Nkomo en Mugabe vandaag weer aan conferentie-tafel HtLPUSSTOPINE RIPPER I HWOUUMMj Warschau-pact: geen Russische middenlange raketten buiten Rusland er Tindemansbrengt Belgisch kabinet aan de rand van de afgrond Bondsrepubliek wil d uideli jkh eid over verdwijning gevluchteRus 4375 39.50 IÏTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 PAGINA 15 eslag gelegd op 41 ton :nnep in Europa (AP) Narcotica-deskundigen die in Wenen een bij- Homst bijwonen van hel internationale bureau voor controle BPerdovende middelen hebben gisteren bekend gemaakt dat jaar in Europa door de autoriteiten op meer dan 41 ton aan bis-produkten (hennep) de hand is gelegd, xperts voegden hier aan toe dat alleen in Nederland in 1978 taal twaalf ton aan verdovende middelen werd onderschept, ostenrijk, dat werd omschreven als het voornaamste door- sland voor illegale drugs-zendingen, werd* meer dan zes ontdekt en in beslag genomen. lidafrikaanse ditiespion uitgeweken CKHOLM (UPI) De Zuidafrikaan Alexander Lam- die heeft gewerkt voor de geheime politie van de repu: van Pieter Botha, heeft in Zweden politiek asiel ge- ;d. iert, die kleurling is, is naar zijn zeggen gebruikt om bin- e dringen in de gekleurde gemeenschap van Zuid-Afrika. de veiligheidsdienst van Zuid-Afrika had hij verscheidene kerken in zwarte wijken bezocht, waar hij de inhoud van eken controleerde. De politie in het Engelse graaf schap Yorkshire stelt desperate pogingen in het werk om de hand te leggen op de „Yorkshi- re-ripper die een groot aantal vrouwen ver moord en gru welijk verminkt heeft. Op de posters staat een voorbeeld van het hand schrift van de moordenaar en een telefoon nummer via wel ke men de stem van de man, die de politie pleegt op te bellen als hij weer een moord heeft be dreven, kan ho ren. LOOK AT HIS HANDWRITING. iglicaans pport fymofilie DEN Er zijn omstan- >den waarin mensen te- kiezen voor een homo* :1e relatie in de hoop, zij aldus partnerschap :n en de lichamelijke ukking van sexuele zoals dat ook in het ilijk wordt gevonden. telt het rapport van de groep voor maatschappe- verantwoordelijkheid van iglicaanse kerk in Enge- over homosexuele rela- dat gisteren is gepubli- Het ziet het levenslang ide huwelijk van man en v als de norm voor de se- relatie, maar het erkent )oor een minderheid, die ch alleen kan reageren i ander van hetzelfde ge- 1het huwelijk een onmo- heid is. Het rapport weir leze mensen automatisch oordelen wanneer zij ho- ^uele relaties aangaan, j iglicaanse synode wil de ie in 1981 behandelen. okkade ftvemann geheven (T-BERLIJN (REU- - De Oostduitse auto- ien hebben gisteren de yade van het huis van marxistische dissident Havemann opgehe- t zondag werd de ingang het huis van Havemann prlijrrdoor door auto's ge teerd. Agenten van de ge- 1 Oostduitse politie ver arden hem het huis te jerno aan llië Igeleverd (REUTER) De ul- kse Italiaanse profes- 'ranco Piperno is giste loor Frankrijk aan Ita- ttgeleverd. In Italië zal toeten antwoorden op schuldiging, dat hij jlichtig is aan' de rd op de Italiaanse oud- lier Aldo Moro. -jarige hoogleraar na- tunde aan de universiteit Padua is gisteren per tuig in Rome aangeko- Links-extremistische stu- 'ri van de universiteit van e hebben woedend gepro- erd tegen de uitlevering; aken verscheidene auto's and, waaronder een auto- waaruit de passagiers nog L net konden ontsnappen. iijnramp Spanje fERR'ADA (AFP) In. toijn in de Spaanse pro- Leon zijn na een ont- 'ng vier mijnwerkers om men. Zes mijnwerkers DPgesloten en er is weinig op redding. icuties in n gestaakt ÖEN (AP) In op- |t van de Ajatollah Kho- 'i heeft Iran een halt toe- 'Pon aan alle terechtstel- 'n in het gehele land, zo radio Teheran bekend takt Itaatsradio, die in Londen worden opgevangen, zei deze bekendmaking ge werd door het bureau de procureur-generaal Iran. PATRIOTTISCH FRONT AKKOORD MET GRONDWET VOOR RHODESIE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Patriottisch Front heeft gecapituleerd en neemt vanaf vandaag opnieuw deel aan de Rho- desië-conferentie. Gistermiddag heb ben de Frontleiders Nkomo en Mu gabe zich gemeld op het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken, waar minister Lord Carrington een lange verklaring in ontvangst nam. Toen hij deze gelezen had zei Car rington; „Wij verwachten u morgen op de plenaire zitting". Het Front was door Carrington van de conferentie uitgesloten, tot het de door, Groot-Brittannië voorgestelde nieuwe grondwet voor een onafhankelijk Zim babwe had geaccepteerd had. Dit laat ste is nu gebeurd. Onder druk van de vijf zogenaamde „Frontlijnstaten" heeft het Front afgezien van verdere onder handelingen over punten in de grond wet, waarover het met Groot-Brittan nië nog van mening verschilt. Nkomo en Mugabe stellen wel de conditie, dat een akkoord moet worden bereikt inza ke de overgangsperiode. De gesprek ken over deze periode, de.tweede fase van de Rhodesië-conferentie, zijn woensdag al dóór Carrington en bis schop Muzorewa begonnen. Nkomo en Mugabe willen daarin een hartig woordje meepraten. Zij zien de zaak totaal anders dan de Britten en hun politieke aartsvijand Muzorewa. Dit heeft tot gevolg, dat sommige pro blemen haast onoverkomelijk lijken en het zo goed als zeker is, dat de confe rentie nog geruimte tijd zal duren. Wanneer Groot-Brittannië voorstelt de troepen en de politie van Zimbabwe- Rhodesië te laten zoals ze zijn, wenst het Patriottisch Front daarin een domi nerende rol te spelen. Ook wil het front geen Brits toezicht op de te houden nieuwe verkiezingen. Het geeft de voorkeur aan VN-waarnemers. In Mapoeto, de hoofdstad van Mozam bique, werd gisteren bekend gemaakt dat zwarte guerrilla-strijders van de ZANU van Robbert Mugabe de afgelo pen ,twee weken op Rhodesisch grond gebied 93 soldaten van het leger van Zimbabwe-Rhodesië hebben gedood en velen verwond. Volgens de guerrilla beweging heeft hef Rhodesische leger in dezelfde periode 212 burgers gedood. Eerder deze week eiste de ZANU al de verantwoordelijkheid op voor de dood van 120 Rhodesische soldaten op Mo- zambikaans grondgebied. Twijfels rond graf van Oswald Bij de autoriteiten van Dallas (Texas) is, door medische experts, een verzoek ingediend om na te gaan of de man, die onder dé naam Lee Harvey Oswald in Dallas begraven is, ook werkelijk Lee Harvey Oswald, die gedoodverfd is als de moordenaar van president Kennedy, is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het graf geopend zal worden. Links: het betrokken graf. Rechts: Lee Harvey Oswald, kort na zijn arrestatie en vlak voor hij door Jack Ruby doodgeschoten zou worden. PRAAG/LONDEN (DPA) Het Warschau pact heeft in een oproep aan onder meer de parlementen van de NAVO-landeh verzekerd dat er géén Russische raketten voor de middel lange afstand buiten de Sowjet-Unie staan op gesteld. In Londen verklaarde de voorzitter van de Westduitse regeringspartij SDP, Willy Brandt, dat hij gelooft in de goede wil van de Russische leiders. Het Warschau-pact heeft gisteren een verkla ring, waarin wordt opgeroepen tot ontwape ning, doen uitgaan naar alle parlementen ter wereld, alsmede naar de, verenigde naties en andere internationale organisaties. Het stuk is na een tweedaagse vergadering in Praag döor de parlementsvoorzitters van de Oostbloklan den opgesteld. Zij verklaren dat de Sowjet-Unie in de afgelo pen tien jaar haar middellange afstandsraket ten „enigszins" heeft verminderd. Ook zouden er nu „iets minder" bommenwerpers voor de middellange afstand zijn. De Oostblok-parle- mentariërs willen dat de kwestie van de ontwa pening aan de orde komt in de Interparlemen taire Unie, die alle volksvertegenwoordigingen van de wereld omvat. In een vraaggesprek voor de BBC-televisie, dat bij wijze van uitzondering van tevoren werd aangekondigd, zei Willy Brandt dat Brezjnjev vrede wil en „als dat mogelijk is een proces dat tot ontwapening leidt". (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Oud-premier Leo Tindemans van België heeft gisteravond het kabinet van zijn opvolger Wilfried Martens op de rand van de afgrond gebracht. Tindemans, partijvoor zitter van de christendemokratische CUP, zette het komple- te regeerakkoord op de helling, door tijdens algemene be schouwingen in het parlement de Waalse partijen uit te no digen om samen met de Vlamingen een nieuw akkoord te sluiten over de staatkundige toekomst van Brussel. De Brusselse partij van Francofonen (FDF), die.samen met de socialisten en christendemocraten in de regering zitten, hoeven wat Tindemans betreft, niet te worden uitgenodigd voor nieuwe onderhandelingen. De CUP-voorzitter zei, tot woede van FDF- leider mevr. Antoinette Spaak, dat niet de Brusselaars, maar Walen en Vlamingen gemeenschappelijk de toekomst van Belgie moeten bepalen. In het regeerakkoord Slartens is afgesproken, dat België vol gend jaar in drie praktisch zelfstandige gewesten zal worden op gedeeld: Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Die opdeling zou in drie fasen moeten verlopen, waarvan nu de tweede fase, die van de verdeling van het belastinggeld over de drie gewesten, moet ingaan. De afgelopen maanden is men in Vlaanderen echter tot de ont dekking gekomen, dat Wallonië financieel onevenredig zal gaan profiteren van deze overgangsfase naar het definitieve deelsta- tenbestel. Gevreesd wordt, dat het Franssprekende landsgedeel te dit tijdelijke voorrecht nooit meer zal afstaan. Bovendien wil len de Vlaamse partijen niet meer weten van een volwaardig zelfstandig Brussel, omdat deze tweetalige stad dan verloren zou gaan aan de fanatieke FDF, de grootste partij van de hoofdstad. De Franstalige regeringspartijen, die tijdens de formatie een eenheidsfront hadden gevormd ondanks hemelsbrede onderlin ge tegenstellingen, eisen nu dat de gemaakte afspraken over de gewestvorming plus het tijdschema strikt geëerbiedigd worden. Bovendien willen zij dat gelijktijdig beslist wordt over de om streden economische en sociale ombuigingsplannen van het ka binet Martens. Voor de CUP en de Nederlandstalige soicalisten is die koppeling van staatkundig en sociaal-economisch beleid geenszins een ver eiste, omdat zij met het eerste geen haast hebben. Nu Tindemans de Waalse partijen heeft uitgenodigd de kwestie Brussel, e,n daarmee in feite het hele bouwsel van de voorgeno men staatshervorming, „opnieuw te gaan bespreken, is de kans groot, dat het FDF zal weglopen uit de coalitie. Daarmee gaat dan de voor grondwetswijziging noodzakelijke tvyëederde meer derheid in het parlement verdwijnen. ADVERTENTIE. Vraagtekens bij vrijwillige terugkeer asielzoeker (Door onze correspondent Ami van Vree) BONN Een merkwaardige affaire, is deze week in de openbare Westduit se belangstelling gekomen, toen be kend werd dat een Russische kano vaarder, Vladislav Cesiunas, die in de Bondsrepubliek asiel had aange vraagd spoorloos bleek te zijn ver dwenen. Aanvankelijk wezen alle te kenen er op, dat hij met geweld naar zijn vaderland was teruggebracht. Ce siunas, Olympisch kampioen in 1972, leefde in Altena (Sauerland) bij een bevriend echtpaar, sinds hij twee maanden geleden van zijn deelname aan de wereldkampioenschappen ka novaren in Duisburg gebruik had ge maakt om het Russische team te ver laten en asiel in de Bondsrepubliek aan te vragen. Op 13 september, de dag dat hij nog had deelgenomen aan een cursus Duits in Iserlohn, bleek hij echter plotsklaps te zijn verdwenen. Het openbaar ministerie stelde een onderzoek in en kreeg daarbij steeds meer aanwijzingen, dat er sprake was van een gewelddadige ontvoering. Zo kreeg de Duitse ambassade in Moskou een tip, dat Cesiunas zich met een ernsti ge schedelverwonding onder bewaking in een ziekenhuis in Wilna bevond. De aanleiding om de Litauwse sportman terug te halen was ook niet moeilijk te vinden: in een interview met een Ame rikaans blad had de kanovaarder aange kondigd,'dat hij voor het begin van de Olympische Spelen in Moskou een .onthullend boek zou pübliceren over de doping en trainingspraktijken in de Sovjet-Unie. Twee dagen later was Cesi unas verdwenen, wat niet zo moeilijk was aangezien hij geen speciale bescher ming van de Duitse veiligheidsdienst ge noot. Tot zover geloofde iedereen in de ont voering van de kanovaarder, ondanks de verzekering van Moskou waar beves tigd werd dat Cesiunas weer in de Sov-, jet-Unie terug was dat hij vrijwillig in zijn geboorteland was teruggekeerd. Een bekend Russisch tijdschrift gaf zelfs een uitvoerige beschrijving van de gang van zaken: Cesiunas was er door een Litauw se vriendin toe overgehaald om in West- Duitsland te blijven, maar sindsdien had hij onder invloed van verdovende mid delen gestaan en was hij zeer verward geweest. Ook was hij telkens door duis tere personen benaderd om anti-Russi sche propaganda te bedrijven. Tijdens een bootreis op de Rijn had hij plotseling zo'n heimwee gehad, dat hij met angst en beven de Russische ambassade had opge beld, die hem met open armen had ont vangen. Twijfels over de werkelijke gang van za ken ontstonden pas, toen deze week een brief van .de fractievoorzitter van de SPD, Herbert Wehner, bekend werd, die aan bezorgde Litau\Vse ballingen had ge schreven. Wehner zei in deze brief, dat hij „na alles wat van de verantwoordelij ke instanties te horen was" aannam, dat Cesiunas inderdaad vrijwillig naar de Sovjet-Unie was teruggekeerd. Uit een nadere verklaring van een SPD-woord- voerder kon men opmaken, dat Wehner zich hierbij op gegevens van inlichtin gendiensten beriep. De Bondsregering trok zich. achter een mistgordijn terug. Zij wilde geen enkel commentaar geven en verwees uitsluitend naar hét nog lo pende onderzoek van het Openbaar Mi nisterie. Dit was erg merkwaardig omdat men in alle andere gevallen waarin Mos kou de Duitsers er van beschuldigde, dat zij iemand opzettelijk „verdoofd" had den, onmiddellijk boos werd gereageerd. Het lijkt erop, dat de regering de verkla ring van Wehner ondersteunt. De gast heer van Cesiunas in Altena zweert ech ter bij hoog en bij laag, dat de Rus nooit vrijwillig kan zijn teruggekeerjd. „Dat is absurd. Alles is. gemanipuleerd". Inmiddels is het geheim van de verdwe nen kanovaarder nog altijd niet opgelost. De afgevaardigden in de Bondsdag en andere politici, zowel van de regerings partijen als van de oppositie, die mede met het oog op de betrouwbaarheid van de Bondsrepubliek voor mensen die asiel zoeken om een nadere opheldering hebben gevraagd, zijn nog niets wijzer geworden. De regering verschuilt zich achter het officiële onderzoek. Men hoopt dat pro cureur-generaal Rebjnann vandaag of morgen wat meer licht in de duisternis zal brengen. Gespannen sfeer in Pusan PUSAN (AFP) In de Zuidkoreaanse havenstad Pusan, waar na twee dagen ongeregeldheden, de staat van beleg is afgekondigd, heerst een gespannen situa tie. Op belangrijke kruispunten in de stad hebben militairen met tanks stellingen betrokken en er is opdracht gegeven tot perscensuur en tot sluiten van de universiteit. Tijdens de ongeregeldheden zijn duizenden studenten en andere ontevredenen door de straten getrokken. Zij be stormden politieposten en sta ken politieauto's in brand! Er vielen 60 gewonden en er wer den 300 arrestaties verricht. Lynchpartij in Brazilië RIO DE JANEIRO (AFP) Een 52 landeigenaar, Mao- cir Valente en diens pachter Anesio Ferreira Anerzino zijn gisteren in Cantagalo in de Braziaanse staat Rio de Janeiro door een woedende menigte gelyncht, omdat zij tijdens een zogenaamde zwarte mis", eèn jongetje zouden hebben vermoord. Het tweetal was op die ver denking door de politie gear resteerd. Een menigte van 2000 mensen belegerden het politiebureau en eiste het tweetal op. De politie ghaf l)oe en de twee verdachten werderv doodgeslagen. MODERN KOKEN door Anne Krüger en Annette Wolter 1070 pagina's, 100 inspire rende kleurenfoto's, 60 illustraties alles over braden, bakken, stoven, smoren, grilleren, flamberen, diepvriezen enz. een tijdbesparende uiterst perfecte handleiding op culinair gebied een ideaal geschenk GROOT MEDISCH HANDBOEK vraagbaak voor het moderne gezin 235 illustraties en grafieken 352 pagina's in linnen band aanbieding aanbieding 50 takken van sport uitvoerig in het nieuwe SPORTBOEK formaat 29x22 cm een uniek handboek voor de sporter en ook voor de toeschouwer ANTIEK in woord en beeld. Door Anton van Oirschot een praktische handleiding voor antiek liefhebbers met aparte lijst waarop u de waarde van de afgebeelde k antikiteiten kunt aflezen p Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart Bon in gesloten envelop (zonder postzegel) sturen naar: Sijthoff Pers Extra, Antwoordnummer 17, 2280 WB Rijswijk. E s7 i

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15