Centrale apotheek in Alkemade is niet te stuiten HOOG OPLAAIENDE STRIJD TUSSEN HUISARTSEN EN APOTHEKERES Baco- regeling Postbode Van Boheemen vastbesloten fancy-fair VIOS te doen slagen Jeugdkoor 'Flos Cam pi' viert tienjarig bestaan STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 PAGII N& ALKEMADE De huis artsen in Alkemade kun nen door de Baco-regeling gedwongen worden hun huisapotheek op te geven. Wat is eigenlijk die Baco- regeling? In de wet op de geneesmid delenvoorziening van okto ber 1963 ontbrak een finan ciële paragraaf. In de prak tijk was er echter behoefte aan een dergelijke regeling en al gauw ontstond de Baco-regeling. De letters staan voor Bemiddelings en Advies Commissie. De heer R.M. W. Eekhof, secretaris maatschappelijke zaken van het KNMP, over de vergun ningen en de daaraan ver bonden Baco-regeling: „Er staan twee instellingen naast elkaar. Ten eerste de Pro vinciale Commissie voor Ge- biedsaanwijzing PCGvoor, in het geval van Alkemade, Zuid-Holland. Deze commis sie, waar een onafhankelijk jurist als voorzitter en voorts twee inspecteurs van volks gezondheid, drie artsen en drie apothekers, zitting in hebben, wijst de vergunning voor een apotheek toe aan degene die hier een verzoek voor heeft ingediend, indien hiervoor voldoende rechts grond aanwezig is. Deze commissie kan tevens de vergunning weer intrekken indien de rechtsgronden waarop de verlening is ver strekt niet meer aanwezig zijn. De Baco-regeling houdt de vergoeding in die de te vestigen apotheker aan de huisartsen voor hun huisa potheek moeten geven. Wei gert een arts op het bod van de apotheker in te gaan dan kan de arts aan de Baco ver zoeken om de Baco-klok in beweging te zetten. Die klok is in zes jaar 'uitgetikt' zoals wij dat noemen. Daarna hoeft de apotheker geen ver goeding meer te betalen aan de arts. Voor de huisartsen in Alkemade is een hoger beroep mogelijk van een eventueel negatieve uitslag van de PCG bij de staatse cretaris van Volksgezond heid, uiteindelijk kunnen de artsen eventueel terecht bij de Raad van State. Het is echter niet te hopen dat het voor mevrouw Vink-Ste- phan zover komt. Een der gelijk hoger beroep van een aantal huisartsen bij de Raad van State was vorig jaar het geval in de gemeente Huis- sem (bij Arnhem) Hier be sliste de Raad. dat de huisa potheken van de artsen moesten verdwijnen Concluderend is dus te stel len dat er voor de artsen weinig anders overblijft dan toe te geven aan de apotheek van mevrouw Vink-Ste- phan. Meer dan een uitstel zit er voor de artsen niet in (behalve dan natuurlijk het jaar extra inkomsten dat aardig opweegt tegen de vijfentwintig procent verlies op de goodwill). ALKEMADE De komst van een centrale apotheek in de gemeen te Alkemade is niet te stuiten. Ook al liggen momenteel nog de mees te plaatselijke huisart sen dwars, zij zullen zich allen bij de centra le apotheek moeten neerleggen. De naderen de vestiging van de cen trale apotheek van me vrouw J.J. Vink Ste- phan in het voormalige A&O pand aan de Veer- straat 32 in Oude Wete ring heeft de gemoede ren onder de huisartsen al flink doen oplaaien. Centraal staat hierbij overigens niet het be lang van de patient. De inkomsten uit de huisa potheken van de artsen, doorgaans zo'n tien tot vijftien mille netto per jaar, lijken het zwaarst te wegen. De al jaren draaiende apo- theekhoudende huisartsen in Alkemade voelen zich be dreigd door de komst van de apotheek van mevrouw J.J. Vink-Stephan. Deze apotheek zal binnen afzienbare tijd de huisapotheken opslokken. Dat staat vast. De huisartsen heb ben geen van allen een per manente apotheekvergunning maar een vergunning 'voor bepaalde tijd'. Dit houdt in dat de vergunningen van de artsen kunnen worden inge trokken op basis van de 'Baco-regeling' van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Geneeskunst (KNMG) en de Koninklijke Nederlandse Vereniging ter Bevordering van de Pharmacie (KNMP). Met de regeling in de hand kan de te vestigen apotheker de artsen dwingen om binnen zes jaar afstand te doen van hun huisapotheek. Deze peri ode van zes jaar noemt men de zogenaamde Baco-klok. Zoveel tijd zal het mevrouw J.J. Vink-Stephan echter niet kosten. Zeer waarschijnlijk kan de nieuwe apothekeres de huisartsen na een jaar onder brengen in haar centrale apo theek. Doen de doktoren na een jaar hun apotheek over, dan krijgen zij vijfenzeventig procent 'goodwill' uitgekeerd hetgeen overeenkomt met eenzelfde deel van het bruto- inkomen van een jaar huisa potheek. Daarna gaat het uit keringspercentage dalen met tien procent per jaar totdat er na zes jaar geen uitkering van 'goodwill' meer plaats vindt en de huisapotheek dus koste loos overgaat in handen van de centrale apotheek. Het grootste deel van de huis artsen in Alkemade maakt bezwaar tegen de komst van de centrale apotheek. Men heeft zelfs een gesprek gewei gerd met mevrouw J.J. Vink- Stephan ovf r de belangen van de patient en de rol die de centrale apotheek hierbij gaat spelen. Dat er bezwaren be staan bij de huisartsen is over igens niet alleen vanuit finan cieel oogpunt te verklaren. De patiënten zullen ook wel na delen ervaren als men voor de voorgeschreven medicij nen slechts op één plek in Al kemade terecht kan, terwijl men nu bij de verspreid ge huisveste huisartsen behalve voor de behandeling ook voor de geneesmiddelen terecht kan. Nu is de nieuwe apothe keres van plan aan dit laatste bezwaar tegemoet te komen door een goede bezorgdienst in te stellen. „Ik zie ook wel in dat een patient weinig zin In dit pand aan de Veerstraat 32 in Oude Wetering zal de centrale apotheek worden gehuisvest. heeft om kilometers te gaan rijden voor een geneesmiddel, waarvoor hij nu bij de dokter om de hoek terecht kan", zegt zij als verklaring voor de be zorgdienst. Maar duidelijk is, dat zelfs een voortreffelijk functionerende bezorgdienst het altijd verliest van de 'apo theek-op-de-hoek' van de arts. Mevrouw Vink-Stephan over het gerezen protest bij de huisartsen: „Laat ik duidelijk vooropstellen, dat de huisart senapotheken die in Neder land op het platteland door gaans de patiënten van ge-, neesmiddelen voorzien, in het algemeen zeer goed werk le veren. Als het echter mogelijk is om een zelfstandige apo theek te vestigen, dan ver dient dat verre de voorkeur. Hoe je ook wendt of keert, een apotheek betekent een kwaliteitsverbetering in de gezondheidszorg. Het is im mers een specialisatie, waar voor een studie van vele jaren' is vereist. Eji met name in de medische sfeer zijn specialis ten al lang 'geaccepteerd door huisartsen en patiënten. Hoe veel maal per dag schrijven artsen immers geen verwij zing naar de specialist. Een apotheker is een geneesmid delen-deskundige met een tweeledige taak. In de eerste plaats staat hij arts èn patiënt met raad en daad terzijde. Met informatie over nieuwe ge neesmiddelen. over de bereiding van speciale medicijnen ert ga zo maar door. Daarnaast heeft de apo theek een controlerende taak. Ieder recept van i de arts wordt op zijn juistheid gecon troleerd; in het laboratorium vindt uitgebreid onderzoek plaats naar de grondstoffen en de bereiding. Ook is het ui terst wenselijk dat het voor schrijven en het afgeven van medicijnen in verschillende handen is. Afgezien van de praktische wenselijkheid is dat ook geregeld in de wet". Huisarts A.L. Saeys De enige arts die tot nu toe de huisapotheek heeft overgege ven aan mevrouw Vink-Ste phan is huisarts A.L. Saeys. Over deze stap heeft de dok ter het volgende te zeggen: „Laat ik vooróp stellen, dat ik het ook niet leuk vind om de apotheek over te doen. Het is altijd een heel erg fijne bezig heid geweest en dat is het nog. Maar laten we de reali teit niet uit het oog verliezen. Er komt nu eenmaal een apo theek, met als apothekeres mevrouw Vink-Stephan. Daar ben ik persoonlijk erg blij om. Wij kennen in deze wereld ook de zogenaamde 'zwarte- apothekers', van die commer ciële jongens, waar je als arts nauwelijks mee kunt samen werken. Met mevrouw Vink is zeer goed te praten over be langen waarmee de patiënten gediend zijn. Bijvoorbeeld over de bezorging van medi cijnen en dergelijke. Het is struisvogelpolitiek als je zelfs voor een dergelijk gesprek, waar toch het belang van je patiënten in het geding komt, niet openstaat. Wat de inkom sten uit de huisapotheek van de arts betreft is er natuurlijk sprake van een verlies. Bij een apotheek is het zo gere geld dat je de medicijnkosten van de ziekenfondspatiënten gewoon terug krijgt van het ziekenfonds. Zonder winst dus of je moet van een be paald medicijn een grote par tij nemen en dan is er soms een 'staffelkorting' op. De me dicijnen voor particuliere pa- tienten gaan echter via een 'taxe' van de KNMP. (tabel- boeken waarin de vastgestel de verkoopprijzen staan voor de medicijnen) en die leveren voor de artsen de winst op. Dit is natuurlijk een aardige nevenbron van inkomsten, Een apotheker heeft van die medicijnen Zijn studie ge maakt. Die heeft zich gespeci aliseerd in het vak. In mijn studietijd was de tijd die je met de apotheekleer bezig was twee weken. De apothe kers doen over hun pharrna- cie-studie zeven jaar. Het is een ontwikkeling waar je als arts in mee moet gaan. Het zelfde euvel van afwijzen door de artsen hier in Alke made, komt straks om de hoek kijken als er zich vroedvrouw gaat vestigen. Zo'n vroedvrouw kan alle be vallingen in de gemeente Al kemade opeisen. Ik heb met mevrouw Vink goede, zelfs zeer goede afspra ken over de belangen var mijn patiënten kunnen ma ken met name op het punt van de bezorging. Maar nog maals, ook ik vind de komst van de centrale apotheek niet leuk maar liever mevrouw Vink dan iemand anders" Geen commentaar De overige huisartsen van Al kemade willen geen commen taar geven. Mevrouw Glans beek, echtgenote van de huis arts, die de telefoon bedient: ,,Er is een afspraak gemaakt tussen de dokters dat er geen informatie naar buiten gaat. Alles blijft gewoon zijn gange tje gaan". HUIB H1KKE Willem van Boheemen, specialist op de schuiftrombone ZOETERWOUDE Bijna alles heeft Willem van Boheemen al mee gemaakt in de 25 jaar dat hij actief is in de muziekwereld. Niet alleen op het muzikale vlak is hij op vele terreinen actief geweest, ook be stuurlijk heeft hij behoorlijk zijn steentje bijgedragen. Zelf blijft hij daar erg laconiek onder. „Als de fancy-fair, die drumband VIOS het komende weekeinde organiseert, zo'n 10.000 gulden opbrengt, dan be schouw ik dat als mijn kado aan de vereniging", zo zegt hij. Zijn activiteiten voor de fancy-fair zijn dan ook intussen uitgegroeid tot een van zijn belangrijkste bijdragen aan „zijn" VIOS. Persoonlijk neemt hij bij na de gehele organisatie van dit evene ment, dat voor de nodige inkomsten voor de drumband moet zorgen, op zich. Dit jaar zal hij voor de tiende maal de man zijn die met zijn gladde praatjes de lootjes voor het lichtnamen- spel en de loten voor de grote loterij aan de man zal brengen. „Wij zijn be gonnen in Ons Huis, dat was nog met de fanfare. Dat was 13 jaar geleden en de organisatie was toen in handen van een speciale firma. Ook was er toen nog een middenstandshow bij. Op dat moment was het nog niet zo'n succes, maar wel hadden we dóór dat we zoiets ook gemakkelijk zelf konden organise ren". Op die manier is Willem, naast zijn activiteiten voor fanfare en drum band ook vooral bekend door zijn baan als postbode in Zoeterwoude, zich gaan concentreren op de fancy-fair. Om die reden voelt hij zich ook uitstekend bij de functie die hij nu in het bestuur ver vult. „Ik ben bijna constant lid van het bestuur geweest. Momenteel ben ik"ma nusje-van-alles in het bestuur en dat bevalt me best" laat Willem weten. Niet alleen in het bestuur is Willem wel eens van plaats verwisseld. Willem: „Ik ben een hele tijd tamboer-maitre geweest. Daarna concerttamboer, ver volgens basblazer. Via de sousafoon be speel ik nu de schuiftrombone als enige in de drumband. Wel ben ik bezig niet twee leerlingen voor dit instrument, zo dat de drumband straks ook in dit in strument goed vertegenwoordigd is". Vooral de tijd dat Van Boheemen als tamboer-maitre optrad is voor sommige mensen moeilijk te. vergeten. Zijn faam breidde zich tot buiten Zoetermeer uit. Jaarlijks was hij een van de grootste at tracties tijdens de taptoe op 2 oktober in Leiden als hij zijn stok op onnavolg bare wijze de lucht inslingerde en deze dan weer met het grootste gemak op ving ook. „Nog steeds vragen sommige mensen mij om weer vóór de band te gaan lo pen, maar ze hebben me achterin veel te hard nodig", zegt Willem als hij daaraan terugdenkt. Hij is 25 jaar geleden bij de St. Jansfart- fare begonnen als instructeur van het drumband-gedeelte. Ook dat is een be langrijk facet van Willem. Zo heeft hij de Leidse harmónie 15 jaar ónder hoede gehad en profiteert het Zoet meerse „Harpe-Davids" nu ook al jaar van zijn instructieve kwaliteit Van Boheemen begon zijn carrière 1953 bij de Leidse Postharmonie. De 25 jaren in Zoeterwoude zijn bi altijd erg succesvol geweest zegt V lem. „In 1967 was er even een cri Ongeveer 50 leden stopten er toen m maar in drie maanden tijd waren weer 35 lid. Ik ben toen ook nog tv I weken gestopt. Toen ik 40 jaar w wilde ik er ook stoppen als actief Ze haalden me toen terug omdat er brek was aan bassen. Vlak nadat de nioren en de junioren niet meer scheiden, maar in één band óp gini* treden was het ook even Wennen, rri dat gaat nu ook erg lekker". Will laat nog weten dat hij echt niet ge derd hoeft te worden, „als die 10 m er het komende weekend maar koi zegt hij. ROB JAN. ROELOFARENDSVEEN De Rooms Katholieke kerk 'Maria Presentatie' verzet de aanvangstijden van de zondag diensten gedurende de winter maanden. Met ingang van aanstaande zondag worden de kerkdiensten gehouden om 9.00 uur en om 11.00 uur. ROELOFARENDSVEEN De jeugdsociëteit 'Our House' organiseert morgenavond een 'Disco-Pallas'. "Dit als nieuwe start van een nieuw bestuur met nieuwe plannen voor een nieuwe soos" aldus de aankon diging. De aanvang is om 20.30 uur. De entreeprijzen voor de avond zijn 2.50 gulden voor le den en 3,50 gulden voor niet leden. Shag-diefstal LEIDEN Shag en sigaret ten ter waarde van 2.500 gul den is gisteren uit een winkel aan de Valeriusstraat gestolen. De inbrekers kwamen binnen door het forceren van een ruit van de winkel. Twaalf mille aan gereedschap gestolen LEIDEN Twaalfduizend gulden aan elektrisch gereed schap is gisteren uit een wagen van een Rijswijkse bouwmaat schappij op het Waardeiland gestolen. Door het oponthoud, dat de volgende morgen door het ontbreken van de gereed schappen ontstond, werd het schadebedrag door het verlies aan betaalde manuren met nog eens duizend gulden verhoogd. Dik Voorme kaar in Alphen De „Dik Voormekaar" show j komt volgende week zater dag, 27 oktober, naar Alphen aan den Rijn. Het programma duurt van 14 tot 16 uur en wordt gehouden in de Rijn streekhal aan de Dillenburg. Het eerste deel van het pro gramma wordt gevuld met parodieën een kwis, muziek en zang en een goochelillusie waarin de Dik Voormekaarfi- guren worden geïntrodu ceerd. Na de pauze zijn Dik Voormekaar, Meneer de Groot, Harry Nak, Bep, Toos, Liesje en niet te vergeten Ome Joop in „levenden lijve" te aanschouwen. De entree bedraagt 3,- voor kinderen tot cn met 12 jaar. Vanaf 13 jaar is de entree 6,-. Voor houders van CJP of Pas 65+ bedraagt de entree 3,-. NIEUWKOOP Het jeugd koor 'Flos Campi' (staat voor veldbloemen) viert morgen haar tienjarig be staan. Op deze gedenkdag is er voor de leden en de oud leden een reünie georgani seerd in 'De Roerdomp'. Aanvangstijd van de feesta vond is 20.00 uur- Aanvangs tijd van de voorafgaande eu- eharistie-viering is 19.00 uur. De feestelijkheden rónd het koor worder. besloten met een concert op vrijdag 26 oktober, in de Rooms Katholieke k j te Nieuwkoop. Aan dit con i werken zes plaatselijke k< i mee. Het koor 'Flos Camp ondermeer bekend gewor door de langspeelplaat die 1 ter gelegenheid van het tie:a rig bestaanhebben opgenoi J Eerste paal winkelcentrum Zevenhoven ZEVENHOVEN De heer P. G. Kooijman, voorzitter van de bouwcommissie voor het medisch centrum, zal maandag 22 oktober om vier uur 's middags de eerste paal slaan voor het nieuwe winkelcentrum aan de Her tog Albrechtstraat. Vanaf begin oktober is men bezig met het bouwrijp maken van de grond, waar het nieu we winkelcentrum moet verrijzen. Het winkelcentrum zal een medisch centl gaan bevatten, alsmede een onderkomen 'J voor een bankinstelling en een café met fti11 verkoop. Voor het resterende gedeelte van15 winkelcomplex is nog geen definitieve best 3 ming. Gedacht wordt wel aan onder andere 1 slagerij, waarvan Zevenhoven sinds enkele ren verstoken is. *sh&Ë!w;

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4