Weer-werkcentra moeten vrouwen over drempel arbeidsmarkt helpen bij Nederlandse proces tegen Charta-leden Rhodesië-conferentie weer in de problemen £cldóc0ouacmt Actie voor steun aan prof. Schillebeeckx kabinet niet eïrriteerd [>ver tweedracht WD en CDA Raad van State heeft problemen met wet verkoop landbouwgronden Rechtvaardiger belastingaftrek Hoofd strijdkrachten El Salvador vermoord -BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 2C OKTOBER 1979 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Tussen nu en het jaar 2000 zullen volgens recente onderzoekingen 600.000 vrouwen op zoek gaan naar een baan. Het huidige werkloosheidscijfer on der vrouwen bedraagt nu 8,8 procent tegen 4 procent onder de mannelijke bevolking en bovendien zouden er nu 150.000 vrouwen zijn, die direct aan de slag willen, maar die evenwel niet staan ingeschreven bij de ar beidsbureaus als werkzoekenden. Want veel rrouwen hebben drempelvrees, vragen zich af of zij een baan buitenshuis wel zouden aankunnen, twijfelen eraan of zij voldoende opleiding hebben genoten en weten eigen- ijk niet of zij wel met andere mensen kun- ien samenwerken, omdat zij jarenlang al- een het huishouden hebben bestierd. Deze, en nog vele andere bedenkingen en pro- ilemen die vrouwen hebben om (weer) toe te treden tot de arbeidsmarkt, hebben een aantal vrouwenorganisaties ertoe gebracht de koppen bij elkaar te steken om te trachten voor deze materie een oplossing te vinden. Op het congres „Vrouw en Arbeid", dat vandaag in Utrecht wordt gehouden, hopen zij hiertoe een aanzet te geven met het lanceren van een plan dat de ti tel „Weerwerkcentra" heeft meegekregen. Deze centra, die op vele plaatsen in ons land dienen te worden gevestigd, moeten vrouwen die weer aan de slag willen, of die voor het eerst tot de arbeidsmarkt willen toetreden, praktische informatie en begeleiding te geven. Het geheel is nog in een prematuur stadium. Er moet nog worden begonnen met een proefpro ject en waar dat zal worden ingesteld is nog niet bekend. Maar het doel staat de bewuste vrouwenorganisaties (de Commissie Emancipa tiezaken van de Vereniging voor Vrouwen met Academische Opleiding, de Vereniging voor Vrouwenbelangen en de Bond van Vrouwen in Bedrijf en Beroep) duidelijk voor ogen. De cen tra, die regionaal over het land verspreid moe ten zijn, dienen een centrale en coördinerende functie te hebben in de informatieverschaffing die vrouwen nodig hebben. „Momenteel is het zo dat er vele instanties zijn die inlichtingen ge ven over de mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Maar juist voor vrouwen met drempelvrees en gebrek aan zelfvewrtrouwen moet worden voorkomen dat zij van het kastje naar de muur worden gestuurd, want dan gaat de moed gauw verloren. De Weerwerkcentra moeten daarom centra zijn waar alle mogelijke inlichtingen en hulp te verkrijgen zijn. Informatie over be roepskeuze en opleidingsmogelijkheden, over rechten en plichten in het arbeidsproces, voor bereiding op het werken buitenshuis, en ook informatie over hoe men voor zichzelf kan op komen", aldus de organiserende vrouwenvere nigingen. Om een en ander te verwezenlijken zal een in tensieve samenwerking nodig zijn met plaatse lijke vrouwenorganisaties die op allerlei terrei nen al initiatieven hebben ontplooid. Dat die medewerking er zal zijn, is de drie vrouwenor ganisaties al gebleken tijdens de voorbereidin gen van het congres van vandaag en bovendien rekent men op de solidariteit onder vrouwen wanneer het gaat om het opkomen voor hun gezamenlijke rechten. Het is de bedoeling dat de Weerwerkcentra dicht bij de vrouwen worden gebracht, die hulp het hardst nodig hebben en dat zijn de vrouwen die tot nu toe „als enige recht het aanrecht had den". Een van de middelen om dat doel te ver wezenlijken is een film die met subsidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werd vervaardigd. Deze film be leefde op het congres van vandaag zijn premiè re en zal van nu af aan in heel het land wor.den vertoond. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Binnen het kabinet is geen irritatie ont- taan over de houding van het CDA en de VVD bij een aan- al stemmingen in de Tweede Kamer de afgelopen week. De leide regeringspartijen stemden verdeeld over moties inza- ;e de Paralympics (deel CDA voor, VVD tegen), de snelle oorvoering van de sanctiewet (CDA voor, VVD tegen), en 0 e aftopping van de prijscompensatie bij inkomens van «fe 0.000 gulden in de marktsector en 45.000 gulden voor de mbtenaren (CDA voor, VVD tegen). >e partijen zijn in een periode, dat zij zich jegens elkaar wat lu- iek gedragen, aldus premier Van'Agt na afloop van de minis- erraad. Reeds eerder de afgelopen week toonde minister Wiegel binnenlandse Zaken) zich een tegenstander van een aftopping ij de genoemde bedragen. y®N HAAG/WENEN Mi- «m ister Van der Klaauw is te- 2 emoet gekomen aan een, gtrzoek van de PvdA om aten vertegenwoordiger van me Nederlandse ambassade mn Praag als waarnemer nanwezig te laten zijn bij et proces dat daar maan- ag begint tegen zes aanhan- ers van de beweging Char- a 77. De minister wilde al- een nog niet zoeggen of het erslag van de waarnemer o- enbaar zal worden ge laakt. De PvdA vindt dat at wel moet gebeuren. let zestal, moet terecht staan vegens het oprichten van een illegale beweging, die het doel heeft wantrouwen tegen de wetten van de Tsjechoslo- waakse republiek te kweken, zo luidt de officiële dagvaar ding. Ook worden ze er van beschuldigd materiaal naar het buitenland te hebben gesmok keld, waarin kritiek op de re publiek wordt uitgoefend. Minister Van der Klaauw zei gistermiddag in een radio-in terview een eventuele veroor deling van de zes Charta-leden als een schending van de men senrechten op te vatten. Hij wees er op dat het hier gaat om een proces tegen mensen die opkomen voor de-vrijheid van meningsuitting. taliaanse luchtverkeers- eiders weer aan het werk tOME (Reuter/DAP/AP) Door persoonlijk ingrijpen 'an president Pertini is gisteravond om acht uur een einde ekomen aan de staking van de Italiaanse luchtverkeerslei- ers. De acties, die al het vliegverekeer van en naar Itali- anse bestemmingen onmogelijk had gemaakt, had toen ze- in uur geduurd. president, die zelf aan de onderhandelingstafel heeft gezeten, egde toe dat de verkeersleiders een „burgelijke status" zullen rijgen. Nu zijn bijna alle 1.200 verkeersleiders in dienst van de uchtmacht en dat betekent dat hun salaris aanmerkelijk lager is ■iflan dat van burger-personeel. Om hun eisen kracht bij te zetten adden de verkeersleiders massaal ontslag aangeboden. tet einde van de actie kwam overigens voor veel passagiers te at. De meesten hadden al een hotelbed voor de nacht bespro- en. Ook' een aantal vluchten van de KLM moest gisteren in ërband met de acties worden geannuleerd. ADVERTENTIE Bestel onze nieuwe gratis rekreatie-folder! Geniet van een vakantie tussendoor in ons prachtige rekreatiepark! In Posterholt, Limburg. Het hele jaar geopend.. Zes-persoons bungalows met C.V. Open haard. Kleuren-tv. Met bowling, sauna, overdekt verwarmd zwembad, solarium, restaurant, wasserette, bar en tennisbanen. Bizonder lage prijzen: midweek, ma. tot vrij. vanaf f 70,— Weekend, vrij. tot ma. vanaf f 115, Speciale- Kerstarrangementen of Oud-op-Nieuw-boekingen. Vraag die folder. Nul! Kavero Verhuur b.v., Schouwsedijk 2, 4318 TM Brouwershaven Tel.: 01119-469 -676 of: Reisburo Geldrop Beheer bv. Postbus 47, 5660 AA Geldrop. Tel.: 040 - 863505. Tyfoon treft Japan De zwaarste tyfoon sinds 13 jaar heeft gisteren op het grootste eiland van Ja pan, Honshu, een spoor van vernielingen achtergelaten. In totaal wer den 25 men sen gedood, werden 44 hui zen totaal ver woest en 94 zwaar bescha digd. Daar naast kwamen bijna 20.000 woningen blank te staan. Ook bruggen, wegen en dij ken werden vernield. Nog dertien men sen worden vermist. ,Na week staken stemming houden over doorgaan' DEN HAAG (ANP) Tijdens een staking zou na een week door een onafhankelijke instantie een stemming moeten worden ge houden om te weten te komen of alle be trokken werknemers nog wel achter de ei sen van de stakingsleiding staan, Prof.dr.H.J. van Zuthem, hoogleraar in de bedrijfssociologie aan de TH van Twente heeft dat gisteren gesuggereerd in een radio- uiztdening van de NCRV. Hij vindt dat die bepaling moet worden opgeno men in de stakingscode of in het stakingsrecht. Van Zuthem vindt dat een commissie van de sociaal-economische raad heel goed als zo'n on afhankelijke instantie zou kunnen fungeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen de Raad van State zijn problemen gerezen over het wetsontwerp vervreemding landbouwgron den van minister Van der Stee (Landbouw en Visserij). Het gaat daarbij vooral om de inpassing van rechtspersonen (NV's en BV's) in het stelsel van de wet. De wet vervreemding landbouwgronden- wil, door het stellen van eisen aan de koper van landbouwgronden en aan zijn be drijf, het aantal kandidaten voor het kopen van gronden ver minderen. Daardoor hoopt het ministerie de zeer hoge grond prijzen te kunnen laten dalen. Het wetsontwerp ligt al drieë neenhalve maand bij de Raad van State. Volgens minister Van der Stee is nog niet te zeggen wat de invloed van de nieuwe wet op de vraag en het aanbod van de gronden zal zijn. Massale amnestie Oost-Duitsland OOST-BERLIJN (Reuter) Het officiële Oostduitse pers bureau ADN heeft gemeld dat ruim 20.000 mensen in aan merking zullen komen voor de amnestie, die is afgekondigd in het kader van de viering van het 30-jarig bestaan van Oost-Duitsland. Ze krijgen ook steun bij het vinden van een baan. Uitgesloten worden ernstige misdadigers. Levenslan ge celstraf wordt verminderd tot vijftien jaar. Benny Deen overleden na zonnesteek UTRECHT (ANP) Na sectie is definitief vast ko men te staan dat de tot giste ren vermiste 13-jarige Be nny Deen uit Utrecht niet is overleden aan verwondin gen opgelopen bij een val, maar aan de gevolgen van een zonnesteek. Benny ver dween afgelopen zomer tij dens een vakantie in Frank rijk, toen hij met zijn vader een wandeling maakte en daarbij voorop liep. Drie maanden is tevergeefs naar hem gezocht. Nieuwe munt België BRUSSEL (ANP) België krijgt met ingang van vol gend jaar een nieuwe munt. De waarde wordt twintig Frank (/1,40) en het is de be doeling dat de munt in de toekomst het biljet van die waarde gaat vervangen. Ko ning Boudewijn staat op de bronsgele munt afgebeeld. Er worden zestig miljoen stuks in omloop gebracht. Mugabe in Nederland: geen vertrouwen in Carrington LONDEN/DEN HAAG (Reuter/UPI/ANP) Tijdens de gisteren in aanwezigheid van de leiders van het patriottisch front Mugabe en Nkomo in Londen heropende conferentie over Zimbabwe-Rhodesie, is het metëen tot een treffen gekomen tussen de drie partijen. President Muzorewa veegde het voostel van de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington van tafel, dat het huidige Rhodesische parlement moet worden ont bonden voordat nieuwe verkiezingen kun nen worden gehouden. Nkomo verweet Car rington „schoolmeesterachtig te werk te gaan" bij zijn eis om de Verenigde Naties in te schakelen tijdens de verkiezingsperiode. Voorstellen van elk van de drie partijen stuitten gisteren op bezwaren van de andere partij. Tijdens een gesprek dat Robert Mugabe giste ren op initiatief van de socialist Relus ter Beek in Den Haag voerde met parlementariërs van PvdA, VVD en CDA, zei deze weinig vertrou wen te hebben in de opstelling van de voorzit ter van de conferentie Lord Carrington. Hij verweet Carrington vooringenomen te zijn ten opzichte van de voorstellen van het patriottisch front. Mugabe zei te verwachten dat de confe rentie snel wordt afgebroken, als Engeland niet tot een wijziging van de standpunten komt. Mugabe is op uitnodiging van het comité Zuid- Af rika in Nederland. Vandaag voert hij nog ge sprekken met hulpverelenende en kerkelijke organisaties. Thailand gaat Cambodjaanse vluchtelingen opnemen BANGKOK (UPI/D- PA/AFP) De regering van Thailand zal mensen die de oorlog in Cambodja ontvluchten niet langer te rug sturen, zo heeft premier Kriangsak Tsjomanan giste ren bekend gemaakt tijdens een ontmoeting met diplo maten. Iedereen die asiel aanvraagt mag blijven, zo voegde hij er aan toe. De uitspraak wordt gezien als een verrassende wending in de vluchtelingenpolitiek die de Thaise regering tot nu toe heeft gevoerd. Nog vier maan den geleden werden 40.000 ge vluchte Cambodjanen terugge stuurd, in een' aantal gevallen met geweld. Verwacht wordt dat de ko mende tijd zeker 100.000 Cam bodjanen naar het buurland zullen trekken. De afgelopen dagen kwamen er al honder duizend. Ze worden opgevan gen in kampen die het Inter nationale Rode Kruis heeft in gericht, samen met Unicef en enkele andere particuliere hulporganisaties. Een week na de algemene beschouwingen duren de discus sies over de aftrek van hypotheekrente nog voort, maar des ondanks is er intussen geenszins duidelijkheid over de ach tergronden van de uiteenlopende standpunten. Onduidelijk bijvoorbeeld is de (werkelijke) reden voor het verzet van de VVD-fractie vorige week tegen de CDA-motie, waarin werd gevraagd om een inflatieneutrale belastingheffing. Waar gaat het om? Enige tijd geleden was vrijwel ieder een in Nederland het er over eens, dat er sprake is van een onrechtvaardige belastingheffing, omdat geen rekening wordt gehouden met de inflatie. Spaarders en bedrijfsleven (winsten) moeten daardoor onterecht veel belasting betalen, namelijk ook over dat deel van het vermogen of de winst, dat is ontstaan door de inflatie. Een winst die in feite slechts schijnwinst is. Anderzijds trekken mensen die schulden heb ben voordeel van het in wezen onrechtvaardige systeem, doordat zij de door hen betaalde rente van hun inkomen kunnen aftrekken; ook het inflatiedeel ervan. VANUIT de algemene constatering dat er iets scheef zit in het systeem van belastingheffing, heeft het rapport-Hofstra voorstellen gedaan voor een inflatie-neutrale belastinghef fing. Vanaf dat moment kon eenieder weten dat de mogelijk heid bestond dat er aan de renteaftrek zou worden getornd. Van een overval, vorige week door met name de CDA-frac- tie gepleegd door de indiening van een motie ter beperking van de renteaftrek, is dus geen sprake. Om in feite onduidelijk gebleven redenen heeft het kabinet besloten de Hofstra-plannen niet uit te voeren, maar daar voor in de plaats te komen met een veel willekeuriger werkend systeem van beperking van de renteaftrek. Behalve voor de eigen woningen zou daardoor alle renteaftrek boven de vijfduizend gulden onmogelijk worden gemaakt. Voor de onterecht gepakte" spaarders en de bedrijven die hun win sten op een onredelijke manier zien belast, zou volgens die kabinetsplannen echter vrijwel niets gebeuren. HET is daarom toe te juichen, dat de CDA-fractie met de motie is gekomen, waarin de regering wordt gevraagd alsnog een inflatieneutraal systeem van belastingheffing in te voe ren. Het is evenzeer toe te juichen dat het CDA daarin de ei gen woningen wil ontzien, voor hypotheken tot een bedrag van 400.000 gulden. Daarmee wordt, binnen het kader van een rechtvaardiger belastingsysteem, het eigen woningbezit bevorderd waar het nodig is: tot aan een grens, waarboven eigenlijk sprake is van woonluxe, waaraan de overheid niet behoeft mee te financieren. HET CDA kiest daarmee voor een regeling, waarbij het so ciale eigen woningbezit wordt ontzien binnen een rechtvaar diger belastingsysteem. De VVD-fractie kiest voor een gren zeloos bevorderen van het eigen woningbezit, ook van super- deluxe kasten van huizen. En dat moet dan gebeuren binnen een in wezen onrechtvaardig belastingsysteem, waarvan spaarders en bedrijven de dupe zijn. Het is daarom wenselijk dat het CDA vasthoudt aan zijn doelstelling: het binnen een rechtvaardiger belastingsysteem ontzien van de eigen wo ning. AMSTERDAM Volgende week valt bij alle parochies en kloosters in Nederland een brief in de bus, waarin hon derd bekende en minder be kende katholieke Nederlan ders hun verontrusting uit spreken over het onderzoek dat de congregatie van de ge loofsleer van het Vatikaan heeft ingesteld tegen de Nij meegse theoloog prof. dr. Ed ward Schillebeeckx. In de brief staat dat een aan klacht tegen Schillebeeckx hem niet alleen treft, maar ook de hele Nederlandse theo- logiebeoefening. Hij zou de po sitieve ontwikkelingen in de Nederlandse rooms-katholieke kerk danig belemmeren. Onder de honderd onderteke naars zijn priesters, theologies tudenten, dekens, religieuzen en enkele katholieke hoogle raren: L. A. R. Bakker, J. C. Groot, P. F. Smulders (Am sterdam), H. A. J. Wegman (Utrecht), P. J. M. Huizing (Nijmegen) en J. W. Bosch (Heerlen). Als nog meer Ne- derlanse katholieken hun handtekening onder de brief hebben gezet, wordt hij aange boden aan de nuntius in Den Haag. In de brief staat dat tegenstel lingen tussen ontwikkelingen in de katholieke kerk in Ne derland en de centrale bestuu rorganen in Rome in volle op rechtheid en openbaarheid be sproken dienen te worden en dat de bestaande tegenstelling door een geëigende en christe lijke dialoog tot een oplossing gebracht moet worden in plaats van door een eenzijdige procedure. De ondertekenaars zijn ten zeerste verbolgen over de ge hele gang van zaken rond Schillebeeckx. Volgens hen heeft de Nijmeegse theoloog zich steeds ingezet om de au thentieke katholieke traditie verstaanbaar te maken in het belang en ter inspiratie van de gelovigen op de praktijk en het concrete pastoraat. Pasje moet rel len voorkomen ROTTERDAM De Feye- noord-supporters krijgen een identiteitspasje in de rood witte kleuren van de club. Met dit pasje kunnen suppor ters en de zogenaamde „harde kern" van vak-S met een spe ciale Feyenoordtrein reizen die voor iedere uitwedstrijd vanaf het station bij het stadi on vertrekt. Met deze identiteitskaart kun nen de supporters ook tegen gereduceerde prijs met de Ne derlandse Spoorwegen reizen. Deze maatregelen zijn geno men na overleg met het be stuur van de supportersvereni ging en de spoorwegen om zo mogelijk te voorkomen dat zich in de toekomst opnieuw rellen zullen voordoen rondom de velden en in de treinen. Ook zullen speciale teams worden samengesteld die d© supporters gaan begeleiden. België kan auto's beboete buiten landers wegslepen (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Nederlanders die in België op een verkeer sovertreding worden betrapt en de boete niet meteen willen of kunnen betalen, lopen bin nenkort het gevaar dat hun auto in beslag wordt geno men. Het Belgisch kabinet heeft gisteren een wetsont werp vastgesteld dat moet voorkomen dat aangehouden buitenlanders hun bon in ont vangst nemen maar, eenmaal weer in eigen land, nooit meer iets van zich laten horen. De Belgische justitie heeft in deze veelvoorkomende geval len geen verhaal, omdat ze geen bevoegdheid heeft in het buitenland te vervolgen. Vol gens de nieuwe wet zullen vreemdelingen verplicht wor den hun verkeersboete con tant af te rekenen. Doen ze dat niet, dan wordt de auto in be slag genomen en pas weer vr>jgegeven als het verlangde bedrag is betaald. SAN SALVADOR (AP) Gewapende mannen, die zeiden lid te zijn van een linkse guerilla-organisatie, hebben giste ren kolonel Martell, de inspecteur van de strijdkrachten in San Salvador voor zijn huis vermoord. De moord volgde op een reeks bomaanslagen van linkse terro risten die tot doel hebben een jnarxistische regering in El Salva dor te vestigen. Na de moord werd op de plaats van het onheil een pamflet achter gelaten. De junta die deze week president Romero verdreef en de macht overnam heeft gisteren het ver trouwen gewonnen van een tweetal belangrijke oppositiepar tijen, die hebben aangekondigd voorlopig het verzet te zullen opschorten. Totaal vijf asielvragen van Polen HANNOVER In totaal hebben nu vijf Poolse voetbalsup porters tijdens hun thuisreis vanuit Amsterdam in West- Duitsland asiel gevraagd. Negentien supporters zijn nog zoek. Vermoed wordt dat ze ergens in Nederland zijn onder gedoken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7