Herdenkt de vierde vier de vijfde Gemeente Zoeterwoude scus betaalt trager terug rand old man Meany van ikbond V.S. gaat opstappen Jan Wolkers boos op filmer Guido Pieters 6 STELLEURS enland/buitenlanp gÉNj OORZITTER LKG A.J. KLIEST OP CONTACTDAG VERZETSMENSEN: 99 Staatsloterij t^o lste trekking-- i ADVERTEREN DOET VERKOPEN bimbam- zaanse antieke- KLOKKEN VERHEUL LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA 9 londerden oud-verzetsmensen, afkomstig uit alle deien van het land, namen deel aan de DEN HAAG „De middelen die de rechtstaat biedt voor de berechting van oorlogsmisdadigers zijn beperkt, en daar zullen we ons bij moeten neerleggen". Aldus de heer A. J. de Leeuw, wetenschappelijk medewer ker van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) in zijn toe spraak tot de leden van de Vereni ging Kontakt-Groep Verzetsgepensio- neerden 1940-1945 (LKG), die gisteren in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag bijeen waren voor de lan delijke contactdag. Enige honderden oud-verzetsstrijders waren daarvoor uit alle delen van het land naar Den Haag gekomen. De toespraak van de heer De Leeuw, die nauw betrokken is geweest bij de berechting van de oorlogsmisdadigers Menten en Looyen, had tot gevolg dat een aantal van de aanwezige oud- verzetsmensen bijzonder geëmotioneerd raak te. Met name het deel van zijn betoog waarin hij duidelijk trachtte te maken dat men er ern stig rekening mee moet houden dat de berech- tiging van oorlogsmisdadigers, die nu al niet eenvoudig meer is, in de toekomst wellicht ge heel onmogelijk wordt. „Dat nooit!", was het emotionele antwoord uit de zaal. De heer De Leeuw benadrukte daarop met klem dat het verzet nooit voor vergelding bedoeld kan zijn geweest. „Wij hebben niet gestreden voor de bestraffing van de nazi-misdadigers, wij heb ben gestreden tegen het vervloekte systeem waarvan zij de representanten waren", aldus de heer de Leeuw. Voorts wees hij er met na druk op dat het verzet gericht is geweest op het herstel van de rechtstaat, hoe gebrekkig die nu in de ogen van velen ook mag lijken. Fel betoog De voorzitter van de LKG, de heer A. J. Kliest, hield in de hem toebedeelde spreektijd een fel betoog voor een goed beleid ten aan zien van de pensioenen en invaliditeitsuitke- ringen voor de verzetsgepensioneerden en de weduwen van oud-verzetsmensen. Over de in- validiteitsuitkeringen zei hij het volgende: „Het is ons niet mogelijk aan de indruk te ont komen dat de staatssecretaris in opdracht van het kabinet elk voorstel, dat geld zou kunnen kosten, af moest wijzen. Wat gaat dat kosten, zo werd ons begrijpelijk in deze tijd van zui nigheid telkens weer gevraagd. Het ant woord op deze vraag is en ik zeg dit met na druk niets! Wie bezetten ons land, ver moordden en vervolgden onze landgenoten? Door wiens schuld zijn toen duizenden invali de geworden? En wie moet dan de kosten beta len van die invaliditeit? Duitsland!". Dat Ne derland de rekening nu moet betalen is vol gens de heer Kliest aan de regering zelf te wij ten. Dan had de regering de rekening maar bij Duitsland moeten indienen, was de conclusie van de opmerkelijke redenering van de heer Kliest. Voor pleitte hij voor een jaarlijkse her denking van de vierde mei en een viering van de vijfde mei. Hij zei te hopen dat de Tweede Kamer zich hierover positief zal uitspreken. „Niet omdat wij ons verzetswerk zo graag ver eeuwigd willen zien", zo verduidelijkte hij, „Maar omdat dit de enige manier is om bo ven en buiten de politiek de aandacht van alle Nederlanders te vestigen en te blijven ves tigen op de ontzaglijke en onvervangbare waarde van de democratie". Met gemengde gevoelens luisteren de verzetsgepensioneerdeh naar de toespraak van de heer De Leeuw. (Van onze imentaire redactie) AAG Het aantal om terugbetaling isting neemt zo sterk de belastingdienst eer in staat is deze el als in het verleden erken. De afdoening- zal dan ook met aanden worden ver- lovendien krijgt men een voorrangsbehan- jjals men meent recht 4en op teruggave van m 250 gulden. het invullen van zijn belastingaangiftei'ormulier zelf tot de conclusie komt, dat hij geld terug zal krijgen van de belastingdienst (bijvoorbeeld als gevólg van hoge aftrekpos ten) kan om een voorrangsbe-. handeling vragen: hij moet dan een hoekje van~het aangif tebiljet afknippen. Dat ver zoek mag tot nu toe worden gedaan als men meent meer dan 100 gulden tegoed te heb ben. De voorrangsbehandeling houdt nu nog in, dat de aangif te nog datzelfde jaar wordt af gewikkeld, dus voor 31 decem ber. Het aantal aanvragen om te rugbetaling met voorrangsbe handeling is echter zo toegeno men, dat de belastingdienst niet meer de oude behande lingstermijn kan aanhouden. Het aantal verzoeken kan worden gesteld op rond 1,5 miljoen op een totaal van 4,5 miljoen aangiften. Dat bete kent, dat de belastingdienst in ruim een half jaar een derde deel van de aangiften zou moeten verwerken. Daarom gaat de belastingdienst via twee kanalen het eigen werk tempo verlichten. In de eerste plaats mag men voortaan pas om voorrangsbehandeling ver zoeken als men meer dan 250 gulden kan terugvorderen. In de tweede plaats zal een der gelijke behandeling niet voor iedereen op 31 december vol tooid zijn, maar twee maanden later, dus op 1 maart. De nieu we regeling gaat in met het belastingjaar 1979. De aangiften daarvoor moeten - tenzij men uitstel krijgt - op 1 april 1980 worden ingezonden. Voorrangsbehandeling bete kent dan afwikkeling voor 1 maart 1981. onze correspondent pet) INGTON George (85), de „grand old 'an het Amerikaanse idswezen, die gedu- veertig jaar zijn zeer nlijk stempel op de .niseerde arbeid in de igde Staten heeft ge stapt dit najaar op.' 's aankondiging dat hij et beschikbaar zal stel- or een dertiende ter- ils voorzitter van de ^bdsfederatie AFL-CIO, niet als een grote ver rassing, maar toch waren er velen die er rekening mee hielden dat Meanu ondanks zijn sterk verslechterde ge zondheid zich toch nog voor een nieuwe termijn beschik baar zou stellen. Het staat vrijwel vast, dat Lane Kirk- land (54), thans secretaris- penningmeester van de fede ratie, zijn opvolger zal wor den, al zit J. C. Turner van de metaalarbeiders ook op het vinketouw. Dat zal ook vrijwel zeker betekenen, dat de nogal conservatieve lijn- Meany zal worden doorge trokken. Meany is sinds 1939, toen hij als secretaris-penningmeester in feite de leiding overnam van de zieke voorzitter Willi am Green, onafgebroken lei der geweest van de Ameri kaanse vakbondsfederatie, waarbij op dit moment circa 13 miljoen leden zijn aange sloten. Meany, met zijn vaak nogal botte uitlatingen, heeft met zeven verschillende presi denten overhoop gelegen. Hij heeft alle stormen, zoals de schandalen rond de Mafia- connecties van de vervoers- bonden (Teamsters), het uit treden van de grote automo- bielwerkersbond en het de laatste jaren zelfs in absolute zin teruglopen van het leden tal, glansrijk doorstaan. Een van zijn belangrijkste dalen was het bijeenbrengen in 1955 van zijn American Fe deration of Labour (AFL) met het concurrerende Con gress of Industrial Organisa tions (CIO). Meany is gebo ren in de Ierse sloppenwijken van New York. Hij maakte de Highschool niet af en ging op zestienjarige leeftijd wer ken als loodgieter. AKW HEM Jan Wolkers heeft het laten afweten bij de wereld première "van de film Kort Amerikaans tijdens het Filmfestival in Arnhem. De schrijver van het gelijknamige boek zou met de regisseur van de film, Guido Pieters, een verschil van mening hebben. Producent Gerrit Visscher heeft de afgelopen dagen al les in het werk gesteld om Wolkers over te halen toch naar Arn hem te komen. De schrijver bleef echter in Amsterdam. De tele fonisch gestelde vraag of hij niet in Arnhem behoorde te zijn be antwoordde Wolkers gisteravond met een kort „nee" en gooide vervolgens de hoorn op de haak. Daan Denie weer spoorloos HAAG/GRONINGEN 31-jarige Hagenaar Denie is weer eens loos. Begin deze week e hij na een verlof niet naar de Groningse Van Mesdagkliniek. Afgelopen dinsdag was nog hij betrokken bij een verkeerson geluk in Rotterdam. De Rot terdamse politie zette hem toen op de trein naar Gronin gen. Daar is hij evenwel nooit aangekomen. De politie, die Denie als gevaarlijk aanmerkt, speurt momenteel intensief naar de verdwenen Hagenaar. Enige jaren geleden was Daan Denie betrokken bij een gijze ling in Deil en een serie roofo vervallen en inbraken. Voor die vergrijpen zat hij in de Van Mesdagkliniek zijn straf uit. 684e Staatsloterij, lste trekking 10 oktober 1979. Prijzen van: 25.000,- zijn gevallen 5.000.- zijn gevallen 2.000.- zijn gevallen 2.000.- zijn gevallen 2.000.- zijn gevallen 2.000.- zijn gevallen 2.000.- zijn gevallen op alle nummers: op alle nummers: op alle nummers: op alle nummers: op alle nummers: op alle nummers: op alle nummers: 065787 015194 021850 084085 032506 045254 032838 En prijzen van: 1000.- op alle 400.- op alle 200.- op alle 100.- op alle 100.- op alle 75.- op alle 50.- op alle 50.- op alle 10.- op alle nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. moderne VOOR DE GROOTSTE COLLECTIE EN... DE BESTE SERVICE NATUURLIJK NAAR HAARLEMMERSTRAAT 86 LEIDEN Van Wijnen Bouwmaatschappij B.V. Rijswijk Voor het woningbouwproject op het Waard- eiland te Leiden, Aanmelden: dagelijks bij de hoofduitvoerder de heer W. van Druten in de Aannemerskeet aan de Laan der Verenigde Naties te Leiden. Tel: 071-140172 na 19.00 uur 070-676858. Voorbereidingsbesluit landelijk deel der gemeente De burgemeester van Zoeterwoude maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 27 september 1979 heeft besloten: I. te verklaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied, omvattende het landelijk deel der gemeente; II. te bepalen, dat het verboden is binnen het gebied waarop dit voorbereidingsbesluit van toepassing is zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemees ter en wethouders (aanlegvergunning) de volgende werken, geen bouwwerken zijnde of werkzaamheden uit te voeren, te doen of te laten uitvoeren, een en ander met uitzonde ring van normale onderhoudswerkzaamheden: a. ontginnen, bodem verlagen of afgraven, ophogen, egali seren, scheuren van grasland; b. het aanleggen of verharden van wegen, paden of parkeergelegenheden en het aanbrengen van andere oppervlakteverhardingen, voorzover dit aanleggen, verharden of aanbrengen niet valt onder het verbod ingevolge artikel 287 van de bouwverordening; c. het opslaan, deponeren, lozen of storten van al dan niet afgedankte of aan hun oorspronkelijk gebruik onttrok ken voorwerpen, stoffen of produkten, alsmede het aanleggen of inrichten van opslag, stort- of bergplaatsen; d. het opslaan of deponeren buiten de gebouwen van een of meer aan hun gebruik onttrokken machines, voer-, vaar- of vliegtuigen, alsmede het opslaan van gerede of onklare machines, voer-, vaar- of vliegtuigen, danwel het aanleggen of inrichten van opslagplaatsen daarvoor; e. het aanleggen of inrichten van sport-, wedstrijd- of speelterreinen, banen, vliegvelden en landingsplaatsen, kampeer- of caravanterreinen, dagcampings, lig- of speelstranden, lig- of speelweiden, zwemgelegenheden en baad- of speelvijvers; f. het aanbrengen van ondergrondse of bovengrondse leidingen, konstrukties, installaties of apparatuur, met uitzondering van erfscheidingen met een maximale hoogte van 75 cm; onder leidingen, konstrukties, instal laties of apparatuur worden mede begrepen rekreatieve voorzieningen met uitzondering van eenvoudige voor zieningen als een bank, afvalbak of wegwijzer; onder leidingen, konstrukties, installaties en apparatuur worden niet begrepen voorzieningen die noodzakelijk zijn of verband houden met het beheer, gericht op de instandhouding van de landschappelijke of natuur wetenschappelijke waarden van de gronden of nood zakelijk zijn voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf, indien en voorzover deze uitoefening reeds plaatsvond op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit; g. werken of werkzaamheden ten behoeve van of verband houdend met de oprichting of plaatsing van - al dan niet aan hun bestemming onttrokken - voer- of vaar tuigen, arken, caravans en woonwagens, voorzover deze niet als bouwwerken zijn aan te merken, alsook tenten; h. het aanleggen of inrichten van havens of centra voor de watersport en het aanbrengen of aanleggen van oever beschoeiingen, van kaden of van aanlegplaatsen voor boten; III. te bepalen dat in afwijking van het bepaalde onder II geen vergunning is vereist: a. voor tijdelijke opslag en/of storting welke nodig is voor het oprichten van bouwwerken, overeenkomstig een verleende bouwvergunning; b. indien voor de uit te voeren werken en/of werkzaamhe den reeds uit andere hoofde een op het publieke recht gebaseerde vergunning is vereist, indien bij het beoorde len van die vergunningaanvrage met de belangen van ruimtelijke ordening wordt rekening gehouden en deze vergunning is verleend. Genoemd voorbereidingsbesluit ligt met de daarbij behorende kaart ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage. Zoeterwoude, 11 oktober 1979. De burgemeester voornoemd, Detmers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9