ZH opent nieuw districtskantoor Zaak rond Kaiserstraat-flat kent alleen maar verliezers \fevrouw Van Kins is de chrik al weer te boven Kamerlid (PSP) bepleit beroepsmogelijkheid tegen optreden „Pro Patria ongelui hadden tapijt nodig Secretaris Oegstgeest stapt vervroegd op heater Augustus heeft mogelijkheden OASi. - v.d.V.QUINTUS Zeer boeiend Bachconcert fAP/GEWEST LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 PAGINA 3' De Noord-Zuid-Hollandse Ver- ismaatschappij (NZH) heeft al sinds een and haar nieuwe districtskantoor aan het tionsplein in gebruik. Op zaterdag 27 okto- aal dit kantoor om half elf officieel wor- geopend door burgemeester dr. A.J. Vis, tevens commissaris is van de NZH. Aan lachend zal van elf tot vier uur een „Open ]oc jS" worden gehouden in het districtskan- en in de werkplaats en garage aan de isburgerweg. nieuwe districtskantoor bevindt zich links het station van de Nederlandse Spoorwegen, gebouw is er gekomen door de Schiphollijn. voormalige gebouw moest ten behoeve van i lijn worden gesloopt en de nieuwbouw moest J^fstuk verder worden neergezet. Architect ir. "jjeterams moest bij het ontwerpen van het toe kantoor rekening houden met de ingewik- le verkeerssituatie op het Stationsplein en de men die ervoor bestaan en ook nog met de wbouw van het Academisch Ziekenhuis Lei- Ook moest er ruimte blijven voor de eventu- [omst van een „fly-over", een soort verkeers wet om het oversteken van het Stationsplein >rgemakkelijken. Het resultaat is een vrij ce in zich zelf gekeerde vorm met drie bouw- die wel wat weg heeft van de opbouw van schip. De totale vloeroppervlakte bedraagt 550 kante meter. Voor de nieuwbouw moest het immirigsplan overigens nog wel worden ge- 7j tfé begane grond van het kantoor bevindt zich de ruimte voor het publiek. Hier kunnen informa ties worden ingewonnen. Verder bevindt zich hier de wachtruimte voor de chauffeurs en zijn er aparte vertrekken voor de controleurs en de hal techefs. Ook kan men hier terecht voor de diverse busarrangementen van de NZH. Op de eerste ver dieping, die tevens de grootste verdieping is be vinden zich de administratie en de kamers voor de districtschef en het personeel voor de daginde ling. Op de tweede etage is plaats voor een verga derzaal en de dokterskamer ingeruimd. Hoewel het oude gebouw nog wel voldeed is de NZH erg ingenomen met het nieuwe districtskantoor. Al leen is het restaurant, dat zich in het oude gebouw bevond, in het nieuwe niet meer terug te vinden. Voor wachtende reizigers is elders op het Stations plein een verwarmde wachtruimte gekomen. Open Huis De NZH wil met het Open Huis op zaterdag 27 ok tober aan het publiek laten zien welke werkzaam heden er voor nodig zijn om in de Leidse regio da gelijks naar schatting 150 bussen op de wèg te brengen die hun passagiers op tijd moeten vervoe ren. In het districtskantoor is op iedere afdeling personeel aanwezig dat uitleg kan geven over za ken als dienstindeling, controle, tellingen, schade- zaken en nog veel meer. Er wordt verder uitge breide voorlichting gegeven over de reismogelijk heden en tarieven van het openbaar vervoer. Een foto-tentoonstellinkje zal de veranderingen in de loop der jaren in aanzien van het busstation en het NZH-districtskantoor in beeld brengen. Het schipvormige nieuwe districtskantoor van de NZH. Op het Stationsplein voor het kantoor zal een ou derwetse Crossley-autobus worden neergezet- Deze bus heeft in het verleden in grote aantallen gereden. Tussen districtskantoor en garageterrein aan de Rijnsburgerweg zal een gratis pendelbus rijden. In de werkplaats zullen op de onderhoud- sputten zowel oude als nieuwe types bussen wor den opgesteld, zodat deze ook van onderen zijn te bekijken. Ook is de eerste Leidse stadsbus met in gekapselde motor aanwezig. Dit systeem beperkt de geluidshinder aanzienlijk. Verder worden er demonstraties gegeven met apparatuur waarmee uitlaatgassen worden getest. In de recreatiezaal boven de werkplaats zullen films worden ver toond over het hedendaagse openbare vervoer en over de periode van de Blauwe Tram. In de gara ge worden demonstraties geven met de VETAG- apparatuur (beïnvloeding verkeerslichten), de wasmachine (elke bus wordt elke dag gewassen) en de remmentestbank. Verder is er een overzicht van het NZH-materiëel aanwezig en ook nog een expositie over de aanleg van de Schiphollijn. Ook zijn er stands die met het openbaar vervoer te ma ken hebben. Op het garageterrein staat de instruc tiebus van de NZH aangereden. In deze oplegger bus, die wordt gebruikt voor de opleiding van het personeel worden en aantal korte diaseries ver toond. Tenslotte zal bij de halte Terweepark, recht tegenover de garage van de NZH een splinter nieuwe abri worden geplaatst van een geheel nieuw type dat een uitstekende beschutting biedt tegen regen en wind, terwijl deze verder 's nachts verlicht is. minklijk aver or gouden j terzetter ens burgemeester A.J. Vis ij taan de man met de gou- handen, J.J. Bavelaar, de ren eremedaille verbonden de orde van Oranje Nas- uitgereikt. De heer Bave- kreeg de koninklijke on- 1(j cheiding ter gelegenheid hu ?ijn 50-jarig ambtsjubileum it.i letterzetter. Al vanaf zijn Qi tiende jaar is de letterzet- lij Van der Linden's Druk- en reproduktie-inrichting jo|zaam. J. Bavelaar is één de allerlaatste Nederland- ■ojfcandletterzetters. Als bin- niet al te lange tijd de me- llisatie ook bij Van der Lin- be ;,zijn intrede doet, is Jan S: laar al gepensioneerd. De 31 achtsman zou bovendien J 'eens meer aan de ingrij- j ile verandering kunnen 40 ien; hij is te lang ambach- geweest om de stap het computertijdperk te i maken. Over enkele len zegt de specialist in prentjes en kleine lettertjes uitstervende ambacht igöed vaarwel. PvdA-fractievoorzitter J. Peters: LEIDEN In de zaak rond de Kai- serstraat-flat zijn in feite alleen maar verliezers aan te wijzen. Aldus reageerde PvdA-fractievoorzitter J. Peters gisteravond tijdens een leden vergadering van de Partij van de Ar beid op het feit dat de bouw van de studentenflat aan de Kaiserstraat opnieuw is geschorst. De heer Peters stelde wel begrip te hebben voor de argumenten van de vereniging Pieters- en Academiewijk die bij de Raad van State in beroep is gegaan om de bouw van de flat tegen te gaan „De uitspraak betekent evenwel alleen dat het weer erg lang gaat du ren, voordat er iets kan worden ge bouwd op dit kaalgeslagen stuk grond aan de Kaiserstraat". Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling wilde nog wel iets verder gaan. ,,Ik neem de be slissing van' de Raad van State heel ernstig. Het betekent in feite dat je in de toekomst nergens meer in de bin nenstad kan gaan bouwen. Mede gezien de noodtoestand voor de een- en twee persoonshuishoudens is dit onverant woord", aldus de wethouder. De PvdA- fractie zal zich in de komende weken nog beraden over de vraag in hoeverre hieruit politieke consequenties moeten worden getrokken. Fractievoorzitter Peters deelde de le den tevens mee dat de fractie zich pas na de begrotingsbehandelingen gaat be zighouden met de vraag wie wethouder A. Verboom moet opvolgen als wethou der van volkshuisvesting. De Partij van de Arbeid blijft zich als fractie op het standpunt stellen dat het geen behoefte heeft aan overleg met het Leids City Centrum, de organisatie van binnenstadswinkeliers. Zoals be kend is het begin dit jaar tot een brief wisseling gekomen tussen de fractie en het LCC, waarin men elkaar hevige verwijten naar het hoofd slingerde. Hierna heeft de fractie besloten niets meer met het LCC te maken te willen hebben. In antwoord op vragen uit de ledenver gadering stelde wethouder Waal dat het overleg met de binnenstadswinke liers wat zijn portefeuille betreft, ver beterd is. „Het zal wel te maken heb ben met de vele werken die er thans worden uitgevoerd. Als er bulldozers aan te pas komen, blijkt men opeens al leen over praktische problemen te kun nen praten. En daarover bestaat weinig tot geen verschil van mening", aldus de wethouder. idat inbrekers bejaardenwoning bezochten i. ware ravage werd don- lag aangetroffen in de be den woning van mevrouw Kins aan de Hertogsweg Rijp wetering. Haar doch- ontdekte dat een inbreker ichts was binnengedron- Het hele huis was over- gehaald. Mevrouw Kins op dat moment nog in het Elizabeth Ziekenhuis in dacht even geen adem meer te kunnen krijgen toen ik in het ziekenhuis werd ge beld", zegt mevrouw Kins nu. „Veel is er niet meegenomen. Een geldkistje waar wat los geld, een spaarbankboekje en verzekeringspapieren inzaten en verder een paar sieraden. De waarde is niet groot. De schrik des te meer. De dochter van mevrouw M.G. Kins .„Woensdag had ik het hele huis nog schoongemaakt. Dat was maar gelukkig ook, want nu vond de politie een juweel van een vingerafdruk op een raamkozijn". Dat de dief niet op heterdaad is betrapt moet volgens beide dames wel een toeval zijn. Behalve allerlei lichtkoordjes hanger er in het huis koordjes van een alar minstallatie. Aan het verkeer de koordje trekken is zo ge beurd; zelfs de politie kan daarover meepraten want het overkwam een van de agenten tijdens het technisch onder zoek m de woning. „Als die jongen daar aan had getrok ken was gelijk de hele buurt wakker geweest". Hoewel mevrouw Kins de schrik nog in de benen zit, verklaart ze fier geen angst te hebben. „Ik ben niet bang voor een inbreker. Ik denk al tijd maar zo, als er iemand binnendringt dan gooi ik een bloemen vaas door de ramen. Dan staan de buren gelijk hier". DEN HAAG/LEIDEN Tegen het automa tisch toestaan van reünistenoptochten van het Leidse studentenweerbaarheidscorps „Pro Patria" zou een beroepsmogelijkheid moeten openstaan. Dat is de mening van het PSP-Tweede Kamerlid Van der Spek, die bij minister Scholten (Defensie) in schriftelij ke vragen heeft aangedrongen op het wijzi gen van de wet op de Weerkorpsen om zo'n beroepsmogelijkheid voor de burgerij te scheppen. Van der Spek doet dit naar aanleidng van een reünistenoptocht van de Leidse studentenvere niging Minerva op 23 juni van dit jaar, die vol gens hem bij de Leidse bevolking weer de nodi ge ergernis heeft gewekt. Naar aanleiding hier van wil Van der Spek weten hoe de instructies luiden die traditiegetrouw mondeling door de Provinciaal Militair Commandant Zuid-Hol land aan „Pro Patria" worden gegeven als voorwaarden voor optredens als deze. Het PSP- Kamerlid wijst er op dat de burgemeester van Leiden, dr. A.J. Vis, in antwoord op vragen ui» de gemeenteraad op 3 september liet weten dat deze instructies door de jaren heen gelijklui dend zijn gebleven en dat de wet geen beroeps- mogelijkheid biedt tegen het verlenen van toe stemming voor dit soort manifestaties. MUIDEN Een groepje jongelui was ff dagen wat al te voortvarend met het chten van hun clubgebouwtje aan de psstraat te Leimuiden. Uit een te koop ande woning in de buurt haalden tien gens, in leeftijd variërend van veertien twintig jaar, de vloerbedekking weg. enorme rol tapijt sleepten zij naar het club- auwtje. De gealarmeerde politie had niet moeite met het identificeren van de jonge- met een kijkje in het gebouw was de •rbedekking snel terecht. Het tiental had de buit onder de vloer verborgen. Behalve een proces-verbaal, kregen de jongens een extra straf opgelegd: zij moesten het tapijt zelf terug brengen en weer netjes neerleggen. De politie wil de jongelui strenger gaan aan pakken want „zoiets gaat anders van kwaad naar erger" aldus de politie in Alkemade waar Leimuiden ondervalt. Behalve de vloerbedek king werd er tevens een boortol in het clubge bouwtje gevonden. Deze bleek vorige week te zijn ontvreemd uit dé Nederlands hervormde kerk. OEGSTGEEST Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken heeft de gemeentebestu ren verzocht een verordening in het leven te roepen die ver vroegd uittreden ook voor ge meente-ambtenaren mogelijk maakt (de zogeheten VUT re geling). De ontworpen VUT- regeling treedt met ingang van 1 november in werking maar geldt nu alleen nog maar voor rijksambtenaren. Oegstgeest wil het verzoek van de bewindsman honore ren en zit daardoor meteen De gemeenteraad van Oegst geest behandelt in zijn verga dering van 25 oktober een voorstel van burgemeester en wethouders om te komen tot een VUT-regeling voor ambte naren in dienst van de ge meente Oegstgeest. Het voor stel is om de plaatselijke rege ling net als de landelijke rege ling ook op 1 november in werking te laten treden. De regeling is bedoeld voor ge meenteambtenaren die 63 jaar of ouder zijn en die vooraf gaand aan de datum van ont slag een ononderbroken diensttijd hebben van tenmin ste 10 jaren. De ambtenaar die gebruik maakt van deze rege ling krijgt tot zijn 65e zijn sala ris uitgekeerd. De financiële consequenties voor de ge meenten zijn momenteel nog onduidelijk. Minister Wiegel doet daar op korte termijn nog nadere mededelingen over. Wanneer de gemeenteraad de regeling goedkeurt, mag hij meteen beslissen over de ont slagaanvrage van zijn gemeen te-secretaris. De gemeentese cretaris van Oegstgeest, de heer Jac. Vreken, doet als eer ste Oegstgeestse ambtenaar een beroep op de regeling. De heer Vreken, die op 1 septem ber van dit jaar 64 werd, vraagt met ingang van 16 ja nuari ontslag uit zijn functie. Op die datum heeft de heer Vreken precies 40 jaar bij de gemeente Oegstgeest gewerkt. IDEN In een mooi gestileerd de- bracht Theater Augustus gistera- lin het LAK de perspremière van stuk 'De ander', naar een verhaal Jorge Luis Borges. aankleding was strak en fraai met hts het essentiële op het toneel, een s. een muziektent en een fontein met avis. In dit dekor speelde zich het ver- 1 af van de oude en jonge man die el- r voor het eerst ontmoeten, en meer 'elkaar af blijken te weten dan ze ver fden en verwachtten. Uit allerlei uit een van de oude man blijkt dat de 'vankelijke afwijzing door de jonge van de oude, niet terecht is, althans "gt van jeugdig pessimisme t.a.v. ou- De jonge man draagt reeds nu de toen in zjch van de bejaarde die hij _zal zijn. Zijn levensverhaal en dat de oudere man tonen parallellen en n soms dooreen. 'De ander' was in aanzet een fraaie voor stelling, maar nog niet af. Het spel had zich nog niet geheel uitgekristalliseerd. Men kan het stuk ofwel natuurlijk spelen, waarbij de véle toevalligheden en onver wachte kennismomenten niet als vreemd ervaren worden, maar direkt worden aan vaard; dit zou de verwantschap van beide mannen benadrukken. Ofwel men kan juist de reaktie op de onthullingen vergro ten, en bevreemdende uitwerking laten oproepen bij de personages, zodat de af stand tussen hen vergroot wordt. Er wa ren nu nog elementen van beide spelop vattingen. Misschien daardoor waren ook de over gangen naar verschillend stemmingen niet duidelijk of onzichtbaar, weggemof feld. Uit de tekst of de reaktie van de an der bleek dan, dat die overgang wel dege lijk plaats gevonden moet hebben. Ook de leden van het orkest waren soms onzich tbaarder dan behoorde, zoals op het be langrijke moment dat zij niet reageren op de vraag waar de oude man gebleven is. Afwijzing en negering door een personage is niet hetzelfde als het niet vertonen van een reaktie; het blijven in zichzelf wel de gelijk reakties. De aanwezigheid van de derde speler riep alleen maar vraagtekens op, en verstoorde de concentratie op het stuk. De witte mi- mefiguur droeg niets bij aan de inhoud van het stuk; het zou het standbeeld kun nen zijn in het park, beeld van uiteindelij ke verstarring; het zou symbolisch kun nen zijn voor de manier waarop de perso nages met elkaar omgaan. Echter, de fi guur intrigeerde niet, en verstoorde het toneelbeeld. De muziek vormde een goed sferisch on derdeel van de voorstelling, die tot een boeiend theatergebeuren kan uitgroeien. Jacqueline Mahieu ADVERTENTIE 13.00 uur Sporthal Roelofarendsveen. Advertentie aangeboden door: Senior Melkmachines Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. LEIDEN Twee geheel ver schillende visies op een com ponist hoorden we gistera vond in de Kapelzaal bij een Bachconcert van K&O: de met-conventionele van de jon gere generatie die Bachs ge luid zo precies mogelijk pro beert te benaderen, bij deze ge legenheid belichaamd door de clavecinist Bob van Asperen; en de hiervan nogal verschil lende opvatting die niet van de laatste tijd is maar meer in de loop der tijden uit een po lijsting van Bachs composi ties ontstaan is, verkondigd door pianist Gerard Henge- veld. Dit contrast maakte de avond tot een muzikaal zee» boeiende belevenis. Van Asperen liet ons weten de Fantasie en Fuga in e inge ruild te hebben voor het Itali aanse concert, naar zijn zeggen om de klankkleuren van de clavecimbel beter te kunnen (illustreren, maar naar bleek toch eerder om zijn visie uit de doeken te doen. Aanvankelijk geloof je niet te doen te heb ben met hetzelfde Italiaans concert dat we ook van Le- onhardt van de plaat ken nen. De temporisering, de ac centen waren zo anders, zo verrassend, dat het moeilijk is na een keer luisteren al een oordeel te vellen. Voorzichtig heidshalve merk ik op, dat de invulling me niet zeer even wichtig Teek. Hengeveld speelde na de pau ze de Goldbergvariaties. Ook zijn spel was subliem, maar o zo anders. Hij leek wel een an dere componist te laten horen. Niet die van de variaties die men er gewoonlijk vindt uit springen waren bij Hengeveld markant, maar de 22e die vol is van nachtelijke onrust en de kalmerende 23e. De 27e was van een aristocratische schoonheid, waartegenover de frivolere dertigste me iets te plechtig klonk. Het allengs on herkenbaar geworden thema had het einde moeten zijn, maar Hengeveld werd vier keer teruggehaald en speelde toen nog partita en gigue in bes. ARIE DE RU

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3