Groeiend aantal leden bij N.T.S. Concurrentie uit Spanje ooral in winter verwacht Overheid moet meer gaan oen aan schapenhouderij Gl L#BI IM Tl E FRJp t BI M IB IM Briik JL JEIM ergroting produktie groenten en bloemen ctieraad ageningen jeen: Meeting in De Lier over energiebeleid in tuinbouw U, W. y vw. - -y- KOMKOMMERPRIJS ONDER DRUK GROTE VERSCHEIDENHEID HERFSTBLOEMEN CROCUSSENKWEKERS VERDIENEN GOUD ■nfiö €N TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 15 OKTOBER 1979 PAGINA 11 BoJN HAAG Toetreding tot de ItJG wordt in Spanje gezien als een ^prille mogelijkheid om de produk- van groenten en bloemen te ver ten. Vooral op het vaste land voor- t men grote ontwikkelingen. De gelijkheden voor concurrentie uit inje moet vooral worden gezien ge- 3vfende de wintermaanden waarbij opzichte van Nederland vanwege beter klimaat een kwalitatief be- iï' en goedkoper produkt kan worden ^everd, hetgeen niet in de zomer enden het geval zal zijn. belangrijkste voordelen van de Ne- landse produktie zijn de sterke afze- ""0 ;anisatie, de jaarrondproduktie en het oc ftiment. Op langer termijn kan con- /n ren tie worden ondervonden van de \Jq anse produktie in de wintermaanden, "oppervlakte bloementeelt is in ver ding met die van groente zeer be et. De produktie van bloemen is is geheel gericht op de binnenlandse •kt. De stijging van het verbruik in nje kan mogelijkheden bieden ook r Nederland. pport zijn zo enkele conclusies uit een ver- ;nen rapport uitgebracht door een lerlandse studiegroep uitgezonden 2pr de Vereniging van Bloemenveilin- Nederland (VEN). Hieraan werd ook De tuinbouw in Spanje staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling gezien mogelijke toetreding tot de EEG. Bovendien blijkt bij Nederlandse kwe kers interesse te bestaan om zich in Spanje te gaan vestigen. Geconstateerd wordt dat de gang van zaken in de hui dige EEG-landen in Zuid-Europa bepa lend kunnen zijn voor de ontwikkeling van de glastuinbouw in Nederland. Een toename van de groentenproduktie in Spanje zal gevolgen kunnen hebben ook voor Nederland. Er kan dan tijdig een omschakeling plaats vinden op de bloementeelt zo wordt gesteld. In tegen stelling met een rapport dat onlangs van Spaanse 2ijde verscheen, waarin op nog al geruststellende wijze werd gesproken over het concurrentiegevaar, constateert de VBN-studiecommissie dat het streven in Nederland er op gericht moet zijn de kwaliteit in de wintermaanden te verho gen en de energiekosten per eenheid produkt te verlagen. De huidige techni sche ontwikkelingen in Nederland lijken daartoe goede mogelijkheden te bieden. Wel zal het noodzakelijk zijn gezien de toenemende concurrentie uit ook andere zuidelijke landen waar mogelijk de ont wikkelingen te versnellen. De huidige manier van afzet biedt geen mogelijkheden om op korte termijn de export spectaculair door Spanje te doen toenemen, maar een toename van het aantal coöperaties zal in die situatie ver andering kunnen brengen. Het aantal en de belangstelling daarvoor neemt toe. De oppervlakte bloementeelt is in verhou ding met die voor de groente zeer be perkt en ook de export is nog zeer ge ring. Het merendeel van de export is in handen van enkele grote exporteurs. Produktie Van de totale tomatenimport in de EEG is in de periode november-mei zestig procent afkomstig uit Spanje. Wanneer de produktie in die periode toeneemt zal dit gevolgen hebben voor de rentabiliteit van de Nederlandse vroege tomatenteelt. Vervroegen en verlaten van de produk tie in Spanje zal ook een verbetering van de opstanden moeten inhouden. Indien het arsenaal groenten en fruit sterk wordt uitgebreid zal dit samen moeten gaan met een stijging van de export. Mo gelijkheden daartoe ontstaan bij toetre ding tot de EEG, omdat dan zowel de in voerrechten als de invoerbeperkende maatregelen van de EEG komen te ver vallen. Een verdere ontwikkeling van het tuinbouwarsenaal wordt door de overheid gestimuleerd door middel van grote irrigatie- en verkavelingsprojecten. De tuinbouw in Spanje kent veel zwak ke punten, doch men is zich daarvan be wust en tracht verbeteringen aan te brengen, ook middels coöperaties met Is raël en Nederland als voorbeeld. Op lan ger termijn zal de tuinbouw in Spanje dan ook een grotere concurrentie ook voor Nederland gaan betekenen, zo con cludeert genoemde studiecommissie. ail it iGENINGEN „De .S. krijgt steeds meer rijdy". De aanwas van le- groeit gestaag. Wij eten trachten onze or- isatie bruisend van iviteiten te houden r en door de praktijk". deze woorden opende mrzitter J. A. M. v.d. /a is de Sectieraadsverga- Sng van de Nederland- Tuinbouw Studieclubs, gehouden werd in de raderzaal van het enger Instituut te Wa- ingen. m 50 vertëgenwoordi- groentestudieclubs gewascommissies waren en om voor de toekomst de N.T.S. de juiste rich- aan te geven. Dit werd er meer gedaan door de andeling van een regie voor de gewwas- O^imssies, dat een ondereel het huishoudelijk regle- it van de N.T.S. zal vor- Voorts werd de nieu- struktuur vastgesteld een wijziging aan te ngen in het bestuur van B Sektie Groente. Het sec- lestur zal in het vervolg taan uit 5 leden, waar twee door de gewas- nmssies worden aange- ten en drie door de entestudieclubs door Idel van de dit jaar opge- ïte kringen. Een zelfde et wordt ook door de :tie vollegrondsgroenten de Sektie Bloemen toe ast, zodat iedere kring i de N.T.S. in de gelegen- ,52 d is naast een vertegen- jrdiger in het bestuur de N.T.S. tevens een tegenwoordiger in één n de drie Sektie besturen Jkiezen. •tuursverkiezingen icheid werd genomen twee bestuursleden, - wijl er drie nieuwe be- ursleden werden be- md, te weten J. G. Ra- leck te Pijnacker, W. :straten te Oosterhout F« d.) en R. de Rijk te Koc- _pgen. De vergadering stond voorts stil bij het af scheid van P. G. J. Weer denburg en J. W. v.d. Torre. Deze pioniers van het eerste uur hebben de N.T.S. groot gemaakt, dankzij hun inzet en het vele werk dat zij Pro Deo hebben verricht. Voorlichting Voorzitter J. A. M. v.d. Goes kondigde in zijn ope ningswoord aan, dat het idee om zelf een voorlich tingsbureau in te stellen in samenwerking met het ge organiseerde bedrijfsleven en het consulentschap is ge strand op een gebrek aan medewerking van diverse zijden. De vergadering was evenwel van mening, dat de voorlichtingssituatie in de glastuinbouw blijvend aan dacht vraagt. Gepleit werd voor intensivering van de kontakten tussen overheids voorlichting en N.T.S. Be treurd werd, dat door het verleggen van de cursusak- tiviteiten van de avond naar de middag dit jaar het animo aanmerkelijk is ge daald. Professionele organi satie Inhakend op de huidige ontwikkelingen binnen de organisatie was voorzitter Van der Goes van mening dat bestuursleden in N.T.S. verband niet meer „een ap pel en een ei" kunnen wor den afgescheept. Het be stuur wordt steeds grotere verantwoordelijkheden op gelegd in een steeds profes sioneler wordende organisa tie. Voorts werd besloten, dat de kringen op verzoek de verslagen van de gewas commissies kunnen verkrij gen. Hiermee wordt de in formatie van gewaskommis sies naar de studieclubs ver sterkt. De vergadering nam bovendien kennis van de voortgang van het Denar- kasprojekt. De Sektie Groente is ook sterk betrok ken bij de voorbereidingen van de in 1982 te houden Floriade. Namens de Sektie Groente werd de heer W. L. v.d. Kruk uit Monster be noemd tot lid van de glas groentekommissie van de Floriade en tot kontaktper- soon voor alle groentege waskommissies. Sprenger Instituut Na afloop van de vergade ring werd onder leiding van- de heer ir. W. S. Duvekot een rondgang gemaakt door het Instituut. De Sektie- raadsleden namen met gro te belangstelling kennis van de aktiviteiten van dit insti tuut. Met name het koelon- derzoek trok grote belang stelling, alsmede de bewaar- proeven die werden gehou den. Namens de Sektie Groente heeft de heer J. v. Staalduinen te De Lier zit ting in de advieskommissie glasgroente van het Spren ger Instituut. Het bezoek van de Sektieraad aan het Instituut heeft veel bijge dragen tot een beter inzicht in het onderzoek, dat in Wageningen wordt verricht en heeft de kontakten tus sen onderzoek en de prak tijk op een positieve wijze verstevigd. OP 19 OKTOBER: DE LIER De Drie Hollandse Landbouw Organisaties houden op vrijdag 19 oktober een grootscheepse voorlichtingsavond over het energiebeleid in de tuinbouw in één van de veilinghallen van de groente veiling Delft-Westerlee in De Lier. Een van de voorzitters van de drie Centrale Landbouw Organisaties geeft tijdens deze meeting een uiteenzetting van de onderhan delingen over de prijsvaststelling van het aardgas. Daarbij wordt speciaal toegelicht was het standpunt van de standsorganisaties in deze steeds is geweest. Het ligt voorts in de bedoeling een aantal aanvullende eisen te ontvouwen, die de glastuinbouw door deze moeilijke situatie heen moeten helpen. De or ganisatoren van deze avond, die om acht uur begint, verwachten een grote belangstelling. EN HAAG Overheids- loeienissen met de scha- nhouderij moeten zich in i toekomst richten op een irdere voorlichting ge- Cht op het verhogen van lammerenproduktie. bk het onderzoek zal zich i die richting moeten spe- aliseren. In het kader van Pt onderwijs over scha- •nhouderij moet bekeken orden of dit meer gericht Pn worden op diegenen fe de dieren niet zozeer uit irijfseconomische over- egingen houden, maar eer als liefhebber, blijkt uit de aanbevelin- van een discussienota apenhouderij zoals die r de directie Veehouderij en Zuivel van het ministerie van Landbouw en Visserij is opgesteld. In de landbouw blijken bijna 22.000 bedrijven te zijn waar schapen worden gehouden waarvan ruim 2000 specifieke schapenbedrijven. Van de ondernemers bezit 60 procent een hoofdberoep bui ten de landbouw. Naar schat tingen van het Landbouw Economisch Instituut be-" draagt het totaal aantal scha pen in ons land ongeveer 1,2 miljoen, een getal dat jaar lijks met 5 procent stijgt. Het aantal schapen neemt vooral in de zandprovincies toe, waarbij de sterkste stijging zich in Gelderland voordoet. In de discussienota komt de directie van het ministerie tot de aanbeveling voor het invoeren van een classifica tiesysteem voor schapen in ons land. Dit zou gebaseerd moeten zijn op gewicht van het dier, indeling op grond van leeftijd en geslacht, kar- kasconformatie en vetbedek- king. Een classificatiesysteem zou de kwaliteit van het schapenvlees verhogen, aldus de nota, noodzakelijk nu de mogelijkheid bestaat dat de Franse markt (waar 95 pro cent van het Nederlandse schapenvlees heengaat) wordt opengesteld voor im porten uit Engeland en Ier land. Verder is een verho ging van de lammerenpro duktie per schaap (nu 1,3 stuks) noodzakelijk om de concurrentiepositie op peil te houden. Gebleken is al dat die produktie met een half lam per schaap opgevoerd kan worden. In het discussiestuk wordt geconstateerd dat de scha penhouderij voor Nederland een niet onbelangrijke be drijfstak aan het worden is. Zo bedraagt de exportwaarde ongeveer 140 miljoen gulden. Voor ongeveer 5000 land bouwbedrijven vormt de schapenhouderij een duidelij ke bron van inkomsten. De nadruk dient er dan ook op gelegd te worden de uitste kende slachtkwaliteit van het schapenras Texelaar, te "behouden, aldus de discussie nota. Begin vorige week was er sprake van een stroevere marktontwikkeling bij de kom kommers. Van de zeer hoge prijzen van de eraan voorafgaande week moest er wel wat ingeleverd worden. Op de West-Duit se markt ontstond er wat meer concurren tie. In de periode van 2 t/m 4 oktober werd er 21 ton uit Griekenland ingevoerd. Dit is de eerste aanzet van een op gang komend Grieks komkommerseizoen. Dit zal ook zijn uitwerking niet missen op de prijsvorming voor de Hollandse komkom mer. In dezelfde periode voerde West- Duitsland ook nog 204 ton uit Roemenië in. Spanje zal binnenkort ook van de par tij zijn. De sortering 61/76 daalde in prijs van 83 cent naar 67 cent per stuk. Voor de sortering 51/61 daalde de prijs van 82 cent naar 56 cent per stuk. En de sortering 41/51 kwam van 67 cent op 59 cent te recht. Voor de komende week zal de druk op de prijzen aanhouden. Een wat afne mende binnenlandse aanvoer kan het prijsverval beperken. Het keuren van komkommers bij de veiling. Paprika's De groene sorteringen moesten in het be gin van de week weer wat in prijs inboe ten. De prijs bleef echter nog steeds gun stig afsteken bij de prijs van vorig seizoen. Er werd voor een kilo groene paprika's toen gemiddeld 1,41 betaald. De gemid delde prijs lag nu op 1,86 per kilo. Er worden nog flinke hoeveelheden groene paprika's verwacht, zodat de prijs nog wat verder kan dalen. Voor de rode sorterin gen zette de week formidabel in, dit kwam tot uitdrukking in een weer wat hogere prijs. Er werd voor een kilo rood maar liefst 4,61 betaald. De aanvoer van rood blijft echter achter bij die van vorig seizoen. Er wordt als gevolg hiervan op een vaste prijsontwikkeling gerekend. Als er op de West-Duitse markt gekeken wordt, dan is het verheugend dat de pa prika-prijzen in Nederland thans op het huidige niveau liggen. In de periode van 2 t/m 4 oktober werd er in West-Duitsland maar liefst 1619 ton ingevoerd uit 8 ver schillende landen. Nederland daarbij niet meegerekend. Italië eiste de eerste plaats op met 1300 ton. Het Hollandse aandeel staat ddarmee in vergelijking wel in de schaduw met slechts 136 ton. De prijsver schillen op de West-Duitse groothandels markten maken wel het een en ander dui delijk. Voor een kilo groene paprika's uit Nederland werd er op 8 oktober in Ham burg 2,97 betaald. De Italiaanse paprika bracht 1,17 op. De rode paprika's uit Ne derland noteerden een prijs van 5,60 per kilo, de Italiaanse 1,42. Hieruit blijkt wel duidelijk dat de kleinere hoeveelhe den uit Nederland van een uitstekende kwaliteit moeten zijn om zulke prijsver schillen mogelijk te maken. Een goede kwaliteit wordt dus wel degelijk betaald. Overige gewassen De tomatenprijs moest het toch weer ont gelden. De A-I-tomaten daalden in prijs naar 95 cent per kilo. Dit betekende toch weer een prijsverschil van 45 cent per kilo in vergelijking met de eraan vooraf gaande week. Er wordt toch weer op prijsherstel gerekend. Door de'afnemende aanvoer van aubergines is er sprake van een vaste prijsontwikkeling. De gemiddel de kilo-prijs lag op 2,89. Prijsverande- ringken lijken niet waarschijnlijk. Ook bij de courgettes liep de prijs verder op als gevolg van een kleinere aanvoer. De ge middelde prijs per stuk bedroeg 85 cent. De prijs kan verder oplopen. Radijs zat nog steeds in het slop, want de prijs bleef rond de drie dubbeltjes hangen. Er wordt een langzaam oplopende prijs verwacht. De prijsdaling bij bloemkool zette fors door. De zessen daalden naar 65 cent per stuk. De achten brachten 53 cent per stuk op. Als gevolg van de flinke aanvoer wor den er nog geen hogere prijzen verwacht. Het witlofseizoen begint weer op gang te komen. De aanvoer zal wekelijks verder toenemen. De gemiddelde prijs ligt thans op 4,45 per kilo. Deze prijs zal geleide lijk wat lager uitvallen. Ook spruitkool daalde in prijs. De prijs lag tussen de 69 cent en 1,09 per kilo. Een verdere prijs daling lijkt niet uitgesloten. Sla wordt maar matig betaald, gezien de prijs van 17 cent per krop. Het grotere aanbod van ijs bergsla liet de prijs iets dalen, nl. naar 1,12 per stuk. Het kleiner geworden an- dijvie-aanbod liet de prijs oplopen naar 58 cent per kilo. Een verdere stijging zit er waarschijnlijk niet in. Voor prei is er sprake van een vaste prijsvorming. De prijs ligt op 71 cent per kilo, dit zal waar schijnlijk wel zo blijven. Een miljoen minder produkten maar ver geleken bij het vorig jaar eenzelfde omzet- bedrag tekent het beeld van de gang van zaken aan de CCWS in de afgelopen week. Om het in cijfers te vertellen, totale aanvoer van 29.803.534 bos of stuks met opbrengst van ƒ11.489.661,79 tegen een aanvoer van 30.643.838 bos of stuks en op brengst van 11.555.272,46 vorig jaar. Het was nu dus wat beter dan vorig jaar toen het in de bloemen niet zo best was. Het miljoen verschil komt bijna geheel op rekening van de snijbloemen met 29.105.504 bos of stuks tegen de ruim 30 miljoen van het vorig jaar. Maar het waren de potplanten die dat weer goed hebben gemaakt met een aan bod van 624.234 stuks en opbrengst van f 1.216.395,34 tegen een aanbod van 421.439 stuks en opbrengst 766.293,57 vo rig jaar. De ruimer aanvoer van potplan ten overtroffen de voorspellingen zodat de toename nog steeds doorgaat. Er kan van gemiddeld bevredigende prijzen worden gesproken. De aanvoer van snijbloemen was als geheel normaal te noemen, 'in overeenstemming ook met de weersom standigheden. Van de freesia met een aanbod van bijna vier miljoen tegen de ruim vijf miljoen vorig jaar was de prijs gemiddeld 25 cent tegen 20 cent vorig jaar. De herfst viel ook te constateren uit de toename van de chrysanten uit de nor maalcultuur. Als geheel lagen de prijzen voor de bloemen hoger dan voorgaande week. Opvallend was het relatief grote aanbod van gerbera's tot meer dan een miljoen. Het aanbod van rozen blijft ruim met zowel voor de kleine als de grote soorten ruim twee miljoen, zij het met zwakker prijzen dan vorig jaar. De groot- bloemige anjers bleven iets achter in aan voer hetgeen in de prijzen positief werkte. Optimistische klanken over het verloop van de bloemenhandel kan men ook van buiten het Westland vernemen. Nog maar zelden is er zulk een grote verscheiden heid aan bloemen in de herfst te zien ge weest en dat kan ook „de burger" wel in de bloemenwinkel constateren. Aan importbloemen werd aan de CCWS omgezet ƒ31.817,35 bij een aanvoer van 68.364 hetgeen ongeveer een derde meer is dan in dezelfde week van het vorig jaar doch toen met een vrijwel gelijk omzetbe- drag, waaruit dus nu de lager prijs valt te concluderen. Met de perkplanten begint het af te lopen, sneller dan vorig jaar om deze tijd. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 36 (30), trosanjers 29 (31), anthuri- um 1,19 (1,18), snijgroen 14 (17), jaarrond troschrysanten 51 (47), normaal troschry- santen 1,49 (1,56), idem geplozen 64 (61), freesia 25 (20), gerbera 40 (41), gladiolen 13 (16), irissen 13 (34), leliekelken 48 (44), idem tak 47 (52), grote cymbidium 92 (1,02), idem klein 36 (39), grote rozen 33 (38), idem klein 36 (39), sonia 26 (32), be- linda 21 (21), red garnette 13 (15), tulpen 9 (11). Er kan worden verwacht dat in de ko mende weken de aanvoer van chrysanten normaalcultuur zal toenemen en als totaal er een ruime bloemekeus zal blijven. De troschrysanten uit de kas zullen weldra hun intrede gaan doen en die van buiten verdringen. Voor deze week heeft West- land Promotion een bezoek van Ierse boe ren en tuinders aan de CCWS en aan een tomantenbedrijf op het programma staan. De tulpenkwekers hebben een uitstekend jaar achter de rug. En als gevolg daarvan is de handel in dit bolgewas voor levering zomer 1980 ook voorspoedig uit de start blokken gegaan met uitzondering van Apeldoorn met de diverse sports. In deze rubriek is vorige week een en ander om standig uit de doeken gedaan. Hoe zijn nu de kwekers van andere bol- en knolge wassen gevaren? Konden ook zij een si gaar opsteken in de prettige wetenschap dat ze dit jaar „gebeiteld" zaten? Wat zeggen bijvoorbeeld de producenten van crocussen? Hoewel het in het bollen- vak in een erg best seizoen nog altijd met nadruk heet dat men nu pas doende is de verliezen van de afgelopen jaren weg te werken, kan nu niet ontkend worden dat de teelt van crocussen zonder meer een goudmijn is geweest. Voor de grote maten kreeg men 0,10 tot 0,12 per stuk en dan is er nauwelijks een lucratievere teelt denkbaar. De handel heeft stad en land afgestroopt om ook de hand te kunnen leggen op de allerlaatste partijen. Dat heeft er toe geleid dat sommige kwekers ook kleinere maten zijn gaan verkopen die normaliter als plantgoed de grond in gaan. De eerste winst kan je tellen! Maar als men de kleine maten gaat verkopen, betekent dat wel dat dit gevolgen kan hebben voor het aanbod van volgend jaar. Want je kunt ze natuurlijk maar éénmaal verkopen. De kans op een nog schaarsere crocussenmarkt in 1980 is dan ook zeker niet denkbeeldig. Aan de andere kant mag men zich afvragen of het artikel niet tè duur wordt. Want jezelf uit de markt prijzen, is een koud kunstje. Als het arti kel zo duur wordt, dat de handel er geen droog brood meer aan verdienen kan, dan zullen de exporteurs ook geen moeite doen om het te verkopen. Voor levering 1980 is er ondanks alles veel vraag naar kleinere maten zoals 7/8 cm. Hyacinten Uit de hoek van de hyacintenkwekers wordt ook geen wanklank gehoord. Vele jaren is dit gewas, dat vrijwel nergens ter wereld is te telen, maar matig betaald ge weest. Er hoefde geen geld bij, maar een vetpot was het ook niet. Vooral omdat de cultuur van hyacinten een dure zaak is. Men heeft te maken met een meerjarige teelt als je een bol holt, heb je een jaar later nng geen leverbaren! en boven- Crocussenteelt: een goudmijn dien moet men er eerste klasse land voor hebben plus een schuuraccommodatie die klinkt als een klok. Het areaal van de hy acinten breidde de laatste jaren dan ook niet uit. Het bleef schommelen tussen de 830 en de 870 ha. De produktie van lever bare bollen varieerde van 160 tot 185 mil joen stuks. De export lag tussen de 130 en de 143 miljoen stuks. In 1974 was er een groot surplus dat 21 miljoen stuks bedroeg en een jaar later deed men het met een overschot van 27 miljoen stuks nog eens dunnetjes over. De prijzen in deze jaren leken nergens op. De afgelopen jaren was het overschot belangrijk kleiner, al be droeg het nog altijd tussen de 8 en de 10 miljoen stuks. Dit jaar zullen er stellig heel weinig hyacinten onverkocht blijven. Vooral blauwe en witte variëteiten zijn zeer duur geweest. Voor de grootste ma ten werd tot ruim 60,- per 100 besteed. Een prijs die in geen jaren meer is geregi streerd. De hyacintenoogst was dit jaar niet zwaar, maar er was stellig geen reden om van een misgewas te spreken. Toch deze prijzen. Ra, raDe hyacintenkwe kers hebben lang moeten wachten voor de prijzen van hun artikel in de lift gingen, maar nu gebeurde het meteen goed. En nu maar hopen dat er niet al te veel bol len gehold en gesneden zullen worden, want anders zit men over een paar jaar wéér met de ellende van een teveel. Narcissen De narcissen zijn over de gehele linie ge nomen dit jaar redelijk goed betaald, al konden de opbrengsten van de „redcups" wel beter. Daar stond tegenover dat de gele trompetten erg duur zijn geweest. Uitschieters waren Golden Harvest, Dutch Master, Explorer en Unsurpassable. Prijzen van 30,- tot 36,- per 100 voor mooie kwaliteit „enen" waren geen uit zondering. De massasoort Carlton, een grootkronige gele narcis, die in de jaren dat de gele trompetten schaars zijn wel een onder valse (trompet) vlag wil varen, deed prijzen die tussen de 15,- en de f 20,- per 100 lagen. Irissen De enige dissonant in het bloembollencon cert vormden de irissen. Vele jaren aan één stuk is de teelt van Hollandse irissen een zeer winstgevende zaak geweest. Dat geldt met name voor de cultuur van de grote broeisoorten als Ideal en Prof. Blaauw. Ook de bloemkwekers namen dit bolgewas met graagte in hun pakket op. De teelt lóónde en bovendien kan men een bolgewas als iris uitstekend program meren. Het past dus goed in de grote, effi cient geleide bloemkwekerijen. De iris was een gewild artikel, want waar haalde men anders blauwe bloemen in de winter maanden vandaan. Die waren maar in heel beperkte mate leverbaar. De teelt van Statice in Israël heeft het patroon ge wijzigd. Dat verschijnsel wordt althans .door de meeste kwekers als oorzaak ge zien van de catastrofale val van de iris- senprijzen. De kwekers van dit bolgewas staat maar één ding te doen: het areaal snel terugbrengen. Alleen dan kan de prijs zich herstellen. Want dat de Statice blijvend de plaats van de iris zal innemen, dat lijkt niet aannemelijk. Al zou men kunnen aanvoeren dat deze theorie be denkelijk veel op een vorm van „wishfull thinking" gaat lijken!.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11