6 van het voetbal in Ne- and. Ploegen zijn afhan- k van de maatstaf die een lidsrechter aanlegt, wat -ïwel geen excuus is voor inoord. Wij hebben rond- slecht gespeeld: slechte geen kansen ge- trd. Go Ahead was veel eglijker." riee had Jézek, zonder Ie man te spelen", zijn ei- ploeg veroordeeld, het dsrechterssysteem in de iel genomen en Go(Ahead /en wat het toekwam, het spel van 1-1. iscussie over de invloed 1 de scheidsrechter, en de ler, op een wedstrijd is al J gaande. Er wordt alleen ner een oplossing aange- en. De scheidsrechters en regels mee, maar stal houden ze zich er niet de trainers willen punten en, zoals Brand, bedekken elhacd voetbal met de lel der liefde. „Ik heb ook mooie dingen gezien", zei ld. Natuurlijk, maar veel r lelijke, gemene acties. tegen trad Charles Corver at en inconsequent op. Hij eerde te lange tijd het ds meer in zwang komen- anvallen van achteren, één de gemeenste overtredin- waaraan in de eerste helft al Go Ahead zich bezon- le. Toen hij eindelijk gele ten gaf, was dat in beide illen voor zuiver natrap- wat dus een rode kaart moeten zijn. Maar de iste" overtreder ging in Ie gevallen vrijuit. Toen na half uur Stafleu voor een if zichtbaar Teun Kist - ook n „zachte" - finaal omarm- trapte Kist achteruit en "o aeel. Stafleu werd niet Aanvoerder Wlm Jansen probeert het zelf maar eens, maar ook hij komt niet door de uitgebreide defensie van Go Ahead. bestraft en hij was de aanlei ding. Wat zou Corver gedacht hebben van resp. rood en geel? In het tweede geval een iden tieke situatie. Martin Koop man, die al meermalen Peturs- son hard onderuit had ge haald, deed dat weer en de IJ slander trapte openlijk vanaf de grond naar Koopman. Pe- "tursson kreeg geel, Koopman een vrije trap. Wat zou Corver gedacht hebben van resp. rood en geel? VEEL TE HARD Zo lang de inleidingen tot harder spel - shirtje trekken, vasthouden, ruwe duwen e.d. - niet onmiddellijk bestraft worden, lóópt hef uit de hand. Zoals Go Ahead - Feyenoord, welk duel veel te hard was en daardoor, behalve al verve lend door het matige peil, ook nog eens onaangenaam om te aanschouwen. Jezek vond geen enkel excuus voor zijn team, ook niet dat Notten (geblesseerd) en Van Deinsen (geschorst) - zij spelen woensdag wel tegen Malmö, terwijl over de geblesseerde v.d. Lem vandaag wordt beslist - afwezig waren. De Eagles misten trouwens Groeneweg en Kristiansen door blessures. Stanley Brard, na vijf wedstrij den in het C-team om na zijn blessure weer bij te komen, was de vervanger van Van Deinsen, die zijn ploeg met zijn schorsing ernstig heeft gedu peerd. Brard, werd constant voorbijgelopen door Henk ten Cate, met Dick Schneider tot de opvallendste van de Eagles behorend, en van die kant kwam ook de treffer. Nadat Feyenoord voor de rust uit een vrije trap - tikje van Stafleu, de enige die zijn constante spel handhaafde, naar Jansen die haarzuiver tussen de defensie van Go Ahead mikte waarna Van Til kon scoren - de leiding had genomen, werd Go Ahead in de tweede helft veel sterker. De combinaties liepen vlotter en de defensie, met Schneider als geroutineerde en knap spe lende leider, gaf de Rotter damse aanval met een falende Budding en een veel dravende maar zelden aan de bal zijnde Peters, geen enkele kans. Van Engelen daarentegen moest enige reddingen verrichten hoewel hij ook weer zwakke momenten had. Toen Ten Cate eerst Nielsen en toen Brard voorbijging, scoorde hij laag en uit moeilijke positie: 1-1. Toen pas toonde Feyenoord de werklust, die veel te laat ontstond. En men heeft gezien bij Oranje-Polen wat werklust vermag. Dit Feyenoord is weer afgezakt tot het niveau van voor de komst van Jezek. Er klopte niets. Daarvan heeft Go Ahead, zij het met hard spel dat niet onbeantwoord bleef, profijt getrokken door Feye noord het tweede punt in de Kuip (het eerste was tegen MVV) te ontnemen. Er klonk na afloop gefluit en boegeroep' in de Kuip en dat is een veeg teken. Scoreverloop: 17. Van Til 1-0, 76. Ten Cate 1-1. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 24000. Feyenoord: Van Engelen; Wijnste kers, Nielsen, v.d. Korput, Brard (Al- bertsen); Jansen, Stafelu. Van TU; Budding, Peters, Petursson. Go Ahead: De Clerck; Koopman. Schneider, Lodeweges, Kist (Vusko- vic); Wopudsma, Oude Wesselink, Salflschberger; Ten Cate, Van Koo- ten, Körver (Engbersen). HERMAN VAN BERGEM MAANDAG 22 OKTOBER 1979

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13