mm mmmm Wü an Wolkers' „Kort Amerikaans" door Guido Meters braaf maar weinig emotioneel verfilmd Koren concerteren in Noordwijkse Jeroenskerk Filmfestival in Vrouwenhuis DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN EN VERDER /Vizard of Oz nu ils negermusical Streisand als manager van onwillige bokser O'Neal CAMERA Novecento II (16) Tweede deel van het in drukwekkende werk van Bertolucci over de opkomst' van neo-facisme in Italië. Vorige week werd het eerste deel vertoond. LIDO I Grijpstra en de Gier (12) Nationale speel film die een oer-Amster- damse sfeer ademt. Met een uitblinkende Rijk de Gooyer en Rutger Hauer. (vierde week) LIDO II Escape to Athe na (12) Een teleurstellende spektakelfilm vol topacteurs. Roger Moore treedt ditmaal op als Duitse kampcomman dant. (derde week) LIDO III I never promi sed you a rose-garden (16) Knap verfilmde genezing van een psychisch gestoord meisje naar een autobiogra fie van schrijfster Hannah Green, (vijfde week). REX De vrije middagen van Amelia Mann (16) zwakke sexfilm. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Grijpstra en de Gier (12) Zie Lido I. EUROCINEMA IV (Alphen 'aan den Rijn) The warri ors) (16) Pittige film over een jeugdbende in New York die wordt bedreigd. Vol stevige kloppartijen en achtervolgingen waarbij de ondergrondse een belangrij ke rol speelt. VRiJDAG 12. OKTOBER 1979 PAGINA 9 NOORDWIJK Het Algemeen Velser Bejaardenkoor onder leiding van haar dirigente Jeanne van Asselt en het R.K. Kerkkoor „Sint Jeroen", gedirigeerd door Cees Borger, geven vrijdag, 26 oktober, een kerkcon- cert in de Sint Jeroenskerk te Noordwijk-Binnen. Be halve de beide koren, werken aan het concert mee de solisten Ans Poppe, sopraan. Nel Pley, alt, Cees Bor ger, tenor en Robert Tempelaar, hobo. Theo Tobé bege leidt aan het orgel. Het concert begint om acht uur. De toegang is vrij. De bezoekers wacht een aantrekkelijk programma met on der meer werken van J. S. Bach, W. A. Mozart, Fr. Schu bert, J. Haydn, A. E. Greil en A. Vivaldi. Verschillende onderdelen van het programma worden door de koren ge zamenlijk uitgevoerd, zoals Greil's „Herr deine Güte reicht so weit" en een viertal fragmenten uit de Schubert-Messe. Het Algemeen Velser Bejaardenkoor is in 1965 opgericht en telt thans ongeveer honderd leden. Op nationale con coursen behaalde het diverse malen eerste prijzen. Beken de solisten als Marco Bakker, Harry Se venstern, Caroline van Hemert, Ans Joppe, Cees Borger, Patricia Madden en The Shepperts verleende meer dan eens medewerking aan de uitvoeringen van het koor. Het Noordwijkse r.k. kerkkoor telt circa 55 zangers en zan geressen. Oorspronkelijk was „Sint Jeroen" een herenkoor. Het bestaat al meer dan honderd jaar. Het dameskoor is reeds meer dan een kwart eeuw oud. In 1976 werden beide koren samengevoegd tot één gemengd kerkkoor met één bestuur. „Sint Jeroen" verzorgt de kerkmuziek in de parochie. In de week zijn het de dames, die zingen in de diensten voor rouw, trouw en jubilea, op zaterdag en zondag rust deze taak op de heren. Gemengd wordt er gezongen op zondag, onder anderen de Missen van Mozart, Perosi, Bruckner en Gruber. Hoogtepunten vormen de gezangen ter gelegen heid van Kerstmis, Pasen, Pinksteren en het feest van Sint Jeroen. Cees Borger is dirigent van het Sint Jeroenkoor en tevens solist van het Algemeen Velser Bejaardenkoor. Zijn ver bondenheid met beiden leidde tot deze gezamenlijke uit voering van een kerkconcert. Tevens wil Borger op deze wijze zijn plezier tot uiting brengen, dat hij al vijf en twin tig jaar aan de muziek heeft beleefd. Vier bevriende kunstenaars exposeren in Hervormde Kapel NOORDWIJK Tot en met 21 oktober valt in de Her vormde Kapel aan de Hoofdstraat een selectie werken te bezichtigen van een viertal kunstenaars. Het zijn Daisy Horlings uit Amsterdam, Henny van Daalen uit de Maasstad, de Noordwijker Jaap Deelder en Gert de Koning uit Rijnsburg. Wat dit kwartet gemeen heeft is de onderlinge vriendschap. Regelmatig komen zij bij elkaar om samen te tekenen en te schilderen en daar bij wordt uiteraard ook kritiek uitgewisseld. De stij len en werkwijzen van de kunstenaars lopen sterk uit een. Zo werkt Daisy Horlings, beïnvloed door de Ju gendstil en bewonderaarster van Aubrey Beardsley, aan een eigen stijl, waarin dromen en aktualiteiten worden weergegeven, maar ook kindertaferelen. Zij kan zich het beste uiten in pentekeningen. Noordwijker Jaap Deelder, die naast aquarellen ook hout snijwerk exposeert, geeft de natuur weer in haar vele fa cetten. Vooral vogels hebben hem altijd geïnspireerd. Daarnaast laat hij op de expositie in de Kapel Noord- en Midden-Amerikaanse landschappen zien, enkele havenge zichten uit Scheveningen en ook een aantal aquarellen, die Noordwijk en omgeving als thema hebben. Henny van Daalen gevoelt zich aangetrokken tot vele vor men van expressie. Haar werk is duidelijk beïnvloed door toneel en mime. Zij tekent in een losse, zwierige stijl en daarbij geeft zij haar fantasie de vrije loop. De vierde in het exposerende kwartet is Gert de Koning uit Rijnsburg, bewonderaar van Carel Willink, hetgeen blijkt uit zijn olieverfschilderijen. Zelf duidt hij zijn stijl aan als neo-realisme. Behalve schilderstukken, vindt men in zijn collectie enkele reisimpressies en aquarellen. Deze gezamenlijke expositie wordt vanavond om acht uur door burgemeester mr. J. M. Bonnike, voorzitter van de Noordwijkse culturele commissie, geopend. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van 14-17 uur en van 19-21 uur zaterdag en zondag van 13-16 uur). LEIDEN Het Leidse Vrouwenhuis houdt van 13 tot en met 16 oktober een vrouwenfilmfestival in het pand aan de Nieuwe Rijn 20 a. Er worden zes films ver toond, waaronder twee nieuwe van Cinemien. Het festival begint zaterdagmorgen om negen uur met de film „Vrouwen van Marrakech" van Melissa L. Davies. De film toont het leven van Marokkaanse vrouwen. Zaterdag avond wordt vanaf half twaalf de film „Erica Minor" van Bertrand van Effenterre gedraaid. Deze film handelt over drie Parijse vrouwen die behoren tot het bourgeois-milieu. Een vrouw van het drietal gaat als arbeidster werken in de fabvriek, te tweede vertelt over haar onvrede met haar si tuatie en haar pogingen om onder de druk van de maat schappij uit te kernen en de derde dprobeert zijn van de ene dag op de andere staande te houden met haar kind. Zondag 14 oktober wordt het festival om vier uur voortge zet met de vertonging van „Adoptie" van de regisseuse Marta Mészéros. Deze film werd al eerder in het Leidse Filmhuis vertoond. Zondagavond om kwart over acht is de film „Je tu il elle" van de regisseur Chantel Akêrman te zien. In de film, zien we de regisseuse, die zelf de hoofdrol speelt, alleen op haar kamer in een vrachtwagen terwijl de chaüffeur zijn" levensverhaal vertelt en tijdens een hef tige liefdesscène met een vriendin. Maandag 15 oktober wordt vanaf kwart over acht de film „Von weghen schicksal" van Helga Reidemeister vertoond. Het is een documentaire film over een moeder van vier kinderen, die na twintig jaar van haar man scheidt om te proberen een leven op te bouwern waarin plats is voor haar eigen belevingen en interessen. „Anna en Edith" is de laatste film die in het Vrouwenhuis in het kader van het festival wordt vertoond en wel dinsdag 16 oktober vanaf kwart over acht. Het is een speelfilm over de ontwikkeling van een lesbische relatie tussen twee vrouwen. De toegangsprijs voor een filmvoorstelling is vier gulden, een passepartout kost vijftien gulden en is verkrijgbaar bij Gaia aan de Pieterskerkchoorsteeg 1. rUDIO The wiz (a.l.) met Diana Ross en ichael Jackson i. Frank Baum's sprookje uit 1900 „De grote tovenaar an Oz" is voor de Amerikaan wat Lewis Carroll's Alice in wonderland" voor de Brit is. Baum's boek le erde reeds in 1902 een toneelstuk met muziek op en perd enkele malen verfilmd, waarvan de uit 1925 date- ende zwijgende versie van de komiek Larry Semon met Oliver Hardy als de man van tin) en natuurlijk e uit 1939 daterende verfilming met Judy Garland eruit de bekendste zijn. Vie de jongste verfilming van Baum als kolossale negers- iow „The wiz" gaat zien, kan beter de hele Judy Garland- ilm vergeten. Waar die toch ook een dure produktie 'oor die tijd innemend was door zijn eenvoud, slaat deze 'erfilming van Sidney Lumet van de Broadway-musical iet publiek zo letterlijk om de oren met een non-stop da- 'erende geluidsband en een reeks groots opgezette show- ïummers, dat je er na afloop letterlijk bek-af van bent. Lu net verplaatste voor zijn show de handeling van Kansas laar New York, het sprookjesrijk Oz is eveneens New fork waar op lokatie een aantal nummers werden gereali- eerd, die alleen maar op film en niet op de planken moge- ijk zijn. Iet meisje Dorothy, waar het allemaal om draait is, ge speeld en gezongen door Diana Ross, een 24-jarige lerares [eworden en de verbinding tussen werkelijkheid en de Iroomwereld van Oz is helemaal verloren gegaan. Toch is Baum's verhaal vrij nauwgezet gevolgd, maar het is met fitieze Oz-show net zo geworden als met Oscar Hammer- - stein's „Carmen Jones", toen je Bizet's opera ook maar be ter kon vergeten. Er zijn echter in „The wiz" echt wel enkele pluspunten te ontdekken, zoals het dansje van de kraaien, het bewegende fototoestel en de knappe maskers van Stan Winston, die overigens als make-up-man ook wel wat meer aan de in middels zestigjarige Lena Horne als de goede fee had mo gen doen. Maar het is allemaal te veel, te nadrukkelijk, te lawaaierig. "Het slaat je op den duur lam met zijn vele massascènes in immense decors. Het Sint Jeroenskoor LUXOR: The main event (a.l.) met Barbra Strei sand en Ryan O'Neal. Regie: Howard Zieff. Dat Barbra Streisand een mannetjesputter in haar soort is, mag bekend he ten. Dat ze het ooit nog eens zou brengen tot de stuwende kracht achter een bokser die ze een film lang op punten verslaat, lag minder voor de hand. „The main event" van re gisseur Howard Zieff biedt deze Barbra in een komedie (van het Ameri kaanse „screwball-type) waarin de gebruikelijke rollen omgedraaid wor den. Barbra van succesvol le parfumkoningin, bijge naamd „De neus" tot boks manager achter een pugi list die het liefst rennend de ring verlaat. Ryan O'Neal speelt die rol en staat zo na het grote suc ces van „What's up Doc" weer naast La Streisand. Het is nu allemaal niet zo pittig en puntig als toen. Zieff filmt verzorgd en stijlvol de aanzetten tot een lichte ko medie, die echter nooit hele maal doorzet en blijft steken in al te melige scènes en dia logen tussen Streisand en O'Neal. Het verhaal is op zichzelf origineel genoeg. Parfumkoningin Streisand blijkt van het eene moment op het andere straatarm om dat een van haar mede werkers haar heeft opge licht. Ze blijft slechts zitten met een bokser, wiens wei nig winstgevende 'contract ooit door haar firma is over genomen om de belasting op te lichten. Barbra wil probe ren iets terug te verdienen via die bokser, maar komt tot de ontdekking dat die al leen maar rondhangt op boksscholen, niet meer vecht, niet meer wil vech ten, maar van z'n salaris een autorijschool is begonnen die husit in een neorme boks- handschoen. Streisand zet LEIDSE COURANT schiet hij vaak ernstig te kort. Dat is vooral pijnlijk duidelijk in het optreden van Guus Oster als D'Ail- leurs, die om deze rol zo te spelen echt zijn Theater Car ré niet had hoeven te verla ten. Joop Admiraal daaren tegen als de Spin, met een zeer sinister brilletje, laat zien dat het ook anders kan en Derek de Lint doet zijn best de moeilijke Eric gestal te tegeven en slaagt er in dit complexe karakter ten slotte toch goed te laten overkomen. Tingue Dongel- mans als de joodse, volgens het boek op Krishna Söder- baum lijkende, Elly bena dert de romanfiguur vrij dicht, maar Cristel Braak als Ans is alleen al door haar stem een regelrechte af knapper en het is niet erg geloofwaardig dat de vrijge vochten Erik er zich ook maar een moment druk over maakt. In onze eerste korte bespre king memoreerden wij reeds de vele fouten die er aan deze productie kleven. Fou ten, die enerzijds bij script girl Jane Waltman liggen, maar vooral ook omdat men verzuimd heeft iemand, die deze tijd bewust heeft mee gemaakt, als adviseur bij de productie te betrekken. Het is aardig om de oude blauwe tram voor de film van stal te halen, maar een bordje twee ritten voor tien cent is wel een verschrikkelijk anachro- Een ander bezwaar tegen de film is wel dat de oorlog, en nog wel rond dolle dinsdag, in de film nauwelijks voel baar wordt. Men loopt op jeugdige leeftijd maar over straat, alsof de bezetting al lang voorbij is, spertijd en verduistering negerend. Al die dingen gaan je opval len omdat „Kort Ameri kaans" je ondanks Pieters inspanningen niet echt boeit. En dan ga je op details let ten. Jammer, want zo nu en dan weet de regisseur - zoals in de scènes bij de Spin thuis en met Henk Rigters als za kelijke begrafenisonderne mer wel degelijk een sfeer te scheppen, maar dan o.m. in de relatie van Eric met de gipsen vrouwentors te ver vlakken, waardoor de moord op Elly aan het als zij de tors vernietigd, nogal geforceerd overkomt voor wie het boek niet gelezen heeft. MILO Pie- het boek nauwgezet met enkele wegla- waardoor o.m. de van Eric van zijn ouders laat aan het licht maar hij is er niet om je emotio- vaak tref- registratie van in het beschreven scènes, de dialoog soms lijkt en voorgelezen uit de Filmisch is Pieters „Doktor Vlimmen", i vrijwel iedere scène i fade-out beëindigde, vooruit gegaan, maar en diaioogregisseur schilderacademie in Guido Pieters' verfilming van ,,Kort Amerikaans". iana Ross in ongebruikelijke uitmonstering niettemin alles op alles om haar „eigendom" weer in de ring te krijgen en dat is het begin van het bekende spel letje van elkaar aantrekken en afstoten dat kenmerkend is voor dit type komedie. Als vrouwelijke „hoekman" weet ze Ryan O'Neal als het er op aan komt in de ring zo nijdig te maken dat die toch nog een paar tegenstanders neermept, en uiteindelijk zelfs tot een „re-play" komt van zijn laatste gevecht. Die boksscènes zitten overigens zeer behoorlijk in elkaar. O'Neal blijkt niet alleen de mooie jongen, maar dribbelt niet onredelijk door de ring gesteund door eigen ervarin gen als amateurboksertje in een ver verleden. Aardig amusement bij vla gen, en o ja. Patti d'Arban- ville produceert als Ryans liefje een serie zo angstaan jagende rokershoestjes dat je na de film zeker tien minu ten wacht voor je een nieu we sigaret opsteekt. En dat is ook wat waard. BERT JANSMA IANON: Kort Ameri- ^«ins (16) met Derek de it en Tingue Dongel- ins. Regie: Guido Pie- week gaat Guido Pie- van Jan dat is meer van het hele bio- van Nederland, Zoals wij van Barbra Streisand met haar Zieff's „The main event".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9