Verrassend verlies oor Spanjaarden n voorronden EK Verklaring portlieden ^ooit voornemen geweest" Tweespalt in comité Olympische Spelen en mensenrechten over te volgen lijn Volleybal dames weer met beide benen op de grond MLEN SLECHTS 2-0 TEGEN IJSLAND T RT/GEWEST LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA 17 —Vallis de Vries: i?<l Van onze parlementaire redaktie) N HAAG Het Nederlands rmpisch Comité (NOC) heeft geen ele intentie sportlieden die gesc- eerd zijn voor deelname aan de *^mpische Spelen in Moskou vante- fen te laten verklaren dat zij zich 'laar van elke politieke uiting of ak- teit zullen onthouden. Wel is het C van plan een brochure uit te ge- waarin de sportlieden op de risi- j van politiek demonstratieve han- ingen buiten het Olympisch dorp rden gewezen. Dit heeft staatsse- taris Wallis de Vries (CRM) de eede Kamer meegedeeld, gens Wallis de Vries heeft het NOC lit het voornemen gehad van sportlie den een verklaring te eisen dat zij zich van politieke handelingen in Moskou zouden distanciëren. Indien wel een der gelijke verklaring zou zijn gevraagd zou dit een ontoelaatbare inbreuk op het recht van vrije meningsuiting zijn ge weest, aldus Wallis de Vries. Wel kon digde de staatssecretaris aan dat het NOC een nieuw reglement voorbereidt. Daarin wordt sportlieden gevraagd zich te onthouden van aktiviteiten die af breuk zouden kunnen doen aan hun best mogelijke sportprestaties. In het nieuwe reglement wordt ook geëist dat de sportlieden alle aanwijzin gen van de chef de mission zouden op volgen. Het nieuwe reglement zal op 27 Staatssecretaris Wallis de Vries november in de algemene ledenvergade ring van het NOC ter sprake komen. Ook in het nieuwe reglement zag Wallis de Vries geen beperking van vrije me ningsuiting. Hij beloofde de Tweede Ka mer echter een brief waarin hij zijn me ning over de (toekomstige) ontwikkelin gen binnen het NOC en deelname aan de Olympische Spelen, van Moskou na der zou weergeven. ,,Ik blijf de zaak nauwlettend en op de voet volgen", aldus Wallis de Vries, die verder stelde nog steeds niet gerust te zijn op de houding van het NOC terzake een mogelijk af te leggen verklaring van sportlieden voor de Olympische Spelen. Maatregelen tegen het NOC op dit mo ment sloot hij echter uit. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In het comité Olym pische Spelen en Mensenrechten, waarvan het dagelijks bestuur is ge vormd uit Tweede Kamerleden, is tweespalt ontstaan over de houding ten aanzien van de Olympische Spe len in Moskou en de Olympische Spe len voor gehandicapten in Arnhem en Veenendaal. Zo is in het comité oppo sitie gerezen tegen de verklaringen van voorzitter Ed van Thijn (Tweede Kamerlid van de PvdA) waarin deze tot een boycot van de Olympische Spelen in Moskou opriep, tenzij de Sovjet-autoriteiten voordien 250 poli tieke gevangenen zouden vrijlaten. De uitlatingen van Van Thijn waren te gen eerdere afspraken in het comité. Daar was namelijk besloten dat men niet tot een boycot van de Spelen zou oproe pen. Bij belangrijke nieuwe ontwikkeling gen in de Sovjet Unie zou eerst opnieuw intern worden overlegd. Van Thijn heeft beweerd dat verschillende kranten hem' verkeerd hebben geciteerd. Ook over de Olympische Spelen vo'or ge handicapten (de Paralympics) is onenig heid ontstaan. In het dagelijks bestuur circuleert een concept-brief waarin de nadere toetsing door minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) van het al dan niet multi-raciale karakter van de Zuidafrikaanse ploeg naar de Spelen wordt afgekeurd. Dit standpunt werd verwoord door de Kamerleden Worrell, Ter Beek, Van Thijn, Van der Stoel (allen PvdA) en Scholten en De Boer (beiden CDA). Te gen dit standpunt hebben onder meer de VVD-Kamerleden in het dagelijks be stuur, Keja en mevrouw Verkerk-Terp stra alsmede hét CDA-Kamerlid Henne- kam stelling genomen. Uit eerdere standpuntbepalingen in het comité bleek dat Van Thijn en Van der Stoel tegen een uitsluiting van de Zuidafrikaanse ploeg naar de Paralympics waren. In de vergadering van gisteren heeft het comité nog niet besloten zich achter een initiatief van Amnesty International te stellen. Amnesty International heeft een lijst met 250 namen van Sovjet-burgers, die door de autoriteiten aldaar vrij gela ten zouden moeten worden, opgesteld. Jurkemik in duel met de Zweed Andersson tijdens het duel Tsjecho-Slowakije - Zwe den, dat door de Tsjecho-Slowaken met 4-1 werd gewonnen. N HAAG In de voorronden voor het toernooi om het opees voetbalkampioenschap voor landenteams is gis- ivond een aantal wedstrijden gespeeld. Meest verrassend de nederlaag die Spanje thuis in Valencia leed tegen goslavië, 1-0. i, met Nederland ingedeeld in groep 4, boekte een scha- zege met slechts 2-0 op IJsland. Het duel werd ge- eld in Krakau. Tsjecho-Slowakije ontdeed zich in Praag Zweden. Het werd 4-1 voor de Tsjechoslowaken. nje leed gisteravond in Valencia zijn eerste nederlaag in het fiooi. Voor 50.000 toeschouwers slaagde Surjak erin om reeds ijf minuten spelen te scoren. Hoewel Spanje gedurende de ele wedstrijd een licht overwicht had bleef de Joegoslavische dediging rustig overeind. De wedstrijd werd ontsierd omdat eidsrechter McKimley (Schotland) zich genoodzaakt zag twee Iers van het veld te sturen. In de tweede helft kregen Ale- co (Spanje) en Primorac (Joegoslavië) de rode kaart voor de is. danks deze nederlaag behoudt Spanje de beste kansen om als maar van groep 3 tevoorschijn te komen. Uit vijf wedstrijden ift Spanje 7 punten behaald. In november werkt Spanje zijn tste wedstrijd af tegen het onaanzienlijke Cyprus. Bij een irwinning heeft Spanje, zich geplaatst voor de eindronde in ië. stand in groep 3 is: ïpanje 5-7, oegoslavië 4-4, Roemenië 4-4, "yprus 3-1. t Poolse elftal heeft IJsland pas na de rost verslagen. Bij rust was de stand nog 0-0. In de 56e minuut opende Ogaza score. Zestien minuten voor tijd bepaalde dezelfde speler 1 een strafschop de eindstand op 2-0. Poolse trainer Ryszard Kulesza was niet erg tevreden over verrichtingen van zijn ploeg. „Hoewel we verdiend hebben wonnen, was dit één van de zwakste wedstrijden die de Poolse tionale ploeg de afgelopen maanden heeft gespeeld. Vooral in aanval klopte het niet erg. Ik moet wel stellen dat de verde ling van IJsland erg goed in elkaar zat. Ik vermoed dat de Wise voetballers langzamerhand te vermoeid raken. Er is met te vele wedstrijden voor de competitie en de diverse Europese ïrnooien gewoon te weinig rust. Wel zal ik mijn voorberei- igsplannen op de wedstrijd tegen Nederland wijzigen", invoerder Szymanovski zei: „IJsland vond ik gevaarlijker dan had verwacht. We hadden de bedoeling om veel doelpunten maken. Als dat niet lukt ligt dat niet alleen aan je eigen on macht, maar ook aan de kracht van je tegenstander. Tegen Ne derland, volgende week, zullen we natuurlijk heel anders spe len". De scheidsrechter Sövensen (Den.) deelde gele kaarten uit aan twee IJslanders: Johannes Edvaldsson en de voor Feyenoord uitkomende Petur Petursson. De opstellingen waren: Polen: Kukla; Wieczorek, Szymanovski, Rudy, Janaso, Lipka, Lato, Nawalka; Boniek, Ogaza, Terlecki. IJsland: Bjarnasson; Oskarsson, Haraldsson, Gudmundsson, Ge- irsson; Johannes Edvaldsson, Petursson, Atli Edvaldsson, Thor- dasson; Sigurvinsson, Sveinsson. Door deze overwinning heeft Polen de leiding in groep 4 voor het Europees kampioenschap overgenomen van Nederland. Po len heeft 11 punten uit 7 wedstrijden. Nederland 10 uit 6. De stand is: 1. Polen 7 5 1 1 11 12- 3 2. Nederland 6 5 0 1 10 16- 3 3. Oost-Duitsland 6411 911-6 4. Zwitserland 7 2 0 5 4 5-13 5. IJsland 8 0 0 8 0 0-16 Tsjechoslowakije plaatste zich vrijwel zeker voor de eind ronde. Zweden, dat zonder doelman Ronnie Hellström speelde, is geen moment een bedreiging geweest voor de sterk spelende Tsjechen. Minutenlang werd Zweden door zijn tegenstanders overklast. De drie doelpunten in de eerste helft (Nehoda, Kozak, Vizek) waren slechts een zwakke afspiegeling van het enorme krachtsverschil. Door deze zege (verdere treffers van Svensson en Vizek) kun nen de Tsjechoslowaken zich nog een nederlaag in de uitwed strijd tegen Frankrijk permitteren. Immers in zijn laatste wed strijd in deze voorronden speelt Tsjechoslowakije op eigen bo dem tegen het zwakke Luxemburg. De wedstrijd in het Groot Hertogdom leverde de Tsjechoslowaken reeds een zege van 3-0 op. De stand in groep vijf is: 1. Tsjechoslowakije 4-8. 2. Frankrijk 5-7. 3. Zweden 5-3. 4. Luxemburg 4-0. Nottingham Forest heeft de leiding in de Engelse eerste di visie overgenomen van Manchester United. De Mancunians verloren de uitwedstrijd tegen West Bromwich Albion, dat op de voorlaatste plaats staat. Bryan Robson en John Dee- han schoten West Bromwich Albion naar de zege. Manches ter United kon daar geen treffers tegenover stellen. De drukte in het IJslandse strafschopgebied in beeld. De Pool Wieczorek tracht temidden van IJslanders koppend tot succes te komen. Nottingham Forest kwam in Stoke tegen hekkesluiter Stoke City niet verder dan een gelijkspel: 1-1. Brendan O'Callanghan bracht Stoke op voorsprong. Acht minuten voor tijd maakte Gary Birtles gelijk. Nottingham Forest voert de ranglijst aan met een punt voorsprong op Manchester United. Eén van de an dere toppers, Norwich City, ging met 3-2 ten onder tegen Tot tenham Hotspur. Uitslagen: Manchester CityMiddlesbrough 1-0; Stoke City Nottingham Forest 1-1; Tottenham HotspurNorwich City 3-2; Wet Bromwich AlbionManchester United 2-0. Karlsruhe heeft zich geplaatst voor de derde ronde om de West- duitse beker. In de tweede en beslissende wedstrijd tegen de amateurclub FC Augsburg won Karlsruhe overtuigend met 3-0. Op 13 januari komt Karlsruhe, dat in de tweede liga zuid speelt uit tegen Borussia München Gladbach. In het Olympische kwalificatietoernooi hebben België en Israel in Brussel voor 1500 toeschouwers gelijkgespeeld, 0-0. Israël speelde van de 37e minuut met tien man, omdat de Ierse scheidsrechter Mulhall Kasav van het veld stuurde na een char ge tegen Schoofs. Kasav raakte zelf geblesseerd bij die actie. Ne derland is met een punt uit vijf wedstrijden in deze groep (3) al kansloos voor kwalificatie. Het Finse elftal bereikte in Helsinki tegen de Westduitse ama teurs een doelpuntloos gelijkspel. Het resultaat van deze wed strijd telt voor groep 4 van het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen. In deze groep leidt Noorwegen met 4 pun ten uit twee duels. Tweede is West-Duitsland met 3 uit 3. Fin-, land is derde met 1 uit 3. LYON De Nederlandse volleybaldames zijn door Oost- Duitsland met beide benen op de grond gezet. In Villeurban- ne hadden de Oostduitse krachtpatsers drie kwartier nodig om de ploeg van coach Johan van der Haar met 3-0 kansloos te kloppen: 15-7, 15-4 en 15-6. De vlam die Oranje tot kwali tatief uitstekend volleybal in de eerste ronde had opge stuwd leek volledig opgebrand. Johan van der Haar was er erg duidelijk over: „Het ontbrak iedereen aan enig zelfver trouwen. Ik heb het idee dat die paar rustdagen er tussen door er geen goed aan gedaan hebben. In die tussentijd is men geïmponeerd geraakt door de training van de andere teams. Ik heb getracht dat er uit te praten en zal dat blijven doen". „Maar vergeet niet dat we vandaag van de mijns inziens sterkste ploeg hier hebben verloren. Oost-Duitsland is voor mij de absolute kampioen van dit toernooi. Verder maakten we ook te veel eigen fouten, domme fouten zelf. Je kunt wel eens in het net slaan, maar de manier waarop dat bij ons gebeurde was tekenend voor het ongeloof in een goed resultaat. Dit was trouwens een heel ander Oost-Duitsland dan anderhalve week geleden toen wij met 3-2 wonnen". WIJZIGING Nederland, met als enige wijzi ging in de gebruikelijke basis Riet Wubs voor José Cornijn, beleefde een verrassende start tegen Oost-Duitsland dat wel met 2-0 voorkwam, maar daarna te maken kreeg met Martje de Vries die na twee korte combinaties Oranje enig zelfvertrouwen leek te bezor gen. Dieter Grund, de Oost duitse coach, moest bij een voorsprong van 5-2 voor Ne derland zelfs een time-out ne men. Stopfouten aan Neder landse zijde gaven de strijd plotsklaps een heel andere wending: 8-5. Na de time-out van Johan van der Haar en een fraaie klap van Caroline Keulen en een listig tikje van Martje de Vries in het Oost duitse centrum, waar de sterke aanvalster Brigitte Fetzer steeds zwak verdedigde, zag het er positief uit: 8-7. Maar het zwakke stoppen dééd de Nederlandse meisjes de das om. Van der Haar trachtte de Oostduitse storm te bedaren met een time-out (11-7) en het inwisselen van Saskia Man schot voor Monique Remmen, maar het sterk combinerende Oost-Duitsland sleepte vooral door de steeds over het blok meppende linkshandige Brigit te Fetzer en een goed blok van Barbara Czekalla de set na 18 minuten spelen met 15-7 bin- OPVALLEND Saskia Manschot werd in de tweede set nog enige punten gehandhaafd, maar toen mocht Monique Remmen het weer proberen. Ondanks opvallend sterk aanvallen van spelverdeelster Loeki Raterink moest de Neder landse coach Van der Haar bij de stand 7-3 een time-out nemen maar het hielp wei nig en de Oostduitsen den derden moeiteloos langs Ne derland. Twee regelrechte stopfouten, een geblokkeerde aanval van Caroline Keulen en een misser van Martje de Vries deden het diep wegzakkende Oranje de das om: 15-4. Met José Corijn die aan het slot van de tweede set al voor de weinig alerte Riet Wubs was ingewisseld, weer in de basis, mocht Nederland nog even hopen gelijkwaardig te zijn. De Oostduitse coach voel de dat goed aan en gooide er al gauw zijn eerste time-out te genaan (bij de stand 4-5 voor Nederland). Oranje plofte daarna op een geweldige ma nier in elkaar. Coach Van der Haar trachtte met het inzetten van achtereenvolgens Fransje Murphy voor Loeki Raterink, een time-out en de wissel Wubs voor Keulen en Man schot voor de volledig gedesil lusioneerde Monique Remmen, het Oostduitse krachtvolleybal op een laag pitje te draaien, maar Oranje was zelf al totaal opgebrand: 15-6. TE VERWACHTEN „Dit was eigenlijk wel te verwachten", meende Caroli ne Keulen. De speelster van landskampioene DVC had er zelf ook nauwelijks in ge loofd. „Oost-Duitsland wist nu wat wij konden. Wij kun nen inderdaad ook goed spe len, maar alleen als we alle maal er de hele wedstrijd fel tegenaan gaan". „Nu moet ik zeggen dat deze stroeve vloer ook erg in ons nadeel was. Die Oostduitsen zitten in de verdediging steeds op de juiste plaats, terwijl wij dat met veel duiken en rollen moeten corrigeren. En dat is op deze vloer onmogelijk. Ons kaarsje is opgebrand, er moet een nieuwe komen en dat die er komt daar geloof ik toch nog in al is iedereen wel erg vermoeid. Wij zijn een derge lijk toernooi niet gewend, die andere ploegen trainen veel meer en kunnen het op zo'n slopend toernooi veel langer volhouden". Vandaag zal tegen Bulgarije, dat met 3-2 van Rusland ver loor, blijken of de Nederlandse dames het niveau dat in Evreux tegen Hongarije (ver rassende 3-0 tegen een erg mat Roemenië) werd gehaald, nog tijdens deze eindronde van dit Europees kampioenschap mo gelijk is. BOB OFFERS Overige uitslagen dames: Hongarije- Roemenie 3-0(16-14, 15-11, 15-8); Rus- land-Bulgariie 3-2(15-10, 15-7, 10-15, 9-15, 15-11); neren Frankrijk-Italie 3- 1(7-15, 15-10, 15-12, 15-8); Rusland- Polen 3-0(16-14, 15-9, 15-12). stand: L Hongarije 2-4; 2. Rusland 2-4; 3. Oost- Duitsland 2-4; 4. Bulgarije 2-0; 5. Ne derland 2-0; 6. Roemenie 2-0.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17