10 VAG-occasionshow matig bezocht Diamanten trouw Kinderdisco in Koets-o-theek Conversatie overheerst „Ernst „LA BERGAMAS VOL SOUPLESSE jasfles brand •omfietser iwond Steekpartij aan Noordeinde Aanrijdingen in Alphen LEIDSE COURANT MAANDAG 15 OKTOBER 1979 PAGINA 3 Na de skatc- j rage is er nu weer wat |ws dat is komen over een uit de Verenigde Sta- 1 en dat voor het eerst vertoond in Leiden, kinderdisco, gehouden „n echte discotheek met jchte dansvloer en lich tten. Lagere school- H van 6 tot 12 jaar is op vrije woensdagmiddag j twee tot vijf uur wel- in de Leidse Koets-o- ik om, net als de oude- te swingen op discomu- drank wordt uiteraard [geschonken en ook is ro verboden Voor de twee •n vijftig, die de kinderen entree moeten betalen, >n ze gratis twee glazen .iade zonder prik. Ouders Jen een beetje geweerd uit jisco, omdat het voor de kinderen niet zo leuk blijkt te met de discotheek en de ou- zijn als de ouders aan de kant ders kunnen op de eerste dis- de verrichtingen van hun kin- comiddag van hun kind ook deren in de gaten houden. Na- gerust blijven om de sfeer te tuurlijk zijn ze van harte wel- proeven. Het hele discogebeu- kom om eens kennis te maken ren voor de jeugd staat onder deskundige leiding van kleu terleidster Henriëtte Kooloos, voormalig hoofd van een kleu terschool, een student van de pedagogische academie en een echte disc-jockey, die het ge luidvolume lager dan anders zal houden om de nog jonge oortjes van de bezoekertjes te sparen. Uit een enquête, gehouden op lagere school „Het Kompas" in Voorschoten, blijkt dat kinde ren onder de 8 jaar niet zo'n interesse hebben in het disco- gebeuren. Zij gaan liever naar de film of doen aan sport. De jeugd van 8 tot 12 jaar echter blijkt laaiend enthousiast te zijn. Zij hebben ook een keuze gemaakt uit de soort muziek die zij graag in de disco zouden horen. Hiermee wordt door de disc-jockey rekening gehou den. Koets-o-theek-directeur Leo Kamphues zal er voor zor gen dat de eventuele rooklucht van de vorige avond is ver dwenen. „We hebben een uit stekende ventilatie. De disco theek zal op de woensdagmid dagen beslist geen rookhol zijn". De eerste kinderdisco wordt woensdag 17 oktober gehou den vanaf twee uur. Ter ken nismaking is deze eerste kin derdisco voor iedereen gratis toegankelijk. 'EN De BOVAG-occasionshow het dopen weekeinde in de Leidse Groe- dhallen werd gehouden, heeft een wat irstellend resultaat opgeleverd. Vergele- met verleden jaar zijn er minder auto's ."iocht. Van de 250 ingebrachte tweede- Jls auto's zijn er 105 aan een nieuwe eige nt geholpen. De gemiddelde prijzen lagen in de 10.000 en 12.000 gulden. Ondanks de wat onder de maat gebleven ver koop, heeft de occasionshow in ieder geval wel de nodige waardering van het publiek gekre gen. Dit was te danken aan de speciale service die alle deelnemende bedrijven hun klanten boden. Met name het feit dat alle auto's een CO-test hebben ondergaan, is erg bij de kopers in de smaak gevallen. De CO-test is een strenge zuinigheidsbehandeling, waarbij niet alleen wordt gelet op de goede afstelling van de mo tor, maar ook op een zo zuinig mogelijk brand stofverbruik. Het toepassen van het totale pak ket maatregelen kan volgens de BOVAG leiden tot een besparing in het brandstofverbruik van 10 tot tot 25 procent. De reden dat er vooral donderdag- en vrijdaga vond minder publiek naar de Groenoordhallen is gekomen, is volgens een van de deelnemers, Kamsteegs automobielbedrijf uit Oegstgeest, te wijten aan de t.v.-programma's die deze dagen te zien waren. „Normaal gesproken hadden er 's avonds veel meer mensen moeten komen. De zaterdag heeft die twee matige avonden geluk kig weer wat goed kunnen maken. Voor ons bedrijf is dat aardig gelukt, maar andere bedrij ven hebben toch minder goed verkocht dan op andere Bovag-occasionshows", aldus R. Kok. SENHEIM Spelende ens hebben zaterdag dag aan de Sassenheim- psbeeklaan een gasfles irand gestoken. De gas- j was eerder neergelegd iet toekomstige bouwter- I door een aannemersbe- jasfles werd rond een uur de jongens opengedraaid h brand gestoken. De toe- felde brandweer kon erger komen door de explosieve [rlinder in een sloot te Er deden zich geen bonlijke ongelukken voor. f>E Een 16-jarige hfietser uit Lisse is zon- niddag gewond geraakt en aanrijding op de Lis- Haven. De jongen |st met letsel aan de voet Iet Haarlemse Diacones pus worden opgenomen. ingeluk ontstond doordat imfietser vanuit een uit weg opreed, zonder hier- ip het verkeer te letten. 54-jarige Lissese automo- kon niet meer uitwijken 'ijèhepte het slachtoffer. raak in twijkse woning IJK Uit een wo- aan de Prinses Marij- zaterdagavond (i[gulden gestolen. De in- werd gepleegd tijdens dgheid van de bewo- le achterkant kwamen de ikers de woning binnen. 1 kamers werden door- mwmi Het jubilerende echtpaar met burgemeester en mevrouw Vis. LEIDEN De heer en mevrouw Van der Weijden' uit de Leidse Poelgeeststraat hebben het afgelopen weekeinde hun 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Hét „diamanten" echtpaar werd zatermiddag ter ere van dit schitterende feit bezocht en gefeliciteerd door burgemeester en mevrouw Vis. Zij schonken de glunderende echtelieden namens de gemeente een mooi versierde fruitmand. Matt hijs van der Weijden (..bijna 83 jaar") en Cornelia Prins (86 jaar) waren erg ingenomen met het bezoek van de burgemeester en zijn echtgenote. „Zij zouden 's middags maar een half uurtje blijven, maar dat werd alles bijelkaar toch mooi meer dan een uur", vertelt de diamanten bruid met zichtbaar genoegen. Haar man vult haar aan met: „Ik heb de burgemeester een paar foto albums laten zien van vroeger en ook van de tijd dat ik conciërge ben geweest van het kleuterdagverblijf „Margriet". Dat is wel een erg dankbare periode geweest, ik denk er nog vaak aan terug". Het jubilerende echtpaar vertelt dat zij nog steeds elke dag het nieuws op de voet volgt. Kranten lezen zij weliswaar niet meer, omdat die zo duur zijn maar de radio staat de hele dag aan. Hun liefste wens is een bejaardenflatje. „Daar wachten we nu al tien jaar op, maar we hebben tot nog toe niets aangeboden gekregen. Door al die trappen hier kom je de deur nauwelijks nog uit", zegt mevrouw Van der Weijden. LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is vannacht om streeks eén uur gewond ge raakt bij een steekpartij in een café op aan het Noord einde. Dé man kreeg steekwonden aan arm en borst en is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De aan leiding tot de steekpartij was vanmorgen nog niet bekend. ALPHEN Drie personen zijn dit weekeinde gewond ge raakt bij aanrijdingen in Alphen. Op de kruising Burgemeester Bruinslotsingel/Kennedylaan ver leende zaterdagavond om half negen een 17-jarige bromfietser geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 35-jarige Alphenaar. De bromfietser werd met beenletsel opgenomen in het Rijnoordziekenhuis. Zondagavond om half negen botsten op de Emmalaan twee per sonenauto's frontaal op elkaar. Beide bestuurders, een 23-jarige en een 37-jarige Alphenaar, moesten in het Rijnoordziekenhuis worden opgenomen. Leidenaar gewond bij ongeval LEIDEN Een 70-jarige door een naderende autobus. Leidenaar is zaterdagmid- De bestuurder van de bus dag bij een ongeval op het Levendaal in Leiden ge wond geraakt. De man stak daar plotseling de rijbaan over waar hij werd geschept kon de man niet meer ont wijken. De man is met her senletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Ravage op Parallelboulevard NOORDWIJK Een 10-jarige Leidenaar zonder rijbewijs heeft zaterdagavond op de Parallelboulevard met een door hem bestuurde personenauto voor ee,n omvangrijke aanrij ding gezorgd. Een meisje raakte daarbij gewond. De mate riele schade was groot. De jongen had de auto van een vriend geleend om ermee even naar Noordwijk te rijden. Op de Parallelboulevard reed hij met een te hoge snelheid niet voldoende rechts. Hij schampte een hem tegemoetkomende auto, ramde een geparkeerde personen auto en botste vervolgens frontaal op een tegenligger. Een meis je uit deze laatste auto raakte ernstig aan de rug gewond. De be stuurder zonder rijbewijs en zijn vriending kwamen met wat blauwe plekken vrij. iEIDEN „The Importance of Jeing Earnest" van Oscar Wilde [1895) is mijns inziens een stuk dat ch geheel van zelf laat spelen. Wat nen nodig heeft, is een stel gedistin geerde acteurs en actrices, die in staat jn een badkuip vol prachtige volzin- en en puntige dialogen verstaanbaar n flitsend uit te spreken. Er moet «iet zozeer geacteerd worden als wel 0 econverseerd; en als er dan gespeeld ient te worden, dan klein gehouden: us allereerst het wenkbrauwfronsen n het lichtjes bewegen van de vin- ers. Toneelgroep Theater betoonde ich zaterdagavond in de Schouwburg 'Wet altijd meester op dit terrein, e veel zocht Theater het naar mijn maak toch nog in de emoties en af en toe in het grove effect. Met name de wij ze waarop hoofdrolspeler Eric van der Donk als John Worthing zijn deftigheid steeds meer vergat en het kluchtige acte ren a la John Lanting begon te benade ren, wekte mijn verbazing. „Het belang van Ernst" is heel duidelijk een comedie die nog de oude spiegel functie van het'theater vervult. De toe schouwers krijgen een caricatuur voor geschoteld van de wereld die zij zelf vor men; in dit geval Engelse Uppermiddle- class en geboorteadel, zoals wij die in Nederland niet gekend hebben en nu ze ker niet meer kennen. Het doet er niet toe dat Wilde zelf ook tot de Engelse adel behoorde, Ernst is onmiskenbaar een lachspiegel. Molière at trouwens ook uit de hand van de Franse koning, ter wijl hij bepaald hofleven in zijn stukken ironiseerde. Waarom in de programma-begeleiding heel moeilijk moet worden gedaan over rangen en standen en over mogelijke psychologische verklaringen van het vele taartjes-eten, die dan toch maar niet gegeven worden, is mij niet geheel dui delijk. „Ernst" gaat over adel en hoger burgerdom en is voor hen geschreven. Wilde was aristocraat genoeg om, on danks zijn moeilijkheden, toch nog wel binnen zijn klasse te blijven. Wie het moeilijk heeft met de conservatieve aris tocratie van Wilde moet „The Importan ce of Being Earnest' maar niet spelen. Over boeren, burgers en buitenlui gaat het stuk in ieder geval niet. PAUL VAN DER PLANK 'EIDEN Berber Hoving (blokflui ten en traverso), Stans Swierstra (ba- ok-viool), Henk Dekker (clavecym- »el) en Renee Bosch (viola da gam- a) vormen samen het Amsterdamse tarokensemble „La Bergamasca". •ondagochtend openden zij in de oyer van de Stadsgehoorzaal de serie offieconcerten van K&O in een op en plaats gewijzigde samenstelling: iaomi Hirschfeld nam de honneurs vaar op gamba en deed dat zonder aanpassingsproblemen. )e al haf gevestigde traditie bij de Kof- ieconcerten om de muziek verbaal in te 'iden probeert men geheel te vestigen; erecht. De voor kleine bezettingen ge- chreven werken zijn over het algemeen bij het publiek toch minder bekend en daarbij komt dat een inleidend woord voor de musici zelf de spanning breekt. Bergamasca speelt met een gemak dat verbluft. Het samenspel is voortdurend gestroomlijnd, de tempowisselingen gaan moeiteloos, technisch lijken er geen pro blemen. Niet altijd werkt deze souplesse positief. De vertolking van Dornels suite in G na de pauze werd er wat vlak door en bovendien was de discantgamba niet steeds zuiver. In de andere gespeelde werken was de vanzelfsprekendheid echter bijdrage aan een optimale vertol king. Bij voorbeeld het werk van Coupe- rin, dat de controverse Italiaans/Frans behandelt en die probeert te slechten door de Corellilijn en die van Lully (aar dig genoeg een Italiaan van oorsprong) met elkaar te combineren. Vooral in de Deux Airs slaagt hij er uitstekend in de meningen in een goed gesprek tussen viool en gamba wat tot elkaar te bren gen. Veel bewondering hadden we voor Be rber Hoving die in Telemanns triosonate en in het leuke slotstuk van Uccellini (over de verhouding koekoek-kip) excel-, leerde op blokfluiten. Het Pariser Quar- tett van Telemann was vervangen door een methodische sonate en niet tot onze spijt. Ook hier was Dekkers inleiding zeer op zijn plaats omdat hij wees op de eenvoudige melodie en de aangename ornamentiek die T. erom heen bouwt. Het spelen van deze sonate stak de inlei ding naar de krdon. ARIE DE RU Veelbelovend soloprogramma Weemhoff LEIDEN Rutger Weem hoff is een theaterpersoon lijkheid. Volkomen terecht heeft hij het aangedurfd uit de groep te treden (Poë zie Hardop) en een show te brengen met zichzelf als middelpunt. In zijn pro gramma „De jongste dag" dat hij zaterdag in het LAK bracht, werd Weem hoff bijgestaan door een combo dat de goed in het gehoor liggende muzikale achtergrond en opvulling verschafte. Weemhoff's programma is door anderen getypeerd als „wrang en grimmig muziek stuk" en „huiverend lachen", kwalifikaties die volgens mij niet van toepassing zijn. Daarvoor is Weemhoff's pro gramma te lief, zijn de uitha len die hij maakt naar ver schillende mensen en groepe ringen niet scherp genoeg. Ik vind dit oprecht jammer, om dat Weemhoff een boeiend figuur is, van wie ik vermoed dat zijn meningen veel uitge sprokener zijn dan hij ze toonde. Zo kan Anita Bryant, de Amerikaanse kruisvaar- ster tegen de homoseksuelen, ronduit gevaarlijk genoemd worden, danwel vertegen woordigster van een gevaar lijke stroming. Weemhoff ty peert haar alleen maar als koddig, en een beetje hobby achtig bezig met zelf-analyse. Van de massahysterie waar op zij inspeelt en die zij ver groot. van haar arrogante zelfverheerlijking bleek wei nig. Dit maakt dat het stukje vooral gericht is op insiders, mensen die over de juiste achtergrondinformatie be schikken, én dezelfde me ning delen als de artiest. Het zelfde geldt voor de sketch van de Poona-aanhanger en Foudraine. Deze tendens ziet men vaker bij links cabaret: refereren naar een bepaalde achter grond, een mening suggere ren maar niet uitspreken, want wij (de artiest en het publiek) begrijpen elkaar wel. En de verdwaalde recht se of ultra-linkse rakker die in het publiek mocht zitten, hoeft zich niet aangesproken te voelen, want er is toch niets gezégd. Ik geloof niet dat het bij Weemhoff een kwestie is van gebrek aan moed of overtui ging. Een eerste solo-pro gramma is een uitproberen van de publieksreactie op de eigen persoon. Weemhoff zal nu wel gemerkt hebben dat hij een potje kan breken bij het publiek, en zichzelf in een volgend programma meer kan blootgeven. Jacqueline Mahieu Promoties De heer O. Shadid is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „On the role of intramolecular charge-transfer in aromatic photosubstitution". De heer A. de Boer promoveerde eveneens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „First-pass elimination of some high clearance drugs following rectal administration to humans and rats". De heer J. den Tonkelaar promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift dat als titel had: „Vrijheid en gebondenheid in het verenigingsrecht". Lezing De koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde houdt woensdag 17 oktober een lezing in het Rijksherbari um aan de Schelpenkade 6. De heer J. Eijking uit Hillegom spreekt over „bloembollen in huis en tuin". De lezing be gint om acht uur. Parkeerprobleem Het parkeerprobleem op het pleintje bij de Vrouwe- kerkkoorsteeg en Spijkerboorsteeg wordt binnenkort aangepakt. De dienst Gemeentewerken zal paaltjes op het pleintje plaatsen, zodat parkeren onmogelijk wordt. Het parkeerprobleem werd de laatste tijd nogal nijpend. Voortdurend ontstonden er opstoppingen rond het plein. Tevens werd de automobilist en fietser door de illegaal geparkeerde auto's het overzicht over de rijbaan ontnomen. Feest De Leidse afdeling van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden viert morgen en overmorgen haar 25- jarig bestaan. Morgen wordt er om half elf een mis uit dankbaarheid opgedragen in de Hartebrugkerk door rector D. Plaat. Na een feestelijk ontbijt wordt er een receptie ge geven in het Antonius Clubhuis. De tweede feestdag begint om twee uur met een cabaretvoorstelling, aangevuld met zang van het „eigenbejaardenkoor in de grote zaal van het Antonius Clubhuis. Een zilveren bestuurslid zal in het zonnetje worden gezet. Laurel en Hardy De eerste film in een door K&O georganiseerde serie voorstellingen voor de jeugd wordt woensdagmiddag 17 oktober vertoond. De keuze is gevallen op een film van het duo Laurel en Hardy in een niet zo best lopen de fietsenzaak. De films voor de jeugd worden elke woensdagmiddag vertoond in het K O-gebouw, Oude Vest 45, ingang Hazewindsteeg. Ze beginnen om half drie. De toegangsprijs is drie gulden. De film is om on geveer kwart voor vier weer afgelopen. Kaartverkoop bij K&O tel. 141141. Leden vergadering De federatie druk en papier, afdeling Leiden houdt mor gen een algemene ledenvergadering in 't Parlement, Nieu we Rijn 52. Tijdens deze vergadering, die om acht uur be gint, wordt de FNV-discussienota over het arbeidsvoor waardenbeleid 1980 besproken. Tevens kunnen de leden voorstèllen doen voor de komende cao-onderhandelingen. Poëzie Hardop nut -A Theatergroep Poëzie Hardop met van links naar rechts Mies de Heer, Wendela de Vos, Marijke Frij- link en Ineke Holzhaus. De groep Poëzie Hardop brengt op vanavond het pro gramma „Stel dat Shakespeare een zuster had" in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Uitgangspunt van het programma is een uitspraak van Virginia Woolf. „Het zou volslagen onmogelijk zijn geweest voor welke vrouw dan ook om de werken van Shakespeare te hebben geschreven in de tijd van Shakespeare. Als Shakespeare een uitzonderlijk be gaafde zuster zou hebben gehad dan zou deze vrouw niet zoals haar broer toegang hebben gehad tot de we reld van literatuur en theater. Nee, zij zou bordurend en kousen stoppend haar dagen hebben doorgebracht". Het programma omvat teksten van vrouwen, teksten die handelen over vrouwen die schrijven maar ook over vrouwen die niet schrijven en over vrouwen die nog niet aan zichzelf zijn toegekomen. Het gaat om teksten van onder anderen Henriëtte Roland Holst, Ina Boudier Bakker, Liselore Gerritsen, Sylvia Plath, Sonja Akesson en Madame de Stael. De voorstelling begint om kwart over acht. Goede Brahms door Residentie Orkest Leiden Het eerste in de serie Residentie Orkest- concerten werd zaterdaga vond gegeven in de Stads gehoorzaal. Als dirigent was Miklós Erdélyi, een Hongaar, aangetrokken; als solist Zoltan Kocsis, eveneens van Hongaarse afkomst. Op het program ma stonden de Piet Hein Rhapsodie van Peter van Anrooy, het vijfde piano concert van Beethoven en de eerste symfonie van Brahms. Beethovens Vijfde pianoconcert viel tegen. Or kest en pianist wisten niet die graad van samenspel en affiniteit te bereiken die van een zeer bekend werk toch een interessante bele venis maken. De statigheid 'en strijdbaarheid, waar voor gekozen was, over heersten de muziek. De solist beschikte over een goede techniek en ook gaf zijn interpretatie blijk van een groot aanvoelingsvermo gen. Zijn spel was echter niet evenwichtig, te heftig. Af en toe waren de tegenstellingen zelfs zo heftig dat een door gaande, soepele lijn ontbrak. Het orkest was niet alert ge noeg. Begeleidend schoot het beslist te kort. Gezegd moet worden dat Erdélyi's leiding hier niet dwingend was, te veel „op de solist". Uitstekende prestaties wer den geleverd in de Piet Hein Rhapsodie en in Brahm's sy mfonie. De Rhapsodie was bijna burlesk en werd vol aanstekelijke vrolijkheid ge speeld. Dit jeugdwerk van Van Anrooy is terecht een van zijn meest bekende stuk ken. In de symfonie van Brahms werd een voorbeeldi ge spanning gehandhaafd. De verwarring, de gejaagdheid en de weemoedigheid waren bezield. De indrukwekkende finale was een imposant hoogtepunt van helderheid en opbouw. De dirigent bracht met zijn betrokken heid en met een attent spe lend orkest een onvergetelij ke uitvoering. Verena Koperdr&at

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3