Chemische troep mag niet in 'f eten raken SNELLE STOLP (85) UIT DELFT: FRfflT EIViEIM B#LLEN HARDFRUIT AANVOER DRAAIT VOLOP GERBERA EN IRISSEN MAAKTEN EEN PRIJSVAL GEEN SURPLUSHEFFING BOLLENVAK ah AND £N TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 22 OKTOBER 1979 PAGINA 11 'einig mensen zullen na hun tachtigste levensjaar log een actieve rol in de samenleving kunnen spe- in. Dat is geen stelling bij een proefschrift, maar n nuchtere vaststelling van een feit. Veel landge- lüten zien reikhalzend uit naar het bereiken van Ie pensioengerechtigde leeftijd, opdat dan nog de ngen kunnen worden gedaan waarvoor eerder ien tijd was. Dan echter komt een grote groep tot ie ontdekking, dat het zaakje lichamelijk gespro- ;en niet meer zo moeiteloos draait. Er komen achten en er zit niets anders op: er moet naar een lagere versnelling worden overgeschakeld. En dan spreken we eigenlijk louter nog over de groep kersverse bejaarden, over hen, die de barriè re van het vijfenzestigste levensjaar net hebben overschreden. Degenen die dan nog vitaal zijn, zul len gemiddeld genomen tien jaar later met de hol weeën der aftakeling worden geconfronteerd. !o Daar is niets aan te doen, zo lijkt het. De tand des •Hij tijds knaagt gestaag aan alle lichamen. Er zijn echter uitzonderingen. Schaars, toegegeven, maar ze zijn er. Zo'n uitzondering is Olof Stolp uit Delft. Zesentachtig jaar inmiddels, maar begiftigd met de vitaliteit van een vijftiger. Levenslust die hij omzet in daden voor de samenleving. Want dat is bitter nodig, vindt hij. Onze wereld wordt zo langzamerhand verpest door allerlei zaken. Lucht vervuiling, bodemverontreiniging, aantasting van het zeewater en ga zo maar door. Het lijstje is in middels indrukwekkend lang te maken en elk jaar levert wel weer een paar nieuwe ondingen op. Olof Stolp heeft zijn blik gericht op onze groente en fruit. Zo'n vijfentwintig jaar geleden raakte hij geïnteresseerd in de biologisch-dynamische land bouw. Hij vierde zijn lusten eerst bot op een volk stuintje, maar pakte het later grootser aan. Nu is hij een actie begonnen om de regering te bewegen ons voedsel gifvrij te maken. Over het hoe en waarom van deze onderneming spraken wij met hem, in zijn huisje in Delft, in het wooncentrum voor ouderen „Abtswoude". DELFT. De Snelle Stolp noemen ze hem. Geen bijnaam die de 86- j, jarige Olof irritant vindt. Het illustreert in elk geval, dat hij zich niet schaart in de rijen van 65-plussers, die zich met een tempootje van vijf en zestig tot ze ventig kilometer op de snelweg voortbewegen. Als Stolp in zijn auto op stap gaat, wijst de kilometerteller ras in de richting van hon- derddertig. Nu er ech ter wat strenger wordt gecontroleerd, houdt hij zich meer aan de honderd kilometer. „Er rijden me dan maar een paar auto's voorbij, maar dat vind ik niet zo erg, hoor", zegt hij. Olof Stolp heeft op zijn ze ventigste levensjaar het rijbe wijs gehaald. In derde ter mijn. „Dat is zo slecht nog niet", verzekert hij, „want er zijn heel wat mensen die ten- P' minste vijf keer af moeten ,a rijden om het rijbewijs te ha len". Toen hij het begeerde papier tje binnen had, zette hij met een koers naar Oostenrijk. Op vakantie met de auto had hem altijd al fijn geleken. Nu mocht het en nu zou het ge beuren ook. Tien jaar eerder, op zijn zes tigste levensjaar, had Stolp 'zich op de motor gewaagd. De instructeur schudde zijn hoofd, toen de in Nóord-Hol- land geboren Stolp zich kwam melden. „Wat bent u van plan? Op uw leeftijd gaat u toch niet. meer in dat druk- ke verkeer rijden?". Stolp j zette echter door. De instruc teur bleef het maar „een rare beweging" vinden, maar toch erkennen dat Stolp een goede leerling was, die met het examen nauwe lijks enige moeite had. Fitte indruk Het tekent de kwiekheid van de 86-jarige actievoerder uit t Delft. Ook nu nog maakt hij een fitte indruk. Lichamelij ke klachten zijn er niet. Het gehoor zou iets beter kunnen, ,maar dat is dan ook alles. Be ter de oren dan de ogen, ftieent Olof, anders zou hij de ritjes met de auto wel af kun nen schrijven. Scheepsbouwkundig con structeur is hij altijd geweest, bij de Rotterdamse Droog dokmaatschappij. Tot zijn ze ventigste. Hij en zijn vrouw, die verpleegster is geweest, hadden al vrij snel in de ga ten dat een goede voeding de basis voor een goede gezond heid is. „Die chemische troep ihoet niet in het eten raken", kwettert Olof. „Zoals het er nu aan toe gaat, gaat alles ka pot aan de chemie". Kleine boer En hij vervolgt: „Ik ben ge boren in de vorige eeuw. Mijn vader was kleine boer, dus wij hadden altijd te eten uit eigen tuin. Er werden nooit gifmiddelen gebruikt. Je wist niet eens dat die be stonden. In West-Friesland zag je later die proeftuinen, Waar zoveel kunstmest werd gebruikt. Dat was het begin van de ellende". Stolp is ervan overtuigd, dat kanker, een van de meest ge vreesde ziekten in de wester se wereld, door slechte voe ding wordt veroorzaakt. En door die spuiterij met bestrij dingsmiddelen. „Ik had een neef, die een boomgaard' kocht met drieduizend bo men. Hij werkte met bestrij dingsmiddelen. Op een zeker Asjeblieft geen chemicaliën in de boontjes. moment is hij ziek geworden. Zit nu als een versuft manne tje op zijn zestigste in de hoek. Dat komt van die spui terij. Absoluut. Nergens an ders van". Stolp is een rappe prater, die er blijk van geeft over het onderwerp voeding veel te hebben gelezen. Hij heeft ook een driejarige cursus voor fruitkweker gevolgd. Olof Stolp, moet nog eens fors ademhalen, als hij aan het examen terugdenkt. „Die examinator vroeg op een ge geven moment of ik iets wil de vertellen over chemische bestrijdingsmiddelen. Ik zei hem dat ik daar- met geen woord over wilde reppen, maar dat hij wel iets van mij over natuurlijke bestrijding smiddelen zou kunnen ho ren. Hij vroeg mij welk sy steem ik hanteerde. De biolo gisch-dynamische methode, antwoordde ik. Als we uw systeem toepassen, dan ver rekken we ove.r een paar jaar allemaal van de ho.nger, zei de examinator. Dat is hele maal niet zo overigens. Wij lopen achter. In .Noorwegen wordt de biologisch-dynami sche methode al veel toege past en in Zuid-Duitsland en Zwitserland leeft het ook heel sterk". Schillen Ploegen moet je trouwens ook niet te veel doen, meent Stolp. Vlak onder het gron doppervlak krioelt het van leven, dat van groot belang is voor het groeien van bomen en planten. Als je dat leven naar onderen ploegt, dan verstoor je de natuurlijke orde in de grond. „Dat is eén ding. En dan natuurlijk dat gemene spuiten. Weet u hoe veel keer een appel gemid deld wordt bêspoten? Dertig keer. Zo'n appel moet je al tijd schillen. Ons fruit kun je zo eten. Wij spuiten wel als het moet, maar dan met na tuurlijke middelen". Bij de biologisch-dynamische landbouwmethode wordt ge bruik gemaakt van zon- en maanstanden. Door een be paalde berekening worden op deze wijze de preciezse zaai tijden verkregen. Stolp heeft er een gidsje voor en houdt zich stipt aan de voorschrif ten. Hij heeft nu andijvie, peen, sla, uien en kool op de tuin staan en de, resultaten zijn tot op dit moment uitste kend. Drie keer per week stapt Snelle Stolp in de auto om naar Moerdijk te rijden. Daar is ie dan de hele dag be zig. Tweeduizend vierkante meter, niet mis. Veel groente Stolp: „Ik ben nooit moe. Niet om op te scheppen hoor, maar het is zo. Stijf ben ik wel eens. Je voelt je goed als je goed eet. Wij eten veel groente van de tuin, weinig vlees, weinig eieren. Vroeger had je daar niet zo'n idee van. Thuis wist je niet beter. Het eten was goe.d. En het eten was ook goed". Dan de actie die Olof Stolp is begonnen. Eén handtekenin genactie. Iedereen wordt ver zocht een briefkaart te sturen aan dr. Buitkamp in Moer dijk, met de tekst: „Regering, maak ons voedsel gifvrij". Hé, een briefkaart naar Moerdijk en niet naar Delft? Olof Stolp, lachend en met slimme oogjes: „Dat is een beetje politiek van mij. Ik denk dat de mensen eerder een kaartje sturen naar een academisch gevormd iemand. Er zijn al wel handtekenin gen binnengekomen, maar nog niet genoeg naar mijn zin". Stolp gokt op honderddui zend handtekeningen. Als hij van kranten, radio en televi sie een beetje aandacht krijgt, dan zit dat aantal er gemak kelijk in, veronderstelt hij. En als ze binnen' zijn, wat dan? „Dan gaan we naar Den Haag. Ik zal er dan drie kin deren bij betrekken, omdat die tot de mensen van het eerste uur behoorden. Zij hebben namelijk meteen in hun eigen dorp een actie op touw gezet. De kinderen ko men in beweging. Oudere mensen niet. Die denken: het zal mijn tijd wel uitduren en ach, al die drukte". „Ik kan niet stilzitten. Som mige mensen - zeggen wel eens tegen me: je bent gek, dat je dat nog allemaal doet. Maar waarom? Moet ik dan maar stilletjes wegkwijnen? Ik voel me veel prettiger zo. De mensen die je in dit ge bouw voor bejaarden tegen komt, zijn soms net automa ten. 's Morgens staan ze op, dan gaan ze allemaal een kopje koffie drinken, ze krij gen hun eten, 's middags al lemaal een kopje thee drin ken, 's avonds sloffen ze 'maar weer naar de kamer om televisie te kijken. En tussendoor roddelen ze een beetje over elkaar. Zo leven ze. Dat is niets voor mij. Laat ze hun gang maar gaan, ik ga mijn gang ook wel". Stimulans Een hele stimulans voor Olof Stolp is de brief geweest, die hij van minister Ginjaar kreeg. „Voor het welzijn van de mens is een juiste voeding onontbeerlijk", zo schreef de minister. „Dat er aan de voe ding in de huidige samenle ving nogal hét een en ander schort, zijn inzichten, u sig naleert dat terecht, die steeds meer weerklank vinden. Daarom ben ik zeer dank baar voor de initiatieven op het gebied van de biologische dynamische land- en tuin bouw die u in uw brief noemt. Bij uw werkzaamhe den op dit gebied wens ik u dan Qok ve|l succes". Die honderdduizend handte keningen komen er wel. Daaraan zal niemand twijfe len, als hij deze 86-jarige heeft gehoord. Snelle Stolp zal die Ginjaar nog wel even iets laten zien! Degene die de actie van Olof vStolp wil ondersteunen, kan een briefkaart sturen aan: Dr. J. Buitkamp, Steenweg 41, 4781 AL Moerdijk. De kaart moet dan de tekst bevatten: „Regering maak ons voedsel gifvrij". Iedereen mag natuurlijk zijn eigen me ning toevoegen, als maar dui delijk wordt dat het uit moet zijn met de spuiterij op groente en fruit. Het hard-fruitseizoen met name ap pels en peren draait volop. Sommige soorten zijn alweer over het hoogte punt van hun aanvoer, andere groeien er naar toe. De problemen in deze tuinbouwsector zijn weer niet gering. Er is op veel plaatsen nogal wat schade ontstaan door de afgelopen winter. Er is op veel plaatsen sprake van groeistagnatie, waardoor o.a. het uitgroeien van de vruchten in het gedrang kwam. Daarnaast is de buitenlandse con currentie duidelijk voelbaar. Verder leeft er de vraag; welke rassen val len in de gunst van het publiek? Appels De aanvoer van Golden Delicious begint geleidelijk in omvang toe te nemen. De gemiddelde prijs ligt iets hoger dan vorig seizoen. Er wordt op het ogenblik 2 kwartjes per kilo betaald. De James Grie ve is in de aanvoer op zijn retour, de aan voer neemt sterk af. Als gevolg hiervan kwam er voor dit ras ook een hogere no tering tot stand, de gemiddelde prijs be droeg 55 cent per kilo. De aanvoer van goudreinette is op zijn hoogtepunt. Het prijsverloop in de voorafgaande weken was redelijk ten opzichte van het vorige seizoen. Thans ligt de prijs op 50 cent per kilo. Ook voor de Tydeman is er sprake van een afnemend aanbod. Als gevolg hiervan loopt de prijs op. De gemiddelde prijs draait om de 80 cent per kilo. Cox's wordt in steeds grotere partijen aange voerd. De aanvoer zal de komende weken steeds verder toenemen. De prijsdruk zal als gevolg hiervan toenemen, dit blijkt nu al uit het prijsverval, de prijs ligt thans op 90 cent per kilo De prijs lijkt verder te da len. Naast het binnenlandse aanbod is er import uit Frankrijk en Chili. De Franse import bestaat voor het overgrote deel uit Granny Smith. Deze import -is aanmerke lijk groter dan vorig jaar. In de tweede week van oktober viel de Franse import 4 ton groter uit dan vorig jaar... Peren De Beurré Hardy is thans hét hoogtepunt in de aanvoer gepasseerd. De lage prijzen van de afgelopen weken behoren inmid dels tot het verleden. De prijs zal de ko mende week boven de 70 cent per kilo ko men te liggen. Ook de Triumphe de Vien- De hardfruit-aanvoer is weer in volle gang ne is op zijn retour, ook hier is er sprake van oplopende noteringen. De kiloprijs ligt rond de 70 cent. De aanvoer van Légi- pont komt trager op gang dan vorig sei zoen. De prijs is echter teleurstellend laag. nl. 30 cent per kilo. Me,t grotere aanvoe ren in het verschiet zijn de verwachtingen nogal somber gestemd. Ook van de Confé rence kan het aanbod nog wat groeien. Voor dit ras was er ook duidelijk sprake van een prijsdruk, gezien de gemiddelde prijs van 50 cent per kilo. Er mag over het geheel genomen wel gesproken worden van wat hogere gemiddelde prijzen in vergelijking met vorig seizoen. Dit is ech7 ter nog geen reden om over een beter re sultaat te spreken, omdat de produktie. naar alle waarschijnlijkheid op veel lager uit zal vallen. Er is dus wel behoefte aan de nodige compensatie. Afgelopen week een nieuwigheidje bij de CCWS in Honselersdijk; er zijn nieuwe transportkarren in het gebouw in gebruik genomen. Iedere dag worden ongeveer 250 van deze karren gebruikt en dat ver eenvoudigt het transport. Bovendien komt het ten goede aan het sneller vérhande- len, want er worden nu ongeveer 300 bos sen tegelijk verkocht. Dat kwam afgelopen week goed uit, om dat vooral de aanvoer van chrysanten er zijn mocht! Er mag worden aangenomen dat het gebruik van de karren gunstige uitwerking heeft gehad op de prijsvor ming. Het experiment lijkt goed geslaagd. Nadat aanvankelijk de prijzen nogal Wat waren weggezakt, trad begin vorige week een licht herstel in vooral wat betreft de chrysanten. De gerbera's hadden een lelij ke prijsval gemaakt. De totale aanvoer van snijbloemen was iets groter dan in de zelfde week van het vorig jaar, bijna 31 miljoen bos of stuks dat is bijna twee mil joen meer dan vorig jaar. Zij brachten f 9.608.751 op en dat is eens miljoen meer dan vorig jaar. De totale omzet van de CCWS beliep afgelopen week 10.929.302 tegen 9.741.475 vorig jaar. Het waren vooral de potplanten die het omzetcijfer wat omhoog brachten, bij een aanvoer van 678.301 stuks een opbrengst- van f 1.276.159.04 en hét vorig jaar aan voer 502il97 en opbrengst850.194,87. De gemiddelde prijzen vielen niet tegen. Het snijgroen stak afgelopen week met gemid deld 12 cent ongunstig af bij de 16 cent van vorig jaar. Uitgesproken slecht ver ging het de met de irissen. Bij een gemid delde prijs van 25 cent vorig jaar bedroeg deze nu slechts 7 cent. De hoogste note ring was 35 cent, vorig jaar 57. De aan voer van rond de l'/2 miljoen was dan ook bijna het dubbele van vorig jaar. De aan voer van rozen bleef ook afgelopen week groot mét een prijs welke weinig verschil de met die van vorig jaar om deze tijd. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaai* zijn: Amerikaanse anjers 30 (29), trosanjers 25 (27), anthuri- ums 1,25 "(1,29), jaarrond troschrysanten 51 (32) .idem geplozen 63 (56) normaal troschrysanten 1,24 (99), idem geplozen 59 (51), gerbera 32 (32), gladiolen 9 (12), lelie kelken 42 (43), lelietakken 46 (36), grote cymbidium 81 (92), idem klein 28 (29). grote rozen 29 (33), idem klein 20 (21), so- nia 23 (29), belinda 20 (19), red garnette 12 (14). Dan waren er ook nog wat import anjers met prijzen van 13 tot 22 cent én import statice 43 tot 57. De milde weersomstandigheden zijn uiter aard wel van invloed op de aanvoeren, die nog steeds goed op peil blijven. De bloe men van de ópen grond blijven behoorlijk presenteerbaar en geeft dus een ruime va riatie. Er "Wordt voor deze week dan ook eert toe name van chrysanten verwacht, maar an jers, tfosanjers, rozen en dergelijke kun nen in aanbod achteruit gaan. De invoe ring van bloemenkarren heeft enkele wij zigingen in het veilschema veroorzaakt. Omdat voor de chrysanten nog geen do zen beschikbaar waren, kon het gebruik van de stapelkarren nog niet plaats vin den voor de jaarrondchrysanten. Mooie opsteker voor de bloembollenkwe kers!. Na éen uitstekend seizoen met beste prijzen nu ook het bericht dat er dit jaar geen surpluSheffing betaald moet worden. En ook voor de opkoop van zieke bollen behoeft in 1979 geen geld op tafel te komén. Dat besluit is een gevolg* van de zeer geringe overschotten die men dit jaar heeft. Voor de opkoop daarvan is een zo klein bedrag nodig, dat het opleggen van een heffing hiervoor meer zou kosten dan opbrengen. Daaraan is nl. een grote admi nistratieve rompslomp verbonden zo wel voor het bedrijfsleven als voor het Produktschap voor Siergewassen. Het is dan ook veel efficiënter om de kleine hef fing die nu nodig zou zijn maar te ver schuiven naar de heffing die men in 1980 wil opleggen. Dan gaat het in één moeite door. Reserves Uiteraard zijn er weer stemmen opgegaan om het huidige systeen te verlaten. Met de tot nu toe gevolgde weg hetaalt men wei nig of geen heffing in jaren waarin weinig bollen in het surplus terecht komen. Dat hangt natuurlijk ten nauwste samen met het marktverloop. Als er weinig bollen onverkocht blijven, is er sprake van een schaarse markt en flinke prijzen. Men krijgt het in zulke jaren dus dubbel-op: hoge prijzen en geen heffingen. Daar staat tegenover dat in slechte jaren het mes ook van twee kanten snijdt maar dan in nega tief opzicht: lage prijzen en hoge heffin gen. Andere methode Waarom schakelt men niet over op een andere methode? Waarom niet ieder jaar een vast percentage heffen? Dus ook in ja ren met een zeer gering overschot een heffing van pakweg 5 Dan kan men in de goede jaren mooie reserves fokken. En als men dan weer in een periode met overschotten en lage prijzen belandt, dan behoeft men in ieder geval geen extra hoge heffing te betalen. Dan kan de op koop van het surplus voor een groot deel worden gefinancierd uit de reserves. Het bedrijfsleven is daar niet zo happig op. Om te beginnen heeft men nog maar kort een hoogst onverkwikkelijke heffings-af- faire achter de rug. Omdat het College van Beroep voor het Bedrijfsleven en de heffingsverordening van het PVS onge ldig verklaarde, moest het Produktschap een bedrag van bijna .acht miljoen terug betalen. Het PVS had achter het kantoor aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag uiteraard geen boompje staan waaraan men maar had té schudden om die miljoe nen te kunnen oprapen. Dat geld moest uit de reserves komen. Een herhaling daarvan wil men tot elke prijs voorko men. En voor het overige redeneren de kwekers dat als er gereserveerd moet worden, dat ze dat dan wel in eigen porte monnee zullen doen. Daar komt nog bij dat het maken van lage prijzen en daar bovenop hoge heffingen een schokeffect heeft. Immers: lage prijzen zijn uitzon deringen daargelaten vrijwel altijd het gevolg vaii1 een te grote produktie. Als men in een dergelijk jaar een optater krijgt die bubbel hard aankomt, dan zal dat veel sneller tot de gewenste inkrimp van het areaal leiden, dan wanneer men de schok via reserves geleidelijk kan op vangen. Zwaar op maag De heffings-affaire ligt het bollenvak nog zwaar op de maag. Er is bijna acht terecht gekomen bij exporteurs. Zij toucheerden gelden die voor drie kwart waren opge bracht door kwekers. Ini openbare verga deringen heeft men niet geaarzeld dit een vorm van gelegaliseerde diefstal te noe men. Verzoeken van de zijde der kwekerij om hun geld terug 'te ontvangen zijn in de meeste gevallen op niets uitgelopen. Een krtelpunt is dat de kweker moet aantonen of de door hem geleverde bollen naar lan den binnen de EEG zijn gegaan of naar de, wat men noemt, derde landen. Bronwaardesysteem De nieuwe heffingsverordening van het PVS, die uitgaat van het zgn. bronwaar desysteem, is ook al weer aangevochten. Het was de bekende Haagse pleiter mr. J. v.d. Plas, die deze kwestie op verzoek van P. Bakker B.V. uit Hillegom voor het Col lege van Beroep bracht. Hoewel de heer v.d. Plas meende zeer sterk te staan hij vocht de verordening op niet minder dan dertien punten aan! wees het College van Beroep die allemaal af. Het bollenvak kan, wat dit betreft, dus rustig slapen. Het ligt helemaal niet in de lijn der verwach tingen dat het bronwaardesysteem op nieuw zal worden aangëvochten!.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11