Leidse bond katholieke ouderen vierde zilveren bestaansfeest lezers Mevrouw Vis opent Leidse Pasar Gambir Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Sauna Vaak heb ik mij verbaasd over het wonderlijke gedrag van ons gemeentebestuur. Maar het feit dat er duizenden stu denten lopen te schreeuwen om behuizing, - die niet ge bouwd kan worden, en er wel vier ton door de commissie Onderwijs en Sportzaken uit getrokken kan worden ten be hoeve van een sauna (L.C. 12 oktober) is wel heel erg. Dit alles, terwijl het particulier initiatief uit Leiden op eigen kosten een sauna wil maken, waarbij de gemeente voldoen de geld ontvangt en dus vier Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. ton spaart voor de bouw van studentenwoningen. S.v.d.Wall Leiden. Economisch wel en wee Van de Hoge woerd 10 is de verf- en vernisfabriek Herfst en Helder B.V. vertrokken uit Leiden. Van de Willem Barentzstraat'5 is Hobby Techniek Internatio naal B.V. uit Leiden vertrok ken. Van de Leeuwerikstraat 18 is het bedrijf op het gebied van warmte techniek van Gaaien uit Leiden vertrokken. Aan de Vrouwenkerkkoor- straat 11 is Labrujère Warmte- techniek, gas en water fitters- bedrijf, cv en airconditioning, lassersbedrijf tevens groot handel in loodgieters art., sani tair en verwarmingsart. geves tigd. Aan de Haven 52 is in een v.m. sexboetiek het koffiehuis „Fortuna" gevestigd. Aan de Pieterskerkchoorsteeg 14 is All Tennis Nederland B.V. i.o. recreatiecentrum op sportgebied en groothandel in sportartikelen opgeheven. Aan de Willem Barentzstraat 41 is in een bedrijfshal de tim merfabriek van H. J. Amers foort gevestigd, gekomen van Utrechtse Veer 26. Aan de Langegracht 246A is het Jongeren Advies en Bege leidingscentrum (JAL) geves tigd. Aan het Bevrijdingsplein 58 zal de supermarkt van De Gruyter worden voortgezet als Gruma supermarkt. Aan het Vijf Meiplein 34 wordt vanaf 1 nov. 1979 de he renmodezaak van De Wit, voortgezet door Mentink mode. IN* TAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 PAGINA 5 *!hris Barber Sland speelt Noordwijks j linger' I0RDWIJK De beken- 'Chris Barber Jazz and lues Band' geeft zaterdag oktober een concert in het fdwijkse hotel 'Zinger'. zijn er die avond optre- van 'The North Sea Companions' en 'The Black Horse Saloon and'. Het jazzevenement is organiseerd door de oordwijkse stichting KAN samenwerking met de aulevard Dixieclub. half negen wordt in de be den- en bovenzaal van 'Zin- f begonnen met muziek van twee bands. Er kan dan ook lanst worden. Om 22.00 uur pnt het concert van iris Barber Jazz en Blues and' in de bovenzaal. Na dit I, 'treden kan tot in de kleine |n ftjes nog gedanst worden op tiziek van 'The North Sea [a Companions' en 'The Old aek Horse Saloon Band'. JVi 8-mansformatie van trom- «list Chris Barber is opge- 4 cht in 1954 en hielp de En- rbElse Jazz snel af van het eti- 6''stijf en kleurloos'. Van die Itspronkelijke groep speelt "en de trompettist Pat Hal- nog bij Chris Barber. Toe- ngskaarten van 25 gulden rc< i11 in de voorverkoop onder u 'eer verkrijgbaar bij het VVV e rotoor aan de Noordwijkse Vj '6nt en telefonisch onder 4 "romer 01719-11612 ingeval bij 'ouw zwembad oorschoten Oorschoten een 22- n?e bouwvakker uit Ede Pstermiddag gewond ge- 3^ K- -bij een bedrijfsonge- bij het in aanbouw zijn- swembad in Voorschoten. roan was bezig om een stei- te breken. Terwijl hij er °8 °P stond, zakte de stellage ^gtijdig in elkaar. De wvakker moest met een "oken been naar het Leidse uemisch Ziekenhuis wor- afgevoerd. GEEN AMUSEMENTSVERENIGING OF KAARTCLUB, MAAR WARMVOELENDE ORGANISATIE barricade te kunnen staan") zette alles nog eens even goed op een rijtje, toen hij tijdens de onbezorgde vreugde bij me aan het tafeltje kwam zitten. „Het zal u niet ontgaan zijn, dat onze bond een bij uitstek sociaal doel heeft en zich inspant om de levensvoorwaarden van z'n leden te verbeteren". De heer De la Rivière heeft een gedeeltelijk journalistieke loopbaan achter de rug, dus hij kent z'n schrijvende pappenheimers. „Daartoe verleent de bond hulp bij verschillende zaken waarmee de oudere mens in deze dagen te kampen kan hebben, zoals belastingkwesties, erfrecht of andere financiële aangelegenheden. Daar zijn bijvoorbeeld ook huisvestingsproblemen en soms zelfs familiekwesties, want die komen - zoals we zeggen - in de „beste" families voor. In groter, landelijk verband, doet onze bond ook op politiek gebied haar invloed gelden ten behoeve van de ouder wordende mens. In plaatselijk opzicht, uit het oogpunt van gezelligheid, lopen de activiteiten vaak uit in parochiële „soozen". Toch is dit laatste aspect iets waarvoor de heer De la Rivière even wilde waarschuwen. „Ik spreek nu uit levenservaring, met de ogen wijd open, moet u maar denken. Het is zo, dat wij als bond in Leiden (moet u even nagaan, dat de bond in Noordwijk ook maar eventjes duizend leden telt) nu 25 jaar religieus, maatschappelijk en sociaal in de running zijn. Als wij er niet onmiddellijk uit kunnen komen, hebben we altijd nog bondsdeskundigen en andere zeer bevoegde relaties achter de hand om een beleid stevig te kunnen staven en iedereen die daarom vraagt te kunnen helpen. Ik zeg dit maar, omdat er altijd nog veel leden zijn die de bond van ouderen beschouwen als een amusementsvereniging of een kaartclub. Natuurlijk willen we er geen zwaarwichtige aangelegenheid van maken, maar onze belangenbehartiging gaat toch beslist wel een stuk dieper. Onze bestuursleden zijn zich daarvan terdege bewust. Ik zelf houd er over enige tijd mee op, maar ik vertrouw erop, dat een brok idealisme dat ik heb gekoesterd door anderen zal worden gehandhaafd en verder doorgegeven". Vandaag zijn de ouderen van de jubilerende Leidse bondsafdeling doorgegaan. Vanmiddag werd in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, voor een breed ouder publiek, een voorstelling gegeven door het cabaretgezelschap Fransen uit Rijswijk. Daarbij lieten opnieuw de eigen leden zich niet kennen, want ook het „bejaardenkoor" zorgde weer voor de entr' act - opvulling. Daarna gaat het organisatieleven weer verder. Niet meer als zorg voor „bejaarden en gepensioneerden", maar voor oudere mensen die heel wat in de melk te brokkelen hebben en dikwijls nog zo levenslustig zijn dat onze gemeenschap er alle rekening mee heeft te houden. Gelukkig wel. Negentien mille voor Vietnamese kinderen H? De ouderen van Leiden hebben zich gisteren en vandaag geroerd. Ze staan nog midden in het ^gebeuren". Vandaar. Jens heetten ze de ^oudjes", de „ouden van "dagen" en we kennen ze *beter als „bejaarden". >*fyïaar omdat ze er net zo gij willen horen en er oók werkelijk bij horen net zo goed als de jongste baby of peuter, «noemen wij ze sinds kort •^ouderen". Wat ik Keggen wilde: de ^Katholieke Bond van bejaarden en gepensioneerden in de kbisdommen Haarlem en ^Rotterdam, afdeling "'Leiden, bestaat 25 jaar. "pat is nu gevierd. Net op het moment, dat de pndelijke bond de naam Jieeft veranderd in •Katholieke Bond van fcuderen, want van dat ^gebrekkige, dat "Afgeleefde, dat 'afgeschrevene wil men #f. Er is geen sJeeftijdsgroep die buiten ide samenleving staat; *ook niet de mensen met b(! de zes, zeven of acht en 'negen kruisjes. Ongeveer driehonderd van de duizendenvier leden van de Leidse bond zijn er gisteren Uj tegenaan gegaan. Het begon met Onze Lieve Heer en eindigde, de 1 eerste dag van de viering, met hoog het glas (in een kleiner verband, op de receptie). Gistermorgen dan celebreerde moderator rector D. B. F. Plaat de eucharistieviering in de 'Hartebrugkerk. En laat de klok maar luiden. Dat was al in de gloria, met zang van he.. eigen „bejaardenkoor" en onder leiding van mede - lid dirigent Gordijn. Zelfwerkzaamheid bij de ouderen. Ook even later in het Antonius Clubhuis, waar op lange tafels het ontbijt klaar stond. Driehonderd hongerigen. „Als het er meer waren geweest, had ik ze niet kunnen bergen", vertelde de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Kienjet („Kien gaat met Jet", als verduidelijking) me. En het gaat maar door, want de afdeling groeit als kool. Ook de pianist verzorgde het eigen entertaiment. Dat was lid De Haas, die de belegde broodjes, het gekookte eitje en de welkome koffie erin deed gaan onder de klanken van de Tennesee Waltz en „Meisjes met rooie haren, die kunnen..." Zoiets haalde de gemiddelde AOW - leeftijd weer eens op. En dat kan ook tot de doeleinden van de bond gerekend worden, moet je maar denken. En daar waren ook andere mee - neurie - muziekjes en klanken die aanleiding gaven tot geamuseerd en ritmisch handgeklap. Een feestelijk ontbijt, heet dat. Voordien, ik moet dat zeker memoreren, had rector Plaat in een preek al fijn gesproken over de belangen „van onze bond". „Dat waren wijze woorden", vertelde de heer Kienjet. Na de Mis was mevrouw Lub - v. d. Water geëerd met een oorkonde en bloemetjes, omdat ze de oprichting van de afdeling had meegemaakt en ook al.weer bijna 25 jaar bestuurslid was. Rector Plaat zat mee aan de ontbijttafel, in toog en omgord met de zwarte moiré sjerp. Sommige ouderen overspoelden de welkomswoorden van de heer Kienjet („stilte, stilte, alstublieft"), maar toen werd het al vrij snel kalm, want na het geestelijk voedsel in de kerk stond nu het voedsel aan de dis te waéhten. Daarop stortten de ouderen zich, nadat de rector als LEIDEN Negentiendui zend gulden heeft de werk groep Vietnam-Leiderdorp voor aankoop van melk voor kinderen in Vietnam ingezameld. De gelden wor den overgemaakt aan het Medisch Comité Vietnam, die voor de aankoop van melkpoeder en verzending - alles in samenwerking met het ministerie van Volksge zondheid - zorg zal dragen. De actie is gevoerd onder het motto 'dankzij uw vijftien gul den per maand hebben tien Viet Namese kinderen een jaar lang melk'. Omdat de in zameling van de Leiderdorpse werkgroep pas maandag werd beëindigd, verwacht de orga nisatie, dat door het nog bin nendruppelende geld het eind bedrag nog boven de 20.000 gulden zal uitkomen. Schoolgebouw in De Camp tegen de vlakte Het terrein waarop in de vori ge eeuw de Vrouwenkerk stond aan de Vrouwenkerk straat zal in. de toekomst thertst doen-als openbare ontmoetingsplaats. Vorige week werd een begin ge maakt met de sloop van het oude schoolgebouw, dat sinds het verdwijnen van de Vrouwenkerk op dezelfde plaats heeft gestaan. In au gustus van dit jaar kwam het schoolgebouw, de vroegere Paulus-Mulo, leeg. Met het creëren van een pleintje op het terrein van de vroegere Vrouwenkerk vol doet de gemeente aan het geen in het bestemmingsplan „De Camp" voor dit gebiedje is opgenomen. Aan archeolo gen wordt deze week de ge legenheid geboden te graven naar de oude fundamenten van de Vrouwenkerk. Het pleintje zal zodanig worden ingericht dat het dienst kan gaan doen als openbare ont moetingsplaats. Tientallen winkeltjes met oosterse produkten. LEIDEN De grote najaarsbeurs van oos terse producten, de „Pasar Gambir" wordt van donderdag 25, tot en met zondag 28 ok tober voor de tweede keer in Leiden gehou den. Ook deze keer vindt het exotische ge beuren plaats in de Groenoordhallen. Me vrouw G.L. Vis-Hommes, echtgenote van de burgemeester van Leiden, zal donderdag avond om half acht de beurs officieel ope nen. De beurs is echter al de gehele donder dagmiddag voor publiek toegankelijk. Vorig jaar bezochten ruim 2300 mensen de „Pa sar Gambir" in Leiden om kennis te maken met exotische gerechten, oosterse mode of ge woon om uren te snuffelen in de ongeveer 150 stands met houtsnijwerk uit Bali, kunstnijver heid van de Philippijnen, lederen voorwerpen uit Nood-Afrika, zilver uit Yogja, kleding uit India en Pakistan, echte Indonesische rijsttafel - produkten, enz. Ook dit jaar zullen al deze arti kelen weer aanwezig zijn. Behalve deze meer materiële kanten van de „Pasar Gambir" wordt er ook aandacht aan oosters amusement be steed. Ook komen populaire westerse artiesten aan bod, zoals de groep „Luv" en de Neder landse zanger Rob de Nijs. De groep „Massada" is eveneens van de partij, voor het eerst in haar nieuwe samenstelling speelt deze van oorsprong Molukse groep vrijdagavond vanaf half elf. Van buitenlandse zijde is er de Hawaiiaanse showgroep Kaulana Hila, het krontjongorkest Samudera en Nasantara. Wie van al het winke len moe is geworden kan even uitrusten in de vele restaurantjes van de Pasar Gambir Leiden. De entreeprijs bedraagt zes gulden, kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen drie gulden entree. Ouderen hebben nog steeds een stevige honger, als ze het tot een uur of twaalf 's middags moeten uit hou den, al is het onder zachte pianomuziek van een mede - lid. Overzicht van de grote Antonius Clubhuiszaal, bij het feestelijk ontbijt van de plaatselijke katholieke bond. gebedsvoorganger de Heer had gevraagd „onze spijzen te willen zegenen en de zielen van de overledenen de eeuwige rust te geven". „Smakelijk eten, allemaal", zei toen de rector. Gistermiddag, ook Ln het Antonius Clubhuis, gaf het afdelingsbestuur een receptie, die veel bezoekers en goede gaven tot zich trok. Daar waren bevriende afdelingen van rond Leiden, deken Schlatmann, pastoor Demmers van de Hartebrug en ook de heer Kemper, bondspenningmeester, die zich wat jaren betreft „nog niet aan de maat" voelde. echter de meegebrachte envelop met inhoud maakte veel goed. Maar de heer Kemper had wel aan de wieg van de bond gestaan en hij zei onder andere, dat er in 25 jaar veel was gebeurd: „jaren die als los zand door je vingers heenglippen". Hij stelde er prijs op, dat de herinnering aan die „geweldige vrouw" wijlen mevrouw Eerdmans - Clignet, die een groot stempel op de afdeling heeft gedrukt als voorzitster, behouden zou blijven. „We moeten ook vooruitzien", zei de „jongere" heer Kemper, „binnen die bond die nu ruim 42. 000 leden telt. Dat kunnen er wel 80. 000 worden, want we hebben een organisatie die nog iets voor de leden te brengen heeft, juist als katholieke organisatie". Deken Schlatmann, die nog als de bliksem naar Rotterdam moest, kwam even snel voor hilariteit zorgen. Geen zwaarwichtigheid. Want ook een zilveren receptie van een ouderenbond mag vrolijk zijn, zeker als je al „geanimeerd" bent begonnen met een glaasje van dit of dat. Daar was ook de hartelijk begroete voorzitter van de Leidse afdeling mevrouw Ter Haar, die om gezondheidsredenen niet elke minuut van de viering kon meemaken. Maar de secretaris van de katholieke Leidse ouderen. P. W. de la Rivière („75 jaar, maar ik wou dat ik 30 was om op de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5