ifente tot maarliefst m postgiro en rijkspostspaarbank Strijd om neushoorn in volle hevigheid ontbrand SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? Grote actie rond rinoceros moet voor schokeffect zorgen BELEGGINGSBEWIJZEN Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor éên of meerjaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7V2%~ 2 JR. 8 3 JR. 8V4% 4 JR. 8%% 5 JR, 9%% 6 JR. 9V4% Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's 'Naam: Postkode/Plaats: ll-SP-41 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. van de verklaringen voor jchteloze zoekacties is de jring van het ecologisch yicht. Droogte en erosie »r de oorzaak van, dat jks 50.000 hectaren land Meren in grote zandvlak te wilde dieren, bedreigd j honger en dorst, trekken bm naar andere plaatsen, nog belangrijkere verkla- [oor de speurtochten naar locerossen is echter te in de activiteiten van de |ropers. In het Tsavo- ark, eens het grootste re- voor deze dieren, we- fellingen uit dat van het to- jestand van tien jaar gele- jiog vijf procent over was. t>n het gebeuren, dat een jmmissie" rapporteerde ibied van 360.000 Inte kilometer slechts èên aros te hebben gesigna- De oorzaak van dit al: de Waanzinnige hoogten ge zwarte) marktnoterin- )an vermalen hoorns van arossen, waaraan een viri- versterkende kracht I toegekend. De prijs hier- ijper gram benadert zelfs jan het goud. de dood bekopen ushoorns moeten de aan jorens toegeschreven po- rversterkende werking dood bekopen. Zo in oosterse landen grif 10 gulden betaald voor yolkmes, waarvan het heft ikt is van keratine, de 'aaruit de hoorns be- Het geloof dat dit sier- de mannelijkheid naar "kende toppen voert, is zo als de wereld. Vooral in Jlidden-Oosten geldt zo'n die van vader op zoon als het meest begeerde isymbool. Daarnaast het gruis van de horens rkt tot toverdranken, •seltjes en wonderpoe- met hetzelfde stimuleren- ffect". Bovendien worden huisapotheken andere eitjes in reserve gehouden ledicijn tegen alle kwalen, [end van krankzinnigheid tot kiespijn. Het spreekt voor zich, dat de hoge prijs die voor de horens wordt betaald de jacht op de rinoceros tot een aantrekkelijke bezigheid maakt. Zelfs de als wildbe- schermers gerespecteerde Ma- sai-stammen, die rondom de Keniase wildparken leven, ko men daardoor in de verleiding om met één worp van hun gifti ge speer een klein fortuin te vergaren. Het gevolg hiervan laat zich raden: de neushoorn verdwijnt in een tempo, dat niemand ooit voor mogelijk hield. Zo is het aantal neus hoorns in Kenia nog net vol doende om één jaar te voor zien in de behoefte aan rinoce ros-hoorn van een lans als Je men. De grote sterfte niet alleen onder de neushoorns komt trouwens in veel delen van het Afrikaanse continent voor. De soldaten van de verdreven Oe- gandese leider Amin hebben met machinegeweren, raket ten, bazooka's en vergiftigde bananen hele wildparken uit geroeid. Vele honderden neus hoorns, olifanten, krokodillen en nijlpaarden zijn de laatste jaren omgebracht. De strijd krachten van Tanzania (de be vrijders van Oeganda) lieten Dorre woestijn Kenya, eens het paradijs van Afrika vol leeuwen, olifanten, giraffen, zebra's en antilopen, is binnen tien jaar een poel van ziekten en revoluties, een uitgemoorde, dorre woestijn". i (Uit zaak. Verder zijn in Kenia al stemmen opgegaan om de ri nocerossen voortaan te ont- hoornen en zodoende hun han delswaarde tot nul te reduce ren. Maar op de vraag of dan alle olifanten de slagtanden en alle leeuwen de klauwen moe ten worden uitgetrokken, kon niemand antwoord geven. De presidenten van Kenia, Tanzania en Oeganda zijn van plan de stroperij voortaan drastisch te bestrijden. Al ja renlang worden in de strijd te gen de stropers speciale briga des ingezet. Zij maken gebruik van kleine vliegtuigen (alleen in Tsavo zijn al 26 airstrips) en speciale patrouillevoertuigerr. Verder doorkruisen „War dens", parkwachters, de wil dernis. Een aantal van hen, ontslagen wegens wangedrag, behoort nu tot de meest ge vreesde stropers: zij kennen de locaties als hun broekzak. Oost-Afrika wil uitbreiding van het arsenaal. Kenia denkt nog 15 trucks nodig te hebben en er wordt gepleit voor het uit voeren van patrouilles in de kustwateren. Voorts is een nieuw communicatiesysteem op komst met 350 stations in wachtposten en voertuigen. En tot slot zijn „Rhino Action Groups" in het leven geroepen en komen alle nationale en in ternationale organisaties ter bescherming van wilde dieren in het geweer. Zo zou het World Wildlife Fund (Wereld Natuurfonds) bereid zijn om voor de eerste aanzet van deze actie vier miljoen gulden te re serveren. Intussen is men er al mee begonnen neushoorns uit de meest bedreigde wildpar ken en reservaten onder te brengen in gebieden, waar ze minder gevaar lopen. Toerisme De Keniase regering vecht overigens niet alleen uit mede lijden met de wilde dieren te gen de grootscheepse slach tingen. Eén levende neushoorn brengt het land op de lange duur namelijk veel meer op dan tien dode. Het is immers een kwestie van economisch zelfbehoud om van de wild stand te redden wat er nog te redden valt, nu het toerisme, na de koffiecultuur, Kenia*s tweede „industrie" is gewor den. De meerjarenprogram ma's voorzien voor 1983 in de overschrijding van het aantal van 500.000 bezoekers. Die toeristen komen vrijwel uitslui tend voor „het prentenboek van de jungle", de fotosafari, een vorm van toerisme die nog in zijn kinderschoenen staat. Een van de met het toerisme gepaard gaande uitwassen, de verkoop van wild-souvenirs, zoals armbanden van olifant- shaar en leeuwetanden, is door het exportverbod officieel voorbij. Maar de toeristen la ten zich, in hun onschuld, nog erg vaak illegaal te koop aan geboden souvenirs of van kunststof nagemaakte jacht trofeeën aansmeren. Om nog maar te zwijgen van de in Amerika en de Europese lan den regelmatig verschijnende advertenties, waarin zebra- en luipaardvellen en olifantshui den te koop worden aangebo den. De huiden van de neerge schoten dieren komen uitein delijk in West-Duitsland of de Verenigde Staten de landen waaruit veel van de safarigan- gers afkomstig zijn en wor den daar als haardkleedje in de huiskamers gelegd of wor den als mantel gedragen. Volgens hotelmagnaat Jack Block, vice-voorzitter van het Wereld Natuur Fonds in Kenia, zal men de rond de wildparken wonende Masai-stammen nau wer moeten betrekken bij alles wat in de parken gaande is. Zij hebben nu nog te weinig profijt van de toeristen, die voor de entree van de wildparken ove rigens een pittige prijs moeten betalen. In Masai Mara bij voorbeeld moet 6 gulden wor den betaald voor een volwas sene, 2,50 voor kinderen on der de zestien en dan nog eens 6,50 of 12,50 voor een auto, afhankelijk van de lengte. Intussen doen geruchten de ronde over grote voorraden slagtanden en neushoorn hoorns die in pakhuizen in Afri kaanse steden worden vastge houden, om zodoende de prij zen op te jagen en ze met nog grovere winsten te kunnen ver kopen. Maar van de vorming van nieuwe voorraden kan vooralsnog erg weinig sprake zijn. De neushoorn mag dan wel als een superminnaar be kend staan, hij is niet erg be kwaam in het voortbrengen van nakomelingen. Het neus hoornwijfje brengt gewoonlijk maar één keer in de drie jaar een baby-hifaru ter wereld. LEO J. LEEUWIS (Een aantal feiten is ontleend aan de maandbladen „Africa- na", „Safari" en „Swara"). Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren] die u 'jvoor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. .|0m vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt [genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment [van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. j; Zowel het gestorte bedrag als de totale rente Jkomen aan het eind van de looptijd vrij. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.258,48 8'/4% 5.000,- 6.342,40 8%% 4 JR. 1.000,- 1.398,68 83/4% 5.000,- 6.993,38 83/„% 5 JR. 1.000,- 1.556,35 9'/4% 5.000,- 7.781,75 9%% Een ontmoeting zich niet onbetuigd en namen onder meer de laatste witte "1 neushoorns van het wildpark Ruwenzori voor hun rekening. In Kenia, in het nationale wild park bij de hoofdstad Nairobi, liepen tien jaar geleden nog 15.000 zebra's rond, nu moet de laatste nul worden ge schrapt: 1.500. Ook de olifan ten gaan weerloos door de knieën. In Kenia is hun aantal, ondanks een totaal jacht- en exportverbod, teruggelopen van 120.000 in 1975 tot I naar ruwe schatting 18.000 op dit moment. Intussen is ook de jacht geopend op de laatste berggorilla's. Een nieuwe, wre de modegril heeft de in een grijns verstarde kop van deze aap toegevoegd aan de reeks van begeerde souvenirs. In heel het land zijn nog krap 250 van deze zeldzame dieren te vinden. De mensen die op fotosafari gaan naar Afrika, komen om de dieren in het wild te zien. Zij merken weinig van de grote moordpartijen en krijgen nog. een groot aantal giraffen, gnoe's, zebra's, olifanten, cheeta's, neushoorns en ande re dieren te zien. Maar die aanblik is bedrieglijk. In droge tijd verzamelt het wild zich bij de schaarse drenkplaatsen, die steevast door de busjes met toeristen worden bezocht. Handel Niet alleen de jacht, maar ook de handel in wilde dieren of -delen daarvan is een uiterst winstgevende bezigheid. Het is daarom niet vreemd dat de CI TES, de „Convention on Inter national Trade of Endangered Species", waarin 44 landen hebben besloten de verkoop van bedreigde diersoorten te gen te gaan, erg vaak wordt geschonden. Tot voor kort vol trok deze lucratieve handel zich vaak onder toezicht of ten faveure van veel Afrikaanse presidenten en/of hun familie leden. Zo eiste de voormalige keizer van de Centraalafri- kaanse republiek, Bokassa, het monopolie van de zeer winst gevende ivoorhandel in zijn land voor zich op. Iedere con* current werd met de dood be straft en een van zijn zonen, die het waagde voor zichzelf te beginnen, werd het land uitge jaagd. Bokassa dreef de ex port op van 51 ton in 1976 tot 150 ton vorig jaar en hij ver wachtte in 1979 de 200 ton te kunnen overschrijden. Zoals bekend werd hij, voor het een maal zo ver was, afgezet en moest hij vluchten. De westerse landen hebben overigens weinig aanleiding om de Afrikaanse landen verwijten te maken over de handel in (neus)horens en ivoor. Men maakt zich er in Oost-Afrika nogal boos over, dat het wes ten „ach en wee" roept over de slachtingen, maar er schijn baar toch wel aan wil verdie nen. Dit blijkt onder meer uit het .feit, dat België bekend staat als het land, waar ivoor uit Zaire zonder problemen kan worden ingevoerd en dat Frankrijk zonder meer bijna alle dieren van de CITES-lijst schrapte, toen Bokassa een lu cratieve import in 't verschiet stelde. Wanhopige pogingen Dierenbeschermers uit vele landen doen al geruime tijd wanhopige pogingen, om aan deze waanzin zowel jacht als handel een einde te ma ken. Was het een aantal jaren geleden de tijger die een appèl deed op het geweten van de wereld toen hun aantal ge slonken was tot 2.500 bin nenkort moet een grote actie rond de rinoceros voor een schokeffect zorgen. In Afrika is men, hoewel het misschien al te laat is, de strijd tegen de uitroeiing van de neushoorn alvast begonnen. President Daniel Arap Moi van Kenia heeft op 22 mei van dit jaar de totale bescherming van alle neushoorns afgekondigd en hulp gevraagd aan wie die maar bieden kan. Ook het Ke niase parlement kwam in het geweer, toen dezer dagen het zoveelste schandaal (illegale export van ivoor en horens ter waarde van ongeveer twee mil joen gulden) bekend werd. De volksvertegenwoordiging eiste van de verantwoordelijke mi nister een rapport over de hele geworden. Bij een telling, on langs gehouden, werd op een op pervlakte van dan vierkan- kilometer jw|A Om half zeven ver fijnt de zon achter een para lboom in het Tsavo-wildpark Kenia. Een eenzame giraffe «chijnt majestueus in het te- Jlicht van een vuurgloed, die 'f, wolken kleurt met goud, 'per en violet. Lenzen blin- i, sluiters klinken, de zeven altenden van het safaribusje ^dringen elkaar bij het open f, Deze dagsluiting heeft al ii instemming, behalve die i| de zwarte man achter het Sir. Terwijl het snel donker jdt blijft hij zijn jachtinstinct jspitsen op het betrappen ?fi een hifaru, zoals hij in zijn %hili-taal de zwarte neus- Jrn noemt. Zijn beroepstrots igekwetst, want weer is een voorbij gegaan, zonder dat 3het prijsdier aan zijn inter zonale passagiers heeft kun- *i laten zien. Bovendien kan "je omissie leiden tot een ider grote afscheidsfooi. far hij is niet de enige, die i deze zorgen zit. Honder- 'i zwarte zonen van Kenia -en zijn gevoelens. De bijna "indbare zwarte rinoceros iishoorn) bezorgt hun bijna '5| trauma.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17