Politieke tegenstellingen kenmerken begrotingsdebat WONINGWETWONINGEN KOOP VOOR BEWONERS TE Raad van State heeft lot van flats studenten Kaiserstraat in handen Tweesla ch tige sater in Het nest Derde dinsdag in oktober Wereldspaardag LISSESE PROGRESSIEVEN PROTESTEREN TEGEN 'CDA-TIENTJE' Kle u ter school Hummelhor in nieuw jasje -E6I0 LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 LISSE De Lissese progressieve partijen hebben in de gisteravond gehouden laatste ronde van de begrotingsbehandeling, aan gekondigd bij de provincie beroep aan te zullen tekenen tegen de verhoging van de gemeentelijke bijdrage aan openbare ba sisscholen met 10 gulden per leerling. Een raadsbesluit dat eerder in de vergadering op voorstel van het CDA genomen was. Deze partij kwam met dit voorstel omdat dat eenzelfde verhoging van de Lissese bijdrage aan het bijzonder onderwijs im- iliceert, om deze groep van christelijke asisscholen niet achter te stellen. Aardig detail is dat de Schoolraad voor het open baar onderwijs het gewraakte tientje hele maal niet wil hebben. De openbare scholen vinden dat ze goed ond kunnen komen met de gemeentelijke bijdrage per leerling. Het CDA komt nu toch met het voorstel om het bedrag met 10 gul den per leerling te verhogen, alleen om hun eigen bijzonder onderwijs te kunnen spek ken", zo stelde een brieseqde Prins (PvdA) die het CDA beschuldigde van onbehoorlijk bestuur. „Jaren geleden hebben wij eens ge probeerd om het bedrag per leerling te ver hogen, toen het werkelijk nodig was voor het openbaar onderwijs. Nu komen ze ineens zelf met het milde voorstel....gewoon omdat ze dat tientje zelf nodig hebben". Ook binnen het college van burgemeester en wethouders had men over deze affaire na een schorsing van de raadsvergadering, geen overeenstemming kunnen bereiken. CDA- wethouder Van der Berg stemde met zijn fractie mee, terwijl zijn partijgenoot, wethou der De Kort en VVD-wethouder mevrouw Meulemans tegen het CDA-voorstel bleken te zijn. De begrotingsvergadering waarin een mon delinge discussie over de algemene, politieke beschouwingen gehouden werd, stond nogal opvallend in het teken van de bezwaren die de politieke partijen tegen elkaar hebben. CDA-fractievoorzitter Smith sprak aan het begin van de raadsvergadering zijn teleurstel ling uit over de houding die de progressieve partijen innemen tegeh het CDA en het colle ge van b en w. Niet veel later zou PvdA- woordvoerder Prins burgemeester Berends 'een verlicht despoot uit de vorige eeuw' en 'oerconservatief' noemen. Dit dan naar aan leiding van de wijze waarop de progressieve fracties informatie krijgen uit het college en de manier waarop de progressieve partijen door de raadsvoorzitter te woord gestaan worden. Belastingplan Aan het slot van de begrotingsbehandeling zegde het college toe een door het CDA ont worpen belastingplan te zullen bestuderen. In de volgende raadsvergadering wil het ge meentebestuur met concrete voorstellen ko men over onroerend-goed-belastingen. Het CDA-plan voorziet in een jaarlijkse trendma tige verhoging van de gemeentelijke heffin gen. Het VVD-raadslid Robertus beijverde zich voor betere huisvestingsmogelijkheden voor jongeren in Lisse. De heer Robertus stel de voor om een aantal gemeentelijke flats in twee woningen te splitsen voor jongeren en ook leegstaande bollenschuren in het cen trum van Lisse geschikt te maken voor bewo ning. Beide wethouders De Kort (Openbare werken) en Van den Berg (Volkshuisvesting) bestempelden de liberale plannen als 'duur' en 'technisch niet uitvoerbaar'. Wel wil het college bekijken of er in het woningbouwplan Meerenburgh nog wat extra woningen voor jongeren gerealiseerd kunnen worden. Crescendo rekt s holle zaal EIDEN Het Leids ^erette- en muziekgezel- Je()ap „Crescendo" trok rz 'tera vond een zeer volle ojai met het door hem ge belde en gezongen muzi- le blijspel „In het Witte ard". De muziek was n o.m. Ralph Benatzky n van vele andere oper- eprominenten. De or- \stleiding was in de be- tepuwbare handen van de <- er Van Strien, voor de z. jie zorgde Maup Bak- i hele gebeuren kwam nder uit de verf dan vo- 'jaar het geval was, maar bleef genoeg amusants t voor het meelevende e' bliek. De kostuums wa- kleurig, de spelers vaak rtverwarmend. Dat 2. rescendo" een enthousi- kern van spelers en ïgers heeft, en een zich Uedig inzettend orkest, n|n men duidelijk merken i het ontspannen en leu- samenspel. t verhaal bevatte alle no- operette-elementen: Gasthof, ondanks de ti- lm Weissen Rössl" ge- Jj$md, verschillende (aan bande) liefdesparen en de dige verwikkelingen om einde niet te snel te la- komen. Als acteurs vie- vooral de 1abri kan t- i -on derkleding-met- rritssluiting op en zijn Charlotte oftewel Piet 11 de Kraan en Tonny ™glder. Met een uitzonder- vanzelfsprekendheid ze de personen die ze •elden. Ook Waldi, de 'ptische piccolo, een rol Lydia Koppers was ertuigend. zangers en de musici en een goed evenwicht bewaren. Alles was goed orbaar; de verstaanbaar- id kwam wel eens in het i Irang door de taalbarriè- Het steeds van taal moe- t wisselen was wel een uikelblok. ch werden er vokaal ge il goede prestaties gele- 3. rd. De hoofdrollen wer-> 4 i gezongen en gespeeld ROELOFARENDSVEEN De raads commissie financiën heeft gisteravond een voorstel van de heer J.W. Kret overgenomen om woningwetwoningen te verkopen aan de bewoners. Dit voor stel kwam tijdens de behandeling van de overdracht van de gemeentelijke woningwetwoningen aan de woning bouwvereniging 'Alkemade'. De heer J.W. Kret wil voorts dat de gemeente raad in zijn beleidsnota aangeeft, wel ke woningen tot 1 januari 1983 voor verkoop aan de bewoners in aanmer king kunnen komen. Gaat de gemeen teraad hiermee akkoord dan is het laatstë woord aan de minister van V olkshuisvesting. Het verkopen van de woningen hangt mede af van het resultaat van de wonin genquête die op het ogenblik wordt ge houden. De toegezonden formulieren aan gaande dit onderzoek, moeten uiterlijk 14 november worden teruggezonden. De raadscommissie had gisteravond wei nig moeite met het verlenen van subsidie in de restauratiekosten van de Remon strantse kerk te Oude Wetering. Het rijk draagt vijftig procent aan de restauratie kosten bij, de provincie tien procent en de gemeente dertig procent welke zij via een verhoging van de uitkering uit het Ge meentefonds weer terugkrijgt. De Remon strantse Broederschap moet dus zelf nog tien procent bijdragen met een bedrag dat niet voor subsidie in aanmerking komt. Een totaalbedrag van 120.000 gulden. De heer W. Nugteren verkondigde „Het is een mooi monument dat voor de toekomst bewaard moet blijven". De heer J.W. Kret had gisteravond kri tiek op de salariëring van de gemeentelij ke logopediste. Het door de gemeente voorgestelde salaris is volgens de heer Kret veel te hoog. „Bij de gemeente wordt een logopediste beter betaald dan bij de schoolartsendiensten", aldus het commis sielid. De heer H.M.L. van Duijkeren, voorzitter van de raadscommissie finan ciën, antwoordde „Het salaris van de logo pediste is berekend volgens de maatstaven de provincie". Het salaris van de tweede gemeentelijke logopediste wordt volgens dezelfde schaal berekend. De heer Kret was toch niet geheel gerust gesteld en de heer Van Duijkeren beloofde dan ook zich nog eens nader te laten informeren. De zestig woningwetwoningen aan de Rembrandt van Rijnsingel en de Lucas van Leijdenlaan en omgeving krijgen een wijziging van de nok-constructie. De pro blemen (lekkages en dergelijke die zich vooral in de afgelopen winter voordeden) zijn het resultaat van een slechte bouw. De aannemer is met de gemeente overeen gekomen dat beide de helft van de te ma ken reconstructie-kosten op zich nemen, wat voor Roelofarendsveen neerkomt op een bedrag van 13.500 gulden. Een scène uit het muzikale blijspel. door Rina Viele (als de waardin Josefa) en Johan van Gaasteren (als de op Jo sefa verliefde ober), een zeer volumerijke tenor Vermelding verdient ook Nel Boelee, die de vrouwe lijke postbode speelde. Ze had een erg warme stem, die helaas niet overal even sterk was. Morgen zal er nog een voorstelling gege ven worden, ook in het An- tonius clubhuis. VEREN A KOPERDRAAT Rechten voor Zweedse kinderen STOCKHOLM Zweedse kinderen krijgen het recht hun ouders uit de ouderlijke macht te laten ontzetten, wanneer een gisteren door een regeringscommissie in gediend wetsontwerp inzake de rechten van het kind kracht van wet krijgt. Eer der dit jaar werd het slaan van kinderen door hun ou ders onwettig verklaard. De nieuwe wet zal slechts in bepaalde gevallen van toepas sing zijn. Het is uiteraard niet de bedoeling dat een jongetje van zes jaar, die ruzie met zijn ouders heeft gehad hen nu zo maar uit de ouderlijke macht kan laten ontzetten. Maar een driejarig kind in een pleegte- huis kan dit wel, wanneer zijn ouders geen enkele belangstel ling voor hem tonen. Het is ook niet de bedoeling dat de problemen van de puberteit van de huiskamer naar de rechtzaal worden gesleept. VERHUIZINGEN in binnen- en buitenland onder garantie JAN VAN DUUREN MIDDELSTE GRACHT 36 LEIDEN TEL. 12.54.68-12.40.60 Verwarmde bergplaats voor inboedels. LEIDEN Sater maakt een merkwaardige ontwikkeling door terug naar het burgermanstoneel. Met „Het nest" van Franz Xaver Kreutz heeft de groep gekozen voor een stuk dat niet meer gericht is op het overtuigen van het publiek van het eigen standpunt; het stuk dat in Sater gisteravond in het LAK speelde toonde een echtpaar dat in zijn rust en idealen verstoord wordt, zonder dat het publiek een grote lijn aangeboden kreeg. Allereerst wordt de kneuterigheid van het gezin uitgebeeld („ons kind hoeft niet in tweede-hands spullen op te groeien"), die de man aanzet tot het maken van overuren. Die overurep bestaan uit het klandestien lozen van gif in een meer, waarin la ter de vrouw en het kind gaan baden. De man wil zichzelf en zijn werkgever aangeven bij de politie, maar zal uiteindelijk kie zen voor de veilige anonimiteit. De beide spelers wisten niet goed raad met het neerzetten van de personages. Enerzijds noodde het stuk tot episch en bondig spelen: het giflozen en het baden van de vrouw met kind, en la ter van de man, werden afstandelijk getoond door middel van dia's en luidsprekerstem. Geen spannende, met emoties geladen scènes op het toneel, maar koele plaatjes. Ook werden bepaalde conflicten tussen man en vrouw niet helemaal uitgewerkt, zodat ze niet geheel tot een climax leidden. Aan de andere kant was er weer voldoende stof vcor realistisch spel: de situaties werden persoonlijk op de man of vrouw ge speeld. Er waren voldoende details in de tekst die aanleiding konden geven tot het doorleefd neerzetten van de personages. Deze tweeslachtigheid resulteerde in voortdurende aarzeling bij de spelers over de te gebruiken speeltrant. Zij speelden traag en zwaar, niet geheel in het personage, maar ook niet er helemaal los van staand. Het dekor was uitgebreid, redelijk ingenieus en tevens gesti leerd. Alleen werd in het spel het gebruik van het grote dekor niet gerechtvaardigd. Het lijkt erop dat men het dekor gebruikt heeft enkel vanwege de mooiigheid ervan; lang niet alle mogey lijkheden werden uitgebuit. Ook hier weer het realistische van de redelijke volledigheid van het dekor tegenover het episché van de stilering in kleur en vorm. In zijn algeheel een twee slachtige voorstelling. Jacqueline Mahieu Wethouder D.J. Tesselaar en Juf Van der Weele met enige kleuters voor het ter gelegenheid van de opening door de kinderen zelf gemaakte wandkleed. LEIDEN Wethou der D.J. Tesselaar heeft gisteren, door vanuit een trapauto een ballon door te prikken, het nieuwe gebouw van de open bare kleuterschool 'Hummelhof' geo pend. De nieuwe school grenst aan de lagere school 'Apolio'. Doorstroming van de kleuters naar de aan grenzende basisschool had ook al plaats, toen de peuters nog in het noodgebouw aan de Jacob van Cam- penlaan waren onder gebracht. De integra tie tussen kleuter- en basisschool kan nu nog sneller op gang worden gebracht. De bouw van de nieuwe kleuterschool is in maart van start ge gaan en de uiteinde lijke kosten liggen rond de zeven ton. De 'Hummelhof' telt, over drie lokalen ver deeld, gemiddeld vijf endertig leerlingen. Van de drie lokalen, was er één reeds aan wezig. Twee leidsters, mevrouw R.M. van der Weele en me vrouw P. de Graaf zijn verantwoordelijk voor het wel en wee van de vijfendertig kinderen. De beide leidsters onderhouden nauwe banden met de Apollo-school. Bin nenkort heeft er zelfs uitwisseling van leer lingen plaats: de kleu ters krijgen een uur per week creatieve vorming, terwijl de kleuterjuffen zich dan muzikaal over de leerlingen van de la gere school ontfer men. De leerlingen van de basisschool kregen gisteren tij dens een door de leer krachten georgani seerde spelletjesdag alle gelegenheid om met de kleuters ken nis te maken. eslaagde fuziekavond Zevenhoven ^VENHOVEN De 'istelijke basis- en kleu- chool hebben gistera- jjjtf een geslaagde mu- 4 'iavond in het dorp- iis van Zevenhoven ge- 'en. De opbrengst van i avond is voor de 4-jari- Evelyn uit Guatemala, door de twee scholen geadopteerd. personeel van de twee OJplen leidde de avond in het zingen van de canon alom chaverim", waarna irse leerlingen en ouders hun muzikale kunnen gaven. De 11-jarige Oeds Middelkoop voerde een atine op blokfluit uit. Pia Dam zorgde voor de pia- egeleiding. Zij had ook de o'ing bij het optreden van meisjes- en kinderkoor. "cel Oskam bracht twee 0(kken op de bugel. Hierbij T'd hij op orgel begeleid r de heer J. Kroon. Een ge- 1 dig applaus was er voor J Uterleidster Pia van Dam lat zij de „Fantaisie-Im- roptu' van Chopin had ge- eld. ADVERTENTIE Met sparen, altijd geld achter de hand! 16 oktober is het weer Wereldspaardag. Kom langs bij een van onze kantoren, want daar ligt de gloed nieuwe kalender 1980 die in het teken staat van de EEG-landen. Voor de jeugd hebben we een knaller van een kalenderposter. En, Nutsspaarders, de kalender kost u niets. Over sparen gesproken LEIDSE SPAARBANK S LEIDEN De gemeente Leiden en de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) hebben zich gezamen lijk bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State geweerd tegen de bezwaren van de vereniging van de Pieters- en Academiewijk en het wijkcomité Vreewijk om in de Kai serstraat studentenflats te bouwen. De wijken hebben de Raad van State verzocht de bouwvergunning die af gelopen maand juli aan de SLS werd verstrekt, te schorsen. Tijdens de be handeling van dit verzoek gister middag in Den Haag hebbèn wethou der C. Waal voor de gemeente, mr. E. Sprey als advocaat van de SLS en de heer T. van Rij namens de wijken hun verschillende standpunten over deze kwestie andermaal duidelijk kunnen maken. Het is niet de eerste keer dat de afde ling Rechtspraak van de Raad van Sta te het verzoek tot schorsing voor het verlenen van de bouwvergunning van uit de Pieters- en Academiewijk mocht ontvangen. Een verzoek dat verleden jaar juli door de Raad werd ingewilligd ten einde de gemeentelijke commissie ^voor de bezwaarschriften in staat te ^tellen de affaire diepgaand te doe^ be handelen. Enige tijd later had de com missie haar adviserende taak volbracht en sprak een negatief oordeel over het verlenen van de bouwvergunning uit. Op een groot aantal punten was de commissie het niet met de gemeente eens over het bouwplan dat de SLS had ingediend. Medio juli van dit jaar be loofde de gemeente studentenhuisves ting het plan, zij het in sterk gewijzigde vorm, toch goed te keuren en er mid dels het verstrekken van een bouwver gunning haar fiat aan te verlenen. In de zaak die gisteren speelde, vond min of meer een herhaling plaats van wat in het verleden door de verschil lende partijen ook al meerdere malen te berde was gebracht. Zij het dat er nu een duidelijker beeld van de betreffen de belangen werd geschetst. Van Rij van de Pieters-en Academiewijk onder streepte andermaal dat een studenten flat in welke vorm dan ook in de Kai serstraat niet op zijn plaats is. B en w wijken af van het advies van de com missie voor de bezwaarschriften. Wat in strijd is met een behoorlijk bestuur. De gemeente heeft het aantal parkeer voorzieningen dat vanwege de bouw in de Kaiserstraat dient te worden aange bracht verkeerd ingeschat, en komt op een veel te lage raming uit. De hoogte van het gebouw klopt niet. In dergelij ke bewoordingen liet de vertegen woordiger van de wijken. Van Rij, zich uit over de handelswijze van de ge meente in deze kwestie. Van de 189 kamers (wooneenheden) die in het oorspronkelijke plan waren gepresenteerd, zijn er inmiddels door de veranderingen die de gemeente de SLS heeft opgelegd nog maar 134 over. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) vond het daarom dan ook een vreemde zaak dat Van Rij en de zijnen staande bleven houden, dat de gemeente het advies van de bezwaarschriftencom missie aan haar laars heeft gelapt. De wethouder stelde verder, dat het be bouwen van open plekken in de bin nenstad vanwege de woningnood steeds urgenter dreigt te worden en dat wel erg zonde zou zijn, als de gemeente het bouwplan voor de Kaiserstraat door deze kwestie van de baan zou moeten vegen. Het verwijt van de vereniging en het Vreewijk-comité dat het plan in strijd zou zijn met de bepalingen uit de bouwvergunning legde Waal naast zich neer. „Als gemeente kijk je nu eenmaal anders tegen een bouwverordening aan dan als bewoner van een wijk. Het gaat erom zo soepel mogelijk de voorschrif ten, vooral in oude binnenstadswijken, te hanteren, want anders kan er in der gelijke wijken nergens meer worden gebouwd," aldus de wethouder. Advocaat Sprey namens de SLS was het geheel met de heer Waal eens. Sprey verweet de Pieters- en Acade miewijk weinig realiteitszin te hebben. Hij vond dat de wijk op geen enkele manier in zijn belangen geschaad zou worden als de bouw van de studenten flats doorgaat. Het' parkeerprobleem zag hij grotendeels opgelost doordat een belangrijke vleugel van het gebouw (55 appartementen) inmiddels door de aan gebrachte wijzigingen in het origineel volledig is gekortwiekt. Indien de afde ling Rechtspraak van de Raad van Sta te mocht besluiten de schorsing te ver lenen, hetgeen neerkomt op een totale omverwerping van het plan, dan zou de SLS voor grote problemen worden geplaatst. De kosten voor de verwer ving van de grond in de Kaiserstraat, inclusief een gedeelte van het rentever lies dat al is geleden, bedragen onge veer acht ton. „Als de schorsing door gaat", zei Sprey, dan kan de stichting het wel vergeten en dan heeft Leiden er weer een rotte kies in zijn binnen stad bij." De Raack^an State doet vrijdag 19^kto- ber om nen uur uitspraak.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3