Interieur stadhuis wordt gemoderniseerd m m Gem een teli jke Archiefdienst houdt open huis RAADSLEDEN: MAAK ER GEEN SCHIETTENT VAN Vervroegd pensioen voor 36 Leidse gemeenteambtenaren Nonnenbrug weer in gebruik DINSDAG 16 OKTOBER 1979 PAGINA 3 Die Czardasfürstin Een scène uit die Czardasfürstin met van links naar rechts Jan Handerson als Feri von Kerekes, Anita Heino als Comtesse Stasi, Marga de Boer als Syl via Varescu en Jacco van Renesse als graaf Boni Kancsiamir. Hoofdstad Operette brengt donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 oktober de operette „Die Czardasfürstin" van Emmerich Kalman in de Leidse Schouwburg. De operette omvat het bekende verhaal van de echte lief de. Ondanks alle tegenwerking van buitenaf komt het toch nog tot een verrassend slot. In de rollen onder an deren Marga de Boer, Jan Handersoh, Anita Heins, Jacco van Renesse en Aad Jans. De voorstellingen be ginnen elke avond om kwart over acht. Vietnam PSP-Leidert organiseert vanavond een openbare avond over Cambodja en Vietnam. Op deze avond wil de PSP aandacht besteden aan de problemen waar de bevolking van Cambodja en Vietnam nu mee worstelt, zoals de slech te economische situatie en de manier waarop deze is ont staan. Tijdens de bijeenkomst wordt een diaserie vertoond, terwijl een historische inleiding van dr. Jan Pluvier is te verwachten. De bijeenkomst begint om kwart over acht in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De toegang is gratis. Benoeming Dr. V.J. Weiten, directeur van het Hoogveld Instituut te Nijmegen is benoemd tot gewoon lector in de sociale pedagogiek aan de Leidse universiteit. Dr. Wel ten stu deerde psychologie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen, waar hij in 1958 het doctoraal examen be haalde. In 1969 promoveerde dr. Weiten aan de Gronin ger Universiteit bij prof. dr. J. Th. Snijders tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift, geti teld „Constructie en Scoringssysteem van I.S.I.- inte ressetest". Van de hand van dr. Weiten, die verscheide ne bestuurlijke functies vervulde in onderwijs en jeugdwerk, voorzitter is van de door de minister van onderwijs en wetenschappen ingestelde verkenning scommissie onderwijsresearch en bovendien redactie lid van het maandblad Jeugd en Samenleving en lid van de Raad voor de Jeugdvorming is, zijn een groot aantal publikaties, waarvan een aantal in samenwer king met anderen, verschenen. Raad van Arbeid Het telefoonnummer van de Raad van Arbeid aan de Hoge Rijndijk 306 in Leiden wordt met ingang van 19 oktober gewijzigd in 071-899375. Bazar In buurthuis het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 wordt vrijdag 19 en zaterdag 20 oktober een grote ba zar gehouden. Er zijn veel prijzen te winnen bij het ballengooien, de dubbeltjesbak en het Rad van Avon tuur. Ook worden er talrijke weggeefprijsjes in het vooruitzicht gesteld. Vrijdagavond begint de bazar om half acht. Zaterdagochtend om elf uur. Op de zaterdag worden er speciale kinderrondes gehouden, 's Avonds begint om zeven uur een popvoorstelling van de groep Sherlock, die te vergelijken is met Fleedwood Mac. Proloog Toneelgroep Proloog brengt donderdag 18 oktober het stuk „Geen vingers....? Dan gaan we verder" in het LAK-thea- ter aan het Levendaal 150. Centraal in de voorstelling staat de invloed van het onderwijs op mensen. Het is de bedoe ling dat publiek en spelers na afloop van de voorstelling in discussie treden. De voorstelling begint om half negen. Pianorecital De jonge pianist Martijn van den Hoek geeft woensdag 17 oktober het eerste concert van dit seizoen in de nieuwe K&O-serie Rijksdaalderconcerten in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. De naam Rijksdaalderconcertis niet meer helemaal van toepas sing omdat de losse kaartjes tegenwoordig 3,50 kosten. Houders van het abonnement Rijksdaalderconcert betalen echter wel nog steeds2,50 per concert. Op het programma staan twee preludes en fuga's van J.S. Bach, de sonate opus 111 van L. van Beethoven, zes van de Lieder ohne Worte van F. Mendelssohn en drie mazurka's en een tarantella van F. Chopin. De bezoekers krijgen per traditie voor de aanvang van het concert een gratis kopje koffie aangebo den. Het concert begint om kwart over acht. LAK-cinema De LAK-cinema aan het Levendaal 150 brengt woens dag 17 oktober de film „The Roaring Twenties" van Walsh in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Er zijn voorstellingen om acht uur en om half elf. Abrasevic Het Zuidslavische ensemble Abrasevic, de kinderen van Joego-Slavië brengt woensdag 17 oktober een show in de Leidse Schouwburg. Het jeugdensemble bestaat uit 404 tot 100 jonge dansers, zangers, acrobaten en musici in de leef tijd van 7 tot 18 jaar. Ondanks de lage gemiddelde leeftijd doet het optreden van Abrasevic qua professionaliteit en perfectie niet onder voor de verrichtingen van volwassen artiesten. Dat komt onder meer doordat de kinderen vanaf hun zesde jaar intensief worden getraind. Het ensemble maakt gebruik van een groot aantal kostuums, hetgeen het geheel tot een kleurrijk schouwspel maakt van zang, dans en beweging. Het optreden begint om kwart over acht. ADVERTENTIE aardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn LEIDSE COURANT LEIDEN Het interieur van het Leidse stadhuis, nog daterend uit de jaren dertig, dient voor ongeveer drie ton te worden verbeterd. De Burgerzaal, ook wel trouw zaal genoemd, de raadzaal en de koffiekamer zullen op bepaalde punten aanzienlijk moeten worden gemoderni seerd. Van de raadzaal zal bij voorbeeld de publieke tribune vergroot moeten worden. Dit voorstel werd gisteravond door de commis sie voor bestuurlijke aange legenheden op het stadhuis besproken. Niet iedereen is het overigens met alle delen van de voorgestelde verbou wing eens. Volgens bepaalde raadsleden zou de moderni sering vrij fors ingrijpen in de bestaande structuur van het gebouw. Voor J. Peters (PvdA) en M. Ham (CDA) aanleiding tot het maken van enkele satirische opmerkingen aan het adres van de ontwerpers van het verbeteringsplannetje. Zo vroeg Peters zich af, toen een architect gisteravond zijn plannen voor de Burgerzaal ontvouwde, of de man niet be zig was met het inrichten van een schiettent. Het raadslid doelde op het feit dat de archi tect de wanden van de uit marmer opgetrokken feestzaal met een aantal abstracte schil derijen wilde verfraaien, die hij had opgedoken in de kel ders van museum De Laken hal., De heer Ham dacht even van zijn verbazing niet bij te zullen komen op het moment dat hem een van de kunstwer ken onder de neus werd ge douwd. Ham dacht direct, toen hij de blauwe banen van het schilderij gewaar werd aan een nieuw soort behang, dat op het goudkleurige marmer diende te worden geplakt. De architect hielp de raadsleden echter weer uit de droom met een verklaring hoe er heden ten dage door moderne ont werpers over de interieurver zorging wordt gedacht. Zijn uitleg: „We kunnen helaas niet alles bij het oude laten. Ik heb de indruk dat er in dit stad huis nog een grote hoeveel heid heilige koeien rondgra- zen, die wat mij betreft niet perse in ere hoeven te worden gehouden". Messetrekker aangehouden LEIDEN De dader van de steekpartij, dié in de nacht van zondag op maandag plaatshad, is gisteren in zijn woning aangéhouden. De 37- jarige Leidenaar heeft na de arrestatie op zijn beurt aan gedaan van mishande- In een café aan het Noordein de zou de man met een biljart queue bewerkt zijn, hetgeen voor hem aanleiding was de biljarter drie messteken toe te brengen. Eén maal werd het slachtoffer in de borst getrof fen en twee maal doorboorde het mes dé bovenarm. Bij de laatste steek brak de mespunt af, die operatief verwijderd moest worden. Het onderzoek duurt nog voort. LEIDEN Zesendertig ge meenteambtenaren krijgen dit jaar nog de mogelijkheid om met vervroegd pensioen te gaan. Dat gebeurt in het kader van de uitvoering van de Rijksregeling vervroegd uittreden van ambtenaren die tot doel heeft om meer werkgelegenheid te schep pen. Het gaat om ambtenaren die geboren zijn in de jaren 1915 en 1916 en derhalve de leeftijd van 64 of 63 jaar hebben be reikt. Zij kunnen per 1 no vember dit jaar één a twee jaar eerder van hun pensioen gaan genieten. De regeling is niet dwingend, iedereen in ge meentedienst behoudt het recht om tot de leeftijd van 65 jaar door te gaan met werken. De desbetreffende ambtenaren worden binnenkort op de hoogte gesteld van de regeling. Als een aantal mensen er ge bruik van gaat maken, bete kent dat niet dat éénzelfde aantal werkelozen gelijk de openvallende plaatsen zal kunnen gaan innemen. Vaak gaat het namelijk om ambte naren met een wat hogere rang en die kunnen niet door bijvoorbeeld schoolverlaters worden vervangen. De ar beidsplaatsen zullen daarom in de regel door interne verschui vingen (promoties en dergelij ke) worden gecreëerd. De ge meente bepaalt in principe door wie welke vacature zal worden vervuld. Sommige ambtenaren die in aanmerking komen voor de regeling zullen er niet gelijk gebruik van kun nen maken omdat ze een sleu telpositie vervullen. Er zal dan volgens een bepaalde opzegter mijn worden gewerkt. Ook is er een veiligheid in de rege ling ingebouwd om te voorko men dat mensen misbruik gaan maken van de vervroeg de pensionering door een bij baantje te nemen nadat ze ver vroegd zijn uitgetreden, zodat ze naast de uitkering extra in komen uit arbeid genieten. In dat geval zou namelijk toch weer werkgelegenheid weg vallen. Extra inkomen uit ar beid zal op de uitkering wor den ingehouden. De Nonnenbrug over het Rapenburg wordt mor gen op feestelijke wijze in gebruik genomen, na dat hij gedurende meer dan een jaar grondig is gerestaureerd. Wethouder C. Waal van Monu mentenzorg verricht de officiële handeling om vier uur. Daarna is er een feestelijk samenzijn in Auberge Franpaise aan de Kloksteeg. De brug is helemaal afgebroken en weer op nieuw opgetrokken in baksteen en Belgisch na tuursteen. Zelfs de fundering is vernieuwd. Bij onderzoek was gebleken dat er scheuren in het metselwerk zaten. Nieuw gewapend beton staat ervoor garant dat de brug stevig in het water van het Rapenburg blijft staan. Het oude bruik bare baksteen is zoveel mogelijk in de nieuwe brug verwerkt. Nieuw zijn de „wapens" aan bei de zijden van de gerestaureerde brug. De oude tekens bleken geheel te zijn vergaan. Rijn en Lek krijgt geen informatie uit bevolkings register iutofanatisme ,E1DEN Het utomobiel is een zeer ewilde stoffelijke zaak, at moge blijken uit het eit dat er ondanks de iet geringe kosten die :r aan verbonden zijn och vele miljoenen van n omloop zijn in lederland. Ook veel ongeren zien eikhalzend uit naar het loment dat ze de eeftijd van 18 jaar 'a ereiken omdat ze dan li' erechtigd zijn ,na het id ehalen van een jjbewijs, met eigen ervoer aan de files deel e nemen. Sommigen Kinnen zo lang niet vachten en gaan in fwachting van de chttiende verjaardag an maar alvast wat onder rijbewijs Rondtoeren, hetgeen niet ltijd onopgemerkt lijft. De jeugdige «idenaar, die m istermorgen voor het «idse kantongerecht ra erecht stond, was in eder geval al heel wat eertjes zonder rose lapiertje uit diverse uto's gelicht. nmiddels was de erdachte nu wel achttien eworden en ook het ijbewijs had hij praktisch elijk met zijn verjaardag j lehaald. Niettemin had hij og te maken met een zeer tra ezwaard verleden en 'e aarvan resteerden nu nog |r'ivee zaken. In beide 0j evallen .was de Leidenaar 7 iclusief auto uit de erkeerscirculatie Bl enomen, omdat het steeds vc nn zeer overjarige BMW's ing, respectievelijk met :en waarde van 100 en 500 lulden. Ook had de politie j in geen van beide gevallen nige vorm van [erzekering aangetroffen, ir )e advocaat van de n erdachte pleitte voor «grip van de kant van de m justitie. „Mijn cliënt is van jongs af aan bezeten oi geweest van auto's en heeft altijd erg overhoop jgelegen met het feit dat hij i ir tot zijn achttiende illeen maar aan mocht leutelen. Doordat hij toch teeds is gaan rijden heeft hij al vele geldboete's [ehad. Als gevolg daarvan il is hij op een gegeven noment in financiële noeilijkheden geraakt. Hij neeft toen de fout begaan om te gaan stelen en is daarvoor zwaar gestraft, want hij heeft pas 16 I weken gevangenisstraf I, achter de rug. Nu probeert 1 hij met hulp van de I' reclassering weep met een schone lei te beginnen, hij wil niets meer met criminaliteit te maken hebben. Het eerste begin is .al gemaakt omdat hij nu zijn rijbewijs heeft I gehaald. U kunt hem verder helpen door hem nu bijvoorbeeld schuldig te verklaren en geen straf op te leggen, omdat zijn Ij financiële situatie nog verre van rooskleurig is. De functie van een zware straf is in dit geval twijfelachtig", aldus de advocaat. Daarnaast bepleitte de avocaat teruggave van de BMW van 500 gulden, omdat deze nog in redelijke staat zou verkeren. Deze auto zou bovendien nog verzekerd geweest zijn. Het kantongerecht ging dat allemaal een beetje te ver. Wel bestond er een aardige dosis begrip voor de verzachtende omstandigheden die door ,de advocaat werden ingebracht en dat resulteerde in een uiteindelijke boete van 200 gulden. De twee historische BMW's ziét hij echter niet meer terug. LEIDEN Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dé gemeente Leiden ge antwoord het eens te zijn met haar beslissing de stich ting voor buitenlandse werknemers „Rijn en Lek" geen informatie uit het be volkingsregister te verschaf fen. De stichting had de ge meente om namen en adres sen verzocht van buitenland se werknemers, die nog te veel door de taalbarrière van bepaalde informatie en hulp zijn verstoken. Het ministerie zegt grote waarde te hechten aan de be scherming van de persoonlijke levenssfeer van de burgers. Gegevens die als basis dienen voor een persoonlijke benade ring van de betrokkenen mo gen niet zonder meer worden verstrekt. „Hoezeer dit ook be lemmerend kan werken bij de verwezenlijking van de doel stelling van uw stichting", al dus het ministerie in haar ant woord aan de gemeente Lei den. Vissterfte door zuurstofgebrek LEIDEN Een grote hoe veelheid dode vissen werd gis teren in de sloot aan de Ma- riënpoelstraat aangetroffen. De vissterfte werd waarschijn lijk veroorzaakt door verkeer de bemaling, waardoor zuur stofgebrek in het water ont stond. Het imposante gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Boisotkade. LEIDEN De Gemeentelij ke Archiefdienst houdt don derdag 25 oktober 'open huis'. Iedere Leidenaar krijgt dan de kans te zien wat zich nu eigenlijk in dat dat mysterieuze gebouw aan de Boisotkade afspeelt. Ach ter de deuren met het op schrift 'geen toegang, is heel wat interessants te vinden. Het 'open huis' is de Leidse inbreng in het kader van de Internationale Archiefwe- ken. Het Leidse gemeentelijke ar chief is het eerste, dat in Ne derland speciaal voor het be waren van gemeentelijke ar chieven werd gebouwd. Ieder een kan donderdag de 25ste onbeperkt in Neerlands eerste gemeentearchief rondsnuffe len. Alle, waarbij ook zeer oude, gemeentelijke archieven kunnen ingekeken worden. De heldendaden van Adria- enszoon van der Werff tot de gifmengende praktijken van Mie zijn in het archief onberis pelijk terug te vinden. Zonder degelijke archieven, zouden vele geschiedenisboekjes nooit eschreven kunnen zijn. Ook e ambachtelijke restaurateurs kan de bezoeker 'in actie zien'. In de tentoonstellingszaal, die men op de begane grond kan bezoeken, worden twee maal per jaar tentoonstellingen ge houden over onderwerpen uit de Leidse historie. In deze zaal worden ook lezingen, vergade ringen en andere bijeenkom sten gehouden. De achter het gebouw gesitueerde tuin is tij dens het open huis -in tegen stelling tot normaal-voor ie dereen toegankelijk. Boven dien kunnen fraaie staaltjes schoonschrift en charters be donderd worden. In een ka mertje naast de studiezaal kan men bovendien met een lees- afdrukapparaat en een fotoko pieerapparaat kopieën van alle gewenste stukken maken. Aan de gemeentelijke archief dienst zijn zes gediplomeerde archiefambtenaren verbonden. Twee van hen zijn voor pu blieke diensten in de studie zaal werkzaam. Er zijn boven dien een administrateur, een typiste-telefoniste en een bibli othecaresse aan de archief dienst verbonden. Een beheer der ontfermt zich over de ptfëntenverzameling (onder meer 70.000 kaarten!), gravu res, etsen, tekeningen, foto's enz. Tenslotte behoren ook twee restaurateurs, een bode en een vervaardiger van klap pers tot het vaste personeel. Gedurende de open dag zijn voortdurend personeelsleden aanwezig, die desgewenst tekst en uitleg geven. Het gebouw van de gemeente lijke archiefdienst is tijdens het open huis op de volgende tijdstippen geopend: 9.30-12.30 uur, 14.00-17.00 uur en 's avonds van 19.30-21.30 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3