Affiche 78" De Kuip in in vernieuwd dorpshuis Noordwijk Binnen In Hazerswoude en De Ruigenhoek staan reusachtige zonnebloemen 3efaamd Joego nannenkoor Leiden Bewoners ongerust over vestiging studentenvereniging S.S.R. aan Breestraat Bewoners „Ons Belang" vrezen uitstel vernieuwbouw ^AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 PAGINA 5 VERTEGENWOORDIGERS VAN AANBIEDINGEN, AANKONDIGINGEN, AANMANINGEN EN AANBEVELINGEN re Affiches in De Kuip. Het dorpshuis De Kuip in Noordwijk Binnen gaat tamtam maken. Het heeft een nieuwe toneelzaal gekregen die komend weekeinde officieel in gebruik wordt genomen. Tal van activiteiten zullen deze verheugende aanwinst voor De Kuip gaan omkransen. Eén van die bij het feest horende evenementen is een expositie die „Affiche 78" wordt genoemd. De, tentoonstelling is te zien vrijdag en zaterdag 12 en 13 oktober. De Kuip staat trouwens vrijdag de hele dag open en zaterdag wordt van 2 tot 5 uur „open huis" gehouden, zodat iedere belangstellende Noordwijker kan ervaren wat er van de kuipse toneelzaal is geworden. Aandacht voor de affiche dus. In dit geval de affiche in een collectie die is opgemaakt met een bescheiden keus uit een enorme produktie in het jaar 1978. De collectie „Affiche 78", zoals die nu in Noordwijk te zien zal zijn, werd samengesteld in opdracht van de Nederlandse Kunststichting, Amsterdam. Misschien is het dienstig, vooraf, te weten dat de affiche binnen het geheel van dé grafische vormgeving een zeer uitgesproken en opvallende plaats inneemt. Volgens de Nederlandse Kunststichting is dat geen wonder, „want de affiches zijn bedoeld voor op straat. Opvallen in een toch al kakelbont en oogverdovend straatbeeld moet dan ook een eigenschap zijn van een affiche. Ze moeten iedereen opvallen". Dat ze opvallend zijn is in feite vanzelfsprekend. Anders zouden ze hun functie verliezen. De aandacht kan op verschillende manieren worden getrokken: door de vorm, de kleur, de grootte, door afbeelding of tekst, door bekende dingen of juist door het sterk afwijzen van het bekende. Affiches dragen boodschappen uit, aanbiedingen, aankondigingen, aanmaningen of. aanbevelingen. Zoals de Kunststichting ons Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. voorhoudt: „De opvallende vormgeving staat in dienst van de boodschap en is die boodschap vaak ook: drink dit, rook dat (of rook niet), draag zus, wees zo, kies die, lees dat, bezoek dit": Van die boodschappen zullen de bezoekers van de expositie in De Kuip weer iets kunnen opsteken. In aanmerking zijn gekomen alleen die affiches die publiekelijk te zien zijn geweest, in openbare ruimten of op straat, in zeer grote oplage door het hele land heen, of in een veel beperkter oplage in een klein aantal plaatsen. Het is een samenstelling van politieke en ideële affiches, van culturele en commerciële affiches. Politiek en ideëel met voorbeelden zoals: Stop de neutronenbom, Namibië vrij, Stroom is kostbaar, Geef ze lucht, Verstandig met energie, PvdA lijst 1, in Mokum maakt het geen flikker uit wat je bent. Culturele affiches met bijvoorbeeld Belicht verleden, Bijenkorf september, Voornamelijk mooie poezen, De tijden dat we het gelukzalig over alles eens waren zijn voorbij, en, Eduard Verkade 1878 - 1961. De commerciële affiches kennen thema's als Panorama is overal, Heineken en Camel, Foxy - Fashion en N. S. jaarkaarten. Allemaal vrijdag en zaterdag in De Kuip van Noordwijk Binnen. U zult inmiddels wel weten wat we aan die affiches hebben, maar voor de zekerheid wijs ik er nog even op, dat affiches „iets moeten verkopen, iets begerenswaardig maken of juist nastrevenswaardig; ze moeten verleiden om juist dat te willen hebben, juist zö te willen zijn of juist dat te willen meemaken. De boodschap dient in te spelen op de idee dat er vrijheid van keuze is". Daar kunt u het voorlopig mee doen. U kunt ook alles gewoon naast u neerleggen, maar „Affiche 78" is al bezienswaardig door de staalkaart van vormgevingen zoals die in '78 in zovele breinen van „opruiers" ontstonden. 7 3p het gevaar af, dat ik psnorgen overstroomd 'hvord met telefoontjes /an abonnees die „een ïog veel grotere" lebben, bezing ik /andaag toch de reuzen •.onnebloem van pt-nevrouw Van Kampen ":ian de Ruigenhoek, ïalverwege -Je^oordwijkerhout en De £ilk en de 'boom' van regen bloem van mevrouw 4 Stip aan de 1 Tazerswoudse Rijndijk ?1. We moeten haast maken, want de warmte Van de laatste paar dagen heeft de natuur een beetje uitgeput; er [•jwerd te veel gevraagd van wat nog bloeit maar tSllang is uitgegroeid. De j zonnebloem in zonnedagen, terwijl iaoktober aan het Hjvorderen is. De lazerswoudse bloem ieeft een stengeldikte van 38 centimeter en ajeen lengte van driemeterzestig. Acht bloeiende bloemen torst eÜe steel. '3 !Erg mooi is de zonnepit ,van mevrouw Van ps Kampen in De Ruigenhoek nniet meer: wat geel was is e inmiddels verlept en de ai bruine kern ziet er wat gigeblakerd uit. Maar het is onog steeds een kolos, it Lengte bijna drie en een o halve meter, met een bloemdoorsnede van tegen VERWELKEND IN DE LAATSTE ZONNEDAGEN VAN '79 de dertig centimeter. Het gevaarte steekt met de bloem boven de dakgoot uit. Zoon Bart van Kampen is er nog buiten adem van: „ik heb die plant moeten ondersteunen. Er kwamen steeds meer verlengstokken bij, want in een flinke wind, zeker in deze tochthoek, knakt de zaak binnen de kortste keren". In de dakgoot is de aan het eind van z'n latijn zijnde plant verankerd met een steen om de steel op z'n plaats te kunnen houden. Het lijkt nu meer op die sprookjesachtige bonenstaak van Jaap die tot in de hemel reikte, aan de achterkant van het huis van de Van Kampens. Naast het uitgebloeide pronkstuk staat een normalere zonnebloem, die toch echt zo erg klein niet is. Maar wel fleuriger nog; niet uit z'n krachten geschoten. Mevrouw Van Kampen heeft aan deze kweek wel aandacht geschonken en ze vertelde me een relaas: „Nadat ik de grond goed had fijngemaakt, heb ik er gedroogde mest aan toegevoegd. Vervolgens heb ik de pit geplant en de boel afgedekt met plastic om de opkomst te bespoedigen. Toen het begon te lopen met de uitgekomen pit heb ik tijdens die opkomst om de drie dagen water gegeven". Maar dat was niet het echt fijne van de geschiedenis, immers mevrouw Van Kampen gaf water „met chrysal om de groei te versnellen en de andere keer gaf ik weer water met pokon om de plant stevig te krijgen en te houden. En zie het resultaat: een geweldige zonnebloem, de nazomertrots van onze familie". De bloem staat nu bijna op zieltogen, maar ze heeft een mooi leven achter de rug dat ongeveer half juni begon met het „beaarden" van de pit. Bart van Kampen, die de laatste dagen van de kwekeling in de zomer van '79 nog steeds begeleidt: „ze heeft best gebloeid en moeder had er echt schik in. Volgend jaar gaan we het weer proberen; ja zeker!" De heer Van Kampen bij de twee zonnebloemen in zijn tuin, waarvan een exemplaar stevig is uitgescho ten. De 'boom' van een zonnebloem van mevrouw Stip aan de Hazerswoudse Rijndijk. KENWERELD NU OOK CULTUREEL ACTIEF: JIDEN Het beroem- u mannenkoor Komor- uMoski Zbor uit Joego- s vië geeft maandag 15 t ;ober een concert in :e' den. De komst van j koor, dat in de loop tijden talloze zang- 1 icoursen op zijn naam f icht, werd onder meer igelijk door medewer- hg van een deel van r 1 Leidse bedrijfsleven. H>r de financiële steun "n BOPA (twee Leidse 1 dernemers) is het mo- ijk de toegangsprijs „.laten vervallen, waar- jee de directie van de i tdsgehoorzaal en de 'jonsors hopen de laat- drempel te hebben ggenomen. de culturele buikriem van cswege strakker is aange- dd en dientengevolge de •sidies teruglopen, proberen 'erse sponsors in de culture- Wereld naam te maken. Ook Leiden blijkt dat; de spon- van het gebeuren rond 1 Joegoslavische koor heb ben de sportwereld de rug toe gekeerd om nu op het culture le vlak hun geluk te gaan be proeven. De zakenmensen worden vooralsnog met open armen ontvangen. Het naar de Sleutelstad halen van de Joe- goslaviërs is nog maar een be gin. In januari bijvoorbeeld wordt er een Dixyland festival in de Sleutelstad georgani seerd. De eerste gesponsorde attrac tie, het Joegoslavische kamer koor bestaat uit zevenendertig zangers, dat in zijn ruim der tig-jarige bestaan zowel in ei gen land als in het buitenland grote successen heeft geboekt. Tijdens wedstrijden in West- Europa werd verscheidene malen de hoogste eer behaald:' Llangollen (Wales) in 1957, Arezzo en Gorizza (Italië) in respectievelijk 1963 en 1964, Montreux (Zwitserland) in 1965 en natuurlijk de gouden medaille in Bonn in 1973. Ook door de talrijke optredens voor de radio werd het koor be kend. Gedurende 28 jaar stond het koor onder leiding van de eminente dirigent prof. Egon Kunej, die het zanggezelschap op het huidige niveau heeft gebracht. De huidige leider is de jonge professor Vid Marcen. Tijdens het optreden geeft het koor niet minder dan achttien werken ten beste. Naast klas- siek-polyfone werken van Gallus, Da Palestrina en Or lando di Lasso wordt boven dien een keur van Slavische volksliederen gezongen. De Amsterdamse organist Leo van Doeselaar .en de fluitiste Eleonora Lameyer treden op ter inleiding van het concert gedeelte voor en na de pauze. Het concert van het uit Celje afkomstige gezelschap begint om kwart over acht in de gro te zaal van de Stadsgehoorzaal. Het koor Komorni Moski Zbor. LEIDEN Bewoners van de Breestraat en Papengracht voorzien een schrikbarende toename van het fietsen-par* keerprobleem bij de vestiging van de studentenvereniging S.S.R. aan de Breestraat. Dit hebben de bewoners bij monde van de heer Van den Burgh aan de gemeenteraad medege deeld. Het bestuur van de studentenvereniging heeft voorgesteld de bij de de bezoekers van de vereniging behorende fietsen aan de Schoolstraat en de Papengracht te plaatsen. De omwonenden menen, dat zij door deze 'oplossing' met het probleem opgeza deld worden. „Het plaatsen van fietsenrekken is evenmin een oplossing, omdat jeugdigen hun overtollige energie op de rekken afreageren. Behalve het vernielen van de stallingen, worden de fietsklemmen bovendien gestolen en daarmee is het geld, dat voor de aanschaf nodig was, weggegooid", zo menen de omwo nenden, die al meerdere malen hun beklag hebben verheven te gen gesignaleerde wantoestanden op de Breestraat, die volgens hen worden veroorzaakt door bezoekers van hët club- en buurt huis ,,'t Breehuys". LEIDEN De bewoners van huizen van „Ons Belang" aan de Molenstraat en omgeving vrezen dat de vernieuw bouw van hun woningen op de lange baan wordt geschoven. De bewoners commissie en het bestuur van de wo ningbouwvereniging hebben onlangs samen een brandbrief naar het Leidse college gestuurd, waarin zij aandrin gen op een handhaving van het huidi ge tijdsschema voor vernieuwbouw. De 109 woningen waarom het in dit geval gaat, zijn zeer slecht. Reeds tijdens een vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting op 15 mei 1976 heeft een grote afvaardiging van be woners hierop de aandacht gevestigd. Ook gis teravond waren er vertegenwoordigers uit de wijk bij de vergadering van de raadscommissie om te wijzen op de noodsituatie. Met de uitvoering van de vernieuwbouw van het complex woningen van „Ons Belang" aan de Molenstraat en omgeving zal volgens het schema in oktober of november 1980 kunnen worden begonnen. De bewoners vrezen even wel dat er een kink tussen de kabel komt, nu besloten is woningen uit het complex als wissel woningen aan te bieden aan bewoners van de Marnixstraat, waar de uitvoering van ver- nieuwbouwplannen in april van het volgend jaar begint. Wethouder A. Verboom stelde de bewoners ge rust door mee te delen dat het de bedoeling is dat slechts een gedeelte van de woningen aan' de Molenstraat als wisselwoning dienst zal doen. Het moet niet worden uitgesloten dat de vernieuwbouw van dit complex woningen daarom in twee fasen zal plaatshebben, waar van met de eerste in ieder geval in oktober of november van het volgend jaar een begin zal worden gemaakt. Een ander gedeelte Marnixstraat-bewoners zal tijdelijk worden gehuisvest in de wisselwonin gen aan de Van Huisweg. De wethouder zegde wel toe dat de weinig florissante woonomge ving van dit wisselwoningencomplex, aanzien lijk zal worden verbeterd voordat nieuwe be woners hun intrek nemen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5