term VEKS.TE wordt wat gelachen in if immense rijk 77 De Grote lerganger Mao ogen waarneemt op het zorgvuldig afgezette parcours, dat in het onmetelijke Chinese Rijk voor buitenlandse pottenkijkers is uitgezet vijf procent slechts van het totaal). Zo passeer je in eikaars kielzog allemaal dezelfde controleposten: Kanton, Sjanghai, Tientsin, Peking, De Verboden Stad, het Zomerpaleis, de Ming-graven, de Grote Muur, een commune (want een Chinese zeug met jongen is ook nooit weg), een tapijtfabriek, een atelier waar dikbuikige Boeddha's uit jade gebikt worden, twaalf banketten, drie hotels en honderdentien keer het glas geheven en gèdronken op de vriendschap. En met de smaak van zoete wijn nog in je mondholte moet je nauwelijks bekomen van je eerste verbijstering alweer afscheid nemen van je gidsen op de kade van Tientsin. Een warme hand van meneer LI, een warme hand van meneer Po. Vriendschap, vriendschap. Nooit vlogen de witte duiven lager dan op dat moment. Maar wacht eens even. Hoe zat het ook alweer met de individuele vrijheid van die 900 miljoen Chinezen; mogen ze in eigen beheer meer doen dan dromen? En waarom zijn de meeste muurkranten alweer verdwenen? En is er nu werkelijk geen Chinees die 's zondags voor de verandering eens een andere broek zou willen aanschieten dan die onwijze, groene of blauwe Mao-hobbezak? Hallo meneer Li, bent u daar nog? Meneer Po? Ik heb in die paar dagen tienduizenden lachende gezichten gezien. En die slag is inderdaad voor u beiden. Dat geef ik zonder meer toe. Maar het is me nog steeds niet duidelijk wat er te lachen viel. Was het de lach van een boer met kiespijn die ik hoorde? Was het misschien de lach van een te vroeg geboren kind, met een hand die zo beschamend gauw gevuld Is? Het kan ook nog de lach zijn geweest van mensen bij wie het huilen eigenlijk nader stond. Ik zit met al die vooroordelen, meneer LI, meneer Po. Ik ben als een gans met de lauwe westenwind meegedreven en ik zit tot aan mijn strot volgepropt met welvaart. Jullie hebben toch ook mijn éénogige reflexcamera gezien en mijn kalfslederen paraattas barstensvol voorzetlenzen. Nou dan. En wat te denken van mijn Ray Ban-bril, toch nog altijd 150 gulden in de uitverkoop. Is dat wat of is dat niks? En wachten jullie nou eens even. Als de heren de moeite nemen even mee te komen naar mijn hut op de „Aquamarine", dan kunnen ze mijn kleren zien. Een kast vol. En dat is nog maar de helft van wat ik thuis heb. Broeken, vesten, sweaters, riemen. Het nieuwste van het nieuwste. En wat zetten de heren Li en Po daar tegenover? Als ik zo vrij mag zijn. Nee, nu Is het uw beurt om de waslijst in te vullen. Grote sprongen voorwaarts maken zonder er zelf een cent wijzer van te worden. Voor nop kan ik ook de schoorsteen laten roken. En honderd bloemen laten bloeien en dan achteraf merken dat het aronskelken waren op je eigen graf. Kun je daar even trots op zijn. Ik vind als er nou één recht heeft om te weten waarom ik zoveel lachende gezichten heb gezien in de afgelopen dagen, dan ben ik dat toch wel. Of lachen jullie me soms uit? Is dat de grote truc van de Chinezen? Lachen jullie me midden in mijn gezicht uit? Proclamatie Met een krop vol woede sta ik aan de reling en zwaai ik naar meneer Li en meneer Po, die meters onder me in de diepte lachend mijn groet beantwoorden. Vlak voor dat spandoek met sierlijke letters Welkom aan onze vrienden van het ss Aquamarine". Drie uur geleden liep Ik nog op het T'ien An Men Op Marken in Nederland zou je er de voorkeur aan ge ven je met een zwaar doorpekelde visserapet op te la ten portretteren voor het nederige huia van Sijtje Boea. Altijd leuk voor later, nietwaar? In Peking kon Leo Thuring het niet laten zich onder het wakend oog van de Grote Roerganger te laten vangen onder zijn pet. Plein te zoeken naar het balkon van het Keizerlijk Paleis, waarop een boerenzoon uit Sjau Sjang ten zuiden van de havenstad Han Kow aan de rivier de Jangtse in de provincie Hoenan op 1 oktober 1949 de Volksrepubliek China uitriep. Zijn stem trilde toen hij zijn proclamatie voorlas, wisten journalisten later te melden. Door zijn getrouwen werd hem die onzekerheid van harte vergeven, want zij wisten hoeveel bloedgeld er inmiddels betaald was om die ene man daar op zijn geïmproviseerde troon te zetten. Miljoenen hadden de veldslagen en de heroïsche mars dwars door China, van zuid naar noord, niet overleefd, maar aan hen die na elke slachting waren overgebleven, hield Mao voor dat de essentie van een berg niet alleen zijn hoogte is. Zelf verloor de leider van dat gedecimeerde leger van vechtende nomaden zijn jongere broers Tse- Min en Tse T'an, zijn zuster Mao Tse-Hoeng en zijn eerste vrouw Yang K'ai Hwei. En Mao sprak: „Er Is geen mens in de wereld die luistert naar de woorden van iemand die de slag niet gewonnen heeft. Natuurlijk zijn er door ons veldslagen verloren. Maar het is de kunst er voor te zorgen dat je er altijd net een paar meer wint dan verliest". Het zou mij niets verwonderen als ik later hoor dat er een lach rond zijn mondhoeken op doorbreken stond, toen hij dat zei. LEO THURING or kort was de Chinese publiek vrijwel herme- gesloten voor Westerse ijkers en alleen bevrien- itici, zakenlieden en een vol avontuurlijke toeristen Kans om door de mazen jt bamboegordijn te stip ends kort waait echter over duidelijk voelbaar de bries m nieuwe Pekinese lente: r is op een kier gezet en lelingen zijn weer welkom Klein deel van het onme telijke land. Naast reizen per trein, vliegtuig en hovercraft is er nu ook de exclusieve mogelijk heid om per luxe cruiseschip China te verkennen. Tot dit jaar kregen cruise-rederijen slechts mondjesmaat toestemming voor bliksembezoeken aan Sjanghai, maar de jonge Griekse reder Phi lip Kavounides keerde uit Peking terug met de toestemming op zak voor een geregelde 14-daag- se droomcruise aan boord van de Aquamarine tussen Hong- EEN KLEINE REISTAFEL DOOR LEO THURING IG De Grote Roerganger: onweerlegbaar food. Maar even onomstotelijk en ;baar leeft hij tegen de verdrukking in nog voort op drukke kruispunten in China, lij zijn langsfietsend volksleger glimlachend g wijst naar het proletarisch Walhalla, al in de hal van het Centraal Station van wordt de reiziger uit Tientsin fronteerd met twee enorme ihilderingen. waarop hij, omringd door 'eede-keus-mandarijnen zijn opwachting Men krijgt de indruk dat hij door de ttist met alle egards is behandeld en dat voorwaar niet geringe postuur tot he proporties is opgeblazen. Maar toen )t resultaat getoond werd, hield zijn ering toch niet over. Ier, in 1958, had e-toeng, de Grote j nger, tijdens een ie over de benepen - oering der Chinese mars zijn beklag „De Chinezen", hij toen bitter op, aan gewend voor t8 spelen. Het is i willen voortgaan t verlenen van liensten. Als schilders en maken van mij met Stalin, dan ben net iets kleiner dan En toornig voegde og aan toe: lings heeft ons volk kbaar geschikt i geestelijke druk Sovjet-Unie", nu achteraf te beweren dat Mao aan zou hebben int om zich ellijk na die \k onder eling van een logarts te stellen, ij toch van het hart in deze stationshal behoorlijk aan zijn m is gekomen. Bij seren van de borden langs de m ing Avenue en op n An Men Plein kan m trouwens ook naar over het hoofd or de ogen gesloten len. it toch ook een kant uitkijken", vellicht iemand end op. Maar daar Tien bitter weinig Want in de gevallen wordt ook it straatbeeld >t door een engalerij, waarin 1ao ook Marx. Lenin en Stalin 1 worden. vijf repeterende iIers in het centrum ring is Mao mij <g het meest hiek. Wellicht komt r zijn ronde appel- idie een intense, etse gezelligheid sn. Zo'n tevreden 1 zalje niet gauw maken 1 daardoor al gauw. ~~t>et me denken aan r eraalmoezenier in ste grijs, die het Cr heeft met zijn ïtige hap en het Jsgedichte charisma ns in het openbaar Welliseren. Dat iJao in zijn -bette leven - »s herhaaldelijk Als de 900 miljoen den het naar zijn weer eens te bont .ligemaakt met zijn 1 nsverheerlijking, d hij haastig een li ie uit een bevriend gaf hij zichzelf er n langs. „Ik heb vechten verloren", dan, „en niet weinig begaan. Maar door misstappen ben ik evoed. Eens uwde men mij als eddha en dichtte ij een superieure t toe. Maar toen het wam, werd Boeddha ie latrine gespoeld i ik hij aan alle pas later, tijdens 'te Mars, hebben ze Heer uitgehaald en °eld. En sindsdien *id ik weer een Tame geur". - yn tekst klinkt al jen stuk 'wenwekkender dan kong, Kanton, Sjanghai, Hsinki- ang en Kobe (Japan) v.v. Vanuit de Chinese havensteden worden ontdekkingstochten georgani seerd door het binnenland. On der de eerste gasten die deze gloednieuwe reisroute verken den, was ook verslaggever Leo Thuring, die in een serie reporta ges onder het motto „IN DE VER STE VERTEN" zal verhalen, hoe hij gevaren is. Op het T'ien An Men Plein, dat als een immens wak in het centrum van Peking ligt, valt het mausoleum, waar de Grote Roerganger in zijn glazen schrijn de jongste dag verbeidt, ala een groot uitgevallen transformatorhuisje in het niet. Lange tijd was dit praalgraf voor het publiek gesloten en vermeende Chinakenners beschouwden dat als het zoveelste bewijs, dat de persoonsverheerlijking van Mao langzaam maar zeker werd afgebouwd. Sinda mei van dit jaar is het mausoleum echter plotseling weer opengesteld. de hete banbliksems van een heerser die hoe dan ook altijd gelijk wil hebben. In dat verband heb ik overigens niet zijn buurman Lenin op het oog, want op de schutting oogt hij vriendelijk, als eèn broer van Joop den Uyl, die inderhaast een vrijgesteld sikje heeft laten groeien om toch die baan bi) het buurthuis maar niet mis te lopen. Nee, met hem moet het ook beslist excellent kersen eten zijn. Wat Engels betreft: ik heb hem nu al zeker dertig keer gezien, maar ik kan van die man nog steeds geen pap maken. Goed, hij lijkt uit de verte op de SR V-man die in onze wijk huisvrouwen een tijdrovende gang naar het winkelcentrum bespaart. Maar zo'n constatering bewijst met permissie ook zo weinig van 's mans karakter. nieuwe sprong voorwaarts. Tijdens de conferentie van Tsjengtoe in 1958 waarschuwde hij immers al: „Toen Kroetsjev met zijn knuppel Stalin dood sloeg, was een meerderheid binnen de Chinese partij het daar niet mee eens. Er waren echter ook enkelen die voor de druk van buiten bezweken en de persoonscultus voor Stalin wilden afschaffen. Dat was een grove fout. Er zijn immers twee soorten persoonscultus, die men nimmer met elkaar mag verwarren. De cultus voor de juiste opvattingen van Marx, Engels, Lenin en Stalin is juist, die moeten we dan ook eeuwig vereren. Als wij hen niet zouden vereren, zou dat heel erg zijn. Want de waarheid was in hun handen. Waarom zouden wij hen dus niet vereren? Een groep moet zijn leider vereren, maar niet de fout begaan hem onberaden en blindelings te volgen. Dat soort cultus is onjuist. Het probleem is dus niet de persoonscultus maar of deze met de waarheid overeenstemt of niet". Dat was natuurlijk een hele goeie van Mao, want in een land waar slechts één man beschikt over de steen der wijzen, waarop de waarheid geijkt wordt, zit het altijd goed met de waarheden die verkondigd worden. Afgezet parcours Het is daarom ondoenlijk aan de waarheid van China te tornen. Je kunt het proberen, duizend keer, tienduizend vragen stellen, maar je loopt geheid te pletter tegen een grote muur van engelachtig geduld. De-waarheid is dat dacht je lange tijd wat je met je westerse Verkeerde keelgat Stalin daarentegen heeft alles mee om gelijk in je verkeerde keelgat te schieten. Uit vele geschriften waren natuurlijk zijn ongehoorde wreedheden mij bekend en dat zal mijn oordeel zeker hebben beïnvloed. Maar ook los van die gruwelijke ballast zit-ie me niet lekker. Hij doet me sterk denken aan hardvochtige lieden, die hun werkelijkheidszin enten op het feit dat ze nimmer van wijken weten. Het zijn deze steilewandrijders in de slangenkuil van de duivel die een weifelaar al in de eerste ronde van de sokken rossen en daarna nog enkele malen over hem heen denderen. En dat alleen orridat de weifelaar nog even wilde weten hoe het ook alweer zat met hun groot gelijk. Alsof het iemand met een groot geloof in zichzelf vrij staat een aarzelende buurman de hersens in te slaan met een statenbijbel of met de pillen van Marx. Nee, Stalin kan wat mij betreft vandaag nog uit dat rijtje verdwijnen. In het overgrote deel van de wereld zijn zijn contouren trouwens al uitgegumd, maar de leiders van de Chinese Volksrepubliek hebben hem tot nog toe ongemoeid gelaten. Weliswaar is de vriendschap tussen Rusland en China al jaren geleden in haat verkeerd, maar Stalin blijft buiten schot. Die hangt daar goed, denken de Chinezen met een groot gevoel voor betrekkelijkheid. Glazen schrijn Ik denk dat deze trouw door dik en dun, in voor- en tegenspoed, zeker ook het fiat van voorzitter Mao zou krijgen, wanneer hij zich uit zijn'glazen schrijn in het Mausoleum op het T'ien An Men Plein zou kunnen hijsen voor een

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19