Alphen verwacht veel van nieuwe burgemeester Rondweg moet kern Hoogmade in 1983 van verkeer vrijwaren Toch duivenhok aan De Genestetstraat Geringe opkomst vooi ontmoeting met Alkemadese politie Installatie burgemeester m. paats Woningbouw in Ter Aar Kledingactie voor Mensen in nood RAAD VAN STATE VERNIETIGT BESLUIT GEMEENTERAAD HAZERSWOUD REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 pagina ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn verwacht veel van zijn nieuwe burgemeester, Martien Paats, die gisteren in het raad huis werd geïnstalleerd. Dat bleek met name uit de diverse toespraken tijdens de bijzon dere raadsvergadering die was belegd. Paats, voormalig wethouder van Alphen en oud-burgemeester van De Lier, trachtte de hooggespan nen verwachtingen wat te temperen. Hij zei aan het slot van zijn toespraak: „Stel de verwachtingen niet te hoog. Veel wil ik niet beloven, wel dat ik mijn best zal doen sa men met u en de gemeentelij ke medewerkers er naar te streven, dat het voor zover het van ons afhangt, wèl is in Al phen aan den Rijn te zijn". En op het begrip welzijn ging de nieuwe burgemeester in zijn toespraak uitvoerig in, mede ook omdat de raad in de „profielschets" te kennen had gegeven dat de nieuw te be noemen burgemeester open zou moeten staan voor nieuwe ontwikkelingen op dat gebied. Paats zei dat het woord .wel zijn" de laatste tijd de klank van iets uitzonderlijks had ge kregen. Met enkele voorbeel den trachtte hij duidelijk te maken wat hij onder welzijn verstaat. Hij zei onder meer: „De stedebouwkundige die er in slaagt een woonomgeving te creëren waarin ontmoeting en afzondering beide mogelijk zijn, is een welzijnswerker, e- venals de politieman of - vrouw die iemand bekeurt die in een woonerf te hard rijdt". Paats zei verder dat een zoveel mogelijk tot zijn recht laten komen van het werk van vrij willigers op zichzelf al een welzijnsbevorderende daad is. Hoewel de deskundigheid op het welzijnsterrein noodzake lijk is mag deze volgens Paats, toch niet gaan domineren. „Want dan ontstaat een pro fessionalisering die de aanslui ting verliest met het gewone TER AAR In het kader van de vierde bouwstroom zullen in Middelland en Langeraar respectievelijk acht woning wetwoningen alsmede twaalf woningen voor één- en twee persoons, en tien woningwet woningen en twaalf woningen voor één- en tweepersoons huishoudens worden ge bouwd. De nieuw te realiseren huizen te bouwen door Vink en Veenman uit Noorden zul len te zijner tijd gehuurd kun nen worden voor alleszins re delijke prijzen. Zo gaan de één- en tweepersoons huizen 196,25 per maand kosten en de woningwetwoningen 381,95. De Ter Aarse gemeenteraad die donderdagavond bijeen komt wordt nu gevraagd om een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van deze in totaal tweeënveertig wonin gen. KORTWEG ZOETERWOUDE De eerst volgende soossie-avond zal in het teken van de popgroep KISS staan. Donderdagavond gaan de bezoekers van 't Soos- sie zich schminken als „Kiss" figuren. Kiss is een van de meest sensationele popgroepen ter wereld en vindt vooral door hun speciale gezichtsmi- miek en schmink groot succes op podia, affiches en vooral Toppop. De avond begint om half acht en loopt door tot on geveer 9 uur. Entree is één gulden, leden betalen slechts 5 gulden voor het hele seizoen. ZOETERWOUDE De Ne derlands Hervormde Jeug draad zal deze week voor Ter- re des Hommes een actie star ten, waarvan de opbrengst door Terre des Hommes be steed wordt aan de studiefi nanciering van 5 Argentijnse weesjongens. Op vrijdag 19 ok tober zullen 's middags van 3 tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur allerlei activiteiten plaatsvinden zoals een boeken beurs, postzegelbeurs en post zegelveiling ('s avonds), kin derspelen en een speelgoed r winkel. Ook is er een stand van Terre des Hommes, een organisatie die kinderen in nood ongeacht religie, huids kleur of politiek, wil helpen. Postzegels (losse exemplaren, kavels of hele verzamelingen) kunnen bezorgd worden bij „Ons Huis", Kosterpad 3. La ten afhalen kan ook. In dat ge val moet telefonisch kontakt opgenomen worden met F. Hulsbos, tel. 1172 of A. J. Hob- bes tel 2437. Voor de verkoop van eigen zegels kan een tafel voor 5 gulden gehuurd wor- levensgevoel van de mensen en die daardoor dreigt haar doel voorbij te schieten en weinig blijvende effect te heb ben. Ik wil geen tegenstelling suggereren tussen deskundi gen en niet-deskundigen, mijn zorg ontstaat waar alleen tech nieken, schema's, therapieën of structuren in het vizier ko men. Het persoonlijke mag niet ontbreken", aldus Paats. Hij ging ook in op een andere wens van de gemeenteraad dat de nieuwe burgemeester in staat zou moeten zijn om de discussies in de raadsvergade ring tot hun recht te laten ko men. Hij zei daarover: „Ik hoop dat de discussies zo zul len zijn dat de politieke of le vensbeschouwelijks achter gronden van bepaalde stand punten duidelijk naar voren zullen komen, zonder dat dit altijd leidt tot een schematise ring in voor of tegen het op dat moment zittend kabinet. Voorspelbare standpunten zijn niet altijd de meest overtui gende". Over een andere wens van de raad om formele regels niet bij voorbaat als begrenzing te on derkennen zei Paats1 onder meer dat men voorzichtig moest zijn met regels. „Daar kun je je achter verschuilen om een inhoudelijke keus uit de weg te gaan maar regels kunnen ook beschermen tegen willekeur". En verder: „Door stringente toepassing van spel regels kan een scheidsrechter het spel doodfluiten, maar een te soepele toepassing kan nog minder plezierige gevolgen hebben". Paats meende dat het beter was regels te veranderen dan te overtreden. De nieuwe burgemeester zei ook te hopen op een bestuurlijk klimaat „waarin het goed is om te wer ken". De taak om te besturen noemde hij „gelukkig" een be perkte. „Geen enkele overheid kan het menselijk geluk ga randeren, zij kan op z'n aller best voorwaarden scheppen en hindernissen wegruimen", al dus Paats. Weinig neven functies ALPHEN AAN DEN RIJN De nieuwe bur gemeester van Alphen aan den Rijn, M. Paats heeft gisteren het verlangen van de gemeenteraad geuit in de profielschets, dat de nieuw te benoemen burge meester zich zou moeten beperken ten aanzien van nevenfunkties, „een billijk verlangen" genoemd. Paats kondigde dan ook aan dat hij het voorzitter schap van „Philadelphia", een landelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, op 24 november zal neer leggen. Paats zei ook al be dankt te hebben als com missielid van de Raad voor de Kinderbescher ming. „Of het lidmaat schap van de provinciale onderwijscommissie en de provinciale raad voor de milieuhygiëne voor de ge meente zinvol is, wil ik sa men met u nagaan", merkte Paats daar verder over op. Hij zei ook dat het „nauwelijks verantwoord" was om voor het penning meesterschap van de ARP te bedanken „nu we op de drempel van de fusie staan". „Ik meen dat deze funktie een volledige inzet voor Alphen aan den Rijn ook niet in de weg hoeft te staan", aldus Paats. Loco-burgemeester J. Goed hart die gisteren zijn taak als eerste burger van Alphen aan de nieuwe burgemeester over droeg zei onder meer, dat met de komst van Paats een nieuw tijdperk werd ingeluid. De be noeming van Paats vond hij „een prachtige promotie die tevens een geweldige uitda ging in zich bergt en veel inzet van u zal vragen". Goedhart stelde de nieuwe burgemeester veel werk in het vooruitzicht. „Veel problemen dienen te worden opgelost. Voor de leef baarheid van Alphen is het van essentieel belang een juist evenwicht te krijgen tussen wonen, werken en ontspan ning in de ruimste zin van het woord. Door het college en ge meenteraad zullen ten aanzien van deze kwestie nog veel be sluiten dienen te worden geno men". Goedhart zei ook dat er volgend jaar belangrijke be leidsbeslissingen zullen moe ten worden genomen. „Starten wij in Kerk en Zanen met wo ningbouw of niet", zei Goed hart. daarmee misschien wel de belangrijkste te nemen be slissing aanroerend. Goedhart memoreerde ook nog de finan ciële problemen van de ge meente. „En dit zijn nog maar enkele problemen, de rest komt vanzelf onder uw aan dacht", aldus Goedhart die ook zei dat „de raad en burgerij verwachtingsvol gestemd zijn". Fraklies De fraktieleiders van de Al- phense gemeenteraad betuig den, behoudens enige kantte keningen bij de politieke kleur, hun instemming met de nieuwe burgemeester. J. van der Vlies (PvdA) zei het te betreuren dat er een CDA- burgemeester was benoemd terwijl dat tegen de wens was van de meerderheid van de raad. „Nu is de meerderheid in het college andermaal in han den van het CDA", merkte hij daarover op. Over de persoon Paats had hij lovende woor den. „Bestuurlijke eigenschap pen mogen u niet ontzegd worden. Een voordeel ook is dat u de problemen kent. al zijn ze in de loop van de jaren wel in omvang toegenomen. Dat u de portefeuille van wel zijn heeft beheerd, is eveneens een pre". Van der Vlies stelde de nieuwe burgemeester een vruchtbare samenwerking in het vooruitzicht. Th. den Daas (VVD) meende dat er „terdege" rekening was gehouden met de door de raad samengestelde profielschets. „Minder is evenwel rekening gehouden met de politieke kleur. Maar", zo zei Den Daas verder, „voor ons is het van primair belang dat de burge meester boven de partijen staat. En als bestuurder bezit u de eigenschappen om het alge meen belang te laten prevale ren", aldus Den Daas. H. Hopman (CDA) meende dat Alphen aan den Rijn een bur gemeester had gekregen van een politieke signatuur „die zeer velen hebben gewenst". Ook Hopman stelde de burge meester het nodige in het vooruitzicht. „Er is veel werk aan de winkel. Maar u kunt gelukkig bogen op ervaring, hier opgedaan en elders". A. van Geest (PvdA) uitte kri tiek op de volgende procedure bij de burgemeestersbenoe ming. „Men heeft dan wel ge polst wat er bij de raad leefde, maar dat is verder niet van in vloed geweest. Wij zijn dan ook droevig gestemd over de gevolgde procedure". Dat de keuze toch weer was gevallen op een CDA-burgemeester \yas voor hem „geen complete ver rassing geweest". Troost putte Van Geest uit het gegeven dat Paats van ARP-huize afkom stig is. „En uit de praktijk we ten wij dat die vleugel van het CDA de progressieve partijen niet helemaal onwelgevallig is. We zijn dan ook niet ongeluk kig met de benoeming", aldus Van Geest. De Hoogmadese Kerkstraat. HOOGMADE/WOUBRUGGE Er is al veel over geschreven en al veel over gepraat: de te smalle en te drukke Kerkstraat in Hoogmade. Door de Kerkstraat daveren nu zo'n tiendui zend auto's per dag, die door de smalle en bochtige dorpsstraat hun weg zoe ken van Alphen-Noord naar Leiden. Mede door het op vele plaatsen ontbre ken van trottoirs is de Hoogmadese be bouwde kom dagelijks weer een aan slag op het leven van de voetgangers. Maar in 1983 moet de omleidingsweg om het dorp héén er liggen, een weg met dubbele rijbanen, een fietspad, bruggen eet. Een ander zal vijftien mil joen gulden moeten gaan kosten. Het wordt dus hoog tijd dat de Kerkstraat en de Klaverweideweg van het doorgaan de verkeer tussen Alphen en Leiden wordt verlost. Al in 1976 is men begonnen met plannen te bespreken over de komen de omleidingsweg, waarbij een zestal vari anten een uitgangspunt vormden. Het tra cé wat nu aangelegd zal gaan worden be gint bij de rotonde van Rijksweg 4 in de Bospolder, voert over de Does, achter het dorp om, kruist de Groenwegh en komt nabij de sportterreinen in de Vlietpolder weer op de provinciale weg naar Wou- brugge. Het voorlopige plan'zoals het er nu ligt omvat een rijbaan met twee rijstroken van 3,25 meter breedte. Aan de kant van Hoogmade komt een twee-richting fiets pad ter breedte van drie meter. Bij de kruising met de Groenwegh zal er ten be hoeve van fietsers een tunnel komen en ook bij de brug over de Does is het de be doeling dat er een tunnel voor wielrijders komt. Bezwaren Van verschillende zijden zijn er ook be zwaren binnengekomen op de plannen voor de zo nodige omleidingsweg. Zo wil de Hoogmadese veehouder Van Leeuwen straks een tunnel voor zijn vee hebben omdat de weg zijn land in de Doespolder snijd. Een voordeel voor de familie Van Leeuwen is wel dat zij straks niet meer per boot naar hun boerderij behoeft te va ren maar met de auto haar woning kan bereiken. Ook watersporters hebben zo hun bezwa ren. De gebruikers van de Leiderdorpse Doeshaven klommen in de pen om hun grieven kenbaar te maken. Zij hebben vooral bezwaren als er straks een vaste brug over de Does komt; ze kunnen dan met wat grotere vaartuigen moeilijk meer via de Does naar de Brasem varen. De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Woubrugge is vóór een vaste brug, al was het alleen maar vanwege de kosten. Ook bewoners van het Hoogmade se Vlietpark hadden bezwaar tegen het feit dat de weg naar hun mening te dicht langs hun bungalows zou voeren. De ge meenteraad is inmiddels akkoord gegaan met de aanleg van de weg op negentig meter vanaf het bungalowpark en een vaste lage brug over de Does waarbij dan een jachthaven moet komen. Om het lan delijk aanzien in de Voorofsepolder niet al te zeer te schaden - er staat daar aan de Bruinwetering een fraaie wipmolen - komt de weg op dertig meter afstand van die molen te liggen. De Rijnlandse Molen stichting kon zich daarmee verenigen. Toename Nog een jaar of vier moet Hoogmade le ven met de grote verkeersdrukte. Zo'n grote drukte dat 's morgens en 's avonds gedurende de spits bijna niet de weg over gestoken kan worden. Totdat de weg er ligt zal die verkeersdrukte alleen nog maar toenemen. Maar er is uitzicht op verbetering. Het enkele jaren gelden op- gerichtte akticomité-Kerkstraat zal daar - met de Hoogmadenaren - blij om zijn. Hoogmade wordt dan weer een beetje leefbaar... Loco-burgemeester J. Goedhart hangt de nieuwe burgemeester M. Paats de ambts keten om. ZEVENHOVEN De Stich ting 'Mensen in Nood' ver zoekt de inwoners van de ge meente Zevenhoven om van avond en volgende week woensdag 24 oktober, kle ding in te leveren in het ont moetingscentrum bij de nen en instellingen die daar- Rooms Katholieke kerk of voor een aanvraag hebben in de voetbalkantine aan de ingediend. De goederen wor- Stationstraat. De tijd van in- den op deze wijze over de ge- levering is tussen 19.00- en hele wereld verzonden. 20.00 uur. De goederen wor- Behalve de nog bruikbare kle den verzonden naar perso- ding kan ook kapotte kleding worden ingeleverd. De op brengst van deze goederen wordt gebruikt om de ver zendkosten van de andere goe deren te dekken. Schoeisel, dekens, gordijnstoffen zijn ook bijzonder welkom HAZERSWOUDE Het ziet ernaar uit dat de heer B. F. Delsasso uit De Genestetstraat in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch als nog vergunning krijgt om een duivenhok achter zijn woning te bouwen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft immers op 2 oktober jongstleden een besluit hierover van de gemeenteraad vernietigd. Dat werd door de raadsleden uit Hazers- woude op 26 oktober van het vorig jaar ge nomen. Het beroep van Delsasso tegen het besluit van b. en w., om hem een bouwver gunning te weigeren voor het oprichten van een duivenhok, werd toen namelijk onge grond verklaard. In de op 25 oktober te houden vergadering zul len de leden van het college de raad het voor stel doen om het door Delsasso op 17 september ingestelde beroep alsnog gegrond te verklaren en hem daarmee de gewenste bouwverguni te verlenen. Genoemde duivenliefhebber gii destijds tegen de raadsbeslissing in beroep i grond van de Wet AROB. De raad wilde in vergadering een duivenhok niet als aanhog heid aanmerken. Dit druiste rechtstreeks in gen een meerderheid van een hoorcommiss die vond dat een duivenhok nauwelijks andi is te kwalificeren, als een volière wel als aai horigheid wordt aangemerkt. De Raad van State vindt dat de gemeentera geen feiten of omstandigheden heeft genoen die de conclusie zouden kunnen wettigen een duivenhok anders moet worden beoordea dan een volière. Nu bij het raadsbesluit i duiventil anders is gezien dan een volière, daardoor, aldus de afdeling rechtspraak van Raad van State, gehandeld met het algeffié beginsel dat aan een besluit een motivering ten grondslag wordt geli ROELOFARENDSVEEN De gemeente Alkemade had gisteravond de politie op be zoek in het dorpshuis 'De Alkeburcht'. Op deze avond werd aan de burgerij voor lichting over het werk van de politie gegeven. Tevens kregen inwoners de gelegen heid kritiek te spuien op de politie. Voor deze nieuwe vorm van contact tussen be woners en politie - vrijwel uniek in Nederland was een deskundig team samen gesteld waarin volgens bur gemeester Bolten „Drie kwart miljoen was geïnves teerd door het Rijk". De op komst stelde teleur. Slechts een kleine veertig toehoor ders waren komen opdagen. Zij maakten de ontmoeting savond echter toch tot een succes. De talloze werkzaamheden van de politie werden aan de hand van een viertal deskun dige sprekers uit de doeken gedaan. Aan de hand van een amusante film werden de werkzaamheden van de politie (met politie wordt in Alkema de de Rijkspolitie bedoeld) nog eens extra verduidelijkt. De heer Van der Vlist duidde nog eens op het moeizaam ver krijgen van personeel bij de politie. „Van de tien sollicitan ten worden er negen afgewe zen, omdat nu eenmaal niet ie dereen geschikt is de politiepet te dragen. Een bijzonder som ber beeld geeft het aantal solli citanten dat in aanmerking kan komen voor de opleiding van wachtmeester. Het Rijk zoekt goede politie-functiona- rissen en die zijn ook in deze tijd van economische recessie moeilijk te vinden. Een poli tieman moet de voorkomende situaties aankunnen en dat is niet voor een ieder weggelegd. De selectie-procedure is dan ook zeer streng, temeer daar een opleiding voor wacht meester, die een jaar duurt, het Rijk 80.000 gulden kost". Van de percentages die de heer Van der Vlist opsomde over het aantal afgewezenen voor de opleiding, zijn de meest in het oog springende: 35 procent voor de intelligen tietest inclusief de compositie- proef; bijna 8 procent op het aantal taalfouten die in de sol licitatiebrief staan en 10 pro cent door het niet verschijnen op het sollicitatiegesprek. Aansluitend op de heer Van der Vlist is de opmerking van de heer Van Galen, lid van het deskundig team, aardig die in zijn rede over de stelling 'werkt een op minderjarige leeftijd gepleegd misdrijf (bij voorbeeld een bromfiets ste len), zodanig door dat je geen aanstelling meer bij de politie kunt krijgen', ad rem van de tong liet glijden „dieven vang je met dieven". Een belangrijk punt waar de politie de laatste tijd steeds meer bij stil staat, is het voor komen van misdrijven. De po litie Alkemade heeft sinds kort de beschikking over een deskundige, de heer Foppes, die speciaal aangesteld is voor het voorkomen van misdrij ven. De heer Foppes stelde dat een groot deel van het aantal misdrijven voorkomen kan worden door zeer eenvoudige middelen. Vooral de achter deur van woningen, waarvan de meeste zijn voorzien van een slot waarop maar tien sleutelvarianten mogelijk i moet het vaak afleggen te| de inbrekers. „De meeste brekers zijn 'gelegenheid! brekers', ze hebben een pil op en denken „O ja, ik h nog een teevee nodig" en dri gen zonder al te veel moeite het huis binnen. Figuren i Aage M., die een inbraak go voorbereid, zijn er slechts vj nigen. Het gebruik van got sloten maakt de kans groot de inbreker uw deur voort gaat". De heer Van Galen corü teerde dat er de laatste tijd i toename is van het aan jeugdcriminelen. De oor» ligt in zijn algemeenheid vt een groot gedeelte in de socü omstandigheden waarin e kind opgroeit. De opvang vi de jeugdigen is in de loop <1 jaren heel wat veranderd. spreker bracht onder de aa dacht, dat in 1878 twee jeugt gen van rond de acht jaar wt den veroordeeld tot zevene eenhalf jaar tuchthuis voort stelen van achttien centJ laatste jaren wordt er meer! meer naar een oplossing vï de oorzaak gezocht. Tevens er een verschuiving waar nemen van de justitioW sfeer naar de sociale sfeer.J geldt in het bijzonder voor' kindermishandeling. D00 gaans wordt in samenwer| met het Bureau Vertrou^ sarts contact met de ouders! zocht om de op een dergel wijze de mishandeling uit, wereld te helpen. Over1 jeugdigen nog één cijfer d opviel. Volgens de heer "t Galen blijft zes a zeven Pf cent in de criminele sif „Die maken er hun berd van" aldus de heer Van Gak

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4