Wethouder Verboom stapt op 'Gemeente discrimineert ons' Leidse MEA O lijdt onder gebrek aan belangstelling :-ad rijdt >or na inrijding Leiden museum- stad lodeshow Stads- ehoorzaal succes Iwemvierdaagse n ^Waterbos' SCHOOL VIERT TWEEDE LUSTRUM LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN Wethouder Arie Verboom keert 8 mei 1980 de Leidse politiek de rug toe. Op die datum viert hij zijn zestig ste verjaardag. Mede op aanra den van zijn huisarts is de wethouder van volkshuisves ting tot het besluit op te stap pen gekomen. Al meer dan een jaar sukkelt de wethouder wat met zijn gezondheid. Vo rig jaar december raakte hij overspannen nadat hij tijdens de begrotingsvergaderingen ernstig was aangevallen door de gemeenteraad op zijn mi lieubeleid. De wethouder ont kende gisteravond bij het be kendmaken van zijn plannen om zich terug te trekken niet, dat de gebeurtenissen van toen hebben bijgedragen tot zijn besluit om voordat de vier jaar om zijn, af te haken. ..Ik word volgend jaar zestig jaar. Dat is een leeftijd waarop de weerstand ten aanzien van spanningen in je werk afneemt", aldus de zich terugtrekkende wethouder. „Door de spanningen van de vorige begrotingsvergade ringen ben ik erg aangeslagen geweest. Als je de leeftijd bereikt die ik nu heb bereikt, ben je niet meer zo goed in staat om alle avond vergaderingen bij te w.onen. En dat is juist noodzakelijk. In een wethoudersfunctie moet de boog altijd gespannen staan, en het is voor mijn gezondheid beter dat ik daar niet meer aan meedoe", ^ldus de heer Verboom. Dit voorjaar was de wethouder nog vol goede moed om de huidige raadsperiode als wethou der van volkshuisvesting uit te zitten. „Ik heb de afgelopen wintel aan yoga gedaan en onder invloed daarvan voelde ik me weer heel wat mans", verklaarde de wethouder gisteravond. „De terugslag kwam de afgelo pen zomer, toen ik weer enige weken met mijn rug heb gezeten. Na vele gesprekken met mijn vrouw ben ik tot het besluit geko men dat voor mij het moment van opstappen eerder moet komen, wil ik er niet helemaal onderdoor gaan." De wethouder ziet zijn ver vroegd opstappen helemaal niet als verraad aan de kiezer. „Ik sta voor de keus vol te houden en mijn gezondheid verder te ruïne ren of op te houden en lekker van mijn vrije tijd te genieten, zonder problemen. De keus is dan niet zo moeilijk", aldus de wethouder. De heer Verboom is in 1969 in' de gemeente- raadsfractie van de Partij van de Arbeid ge komen als opvolger van de heer Fakkel. Van 1974 tot 1978 maakt hij deel uit van het colle ge van b en w dat steunde op de PvdA-, D'66- en PPR-fractie. De PSP-fractie zegde halver wege de rit haar vertrouwen op in het colle ge. Kenmerkend voor het optreden van de heer Verboom is altijd zijn rondborstig taal gebruik geweest, waarbij hij velen tegen de schenen schopte, maar evenzovelen, mis schien nog meer, hebben zich altijd eerlijk bejegend gevoeld door de wethouder. Wie de heer Verboom zal opvolgen als wet houder is nog niet bekend. Binnenkort zal binnen de PvdA-fractie met de procedure rond de benoeming een begin worden ge maakt. „Het is aan te bevelen dat Arie de nieuwe wethouder nog kan inwerken voor hij weggaat", aldus fractievoorzitter J. Peters die zegt het vertrek van Verboom zeer te be treuren. De heer Verboom zal ook niet meer als raadslid terugkeren. „Ik vind dat als je eenmaal wethouder bent geweest, je zo ver in de keuken hebt gekeken dat je het raadslid maatschap niet meer optimaal kunt vervul len", aldus de heer Verboom. Als raadslid wordt hij opgevolgd door de heer G. Dallinga. Het vertrek van de heer Verboom werd de PvdA-raadsfractie gisteravond tijdens een be sloten vergadering meegedeeld. De VVD- fractie en burgemeester Vis zijn eveneens gis teravond ingelicht. „Zelf heb ik de knoop ook pas een week geleden doorgehakt", aldus de heer Verboom, die het beter vond een en an der voor de begrotingsbehandelingen grotere bekendheid te geven. „Dan weet de raad in ieder geval waar hij aan toe is en van mij zal er tijdens die lange zit een grote last af zijn". De wethouder zal zich na zijn vertrek onder meer gaan toeleggen op kunstschilderen. „Ik zal me echt niet vervelen", aldus de wethou der vol vertrouwen. DERDORP Een in 'lelijke staat verkerende lenaar is gisteravond r gereden na een aanrij- De man kon later op avond in zijn woning |den aangehouden. lanrijding vondt om 21.30 plaats op de kruising van "alk Boumanweg - Persant tpweg in Leiderdorp. Een het rode stoplicht wach- e auto werd aangereden een achteropkomende n. De chauffeur van de ;de wagen stelde voor om aak de volgende dag mar ^gelen maar toen toen de. uurder van de aangereden er op aan drong de politie schakelen stapte hij in auto en reed naar huis. de hand van het kente- kon de politie het adres de man achterhalen. Jichtbukskogel «kt jongentje inyiJK Een 8-jarig etje uit Katwijk is gis- 0 liddag in de borst ge- ,(it door een kogeltje af- pistig uit een luchtdruk ooi. incident gebeurde om in de omgeving van de luizenstraat. Een 15-jarige eman was op de openbare met zijn luchtdrukpistool het schieten en raakte mee een jongetje in de t. Tegen de schutter is pro verbaal opgemaakt. Het itoffer was nauwelijks ge- NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN EN VROUWENRAAD: LEIDEN De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen-afdeling Lei den en de Leidse Vrouwenraad voe len zich door de gemeente achterge steld ten opzichte van het Vrouwen huis. De NVH/LVR beschuldigt de gemeente er onder meer van geen ge lijkberechting tussen hen en het Vrouwenhuis toe te passen. De vrou- wenorgsanisaties hebben de gemeen teraad schriftelijk om opheldering de toewijzing van nieuwe onderko mens en de hoogte van subsidies ge vraagd. De NVH/LVR is het niet eens met het plan Waarbij hun slechts 20.000 gulden subsidie wordt toegekend en aan het Vrouwenhuis 50.000 gulden. De hoogte is weliswaar gerelateerd aan de huur- sommen van de (huidige) respectievelij ke panden, maar op den duur, zo stel len de vrouwenverenigingen, brengt de hoogte van de subsidie de waardering van het gemeentebestuur jegens het werk van de diverse organisaties tot uiting. „Van gelijkberechting is geen sprake, eerder van discriminatie'', zo meent de NVH/LVR. „Bovendien blijkt het Vrouwenhuis het pand aan de Hooigracht toegewezen te krijgen. „Waarom zij wel en onze organisatie niet voor dit pand in aanmerking ko men is ons onduidelijk", aldus de vrou wen, die^ een dringend beroep op het college doen om het voornemen te cor rigeren. De NVH en de LVH hopen, dat alsnog een gemotiveerd voorstel ter tafel gebracht wordt. Een twintigtal leden van de 'International Council of Museums' werd gistermiddag door wethouder P.H. Schoute namens het gemeentebestuur welkom geheten in de Sleutelstad. De museum-medewerkers uit diverse landen houden momenteel een driedaags congres in Leiden om zich te buigen over de problemen rond public relations van de internationale museumwereld. Geheel in stijl vond de ontvangst plaats in museum De Lakenhal. (DEN Een redelijk gevulde Stadsgehoorzaal heeft gis- ivond tijdens de modeshow van modehuis Vinke, kennis 'inen nemen van de nieuwe najaars- en wintercollectie, ïalve een kleine technische storing in het begin van de nd liep de show vlot. Aeht dames toonden de vooral rs en zwart getinte creaties terwijl één heer ter onde'r- ining van de show was ingehuurd. voornaamste kenmerken van de najaarsmode is dat zij ele- 1 en chic is in rechte belijning en slank silhouet, waarbij het int op de schouders en de taille valt. De meest voorkomende uren zijn paars, fuchsia, cyclaam, mosterd, okergeel en petrol, stoffen bleken over het algemeen van eerlijke materialen te vervaardigd. Een groot aantal wollen mantelpakjes en win- assen was dan ook in zuiver wol uitgevoerd: De kleding van lehuis Vinke werd gegarneerd met hoeden, handschoenen tassen in de meest uiteenlopende kleuren van speciaalzaak scher. De schoenen die werden gedragen waren afkomstig schoenmode Hollants. S.L. JNSBURG Voor de zwemliefhebbers wordt in de peri- 5 van 15- tot 20 oktober de vijfde zwemvierdaagse gehou- i in het zwembad 'Het Waterbos'. Deelnemerskaarten a gulden zijn verkrijgbaar op het gemeentehuis en aan de ssa van het zwembad. kaart geldt niet alleen voor het zwemmen maar ook voor de e andere activiteiten zoals bingo, disco, film en luchtkussen- ingen. Voor degene die vrijdag het leukst verkleedt gaat ligt een prijs in het verschiet. Zaterdagmiddag wordt de zwem- fdaagse afgesloten met een middag vol waterspelen. Tevens rden dan de prijzen uitgereikt door de voorzitster van de aterbos, mevrouw de Haas. De deelnemers moeten vier keer 1 meter zwemmen om in aanmerking voor een medaille te ko- ■n. Dit maal wordt de mogelijkheid geboden om 'goud vijf' te len voor degenen die alle keren meegedaan hebben. LEIDEN De Leidse School voor MEAO (Middelbaar Econo misch en Administratief Onderwijs) bestaat tien jaar. Het bereiken van dit tweede lustrum van de school was aanlei ding tot het samenstel len van een groots opge zet feestprogramma. Het blijkt dat het MEAO-on- derwijs voor velen een onbekende vorm van on derricht is en de aanmel dingen van nieuwe leer lingen blijft minder dan gewenst. Met de feest- week ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan probeert de school wat meer naar buiten te tre den om de burgers zo doende te kunnen infor meren over het doen en laten van de school. Te vens zullen binnenkort folders worden ver spreid waarin van alles over de school te lezen staat. Directeur van de school C.E. van Oort, meent dat het ge brek aan kennis over het MEAO-onderwijs, ook op an dere scholen in Leiden, de oorzaak is van het relatief lage aanbod van leerlingen. „Dat blijkt wel uit het vrij grote aantal aanmeldingen van HAVO-leerlingen die na .die opleiding naar het MEAO overstappen. Veel beter was het geweest als zo'n leerling direct na de MAVO naar onze school was gekomen. Maar het blijkt dat voorlichting over de verrichtingen op het MEAO- onderwijs niet wordt gegeven of verkeerd. Verder wordt van de kant van dit soort scholen ook weinig interesse getoond bij kennismakingsavonden, waar wij meestal alleen vaste klanten kunnen verwelko men. Ik heb de indruk dat men liever de leerlingen in de eigen scholengemeenschap houdt. Dit geldt vooral voor Leiden. Uit de omliggende plaatsen, waar niet zo veel met scholengemeenschappen wordt gewerkt, komen veel meer leerlingen naar de MEAO. Van de 458 leerlingen komen er slechts 88 uit Leiden en van de eerste klassen met onge veer 160 leerlingen zijn er maar 12 uit Leiden bij", aldus de heer Van Oort. Belangstelling voor de school is dus niet bepaald groot. Be langstelling voor de afgestu deerde leerling van het Mid delbaar Economisch en Admi nistratief Onderwijs is daaren tegen des te groter. Deze leer lingen vliegen, als zij het di ploma machtig zijn, als warme broodjes de deur uit naar smachtende werkgevers, die vaak al voor het eindexamen met diverse aanbiedingen voor banen wapperen. De MEAO leerlingen hebben in tegenstel ling tot andere opleidingen weinig moeite aan de slag te komen. Schooldecaan drs. W.C.Olyslager gelooft dat de vraag naar deze leerlingen zo groot is omdat de school geen concessies in het leerprogram ma doet, zodat het behalen van de eindstreep garant staat voor een hoog niveau. Een school ook die een haast all round leerling aflevert die van allerlei praktijkzaken al op de hoogte is. Het eerste jaar wordt in alle vakken onderwijs gege ven. In het tweede schooljaar volgen de leerlingen een stage en hebben dan al min of meer uitgemaakt welke richting ze willen. Het derde en laatste jaar wordt besteedt om op de uiteindelijk gekozen vakken dieper in te gaan. Mogelijkhe den met het diploma zijn legio. Men kan de administratieve richting op zoals assistent ac-, countant, belastingdeskundige en andere administratieve functies. De bestuurlijke rich ting kan gekozen worden voor ambtelijke functies bij het rijk, provincie en gemeente (bij de Raad van State werken inmid dels 11 leerlingen, van de school). De commerciële rich ting voor werk op in- en ver koopafdelingen van warenhui zen en industriële onderne mingen en bankfuncties. Ver der de secretariaats richting voor banen als secretaresse, correspondent enz. en tenslotte en als eerste school in Neder land daarmee gestart, de toe ristische richting voor allerlei functies van uiteenlopende aard in de toeristische sector. Behalve deze mogelijkheden biedt de school de mogelijk- heidf verder te studeren bij het HEAO, Sociale Academie, het Nederlands Wetenschap pelijk Instituut voor Toerisme en de Lerarenopleiding. Deze week wordt er niet zoveel gestudeert maar gefeest. Vrijdag 12 okto ber wordt dit feest afge sloten, na een week met reünie, revue's feesta vonden, een sportdemon- stratie, speurtocht en vos senjacht, filmvoorstelling, een fancy fair en een ty pewedstrijd. Vrijdagmid dag wordt er verder een symposium gehóuden over de taal, waarbij leerlingen van de Hogere Hotel school de inwendige mens zullen verzorgen. La Bergamasca Het eerste concert in de nieuwe K&O-Koffieconcertse- rie wordt gehouden op zondag 14 oktober in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het Barokensemble La Berga masca uit Amsterdam zal dan een uitvoering geven. Dit ensemble bestaat uit Berber Hoving, blokfluit en traverso, Staas Swierstra, barokviool, Henk Dekker, clavecymbel en Naomi Hischfeld, viola da gamba. Het concert begint om 11.30 uur. De Stadsgehoorzaal is open vanaf 11.00 uur en vanzelfsprekend staat het gra tis kopje koffie voor de bezoekers dan weer klaar. Volksdansinsl uit De eerste van de maandelijkse volksdansinstuif van dit sei zoen vindt zaterdag 13 oktober weer plaats in het Leids Vrijetijdscentrum. Op deze instuif zal het orkest Ranja" voor de muziek zorgen. Het repertoire bestaat voorname lijk uit instrumentale vclksdansmuziek uit een groot aantal landen, met een accent op de Balkan. Naast het optreden van Ranja zal er een internationaal programma van Volk- sdansmuziek worden gedraaid. Het geheel staat onder lei ding van Y. Knynenburg. Uiteraard zijn ook niet-volks dansers van harte welkom. De instuif begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 4,50 gulden. Het Nest Toneelgroep Sater speelt vrijdag het toneelstuk „Het Nest" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het is het eerste uitgeschreven stuk dat Sater speelt. De Westduitse auteur Kroetz blijkt, net zoals Sater gefas cineerd door de uitwerking die macht heeft op gewone mensen. Kroetz gaat qua vormgeving nog wat verder dan Sater tot nu toe gegaan was. Aanvang 20.30 uur. Prachthotel Luc Lutz en Simone Rooskens in 'Prachthotel'. In de Leidse Schouwburg wordt morgen het blijspel Prachthotelvan Neil Simon opgevoerd. „Prachthotel" laat drie momenten zien uit het bestaan van een bruidssui te van een statig hotel. Daar spelen zich drie totaal ver schillende situaties in af waar drie totaal verschillende paartjes bij betrokken zijn. Die paartjes worden wel steeds gespeeld door Simone Rooskens en Luc Lutz. Aanvang 20.15 uur. Het belang van Ernst Scene uit ,Het belang van Ernst'. Toneelgroep Theater speelt op zaterdag 13 oktober het bekende blijspel „Het belang van Ernst" van Oscar Wilde in de Leidse Schouwburg. „Het belang van Ernst" is het wonderbaarlijke verhaal van Jack Wor- things fictieve broer Ernst die in de grote stad woont. Dit verzinsel geeft Jack de mogelijkheid om zo nu en dan naar de stad te gaan, waar hij zich Ernst laat noe men. Verwarrend wordt het als een vriend van Jack zich gaat uitgeven voor de niet bestaande Ernst. Dat Leidt tot vrolijke verwarring en schitterende situaties. In de rollen onder andere Elise Hoomans, Bea Meul- man, Jeróme Reehuis en Eric van der Donk. Aanvang 20.15 uur. Jeugdhamerorkest Leiden Het Jeugdkamerorkest Leiden geeft zondag 14 oktober om half drie een barokconcert in het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Het orkest, waaraan Tony Weidner met clavecimbel meewerkt, staat onder lei ding van Henk Briër. Solistische medewerking wordt ver leend door Jeroen Duijfjes, dwarsfluit, Michiel Weidner en Arthur de Groodt, beiden cello, Dorine Jansma, hobo, en Evertjan Weidner eveneens met hobo. Op het programma staan werken van Albinoni, Vivaldi en Telemann. Kaarten a vijf gulden (CJP en 65+,/2.50,-), zijn verkrijgbaar bij fir ma Servaas, Koorn brugsteeg 5 in Leiden en bij firma Van Velzen aan de Kempenaerstraat 23 te Oegstgeest. Op de dag van de uitvoering zijn ook kaarten'aan het Groene Kerkje te krijgen. Hulpverlening aan jongeren JAL, het nieuwe Jongeren Advies- en begeleidingscen trum Leiden, gaat maandag 15 oktober van start. Jon geren, die problemen of vragen hebben, kunnen zonder afspraak bij het JAL naar binnen lopen. Ook mensen, die zich gewoon 'rot' voelen en die dat even kwijt wil len, kunnen hier terecht. Voor problemen rond het werk, ouders, drugs, school, abortus, woonsituatie, uit kering enz. kan bij het JAL gratis hulp verkregen wor den. Het JAL is maandag, woensdag, en vrijdag van 16.00 tot 22.00 uur geopend. Tijdens de openingstijden kan ook naar het JAL aan de Langegracht 246a opge beld worden: 143762. Gesloten Het bureau Huisvesting is morgen de gehele dag gesloten voor bezoekers. Het personeel maakt dan zijn jaarlijkse uit stapje. Met het maken van afspraken is er al rekening ge houden met deze vrije dag. Ook telefonisch zal het bureau de gehele dag niet bereikbaar zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3