Arbeids tijdverkorting duur en produktiebeperkend (jïIQJLJQ Wiegel wil experimenteren met meer straat-politie L III Haal stakers-miljoen bij bedrijven fieidócSouAO/nt Vakbeweging positief over aftoppings- plannen HOOGLERAAR CONTRA VAKBONDEN in Eén zeemanshart rergeet zo snel NOG GEEN RAADSMAN BIJ VERHOOR Arrestatieteams rijkspolitie 265 maal in actie Zuid-Afrika en gehandicapten DOEL: BESTRIJDING KLEINE MISDAAD visbericht uueer i sar INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 PAGINA 13 JOUKJE IN IGEN CIRCUS Hjke Dijkstra en haar itgenoot Karl Kossmayer in een nieuw Nederlands us oprichten, zo hebben ze jeren bekend gemaakt op persbijeenkomst in istérdam. Sjoukje zal er eên jrdennummer in gaan zorgen, haar man, een aat van een oud- "usgeslacht, tekent voor de anisatie. De eerste rstelling wordt volgend jaar jl jn Amsterdam verwacht. OOOR ERICSOREL lak vóór het vertrek van de laatste trein naar Den Haag ïeldde zich nog een echtpaar in de coupé, waarin ik imiddels een hoekplaats bij het raam had veroverd. De rouw liep voorop, zwaar kapseizend aan de kant vari een arbies, waarmee moeiteloos de leeftocht voor een 'oostrijk gezin gefouragëerd kon worden. De man volgde p teleurgestelde voeten, gelijk een haremhouder, die er nap de pé in heeft, dat hij het van de dokter voorlopig wat almer aan moet doen. ij was ge?token in een blauw kamgaren pak met ijkleurende stijve kleppet, die er geen twijfel over liet estaan, dat hij zijn broodwinning op'volle zee ijeengaarde. Die pet hield hij op, toen ze tegenover me mgen zitten, wat op een demonstratie leek, want ook aan jn dissidente mondhoeken kon je duidelijk zien, dat hij liniger manieren achter de hand had om een avondje stuk slaan. et was me overigens niet meteen duidelijk, in welke nctie hij over oceqpen joeg, want zelfs de mouwen van okers en hutbedienden worden tegenwoordig bij het erdelen der gouden banden rijkelijk bedacht. Hij droeg er vee aan elke kant, zag ik in de gauwigheid. Plus een apentje op zijn pet en een vlaggetje jn een lauwerkrans op jn rechterborstzak. Ornamenteel was hij in elk geval al )yaal aan zijn trekken gekomen, al ijn vrouw had kort vóór het vertrek haar arm door de zijne estoken, welke geste hij onderging als een hond, die aan -e ketting wordt gelegd. Ze was een Kniertje in de grotere M amesmaten, die nog altijd dacht, dat de vis duur betaald ordt. Het was hem aan te zien, dat hij het graag zo wilde ten. ij Halfweg keek ze hem peinzend aan en aarzelend vroeg Waar ben je nou helemaal geweest Henk?", eel briefwisseling was er zijnerzijds dus kénnelijk.niet eweest in al die maanden. Hij gaapte drie puntgave ruggen bloot en zei; „Wat dacht jé?". k dacht Venezuela", probeerde ze weifelend, haar grote gelijk in de opwindendste bladzijde van de atlas iierpakkend. "Klopt", beaamde hij, „op de terugweg zijn we ook not) jJQoor het Panamakanaal gekomen". m keek hem van opzij met dampende bewondering aan en W oeg spinnend: „En hoe was dat nou, daar in Venezuela?". )0Waardeloos", zei hij, „het is er te warm", yiMaar jè houdt toch wel van een beetje warmte", meende W i, „als je met verlof bent zit je de hele dag te kankeren op J5et klimaat in Nederland". a Dat is heel wat anders", riep hij, „mens,' denk toch eerst voordat je wat zegt". hield te veel van hem om zich door die ene zweepslag te ten ontmoedigen. 1/ En het eten", vroeg ze, „hoe was het eten daar in enezuela?".' - Waardeloos", zei hij, „altijd vellen op de koffie en nooit ens een smakelijk stukje vlees. Nooit eens een •parbonaadje of een balletje gehakt, zoals jij die maakt", "'ie vrouw kroop gelijk tegen zijn gouddoorregen, mouw en Iflèt leek net, alsof ze serieus probeerde om haar pewaardige kostwinner met verleidelijke kopjes geven te JP aaien. Zeg Henk", riep ze na drie maten rust, „ik moet je nog brtellen, wat er met Anneke gebeurd is", tójlij vertrok geen spier en maakte zo te zien ook geen anstalten om naar de aard van het ongerief te informeren, aarom gaf ze de mededeling maar met betaald antwoord an hem door. Het bleek, dat Ahneke twee dagen tevoren weg naar het buurtcentrum ih een bak met kalk was evallen. Toen ze thuis kwam leek het net of ze een ngelukje had'gehad op de wintersport. D'r schoenen had te gelijk aan de vuilnisman meegegeven. Zo, zo", was zijn enige commentaar. Maar je zag hem vaarmoedig denken: lekkere kinderen heb ik. vrouw keek hem nog steeds hoopvol aan, toen ze c Jisterde: „Ik heb je, geloof ik, ook nog niet verteld over eter. Of wel?". jk ben een uur geleden teruggekomen uit Venezuela", zei „dat ligt toevallig aan de andere kant van de wereld, irtel óp, wat is er met Peter gebeurd?", it was gauw verteld. De kleine robbedoes was uit logeren gaan bij zijn Oma en had daar op de tweede etage de ur van het toilet geopend. Maar dat was het toilet niet. Pat was de deur, die vanaf de oude maalzolder toegang gaf >t de hijsinstallatie. Volgende week mocht het gips er lisschien af. let was in elk geval een origineel onthaal na een reis van baanden. Meer kinderen had de zeèman blijkbaar niet, ,ti ant de stroom van rampspoeden viel hierna geheel droog, et enige, wat ze nog graag kwijt wilde was het bericht, dat e oude heer Bierman van de kruidenierswinkel ruim een eek geleden in zijn volle zaak getroffen was door een eroerte en sindsdien zwaar gehavend in het ziekenhuis jierbleef. „Wist jij dat die Bierman zijn hele leven betaald feft om op klas te liggen?", vroeg ze nog. laast haar was de vlag inmiddels gestreken. De zeeman as een dertigtal graden onderuit gezakt en helde nu op oi ijn beurt als een verkeerd -tjelaaen Rijnaak. öordat hij het besluit r rdse gesappel was, tilde hij nog één keer jn rechter ooglid op en vroeg gapend: „Hoe gaat het ügenlijk met Anneke en Peter?", loe zegt dat mooie lied het ook al weer? Oh ja, een I eemanshart vergeet zo snel... oorlopig te laten, voor v - oglid op en (Van onze sociaal-eceonomische redactie) AMSTERDAM „Arbeidstijd verkorting tot 35 uur per week, de omschakeiing van een vier- naar een vijfploegendienst, ver vroegde uittredingsregelingen en arbeidsplaatsenovereenkom sten werken in eerste instantie kostenverhogend. In tweede in stantie beperken zij de produk- tie". Dat stelde prof. dr. A. van Doorn vanochtend op de lande lijke economistendag in het Amsterdamse Hiltonhotel, on der het thema „Einde van de volledige werkgelegenheid?" De hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam zette zich af tegen de houding van de vakbeweging in Nederland: „Irfdien en voor zover de industriebonden met hun stakingen en andere acties industrie uit Nederland verdrijven, moeten zij als anti-in dustriebonden worden beschouwd", aldus prof. Van Doorn. Als de bonden kaatsen moeten zij ook de bal Verwachten: „Als de vakbonden de lonen en de sociale lasten zo hoog opdrijven dat de gemiddelde rentabiliteit van ondernemingen tot een onverantwoord niveau daalt, moeten zij er ook rekening mee houden dat de werkgevers zeer selectief te werk zullen gaan bij het aanne men van nieuw personeel". Prof. Van Doorn wees erop dat de werkgele genheid in de particuliere sector alleen maar kan stijgen als per saldo het aantal nieuwe ar beidsplaatsen groter is dan het aantal dat door allerlei oorzaken verloren gaat. „Het om zuiver sociale (politieke) redenen zo lang mogelijk in stand houden van economisch verouderde ar beidsplaatsen werkt ongunstig op het scheppen van nieuwe. Deze politiek werkt dan ook niet progressief, zoals D'66-leider Terlouw heeft op gemerkt, maar eerder conservatief of. zelfs des tructief", aldus de Amsterdamse hoogleraar. Ook met de spreiding van inkomens en macht veegde Van Doorn de vloer aan: „Spreiding van macht geeft iedereen steeds meer het ge voel van machteloosheid en bevordert de anar chie. Spreiding van inkorten (nivellering) on dermijnt de arbeidsdiscipline en vermindert de arbeidsmotivatie". In dit kader verzette de Am sterdamse econoom zich tegen het^in de Twee de Kamer geopperde idee zwaar en onaange naam werk extra te belonen. Dan bestaat vol gens Van Doorn het gevaar dat steeds meer soorten werk als zodanig zullerj worden gekwa lificeerd. „Voor echte arbeidsschuwen is nu reeds alle arbeid zowel zwaar als onaange naam", aldus Van Doorn. Nederlands schip pikt vluchtelingen op in ruwe zee HONG KONG (AP) Eén Nederlandse- in de buurt was geweest, waren de van boord zijn gegaan en later naar Ne- vrachtschip heeft in de Zuid-Chinese vluchtelingen ongetwijfeld omgekomen Öerland zullen komen, vertelden dat. zee vijftig Vietnamese bootvluchtelin- in de door de tyfoon Sarah ruwe zee: eerder 11 andere schepen voorbij waren gen het leven gered. Als het schip niet De vluchtelingen, die in Hong Kong gevaren, zonder een hand uit te steken. DEN HAAG (ANP) De twee arrestatieteams van de rijkspolitie. (Den Haag en Amsterdam/Utrecht) zijn tot 1 oktober van dit jaar 265 keer 'ingezet. Daarbij mochten de politiemannen zes keer snel vuurwapens meenemen, die ze uiteindelijk twee keer hebben gebruikt. Dat laatste gebeurde bij de arrestatie van Molukkers in Breuke- len en bij de arrestatie van enkele Israëli's die in Amsterdam een paar marechaussees hadden gegijzeld. Dit verklaarde minis ter De Ruiter van justitie gisteren bij de behandeling van het po- litiegedeelte van zijn begroting in de Tweede Kamer. Op een vraag van de VVD antwoordde de bewindsman dat een speciale staatssecretaris voor politiezaken niet past in het beleid van de regering. De Ruiter wilde voorts geen concrete uitspraak doen over het bijwonen van een raadsman bij politieverhoren. Expe rimenten daarover wilde hij wel overwegen, maar over dit onr derwerp moeten nog verschillende adviezen binnenkomen, on der meer van het Openbaar Ministerie. De minister verwacht dat binnen vier jaar de organisatorische en feitelijke sterkte bij de rijkspolitie gelijk zullen zijn. Kortings kaart NS is succes UTRECHT In de afge lopen weken hebben de Nederlandse Spoorwe gen 18.056 kortingskaar ten verkocht, aldus een woordvoerder van NS. De kortingskaart, een nieuwe loot aan de NS- tak, is op 1 oktober inge voerd en is bestemd voor mensen die wel geregeld, maar niet dagelijks spo ren. Voorts hebben de spoor wegen volgens de stand, van 5 oktober j.l. 17.329 jaarkaarten en openbaar vervoerskaarten aan de man gebracht. Deze vor men van vervoer zijn res<- pectievelijk ingevoerd op 1 oktober vorig jaar en 1 april dit jaar. Daarbij moet volgens de woordvoerder worden aangetekend dat NS voor invoering van de jaarkaart 8000 houders van een algemeen abonne ment telde, maar dat van dat aantal er 4000 zijn overgestapt op zo'n jaar kaart. De Tweede Kamer stond vandaag voor de beantwoording van de vraag of de Nederlandse overheid wel of niet moet meewerken aan de Olympische Spelen voor gehandicapten volgend jaar in Arnhem, indien daar ook een ploeg van Zuid-Afrika aan meedoet. VERWERPING van het apartheidssysteem behoeft niet te leiden^tot een dogmatisch nee tegen iedere vorm van samen werking met een land, dat een dergelijk systeem hanteert. Het is denkbaar dat in sommige gevallen samenwerking kan werken als een breekijzer tegen de apartheid. Het is ook mo gelijk dat samenwerking wordt misbruikt als internationale propaganda voor het politieke systeem. Er zijn argumenten aan te voeren vóór deelname. Aan de hand van de brief van minister Van der Klaauw - die overi gens weinig nieuwe informatie bevatte - is betoogd, dat in de Zuidafrikaanse ploeg gehandicapten van verschillende ras sen zijn opgenomen. Steun daaraan kan dit soort ontwikke lingen in dat land stimuleren. Bovendien: mag men de apart heid wel bestrijden over de rug van gehandicapten? Argumenten tégen ontbreken echter ook niet. Mag Zuid-Afrika wél over de rug van gehandicapten propaganda maken voor het beleid? Vast staat immers, dat de zonder ras senonderscheid samengestelde ploeg een uitzondering is in Zuid-Afrika. Als het aan het bewind ligt zal dat zo blijven. Het gehandicaptenteam functioneert bij de gratie van een ontheffing, terwijl de grote apartheid in volle omvang blijft bestaan. ALLES afwegend moet worden geconcludeerd, dat de twij fels over de aanvaardbaarheid van medewerking aan de Zuidafrikaanse deelname niet zijn weggenomen. In die situa tie kan Nederland het zich niet veroorloven in'en buiten ons land onduidelijkheid te laten bestaan over onze houding te genover de apartheid. Daarom- moet geen medewerking wor den verleend aan de komst van de Zuidafrikaanse ploeg. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) is bereid, in. enkele gemeentelijke politiekorpsen experi menten te laten houden met interne reorganisaties. Dergelijke reorganisa ties moeten er, grofweg gezegd, toe lei den dat er meer politie-agenten op straat worden ingezet en minder agen ten in de administratieve sector op de bureaus. De minister heeft dit gisteren in Je Tweede Kamer gezegd tijdens de behandeling van de begroting voor Binnenlandse Zaken. Hij rea geerde daarmee op de algemene wens van de Kamér, meer aandacht te schenken aan het voorkomen en bestrijden van de „kleine crimi naliteit". Uit een onlangs verschenen rapport is gebleken, dat de gemeentepolitie veel te weinig aandacht aan het voorkomen en bestrijden van lichte vormen van criminaliteit (baldadigheid, vernielingen, zakkenrollerij, inbraak etc.) be steedt. Daarentegen wordt er veel te veel tijd besteed aan administratieve werkzaamheden. Uit de reacties op dit rapport is tot nu toe ge bleken, dat velen het niet eens zijn m,et de conclusie uit het rapport, dat de sterkte van de politiekorpsen voorlopig niet opgevoerd behoeft te worden, maar dat er eerst interne reorganisaties moeten plaatsvinden. Ook Wiegel zelf staat niet achter die conclusie. PVDA ROTTERDAM EIST: ROTTERDAM (ANP) De PvdA in Rot terdam wil per se niet dat de 1000,- die aan elk van de' 600 Rotterdamse havenslepers wordt uitgekeerd, uiteindelijk voor reke ning van de gemeente komt. Volgens de so cialisten moeten de uitkeringen, bruto in to taal één miljoen gulden, worden opgebracht door het Rotterdamse bedrijfsleven. De fractievoorzitter van de PvdA in de ge meenteraad van de Maasstad, Joop Linthorst, zei gisteren dat de gemeente tariefsverhogingen moet doorroeren als de bedrijven blijven wei geren met geld over de brug te komen. De uit kering van 10000 was de voorwaarde waar onder de slepers, na een staking van ruim ze ven weken, bereid waren weer aan de slag te gaan. Linthorst, die vandaag namens de groot ste partij in de Rotterdamse raad een interpella tie zal houden, over de staking, vindt dat de ge meente er naar moet streven om een eind te maken aan de monopolie-positie van Smit in de Rotterdamse haven. Er kan, zegt Linthorst, zeer wel worden gedacht aan een eigen sleep dienst van de gemeente, zoals ook Antwerpen kent. UTRECHT (ANP) De door een meerderheid van de Tweede Kamer uitgesproken wens om in te grijpen in de prijscompensatie van de hogere inkomens, is bij de vakbe weging in redelijk goede aarde gevallep. De FNV is er blij mee, maar voorzitter Wim Kok legde er wel de nadruk op dat hij de door de Kamer aangenomen motie als een „principe-verklaring" ziet en dat de onderhandelingsvrij heid van werkgevers en werknemers er niet door belemmerd mag worden. Omdat de werkgevers ook dit jaar zonder twijfel n-iets voor de aftopping zullen voelen, heeft de vakbeweging dan de kameruitspraak als extra stok achter de deur. Het CNV heêft dezelfde aftoppingsoperatie als de Tweede Kamer op het CAO- verlanglijstje staan: inkomens vanaf 50.000 gulden (ambtenaren vanaf 45.000 gulden) niet meer dan 500 gulden compensatie per procent prijsstijging. De bonden van middelbaar en hoger perso neel hebben besloten de aftóppingsplannen volgend jaar te gaan. bestrijden met looneisen voor de bedreigde inkomensgroepen. De eerste ledenvergadering van de vervoers- bonden FNV in Rotterdam over het arbeids voorwaardenbeleid van 1980, heeft gisteravond nog geen uur geduur'd. Een meerderheid van de aanwezige havenwerkers en havenslepers kreeg van het districtsbestuur gedaan gedaan dat de vergadering werd uitgesteld. Men vond dat er onvoldoende tijd was geweest om de voorstellen te bestuderen. voor sportvissers in het binnenwater ALGEMENE SITUATIE: SNOEK EN SNOEKBAARS WOROEN VO OEN. WESTEN EN OOSTEN REDELIJK GOED GEVANGEN. BAARS G SI GROTE RIVIEREN VOORAL II IN ALLE GROTE PLASSEN K V MUIDEN EN IN DE A Vanmorgen passeerde een koufront ons land. Dit ging ge paard met regen en veel wind. Daarna trok een hogedrukge- bied met opklaringen over de Britse eilanderf" naar ons land. Deze opklaringen bereikten al spoedig het westen van het land. Het hogedrukgebied passeert ons in de loop van de nacht. Intussen trekt een diepe de pressie over de Atlantische Oceaan naar het noordoosten. Hij wordt morgen tyj IJsland verwacht. De fronten ervan komen dan dicht bij ons land te liggen. De bewolking neemt ook weer toe en later op de dag is er kans op regen. De temperatu ren zullen op 'ongeveer het zelfde niveau liggen als van daag. In Italië en de Balkan, waar het gisteren nog zonnig en erg warm was, is het weer hu aan het verslechteren. Een regen zone passeerde vanmorgen Ita lië en dringt nu op naar Grie kenland. Vooruitzichten voor zaterdag: Opklaringen, maar ook enige tijd regen. Middagtempera,tu- ren omstreeks 14 graden. 'Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 1 gra den. Max. temp.: omstreeks 14 gra den. Kans op een- droge periocje van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Es

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13