nspraak jij plan oordvest islukking Dit is geen baden, maar een estafette Actiecomité verzet zich tegen opengraven Lange Mare tad IfëMEENTE GEEFT VOORMALIGE BADHUISGEBRUIKERS KOUDE DOUCHE Marebrug onder handen Toch garages aan Yan Beuningenlaan Ieren bij inbraak betrapt LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 PAGINA 3' 99 c PEN He inspanning het college en de raads- inissic maatschappelijke relegenheden, om een al- itief te vinden voor het •ntelijke badhuis aan de r.straatheeft op zijn 1st uitgedrukt de ergernis voormalige badhuisge- %ers opgewekt. Het colle- '*r een alternatief gevon- in de douchegelegenheid de sportzaal aan de Mors el. Deze douchegelegen- die 36 badhokjes maar lts 6 douches, een gezame- lijke verkleedruimte en niet regelbare watertemparatuur heeft, zou voor de van douche of bad verstoken Leidenaars nog wel aanvaardbaar zijn als de openingstijden wat ruimer en op andere tijden dan nu door het college is voorge steld, gekozen zouden zijn. Volgens het voorstel krijgen de mannelijke baders slechts drie kwartier en de vrouwelij ke baders eén uur de tijd om zich te wassen. De gisteravond bij de raads commissievergadering aanwe zige afgevaardigden van de Leidenaars die op baden bui tenshuis zijn aangewezen, na men geen blad voor de mond. „Hoe wilt u de 200 tot 250 mensen die nu van een bad- voorziening verstoken zijn in drie kwartier zich laten was sen onder zes douches. Dat is geen wassen meer maar een estafette. Dat wordt een slag veld. Nee, als het zo moet dan blijf ik voorlopig nog wel even in mijn wastobbe zitten. Dat doe ik nu alweer een tijdje en nog zo'n periode kan er wel bij", aldus een woordvoerder. Verder was hij het niet eens met de openingstijden van de douchevoorziening in de sport zaal voor de dames van half zes tot half zeven op dinsdaga vond. „Dan is het etenstijd en niemand gaat zo vlak voor of na het eten een heel eind fiet sen om zich te wassen. Trou wens, dan is het al donker en de meeste vrouwen durven in het donker niet meer over straat. Nee. de vrouwen moe ten overdag de gelegenheid krijgen zich te wassen. De douchegelegenheid in de sportzaal is precies geopend tij dens de sluitingstijden van het voormalig badhuis aan de Lin destraat". De raadscommissieleden meenden ook wel dat drie kwartier voor zo'n tweehon derd baders wellicht ietwat krap was genomen. Wethou der Tesselaar zei, dat de nu ge troffen regeling na moeizaam beraad en door de welwillend heid van de sportstichting tot stand was gekomen, maar dat hij toch zijn best zou doen een uitbreiding van de openingstij den tot stand te brengen. Te vens wordt aan de sportstich ting gevraagd voorzieningen te treffen, om de privacy van de baders te waarborgen. De kos ten hiervoor zijn geraamd op 3000 gulden. Het tarief van eén wasbeurt bedraagt voorlo pig 1,50 gulden. UDENTEN SOCIOLOGIE ONDERZOEK: Negen studenten van het Sociologisch Instituut :n (SIL) hebben in het kader van hun studieprogram- ïdurende een jaar een onderzoek gehouden naar de wij- ,arop de bevolking door de gemeente betrokken werd :t voorbereiden van een bestemmingsplan. Een bestem- jsplan voor de stadsvernieuwingswijk Noordvest (ruw- tussen Beestenmarkt en Maresingel). Het eindverslag het onderzoek heeft de titel meegekregen „Inspraak en 'svernieuwing". Synchroon met dat verslag is er een vi- irogramma samengesteld, waarin de door studenten ge ide projectgroep een beeld poogt te geven hoe die in- ik in zijn werk is gegaan en hoe deze naar de mening Ide studenten en een groot aantal bewoners van Noord- 'uiteindelijk is „mislukt". oorvertoning van de vi pnamen had gisteren in het SIL-gebouw aan itionsweg. Bij deze voor- ng waren enkele wethou- onder wie C. Waal van vernieuwing, een aantal leden en ambtenaren ezig. Het verslag en de laten in een bepaald op- niet veel heel van wat gemeentebestuur en de P enaren op het gebied van adsvernieuwing in Noord- met name wat de in- trSk van de bevolking be- Si het afgelopen jaar heb- ?r [epresteerd. ,-0 laait de projectgroep uit de gemeente waar de in- kprocedure op essentiële m te kort zou zijn gescho ten grote klacht is vooral eit, dat de bewoners te tijd hebben gehad om zegje te doen over de dr len die de gemeente voor wijk heeft bedacht. De so- Jie-studenten hebben tij hun aanwezigheid op hillende vergaderingen bewoners, ambtenaren g adsbestuurders geconsta- dat bepaalde vertragin- N die in de bestemmings- irocedure waren ontstaan lfl en ingelopen op de tijd r voor de inspraak was trokken. clpunten Inder meer het onderdeel Hjnten van de beknopte e van het projectverslag olgende: „Het is de buur- nisaties niet makkelijk akt om goed en grondig spreken. Voor ons is ts de conclusie mogelijk, nks goede pogingen, dat 'spraak mislukt is! Onze bene conclusie is dan ook, j de inspraakprocedure aal van belang is geweest k de gemeente Leiden (het bestuur -red.). Door de door de gemeente gepre- erde ontwikkelingsschet- ^oor Noordvest ter discus- stellen, werden de pun- lie moeilijk aan de bewo- ^te verkopen waren opge- d. De bewoners hebben 'elijks mogelijkheden ge- om over de uitgangspun- 5 laadwerkelijk „in te spre- i, - De onderzoekers menen !Jiit op te mogen maken, 'Ij de bevolking onder het van zogenaamde in- „medeverantwoorde- gemaakt voor het be- ^an de gemeente. litenaren goeds heeft de project- P van de SIL over voor pibtelijk apparaat van de r ïente Leiden. De ambte zouden volgens de pro- roep in de moeilijke posi- orkeren dat zij binnen het Werkingsverband met eente en burgerij naar lak twee richtingen verantwoor ding moeten afleggen. Ten eerste aan de werkgroep waar zij zitting in hebben en ten tweede aan -de top van de dienst of afdeling waar zij toe behoren. Een en ander roept dan ook moeilijkheden op zo wel binnen het ambtelijk ap paraat als binnen de groepen waar zij uit naam van de ge meente in werken. Dat leidt dan weer in enkele gevallen tot conflicten waarbij de be treffende ambtenaar de bewo ners eerder als tegenstanders dan als medestanders ziet. Overigens zijn er, stellen de onderzoekers, „gelukkig ook ambtenaren die wel juist we ten om te gaan met inspraak". Willen de verschillende par tijen in een werk- of project groep goed kunnen functione ren dan moet er nog heel wat gebeuren, aldus de studenten. Duidelijkheid voor een groot aantal zaken zou op zijn plaats zijn. Met name wat de op dracht voor de ambtenaren die zitting in een werkgroep heb ben betreft. Dit moet een rui me en duidelijke opdracht zijn. Met andere woorden, dat de ambtenaren van de gemeente niet met handen en voeten ge bonden zitten aan de afdeling waar zij vandaan komen. Er moeten garanties korben dat de bewoners hun meningen in een uiteindelijk besluit tot uit drukking kunnen brengen. „De gemeente erkent dit stre ven niet, maar verschuilt zich achter telkens nieuwe uitzon derlijke omstandigheden waarvan de oplossing buiten de macht van de gemeente ligt. Zo was dat in Noordvest de Krantz-affaire (waar de ge meente een nieuw politiebu reau heeft gepland, maar Waar de meeste bewoners tegen zijn -red.), zo kan dat in andere wijken bij voorbeeld de inte rim-saldoregeling zijn." Reacties In de video-opnamen die gis teravond door de studenten zijn vertoond, hebben zij ge tracht met beelden uit de rea liteit een indruk te geven hoe de inspraak in Noordvest in zijn werk is gegaan. Voor het voetlicht treden een aantal buurtbewoners die hun me ning over de inspraak bij het tot stand komen van het be stemmingsplan geven, alsmede enkele ambtenaren en een wethouder. Wethouder Waal, die ongeveer een kwartier lang nog vóór het afdraaien van de film in de video-zaal op het SIL aanwezig was. Vlak voordat de film werd gestart, verliet de wethouder de zaal. Het Noordvest-programma heeft hij derhalve niet gezien. Een aantal reacties na afloop van de filmbeelden van enkele vrouwen van raadsleden: „Wat een poppenkast, wat een snertvertoning." Na Marebrug wordt momenteel stevig grondige meniebeurt kan de brug er gepakt. Vrijwel alle bruggen zulen een onder handen genomen. Een speciale weer tientallen jaren' tegenaan. De Ma- zelfde behandeling ondergaan, of zijn al gritbehandeling zorgt ervoor dat gecor- rebrug is overigens niet de enige brug, behandeld, rodeerde delen verdwijnen. Na een die in de Leidse binnenstad wordt aan- Gemeenteraadsleden moeten onder curatele LEIDEN Het „actiecomité Lange Mare" heeft in een brief een dringend beroep gedaan op de Leidse gemeen teraad om aanstaande maan dag het plan om tot opengra ven van de Stille en de Lan ge Mare over te gaan, af te wijzen. In de brief verwijt het comité de gemeenteraad geen oog te hebben voor de werkelijke problemen in de stad. De raad heeft volgens hem alleen oog voor mooie stadsgezichten „En daarmee wordt geen rekening gehou den met de bewoners en de middenstanders", aldus het actiecomité. Het comité vreest ten zeerste dat na het opengraven van de Stille en de Lange Mare de winkeliers in het centrum niet meer te bereiken zijn voor aan- en afvoer. Met name ziet het comité op tegen de werk zaamheden. Gedurende deze periode (zeker twee jaar) is van enige bereikbaarheid he lemaal geen sprake. „Daar komt nog bij, dat er veel ge boord moet worden, wat niet bevordelijk is voor de oude panden, waarvan er verschil lende onder monumentenzorg vallen", aldus de brief. Het comité verwijt de gemeen teraad een loopje te nemen met de inspraak. Ondanks protesten.vanuit het bedrijfsle ven en van de bewoners van de Lange Mare, „doen de da mes en heren of het een heel gewone zaak is, en of de rest van Leiden onmondig is", al dus het actiecomité, dat eraan toevoegt dat het beter is om de gemeenteraadsleden onder cu ratele te laten stellen „zodat zij niet langer het geld weg kun nen gooien aan onzinnige plannen, die alleen maar nog meer moeilijkheden geven voor het toch al zo moeilijk en arm Leiden". Duidelijk protest van een van de middenstanders aan de Lange Mare. ONDANKS PROTESTEN UIT DE BUURT LEIDEN Ondanks protesten uit de buurt, zullen binnenkort hoogstwaar schijnlijk twintig garages verrijzen op het bouwterrein aan de Van Beunin genlaan. Thans worden op dit terrein dertig woningen gebouwd. Hiervan worden er zestien meeteen voorzien van een garage. Om de toekomstige be woners van de overige tussenhuizen ook in de gelegenheid te stellen een ei gen garage te kopen, heeft de firma Proper beheer b.v., die het bouwplan ontwikkelt, een aanvraag ingediend voor een bouwvergunning voor nog eens twintig garages. Het ziet er naar uit dat het projectontwikkelingsbe drijf weinig in de weg kan worden ge legd. Voor het terrein geldt nog een bestem mingsplan uit 1933. Dit was het eerste be stemmingsplan dat in Leiden werd ge maakt. De wijze waarop men zo'n vijftig jaar geleden te werk ging, was evenwel veel globaler dan thans het geval is. Ook elders in de Raadsherenbuurt zijn blok ken met garages te vinden. Een van de bezwaren van de buurtbewo ners tegen het verlenen van een bouw vergunning aan Proper is namelijk dat er op die manier een doods blok ontstaat, waarvan wel veel overlast de auto's moeten via een smalle doorgang bij de ga rages komen zal zijn te verwachten. Voorts gaf de heer Smit, een van de be woners van de Fagelstraat, gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening, lucht aan zijn vrees dat de garages, vooral om dat het er meer zijn dan er woningen worden gebouwd, op korte termijn voor andere zaken, zoals opslag of als bedrijfs ruimte zullen worden gebruikt, zoals thans ook het geval is aan de Houtlaan. Hiervoor hoeven de bewoners evenwel niet te vrezen, aldus de heer Proper. In het koopcontract is een clausule opgeno men, waarin de -koper zich verplicht de garage uitsluitend als stallingsruimte of als niet hinderlijke hobbyruimte te ge bruiken. Bij het niet nakomen hiervan kan de koper worden verplicht een boete van 50.000 gulden te betalen. De heer Proper stelde voorts dat het voor hem bijna noodzakelijk is om de w te kunnen bouwen. Voor de tussenwonin gen heeft zich tot nu toe slechts één gega digde gemeld. Onderhandelingen met an dere gegadigden stuiten af op het ontbre ken van een garage bij de woning. De leden van de raadscommissie vonden in meerderheid dat er geen aanleiding was om de bewoners in hun bezwaren te steunen. Over het algemeen stelde men dat het beter was om auto's in garages op te bergen, dan om ze langs de straat te la ten staan. De leden van de raadscommis sie die tevens zitting hebben in de com missie voor de beroepsschriften onthiel den zich van stemmen. Zij stelden bij monde van het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning dat zij zich niet meer neutraal kunnen opstellen, wanneer het naar aan leiding van het verlenen van de vergun ning toch tot een beroepsprocedure komt. De heer J. Hoekema (D'66) meende dat het om een te groot aantal garages ging voor de twaalf woningen. Het CDA-raads- lid H. Driessen stelde dat zolang de bouw volgens het bestemmingsplan toegestaan is, de discussie over het aantal garages- niet meer mogelijk is. Rondom de Bijbel „Rondom de bijbel" is het onderwerp van een Studium Generale aan de Leidse Universiteit. De cursus omvat zes voordrachten. Dinsdag 23 oktober wordt gestart met een voordracht van dr. W. Baars „Hoe zit het oude Testament in elkaar". Pr. di\ M. Mulder spreekt dins dag 30 oktober over „God en goden in het oude testa ment". Dinsdag 6 november houdt dr. B. Dehandschut- ter een voordracht over „hoe zit het nieuwe testament in elkaar?. Dinsdag 13 november is het de beurt aan prof. dr. M. de Jonge met „Jezus als centrum van het nieuwe testament". Dr. H. Franken spreekt dinsdag 20 november over de „Taal der opgravingen". Prof. dr. H. Berkhof sluit het Studium Generale dinsdag 27 novem ber af met een lezing over „Bijbelgezag en bijbelkri tiek". Alle voordrachten beginnen om kwart over twaalf 's middags. Zij worden gegeven in zaal 12 van het Academiegebouw, Rapenburg 73. De toegang is gratis. Inlichtingen over het Studium Generale zijn te krijgen bij het vormingswerkcentrumRijn- en Schie- kade 40, tel 144526. Sportgeneeskunde In het kader van één van de doelstellingen van de Stich ting Sportmedisch Adviescentrum: 'voorlichting en pre ventie sportblessures', organiseert het SMA dinsdagavond 23 oktober een wetenschappelijke avond. De onderwerpen conditie-opbouw en blessure-preventie komen ter sprake. De arts-fysioloog J.A. Poulus spreekt over conditie-opbouw en de fysiotherapeut E. van Breukelen zal de blessure-pre ventie nader toelichten. De bijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor allen, die met de sporter te maken heb ben en die hun kennis weer kunnen overdragen: trainers, begeleiders, artsen, verzorgers, fysiotherapeuten enz. De bijeenkomst heeft vanaf acht uur plaats in de sportzaal van de woonflat op het ziekenhuisterrein van het St. Elizabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Leidse Hout loop De derde Hollandloop gaat morgen in Leiden van start. Er kan anderhalf, vier, acht of twaalf kilometer gelopen worden. Bij de inschrijving krijgen degenen, die al één of meer malen hebben meegelopen een cijfer tje, dat aangeeft hoeveel maal men al heeft meegelo pen. Het cijfertje kan na afloop aan de herinnering smedaille bevestigd worden. Deelname kost J3.50, per sonen onder zestien jaar betalen een gulden minder. LAK-cinema De LAK-cinema heeft voor de komende drie maanden weer een programma opgesteld. De films zullen afwisse lend in het LAK-theater aan het Levendaal en in het Lu- xor-theater aan de Stationsweg worden vertoond. De eerst volgende filmvoorstelling is dinsdag 23 oktober in het Lu- xor-theater. Vanaf half twaalf wordt daar Que la fete commence" van de Franse regisseur Tavernier vertoond. De uit 1924 stammende versie van „Nosferatu" van de Duitse regisseur Murnau wordt woensdag 31 oktober ver toond in het LAK-theater en wel om acht uur en om half elf. „Messer im Kopf" van de Duitse regisseur Hauff wordt dinsdag 6 november vanaf half twaalf in Luxor vertoond. Van dinsdag 13 tot en met vrijdag 16 november is er in het LAK-theater een film week met Oosteuropese films. „The assassination of Trotsky" van de Engelse regisseur Losey staat dinsdag 20 november op het programma in Luxor en wel vanaf half twaalf. De volgende voorstelling in de serie is in het LAK-theater en wel woensdag 28 november. Dan wordt om acht uur en om half elf de film „De geest in de bijenkorf" van de Spaanse regisseur Enrice vertoond. Dinsdag 11 december wordt „De rode psalm" van de Hon gaarse regisseur Jancso gedraaid vanaf half twaalf in het Luxor-theater. Woensdag 19 december zijn er weer film voorstellingen in het LAK en wel om acht uur en om half elf. Vertoond wordt dan „Een duivelse uitvinding" van de Tsjechische regisseur Zeman. De toegangsprijs voor de films bedraagt vier gulden en drie gulden voor CJP-hou- ders per keer. Voor de voorstellingen in het Luxor-theater is een LAK-lidmaatschapskaart nodig. De vertoningen in het LAK kunnen ook door niet-leden worden bijgewoond. Raamweven In het Leidse Volkshuis gaat binnenkort een nieuwe cursus raamweven van start. Het ligt in de bedoeling dinsdag 6 november te beginnen. De lessen zijn van half tien tot elf uur. Deelnemers kunnen zich melden bij het volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis, te lefoon 149180. De kosten van deelname bedragen vijf endertig gulden voor tien lessen. Jazz on Sunday Het kwintet van de Leidse bassist Dolf del Prado geeft zondag 21 oktober een concert voor de leden van Jazz on Sunday in het restaurant van Hans Menken aan de Boshui- zerlaan. Het kwintet bestaat uit Frits Landesbergen, piano, Ruud Boogaards, drums, Guup Massaro, trompet en tenor en Wil Simons, tenor en uiteraard Dolf del Prado op bas. Het concert begint om kwart voor drie. Voordat het con cert begint, kunnen nog nieuwe leden worden ingeschre ven. Overwogen wordt in de toekomst een zogenaamde platenmarkt te houden in de pauzes van de concerten die de organisatie Jazz on sunday" regelmatig op touw zet. Nieuwe langspeelplaten kunnen dan tegen sterk geredu ceerde prijzen aan de leden worden aangeboden. Deze acti viteit zal geschieden louter op niet-commerciéle basis. Woonboot weggesleept LEIDEN Een woonboot met daarin twee nog slapen de Amsterdammers is giste ren in opdracht van b en w weggesleept. Al geruime tijd lag de 'Am sterdamse boot' zonder toe stemming aan de Boshuizer- wetering afgemeerd. Nadat de bewoners niet aan de opdracht tot vertrek van de gemeente gehoor hadden gegeven, maakten twee sleepboten gis termorgen in alle vroegte een einde aan de dromen van de Amsterdammers. De boot wordt naar de hoofdstad te-i ruggevaren. LEIDEN Twee Ieren zijn op heterdaad betrapt, toen zij in een sportzaak aan de Oude Vest aan het inbreken waren. De 21- en 51-jarige Ie ren stonden op het punt om met sportartikelen ter waar de van 3200 gulden te ver trekken. Tijdens een nader verhoor be kenden de buitenlanders te vens in een levensmiddelen zaak aan de Haarlemmerstraat te hebben ingebroken. De schade aldaar bedroeg 500 gul den. De mannen, die zichzelf tijdelijk in eeen kraakpand hadden gehuisvest, zijn aan de vreemdelingendienst overge dragen. Zij worden het land uitgezet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3