Voorkeurs behandeling voor Rep Fraai rekenwerk van Wiersma Hadol Du Vivier een echte gigant Alex Cairns: Schot bij RVC Verlies Jong Oranje Jan Timman behoudt theoretische kans 18 TERUGKEER •IN ORANJE SLECHTS TIJDELIJK 5 SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 PAGINA 15 ELBLAG Jong Oranje, al kansloos voor een plaats in de volgende ronde van het toer nooi om de Europese beker voor jeugdploegen, heeft giste ren ook de tweede ontmoeting met jong Polen verloren. De Polen wonnen in Elblag met 2—1, na een ruststand van 1-1. Nederland begon sterk en maakte ruim gebruik van zijn technische kwaliteiten en zijn grotere snelheid (Valke, Wild schut en Hofkens). Het ope ningsdoelpunt van Roger Schouwenaar, na een klein kwartier, was dan ook een lo gisch uitvloeisel van de krachtsverhouding. Het keer punt in de wedstrijd was een fout van Wijnberg, in de 24e minuut. Het werd de inleiding tot de gelijkmaker van de beste Poolse speler, Palasz. Na de hervatting bracht de Poolse coach twee nieuwe mensen in het veld en met Ja- rosz en Szarek in de ploeg bleef er niets meer over van de aanvankelijke Nederlandse superioriteit. Pas acht minuten voor het einde viel de beslis sing ten gunste van Polen. Szarek maakte het winnende doelpunt. De opstelling van Jong Oranje was: Van Breukelen (Utrecht). Molenaar (Volendam), Balkenstein (Sparta), Wijnberg (Ajax), Wildschut (PSV). Hofkens (Beveren), Woudsma (Go Ahead), Valke (PSV) (vervangen door Riemens-Roda JC), Van der Dungen (Den Bosch), Broeken (Wil- lem II), Schouwenaar (AZ'67) (ver vangen door Ophof-NEC). Stokkel en Harmsma delen leiding HOEK VAN HOLLAND - Jos Stokkel en Tjeerd Harm sma gaan na de vijfde ronde in de strijd om het Neder lands damkampioenschap voor de jeugd in Hoek van Holland samen aan de leiding met acht punten. Rhein Meijer en Hans Vermin bleven achter doordat ze tegen elkaar niet verder kwamen dan remise. Zowel Stokkel als Harmsma speelde gisteren een boeiende partij tegen respec tievelijk Hans Tangelder efi John Poulisse. Ook Vermin en Meijer zetten een interessante partij op het bord, waarin Ver min gaandeweg de beste winstkansen leek te hebben. Meijer vocht uitstekend terug tot remise. Cessoenias weer terecht KARLSRUHE De kano- vaarder Wladas Cessoenias uit de Sovjet-Unie is weer in zijn land terug. Gezagsdragers in de Sovjet-Unie hebben dit verklaard op vragen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken van West-Duitsland. De kanovaarder had in augus tus na de strijd om de wereld titels in West-Duitsland poli tiek asiel gevraagd. Cessoenias verdween op 13 september. Het Openbaar Ministerie van de Bondsrepubliek had vervol gens een aanklacht ingediend tegen „onbekenden" wegens handelingen ten nadele van Cessoenias. Volgens de officier van justitie waren er aanwij zingen dat Cessoenias West- Duitsland tegen zijn wil had verlaten. Riek Mazure stapt op bij turnbond DEN HAAG Mevrouw Riek Mazure heeft haar func tie als penningmeesteresse van de afdeling keurturnen dames ter beschikking ge steld. Zij kon zich niet langer vere nigen met de gang van zaken in deze sectie van het KNGV.. Riek Mazure maakte sinds 1972 deel uit van het afdeling sbestuur, bijna steeds als pen ningmeesteresse. Slechts korte tijd werd deze functie door een ander vervuld, maar na het af treden van deze functionaris nam Riek Mazure het beheer van de portefeuille weer over. Er is nog geen opvolgster voor haar gevonden. Kunstgras in Wagener-stadion DEN HAAG De hockeyclub Amsterdam heeft in overleg met de Hockeybond besloten over te gaan tot de aanleg van een kunstgrasveld in het Wa generstadion in Amstelveen. De oplevering ervan zal begin 1980 zijn. De laatste voorberei ding van het Nederlands elftal met het oog op de Olympische Spelen in Moskou zal dan in Amstelveen kunnen plaatsvin den. In Moskou wordt name-1 lijk ook op kunstgras gespeeld. Het veld zal bestaan uit het rechtpolige astroturf. Amster dam zal hiermee de zesde ver eniging in Nederland worden, die een kunstgrasveld bezit. RIO DE JANEIRO - Jan Timman heeft zijn theoreti sche kans op plaatsing bij de eerste drie van het inter zonale schaaktoernooi in Rio de Janeiro, die verder gaan op weg naar een match om de wereldtitel tegen Anatoli Karpov, behouden. De Nederlandse grootmees ter versloeg vanochtend in de zeventiende ronde de Rus Vaganian en vergrootte zijn score tot negen punten uit zestien ronden. De Nederlan der moet bovendien nog twee afgebroken partijen uitspelen, waarvan die tegen Ivkov volgens insiders niet meer dan remise kan opleve- respectievelijk van Balasjov en Bronstein. Petrosjan kwam niet verder dan remise tegen Torre. Hübner leidt met 10,5 punt en een afgebroken partij uit vijftien, gevolgd door Por- tisch met 10 punten en een af gebroken duel, eveneens uit vijftien partijen. Petrosjan is derde "met 10 punten uit 15 partijen. Uitslagen zeventiende ronde: Kaga- n(Isr)-Hebert(Can) 1-0; Torre(Phi)- Petroqan(Rus) 0,5-0,5; Hübner(Wdl)- Balasjov(Rus) 1-0; Vaganian(Rus)- Timman 0-1; Ivkov(Joe)-Harandi(I- ran) afg.; Smejkal(Tsj)-Sunye(Bra) afg.; Sax(Hon)-Garcia(Cuba) afg.; Bronstein(Arg)-Portiseh(Hon). stand l.Hübner 10,5 en een afg.(uit 15); 2. Portisch 10 en een afg.(uit 15); 3. Pe trosjan 10(uit 15); 4. Timman 9 en twee afg.(uit 16); 5. Sax 8 en een af- g.(uit 15); 6. Vaganian 8(uit 15); 7 Torre 8(uit 16). 16 17 De Poolse selectie oefende gisteravond bij kunstlicht in het Olympisch Stadion. Op de foto probeert Szymanowsky doelman Kula te passeren in een trainingspar tijtje. UTRECHT De twaalfde partij in de twee kamp tussen Wiersma en Gantwarg is ge ëindigd in remise, na 49 zetten. Het oor spronkelijk Russische antwoord 17—22 op Wiersma's openingszet 32—28 in de twaalfde partij uit de tweekamp om de wereldtitel leidde snel tot een levendige en interessante partij in de flankspelkarakteristiek. Dit op- eningsspel is in Nederland een bekend gege ven, het komt al jarenlang voor op het wed strijdrepertoire. Gantwarg plaatste met zijn dertiende zet een voorpost die onmiddellijk door Wiersma werd verwijderd. De strijd in deze partij begon echt bij de 22e zet toen wit dreigde met een damcombinatie. De voor de hand liggende verdediging van zwart met 1722 was minder verkieslijk door een combinatieve afwikkeling die nadelig is voor Gantwarg. Hij koos dan ook een andere voortzetting en Wiersma's antwoord was heel verrassend. Het leek of hij heel simpel een schijf verloor, maar de Nederlander liet een staaltje van diep rekenwerk zien. Zijn zet na de ontknoping betekende een nieuwe dreiging met een combinatie naar dam. Gantwarg had dan wel een stuk meer, maar om groot onheil te voorkomen moest hij zich naar Wierma schik ken en ijlings het stuk teruggeven. Het zettenverloop is als volgt: 1. 32—28, 17—22, 2. 28x7, 11x22, 3. 37—52, 6—11, 4. 41— 37, 12—17, 5. 46—41, 8—12, 6. 34—29, 19—23, 7. 32—28 23x32, 8. 37x28, 16—21, 9. 40—34, 14—19, 10.45—40, 10— 14, 11. 41—37, 11—16, 12. 38—32, 21—27, 13. 32x21, 16x27, 14. 37—32, 27X38, 15. 43x32, 5—10,16. 49^3, 2—8, 17. 42—38. 19—23, 18. 28x19, 14x23, 19. 35—30, 7—11, 20. 31—27, 22x31, 21. 36x27, 10—14, 22. 30—24. 14—19, 23 47—41, 19x30, 24. 34x14, 23x45, 25. 14—10, 9—14, 26. 10X19, 13x24, 27. 41—36, 17—22, 28. 32—28, 22x31, 29. 36x27, 24—30, 30. 28—23, 18x29, 31. 33x35. 11—17, 32. 48—42, 12—18, 33. 42—37, 8—13, 34. 38—32, 4—9, 35. 43— 38, 18—23, 36. 39—33, 15—20, 37. 35—30, 13—19, 38. 33— 29, 23x25, 39. 27—22, 17x28, 40. 32x14, 1—7, 41. 14—10 9—14, 42. 10x19, 20—24. 43. 19x30, 25x34, 44. 38—32, 3— 9, 45. 32—28, 7—12, 46. 28—23, 9—14, 47. 37—32, 14—20, 48. 32—28, 20—24, 49. 28—22, 24—29 remise. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Een nieuw ge zicht gisteravond in de basi sopstelling van RVC tijdens de oefenwedstrijd tegen Jong AZ '67. In de eerste helft van de stevige ontmoe ting, die in 1—1 eindigde door doelpunten van Hakim Braham en Ype Anema voor de rust, speelde de 28-jarige Schot Alex Cairns een aller minst onverdienstelijke par tij op het Rijswijkse mid denveld. Alex Cairns, afkomstig uit Glasgow, is ruim vier jaar ge leden voor werkzaamheden naar Nederland gekomen en heeft sindsdien niet meer in competitieverband gespeeld. Wel hield hij regelmatig op ei gen initiatief zijn conditie op peil en al sinds augustus traint hij met de selectie van trainer Aad de Mos mee. Voorlopig is hij echter nog niet speelge rechtigd omdat de afwikkeling van de noodzakelijke over schrijvingsprocedure nogal lang op zich laat wachten. In Schotland voetbalde hij als prof vier - seizoenen voor de eerste divisieclub Kilmarnock en twee jaar bij de tweede- di visieclub Queen of the South. „Maar ook wanneer je contract al lang afgelopen is, kan een club in Schotland nog een transferbedrag voor een speler vragen", aldus Cairns die na de hervatting vervangen werd door Gerard van der Mark. „Ik hoop volgende week ech ter te kunnen spelen. Ik heb er echt weer zin in en dit ni veau spreekt me ook best aan". Jong FC Den Haag speelde gisteravond met 1—1 gelijk te gen derdeklasser Vreden- burch. Aad van Bergenhene- gouwen scoorde na vier minu ten Voor de jeugdige profs, halverwege de eerste helft zorgde Dick Polman voor de Rijswijkse gelijkmaker. Cees Tempelaar en Emil Monsanto vierden hun rentree na hun blessures. Wilhelmus zegevier de bij VVM met 20 door treffers van Ton Boting en Ton van der Veer. Blauw Zwart won op eigen veld met 32 van ESTO. Ren van de Ham, Ed Ruygrok en één van de gasten uit Bodegraven scoorden de Wassenaarse doel punten. ZEIST - Johnny Rep, de verloren zoon die (tijdelijk) weer terug is. Die in druk ontstond op het KNVB-sportcen- trum in Zeist, waar het Nederlands elf- lal zich mentaal opkrikt voor de slijta geslag tegen de Polen, vanavond in het )lympisch Stadion. Allerhartelijkst was de ontmoeting tussen bondscoach ïan Zwartkruis en de tegenwoordig voor Saint Etienne spelende Rep. De vliegende Hollander, zoals Rep in frankrijk genoemd wordt, kreeg trou- «wems toch een voorkeursbehandeling, want bij aankomst op Schiphol wacht te klusjesman Jack van Zanten hem al rouw op. I diet onbegrijpelijk, die speciale aandacht jftlie Rep dezer dagen in Nederland krijgt. )e spits in Franse dienst riskeerde ten- |otte een fikse rel met zijn werkgever, oen hij eind vorige week ondanks de be waren van St. Etienne Zwartkruis be- >ofde om toch naar Zeist te komen. Rep: Gelukkig is het geen rel geworden. Tot itijn verbazing kreeg ik zondag ineens ran mijn baas toch toestemming om naar i Jederland te vertrekken. Gelukkig maar, nant wat koop je voor al die problemen. !n die zouden er ongetwijfeld gekomen ijn, want ik zou ook zonder toestemming fan St. Etienne beslist op het vliegtuig ïaar Nederland zijn gestapt. Ik had ten- lotte mijn woord al aan Zwartkruis gege- ren. En daar wilde ik me aan houden." wartkruis heeft Rep nodig en Rep wartkruis. Daarom die stoere houding an Rep tegenover zijn Franse werkgever jn daarom ook de voorkeursbehandeling Rep in Zeist aan de vooravond van Jederland-Polen geniet. Merkwaardig ei- Jfcnlijk, want nog geen paar maanden ge- Bfeden liet Zwartkruis Rep vallen als een ■fcksteen, toen hij in de revanchewedstrijd r gen Argentinië faalde. Rep: „Laten we ie wedstrijd maar snel vergeten. Ik trap- i inderdaad nog geen deuk in een pakkie oter. Meteen na die interland heb ik me i alle stilte voorgenomen om revanche p mezelf te nemen. Het is misschien een eetje vreemd, maar ik speel erg graag in et Nederlands elftal. Ik speel tenslotte s et meer in Nederland, daardoor trekt ranje nu wellicht meer dan in het verle- I in." undscoach Jan Zwartkruis heeft Johnny hi ep vanavond nodig. In de aanval kampt ii keuzeheer van het Nederlands elftal i eenmaal met grote problemen, aange- en zowel Kist, Tahamata als Koster lich- lijk uit vorm zijn. Daarom ook die bij- ndere belangstelling voor Rep, die de - atste weken in glanzende vorm ver- ;ert. Rep: „Met mij gaat het uitstekend i St. Etienne. Mede natuurlijk dank zij.- atini, veruit de beste Franse voetballer, oor een speler van mijn type is Platini lud waard. Nu al voelen we elkaar voor- effelijk aan. Vooral door hem ben ik in >rm." Ipgetogen ie vorm ontging Zwartkruis niet. Te- leer niet omdat ook assistent-bonds- )ach Rob Baan met opgetogen verha- n uit Frankrijk terugkwam toen hij ep had zien spelen. Het lag dan ook tin of meer voor de hand, dat Zwart- ruis terug zou grijpen op Rep, toen de iprmcrisis van Kist, Tahamata en Kos- 3 :r steeds duidelijker vormen aan ging emen. wartkruis' enige probleem is nu nog aar hij Rep vanavond precies moet pos- ren: als centrumaanvaller of als vleugel Johnny Rep: ,,lk speel graag in het Nederlands elftal". spits. Rep: „Hij bekijkt het maar. Ik vind het niet zo verschrikkelijk interessant waar ik speel. In Frankrijk fungeer ik te genwoordig als centrumspits, maar ik heb er geen enkel bezwaar tegen om nu weer op de rechtervleugel te spelen. Het is echt niet zo dat ik Kees Kist uit de basis wil houden. Als ik maar speel. En dat staat buiten kijf natuurlijk, want Zwartkruis heeft me niet opgetrommeld om me alleen maar op de reservebank neer te planten." De terugkeer van Johnny Rep is slechts van tijdelijke aard. Nu al staat vast, dat hij er volgende maand tegen Oost-Duitsland niet bij zal zijn, omdat St. Etienne op de zelfde dag voor de Franse competitie te gen Nimes speelt. Rep: „Normaal gespro ken speel ik die dag voor St. Etienne. Dat is ook logisch. Vind ik eigenlijk wel jam mer, omdat de uiteindelijke beslissing toch in Leipzig valt. Tegen Polen moeten we het kunnen redden. In Oost-Duitsland wordt het echter heel zwaar. Daar had ik graag bij willen zijn." En met een kwink slag: „Alleen als ik zorg dat ik tegen die tijd voor één wedstrijd geschorst ben voor St. Etienne, dan kan ik misschien toch meedoen met Oranje. Toch eens kijken of dat te versieren valt." Voorlopig wacht eerst echter de inter land tegen de Polen. Een wedstrijd die door Herbin, de oefenmeester van St. Etienne, met meer dan normale belang stelling gevolgd zal worden. Rep: „Zo wel Herbin als manager Garonnaie zit ten vanavond op de tribune. Zij willen de PSV-ers bekijken die in het Neder lands elftal spelen. Tenslotte moeten we volgende week al weer tegen PSV voor de Europacup." Een druk programma voor Johnny Rep, temeer omdat vrijdagavond al de competi tietopper tegen medekoploper Monaco op het programma staat. Rep: „Mijn baas heeft in elk geval alle voorzorgsmaatrege len genomen om me op tijd terug te krij gen in Frankrijk. Meteen na de wedstrijd tegen Polen vliegen Herbin, Garonnaie en ik met het privétoestel van voorzitter Ro- cher terug naar St. Etienne. Het worden dus inderdaad drukke dagen voor me. Maar wat geeft dat. Zo'n wedstrijd in Oranje is me dat wel waard." ROB HARTOG ILVERSUM - Pershing en adol Du Vivier moesten op ipier de strijd gisteravond •or de ongeveer 8000 toe houwers in de Prijs der iganten op de Hilversumse afpisten gaan maken. Bei- dravers hadden in de •oravond elk eerst hun se- t gewonnen. Hadol Du Vi er, de tweede serie in een ilometertijd van 1.15.7 se inden en Pershing de eer- e serie in 1.15.5 seconden. én keer eerder dit seizoen Bdden beide Europese groo- 'eden in de drafsport elkaar ontmoet. Dat was in Zwe- ;n tijdens de Elite Loppet. Pen was Pershing de sterkste. ernd Lindstedt zag het na de erie in feite al niet meer zit- en met zijn Pershing: „Het 'as een erg zware serie voor e hengst. Hij was erg moe. Ik aloof niet dat er een eerste rijs in\de finale in zit." Een arste prijs, die goed was voor 1.000 gulden. Hadol Du Vi- 'er met rekenmeester de tansman Jean René Gougeon P de sulky begon met een rote zelfverzekerdheid aan de hale. schatrijke Franse pikeur, die bijna alles gewonnen heeft in zijn loopbaan wat er te win nen was: „Het paard heeft de vorm om te winnen, maar koers is koers en je weet het natuurlijk nooit." Hadol Du Vivier zegevierde in de finale met groot vertoon van macht. Na de start nam het Franse paard al snel de leiding over van de Finse combinatie Char me Asserdal met pikeur Heik- ko Korpi. Met nog'één ronde te gaan kwam de draver op de tweede plaats, kon in de rech te lijn de uiteindelijke winnaar Hadol Du Vivier niet meer voorbijkomen, en moest achter Charme Asserdal genoegen nemen met een derde plaats, die gelijk stond met een neder laag. Speedy Volita is in de fi nale niet in beeld geweest. Achter Fleur De Prere moest hij genoegen nemen met een vijfde plaats. Over enkele weken is er op-, nieuw een ontmoeting tussen Pershing en Hadol du Vivier. Wie daar de sterkste is wint dan direct het Europese circuit (een soort Europees kampioen schap in meerdere draverijen). Pershing heeft 19 punten en het paard van Henry Leves- que Hadol Du Vivier gaat met 21 punten aan de leiding. Voor Hadol du Vivier (rechts) wint de Prijs der Giganten met ruim verschil voor Charme As serdal. de laatste koers in het Grand Circuit krijgt de winnaar vijf punten. Jean René Gougeon: „Ik dacht dat er niet veel meer kon gebeuren. Voor Hadol Du Vivier moet het in Milaan een bekeken zaak zijn. In de eerste serie was Speedy Volita niet best weg achter de startauto. De merrie van de Zaanse stal Meyn vertrok in het veld van zeven paarden als laatste. Pershing nam ge lijk na de kop de leiding en stond deze niet meer af. De zesjarige Franse hengst Hurgo was lang in tweede positie, maar moest deze plaats in de eindstrijd prijs geven. Fleur De Prere ging als tweede over de eindstreep. Speedy Volita's eindsprint leverde niet meer op dan een derde plaats voor Madrigal. Ging Pershing in een kilome- tertijd van 1.15 over de finish, Hadol du Vivier zegevierde in de tweede serie in 1.15.7. Giel van der Togt nam met Mea dow Frank de leiding. In de rechterlijn moest deze Ameri kaanse achtjarige draver de leiding afstaan. Hadol'Du Vi vier, steeds op de tweede plaats, ging Meadow Frank als eerste voorbij. De oud-winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen, Charme Asserdal, pakte de tweede plaats voor Madison Avenue, die slecht was vertrokken en tenslotte op de vierde plaats kwam. De tij den van de derde en vierde aankomenden in de series wa ren voldoende om met de eer ste twee uit beide series naar de finale te gaan. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15