Gemeenteraad Ter Aar negeert college 'Preventieve behandeling huisarts heeft weinig zin' Recreatie vijftien caravanhouders gered Rooie Dorpeist speelgelegenh eid Zangfestival Hazerswoudse ouderen N. Wagenaar loco secretaris HAGENAAR IN PROEFSCHRIFT HARTZIEKTEN: F1EGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 BOER DE GROOT MAG TOCH WONING BOUWEN Inbraken in Alphen Hardrijders op de bon Hazers woudse duiventil nog niet in raad De Kwake organiseer veilingen TER AAR Vooraf gaande aan de raadsver gadering. gisteravond, werd de heer N. J. F. Wa genaar beëdigd tot loco- secretaris van Ter Aar. In die hoedanigheid volgt hij de heer B. Splinter op die met in gang van 1 oktober j.l. gepensioneerd werd. De heer Wagenaar (30) is sinds 1 augustus in dienst van de gemeente Ter Aar. Hij is speciaal belast met welzijnszaken maar neemt ook voorlichtende werk zaamheden waar. De zoon van de Zevenhovense bur gemeester Wagenaar was eerder werkzaam op de se cretarieën van Alkemade, Nieuwkoop en Breukelen. De heer C.P.M. Boot: „Voorlichting geven via massa-media. Voorlichting via oplossing LEIDEN Om één dodelijk en één niet dodelijk hartinfarct te voorkomen moeten zeker veertienhonderd perso nen worden onderzocht. Driehonder- veertig daarvan moeten in verband met hoge bloeddruk of cholesterol-ge- halte gedurende vijf jaar worden be handeld en begeleid. Een massa-onder zoek op de risicofactoren voor deze zo genaamde coronaire hartziekten (ziek ten aan de kransslagader van het hart) zou echter nog niet door kunnen wor den gevoerd, omdat niet duidelijk is of de voordelen opwegen tegen de nade- 1 len. Men kan wel proberen de leefwijze van de bevolking te beinvloeden door middel van gezondheidsopvoeding en voorlichting Dit kan worden geconcludeerd uit het proefschrift: „Risicofactoren voor coronai re hartziekten; Screeening en interventie in een huisartsenpraktijk" van de Haagse huisarts de heer C.P.M. Boot die zijn stel lingen volgende week donderdag in Lei den moet gaan verdedigen. Met dit onder zoek probeerde de heer Boot antwoord te geven op de vraag of het in een huisart senpraktijk mogelijk is personen die meer kans hebben op een hartinfarct op te spo ren en een behandeling en begeleiding te geven Per jaar overlijden in Nederland ongeveer dertigduizend mensen aan hartinfarcten en andere coronaire hartziekten. Het is bekend dat een hoge bloeddruk, een hoog cholesterol-gehalte en het roken van siga retten (de zogenaamde risicofactoren) de kans op een hartinfarct verhogen. Door verlaging van bloedruk en cholesterol-ge halte en stoppen met roken wordt de kans op een hartinfarct hoogstwaarschijnlijk verminderd. In 1976 en 1977 kregen van zijn praktijk alle kinderen en volwassenen in de leef tijd van 5 tot 75 jaar een uitnodiging om aan dit onderzoek mee te doen. Dat er hiervoor wel belangstelling bestond bleek uit het feit dat van de 2017 uitgenodigde personen er 1764 verschenen. Het onder zoek bestond uit het bepalen van bloed druk, cholesterol-gehalte, gewicht en lengte. Verder werden door middel van een vragenlijst gegevens verzameld over de rookgewoonten en voorkomende hart en vaatziekten in de familie. Verhoogd risico Uit het onderzoek van de heer Boot bleek dat de meerderheid van de onderzochte personen een verhoogd risico loopt op een coronaire hartziekte. Ruim vijftig procent van de mannen van 30 tot 60 jaar had een meer dan twee maal zo groot risico op een hartinfarct dan wanneer zij een normale bloedruk er> cholesterol-gehalte zouden hebben en niet rookten. Bij vrouwen die de pil gebruikten (169) had veertig pro cent een of meer verhoogde risicofactoren waardoor het beter zou zijn dat deze zou den stoppen met het gebruik van de pil. Aan personen beneden de 60 jaar (180) die bij herhaling een hoge bloeddruk of hoog cholesterol-gehalte hadden werden diee tadviezen voorgeschreven en kregen be geleiding. Slechts bij uitzondering gaf de heer Boot medicijnen. Dat men zich weinig houdt aan de voorschriften van een huisarts moge blijken uit de resultaten die hij na een jaar op zijn bureau geschoven kreeg. Van degenen die voor de bloeddruk werden behandeld had tweeënveertig procent na een jaar nog steeds een te hoge waarde. Het cholesterol-gehalte was bij achtenvijf tig procent van de personen nog steeds te hoog. Uiteraard bleek vrijwel niemand (drie procent) die door de heer Boot ge vraagd was te stoppen met roken dit ge daan te hebben en van degenen die een vermageringsadvies hadden gekregen was na een jaar nog negenenzeventig procent meer dan tien kilo boven het ideaalge- wicht. Twijfel Vandaar ook dat de heer Boot twijfelt aan een grote vermindering van hartinfarcten via dergelijk onderzoeken en het beter zou zijn de massa-media nog meer in te schakelen om voorlichting omtrent bloed druk, cholesterol-gehalte en rookgewoon ten te geven. TER AAR De Ter Aarse CDA-frac- tie, alsmede die van de VVD, heeft haar zin: boer De Groot aan de Ring dijk mag gaan bouwen De Christen-De mocraat Huntjens hield een warm plei dooi om de bouwaan g van de heer H. A. M. de Groot te n teren. Bijna een jaar geleden verzocht hij het colle ge om een bedrijfswoning te mogen bouwen maar B. en W. zeiden direkt al dat ze daar geen medewerking aan zou den verlenen omdat het de derde wo ning op het bedrijf zou worden. De raad was het daar niet mee eens en hield het op de eerste. Er moest gistera vond een stemming aan te pas komen, maar toen had De Groot dan toch zijn vergunning. Alleen het PAK ging mee met het voorstel van het college om géén vergunning af te geven. Al een half jaar geleden ging de raad te gen het advies van het college in. De Groot had toen al een bezwaarschrift in gediend en de raad wilde dat toen al ge grond verklaren. Naar aanleiding van dat besluit heeft het college het inmiddels for meel ingediende verzoek om een bouw vergunning wederom om advies gezonden naar de hoofdingenieur-direkteur van de landinrichting, met het verzoek een en ander opnieuw ter advisering in overwe ging te nemen en het eerder gegeven ad vies nader uiteen te zetten. Na een telefo nisch gesprek tussen Ter Aar en de lan dinrichting bleek dat ook ditmaal een ne gatief advies zou worden verleend, omdat de argumenten van de heer De Groot geen aanleiding vormden om van het eer der gegeven advies af te wijken. B. en W. zijn van mening dat de aangevraagde ver gunning in strijd is met de woningwet, be ter gezegd: in strijd met het bestemmings plan. De raad had er gisteravond niet veel tijd voor nodig om tot haar besluit te komen. Overigens voerde burgemeester Verhoef wel aan dat het afgeven van een bouw vergunning precedenten schept voor de toekomst. Dan zal het moeilijk zijn om an deren in het buitengebied iets dergelijks te weigeren. Met name het CDA en de VVD zetten gisteravond dóór en besloten werd om De Groot zijn vergunning tóch te verlenen. RAAD VAN STATE: CAMPING IN NOORDEN MAG BLIJVEN Alphen aan den Rijn Bij het autobedrijf Kortekaas aan De Hoorn te Alphen aan den Rijn is in de nacht van woens dag op donderdag ingebroken, zo werd gisteren bij de politie gemeld. Er werd voor een be drag van 580 meegenomen. Aan de achterzijde werd een ruit ingeslagen. NOORDEN/DEN HAAG Vijftien Haagse caravanhou ders en een campingeige naar, de heer L.Groenendijk, zijn door het dolle heen. De rechter besliste gisteren dat hun camping in Noorden (gem. Nieuwkoop) mag blij ven bestaan. De provincie had namelijk bezwaar ge maakt tegen de aanwezig heid van de kampeerplaats, omdat deze schade aan zou richten aan de natuur in de omgeving. Dit ondanks de verklaring van de eigenaar van het gebied, de Neder landse Vereniging voor be houd van Natuurmonumen ten, waarin deze zij geen en kel bezwaar te hebben tegen de aanwezigheid van de camping. De provincie trok zich van dit laatste echter niets van aan en liet de heer L.Groenendijk weten dat zijn ontheffing voor het gebied na zestien jaar niet zou worden verlengd. Deze was het daar echter niet mee eens, en stapte naar de rech ter. Uit de zitting bleek dat van beschadiging van het na tuurgebied geen sprake was. Ook de Nederlandse Vereni ging voor Behoud van Natuur monumenten deelde mee het gedrag van de heer Groenen dijk ten aanzien van het ge bied bijzonder voorbeeldig te vinden. Desondanks zette de provincie door. De caravan- houders moesten maar naar een andere camping. De rechter dacht daar echter heel anders over. Volgens hem kon de camping gerust blijven bestaan. Daarmee was een we- zelijk stuk rust in het leven van vijftien Haagse caravan- houders gered. Het enig overgebleven vraag teken is voor hoelang de nieu we ontheffing door de provin cie zal worden afgegeven. De normale gang van zaken is dat deze vergunningen een perio de van vijf jaar bestrijken. De heer Groenendijk kon echter nog niet zeggen of dit ook daadwerkelijk het geval zal zijn. HAZERSWOUDE „Zingen is gezond". Met dit lied opende 't Ankerkoor van de Ha zerswoudse Rijndijk het zangfestival voor ouderen, dat in het centrum Het Anker werd gehouden onder auspiciën van de Stichting Open Bejaardenwerk Hazerswou- de. Behalve het door Jan Koot geleide gezel schap waren vijf andere koren van de zang partij: het Bejaardenkoor Boskoop onder di rectie van Huub de Groot, het Bejaarden- koor „Nooit te oud" uit Bodegraven met di rigent H. de Groot, het Protestants-Christe lijk Gemengd Ouderenkoor Bodegraven on der leiding van G. H. van Velsen, het Al- phense Wielewaalkoor met dirigente J. van Houwelingen-van Egmond en het Bejaar denkoor „Onder Ons" uit Hazerswoude- dorp, aangevoerd door D.v.d. Bosch. Een kleine driehonderd ouderen lieten op ver zoek van burgemeester J. ten Heuvelhof het Ankergebouw daveren („de grondvesten zijn stevig"). De Stichting Open Bejaardenwerk Ha- zerswoude besloot tot de organisatie van dit sfeervolle festival, nadat zangkoor „Onder Ons" uit Hazerswoude-dorp vorig jaar in Zoe- termeer aan een soortgelijk festival had meege daan. Mevrouw C. M. de Boer-Kramer, voorzit ter van het stichtingsbestuur, sprak aan het eind van het festijn derhalve de wens uit, dat een van de deelnemende koren in 1980 tekent voor het op touw zetten van een bejaardenko- •renfestival. Het Bejaarden koor Boskoop met zijn vijftig le den, die gemiddeld 74 jaar zijn, heeft overigens al sedert 1971 bestaansrecht. Het .jongste" van de zes gezelschappen was het Ankerkoor van de Rijndijk: in 1978 opgericht, 30 leden, met een gemiddelde leeftijd van 69 jaar. Het Wielewaal koor uit Alphen aan den Rijn kon er prat op gaan de oudste zanger in zijn midden te heb ben: een persoon van 88 jaar. Alle gezelschap pen brachten op klankvolle wijze elk drie lie deren, geestelijke zowel als profane muziek, ten gehore. Dit alles in een ontspannen sfeer. En hierbij hield een ieder de gedachte voor ogen dat „zingen gezond is" der goed te mutsen werd hij gebombardeerd tot „erebur ger van de club van het Rooie Dorp" en werd hem een „erepenning" overhan digd. „Wij willen spelen", zo zei de jeugd eenvoudig. De aktie had de instemming van de wijkagent die er voor zorgde dat de demonstratie ordentelijk verliep. Wethou der Van Leeuwen maakte de jeugd er allereerst op attent dat er nog altijd een oud ge zegde is dat „kinderen die vragen worden overgesla gen" luidt. „Maar jullie niet'*, zo voegde hij er haastig aan toe. Volgens Van Leeuwen zal volgend voorjaar aan de wensen van de jeugd groten deels tegemoet kunnen wor den gekomen. Dan zal een speelterrein van ongeveer 378 m2 als zodanig worden Alpen aan den Rijn De Al- phense politie heeft gisteren tweemaal een snelheidscontro le gehouden. Op de Nieuw- koopseweg ter hoogte van de Dorpsstraat te Aarlanderveen werd gecontroleerd van 9 tot 11 uur 's morgens. Vijftien au tomobilisten werden bekeurd. Ze reden tussen de 64 en de 115 kilometer per uur. Ter plaatse is 50 km toegestaan. Op de Sportlaan in Alphen waar de politie controleerde tussen 11.30 uur en 12 uur werden 7 automobilisten betrapt. Zij re den tussen de 67 en 70 kilome ter per uur, terwijl 50 is toege staan. HAZERSWOUDE Duiven melker B. F. Delsasso uit de De Genestetstraat in de Ha zerswoudse wijk Rhynen- burch zal nog even geduld moeten hebben wat betreft de realisering van een duiventil achter zijn woning. Burge meester J. ten Heuvelhof heeft de raadsleden namelijk bericht dat het voorstel van het college om het beroep schrift van Delsasso tegen de weigering van een bouwver gunning voor een duivenhok opnieuw te behandelen van de agenda is gevoerd. Het voorstel is, zo bericht Ten Heuvelhof, nog niet gereed voor behandeling in de raad, die op donderdag 25 oktober voor een vergadering 'is bij eengeroepen. Het geval doet zich nu voor, dat de agenda voor deze bijeenkomst slechts vijf punten telt. De burge meester: „Hoewel de resteren de agenda misschien op het eerste gezicht het houden van deze vergadering niet recht vaardigt, achten wij het toch nodig deze doorgang te laten vinden, om zodoende onnodig tijdverlies voor de sociaal-cul turele planning te voorko men". Daarnaast wordt de raad gead viseerd om f 15.000,- beschik baar te stellen voor de aan koop van een gebruikte bestel wagen, die door het personeel van de vrijwillige brandweer in eigen beheer omgebouwd en' gespoten kan worden. De thans in gebruik zijnde materi aalwagen is aan vervanging toe. DE KWAKEL Ten van alle verenigingen i Kwakel, worden er op 10 november grootse g renveilingen georganli in restaurant 'Leenders aanvangtijd voor beide lingavonden is 20.00 uu De opbrengst van de veil komt ten bate van alle vi gingen in De Kwakel. jaar werd er uit de opb sten van de veilingen ee drag van vijfenzestigdu gulden aan de verenig uitgekeerd. Het veilingf dat dit jaar voor de negei de keer wordt gehouden ook dit jaar weer enkele I antieke (dus minimaal derd jaar oude) stukken Wethouder Van Leeuwen (midden) plotseling ereburger van de club van het I Dorp ALPHEN AAN DEN RIJN Gewapend met spandoe ken, blikken bussen, toe ters en andere luidruchtig materiaal, hebben gister middag een 100-tal kinde ren uit het „Rooie Dorp" te Alphen aan den Rijn, bij het college van b en w op nadrukkelijke wijze op de deur geklopt. De jeugd die in optocht naar het ge meentehuis toog, bracht op deze manier het gemis van speelgelegenheid in deze wijk nog eens onder de aandacht van de verant woordelijke wethouder D. van Leeuwen. De wethouder verscheen op het bordes van het gemeente huis waar hij van de jeugdige demonstranten een aantal handtekeningen in ontvangst nam alsmede enige „onder scheidingen". Om de wethou- Meer speelgelegenheid eiste de jeugd ingericht dat bereikbaar zijn vanaf de Mauritsstr en het Norenwerk. Het en probleem dat nog moet w den opgelost is de aankc van een stukje grond. Op 1 terrein zullen dan dive speeltoestellen worden plaatst. Van Leeuwen ma; te ook duidelijk dat dit er c zou zijn gekomen zonder demonstratie die hij evenv sympathiek vond over! men. „Maar die heeft slee een accentje gelegd. De a< leg wordt er noch door v sneld noch door vertraag zei hij. Aan één wens van jeugd om doelpalen te pla sen zal de gemeente niet gemoetkomen. „Dat zou d ten koste gaan van het vo gangersgebied en dat zou c tegen de wens zijn van 1 buurtcomité waarmee plan is doorgesproken", al< Van Leeuwen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4