"elgië wacht op ontknoping zaak Graindorge ajan: ouding uropa jedroevend Chinese studenten eisen ontruiming van universiteit Carrington bezweert Conservatieve kritiek op Rhodesië-beleid Ook Engeland bereid tot kernbewapening Amnestie in DDR op gang gekomen 'AC UÏTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA 15, BESCHULDIGD VAN HULP AAN ONTSNAPPING GEVANGENEN pADVOCAAT BES (Van onze correspondent MARC DE KONINCK) jRUSSEL België wacht al meer |an een maand in spanning op de ont- noping van de zaak Graindorge, de Irusselse advocaat, die sinds 31 au- ustus zit opgesloten in de gevangenis -Jan Vorst. Velen vragen zich af of hij ^inderdaad het brein is achter een in- ernationaal net van juristen, dat met >pzet zware misdadigers uit de gevan- ;enissen laat ontsnappen, of dat het jarket in Brussel met deze veronder- £23 telling hopeloos fout zit en de aan- dager steeds meer verdachten aan houdt omdat hij een persoonlijke af- ;ang vreest. Niemand in België weet |p deze vragen met zekerheid te ant woorden. En dat komt de publiciteits- waarde van de hele affaire, waarvan de vaststaande feiten op zich al fan- astisch genoeg zijn, zeer ten goede. [et verhaal begon op 26 juli van dit jaar, in een van de zalen van het statige paleis van justitie in Brussel. Daar verscheen de 35-jarige Fransman Frangois Pesse, Ie „luitenant" van de bekende Franse nisdadiger Jacques Mesrine, die in zijn •aderland „vijand nummer 1" wordt ge- loemd. Pesse. in België gemakshalve voortdurend als „gangster" aangeduid, werd verdacht van enkele gewapende overvallen. Zijn verdediger was de alom gewaardeerde kritische advocaat Grain dorge. Nog maar net op de verdachtenbank ge zeten, haalde Pesse vanonder de zitting een pistool tevoorschijn dat daar naar later bleek met plakband was beves tigd. Hij sprong naar voren, stormde op rechter Dinant af en drukte hem het schietijzer tegen de hals. Graindorge .probeerde zijn cliënt nog tot andere ge dachten te bewegen, maar deze ver dween met zijn gijzelaar naar de achter deur van het paleis van justitie. Daar stond een bromfiets op slot gereed, het sleuteltje zat aan het pistool geplakt. Pesse nam afscheid van de rechter en verdween, tot op heden, spoorloos. Arrestaties Een maand later, op 28 augustus, werden de eerste arrestaties verricht. Via het no titie-boekje van de zuster van Pesse leid de het spoor naar Michel Cheval, een criminoloog. Cheval en zijn Spaanse vriendin, Isabelle de Andres Romeo, werden uit hun huis gehaald. In dat huis vond de politie bewijsmateriaal: kogels en een reservesleuteltje van de brom fiets. Het was uiteindelijk Isabelle Ro meo, die een bekentenis aflegde en de naam van een medeplichtige noemde: Michel Graindorge. Een beschuldiging, die zij een aantal dagen later weer zou intrekken. Toen de Brusselse advocaat op 31 augus tus werd aangehouden, ging er een schok door België. Het Openbaar Minis terie betichtte hem tijdens een perscon ferentie van medeplichtigheid aan de ge wapende gijzeling van een rechter en de ontsnapping van een misdadiger. In Bel gië was nooit eerder een verdachte, nog voor het onderzoek tegen hem goed en wel was begonnen, op zo'n manier in de publieke beklaagdenbank gezet. Gisteren werd bekend, dat het beroep dat Grain dorge tegen zijn aanhouding had inge steld, was verworpen. Ontkenning Graindorge ontkent ten stelligste. Als verdediger van Pesse kende hij diens zuster en als kritisch jurist had hij veel contact met mensen als Cheval. Hij was van mening, dat conservatieve gerechte lijke autoriteiten hem tot politiek gevan gene hadden gemaakt. Hij wees daarbij namen het op voor hun collega. Zij stichtten een „Landelijk comité voor de bevrijding van Michel Graindorge" en de Belgische Liga voor de Rechten van de Mens liet een scherp protest horen te gen de behandeling van de jurist Terwijl de Belgische schandaalpers be richtte dat Graindorge op het punt stond zijn vrouw te verlaten en dat onder meer Isabelle Romeo om zijn gunsten dong, hulde het Openbaar Ministerie zich in een mysterieus stilzwijgen over de voortgang van het onderzoek. En toen de beschuldiging van medeplichtig heid aan een gewapende gijzeling werd ingetrokken, voelden de verdedigers van Graindorge zich sterker dan ooit. Intus sen demonstreerden duizend mensen, onder wie honderden Brusselse advoca ten, voor de gevangenis van Vorst. Zij erkenden dat Graindorge het Belgische strafsysteem hartgrondig haat, maar zij gaven tevens te kennen, dat hij, volgens hen, als advocaat nooit de wet zou mi nachten. op het lot van linkse advocaten in West- Verwarring Duitsland. „Denk aan Klaus Croissant, weet ge nog, dat is twee passen hiervan- Op 26 september werd in het Graindor- daan", zei hij. Veel Brusselse advocaten ge-kamp echter weer grote verwarring gezaaid door vier nieuwe arrestaties. Mr. Odette Haas, een juridisch medewerkster van Michel Graindorge en drie leden van het „Comité voor de Verdediging van Gevangenen in de Bondsrepubliek naar verluidt sympathisanten van de Rote Armee Fraktion werden door de politie aangehouden op beschuldiging van medeplichtigheid aan de ontsnap ping van gedetineerden uit de gevange nissen van Namen en Luik. Het ging daarbij om „gewone" misdadigers, waar van er nog steeds een spoorloos is. Deze zaak werd (en wordt) overigens ook de criminoloog Michel Cheval ten laste ge legd. Hij had regelmatig telefonisch con tact met het buitenhuis van Odette Haas, dat als doorgangsoord in een internatio nale ontsnappingsroute voor gevangenen zou hebben gefunctioneerd. Op dit moment zijn niet alleen de politi onele speurders, maar ook de advocaten van Graindorge tot een diep stilzwijgen vervallen. De tot nu toe bekende gege vens wijzen inderdaad op het bestaan van een ontsnappingsorganisatie. Er zijn echter nog veel vragen, waarop geen antwoord is gegeven. Vandaar, dat het Belgische publiek in grote spanning wacht op nieuwe ontwikkelingen. WE IN STRAATSBURG Mosje Dajan tijdens zijn uiteenzettingen in Straats burg. Iritten zetten sehondenjaeht ijskast IINBURGH (Reuter) - De itse regering heeft meege- eld dat zij een programma n ongeveer 60.000 grijze zee- nden voor de Schotse kust zes jaar tijd bijna te halve- n, in de ijskast zet. Britse minister voor Schot aangelegenheden, Lord ansfield, zei dat deze winter de jaarlijkse jacht op jonge ehonden maximaal 2.000 eren mogen worden gedood, middels zullen vissers, mi- fubeschermers en biologen 'h beraden over een nieuw ogramma. RAATSBURG (ANP) De Israëlische nister van buitenlandse zaken. Mosje jan heeft gisteren tijdens de zitting van assemblee van de Raad van Europa, een nenwerkingsorgaan van 21 democrati- le Europese landen, heftige kritiek gele- rd op de verklaringen over het Midden- isten van de ministers van buitenlandse ten van de negen EEG-lidstaten. de zetel van de assemblee in het Paleis van iroa in het Franse Straatsburg noemde de Is- eiische bewindsman in het bijzonder de re nte verklaring van de negen EEG-ministers n buitenlandse zaken in de algemene verga ring van de Verenigde Naties: „Verrassend bedroevend". tze verklaring toonde vólgens hém aan dat groot aantal Europese landen het vredes- rdrag tussen Israël en Egypte niet toejuichen. de VN-verklaring van de negen weigerden ministers zelfs het vredesverdrag bij zijn ste naam te noemen, zij spraken slechts over akkoorden". Israëlische minister van buitenlandse zaken zijn Egyptische ambtgenoot dr. Boutros B. lali, waren door de raadgevende vergadering n de Raad van Europa uitgenodigd om een 'lichting te geven op het beleid van hun lan den. De politieke commissie van de assemblee zal in april volgend jaar een rapport uitbrengen over de situatie in het Midden-Oosten. In een toelichting later op de dag tijdens een persconferentie stelde Mosje Dajan dat de Euro pese landen, hij noemde onder andere Neder land met name, de laatste dertig jaar geen en kele zinnige bijdrage hadden geleverd aan vre de in het Midden-Oosten. Boutros Ghali nam de gelegenheid te baat Ne derland te bedanken voor hulp in 1977 ver leend bij het uitnodigen van Israël voor een in ternationale conferentie in Cairo om het vrede sinitiatief van président Sadat in stand te hou den en directe onderhandelingen met Israël te beginnen. De Egyptische permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties moest deze uitnodiging voor Cairo overbrengen aan zijn Is raëlische ambtgenoot in New York. Nederland stelde voor het gesprek tussen beiden zijn am bassade ter beschikking. De Egyptische minister van buitenlandse zaken noemde een aantal zaken waarin Europa het vredesproces in het Midden-Oosten zou kunnen bevorderen. Men zou de rechten van de Pale- stijnen kunnen beschermen, de angst van de Is raëliërs voorhun buren kunnen verminderen en verschillen van mening tussen Arabieren onderling niet moeten aanmoedigen. Coning loudewijn liet betrokken >ij schandaal RUSSEL (ANP) Pre fer Martens van België eeft tegengesproken, dat oning Boudewijn van Bel ie betrokken zou zijn ge- 'eest bij het Belgische „Eu- ►system-Hospitalier". olgens Martens heeft prins lbert, broer van de koning, elgische bedrijfsleiders in Sa- edi-Arabië geïintroduceerd, laar dat is gebeurd op ver lek van de Belgische rege- Lng- turosystem Hospitalier" laakte deel uit van het inter- ationale. „Eurosystem Health dnsortium", dat met Saoedie- tabië een contract heeft af- esloten om voor 2,46 miljard ulden aan ziekenhuizen te ouwen. Het Belgische bedrijf verd in juli van dit jaar failliet 'erklaard. Het consortium zou door mid- 'el van Call-girls en steekpen- "ngen gepoogd hebben de or- pr binnen te halen Studenten in Peking dragen een cartoon, waarop een soldaat is afgebeeld, die tegen een schoolboek leunt. PEKING Meer dan 2.000 studenten en leraren van de Volksuniversiteit in Peking hebben gisteren tijdens een sit-downdemonstratie geëist, dat militairen, die sinds 1972 in enkele universiteitsge bouwen zijn gehuisvest, daaruit vertrekken. De de monstranten, die vroegen om teruggave van slaapza len en keukens, boden de re gering een petitie aan. De politie beperkte zich tot de regeling van het verkeer. Hoogleraren aan de juristen- school van Peking hebben gis teren onthuld, dat een niet na der aangeduide handlanger van de „bende van vier" met hen terecht zal moeten staan wegens contra-revolutionaire vergrijpen. In de Chinese hoofdstad werd gezegd, dat de verdachte Mao Yuanxin zou kunnen zijn, ooit een machtig politicus in een provincie in Mantsjoerije en de neef van wijlen partijvoorzitter Mao. In 1975 kwam hij in opspraak, toen hij verantwoordelijk werd gesteld voor de dood van een huisvrouw. Enige tijd ge leden deden geruchten de ron de, dat Mao Yuanxin in 1977 zelfmoord zou hebben ge pleegd. Later werd bericht, dat hij nog in leven is. Lord Carrington. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) 'LONDEN Het is jaren geleden, dat op een partijcongres van de Britse Con servatieven zulke boze woorden gespro ken werden. De aanleiding was het Rhodesië-debat waarin militante leden van de conservatieve rechtervleugel onverbloemd hun mening naar voren brachten over de politiek van premier Margaret Thatcher betreffende Groot- Brittannië's laatste Afrikaanse kolo nie. Premier Thatcher luisterde onbewogen toe. Soms liet ze het wel merken, dat ze het niet eens was met sprekers, die een lans braken voor onmiddellijke erkenning voor de regering-Muzorewa en directe in trekking van de economische sancties te gen Zimbabwe-Rhodesië. Maar de regering-Thatcher werd ook ge prezen voor de manier waarop ze de kwestie Rhodesië, die al veertien jaar on opgelost blijft, aangepakt heeft. Op de schouders van Lord Carrington, voorzitter van de Rhodesië-conferentie, rustte de zware taak om dit bewogen debat af te ronden. Zijn toespraak was zo briljant, dat toen hij weer ging zitten, bijna iedereen overeind kwam om hem een warm en langdurig applaus te geven. Met grote meerderheid nam het congres vervolgens een motie aan waarin werd gezegd dat de economische sancties tegen Rhodesië pas ingetrokken moeten worden „zodra dit praktisch mogelijk is". Groot-Brittannië verwacht in de loop van vandaag het definitieve antwoord van het Patriottisch Front op de door Carrington voorgestelde nieuwe grondwet voor Zim babwe. VOLGENS BBC-DESKUNDIGE LONDEN Na Italië lijkt nu ook Groot- Brittannië bereid de stationering toe te staan van 150 zg. kruisraketten met kernla ding op vijf steunpunten van de Ameri kaanse luchtmacht in het oosten van Enge land. Volgens de defensie-correspondent van de BBC zouden dan nog 400 raketten op het Europese vasteland gestationeerd moeten worden, waarvan 220 in de Bondsrepubliek, 80 in Italië, en in Nederland en België elk 50. Volgens de BBC-correspondent heeft de Britse regering nog geen beslissing genomen over deze zaak en wil zij in elk geval de bijeenkomst van de ministers van defensie van de NAVO eind deze maand afwachten. In beginsel schijnt minister Francis" Pym van defensie echter be reid toestemming voof het stationeren van de kruisraketten op Britse bodem te geven. De ac tieradius van de raketten zou doelen tot vlak voor Moskou bereikbaar maken. De Belgische minister van buitenlandse zaken Simonet heeft gisteren nogmaals in Washington verklaard dat het voor dit land erg moeilijk wordt in te stemmen met stationering van atoomraketten, als de Amerikaanse Senaat het SALT-2-akkoord niet ratificeert. De Westduitse minister van defensie heeft zich eerder in die zin uitgelaten. Egon Bahr, secretaris van de SPD en een van de grote mannen achter Willy Brandts „Ostpo- litik" van het begin van de jaren zeventig, heeft gezegd dat het Westeh positief moet staan tegenover Brezjnjevs voorstellen te gaan onder handelen over de kernbewapening. Hij noemde het aanbod van Brezjnjev een uitermate nuttige eerste stap. Gevangenen (2000) in Indo nesië vrijgelaten DJAKARTA (Reuter/UPI) De Indonesische regering ■heeft gisteren tweeduizend ge vangenen vrijgelaten van het gevangeniseiland Buru. Velen zaten daar al dertien jaar. Op Buru zitten nu nog vierdui zend mensen gevangen. Russen bouwen kerncentrale in Iran MOSKOU (AP) De Iraanse minister voor energiezaken, Abbas Taj, heeft gisteren de Sovjet-Unie verlaten na een contract met Russische functi onarissen te hebben getekend voor de aanleg van een ener giecentrale met een kracht van 800 megawatt in de nabij heid van de stad Isfahan. advertentie OOST-BERLIJN (UPI-Reuter) De DDR heeft gisteren een begin gemaakt met de uitvoering van de amnestie die zij had afgekondigd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de socialistische Duitse staat. In de loop van de middag passeerden zes Westberlijners de grens tussen Oost- en West-Berlijn. Zij waren veroordeeld tot gevan genisstraffen van acht tot twintig maanden omdat zij zich op de autoweg tussen West-Duitsland en West-Berlijn aan dronken schap hadden schuldig gemaakt. Hoeveel personen van de amnestie, die zijn beslag zal krijgen tussen 10 oktober en 14 december, zullen profiteren, is niet pre cies bekend. Mogelijk zullen van de politieke gevangenen Amnesty International, de particuliere organisatie voor de men senrechten, schat hun aantal op 4.000, de Westberlijnse „werk groep 13 augustus" (op 13 augustus 1961 werd de Berlijnse muur gebouwd) houdt het op 5.000 ook twee personen profiteren, die enige bekendheid in het Westen hebben: de dissidente eco noom Rudolf Bahro en de dienstweigeraar Nico Hübner. PLO-man naar Brussel uitgenodigd BRUSSEL (DPA) De Belgi- sche minister van buitenlandse zaken Henri Simonet heeft een naaste medewerker van PLO-leider Jasser Arafat, Fa- roek Chadoemi, voor een offi cieel bezoek aan Brussel uitge nodigd. Hij zal 22 en 23 okto ber besprekingen met de Bel gische regering voeren. Cha doemi zal ook de Europese Commissie bezoeken. EG verschaft Derde Wereld 200 miljoen BRUSSEL (Reuter) De Eu- ropese Gemeenschap heeft gis teren aangekondigd de ont wikkelingslanden voor ruim 95 miljoen dollar (circa 200 miljoen gulden) hulp te verle nen. Daarvan is meer dan 30 miljoen dollar voor Ethiopië bestemd. Dit land zal het geld gebrui ken om in de nabijheid van de grens met Soedan een autoweg van. 250 kilometer door de woestijn aan te leggen. Lekkende kern centrale bij Lyon LYON (AFP-UPI) Er is gis- teren een lek ontstaan in het koelsysteem van een kerncen trale vlak bij het Franse Lyon, waaruit radioactief water stroomde. De centrale zal drie weken gesloten blijven voor herstelwerkzaamheden. Volgens het elektriciteitsbe drijf is het lek maar klein en zou de centrale gewoon in ge bruik kunnen blijven. Somoza's zoon beschuldigd van moordplan MANAGUA (AP) De San- dinistische regering heeft de zoon van de afgezette dictator Anastasio Somoza ervan be schuldigd het brein te zijn ge weest achter de moord op dag bladuitgever Pedro Joaquin Chamorro, wiens gewelddadi ge dood 21 maanden geleden de aanleiding vormde voor het uitbreken van de revolutie in Nicaragua. Premier Tomas Borge deelde mee dat hij over voldoende be wijsmateriaal beschikt om te verzoeken om de uitlevering van vader en zoon Somoza. Thailand vreest stroom vluchtelingen GENEVE (AP) Thailand vreest de komst van onge veer 360.000 vluchtelingen, die zich in veiligheid willen brengen voor de gevechten tussen de door Vietnam ge steunde troepen en die van de afgezette premier Pol Pot. Reeds duizenden zijn de laatste dagen de grens over gestroomd. In Cambodja wordt de toe stand van de hongerende be volking met de dag slechter. Hulpgoederen, die naar Cam bodja gestuurd worden, wor den onmiddellijk in beslag ge nomen door het door Vietnam gesteund leger. Over de strijd in Cambodja krijgen de deskundigen de in druk, dat deze spoedig in eèn beslissend stadium komt, nu de regentijd vrijwel is afgelo pen en de door Vietnam ge steunde troepen meer gelegen heid hebben om Pol Pots Rode Khmers aan te pakken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15