Ook in Leiden toewerken naar 'open aanbod' van Isport accommodaties" kv De Spartaan opnieuw el te sterk voor concurrentie :SEL ONDREIS DOOR VERENIGDE STATEN .[TERKT DICK TESSELAAR IN ZIJN MENING: Drie Leidse tillers Wetenschappelijke avond SMA LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 PAGINA !N De Amerikaanse reis [duidelijk indruk gemaakt op letal. Zowel de Leidse sportwe- ir Dick Tesselaar als Sport- jngsbonzen Jan Duivesteyn iteur) en Piet Biegstraaten litter) kunnen moeiteloos ver van hun zestiendaagse „toe- door de Verenigde Staten. Heb- ik duidelijk geen spijt van hun vóór die VS in plaats van al- tief Canada dat door de lande- sportraad aan de gegadigden voorgesteld. Hun 85plus-reis ganiseerd voor de afgevaardig- an steden, groter dan 85.000 in- rs) leverde naast een groot aan drukken van het land der in- ad „onbegrensde mogelijkhe- Dok ideëen op die zouden kun- worden geprojecteerd op de situatie. „En daarvoor", weet traaten, „is zo'n reis eigenlijk "iet meest bedoeld. Je doet elk ron een ander land veel indruk- 3V p, je ziet hoe de mensen daar eiantal problemen aanpakken en lei irobeer je wat van te leren. Te- Nederland verwerk je dan die eken en kom je soms inder- arcop plannen waar je anders mis- or i nooit aan had gedacht." inuttige zaak dus, zo'n reis waar- eu rk en plezier („Natuurlijk pro- hf je van een dergelijke reis, gneer je het nuttige met het kmame als dat mogelijk is" - lat aar) samengaan. Vandaar dit al g van de reis die het drietal ac Amerika maakte, waarin grote •lafinde tegenstellingen op spor- nj recreatief gebied tussen die rt igde Staten en ons land aan de on omen. Maar ook Amerikaanse ut worden geprojecteerd op de stand van zaken. Een reis die oJaar heeft gesterkt in de ge in dat „sportieve, recreatieve ijkheden" meer aan de bevol- moeten worden aangeboden ïeju gebeurt en die Biegstraaten i overtuiging heeft gebracht dat véier in Leiden, in Nederland ei- i zo slecht" nog niet is... is daar veel belangrijker", vindt Tesselaar. Voordat ze naar hun werk gaan doen veel Amerikanen aan joggen of gaan naar een krachtsportruimte. In veel bedrijven sporten de werknemers in de pauze ook. In Washington bij voorbeeld zagen we ambtenaren tussen de middag rondjes lopen op het dakter ras van het ministerie waar ze werk ten. Nou moet je dat niet zien als lief dadigheid van die bedrijven, de direc ties beseffen heel goed dat je beter sportieve werknemers kunt hebben. En 's avonds, na hun werk doen ze weer aan sport". Gratis Lichaamsbeweging die (meestal) gratis kan worden beoefend in mul- tifuctionele sportcentra. Geen sport beoefening in clubverband zoals in Nederland gebruikelijk as. Echt ge organiseerde sport zie je in de Vere nigde Staten alleen op de scholen. Duivesteyn: „Tot aan de scholen is alles goed verzorgd, daarna komt het wat sport betreft volledig aan op eigen ini tiatief. En omdat die schoolverlaters niet terecht kunnen bij verenigingen zie je in Amerika zoveel mensen baan tjes lopen. Na die schoolperiode valt er een enorm gat". Interessant in deze is het initiatief van de Leidse schoolsport commissie. Met de Leidse sportvereni gingen werd een introductie-program ma voor de jeugd opgezet: „Een enorm succes, er was een grote toeloop. Een vereniging als LKV/De Spartaan vraagt zich op dit moment nog af hoe het die aanloop .van belangstellenden kan verwerken...", aldus Tesselaar. Duivesteyn: „Het accent ligt in Ameri ka op de recreatieve sport.In Neder land is die prestatie, dus het opereren in georganiseerd verenigingsverband nog altijd erg belangrijk". Een paar voorbeelden van die recrea tieve sport in Amerika. Tesselaar: „Drukkers van een krant gingen 's morgens na het werk een uurtje volley ballen". Biegstraaten: Wanneer het daar regende dan gingen de stratema- kers niet zoals in Nederland in een bus je zitten schuilen maar trokken met zijn allen naar een sporthal. Een ander voorbeeld, huisvrouwengymnastiek. Gewoon onder leiding van een instruc teur wat oefeningen doen. De zaal zat iedere dag vol". Dan vraag je je af of zoiets in Leiden ook mogelijk is, gewoon met een groep je vrienden naar een sporthal gaan en daar een uurtje sporten. Tesselaar: „Ik had dat idee van die open aanbod-sfeer na een rondreis door Engeland toch al en door die Amerikaanse reis is dat denkbeeld nog sterker geworden. We moeten er in ieder geval naar toe. Op het ogenblik heeft Leiden die mogelijk heden niet. Je kunt het alleen doen van het overschot, eerst komen de ver enigingen aan de beurt. Maar over tien jaar is het aantal jeugdige sporters aan zienlijk teruggelopen, dan komt er een surplus aan zaalruimte". Het drietal voorziet enkele problemen voor wat betreft dat open aanbod. Tesselaar: „Je zult keihard oplopen tegen de gevestig de clubs. Kijk maar naar het zwem men. Het recreatief zwemmen komt er in Leiden maar bekaaid af. Bij de bouw van het zwembad aan de Boshuizerka- de was het aanvankelijk de bedoeling dat dat bad voornamelijk bestemd zou zijn voor de recreatieve zwemmer. De zwemverenigingen waren het daar niet mee eens, er moest een beweegbare bo dem inkomen zodat er waterpolo kon worden gespeeld. Die zaak is toen poli tiek gespeeld met als resultaat dat dat Vijf-Meibad inderdaad is aangepast aan de wensen van de zwemverenigingen". Een ander probleem is de discipline, wat volgens het drietal in Amerika wel kan („Wat me opviel was de gediscipli neerdheid van de mensen", Biegstraa ten) is in Leiden niet mogelijk. Slopen Duivesteyn: „Met alle respect voor de besturen van de zwemverenigin gen, maar ik zou het runnen van een zwemavond voor geen goud aan een vereniging alleen overlaten. De Sportstichting moet toezicht houden, anders wordt het een puinhoop". Tesselaar: „Kijk naar die basketbal velden in de stad, de netjes ontbre ken overal en de borden worden ook regelmatig gesloopt". Terug naar die recreatieve sport. Bieg straaten: „In Amsterdam zijn ze gestart met het in de ochtenduren openstellen van krachtsportcentra. Dat experiment is volledig geslaagd, er was een enorme toeloop, vooral van taxichauffeurs". Recreatieve sport, overigens ook in Leiden. Duivesteyn: „De badmintoclub „De Merenwiek" is daar een voorbeeld van, bij die club heb je recreatie- en, zoals dat in Nederland hoort, competi tie-sport. En vergeet al die lagere teams van allerlei sportverenigingen niet. De eerste teams zijn weliswaar prestatiege richt bezig maar al die lagere teams sporten toch puur recreatief". Het drietal maakte de reis met de 85plus-club. Tesselaar: „Eerst had je al leen de landelijke contactraad, maar aangezien in die raad alle plaatsen in Nederland zijn vertegenwoordigd, was je vaak bezig met problemen die voor een stad als Leiden niet interessant wa ren. Daarom hebben de steden met een bevolking van meer dan 85.000 inwo ners die 85plus-club opgericht. Die plaatsen hebben meer overeenkomsten, je bent gerichter bezig", aldus Tesse laar. De landelijke contactraad organi seerde een reis naar Canada, een reis in de accommodatiesfeer. Van der Loo en Prevo namen daar voor Lei den aan deel. De 85plus-club, een on derdeel van die landelijke contac traad, vertrok zoals bekend naar Amerika. In die zestien dagen be zocht het gezelschap Los Angeles (Walt Disney Land, recreatiegebie den), Yellow Stonepark, Denver (vooral geïntegreerde projecten wer den daar bekeken), Chigago (sport centra e.d.) en Washington. Een boeiende reis vond Biegstraaten: „We hebben het in Leiden zo slecht nog niet. In vergelijking met Ameri ka verkeren de clubs in Leiden elk met hun eigen clubhuis in een riante positie". „Maar", weet Duivesteyn tot slot, „een goed beeld van de situ atie daar, kunnen we eigenlijk niet geven. Je moet er geweest zijn Typerend voor de 'houdingen binnen het Nederlandse lewichthefwereldje wel de opstelling in het Nederlandse am dat afgelopen einde Luxemburg heg. Van de zeven trs kwamen er drie eiden. En dat trio tagers, Ten Brinke Hippo had eigenlijk iertal moeten zijn. Jeugdige Dio laars bleef echter uis. Hij wil morgen grote prestaties verrichten... Dirk van 't Riet. Met Thomas Brandt de grote man achter de jeugd van LKV De Spartaan. SN - Voor LKV De Spartaan morgen met de nationale kampioenschappen een kracht- eizoen zoals de Leidse club er Jtste jaren al veel heeft gekend, ederlandse krachtsportwereld- nu eenmaal erg klein en de Krachtsport Vereniging nu «1 erg sterk. Veel sterker dan este Nederlandse verenigingen e afdelings-competitie doen n als SSS Alkmaar en Hercu- >rdrecht slechts mee voor de iek én om een competitie voor artaan mogelijk te maken...), 'eel „zwaarder" ook dan lande- 'oncurrenten als Helios Sim 's Brandt is eigenlijk dan ook he niet blij met de superieure posi- zijn ploeg nu al jaren lang in- „Echt spannend is het nauwe- eer, de jongens zijn in zo'n com- yeel vaker voor en tegen zich- zig, dan tegen de tegenstander." Leidse begeleider/coach ver- Een jongen als Herman Filippo 'beeld. Die heeft hier toch geen tegenstander van formaat, heeft 1 Nederland toch eigenlijk ook neer te leren? Het is misschien fdig om weer een titel binnen te halen, maar meer ook niet. Zeker niet als je beseft dat hij op Europees en We reldniveau in feite tot de kleintjes be hoort..." Nog duidelijker wordt de eenzame posi tie van LKV/De Spartaan als wordt bezien hoe de situatie bij de jeugdige tillers op dit moment is. Als enige vere niging in Nederland lijkt de Leidse club in te zien hoe belangrijk juist die jeugd is. In samenwerking met jeugd trainer Dirk van 't Riet stuurde Tho mas Brandt „zijn" jongens in de laatste jaren naar (ook al) eenzame hoogte. Was het vorige jaren in diverse klassen ook geen uitzondering dat de talentjes van De Spartaan niet alleen de titel, maar ook de tweede, derde en vierde positie voor zich opeisten. En ziet het er nu al naar uit dat de jeugdkampioen schappen van dit weekeinde (De Spar taan stuurt daar achttien jongens naar toe) ook nu weer door de Leidse selec tie zullen worden beheerst. Brandt: „De mensen zullen verbaasd staan, morgen. Met Van 't Riet heb ik vorige week de selectie uitgeprobeerd. Nu, het moet vreemd lopen als we met z'n achttienen niet minstens acht, ne gen titels gaan pakken, daar in Dord recht. En als daar dan ook nog eens ze ker vijftien Nederlandse records door onze jongens gebroken gaan worden, kan je je ongeveer voorstellen hoe de zaken er nu voorstaan." En vervolgend: „Fijn natuurlijk, dat het bij ons zo goed gaat. Maar erg triest dat het landelijk gezien zoveel slechter gaat. Bij de jeugd, maar daarom ook bij de senioren. Als je nu ziet dat Simpel- veld - één van onze grootste concurren ten - eigenlijk alleen maar „oude" jon gens op het plankier brengt, 'kan je de toekomst eigenlijk alleen maar somber inzien. Zeker nu de toppers daar wat onenigheid hebben gekregen en ze nu helemaal op de oudere garde (veerti gers bijna) moeten gaan terugvallen. Akkoord, wij hebben op dit moment ook geen echt jong team, maar we heb ben er wel jeugd achter staan. Als er bij ons iemand uit de boot valt, staat zijn vervanger klaar. Daarom zou het trou wens zo'n gek idee niet zijn als we met meerdere teams voor de competitie zouden kunnen inschrijven. Dan zou het voor sommige jongens van ons ten minste wat leuker worden allemaal." Die mogelijkheid leek dit jaar overi gens aanwezig.Van de Bond kreeg De Spartaan toestemming het tweede team in te schrijven in de zuidelijke afdeling. Helaas voor de Leidenaars bleek dat geen haalbare kaart, te verre reizen blokkeerden de Leidse poging de com petitie tenminste nog een beetje inter essant te maken. „Het is ook dwaas", meent Brandt, „dat ons tweede team niet gewoon in onze eigen afdeling mag uitkomen. De heren van de Bond wa ren zeker bang voor beïnvloeding van de competitie of zo. Een belachelijke zaak. Al is het wel zo dat LKV/De Spartaan met dat tweede team moeite loos afdelingskampioen zou kunnen worden. Die jongens komen nu ook al aan de achthonderd kilo, en in onze af deling is er geen enkel team (behalve het eerste dan) die dat ook tilt. Nu dat er voorlopig dus niet inzit, heeft Brandt besloten vijftien spelers in te schrijven voor de competitie. Tegen zwakkere broeders zal de Leidse ploeg dan niet in de sterkste opstelling ko men opdraven. „Zo doen die jongens tenminste ook nog enige wedstrijderva ring op. Maar het is wel erg triest dat het op die manier moet gaan." Maar voordat de competitie (in no vember) zijn aandacht zal opeisen, houdt Brandt zich op dit moment be zig met die jeugdkampioenschappen, titelstrijd die door de Leide- |aar weer een Een naars beheerst gaat worden. Zoals ook de competitie dit jaar weer een „Leidse aangelegenheid gaat wor den. „Omdat wij wel wat aan onze jeugd doea", stelt Brandt simpel. „En al die andere verenigingen niet, of veel te weinig. Jammer~." Piet Biegstraaten: „We hebben het in Leiden, in Nederland zo slecht nog niet LEIDEN De Stichting Sportmedisch Ad viescentrum houdt dinsdag een wetenschap pelijke avond in het St. Elisabeth zieken huis in Leiderdorp. Op deze bijeenkomst ko men de onderwerpen conditie-opbouw en blessurepreventie aan de orde. Deze avond is op de eerste plaats bestemd voor diegenen die met de sporter te maken hebben: artsen, begeleiders, bestuursleden van sportver enigingen, trainers en verzorgers. Hef onder werp conditie-opbouw wordt behandeld door de arts fysioloog J.A. Poulus. De spreker bij het onderdeel blessure-preventie is de fysiothera peut E. van Breukelen. De wetenschappelijke avond begint om acht uur en wórdt gehouden in de sportzaal van de woonflat van het St.Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Wiegstraten De Leidse badmintonclub „De Merenwiek" organiseert vandaag en morgen weer het traditionele Hustpottentoernooi. Een groot opgezet evenement in de Merenwijkse sportzaal „Broekplein" dat er wel degelijk mag zijn. Honderdtweeënzestig partijen afwerken in twee (lange) dagen - het is niet niets. Dat vindt die badmintonclub terecht ook. Vandaar dus dat de sportredactie van dit blad deze week een keurig verzorgd aankondigingetje binnenkreeg van dat toernooi, een aankondiging die - zoals dat hoort - donderdag ook een plekje vond op onze sportpagina's. Keurig verzorgd dus, er zijn verenigingen die een voorbeeld kunnen nemen aan deze badmintonclub. Alleen één fout sprong nogal storend in het oog. De naam van de prijzen ui treiker die zich omstreeks zes uur op zondag in die sportzaal zal bevinden. De heer Piet Wiegstraten zou de desbetreffende bekers, vaantjes en hutspotjes van eigenaar doen veranderen. Wiegstraten? - de naam kende een yage bekende klank. En met de toevoeging voorzitter van de Sportstichting kwamen we er uiteindelijk uit: Biegstraaten, dat moest bet zijn. Slordig, Merenwiekers. En: triest, beste Piet Heb je jarenlang geknokt voor die twee a's in je naam, beginnen ze nu ook nog met de B te rommelen. Toch die visitekaartjes maar eens in een grotere oplage laten drukken. Strafschoppen Koos Hannaart. Theo van Seggelen. Hans Neuteboom. Het wordt tijd dat Gerard Désar zich weer actief met de UVS-zaken op het veld gaat i bemoeien. Dat hij niet alleen als oefenmeester, maar ook als wisselspeler in de blauwwitte dug-out zal plaatsnemen. Het probleem van de (gemiste) strafschoppen zou daar in ieder geval mee worden opgelost... SV Krant We hebben wat commentaar gehad op de foto die vorige week in deze - toen zo drankzuchtige - rubriek was geplaatst „Slachtoffer" Ad van Kaam liet onder meer weten dat hem de relatie tussen zijn geplaatste toto én het artikel enigszins was ontgaan. Hoewel wij die relatie (met name door de eveneens geplaatste bierglazen) wel zien, zijn we de eersten om onze welgemeende excuses aan te bieden. Terwijl wij eveneens direct toegeven dat op de oorspronkelijke foto niet alleen Ad, maar ook schrijver dezes en vorige week ook gememoreerde Pierre even drankzuchtig stonden afgedrukt. Ook van Sportvereniging Krant Groeien De Sportvereniging Laurentius Voorschoten (SVLV) wijdde deze week in het clubblad onder het kopje „SVLV wel en wee" enige aandacht aan een jeugdbestuursvergadering. In dit relaas interessante zaken. Zo zijn de selectie-elftallen van deze club aan het eind van dit seizoen al „volgeboekt" waar het de toernooien betreft, terwijl lagere teams al minstens één toernooi op de agenda hebben staan. Ook werd besloten met C-, D- en E-junioren in te schrijven voor de kampen. Het meest aardige detail vinden we echter onder het puntje wvttk (wat verder ter tafel komt dus). We citeren nu. „Wat verder ter tafel kwam, is, dat de F-junioren gestadig groeien Dit is een verheugend feit En dat nu, vinden wij ook... Record Parker heeft vorige week zaterdag een record gebroken. Niet alleen won de Leidse vereniging met het grootste verschil ooit in de eredivisie genoteerd (83 puntenvan hei arme Rotterdam Zuid, maar ook hield de Leidse formatie diezelfde tegenstander (dat arme Rotterdam dus) op de laagste score, ooit „bereikt": 45. In allen gemoede vragen we ons af of Parker nu wel trots is (mag zijn) op een dergelijk record. Niet dat de Leidse ploeg de mogelijkheden op een dergelijke superoverwinning niet had mogen benutten (klantenbinding is zeker in deze competitie noodzakelijk), maar het feit dat het Leidse team die mogelijkheden had is toch wel een hoogst betreurenswaardige zaak. Als er ooit een aanklacht is gedaan tegen het beleid van de Nederlandse Basketbal Bond waar het de competitie indeling betreft, dan gebeurde dat afgelopen zaterdag wel in de Vijf Meihal. Het is immers toch diep treurig dat een ploeg als Rotterdam Zuid mee mag doen in zo'n competitie? Het is immers toch bedroevend dat er behalve Rotterdam nog afslacht-tegenstanders als BV Groningen en een handvol iets minder zwakke broeders (Delta Lloyd, BOB, Stars) in diezelfde afdeling mogen rondhuppelen? En het wordt toch nog ongeloofwaardiger, nog treuriger, nog bedroevender als wordt bedacht dat dat soort tegenstanders elk viermaal dienen te worden bespeeldtijdens zo'n seizoen, voordat de echte strijd werkelijk ontbrandt „Uiterst matig". Het is nog een lieve benaming voor het dit jaar opnieuw door de NBB gevoerde „beleid"... De voor Rotterdam Zuid én de NBB zo blamerende rust stand van het „treffen" tussen Parker en Rotterdam Zuid: 67-16. Ondanks de Leidse klantenbinding een ui terst kwalijke zaak.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13