Communicatie belangrijk punt bij komend overleg paus-kardinalen DPR over synode Er is nog nooit zoveel vis in Noorzee geweest' Voorschotense Bloemenwijk wil ïigen clubhuis kerk wereld Internationaal congres Pax Christi Korte metten KATWIJKSE REDER VOOR GERECHTSHOF: Wethouder heropent 5Rijnegom Voetballende raadsleden -lEGIO LEIDSE COURANT DONDÉRDAG 18 OKTOBER 1979 PAGINA T Ijdens het komende overleg tussen aus Johannes Paulus IK en het colle- e van kardinalen in november zou nder meer de communicatie tussen e Heilige Stoel en verschillende lan en, respectievelijk de kerk in deze inden ter sprake komen, zö meldde nze correspondent in Rome. Het feit at de contacten met nationale rege-' ingen veelal via de nuntiaturen lo- en, buiten de in die landen gevestig- e kardinalen en bisschoppen om, eeft al vaker kwaad bloed gezet bij eze laatsten. ijdens het tweede Vaticaans Concilie heeft eze kwestie eveneens een punt van bespre king gevormd, mede op instigatie van de Belgi sche kardinaal Suenens. Sommigen vragen zich af of een religie wel een diplomatiek korps no dig heeft. Een man als paus Paulus VI opgegroeid in het Vaticaans diplomatieke apparaat, was er moei lijk van te overtuigen, dat de kerk ook zonder een dergelijk apparaat zou kunnen bestaan, ge woon door gebruik te maken van de diensten van kardinalen en bisschoppen in de diverse landen met daarnaast eventueel speciale bood schappers voor bijzondere omstandigheden. Het is niet uitgesloten, dat paus Johannes Paulus II daar anders over denkt. Als dat het geval zou zijn, zal er toch nog heel wat moeten gebeuren, eer het Vaticaan drastisch een andere koers in slaat. Onvrede heerst ëf ook over de communicatie tussen sommige bisschoppen en het Vaticaam en omgekeerd. Dat er bisschoppen zijn die zelf kanalen open houden om door te dringen tot de hoogste kerkleiding, buiten de daarvoor be stemde episcopale vertegenwoordigers in Rome om, kweekt niet alleen wanverhoudingen, maar .vormt ook een bron voor voortdurend on derling wantrouwen. Een groep binnen het kardinalencollege zou in november willen aandringen op het meer ge stalte geven aan de collegialiteit tussen de paus en de curie enerzijds, en kardinalen en bis schoppen anderzijds. Paus Johannes Paulus heeft eerder al beloofd, dat hij de.desbetreffen de besluiten van het tweede Vaticaanse Conci lie zou eerbiedigen en uitvoeren. Uit het kardi nalencollege wordt thans druk uitgeoefend om meer verantwoordelijkheden te verleggen van de curie naar de kardinalen en verder, om ook de bisschoppen meer bevoegdheden te verle nen. In juli verklaarde de Poolse monseigneur Rubin, toen nog bisschop maar inmiddels ver heven tot kardinaal, dat bij de paus het verlan gen leeft om de bisschoppen meer in te schake len bij het bestuur van de kerk. Toen hij nog kardinaal Wojtila was, behoorde de paus tot degenen, die daarop hebben aange drongen tijdens het tweede conclaaf, waaruit hijzelf als paus tevoorschijn zou komen. Dat hij met de realisering van dat verlangen het afge lopen jaar nog niet verder is gekomen, zou kunnen wijzen op interne weerstanden binnen het Vaticaan. Mogelijk komt de collegegialiteit een stap verder tijdens het komend overleg met de kardinalen. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zaï rijn eerstvolgende ver gadering houden op maandagavond 5 no vember op de gebruike lijke plaats: Adelber- 'hof. Röntgenweg 99 te Delft, aanvang half acht. Behalve de rapportage over het jaarthema (diaconie), zoals dat door de verschillen de secties in de raad wordt benaderd, staat ook de ko mende bisschoppensynode op de agenda. Overigens deelt het dagelijks bestuur de le den mee, dat het in de bedoe ling ligt op maandag 3 de cember een volledige verga dering te wijden aan dit on derwerp. Aan de orde komen dan de suggesties van de le den van de raad voor deze synode en de verwerking er van in de „lineamenta" (ge- sprekspapier) voor de syno de, die op 14 jaruari in Rome begint. Zoals bekend heeft de DPR, voortbouwend op de Pastora le Beleidsschets, het initiatief genomen tot zg. kaderdagen. Het doel daarvan wordt om schreven als „het oefenen van een proces van beleids vorming in de verschillende geledingen van het bisdom", bijeenkomsten dus van ka ders. Als thema werd geko zen voor een onderdeel uit de diaconie. Het blijkt „werk loosheid" te zijn geworden.' De kaderdagen zullen wor den gehouden in februari (di ocesaan niveau), maart (ba sisniveau) en april (gezamen lijke dag). De katholieke vredesbeweging Pax Christi In ternational zal van 2 tot en met 4 november een internationaal congres houden in het congres centrum van Westminster Cathedral in Lon den. Thema van het congres is „Van zwaard tot ploegschaar. Praktische wegen naar vrede". De bijeenkomst zal worden geopend door kardinaal Hume en door mgr. Bettazzi, internationaal president van Pax Christi. De vice-president, mgr. Gumbleton, zal spreken over de uitdaging tot vrede in de jaren tachtig en het lager huislid Shirley Williams, die van 1974 tot 1979 minister van onderwijs was, zal een inleiding houden over „Opvoeding tot internationaal begrip en vrede". Daarnaast vergadert men in werkgroepen, die worden geleid door internationa le deskundigen. De Wereldraad van Ker ken heeft de wereld opge roepen om vijf miljoen gulden bijeen te brengen voor Cambodja. Het geld is bestemd voor voedsel hulp en nieuwe uitrustin gen voor drie ziekenhui zen in de omgeving van Phnom Penh. Het hulp programma wordt georga niseerd door de wereld raad inr samenwerking met de Christelijke Con ferentie voor Azië (CCA) en heeft de goedkeuring van de Cambodjaanse re gering. De hulpgoederen zullen worden verdeeld onder toezicht van een vertegenwoordiger van de wereldraad en de CCA. In grote delen van Cambodja heerst ernstige hongers nood. Het aantal priesterroepin gen in Polen neemt sterk toe. Het links-katholieke blad „Slowo Powszechne" meldt, dat dit jaar zich 1700 jonge mannen hebben aan gemeld bij de priestersemi naries, tegen 1246 vorig jaar en 700 in 1971. In 1978 telde Polen in totaal 19.913 pries ters. Paus Johannes Paulus II zal zondag een bezoek brengen aan het Maria- heiligdom in Pompei aan de Golf van Napels. Hij wil daar gaan danken voor de goede afloop van zijn reis naar Ierland en de Verenigde Staten en te vens bidden voor de gena de van bekering en vrede voor alle mensen. In ver band met dit bezoek heeft de communistische burge meester van Napels, Mau- rizio Valenzi, de Italiaan se voetbalbond verzocht de wedstrijd Napels-Peru- gia zaterdag te laten spe len in plaats van zondag om het dilemma „paus of voetbal" te vermijden. De Stichting Volk en-Ver dediging (SVV) organiseert op 16 november in het Con gresgebouw te Den Haag een conferentie over „kern bewapening als geweten sprobleem". De conferentie wordt geopend door prof. mr. B. V. A. Röling, emeri tus hoogleraar in de pole mologie te Groningen. Prof. dr. A. J. Rasker, emeritus kerkelijk hoogleraar, drs. R. Th. Bar, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, dr. J. F. Sinke, hoofdraads man en dr. W. de Kwaad- steniet, lid van de Tweede Kamer voor het CDA, be lichten ieder een bepaald, aspect van de problematiek rond de kernbewapening. De Landelijke Hervorm de Jeugdraad betreurt ten zeerste het feit, dat de Al melose politie demon stranten heeft verwijderd van het bouwterrein van de ultra-eentrifuge van Urenco. De raad zegt in een telegram aan het ge meentebestuur van Alme lo: „Wij zijn ervan over tuigd, dat niet de actie voerders in overtreding zijn, maar zij die verant woordelijk zijn voor de bouw die geen doorgang zou mogen vinden zolang het Nederlandse volk zich nog niet in de brede maat schappelijke discussie heeft uitgesproken over het kernenergievraag stuk". ATWIJK/DEN HAAG „Nog nooit is er zo- •el vis in de Noordzee geweest. Hoewel we is aan de beperkingen houden, worden betere sultaten behaald". Dit zei gisteren een Kat- ijkse reder voor het Haagse gerechthof. Hij ond daar met twee collega's in hoger beroep recht wegens het overtreden van de vangstbe- erkingen. ,,De Britse vissers zijn eenzijdig gaan vissen met netten van acht millimeter mazen. Dat zou ook aan ons moeten worden toegestaan",opperde de reder, die de manier waarop^thans met het contigente- ringssysteem wordt gewerkt foutief noerhde. „Vooral de grotere schepen maken zich schuldig, aan overbevissing. Voor ons zit'de klad erin. De jeugd voelt niets meer voor de visserij met al z'n moeilijkheden en oudere vissers raken van alle- toestanden zodanig overstubr dat zij ermee stop pen", aldus de reder. De procureur-generaal van het Gerechthof had goed geluisterd naar het betoog van de reder. Dat bleek althans toen hij zijn eisen uitsprak. De drie Katwijkse reders waren in eerdere instantie ver oordeeld door de economische politierechter. Deze had hen forse geldstraffen opgelegd, waartegen zij in hoger beroep waren gegaan. De eisen waren dit keer heel wat milder. Een- veroordeling van 6.000 gulden wérd teruggebracht tot een eis van 3.800 gulden; een tweede reder zag zijn veroordeling van 4.500 gulden dalen tot een eis van 2.700 gulden en een derde constateerde een daling van de straf van 8.500 gulden naar een eis van 5.500 gulden. En dat dan alles omdat zij zich in 1978 aan overbevissing hadden schuldig gemaakt. Verdediger rhr H. Koning had voorafgaande aan het uitspreken van de eisen gesteld, dat de conti- gentering van '78 te streng was geweest. De procu- .reur-generaal reageerde hierop, door mee te delen, dat er thans overleg wordt gevoerd met officieren van justitie om bij nieuwe vervolgingen een zo uniform mogelijk beleid toe te passen. Dafkan dan ook wel, want deze week zijn de eerste processen verbaal over overbevissing in '79 binnengekomen. )ORSCHOTEN De Bloe- enwijk in Voorschoten is een oroorlogse woonwijk met weinig openbaar groen ewel de naam van de wijk ders doét vermoeden. Bij de uw van deze wijk rond de en 1920 tot 1936 was er vol- weiland en groen buiten de jk. Dat toenmalige groen is '3ns de Ordnjewijk en ge- eltelijk ook de wijk Bosch- est. Het stratenplan is in de f ip van de na-oorlogse jaren lanig geworden dat de wijk sloten wordt door drukke gen. In de verdrukking ieit de saamhorigheid en zo stond enige jaren geleden i grqepje wijkbewoners, die maar van de ene dag op de dere een cursus praktische ,gelse taal ging volgen. Het rd een hecht vriendenclub dat steeds in huiskamers :en komt. Vanuit dat „En- de" groepje, kwamen weer lere groepjes te voorschijn, fke zich bezig gingen hou- i met handvaardigheid, irten en schaken. De groei i het zich verenigen past f meer in dè afmetingen i de diverse huiskamers. Zo rd het idee geboren om in eigen wijk een buurthuis te n opzetten. Eendracht akt macht en ook een deel i de wijk Boschgeest zag wat in het plan van de emenwijk. Noodzakelijk omdat binnen de bloe- nvijk geen plaats is voor buurthuis. - buurthuis werd aange- ht en bij de gemeente werd geklopt voor hulp bij de 3tsmg daarvan. Als een de douche kwam de prijs- ekening voor de plaatsing sten van het houten ge- wtje. De gemeente bere ide een prijs van rond de 6 000.-. Een redelij,ke prijs len alle voorzieningen die offen moesten worden, thouder L. Marselis. die re- natig de dames Van der t en Zwart op zijn spreek- zag. was overtuigd van de dzaak en legde de commis- voor welzijn en onderwijs voorstel voor. waarin een sidie gegeven zou worden de Bloemenwijk en Bosch- st voor de oprichting van buurthuis. -De commissie- in vonden het voorstel veel zaag en gaven de wethou- de opdracht omn te zijner met een beter uitgewerkt voorstel te komen. In het voorstel kwam 'niet precies naar voren waarom nu b.v. de Engelse cursus van de Bloe menwijk niet te vergelijken is met een cursus Engels, die el ders in Voorschoten gevolgd kan worden. De dames Van der Peet en Zwart zijn niet bij de brokstukken van het voor stel blijven zitten, maar stro pen met andere dames de l\ele wijk af en thans hebben zij al meer dan 200 gezinnen die daadwerkelijk aktief willen zijn en deelnamen aan de di verse clubjes. Ér wordt een vereniging opge richt, die naast een ontspan nende taak ook inspannende zaken gaat doen. Taalcursus sen zoals Engels, maar dan ge richt op mensen, die ook wat moeite hebben met hun eigen Nederlandse taal. Verder knutselen, handwerken, kof- fié-oehtenden e.d. Willen vooral de vrouwen de kans krijgen om meer kennis te vergaren, dan zal het buurt huis ook nodig zijn. voor de kinderopvang. In de direkte omgeving van de Bloemenwijk i§ geen enkele gelegenheid tot samenkomen. Het dichtst bijzijnde gebouw is het Cultureel Centrum. Ook het zaaltje bij de Moeder Gods- kerk is niet vrij meer. De dames Van der Peet en Zwartmenen dat de Bloemen wijk en Boschgeest echt wel recht hebben op een subsidie, „oftidat de wijk de laatste jaren in vergelijking tot andere wij ken weinig gekregen heeft van de overheid om de leef baarheid binnen de' wijk Te vergroten. Vrijdag 9 november komt de nieuw opgerichte Bloemen- wijkvereniging voor het eerst bijeen en de initiatièfnemers vertrouwen eigenlijk een beet je dat na die oprichtingingj- vergadering de vereniging in de toekomst bihnen de wijk bijeen zal kunnen komen. Er valt met de wijk nog wel te praten over die 18.000.- sub- sidoe, nodig om het houten ge bouwtje neer te zetten. Door middel van zelfwerkzaamheid kan het subsidie nog wel wat gedrukt worden. JOOP PEETERS Mislukte poging gratis tanken LEIDERDORP Een uit Rotterdam afkomstige auto bestuurder reed gisteren zonder te betalen weg na zijn tank bij een zelf-tank station te hebben gevuld. Het incident deed zich voor om-half vier bij het tankstati on aan de Persant Snoepweg De beheerder van het tanksta tion wist het kenteken van de auto aan de politie door te ge ven zodat de man avonds in Rotterdam kon worden aange houden. De man is na een be kentenis op vrije voeten ge steld. Auto uit de bocht KATWIJK Op de provin ciale weg van Wassenaar naar Katwijk is vannacht omstreeks drie uur een per sonenauto uit de bocht ge vlogen. De auto ramde twee lantaren palen en was total loss. De 21- jarige bestuurder moest met een gebroken borstbeen naajr het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd worden. Het ongeluk was vermoedelijk te wijten aan het te hard rijden van de bestuurder. Inbraak in Kelderbox LEIDERDORP Een bewo ner van een flat in de Merel straat in Leiderdorp deed gisteren aangifte van een in braak in zijn kelderbox. Üit de opslagruimte "werden een tuner-versterker, een draaitafel, een koptelefoon en wat antiek ontvreemd. In ver band met een op handen zijn de verhuizing was een gedeel te van het meubilair in de kel derbox opgeslagen. De daders zijn nog onbekend. Raadsleden kunnen meer dan alleen vergaderen. Zij beschikken zelfs over behoorlijk wat voetbalta lent. Dat bleek gisteravond tijdens het interge meentelijke toernooi in de sporthal van Lisse. Ter wijl het Nederlands elftal streed tegen Polen -en daarmee vele potentiële toeschouwers aan de be eldbuis kluisterde- streden teams van Noordwijr kerhout, Hillegom, Sassenheim en Lisse om een wisselbokaal. De Noordwijkerhouters namen de beker mee naar huis na een overwining met 4-3 bp Lisse. Sassenheim eindigde als tweede, gevolgd door Hillegom, terwijl de gastheer op de laatste plek eindigde. Op de foto de teams van Hillegom (staand) en Sassenheim. Een aandachtig gehoor voor wethouder Maan. Bij de Koek van het biljart het echtpaar Heemskerk. ZOETERWOUDE Met het missen van een eenvoudige ca rambole opende wethouder Maan gisteren het herbouwde café Rijnegom aan de Hoge Rijndijk. „Maar U moet dat niet zien als een slecht voorteken" zo vergoelijkt Maan mijn misser. De twee-. 'de poging op een van de twee gloednieuwe biljarts had dan ook meet- succes. Verder complimenteerde Maan eigenaar Siem Heemskerk en zijn vrouw omdat door diens initiatief de biljart- vereniging „Rijnegom" over meer ruimte en twee wedstrijdbil jarts kan beschikken. De voorzitter van deze vereniging, de heer H. van Oort, toonde zich uiteraard ook bijzonder verheugd. Niet in het minst omdat de biljartbond de kampioenschappen van de le klasse bij Rijne gom zal laten verspelèn, nu de accommodatie zo goed geschikt is. Hij drukte de dankbaarheid van de vereniging uit in een kado, een versiering in glas en lood, voor bet café. Verder kon digde hij aan de voorzittershamer, in het belang van de vereni ging, de eerstvolgende vergadering door te geven. „Er moet doorstroming van jongeren komen", zo stelde hij. Woensdag zal de biljartvereniging de nieuwe biljarts feestelijk in gebruik (laten) nemen door Rinie van Bracht en Ad Verlouw. Zij zullen Vanaf half negen een partij driebanden, een partij - bandstoten en een demonstratie kunststoten weggeven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7