Stal 'De Kromme' heeft nieuw toppaard in I Frankrijk gekocht Rini Wagtmans laat zich niet langer in de maling nemen Europese top in Prijs der Giganter mathijs lange in paarden (bloemen) 'DE J renner] zullen zonder; pardon moeten luistef gondar grote broer voor sir van hanegem RIJNSBURG Voor Stal "De Kromme" was het afgelopen zondag op de gezellige Alkmaar- se draverspiste een heerlijke dag. De net in Frankrijk aangekochte zevenjarige hengst Gondar zegevierde in de langste draverij van Nederland, de vier en een halve kilometer van Alkmaar. Vader en zoon André en Ton Hoese laar konden hun geluk niet op. Ook pikeur Ma thijs Lange uit Katwijk niet. Mathijs Lange en Ton Hoeselaar waren al enige tijd in Frank rijk op zoek naar een behoorlijke draver. Via de Nederlandse trainer Jan Kruithof, die al vele jaren in Frankrijk werkzaam is, kwam twee dagen voor de race in Alkmaar Gondar naar ons land. De eerste klap voor Stal "De Kromme" was gelijk meer dan een daalder waard, want de eerste prijs in Alkmaar was ne gen mille groot In het kantoortje van de firma Hoenselaar op de Flora bloemenveiling in Rijnsburg zal weldra een foto komen te hangen van het eerste succesvolle optreden van de "topper" van Stal "De Kromme", Gondar. Maar vooralsnog hangen de muren vol met foto's van, wie anders, Willem van Hanegem. Ton Hoenselaar:" Willem is meer dan een vriend van ons. Er heeft wel eens in kranten gestaan dat hij aandelen in stal "De Kromme" heeft maar dat is niet het geval. Willem volgt echter wel de ver richtingen van de paarden op de voet en heeft zelf op zijn landgoed in Leerbroek twee dravers staan. Op een van die paarden rijdt zijn dochtertje. Om zelf aktief aan de drafsport mee te doen, daar heeft Willem nog geen tijd voor. Hij heeft het nog steeds veel te druk". De Hoenselaars zitten vijf jaar in de paarden. Bij vader Hoenselaar staat voetbal nog steeds op de eerste plaats. "Bij Feyenoord kon ik echter minder sinds Willem van Hanegem daar vertrokken is. Wij waren echte supporters. We hebben ook een hoop voor die club gedaan. Ik kon bij Feyenoord lopen waar ik maar wilde. Willem is een wereld man, maar watis hij door Feyenoord slecht behan deld. De prestaties van Willem blijf ik volgen en ook de wedstrijden van het Nederlands elftal wil ik niet missen. Ik ben ook naar de wereldkampi oenschappen in Argentinië geweest". GEEN TRUUS Op het ogenblik is Stal "De Kromme" vier paarden rijk. Behalve de pas aangekochte Franse hengst Gondar, is ook de driejarige Sir van Hanegem een succesvol paard. De twee an dere dravers luisteren naar de namen Top van Hanegem en Vera van Hanegem. Wellicht komt volgend jaar, als de eerste letter van de naam van een geboren veulen een W moet zijn, Willem van Hanegem aan de beurt. Ton Hoen selaar:" We hadden normaal gesproken al een Truus van Hanegem gehad. Maar door een fout van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport ging dat niet door. En naamsveranderingen zijn thans niet meer mogelijk. We zijn echter wel van plan om een eigen stoeterij te gaan be ginnen onder de naam van Van Hanegem. Er- gens hopen we dan nog dat er eens een paard geboren wordt met dezelfde inzet en het karak ter als Willem van Hanegem zelf". De paardenfamilie Top, Sir en Vera van Hanegem krijgt of heeft Cees de Leeuw uit Purmerend als trainer. Dat is echter niet het geval met de nieuwe aanwinst Gondar. Hij is te vinden in een van de boxen van het stallencomplex van Pim de Regt aan de Lisserdijk in Lisse. Mathijs Lange is de trai ner,verzorger en pikeur achter het Franse paard. Thijs Lange(38) weet erg veel van paarden af en kan een paard uitstekend op een koers voorberei den. Enkele jaren geleden is hij echter uit de paar- desport gestapt. Lange, door zijn vader vroeger in de drafsport gebracht, ging zijn heil zoeken in de bloemen en was daardoor verzekerd van een goede boterham. De paarden kon hij echter niet met rust laten. Hij was kort werkzaam bij Stal Amsterdam, maar kwam op de veiling in Rijnsburg terug bij Hoenselaar. Voor Mathijs Lange is weer een stukje HILVERSUM De laatste jaren is de aantrekk van de Europese topdravers voor de Prijs der Gigi ter dan voor de Grote Prijs der Lage Landen. F dinsdagavond weer het geval. Een van de oorza feit dat ook de negende Prijs der Giganten een j vormt van het Grand Circuit Internationaal vod Dit Grand Circuit bestaat al sinds 1956 en is tot nu] helemaal beheerst door Franse paarden,waarom gendarische dravers Gelinotte, Roquepine, Une de) llino II en Eleazar. Als enige Nederlander w(|; W.H.Geersen in 1960 dit circuit. Op het ogenblik gaat de Amerikaans-Zweedse hengsli aan de leiding met achttien punten, twee punten vooi Hadol du Vivier. Beide paarden verschijnen op de Hi baan aan de start. Bij winst betekent dit tevens de laai rij in de loopbaan van Pershing, die zich dan meer gaat maken als dekhengst. Hij sluit dan een drafcarrière af waarin de draver ƒ.1.700.000,-- verdiende. In totaal is er in de Prijs der Giganten 175.000 gulden! nen. Daarop maken veertien paarden jacht, eerst in tr en later op de avond in de finale. In de eerste serie tL, Pershing met Berndt Lindstedt met een record van lj kilometer, Speedy Volita met Gerard Gommans (1.13.^ der Faro II Paul Essartiale), Hurgo (Raoul Deshayes)) (Pierre Louis Marie), Fleur de Prere Joël Hallais) enk Ari Eve). In de tweede serie twee starten Amerikaan/ in Nederlands bezit. Dat zijn Meadow Frank met Gie Togt, die onlangs Speedy Volita klopte, en Speedy li Harrie Pools. Jean Rene Gougeon zit op de sulky acht' ropese kilometerrecordhouder Hadol du Vivier (1.13.1)P ige paarden zijn Granit Jean Claude Hallais), Gars d£ Pierre Levasseur), Madison Avenue Uno Swed) «j winnaar van de - Grote Prijs der Lage Landen, Chart dal( Heiki Korpi). ;js Mi Op de Hilversumse drafpiste worden meer dan tiendukc schouwers verwacht bij een Gigantenstrijd die volgen ders voornamelijk zal gaan tussen Pershing en Hadol $n Speedy Volita is een gevaarlijke outsider. Ook de aa|u versbaan gelegen Expohal is dinsdagavond voor heljj bliek open. Voor het eerst is daar via kleurentelevisie £r gebeuren op de voet te volgen. ei van zijn grote hobby, en vroeger zijn dagelijks brood, teruggekomen sinds de komst van Gondar. WERKZAAMHEDEN Voor Mathijs Lange begint de dag erg vroeg. Eerst zijn werkzaamheden op de veiling Flora in Rijnsburg en daarna rond de klok van elf uur Gondar trainen en verzorgen in Lisse. Pra ten met Lange, nadat Gondar een training van ongeveer negen kilometer achter de rug heeft. Het is een echt trouw paard. Hij gaat goed door de bochten en dat was vooral voor het kleine ovaaltje van Alkmaar erg belangrijk. Hij kwam zondag behoorlijk fris over de eind streep. Dat kon men van zijn tegenstanders niet zeggen. Zonder een goede voorbereiding op die koers en na een zware reis in een geheel nieuwe omgeving en dan gelijk Kees Verkerk kloppen, dan moet je natuurlijk wel iets in je mars hebben. Ik geloof dat het voor stal "De Kromme" een goede koop is geweest". Ton Hoenselaar:" Mathijs krijgt bij ons een eerlijke kans om het goed te doen met Gondar. We hebben Jan Kruithof opdracht gegeven om uit te kijken naar nog een paard. Ze kosten natuurlijk wel geld, maar als ze presteren is het niet erg. Voor veel geld worden er op de Nederlandse stoeterijen jaar lingen verkocht, maar je moet natuurlijk altijd af wachten wat ze in de koers gaan doen. Het bloed kan nog zo goed zijn, je weet het natuurlijk nooit van tevoren. Het bloed van Gondar is in elk geval goed genoeg. Zijn vader, Toscan won de belang rijkste draverij van Europa, de Prix d' in Parijs". Dat Gerard van Ey kelen borg, de grote de Westlandse reus Kees Verkerk, niet ii is met de komst van Gondar is te begrij maal gesproken heeft "Keessie" in le overwinningen voor het grijpen op sumse drafbaan. Over afstanden van 261 meer was Kees Verkerk bijna niet te meer omdat de merrie Speedy Volita ovi afstanden als 2440 meter bijna nooit verschijnt. Aan Gondar heeft Kees Vei nieuwe tegenstander van waarschijnlijk maat gekregen. Al moet je, om met il spreken, altijd nog afwachten hoe de i start is. Het kan ook een toevalstreffe; weest. Daar gelooft Mathijs Lange niet h wijker gaat het paard van Stal De B voorbereiden op het Stayerskampioensi Duindigt over twee weken op de Wik baan. De eerste prijs is daar zeventienduB» den. Hoewel bloemenhandelaar Ton Hoen; aankoopprijs van het paard niet wil verti men met een gerust hart aannemen dJ. tweede overwinning in het Stayerskampj op Duindigt de helft van de kosten van L er wel uit zijn. Als de Franse stayer goed uit de voetenl. hij met Mathijs Lange ook de kleuren vaif1 Kromme" uitdragen in Duitsland. Een ver kunnen zijn werkzaamheden te verrichte^ hengst. Maar dan moet hij eerst nog goef' worden. Met goede prestaties in Nederlaj Ton en Andre Hoenselaar dat te bereiken ARTHUR VAN Rl BONDSCOACH TOT EN MET DE SPELEN 1980 EN GEEN DAG LANGER ST. WILLIBRORD De amateurwiel renners die volgend jaar in de selectie voor de Olympische Spelen worden op genomen, kunnen hun borst nat ma ken. Bondscoach Rini Wagtmans gaat de zaken anders aanpakken. Hij keert terug tot zijn oude systeem, en dat im pliceert een keiharde benadering. De tijd van lief zijn voor elkaar, toegeven en sociaal meedenken is voorbij. Rini Wagtmans gaat in 1980 weer te werk volgens de lijnen waarvan hij zelf als wielrenner het meest baat heeft gehad en zoals die in zijn succesvolle eerste seizoen als trainer zijn uitgestippeld. De kans dat zijn toch al niet grote po pulariteit daardoor nog geringer zal worden, deert hem niet. „Ik laat me niet meer in de maling nemen. Met lief zijn is niemand gediend. Er moet ge daan worden wat ik zeg. Het gaat ge woon om de resultaten". Hoewel hij het beslist niet eens is met de algemene opvatting, dat de Nederlandse amateurs het 't afgelopen jaar slecht heb ben gedaan („er zijn veel overwinningen behaald in internationale wedstrijden, al leen tijdens de wereldkampioenschappen zijn we minder goed voor de dag geko men") erkent hij dat de balans van 1979 minder goed is dan de prestatielijst van 1978. „In het afgelopen seizoen heb ik on der druk de teugels gevierd. Ik heb de renners ook meer inspraak gegeven. Dat is een taktische fout geweest. Ik keer te rug naar het oude patroon. Mijn visie is bepalend. Er zal meer discipline moeten komen. De renners zullen zonder pardon moeten luisteren". De direkte aanleiding tot zijn nieuwe op stelling is ongetwijfeld de problematiek rond de Gazelle-coureurs Theo de Rooy en Jacques van Meer en hun ploegleider Ben van Erp. Hoewel Wagtmans er de vobrkeur aan geeft niet al te diep op de materie in te gaan, wil hij wel kwijt diep teleurgesteld te zijn. „De renners hadden naar mij moeten luisteren. Ze zijn beïn- Mloed door teksten van hul ploegleider in de periode dat ze met mij in de wedstrijd zaten. Daardoor zijn tal van conflicten ontstaan. Twee dagen voor de wereld kampioenschappen heb ik nog ruim twee uur moeten kletsen om de laatste tegen stellingen weg te krijgen. De gevolgen zijn duidelijk geworden. In 1978 heeft Theo de Rooy als een raket bij mij gereden. Hij heeft toen goed geluisterd. Zelfs is hij zo enthousiast geweest, dat hij mij uit dank een horloge van 600 gulden cadeau heeft willen geven. Dit jaar is het allemaal min der prettig verlopen. Maar goed, ik heb me nu van al die dingen gedistancieerd. Het programma voor het Olympisch jaar krijgt nu alle aandacht". Soort onmens Rini Wagtmans vreest daarbij een eventuel confrontatie met de ploeglei ders niet. „Ik kan toch nooit populair worden. Over een heel seizoen gezien heb ik de jongens maar een korte peri ode direct onder mijn hoede. En in die fase moet ik streng zijn. Moet ik het drinken van cola verbieden. Mogen de renners geen ijs nemen, worden ze om half tien naar bed gestuurd. Ga zo maar door. Dat vindt niemand leuk. Ik ben dan eigenlijk een soort onmens. Maar het kan niet anders. Het is de enige manier om tot succes te komen". De pas 33-jarige bondscoach weet echter ook dat niemand aan zijn deskundigheid twijfelt. Dat hij als mens soms minder goed overkomt, calculeert hij in. „Het be halen van prestaties staat bij mij voorop, daaraan moet alles ondergeschikt worden gemaakt. Als natie zijn we hier al gehan dicapt. Er moeten steeds nieuwe talenten worden ingezet. In de Oostbloklanden blijven de ploegen soms vier a vijf jaar bij elkaar. Dan kun je iets opbouwen. In Ne derland moet een équipe steeds worden vernieuwd. Dan kun je alleen iets met een strakke discipline bereiken". Herhaaldelijk maakt hij duidelijk alle ge gadigden voor een plaatsje in de kern ploeg een eerlijke kans te geven. Toch krijgen amateurs die zelfstandig kunnen denken en handelen de voorkeur. „De er varing heeft me geleerd dat er in de sport weinig mensen met moraal zijn. De mees ten hebben altijd hulp nodig. Vaak is er een hele staf om enkele sportmensen bij te staan. Daarvan word ik soms misselijk. Voor mij staat vast, dat alleen de hele gro ten zowel binnen als buiten de koers zelf standig reageren en het zonder begelei ders kunnen stellen". Weg terug De weg terug van afgekeurd wiel renner tot maatschappelijk geslaagd man is voor Rini Wagtmans zwaar geweest, maar nu telt hij weer mee. Hij is salespromotor bij Adidas, waarbij hij vooral de zorg heeft voor de cam ping- en skiprodukten alsmede voor de zwem- en sportkleding. Als raadslid van de gemeente St. Willi- brord staat hij zijn mannetje. Voorts is hij aandeelhouder („een kleintje") van het fraaie sporthotel in Bosschenhoofd en be weegt hij zich als bondscoach door het le ven. De laatstgenoemde baan levert hem niets op. Hij mag alleen een beperkte on- kostenrekening indienen. Hij doet dat werk tot en met de Olympische Spelen. Geen dag langer. „Ik ga in de toekomst trouwens de meeste activiteiten afstoten. Ik ga me vooral op het werk bij Adidas richten". Oostbloklanden Voorlopig houdt hij zich echter nog in tensief bezig met de amateurwieler sport. Zijn voorbereidingsprogramma voor de Olympische Spelen zal vooral bestaan uit deelnemen aan wedstrijden waarin de Oostbloklanden sterk verte genwoordigd zijn. baar is wil ik met een ploeg naar de Ron de van Cuba. Ook alle grote wedstrijden in Oost-Europa komen op mijn verlang lijstje voor. De renners moeten weten wat ze kunnen verwachten, op wat voor moei lijkheden ze kunnen stuiten. Ik ga twee ploegen opbouwen, één voor de 100 kilo meter tijdrit en één voor de wegwedstrijd. Ik selecteer als een veeman op de paar denmarkt. Ik ben ervan overtuigd dat er in ons land genoeg talent^ is". Hij somt vervolgens vlot enkele namen op van renners die in aanmerking kunnen komen voor een optreden in Moskou. Dat zijn Ad van der Poel, Johnny Broers, Frank Moons, Van Meer en Ad Wijnands. Hij mikt vooral weer op jonge renners. Tevens houdt hij rekening met de kwali teiten van de buitenlandse rivalen. „Ik ken iedere amateur van Europa. Als ik een kerel heb gezien die iets kan, schiet diens naam in. mijn kop en gaat er niet „In het afgelopen heb Ik de teugels P de renners meer i gegeven. Dat Is IF weest. Voortaan is" sie bepalend", zf Wagtmans. meer uit. Ik heb daar een soor fisch geheugen voor. Ik weet oc of een renner wel of niet goed is. geleden al heb ik in de Ster der bijvoorbeeld de naam van Berm de KNWU gerapporteerd. Doorsl voor een renner is echter als h genslag kan verwerken. Net als i male maatschappij moet je daar groeien". PETER VAN SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 OKTOBER 1979 PAGI[)|

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12