Zijspan- coureur Cees Sr wil af van het rijden op dorps circuits Sponsor laat zeiler j Dirk Nauta vallen Turnen heren staat voor nieuwe aanpak SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 OKTOBER 1979 ZUID SCHARWOUDE Het motor cross-seizoen is afgelopen maar er suddert nog een kwestie na; die in de gesloten pe riode de aandacht van coureurs en dan speciaal de kunstenaars van de zijspannen en de bestuurders van motorsportbon den (zoals bekend is Nederland in het be zit van de NMV en de KNMV) bezig zal houden. Zijspancoureur Cees Smit en zijn bakkenist Boy Brouwer willen bereiken dat hun sport voortaan op veilige circuits kan worden beoefend. „We moeten van die pokkebaantjes af. Liever een paar keer op Zandvoort en Assen dan reizen en trekken naar levensgevaarlijke circuits", aldus Cees Smit. Het gebeurde eind september in Gilze Rijen bij wedstrijden, tellend voor het Ne derlands kampioenschap. Daar bleef het duo Smit-Brouwer aan de kant. Smit: „Er was felle strijd te verwachten tussen ons en het duo Streuer-vxi. Kaap. Wij moes ten de laatste twee races winnen om de Nederlandsë titel te kunnen pakken. Maar die strijd konden we in Gilze Rijen niet leveren zonder levensgevaar op het smal le en hobbelige circuit. Daar rijden dan ook nog eens B-coureurs rond die zo'n ze ventig kilometer topsnelheid minder gaan. We besloten dan ook niet te starten. Streuer was het met ons eens maar omdat zijn sponsor wilde dat hij zou starten, deed hij toch mee. Het kostte ons de titel maar dat is minder erg dan je bewust in levens gevaar storten". Cees Smit benaderde verscheidene colle ga-coureurs, die allemaal ja knikten toen hij het had over een bovoot van het circuit maar ze kwamen niet tot daden. Er werd dus toch gereden. De visie van Cees Smit werd gestaafd door een ernstig ongeval. Van Drie vloog uit de bocht bij het passeren van achter blijvers en zijn bakkenist Peter Lemstra moest naar de afdeling intensive care van het dichtsbijzijnde ziekenhuis worden ver voerd. Dat deed voor Smit de deur dicht. „Nooit meer mag hier gereden worden", riep hij uit. De organisatie hield zich van de domme en lichtte het publiek niet in over het ongeval. De man, die zich nijdig maakte over het streven van Smit is de heer Van Bokhoven, voorzitter van de Nederlandse Motorsport Bond, aan wie Smit evenwel geen boodschap heeft want hij is lid van de KNMV. Cees Smit is vast van plan door te zetten en te bereiken dat het circuit van Gilze Rijen wordt afgekeurd „voor er volgend seizoen weer ongelukken gebeuren". In middels heeft Cees Smit veel reacties ont vangen maar het is de vraag of zijn colle ga's hun adhesie ook openlijk zullen be tuigen als het erop aan komt. „We moeten af van dat gedoe met straten- circuitjes. We zijn dat idiote gedoe zat. Er moet maar eens een discussie op gang ko men. Dat kan alleen maar in het voordeel van de motorsport zijn. We hebben Zand voort en Assen, twee prima circuits. Nou, wat doen we dan op die levensgevaarlijke baantjes in allerlei dorpjes? Er moeten mar eens spijkers met koppen geslagen worden. Tenslotte heb je maar één leven", aldus Cees Smit. KNGV KIEST VOOR PLANNING OP LANGE TERMIJN „Belangrijk is, dat we eerst orde op zaken stellen, dan pas gaan we kijken wat er te bereiken valt. En dat moeten dan realiseerbare doelen zijn, dan raak je ook nooit gefrusteerd. Alles via de weg der geleidelijkheid. En blijken we niet verder te ko men dan een bepaald niveau, dan moeten we dat accepteren. Bovendien, geen enkel idee is alleen zaligmakend. Over vijf jaar, als er eventueel niet uit is gekomen, wat ik ervan verwacht, mogen ze best zeggen: „Nou van Elteren, jij met je grote mond hebt er ook niets van gemaakt". Dat hindert niet, belangrijk is, dat er iets wordt geprobeerd. Straks komen andere mensen weer met andere ideeën. Graag zelfs." Van Elteren heeft een grote invloed gehad bij de totstandkoming van de nieuwe plannen, die hij bij zijn eigen vereniging Pro Patria in Zoetermeer al aan het invoeren was. Na het vertrek van Asar- jan, toen de trainingen van de nationale selectie steeds meer werden gedecentraliseerd, staken de Nederlandse trainers de koppen bij elkaar. Er kwamen enkele nieuwe leden in het afdelingsbes tuur, die de ideeën graag overnamen en wilden uitwerken. Belangrijk uitgangspunt daarbij is ook de financiële aantrekkelijkheid. Voorlopig zal worden gewerkt met enkel en alleen Nederlandse trainers in alle geledingen. „Pas als de tijd er rijp voor is, gaan we denken aan een full-time buiten landse trainer voor de top", vertelt Van Elteren. „Maar tot het zo ver is, hebben we die grote uitga venpost tenminste niet." „Het is niet leuk", gaat Van Elteren verder, „als je het herenturnen onder je handen ziet afbrokke len. Ik ben er nog altijd helemaal bezeten van. Het besef dat er geen goede Nederlandse ploeg kan zijn zonder een hele sterke onderbouw leefde al een tijdje en ik vind het erg fijn, dat het nu in praktijk wordt gebracht. We moeten iedereen weer interesseren voor het herenturnen. Daar voor is in de eerste plaats duidelijkheid nodig. Op je negentiende gaat het eigenlijk pas beginnen, veel later dan bij het damesturnen, dus moet je de jongetjes als ze binnenkomen al meteen motive ren. Niet zeggen dat als hij ontzettend z'n best doet hij over tien jaar een topturner is. Juist om dat turnen zo'n moeilijke sport is, moet je duide lijk maken hoe iemand met stappen hogerop kan komen. Het moet aanlokkelijk gebracht worden. Zet een jongetje tegenover Jan van Beveren. Als hij een keer scoort, i§ die knul de eerste jaren ge wonnen voor het voetballen. Zet dezelfde jongen voor een mat en laat hem een salto maken. Hij valt op z'n kop. Je moet vooral zorgen voor de motivatie van buitenaf voor jongens. Hoe concre ter hoe beter, het moet een hele duidelijke weg zijn. Daarom is er een indeling in klassen gemaakt waarin elke leeftijd is ondergebracht en waar ie dereen op zijn niveau kan turnen, ook in een Ne derlands kampioenschap. We zitten nu in de op- bouwperiode van dat organisatorisch goede sy steem en daarna moet dat worden vervolmaakt. In 1985 is het hele systeem pas volledig doorge voerd. Dan kunnen we de doelstellingen gaan verleggen waarbij we niet moeten pretenderen wat we niet kunnen. Dat betekent dat we één of twee Olympische Spelen zonder meer moeten ver geten." Zielig „Ik weet nog heel goed hoe Dick Ooykaas zich in zijn eentje voorbereidde op het wereldkam pioenschap in Straatsburg en er ook alleen naartoe ging. Zielig gewoon. Zo'n laddersys teem als er nu komt, dat is toch veel prikke lender. Er komt meer concurrentie en in een groep turnen stimuleert. Dick en -ik zouden zonder twijfel veel betere turners zijn geweest als we waren opgegroeid met deze nieuwe op zet. Een talent als Ron Lamboo, zestien jaar - pas, zou in een groep geweldig kunnen ge dijen." „En een turner moet ook eens gas terug kunnen nemen. Als er genoeg sterken zijn, dan hoeft niet iedereen elke wedstrijd maar weer op te draven. Bovendien moet een turner kunnen turnen. Hij moet niets anders aan zijn hoofd hebben. Natuur lijk zullen we met een aantal beperkingen reke ning moeten houden. De samenstelling van de maatschappij bijvoorbeeld. Een jongen is niet zo Snel meer bereid een jaar op school over te doen voor het turnen. Niettemin geloof ik dat de nieu we opzet zeer interessant is voor de basis. Lukt het niet, dan moeten we ons afvragen of het her enturnen het allemaal wel waard is. Maar voorlo pig wil ik me beslist niet zo fatalistisch opstellen." Het wereldkampioenschap in Fort Wort, decem ber dit jaar, betekent niet alleen het vrijwillig af scheid van Frans van Elteren van het topturnen („Doorgaan is niet langer verantwoord, ik ben nu nog gezond"), het moet ook het einde zijn van een hopeloze periode in het nationale herenturnen. Van Elteren hoopt, dat daarna tevens op interna tionaal niveau sprake zal zijn van een keerpunt. „Er wordt bij de internationale federatie binnen kort een voorstel ingediend om over te gaan tot indeling in verschillende categorieën. Net als bij voorbeeld bij het ijshockey zou een WK turnen dan in de A-, B- en C-categorie kunnen worden gehouden. Dat zal het veel interessanter maken voor de nieuwe generatie turners in Nederland en andere zwakkere landen. Tegen de wereldkampi oen turnen en in de beoordeling met hem vergele ken worden, is minder leuk dan het lijkt. Wereld kampioen worden in de C-groep is een veel grote re stimulans dan in de huidige constellatie in de buurt van de tachtigste plaats te eindigen." DEN HAAG Het heren turnen in Nederland stelt vrijwel niets meer voor. Tot dat inzicht is inmiddels ook het KNGV gekomen. Als gevolg daarvan, én door enkele nieuwe gezichten in het afdelingsbestuur, staat het herenturnen nu voor een ingrijpende vernieuwing. Definitief is gekozen voor een andere organisatie structuur, gericht op de lange termijn. Analoog aan de ontwikkelingen bij de dames is afgestapt van de centrale trainingsaanpak. Daarvoor in de plaats komt een pyramidale opbouw die van de clubs via de regio nale trainingen en de B-trainingen uiteindelijk bij de A-selectie belandt. Dat principe van een sterke top door een brede basis is altijd een stokpaardje geweest van veel topturners, vooral van Frans van Elteren. Hij verwoordt dan ook de tevredenheid over de maat regelen waar hij zelf, na het WK, als actief bestuurder en trainer (coördinator van de C-trainingen) mee zal moeten gaan werken. „Het turnen is gebaat bij kwan titeit onderaan, want dan komt de kwaliteit boven aan vanzelf", zegt hij. „De rest is een kwestie van de tails uitwerken. Ik ben erg blij met dit plan, het zal een nieuwe start voor het herenturnen betekenen. En dat was hard nodig, want anders waren we over onge veer twee jaar op het niveau beland van België en Lu xemburg. Nu hebben we een kans over vijf jaar bij de betere landen van West-Europa te behoren." Dirk Nauta is teleurgesteld over het terugtrekken van zijn sponsor Dirk Nauta ziet zijn voornemen om aan de specerijenrace deel te op losse schroeven gezet, maar hoopt dat hij een ander schip kan Bijvoorbeeld de Tielsa. Frans van Elteren is tevreden met de nieuwe opzet voor het herenturnen. OPPENHUIZEN - Zeezeiler Dirk Nauta uit Oppenhuizen die aan de komei Specerijen race zou deel pemen, zit zonder sponsor. Jachtbouwer Simon Gro BV te Sassenheim, die door dochteronderneming Jachtwerf Tjeukemeer BV j Lemmer een 17,80 meter lang aluminium zeiljacht voor Nauta wilde bouwei i wegens financiële problemen af. Onderhandelingen tussen de Friese zeezeiler j tweede sponsor, die eventueel de bouw van de oceaanracer „Cascaruda" we financieren, hebben nog geen vruchten afgeworpen. i Het is nu uitgesloten dat Nauta met de nog te bouwen en door de vermaar i jachtontwerper Bruce Farr uit Nieuw-Zeeland ontworpen „Cascaruda" uitkor Specerijenrace die 12 maart volgend jaar van start gaat op de rede van Tai Priok in Indonesië. De oceaanracer staat op de tekenvloer bij Jachtwerf Tjeu en daarmee heeft Simon Groonheim BV voorlopig een punt gezet achter h< sponsoren van Dirk Nauta. De Sassenheimse jachtwerf en staalhandel wil g antwoord geven op de vraag waarom plotseling de met veel tam-tam aangeku financiële steun van Nauta wordt stop gezet. Onlangs nog zei de directie dat de bouw van de „Cascaruda" was begonnen, maar dat bleek niet het geval i| Dirk Nauta, die zich al anderhalf jaar heeft voorbereid op de Specerijenrac j zeer teleurgesteld te zijn over de gang van zaken maar is beslist niet van pla pakken te gaan neer zitten. Een jaar geleden trachtte Nauta Tielsa-Keuken sponsor voor de Specerijenrace te winnen, maar die liet het net als een part i Tie^a afweten. Er verscheen in de pers een artikel dat Dirk Nauta geen spon voor de Specerijenrace. Simon Groonheim meldde zich persoonlijk bij Naut .nieuwe sponsor, maar vindt de sponsoring te elfder ure plots te kostbaar, i Nauta: „Simon Groonheim BV heeft me driekwart jaar aan het lijntje gehoi ben nu mooi de klos. Ik probeer nu in allerijl een jacht voor deelname aan i Specerijen race, waaraan ik gezien mijn lange voorbereidingstijd beslist meei doen, te huren. Ik heb geen verplichtingen tegenover Simon Groonheim m ben vrij man. Ik zoek nu dringend een sponsor die minstens een ton over he i de huur van een oceaanracer waarmee ik aan de Specerijenrace kan deelnei> huur van een top-wedstrijdschip is behoorlijk hoog, omdat het jacht ongeve half jaar weg is. Elke vorm van financiële steun is welkom. Ik ben nu zelf de buurt van Friesland een racer te huren. Ik heb een paar schepen op hei Nauta wil nu nog niet zeggen welk jacht hij graag wil huren. Hij zegt dat I inderdaad de „Flyer" van Connie van Rietschoten kan huren, maar dat hij d niet op het oog heeft. Overigens is Nauta niet van plan de „Cascaruda" de n keren. Hij hoopt tijdig een sponsor gevonden te hebben die de „Cascaruda" bouwen voor deelname aan de Whitbread Round the World Race. Deze zee race om de wereld gaat augustus 1981 van start. Dirk Nauta deed eerder m deze race met de Tielsa, een stalen jacht, gebouwd door de inmiddels faill» Jachtbouw Noord-Nederland te Stavoren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12