Gevechten in El Salvador Onopzettelijke volkenmoord op Papoea's in West-Irian België heeft nu ook zijn eigen 81 Patriottisch Front wil weer meedoen met Londense conferentie Verkiezingen Pakistan voorlopig opgeschort iscard preekt met ilua over Cambodja Nobelprijs voor deskundigen economie Derde Wereld Buitenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 PAGINA 11 iinde aan aping Libisch liegtuig iALETTA Drie jonge, rabische studenten, die gis pen een Libisch lijnvlieg- Ïiig kaapten en het dwon- en koers te zetten naar Jalta, hebben zich na be- liddeling van premier Dom lintoff overgegeven. Dit eeft de Maltezer radio gis- >ren bekend gemaakt, et toestel, een Fokker riendship 27, had 44 passa- ers en vier bemanningsleden boord en was op weg naar .^poli. De kapers eisten een fi'rije aftocht naar Rome of Va Wtserland. Naar verwach- j zullen de studenten van- aag naar een nog onbekende n astemming worden gebracht. ARIJS (UPI) De Chine- premier Hua Guofeng en g(Franse president Giscard de Êstaing ronden vandaag ttfui politiek overleg af met bespreking van de neteli- kwestie Cambodja ïina steunt de troepen van verdreven Pol Pot, die een ïrrilla voeren tegen de door anoi en Moskou gesteunde gering Heng Samrin. Vol- ns Giscard is er sprake van a brede overeenstemming et Hua. 9? BRUSSEL Ook België heeft nu een soort Bestek 81, een ingrijpend plan om binnen-twee jaar het bijna failliete geheel van sociale voorzieningen in het land in veiligheid te brengen. De bezuinigingsmaatrege len, die gisteren door het kabinet-Martens werden bekendgemaakt, treffen echter vrijwel uitsluitend de gezondheidszorg. Zie kenfondspatiënten moeten flinke eigen bijdragen gaan betalen voor een be zoek aan de dokter, voor hun medicijnen en voor een ziekenhuisopname. Andere sociale verzekerin gen, zoals bijvoorbeeld de in België naar verhouding hoge en gemakkelijk te verkrijgen werkloosheidsuitkering, blij ven ongemoeid. De Belgische regering krijgt toch al oorlog met de vakbonden, die de werkloosheids- en zieken fondsen beheren. Volgens het snoeiplan zal bij een ziekenhuisopname de pa tiënt zelf elke dag 8,50 moeten gaan betalen, omdat hij immers niet thuis hoeft te eten. Wie met klachten naar de huisarts gaat moet 4,00 meebrengen en medicijnen worden duurder naarmate deze als minder onontbeerlijk worden beschouwd. Er ko men drie verschillende cate gorieën medicijnen. De anti conceptiepil zal als „comfort- medicijn" voor de kliënt het duurst worden. Verder gaan de ziekenfond spremies omhoog en als doekje voor het bloeden ook de minimale en maximale uitkeringen, evenals de laag ste pensioenen. Hoe omstreden de gekozen bezuinigingsmaatregelen ook zijn, iedereen in België is er van overtuigd dat er op de kortst mogelijke termijn iets moest gebeuren. Dit jaar heb ben de sociale fondsen al een tekort van 5,2 miljard gulden en dat dreigt in 1980 te ver dubbelen. De regering-Mar- tens móet zelfs binnen enkele weken ruim een miljard gul den op de kapitaalmarkt zien te vinden om te voorkomen dat er ziekenhuizen, die enorme vorderingen bij de fondsen hebben lopen, moe ten sluiten. Gisteren is beslo ten om alvast maar 240 mil joen gulden uit de opbrengst van de tabaksaccijns voor dat doel te bestemmen. De onpopulaire plannen van het kabinet-Martens komen aan de vooravond van een nieuwe regeringsverklaring die de premier vandaag in de Kamer zou afleggen, en die wel eens de val van het kabi net'zou kunnen inluiden. Het parlement wil opnieuw de batteren over het complete regeerprogramma het ex plosieve plan voor de vor ming van aparte Waalse, Vlaamse en Brusselse deel staten inbegrepen omdat het sedert het bestaan van het kabinet-Martens steeds feller omstreden is geworden. De vorming van een federaal België zou al begin volgend jaar definitief moeten zijn. Met name de Vlaamse par tijen lijken niet meer voor het plan in zijn huidige vorm te voelen, omdat de Walen er financieel het voordeligst zouden uitspringen. Van Waalse kant daarentegen wordt geëist dat de gemaakte regeerafspraken onverkort worden nagekomen. De Franstalige socialisten en de partij van de Brusselse Fran- cofonen (FDF) hebben daar gisteren nog aan toegevoegd dat de staatshervorming, de veranderingen in de~sociale verzekering en het werkgele genheidsbeleid (invoering van de 38 urenweek) onlos makelijk met elkaar verbon den zijn. Het een kan niet zonder het ander worden be slist. Hun Vlaamse coalitie partners, de christen-demo craten en de socialisten, zijn het daar helemaal niet mee SAN SALVADOR(Reuter-UPINa de militaire staatsgreep in de Middenameri- kaanse republiek El Salvador zijn gisteren in enkele voorsteden van de hoofdstad San Salvador gevechten uitgebroken tussen het leger en linkse guerrillabewegingen. Er zou den zeker acht doden zijn gevallen, en enke le tientallén gewonden. Eerder hadden leden van de revolutionaire strijdkrachten van het volk (ERP). korte tijd vier radiostations bezet en opgeroepen tot een opstand tegen de nieuwe machthebbers. Hevige schietpartijen worden gemeld uit de plaats Mexicano (20.000 inwoners), een dichtbe volkte voorstad van Sap Salvador, waar guer rillastrijders het stadhuis hadden bezet. Tanks en troepen zijn Mexicano en twee andere plaat sen binnengetrokken om de verzetsstrijders te verdrijven. Elders maakte het leger een eind aan de bezet ting van vier fabrieken, die twee maanden ge leden door ontevreden arbeiders waren overge nomen. Ook hier vielen schoten, en in één fa briek brak brand uit. Volgens de politie kwa men bij deze actie drie jonge activisten om het leven. In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua ver klaarden twee ERP-leiders dat de afzetting van president Romero die naar Guatemala is ge vlucht niet meer is dan een poging van de heersende klasse om haar macht te redden. ntploffende namaakraket ize indrukwekkende vuurbal is kunstmatig ge lakt. Het is een ontplofte namaakraket, be doeld om de NAVO-oefeningen in de buurt van München zo echt mogelijk te doen verlopen. De oefeningen werden bijgewoond door de defen sieministers van Frankrijk, Griekenland en West-Duitsland. Telefoon- verklikker ROME Een Italiaanse fabrikant heeft een „tele foon verklikker" ontwik- keld die, wanneer de te lefoon overgaat, automa tisch het nummer weer geeft van degene die belt Anonieme gesprekken, bijvoorbeeld van ont voerders, zouden door het apparaat erg riskant worden. „Stel dat u slechts een bepaald telefoontje wilt aannemen, dan hoeft u alleen naar het nummer te kijken om te zien, of de juiste persoon zich meldt. Zo kan je schoon moeders en schuldeisers ontlopen", aldus de fabri kant in een Italiaanse 'krant. Stuntvlieger vraagt geld Stuntvlieger Gordon Price vliegt ondersteboven vlak langs een tv-toren in Toronto. Op die manier wil hij duidelijk maken, dat het Canadese stuntvliegersteam geld nodig heeft om mee te doen aan de wereldkampioenschappen stuntvliegen in de Vere nigde Staten. LONDEN De leiders van het Patriottisch Front, Nkomo en Mugabe, hebben gistermiddag gezegd dat ze weer aan de Londense conferentie over Rhodesië zullen deelnemen, op voorwaarde dat het probleem van de grond en de schadever- goeding die aan blanken moet worden betaald wordt opge helderd. Het Patriottisch Front verwacht nu van conferen tie-voorzitter Lord Carrington nader toelichting op zijn aanbod van financiële hulp, die gegeven zou kunnen wor den door Groot Brittannië, de Verenigde Staten en andere westelijke landen om in Zimbabwe een project van grond- hervorming en -ontwikkeling mogelijk te maken. Als Nkomo en Mugabe genoegen nemen met de opheldering die ze van Lord Carrington krijgen, zal de conferentie in hun aan wezigheid worden voortgezet. Sedert Carrington hen eergisteren onder druk heeft gezet, om dat ze bleven weigeren de door Groot Brittannië voorgestelde grondwet te accepteren, vinden de frontleiders het landpro- bleem eensklaps niet meer zo onoverkomelijk. In een eerder sta dium zeiden zij nog, dat ze voor die grond de guerrilla-oorlog in Rhodesië waren begonnen. Hun strijd had tot doel, voor de» zwarte meerderheid van het toekomstige Zimbabwe te herover en, „waar de blanke indringers beslag op hebben gelegd". En de afgelopen week weigerden de frontleiders nog af te wijken van hun standpunt, dat de nieuwe regering van een onafhankelijk Zimbabwe moet kunnen beschikken over het recht om grond te onteigenen naar eigen goedvinden en zonder de noodzaak van compensatie aan de vroegere eigenaars. Nkomo en Mugabe wa ren van oordeel, dat Zimbabwe aan niemand geld verschuldigd is, de hoge kosten niet zou kunnen dragen en als er toch betalin gen nodig zijn, andere landen zullen moeten bijspringen. Gistermiddag zei Nkomo, dat er nog maar weinig meningsver schillen overblijven inzake de door Groot Brittannië voorgestel de grondwet. Ondanks de starre houding van de Britse voorzit ter Lord Carrington is het Patriottisch Front niet van plan uit Londen te vertrekken. „Wij horen erbij", zei Nkomo. „Het is onze conferentie. Lord Carrington heeft niet het recht ons er buiten te houden en een eenzijdig accoord af te sluiten.met bis schop Muzorewa. Zonder ons kan niets opgelost worden". De kwestie heeft president Nyerere van Tanzania ertoe ge bracht, de vijf zogenaamde frontlijnstaten vandaag voor een top conferentie bijeen te roepen. Nyerere sprak in dit verband over een „kunstmatige crisissfeer" in Londen en verklaarde, dat de schadevergoeding een „politieke kwestie is, die door Engeland en zijn bondgenoten geregeld kan worden". STOCKHOLM (REUTE- R/AFP/DPA) De Nobel prijs voor economische we tenschappen is gisteren in Stockholm toegekend aan prof. Theodore Schultz en sir Arthur Lewis voor hun onderzoek naar de proble men van de ontwikkelings landen. De Koninklijke Zweedse Academie heeft medegedeeld, dat beiden diep bezorgd zijn over de no den en armoede in de wereld en zich bezig hebben gehou den met middelen om de on? derontwikkeling te boyen te komen. nuari 1915 in Castries (St-Lu- cia, West-Indië) geboren. Prof Schultz is op 30 april 1902 ge boren In Arlington (Zuid-Da- kota) Lewis is hoogleraar aan de universiteit van Princeton en Schultz heeft gedoceerd aan de universiteit van Chica go. Sir Arthur Lewis is op 23 ja- De prijs voor economische we tenschappen is de jongste van de zes Nobelprijzen. Zij werd in 1968 voor het eerst toege kend aan de Nederlander prof. Jan Tinbergen en de Noor Ragnar Frisch voor het ont wikkelen van dynamische mo dellen en hun toepassing op de analyse van economische pro blemen. Schultz ontwikkelde een uitj. voerige kritiek op het indus trialisatiebeleid van ontwikke lingslanden en hun verwaarlo zing van de landbouw. Lewis ontwikkelde theoretische mor dellen om de functie van de landbouwsector in een ontwik kelingsland toe te lichten. DR. K. LAGERBERG IN BOEK OVER INDONESISCH BESTUUR IN VOORMALIGE NEDERLANDSE KOLONIE DEN HAAG De Indonesische re gering pleegt „onopzettelijke genoci de" (volkenmoord) op de Papoea's, de oorspronkelijke bevolking van Irian Jaya, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea. Binnen een tijdsbe stek van 15 jaar 1961 tot 1976 wordt een aantal van 150.000 Papoe a's vermist. Bekend is, dat door een massale immigratie van Indonesiërs van onder meer het overvolle Java naar West-Irian, de Nederlandse naam voor het zeer rijk van bodem schatten voorziene Irian Jaya, de oorspronkelijke bevolking vrijwel helemaal uit de steden naar het plat teland is getrokken. Onderzoek heeft echter uitgewezen, dat de 150.000 vermisten niet op het platte land zijn te vinden, ze zijn spoorloos -verdwenen. Dit schrijft de antropoloog dr. K. Lagerberg, verbonden aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, in zijn gisteren gepresenteerde boek ..West Irian and Jakarta Imperialism" (West- Irian and het imperialisme van Djakarta). In zijn werk gaat dr. Lagerberg, die zelf van 1951 tot 1962 als districtshoofd op Nieuw-Gui- nea verbleef, onder meer in op dé economi sche ontwikkeling, het opkomende nationa lisme en verzet en de kansen op meer vrij heid voor de Papoea's. In dit kader is het overigens opvallend, dat Irian Jaya, in tegen stelling tot andere delen van Indonesië waar de bevolking zich verzet tegen de overheer sing door Djakarta, zoals de Molukken en Oost-Timor, de laatste jaren weinig publiciteit heeft gekregen. Dr.' Lagerberg hoopt deze stilte in de berichtgeving te doorbreken. Geschiedenis Nederlands Nieuw-Guinea, de westelijke helft van het op een na grootste eiland ter wereld, werd in 1949 buiten de soevereiniteit soverdracht gelaten. Na jarenlange onenig heid ging Indonesië in 1961 over tot militaire infiltratie in het omstreden gebied- De Neder landse regering hield er echter- aan vast, dat de zorg voor de Papoea's niet aan Indonesië kon worden toevertrouwd. Uiteindelijk werd in 1963 de Verenigde Staten mengden zich in de zaak een overeenkomst bereikt, die per 1 mei 1963 voorzag in de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. (De rol die de Nederlandse minister Luns, de Amerikaanse minister van Justitie Robbert Kennedy en een aantal multinationale onder nemingen hierin hebben gespeeld wordt wel genoemd, maar er wordt niet dieper op inge gaan.) In 1969 zou middels een volksstem ming over de toekomst van het inmiddels tot Irian Barat omgedoopte Nieuw-Guinea wor den beslist.. De uitslag stond vooraf vast: men sprak zich vrijwel unaniem uit vóór aanslui ting bij Indonesië. De gevolgen van deze be slissing voor de "Papoea's staan in het boek van dr. Langerberg centraal. Aanklacht Hoewel de schrijver van mening is, dat zijn werk als een analyse van de situatie in West- Irian moet worden gezien „een onderkoeld boekje" heeft het erg veel weg van een aanklacht' tegen het beleid van dë Indonesi sche regering. Passages als „de Papoea's zijn overgegaan tot ondergronds verzet"; „de Pa poea's verloren in 1969 hun identiteit"; „de Papoea's hebben nooit een stem gehad" en „het land wordt ontwikkeld en de Papoea verdwijnt" zijn hiervan, n^ast de beschuldi ging van onopzettelijke genocide, een duide lijk bewijs. De uitgever, C. Hurst Company in Londen, voegt hier op de stofomslag aan toe, dat het boek bedoeld is om de wereld „zo volledig mogelijk te informeren over zeer groot onrecht, waarvoor nog geen eerlijke op lossing in zicht is". Volgens dr. Lagerberg is bij een analyse van de huidige situatie in West-Irian van belang dat het gebied; door zijn bodemschatten, veel winstgevender is dan vroeger, het aanvanke lijk veel verder achtergebleven oostelijke deel van het eiland inmiddels onafhankelijk heid heeft verkregen en West-Irian door In-' donesië wordt bestuurd, terwijl de Papoea-re- gering in ballingschap al door verschillende landen is erkend. West-Irian heeft de laatste vijftien jaar een opmerkelijke economische vooruitgang door gemaakt. Vooral de winning van delfstoffen, in overvloed aanwezig maar door de Papoea's beschouwd als een erfenis van hun voorvade ren, zorgt voor een hoog inkomen, dat echter alleen ten goede komt aan de centrale rege ring-en de vele duizenden Indonesische im migranten. Dat een situatie als deze verzet oproept, spreekt voor zich. Dr. Lagerberg heeft hen dan ook over het ontluikende nationale be wustzijn, het „op gang komen van een eigen mening" en de ontwikkeling van een eigen politieke gedragslijn die, zo onderstreept de auteur, een neo-Marxistische is. De enige re den hiervoor zou zijn, dat de in ballingschap verblijvende leiders zich altijd op het Westen hebben gericht, terwijl de jongere generatie een andere koers wil varen. Toekomst Over de toekomst van West-Irian is dr. La gerberg onduidelijk. Een mogelijke oplossing ziet hij in een eventueel samengaan met het oostelijke deel van het eiland, het onafhanke lijke Papoea Nieuw-Guinea. De moeilijkheid hierbij is echter, dat Djakarta een zo rijk ge bied (olie en koper) als West-Irian niet los zal laten wanneer het nog geld oplevert. Een tweede mogelijkheid ziet de schrijver in het aan West-Irian toekennen van een zekere uitzonderingspositie, door het stopzetten van de immigratie en het verlenen van een zeer beperkte autonomie. In dat geval kan Djakar ta er echter zeker van zijn, dat het in véle de len van het land zal worden geconfronteerd met een soortgelijke roep (of strijd) om meer vrijheden. Vandaar waarschijnlijk dat dr. Lagerberg, gevraagd naar de termijn waarbinnen een van de oplossingen volgens hem zou kunnen worden bereikt, antwoord de: „Die mogelijkheden zie ik op „long run", op. lange termijn" JOS TIMMERS „West Irian an Jakarta Imperialism", een uitgave van Hurst in Londen, is in Neder land te verkrijgen bij uitgeverij Bunge, Minrebroederstraat 13 in Utreeht. BEWIND VERSCHERPT STAAT VAN BELEG ISLAMABAD President Mohammed Zia Ul-Haq van Pa kistan heeft de algemene verkiezingen, die op 17 november zouden worden gehouden, voor onbepaalde tijd uitgestëld. Daarnaast heeft Zia alle politieke partijen verboden en de censuur ingesteld in een poging, de „staat van beleg te ma ken, zoals hij moet zijn". Generaal Zia schortte alle politieke activiteiten op.'Ook aan de normale rechtsgang maakte hij een einde. Hij verklaarde, dat krijgstribunalen voortaan het hoogste gezag zullen vormen en kondigde tevens een complete kabinetswijziging aan. In een toespraak verdedigde de Pakistaanse leider zijn besluit, de verkiezingen voorlopig op te schorten. Hij zei, dat hij niet verwachtte dat de gang naar de stembus „stabiliteit zoil waar borgen". De meeste oppositiepartijen hebben overigens gewei gerd zich in te laten schrijven, omdat zij zich verzetten tegen de eisen, die dan aan hen zouden worden gesteld. Generaal Zia trok 27 maanden geleden alle macht in Pakistan §an zich door een militaire staatsgreep. Premier Ali Bhoetto werd toen afgezet en in april van dit jaar geëxecuteerd. Buiten Pakistan vroeg men zich af, met het oog op de verkiezingen, of Zia het land zou doen terugkeren naar een democratische be stuursvorm. YS leveren oorlogsmisdadiger uit WASHINGTON (AFP- UPI) Het Amerikaanse mi nisterie van justitie heeft gis teren de procedure geopend voor uitlevering van de 79-ja- rige Andrija Artukovic aan Joegoslavië. Artukovic, bijgenaamd „do slachter van de Balkan", wordt verantwoordelijk geacht voor de moord op duizenden Joden, Serven 'en Bohemers tijdens de tweede wereldoor log. Hij was tijdens de oorlog minister van binnenlandse za ken in Kroatië, waar de nazi's een pro-Duits regiem geïnstal leerd hadden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11