Bier is de frisdrank van de samenleving geworden St. Etienne wil John Rep niet afstaan aan Oranje Volley halsters kunnen slechts op set hopen ps voor lindigt Voorzitter tuchtcommissie over oorzaak rellen: Opnieuw verlies tafeltennisploeg Sportwereld iipORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 17 per duels bor Brandts IlST De tuchtcom- Issie van de KNVB Eft Ernie Brandts, van |V een onvoorwaarde- Üce schorsing van vier Mstrijden plus een fte van 300 gulden, op- legd. bndts werd gestraft, »dat hij zaterdagavond liens het duel tegen yV zijn derde gele tort van deze competi- j ontving. fcuaden van MVV werd or drie gele kaarten drie pstrijden onvoorwaar- lijk geschorst en beboet i 150 gulden, jpk van der Vlag, de Idediger van FC jecht die in de wedstrijd in Go Ahead tegen een Ie kaart aanliep, werd Ir vijf wedstrijden ge- Irst. Hij kreeg ook een ■te van 200 gulden. be weken cel \>or amateur jVERSUM Een Jverdediger van de jversumse voetbalver- ng DOSV, dat uit- it in de tweede klas van de afdeling iht, is door de Am- amse politierechter irdeeld tot drie we- gevangenisstraf. 2-jarige Bussummer J. was zware mishande ten laste gelegd naar 'leiding van zijn gedrag ens het competitieduel 0 november van het vo- jaar met EMM uit Hil- ium. De doelman haal- nadat er een algehele htpartij was ontstaan KNVB-waarnemer r en schopte hem tegen hoofd. De KNVB ite de Bussummer eerder voor drie NVB wil eed gesprek 1ST Het bestuur be id voetbal van de JVB heeft gisteravond Zeist in een bestuurs- gadering besloten dat d van deze maand een preking zal plaats den tussen scheids- hters, trainers, spe- 5 en de KNVB naar ileiding van de ge- irtenissen, die o.a. bij iC—Feyenoord plaats iden. rens zal een verzoek rden gericht aan de eniging van Neder- dse Gemeenten (VNG) i bijeenkomst te arran- ■en, waarbij de KNVB hoop uitspreekt dat rbij ook politiefunctio- •issen aanwezig zullen van die steden, waar aald voetbal wordt ge- eld. Hierbij zullen dan en aan de orde worden teld die zowel binnen lijnen van het voetbal- d als daarbuiten ge- ieden en op welke wij deze kunnen worden treden. 'uurpijl treft 'ensrechter LENCIA De Spaan voetbalbond wacht een ike straf voor de toe- ouwersrelletjes bij de dstrij SpanjeJoegosla- (01) woensdagavond Valencia. De kijkers ten meermalen vuur- en af. Eén daarvan trof Schotse grensrechter Renton in de rug. De !FA-waarnemer, Sir fold Thompson, dè irzitter van de Engelse ttbalbond, verklaarde afloop dat hij dit in zijn port zou vermelden. in onze sportredactie) SEN AAR Zeven dra- en en drie rennen staan ndagmiddag op het pro- ima van de Wassenaar- nbaan Duindigt. De eer- start is om 13.00 uur. tips voor deze meeting BRIDGESHIRE: King, erger Prins en Dior n. K)STPRIJS: Notre Plaisir, 1 Charlie en Woodfeets ÏELPARKPRIJS: Speed inzorg, Rocky Mountains pooky. 'LYWOODPRIJS: Rain- Piet Hein en Primeur DOWLANDSPRIJS: us, Sonja Barend en Ram- >aren. S DER DRIEJARIGE YERS: Sam Hollyrood, Hazelaar en Sonja Wold- 1ENSPRIJS: Prizefighter, Telstar en Pyreus Be thof. IANAPOLISPRIJS: Rai- Gallant, Paarl D en :y Harvester. «[INGFIELDSPRIJS: Right Laren, Romeo Hollandia Antole. De Mobiele Eenheid op het terrein van NAC afgelopen weekeinde. (Van onze verslaggever) ASSEN De suggestie dat na het mesincident in het Groninger Oosterpark Stadi on en de asbak in Breda die het hoofd trof van grens rechter Hennie Matena uit Emmen, nu een labiele toe schouwer wel een wapen zal gaan hanteren, is volgens drs. J.A. Brons uit Assen, voorzitter van de tuchtcom missie betaald voetbal van de KNVB, uiterst gevaar lijk. „Je moet in dit stadium dergelijke ideeën beslist niet naar voren brengen. Ieder een, ook de media, moet voorzichtig omspringen met dit soort opmerkingen", zegt hij. „Het is veel raadzamer proberen mee te denken om dit soort excessen op de voetbalvelden in te dam men". Drs. Brons is de me ning toegedaan, dat je de agressiviteit van de suppor ters in Breda niet speciaal moet enten op de voetballe rij. „Agressie behoort bij de huidige samenleving. Voet bal is daar een deel van", zegt hij. Wat de voorzitter van de tuchtcommissie - hij doet dit werk al bijna tien jaar - wel in hoge mate. verontrust, is het grote gebruik van alcohol door bezoekers van voetbalwedstrij den. „Voor mij zijn die lieden labiel en geen echte suppor ters. Mensen die zich tijdens NAC-Feyenoord zó hebben misdragen, zijn geen voetbal liefhebbers", zegt Brons. „Bier is de frisdrank van de samen leving geworden. Verbied je echter de drank op de velden, dan nemen ze het wel mee". Ordebewaarders Toch zijn er volgens drs. Brons wel enige maatrege len toe te passen, die preven tief kunnen werken en die explosies zoals in Groningen en Breda tot een minimum kunnen beperken. „Je zou bijvoorbeeld de vak ken van supporters kunnen scheiden en suppoosten kun nen aanstellen als ordebewaar ders. Dat moeten getrainde De donderbus op het veld van FC Den Haag In het duel tegen FC Twente mensen in burger zijn, die ook arrestatiebevoegdheid hebben, zodat ze activisten snel kun nen afvoeren. Bij zo'n project heb je vanzelfsprekend toch politie nodig. Deze instantie heeft echter op het terrein een vaste taak als het uit de hand dreigt te lopen. Het kan dan al te laat zijn", aldus Brons. Van groot belang is dat deze zoge naamde ordebewaarders zich op overzichtelijke punten op het veld bevinden, waar ze de supporters goed kunnen obser veren en waar deze hen niet verwachten. Op die manier kunnen die mensen tijdig in grijpen en mogelijk voorko men dat een relletje escaleert". Samenspel Het weren van supporters en het fouilleren van kij kers, zoals afgelopen zater dag bij FC Den Haag is ge beurd, zijn ook maatregelen die eventuele wantoestan den op de velden kunnen voorkomen. Drs. Brons: „Supporters buiten de deur houden is natuurlijk een erg moeilijke zaak. Je kunt namelijk pas optreden als de mensen in negatieve zin aktief worden op het veld. Als je als toeschouwer gefouilleerd wordt, mag je je terecht afvra gen: waar gaan we naar toe met het voetbal? Het samen spel van pers (stuk voorlich ting), discpline van de spelers (het accepteren van de lei ding), bewaking op de velden en het scheiden van suppor ters, kan mogelijk een stuk van die agressie op de voetbal terreinen wegnemen. Het is echter een zeer gecompliceer de zaak waarvoor je zomaar geen passende oplossing kunt aandragen". Drie keer geel Sinds 1 juli is in het betaal de voetbal een nieuw sy steem van straffen inge voerd. Overtredingen van de acteurs op de groene gras mat worden gehonoreerd met een gele of rode kaart. Na drie gele kaarten volgt mogelijk een schorsing. De rode kaart heeft zijn direkte betékenis niet verloren. Krijgt een voetballer rood voorgeschoteld, dan kan hij gaan. Het nieuwe systeem heeft in middels positieve geluiden op geleverd. De vakbond van spelers (VVCS) noemt het een vooruitgang, al kleven er nog wel enige tekortkomingen aan. Ook andere belangenor ganisatie in het betaalde voet bal uiten zich positief over dit nieuwe systeem. Toch is er nu al een stortregen van gele kaarten gevallen. Betekent dat nu, dat de arbiter wat te gretig naar het geel grijpt of is het voetbal harder geworden? Drs. Brons: „Ik geloof beslist niet dat de scheidsrechter nu te snel het geel tevoorschijn haalt. In mijn ogen doen ze het correct en ik gp ervan uit dat ze het ook consequent doen. Ik zag de afgelopen zondag de wedstrijd FC Groningen-FC Amsterdam. Arbiter Corver tolereerde het eerste half uur niets, dat leidde tot een rustige wedstrijd. Elke overtreding werd direkt bestraft. Zelfs als je als arbiter aarzelt kun je toch beter fluiten". Boete uitwerking Heeft de boete nog wel een goede uitwerking? Kun je de honderd of tweehonderd gulden niet beter omzetten in één of twee wedstrijden? Voor de spelers is een derge lijke som geld gemakkelijk te betalen of het wordt voor ze gedaan. Drs. Brons: „Ons is bekend dat er zogenaamde boetepotten be staan, maar lang niet bij alle clubs. Ook bij gerenommeerde verenigingen niet. Wij hebben de indruk dat er altijd flink gemopperd wordt bij zo'n boe te. Je moet het zien als een soort voorwaardelijke straf maatregel bij de amateurs". De scheidsrechter moet inspe len op het nieuwe systeem. Geldt dat ook voor de tucht commissie? Drs. Brons: „Ik heb zitting gehad in de over legcommissie, die een intensie ve studie heeft gemaakt van het nieuwe systeem. Daardoor heb ik aan de commissie een stuk voorlichting kunnen ge ven. We hebben het gezamen lijk opgebouwd en we zaten ook op hetzelfde spoor. Van inspelen is dus geen sprake meer. Het moet ook niet wor den gezien als een experi ment". (Van onze sportredactie) ZEIST Johnny Rep krijgt van zijn club St. Etienne geen teostemming woensdag uit te komen in de interland NederlandPolen in Am sterdam. De president en de trainer^ van de Franse club doen daarmee de mondelin ge garantie teniet die be stuurslid Garonnnaire Rep had gegeven. De belangrijke wedstrijd tegen Monaco, twee dagen na de interland, is de spelbreker. John Rep verklaarde echter in ieder geval te zullen meedoen woensdag, wat de gevolgen ook zullen zijn. Op het bondsbureau van de KNVB in Zeist maakt men zich niet erg ongerust over die gevolgen voor Rep. „Volgens de bepalingen van de EEG mogen voetballers altijd uitko men in wedstrijden die gelden voor een Europees of wereld kampioenschap. We hebben daarom goede hoop dat Johnny Rep geen strafmaatre gelen van zijn club te wachten staan", aldus een woordvoer der van de Nederlandse voet balbond. In de selectie van Oranje, die vandaag bekend werd ge maakt, ontbreekt de naam van Dick Nanninga. Nanninga kampt met een slechte vorm, mede veroorzaakt door heupk lachten. Het belang van net duel tegen Polen laat geen ruimte voor experimenten en daarom is Michel van de Kor- put ondanks zijn goede spel van de laatste tijd niet in de selectie opgenomen. De volgende spelers werden door bondscoach Jan Zwart kruis geselecteerd: Pim Does burg (Sparta), Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet, Huub Stevens, Ernie Brandts en Adrie Koster (allen PSV), Johnny Rep (St. Etienne), Piet Schrijvers, Ruud Krol, Simon Tahamata en Tscheu La Ling (Ajax), Wim Jansen en Ben Wijnstekers (Feyenoord), Kees Kist, Jan Peters en Hugo Ho- venkamp (AZ '67). NEEDE - Het Nederlands ta- feltennisteam heeft gistera vond in Neede een ontmoe ting tegen Bulgarije voor de Europese eerste divisie met 4-3 verloren. Het was de tweede nederlaag, nadat eer der al met 7-0 van Rusland was verloren. De enige winstpartijen van de ploeg, waarvoor Bert van der Helm en Nico van Slobbe niet meer beschikbaar zijn en Be- ttine Vriesekoop moest afzeg gen, kwamen op naam van Jaap en Ron van Spanje. Uitslagen: Jaap van Spanje- Stefanos 21-18, 21-9; Ron van Spanje-Stoianov 11-21, 9-21; Brigitte Kooter Guergueltsjeva 11-21, 13-21; Gootzen/Ron van Spanje-Stoianov/Lukov 22-20, 10-21, 16-21; Jaap van Spanje- Kooter-Stoianov/Guergueltsje- va 17-21, 13-21; Jaap van Spanje-Stoianov 11-21, 21-19, 23-21; Ron van Spanje-Stefa- nos 23-21, 14-21, 21-16. Sportprijsvragen DEN HAAG In lotto 40 was er slechts één delneemer, die alle zes kruisjes in de juiste vakjes zette. De cijfers van lotto, toto en toto-gelijk uitslag lotto no. 40: Totaal 30.868 prijzen: Prijzenbedrag 1.662.098,63; Inleg: 3.499.155,00. Ie prijs: 1 winnaar bruto 581.734,50; 2e prijs: 4 winnaars elk bruto 41.552,40; 3e prijs: 246 winnaars elk 1.013,40; 4e prijs: 9023 winaars 36,80; 5e prijs: 21594 winnaars elk 15,30. Toto-normaal no. 40: Totaal 795 prijzen; Prijzenbedrag 314.830,38; Inleg 583.200,-. Ie prijs: 1 winnaar bruto 148.618,30; 2e prijs: 57 winnaars, elk 1.215,00; 3e prijs: 737 winnaars, elk 131,50. Toto-gelijk no. 40: Totaal 2.021 prijzen; Prijzenbedrag 32.110,95; Inleg 67.602,00. Ie prijs: geen winnaar; 2e prijs: 3 winnaars, elk 1.230.90; 3e prijs: 25 winnaars, elk 308,20; 4e prijs: 729 winnaars, elk 13,80; 5e prijs: 1264 winnaars, elk 6,70. VILLEURBANNE - Het Nederlandse da mesvolleybalteam is in Villeurbanne duide lijk de zwakste van de zes ploegen die strij den om de Europese titel, hetgeen gisteren bleek uit het verlies van 3-0 tegen Bulga- rije( 17-15,15-6,15,6) en de vraag rijst zelfs of met de duels tegen Rusland en Roemenië nog in het vooruitzicht Nederland in deze ti telstrijd ook maar één set tot winst zal ko men. Een trieste realiteit omdat nu het ge mis van een gedegen voorbereiding om een dergelijk zwaar toernooi normaal is Oran je gewend in de verliezersgroep wat ont spannen te volleyballen - zich op de conditie van de speelsters wreekt. Tegen Bulgarije was bovendien het stoppen-ver onder de maat waardoor de formatie van coach Simov vele punten in de schoot geworpen kreeg. Zaten de Oosteuropese meisjes na de ge lijk opgaande eerste set in de volgende sets in de verdediging steeds meer op de juiste plaats, de Nederlandse ploeg, die startte met Martje de Vries, Loeki Raterink, José Conijn, Saskia Manschot, Fransje Murphy en Caroline Keulen in de gewijzigde basis, sloopte zichzelf met de verkeerde stops en verkeerd positie kiezen in de defensie. KRACHT Dat kostte Oranje veel kracht, die men alleen in de eerste set op kon brengen. De dreunen van Tzvetana Bojourina waren weliswaar niet te stuiten, maar de overige Bulgaarsen kon de ploeg van coach Johan van der Haar volledig aan. Caroline Keulen en Martje de Vries hiel den Nederland aanvallend en verdedigend knap op de been. En na een achterstand van 8- 5 was men ook nog bereid tot op de bodem van de conditie te gaan met als gevolg zelfs een voorsprong van 11-9. In de spannende fase van die eerste set faalde de Joegoslavische scheids rechter enige keren in het nadeel van Oranje, wisselde Van der Haar Els Mulder en Monique Remmen in voor Loeki Raterink en Saskia Manschot, maar haalde Bulgarije met het nodi- oge geluk en dank zij directe Nederlandse fou ten de set met 17-15 binnen. DREMPEL Johan van der Haar „Met wat meer geluk hadden we die set gepakt. Dat hebben we echt nodig om het geloof in eigen kunnen te rug te krijgen. Ik had gehoopt, dat de winst in de eerste set ons over de drempel zou trekken. Ik heb wat dat betreft toch te wei nig mogelijkheden om te wisselen. Met alle respect voor bijvoorbeeld Carla Manschot, maar zo'n meisje ga ik hier niet voor de leeuwen werpen". De interim-coach die uiteindelijk werkt met de speelstersgroep van de weg gestuurde Jaap Ak kerhuis, stelde zelfs: „Dit zou eerlijk gezegd niet helemaal mijn keus zijn. Een Jos Bakker bijvoorbeeld zou tegen deze ploegen met haar lengte aan het net goud waard zijn. Ik heb zelfs overwogen haar nog terug te halen, maar ik heb begrepen dat ze zelf niet meer voor het Ne derlands team wilde spelen. Ook een Stofke van Strien en Hennie Morsink zouden we nu goed kunnen gebruiken. Het blijkt gewoon dat je alle speelsters op zo'n toernooi nodig hebt". Die woorden werden vooral bewaarheid in de tweede en derde set. Oranje kon na een voor sprong van 4-1, veroverd dank zij enige vlam mende acties van Fransje Murphy het Bulgaar se geweld niet weerstaan. De verkouden en daarom ook conditioneel zwakke Caroline Keu len kon het als eerste niet meer bijbenen en ook de geblesseerde Martje de Vries haakte af. Monique Remmen en Els Mulder In gesprek met bondscoach Johan van der Haar(ar- chieffoto). hebben, al beschik ik niet over een echte b- Zij werden door de vertwijfeld maar ver geefs actie ondernemende coach Van der Haar nog in de ploeg gelaten, maar José Co nijn en Saskia Manschot moesten plaats maken voor Riet Wubs en Monique Rem men. Nederland verloor kansloos met 15^ en ging in de derde set met dezelfde cijfers volledig onderuit. Coach Johan van der Haar: „Vrijdag tegen Rus land ga ik toch met een wat andere opstelling spelen. Martje de Vries kan een dagje rust nu best gebruiken. De kans is er dat speelsters in gezet worden die tot op heden nog niet gespeeld ploeg. Ik gok helemaal op de wedstrijd van za terdag tegen Roemenië, de zwakste van de an dere vijf ploegen. Ik hoop dat ik na de laatste wedstrijd wat vrolijker kan zijn dan nu het ge val is". BOB OFFERS uitslagen: dames: Rusland-Hongarije 3-1(18-16, 15-6, 9-15, 15-8); Nederland-Bulgarije 0-3(15-7, 6-15, 6-15) Oost-Duits- land-Roemenie 3-0(15-3. 15-5, 15-3); heren: Joegoslavie- Tsjecho-Slowakije 3-1(15-10, 7-15, 15-7, 15-13); Bulgarije- Oost-Duitsland 3-2(10-15, 12-15, 15-12, 15-7, 15-6); Polen- Tsjecho-Slowakije 3-0(15-11, 15-5, 15-9); Joegoslavie- Frankrijk 3-0(15-4. 15-11, 15-10). Tegenstander Timman ziek RIO DE JANEIRO Jan Timman heeft in de veer tiende ronde van het interzo- neschaaktoernooi in Rio de Janeiro een extra vrije dag toebedeeld gekregen. Zijn te genstander Borislav Ivkov klaagde over pijn in de borst en ongevoeligheid in één arm. Het vermoeden van een lichte hartaanval be staat en vandaag gaan art sen na of het verantwoord is dat de Russische grootmees ter het toernooi voortzet. Tigran Petrosjan nestelde zich na en snelle overwinning op Luis Bronstein (28 zetten) met acht punen tijdelijk naast het leidende koppel Hilbner- Portisch. Jan Timman bezet met 5,5 punt en twee afgebro ken partijen (uit 12) de 11e plaats. De uitslagen van de veertiende ron de; Balasjov (Sov)—Kagan (Isr) 1—0; Pe trosjan (Sov)—Bronstein (Arg) 10; Vaganian (Sov)Smejkal (Tsj) 1/2 1/2; Garcia (Cuba)—Hübner (Wdl) afg; Harandi (Ira)Shamkovich (VSt) afg; Hebert (Can)Portisch (Hon) afg. Velimirovic (Joe), Sax (Hon), Timman (Ned) en Ivkov (Joe) De stand: 1/2 Hübner en Portisch. beiden 8 punten en 1 afg. partij uit 13; 3. Petrosjan 8 (uit 12); 4. Sunye 7 1/2 en 1 afg. (uit 12); 5. Vaganian 7 1/2 en 1 afg. (uit 13); 6. Sax 7 (uit 12); 7. Shamkovitch 6 1/2 en 1 afg. (uit 13); 8. Smejkal 6 1/2 (uit 12); 9. Ivkov 6 en 2 afg. (uit 11); 10. Balasjov 6 en 2 afg. (uit 12); 11. Timman 5,5 en 2 afg. (uit 12); Torre 5 en 1 afg. (uit 13). DEN BOSCH - EBBC won het eerste duel voor de Europa Cup tegen UBSC(Oos) met 96- 64(47-35). BARCELONA - Manuel Oran- tes speelt geen Davis Cup meer voor Spanje. Hij vindt het na twaalf jaar genoeg. TEL AVIV - Tom Okker be reikte de laatste vier in Tel Aviv door een zege(7-5,6-7,7-6) op de Israëliër Glickstein en ontmoet nu de Zweed Simons- son. DE LIER - Wassenaarder Hans Vermin won de eerste partij voor het NK junioren dammen van John Poulisse. LEEUWARDEN - Dien van Groessen en Gerd Wiltfang wonnen de eerste twee onder delen van een CHI in Leeu warden. GRONINGEN - GYS ijshoc key heeft een nieuwe sponsor. De nieuwe naam is GYS Snic kers. DEN HAAG - De turndames zijn voor het WK in Fort Worth ingedeeld met Austra lië, Zuid-Korea en Oostenrijk. De heren treffen Italië, Brazi lië, Israel, Oostenrijk, Noorwe gen en Polen. NOORDWIJK-Blauw Zwart verloor een oefenduel tegen Noord wijk met 3-0. Jong FC Den Haag speelt zondagmid dag aanvang 14.30 uur tegen Postduiven op Madestein.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17