UA DRIE WEKEN NAAR WEST-EUROPA te opstanding van uud Lubbersof wie egeert er nu eigenlijk jnenland/buitenland L1UL.ÜIUI 43.75 39.50 55.- I LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 PAGINA 9 '.fractieleider Koos jerk is gespeend lk gevoel voor hu- Ziezo, dat staat nu lijk eens zwart op 'n de Kamer (en n Rietkerks eigen O?; circuleren di- I bijnamen voor die vrijwel alle 'ebaseerd op zijn 'mogen, een gulle op zi.in gezicht te in. Wij zullen hier verder op ingaan, eenvoudigweg een eeld geven van 's permanente zuur- w de algemene po- beschouwingen - Oen Uyl uitgeroe idat de PvdA voor boog niets ziet in regeringssamen werking met de VVD. De vol gende dag reageerde Rietkerk hierop met een gelijksoortige ver klaring over de voorlo pig nog geldende onver enigbaarheid van VVD en PvdA. Een van zijn grootste grieven tegen de socialisten bleek het feit dat de PvdA voor rang wenst te geven aan de collectieve uitga ven (onderwijs, wel zijnszorg etc.) boven de uitgaven voor het be drijfsleven. En terwijl hij deze bedenkingen spuide, maakte Koos een schitterende vergis sing: „De PvdA wil voorrang geven aan die volstrekt overbodigeoh par donvolstrekt over trokken collectieve sec tor..... Onverstoorbaar wilde Koos zijn speech ver volgen, maar dat werd hem onmogelijk ge maakt door een oorver dovend gelach dat hem uit alle hoeken van de Kamer tegemoet bul derde en bepaald niet het minst vanuit de VVD-fractie. En hoe re ageerde Koos? Verbol gen om zich heenkij kend sprak hij knorrig: „Is deze verspreking nou echt zo aardig om er zo bulderend om te lachen?". Waarop het geschater nog harder klonk. Dat is nou ty pisch Rietkerk, de man die zelfs om zichzelf niet kan lachen. Maar gelukkig deden vele Kiekje Vermoeid, maar niet publiciteitsschuw. Een lange dag achter de re geringstafel zitten, maar je hebt nog geen woord mogen zeggen. Want het draait bij die algemene beschouwin gen tenslotte toch alle maal om Dries en An- driessen. Weinig aan dacht dus voor de rest van de kabinetsleden. Enkele overwegingen die meegespeeld kun nen hebben bij het plot selinge en ongemeen jo fele gedrag dat minister Ar ie Pais tussen de be drijven door tentoon spreidde. Wat gebeurde er? Ter wijl Pais zich met rappe passen diagonaal over het Binnenhof terug- haastte naar de verga derzaal van de Tweede Kamer, werd hij verrast door een groepje excur sie-beluste scholieren, dat hem smeekte zich alsjeblieft in hun mid den te laten vereeuwi gen via zo'n klein poc ketcameraatje, waarvan je je toch altijd weer even afvraagt of daar echt wel foto's mee ge maakt kunnen worden. In eerste instantie leek het erop dat de be windsman niet van zins was gevolg te geven aan de vriendelijke doch dringende wens van de scholieren. Ineens scheen hij echter van gedachten veran derd en maakten de se rieuze plooien in zijn gezicht zowaar plaats voor een welhaast ont wapenende glimlach. „Nou, vooruit maar sprak hij schappelijk. Daarop drapeerde hij zijn armen over zoveel mogelijk scholieren- schouders, wat voor een man met zijn gedrongen postuur niet meeviel. Geduldig bleef hij in die houding wachten op de klik, die voor het groepje het teken was om uit te barsten in een spontaan gejuich. Hij stond erop, de Grote Schoolmeester temid den van zijn onderwijs- discipelen. Eindelijk heeft ook deze be windsman on tdekt dat populariteit zo zijn voordelen kan hebben. Hijzelf zou het waar schijnlijk noemen: een brok fotografische diep te-investering in een stuk onderwijs-consu- ment. Jargon Het zal de lezer wellicht niet onbekend zijn dat men er in parlementai re kringen zo zijn eigen woordgebruik op na houdt. In deze rubriek heeft al eens eerder een lijstje gestaan met vak jargon uit de Tweede Kamer. De termen die daarin voorkwamen waren echter allen nog al onschuldig van aard. Maar soms worden er ook weieens uitdruk kingen gebezigd die bij letterlijke interpretatie het onmenselijke ge vaarlijk te benaderen. Wat te denken van: Het bevroren houden van het eerste kind (Lubbers) Het bevriezen van het kopje van het kind (Den Uyl) Het eerste kind wel- /niet) ontdooien (bei den) Variaties op een thema die het ergste doen ver moeden voor de toe komst van onze jongste aanwas. U begrijpt wel dat het hier gewoon gaat om het wel of niet bevriezen(constant op hetzelfde bedrag houden) van de kinder bijslag voor het eerste kind, maar toch. eerste die door kreeg wat hij in feite bezig was te zeggen: „Mijn heer de Voorzitter, het bevroren houden van het eerste kind! Wat een afschuwelijk jargon gebruiken wij in deze Kamer toch". En gelijk heeft-ie. 1001 nacht... ...met het kabinet Van Agt. Aldus begon de SGP-er Verbrugh zijn betoog tijdens de alge mene beschouwingen. Volgens hem kan Van Agt goed sprookjes ver tellen en kan het kabi net er eveneens mee vergeleken worden: „Maar anderhalf jaar hoeft het kabinet te le ven. Sheherezade slaag de erin in haar 1001 nachten drie kinderen te krijgen. Zou dit kabi net dan in 1001 nachten met steeds weer nieuwe vertellingen, er geen drie begrotingen door kunnen halen?"..... „Ik kan mij nog wel voorstellen dat de knappe Sheherezade vanwege de betovering van haar sprookjes dit jaar de begrotingsbe handeling overleeft. Maar 1001 nachten na de datum van het eerste aantreden van dit kabi net is het 13 oktober 1980. Een 1002-de sprookje zal niemand- meer wensen en dan zal toch de scherprechter komen om de sprookjes verteller te onthoof den". Een beetje cryp tisch, maar wel origi neel. FRANS WEERTS DICK VAN RIETSCHOTEN J&L HAAG Hoewel het denken lien voor vijf 's ochtends op een ler, verlaten Binnenhof niet mee- was er gisterochtend na afloop ijle Algemene Politieke en Finan- Beschouwingen in de Tweede er, niet te ontkomen aan één alle- heersende vraag. Wie regeert er aag de dag eigenlijk in dit land :torische vraag natuurlijk, want n zal het in deze kabinetsperiode idelijk geweest zijn, dat dat niet gering is, gepersonifieerd in de er, maar de grootste coalitiefrac* de persoon van haar voorzitter. r'Jlvie als leek 's Lands Vergaderzaal was gestapt, kon zich onmogelijk vergissen, 'is was daar achter de regeringstafel een vermoeid kijkende man, sprekend met Itonatie als stond hij aan een geopende Zijn betoog kwam erop neer dat het een UT' is om te regeren, dat als we niet oppas- nog veel erger wordt en dat de opposi- :r met haar „gedram" over een vertrou- •isis niet beter op maakt. Het zou hem :rbazen, als het dit jaar sterk gestegen landverhuizers alles met dit laatste te had. Mr. A.A.M.van Agt dus. piose anderzijds. Drs. R.F.M. Lubbers, voor- ■an de fractie van het Christen Democra- ppèl. Keer op keer repte hij zich ener- iar het spreekgestoelte om de 32 dames 'en achter de regeringstafel, van wie de Mn op het laatst gevloerd waren, voor te en dat het ook anders kon. Ruud Lubbers iiidelijk in topvorm, waarmee hij tegelijk keS te kunnen uitgroeien tot net zo'n onbe- lleider als zijn voorganger Wim Aantjes. langrijkste van zijn optreden was dat hij geval de indruk wist te vestigen van een ivisie bij zijn partij. Deze houdt in dat er wezenlijke tegenstelling behoeft te zijn het opkomen voor de belangen van de etaalden (PvdA) en voor die van het be- -vjven (VVD). Alleen vanuit deze „symbio- H fet volgens Lubbers mogelijk het vereiste M draagvlak" te vinden voor de maatrege- glje de nationale economieweer gezond MP maken. lijk aan gingen de betogen van de CDA- in steeds meer lijken op marsbevelen n Agt cum suis, waarvan de meeste on- zij het soms na enig tegenstribbelen ird werden. Daarbij dient te worden be- lat ook de essentiële onderdelen van de 'roting al op deze manier tot, stand wa tomen. De eerste van de nu gegeven be- ïadden uiteraard betrekking op de route, regering moet volgen om werkgevers en liismers alsnog zover te krijgen dat zij het ippelde sociaal-economische beleid als- het hunne maken. Wat de werkgevers was Lubbers gauw klaar. Van Agt moet 'ts maken, dat zij in feite niets te klagen omdat de nagestreefde matiging van de 'an hun personeel hun lasten meer be- lan een belasting- of premieverlaging 1 vakbeweging betreft had Lubbers meer De bonden willen spijkerharde garan- Jor het in stand houden van de koop- fan hun leden Welaan, geef ze die dan, rorm van een strak prijsbeleid en de be-- ld om zelfs de voorgenomen prijsverho- ïan het aardgas bespreekbaar te maken, pden willen een „immateriële" compen- Ruud Lubbers: centrale rol... satie in ruil voor de nullijn Vooruit, schep'dan de mogelijkheid voor arbeidsplaatsenovereen komsten en stel een goede Vermogensaanwas- deling in het vooruitzicht, evenals sectorcom missies, waarin werknemers samen met werk gevers bepalen wat er in de onderscheidene be drijfstakken moet gebeuren. De bonden willen dat de sterkste schoudersTop dan de prijs compensatie weer af, zowel van de beter betaal de ambtenaren als de „particuliere" werkne- Machtsvertoon Het machtsvertoon van Ruud Lubbers was nog groter op het gebied van de zogeheten inflatie- neutrale belastingheffing. Na vele maanden be raad had het kabinet laten weten daarvan af te zien, in feite omdat de VVD zich niet kan vere nigen met de consequentie dat dan ook de af trek van rente op hypotheekschulden moet worden beperkt De liberale ministers hadden dus hun veto uitgesproken, waarna hun collega Andriessen van Financiën niets anders over bleef dan de voorstellen van professor Hofstra naar de prullemand te verwijzen. Maar dat was allerminst naar de zin van de CDA-fractie, die van deze voorstellen veel heil verwacht voor het bedrijfsleven. En dus besloot Lubbers het kabinet te trotseren en zijn financiëel specialist Van Amelsvoort het veld op te sturen met een motie, waarin tot woede van alles wat VVD was, ook gepleit werd voor beperking van.ren te-aftrek voor hypotheken van boven de vier ton. Uiteindelijk werd de motie aangehouden, maar niet nadat Van Amelsfoort had meege deeld dat de CDA-fractie bij het door Andries sen toegezegde nadere overleg keihard aan haar standpunt zou vasthouden. En dan was er nog de „zenuwenoorlog" tussen regering en CDA over de modernisering van de middellange-afstands atoomraketten in West- Europa. De ministers Scholten (Defensie) en Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) bleven weliswaar gespaard voor een handenbindende motie (omdat de PvdA niet mee wilde), maar kregen van Ruud Lubbers te verstaan dat zij zich op geen enkele wijze aan de NAVO-plan- nen mogen conformeren zolang het niet zeker is dat de Amerikaanse senaat het Salt-2-ver- drag goedkeurt. Centrale rol De centrale rol, die Lubbers voor zich opeiste, bracht met zich mee, dat er voor Joop den Uyl, vorig jaar bij dezelfde gelegenheid nog het mid delpunt, slechts een bijrol was weggelegd. Daarbij speelde de laatste de CDA-leider wel in de kaart door af en toe wel erg opvallende avances in de richting van de christen-demo craten te maken. Voor Koos Rietkerk, de VVD- aanvoerder in de Tweede Kamer, was er deze keer alleen een figurantenrol en wel die van de man, die met een kluit het riet in wordt ge stuurd. Door de regering dan, die net deed alsof zij de VVD-voorstellen tot extra bezuinigingen overnam. Lubbers maakte het in feite nog erger door eraan mee te werken dat de finan cieel specialist van de PvdA, Hans Kombrink de VVD-leider voor schut kon zetten door te bewijzen dat het niet om extra besparingen ging en dat deze hooguit honderd miljoen be droegen in plaats van „500 tot 700 a 800 mil joen". Uit het slotwoord van Den Uyl viel op te ma ken dat de mogelijkheid van een coalitie tussen PvdA en VVD voorlopig nog iets uit de fabelt jeskrant is, ondanks de wens van sommige soci alisten het CDA nu eens - na zestig jaar rege ren - buiten spel te zetten. Uit het slotwoord van Lubbers werd duidelijk dat de PvdA van goeden huize zal moeten komen om zich weer met het CDA te mogen verloven. Ruud Lub bers verschilt wat dat betreft niets van Van Agt. „Wij buigen niet naar rechts en niet naar links". Het centrum in de Tweede Kamer wordt krachtiger geleid dan zo kort na Aantjes' vertrek verwacht mocht worden. RIK IN 'T HOUT ADVERTENTIE MODERN KOKEN door Anne Krüger en Annette Wolter 1070 pagina's, 100 inspire rende kleurenfoto's, 60 illustraties alles over braden, bakken, stoven, smoren, grilleren, flamberen, diepvriezen enz. een tijdbesparende uiterst perfecte handleiding op culinair gebied een ideaal geschenk GROOT MEDISCH HANDBOEK vraagbaak voor het moderne gezin 235 illustraties en grafieken 352 pagina's in linnen band aanbieding aanbieding 50 takken van sport uitvoerig in het nieuwe SPORTBOEK formaat 29x22 cm een uniek handboek voor de sporter en ook voor de toeschouwer ANTIEK in woord en beeld. Door Anton van Oirschot een praktische handleiding voor antiek liefhebbers met aparte lijst waarop u de I», «fit* waarde van de afgebeelde x antikiteiten kunt aflezen Stuur mij aanbieding: I 1 l 2 I 3 l 4~| c Postcode/woonplaats - I sturen naar: Sijthoff Pers Extra, Antwoordnummer 17, 2280 WB Rijswijk. La 1 HA/ IG Als novum voor gaat partij- en regering- I4r Hua Guofeng een be- 1 <^an drie weken aan de ,acJ Westeüropese landen jrijk, West-Duitslapd, __ïnd en Italië (maar niet ^let Vaticaan) brengen. Nederland voert zijn Mn niet. „Ik wil zelf al- Mnen bekijken, wat te heeft met jullie erva- op economisch, wetens ilijk en technologisch zo verklaarde pre- lua in een donderdag in 1 verschenen interview. »n een betere indruk te In van wat de werkelijk- |n ontwikkelde landen betekent, zodat ik inspiratie kan opdoen voor het moderni seringsprogramma, dat mij voor China voor de geest zweeft". Nederland en Denemarken hebben pas de Chinese vice- premier en minister van land bouw, Wang Shang-rong, op bezoek gehad. Donderdag werd hij in Brussel ontvangen door Europese landbouwcom missaris Finn Olav Gunde- lach. Op zijn reis wilde hij zich op de hoogte stellen van de Europese landbouwpolitiek. China wenst ook zijn uitvoer vjyi bepaalde landbouwpro- dukten, zoals van champig- nonconserven, uit te breiden. Hoofddoel van de reis van Hua is uitbreiding van de eco nomische samenwerking. Deze moet volgens de Chinese pre mier zijn land helpen om zijn achterstand tegen het jaar 2000 te hebben ingehaald en een einde te maken aan zijn ar moede. Chinese functionarissen die verantwoordelijk zijn voor de ontwikkeling van de economi sche contacten met het westen, hebben grote hoop gevestigd op de reis van Hua. Hun werk zou makkelijker worden, als „voorzitter Hua" met eigen o^n heeft gezien, hoe het er in hoogontwikkelde industrie landen aan toe gaat en welke mogelijkheden voor samen werking deze bieden. Hua Guofeng, 58 jaar en vanaf het najaar van 1976 „nummer één" in Peking, was vorig jaar reeds in Roemenië, Joegosla vië en Iran. De daarbij opge dane ervaringen als internati onaal politicus op reis wil hij thans in Parijs, Bonn, Londen en Rome verdiepen. Voor het komende jaar staat een reis naar Japan op het programma. Reiservaring in het westen heeft in de Chinese top tot dusverre alleen de „nummer twee", vice-premier Deng Xia oping. Hij werkte begin dit jaar in de Verenigde Staten een programma af, dat va rieerde van gesprekken met president Carter tot bezoek aan een rodeo in Texas. De reis van Hua naar West- Europa is volgens Chinese waarnemers één van de hoog tepunten tot dusverre van de Chinese „realpolitik", die voornamelijk voortvloeit uit het overhoop liggen met Mos kou. Peking poogt, overal in de wereld, ongeacht ideologi sche verschillen, bondgenoten voor zijn politiek tegenover de Sovjet-Unie te vinden. Op deze wijze heeft China zich mqt de Verenigde Staten en Jqjpan kunnen verstaan. Toen Hua afgelopen zondag op een persconferentie in Peking pleitte voor een sterk en vere nigd Europa, had hij zonder twijfel de gedachte in het ach terhoofd, dat een dergelijk Eu ropa een bastion tegen het Russisch streven naar hegemo nie in dit gebied zou kunnen zijn. Een dergelijke politieke overweging van Peking vorm de naast handelspolitieke be doelingen reeds de achter grond voor het sluiten van een overeenkomst tussen China en de EEG in april 1978. Hua begint zijn reis komende maandag met een bezoek aan P^wjs. Dit is niet toevallig; waht op deze wijze dankt Chi na achteraf voor het feit, dat Charles de Gaulle in 1964 op de bres ging voor het aankno pen van diplomatieke betrek kingen met Peking, toen ande re grote westelijke landen daartoe nog niet bereid waren. Hoezeer functionarissen in China, zo is in elk geval West- duitse bezoekende politici en zakenmensen de afgelopen tijd gebleken, ook aandringen op uitbreiding van de economi sche contacten, al te hoge ver wachtingen hoeft men daar in het westen niet van te hebben, want Peking heeft enige maanden geleden zijn aanvan kelijk misschien te hoog gegre pen plannen deels herzien. In de komende drie jaar moet de Chinese economie zich op de jongste aanwijzing van Hua eerst op haar eigen krachten bezinnen, haar reserves na gaan, voordat zij. met behulp van machines uit het westen sterker aangezwengeld zou moeten worden. Kennelijk doel van deze maat regel is ook het voor een deel adembenemende tempo van de veranderingen op maatschap pelijk gebied in het „Rijk van het Midden" iets te verlagen. Vertegenwoordigers van de linkervleugel van de partij, waren echter opvallend afwe- z^bij het vertrek van Hu^uit

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9