rerreur leidt tot mtslagen bij Fiat m m** Bahro en Hübner met proeftijd in vrijheid larrington schorst Rhodesië-gesprek Castro niet gestoord door VS-manoeuvres ERC ROERING IN TURIJN yptische tibassade Tel Aviv hrspronkclijke nvoncrs Australië n.ijgen stuk woestijn Nobelprijs geneeskunde voor Brit en Amerikaan Eerste congressen Chinese partijen sinds twintig jaar OSITIEVER ANTWOORD FRONT GEEIST Benzine in België duurder 39.50 fiï ENLAND LEIDSE COURANT HET BINNENHOF VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 11 PAGINA 13 (Van onze correspondent PIET TUMMERS) [JN In Turijn heerst beroering et ontslag dat de Fiat-fabrieken jnfen aangezegd aan 61 werknemers. >lleen ziet het bedrijf, de grootste culiere werkgever van Italië, de %genen als de drijvende krachten een reeks wilde stakingen van i'tste tijd, die gepaard gingen met a vernielingen, maar het stelt hen verantwoordelijk voor het schep- an een klimaat waarin een aantal irdaden tegen ledinggevende figu- het bedrijf werden gepleegd. ote vakbonden zijn het ermee eens toenemende terreur in en tegen het f met kracht bestreden moet wor-, Je veroordelen echter de wijze waar op aan de 61 zondebokken ontslag is gege ven. De vakbonden hebben de bemidde ling ingeroepen van premier Cossiga. Turijn heeft de laatste jaren de trieste re putatie gekregen de Italiaanse stad te zijn waar terroristen het meeste bloed vergie ten. Niet alleen de Rode Brigades zijn er actief, maar ook minder bekende groepe ringen, waarvan sommige slechts eenma lig optreden. In de laatste vier jaren zijn drie directeuren van het Fiat-concern vermoord. Negentien anderen werden ge wond, veelal door knieschoten. In slechts enkele gevallen konden de daders worden gegrepen. Achttien keer werd brand ge sticht in Fiat-fabrieken, waarbij soms enorme schade werd toegebracht. Verle den week nog werd een Fiat-directeur, die geregeld met de vakbonden en perso- neelsvertegenwoordigers onderhandelin gen voert over het sociale beleid van het bedrijf, op straat onder de ogen van zijn vrouw in de benen geschoten door enkele gemaskerde jongelui. Een woordvoerder van het bedrijf heeft meegedeeld dat het ontslag van de 61 werknemers een antwoord is op „dagelijk se bedreigingen, mafia-achtige waarschu wingen en psychisch en moreel geweld", waaraan veel leden van het kaderperso neel bloot staan. Men probeert de fabriek onbestuurbaar te maken. De ontslagenen worden niet rechtstreeks beschuldigd van terreurdaden, maar zij gedroegen zich vol gens de Fiat-woordvoerder herhaaldelijk op een manier „die niet overeenstemt met de beginselen van burgerlijk fatsoen op de plaats van het werk". Ze hebben een week gekregen om tegen hun ontslag in beroep te gaan. bfl AVIV (UPI) De Egyp- onderminister van bui- ïdse zaken, Boutros Gha- :ft verklaard dat Egypte februari een ambassade 1 Aviv zal openen, zelfs geen wezenlijke vooruit- is bij de besprekingen Palestijnse autonomie. De ische radio heeft dit gis- gemeld. jan dreigt aftreden AVIV (AFP/DPA) Is- minister van buitenland ken, Mosje Dajan, heeft avond met aftreden ge- als de regering-Begin dat particulier bezit van eren is, mocht laten ont- ;n voor de uitbreiding lodse nederzettingen. „Ik liet bereid op dit princi- punt toe te geven, aldus na zijn terugkeer uit iburg en Zurich." ™VO vraagt ïeldering aan fezjnjev |EN (Reuter) De rege- iv van de Navolanden in de leiders in het ilin om opheldering ge- ;d over het door Brezjnjev ïkondigde besluit eenzij- roepen en tanks uit Oost- land terug te trekken en k verzocht te laten weten of Ig steeds een wederzijdse ivenwichtigé troepenver- lering in centraal Europa n. Dit laatste is het doel de zogenaamde MBFR- jrentie die in Wenen gehouden en die al ja- een impasse verkeert. Radar tegen hardrijders Dit is geen soort gemechaniseerde neushoorn, maar een apparaat dat de politie in Lau sanne (Zwitser land) gebruikt om automobilisten, die te hard rij den, op heter daad te betrap pen. Het appa raat bevat een uiterst gevoelige radar, die precies registreert hoe hard langsko mende automo bilisten rijden. AMNESTIE IN DDR (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In het kader van de onlangs aangekondigde amnestie voor gevangenen ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van de DDR zijn gisteren twee van de be kendste dissidenten van de laatste jaren vrijgelaten met een proeftijd van drie jaar. Het gaat om de 43-jarige eco noom Rudolf Bahro, die we gens „hoogverraad" tot acht jaar veroordeeld was en Niko Hübner (23), die vijf jaar ge vangenis had gekregen, omdat hij, op grond van de gedemili- tairiseerde status van Berlijn, geweigerd had om dienst te doen in het Oostduitse leger. Bahro, tot 1977 een volslagen onbekende ambtenaar bij het Oostduitse ministerie economi sche zaken, werd in één klap wereldberoemd met een boek, „Die Alternatieve", waarin hij scherpe kritiek uitoefende op de verstarring van het Oost duitse regeringsapparaat en op de manier waarop in de DDR met het socialisme omgespron gen werd. Als Bahro toestem ming krijgt om naar het Wes ten te gaan, dan is de Univer siteit van Amsterdam voorne- men's hem een functie te be zorgen van wetenschappelijk hoofdmedewerker. Tot nu toe heeft Bahro altijd geweigerd naar het Westen te gaan; Hüb ner daarentegen heeft te ken nen gegeven wel naar het Westen te willen uitwijken. Mijnramp in Polen: 33 doden KATOWICE (Reuter) Bij een ontploffing 774 meter diep in een kolenmijn in Bytom op 20 kilometer ten noorden van Katowice in het Poolse opper- Silezië zijn 33 mijnwerkers om het leven gekomen. BERRA De nakomelingen van de oorspronkelijke ners van Australië, de „Aborigines" krijgen van de t meer dan 5300 vierkante kilometer woestijn in het len van hun werelddeel terug. Dit is gisteren in het par- nt meegedeeld door minister Frederick Chaney van in- ïse zaken. De „Aborigines" krijgen echter niet het be over Ayers Rock, de in het gereserveerde gebied gele- grootste monoliet op aarde, waar zij tot op de dag van [Jjlaag hun godsdienstoefeningen houden. Ayers Rock en abijgelegen Mount Olga zijn al nationaal park. utochtone bewoners van het kleinste werelddeel leven on- literst moeilijke omstandigheden, met een hoog werkeloos- g icijfer, een sterftecijfer onder kleine kinderen dat vier keer Hog is als het nationale gemiddelde en een chronisch drank- leem. De Australische regering wil het sterftecijfer aanpak- ioor de huisvesting, de watervoorziening en de hygiënische andigheden te verbeteren. Het aantal oorspronkelijke be- ;rs van Australië is sinds de kolonisering vanuit Europa bij- 10 jaar geleden begon, gedaald van naar schatting 300.000 tot 00 thans. DRIEDIMENSIONALE HERSENBEELDEN STOCKHOLM (REUTER/AP) De Nobel prijs 1979 voor medicijnen of fysiologie is dit Allan Cormack jaar toegekend aan de Amerikaan Allan Cormack en de Brit Godfrey Newbold Hounsfield. Beiden hebben zich bezig gehouden met de ontwikkeling van een methode om met behulp van een computer driedimensiona le beelden van het inwendige van het menselijke lichaam te maken. Deze methode is vooral succesrijk gebleken bij het opsporen van gezwellen en ziekten in hersenen en in het zenuwstelsel in het algemeen. Professor Cormack is verbonden aan de afdeling fysica van de Tufts-universiteit in Medford (Massachusetts); dr. Hounsfield is hoofd van de afdeling medische systemen van het centrale labo ratorium van de Britse onderneming EMI. Prof. Cormack is oos- pronkelijk uit Zuid-Afrika afkomstig. Hij kwam in 1956 naar de VS en werd Amerikaans staatsburger De prijs is 380.000 gulden groot. Met door hen ontwikkeldé methode kon worden vastgesteld dat alcoholisme hersenbeschadigingen kan veroorzaken. Verder werd ermee vastgesteld dat de Zweedse skikampioen Ingemark na een ernstige val geen hersenletsel had opgelopen. Bij de aankomst van Castro ontstond een schermutseling tussen New Yorkse politiemensen en een Cuaanse veiligheidsagent, die zijn pistool getrokken had bij het optreden van anti-Castro-de- monstranten. De men werd vrijgelaten nadat hij zichzelf had geï dentificeerd. NEW YORK De Cubaan se leider Fidel Castro heeft bij zijn aankomst in New York, waar hij vanmiddag de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal toespreken, gezegd dat de Amerikaanse militaire ma noeuvres bij de basis Guan- tanamo op Cuba hem in het geheel niet storen. Integen deel, zo verklaarde hij, „zij stimuleren de vechtlust". De Amerikaanse mariniers voe ren bij de basis Guantanamo landingen uit, die bedoeld zijn als machtsvertoon te genover de Russische aan wezigheid op Cuba. Onder de zwaarste veiligheids maatregelen die ooit in New York zijn getroffen, is Castro gistermorgen gearriveerd voor zijn eerste bezoek aan de Ver enigde Staten sinds 1960, toen hij voor de VN een rede hield die vierenhalf uur duurde. Men wil voorkomen dat een aanslag gepleegd wordt op het VN-gebouw, zoals die plaats vond in 1964. Anti-Castro-de- monstranten vuurden toen een bazooka af op het gebouw, ter wijl Castro's minister Che Gu evara er een rede hield. Volgens de politie zijn min stens 2000 manschappen inge- Fidel Castro zet om de veiligheid van Cas tro te waarborgen. Zelf heeft Castro een groot aantal veilig heidsagenten bij zich. Zijn rede, die vandaag onge veer 75 minuten zal duren, zal worden gevolgd door een di ner bij secretaris-generaal Waldheim. Er vindt geen ont moeting plaats met de onge veer 100 delegaties van niet- gebonden landen bij de VN, vermoedelijk vanwege span ningen over het neutraliteits beginsel van de beweging. PEKING Acht politieke partijen in China hebben gis teren, voor het eerst sinds twintig jaar, een partijcongres gehouden. Dit heeft het persbureau Nieuw China ge meld. Er werd gesproken over een „opleving van de acti viteit van democratische partijen". Verder werd melding gemaakt van het congres van de Chinese federatie van industriëlen en zakenlieden, dat eveneens voor het eerst in twintig jaar bijeen kwam. Tot de congresserende partijen behoorden de Democratische Partij van Chinese Boeren en Arbeiders (opgericht in 1947), de Partij voor het Openbaar Belang (opgericht in 1925) en de Kwo- mintang, die dezelfde naam draagt als de partij die op Taiwan aan de macht is. In totaal woonden 2.000 mensen de bijeenkom sten bij. De acht partijen hebben alle deelgenomen aan de eerste zitting van de politieke, raadgevende conferentie van het Chinese volk in september 1949, vlak voor het ontstaan van de Chinese Volk srepubliek. Na de val van de „Bende van Vier" heeft de commu-' nistische partij het overleg met de democratische partijen geo pend en is er een begin gemaakt met de hervatting van hun ac tiviteiten. Persbureau Nieuw China liet verder weten, dat alle acht partijen „politieke unies van socialistische arbeiders en pa- 'triotten zijn geworden, die het socialisme steunen en die, ondet leiding van de communistische partij, het socialisme dienen". (Van onze correspondent ROGER SIMONS) I fDEN Niemand weet precies wat er de Rhodesische conferentie gaat gebeu- Is ze mislukt of duurt te voort? Confe- ievoorzitter Lord Carrington heeft deze varring veroorzaakt door de plenaire ïadering van gisteren te schorsen zonder datum te noemen voor de volgende bij- iomst. Hoewel Carrington geen genoe- neemt met de houding van het Patriot- li Front ten aanzien van de door Groot- tannië voorgestelde grondwet voor on- Tnkelijk Zimbabwe, wil hij de Frontlei- Nkomo en Mugabe kennelijk toch nog meer tijd geven om zich te bedenken. Nkomo en Mugabe beschuldigen Carrington nu van „brinkmanship", een Engelse uitdrukking die gebruikt wordt wanneer iemand grote risi co's neemt of tot het uiterste probeert te gaan. Maar de Frontleiders kunnen niet ontkennen, dat ze zelf klem zitten. Omdat Carrington het been stijf houdt, kunnen zij niet anders dan of wel nieuwe concessies doen ofwel hun koffers pakken en uit Londen vertrekken. In het laatste geval zullen zowel de Britten als bisschop Muzorewa, leider van de andere Afri kaanse delegatie, Nkomo en Mugabe het ver wijt maken, dat het Patriottisch Front de mis lukking van de Rhodesië-Conferentie op hun geweten heeft. Daarna zou bisschop Muzorewa de Britten het vuur na aan de schenen leggen om erkenning van zijn regering te verkrijgen en het einde van de oude economische sancties, die nu trouwens geen zin meer hebben. Als Groot-Brittannië dit alles doet, is bisschop Muzorewa de grote overwinnaar van de Rhode- sië-besprekingen in Londen. De Frontleiders willen dat beslist verhinderen. Groot-Brittan nië zou dit trouwens ook liever niet zien gebeu ren, want een overeenkomst met Muzorewa al leen maakt geen einde aan de oorlog, die voort- woedt in Zimbabwe-Rhodesië. Gisteren hebben de Frontleiders aan Lord Car rington gezegd dat ze de door hem voorgestelde grondwet nog steeds niet in haar geheel konden aanvaarden. Ze legden een nieuw document op tafel, waarin ze hun bezwaren opsomden tegen bepaalde belangrijke aspecten van het ontwerp, onder meer in verband met de uitbetaling van pensioenen aan blanke ambtenaren en de ver goeding van gronden, waarop beslag gelegd zou worden. De Frontleiders verklaarden van Lord Car rington te verwachten, dat hij onmiddellijk het gesprek zou openen over de zogeheten over gangsperiode, vóór Zimbabwe onafhankelijk wordt. In de tussentijd moeten onder Brits tóe- zicht nieuwe parlementaire verkiezingen plaatsvinden, die vanzelfsprekend uiterst be langrijk zullen zijn voor het Patriottisch Front. Lord Carrington eist echter een meer positief antwoord. BRUSSEL (AP) De prijs van zowel gewone als superbenzine is vandaag in België verhoogd in verband met de gestegen prij zen van ruwe olie. Gewone benzine zal met 39 centimes stijgen tot 19,46 francs per liter (ongeveer 1,34 gld). Een liter superben zine gaat 33 centimes meer kosten en komt op 19,81 francs (on geveer 1,36 gld.). BEIROET (AFP) De 162 mensen die werden ontvoerd door de militie Marada van oud-president Soleiman Fran- jieh van Libanon zijn vrijge laten, zo werd donderdag mee gedeeld in een communiqué van de militie. Volgens het communiqué wer den de mensen ontvoerd in re actie op de ontvoeringen van onschuldigen door „milities van misdadige falangisten" en was tot eenzijdige vrijlating Gegijzelden in Libanon vrijgelaten besloten als gevolg van tussen komst door de pauselijke nun tius in Libanon, die donderdag tegenover Franjieh de be zorgdheid van paus Johannes Paulus over deze zaak had uit gesproken. Venezuela verhoogt olieprijs CARACAS (AFP) Venezuela zal de prijs van zijn olie met in gang van zondag gemiddeld met 1,50 dollar per vat verhogen, zodat de prijs van de verschillende typen zal komen te liggen tussen de 19,6 en 26,7 dollar (39 en 53 gulden). LONDEN (DPA) Gewa pende mannen hebben giste ren op een drukke weg veer tig kilometer ten zuidwesten van Londen een gepantserde auto voor geldtransport ge ramd en ongeveer 500.000 pond (2 miljoen gulden) buitgemaakt. Twee mannen sneden de ge pantserde auto de weg af door hun auto voor de wagen te zet ten, terwijl twee medeplichti gen de gepantserde auto aan de achterkant ramden. De mannen hielden het achterop Geldtransport bij Londen overvallen komende verkeer aan, zodat een kilometerslange file ont stond. De rovers braken door het pantser van de geldauto heen. Voor ze zich met de buit uit de voeten maakten, sneden ze van de eerste auto's van de file de banden door en gooiden de contactsleuteltjes weg. Slachtoffers van Bokassa gevonden BANGUI (Reuter) Onderin een put bij de gevangenis waar ex-keizer Jean-Bedel Bokassa zijn tegenstanders op sloot, is een aantal doden gevonden. Nog onbekend is om hoeveel doden het gaat. Ze zouden vier tot vijf maanden oud zijn. Op een conferentie van prefecten heeft het staatshoofd van de Centraal-Afrikaanse republiek, David Dacko, meegedeeld dat hij Ivoorkust heeft verzocht om uitlevering van ex-keizer Bo kassa, opdat hij kan worden berecht. ADVERTENTIE 'eegS j ^43 MODERN KOKEN door Anne Krüger en Annette Wolter 1070 pagina's, 100 inspire rende kleurenfoto's, 60 illustraties alles over braden, bakken, stoven, smoren, grilleren, flamberen, diepvriezen enz. een tijdbesparende uiterst perfecte handleiding op culinair gebied een ideaal geschenk /GROOT MEDISCH J HANDBOEK vraagbaak voor I het moderne gezin 1 235 illustraties en grafieken 352 pagina's in linnen band aanbieding aanbieding 50 takken van sport uitvoerig in het nieuwe SPORTBOEK formaat 29x22 cm een uniek handboek voor de sporter en ook voor de toeschouwer ANTIEK in woord en beeld. Door Anton van Oirschot een praktische handleiding voor antiek liefhebbers met aparte lijst waarop u de mi M'T'I 'lift waarde van de afgebeelde Postcode/woonplaats Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart Bon in gesloten envelop (zonder postzegel) sturen naar: Sijthoff Pers Extra, Antwoordnummer 17, 2280 WB Rijswijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11