Inwoners Alkemade wacht forse belastingstijging Raad Nieuw veen stemt in met verhoging belastingen Alphen op zoek naar stille krachten Alphens raadslid incognito op stap „BERNARDUS BOUWT" HOUDT VEILING REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 PA( NIEUWVEEN De ge meenteraad van Nieuw- veen heeft gisteravond zonder veel tegenstand besloten tot een forse be lastingverhoging. Deze verhoging zal vooral tot uitdrukking komen in de onroerend goed belas ting (5,5%). „Belasting verhoging is zo langza merhand traditie gewor den", bracht de heer G. P. van Dijk (Gemeente belangen) naar voren. Ook de andere belastin gen gaan omhoog (3,5%). „Deze belasting verhoging heeft voor de modale Nieuwvener de bewoner van een wo ningwetwoning mét een hond belangrijke ge volgen", zei de heer Van Dijk. „Wanneer wordt nu eindelijk die antieke hondenbelasting eens af geschaft" voegde hij er nog aan toe. Burgemees ter Van der Kroft ant woordde nuchter dat zoiets op begrotingspro blemen zou stuiten, om dat het geld dan toch er gens anders vandaan moet komen. De subsidie-voorstellen van de commissie financiën en econo mische aangelegenheden wer den door de raad unaniem aangenomen. De subsidies aan het Oranje-comité en de mu ziekvereniging Crescendo wa ren geen probleem. „Er ko men, lijkt mij, toch wel posten op de aanvraag voor, die mis schien niet gesubsidieerd zou den moeten worden, zoals b.v. het stomen van uniformen van de muziekvereniging" merkte mevrouw Alberts-Ozephius (CDA) op. Burgemeester Van der Kroft zei daarop dat er voor moet worden gewaakt dat de autonomie van de vere nigingen en comités teveel wordt aangetast. „Een volwas sen vereniging moet een eigen verantwoordelijkheid kunnen dragen, ook bij de besteding van een toegekende subsidie, en moet bovendien aan het be gin van het jaar weten op hoe veel subsidie er mag worden gerekend", aldus de burge meester. De heer Pulleman (CDA) con stateerde dat vooral voor de muziekvereniging de subsidies de laatste jaren nogal zijn ver hoogd. „Crescendo heeft ech ter een eigen belangrijke funktie voor een dorp als Nieuwveen, zoals afgelopen zaterdag weer is gebleken uit het druk bezochte muziekfesti val" zei hij, en verklaarde dat de CDA-fractie instemde met de verhoging van de subsidies. De CDA-fractie wilde wél een maximum zien vastgesteld. Dit stukje grond waar vroeger de lagere school stond is om er woningen te bouwen. omdat de subsidies anders na een aantal jaren de pan uit zouden rijzen. Burgemeester Van der Kroft rondde de dis- kussie over de subsidies af met de mededeling dat door de toe muziekvereniging de tekorten nu eenmaal zijn toegenomen, en dat de gemeente er altijd vanuit is gegaan die tekorten te dekken. In de toekomst zal er een nieuw beleid worden genomen aktiviteiten van de ontwikkeld, waarvoor ook in g|*gg verkocht door de gemeente Voor de jeugd van Nieuwveen. en zeker voor hun ouders, komt er eindelijk een eind aan de gevaarlijke verkeerssituatie voor fietsers langs kerweg. Er zal in dl' begonnen worden met! leg van een fietspad, wi een bedrag van 1.2' op tafel moet komenli nanciering hiervan zaljf provincie Zuid HollanT den verzorgd. Van de percelen boui op het terrein van de lige R.K. lagere school,i daarvoor liggende pari reintje t.o. de R.K Keij de Dorpsstraat, zijn in». °nige kavels verkoehtH de gemeente de schuull de R.K. Kerk niet aa|| om er een parkeerterreT de kerkgangers aan te 1 vroeg het raadslid V» Hoorn (CDA). „Na de bouw van de wo kunnen de kerkgange auto niet meer kwijt buurt van de kerk" Burgemeester Van der antwoordde dat het g heidstaak is om voor k« gers parkeerterreinen leggen. Aan het eind van de g teraadsvergadering spi burgemeester het sche raadslid Van Dijk toe. E Van Dijk/verlaat om sti denen de Nieuwveensi Het nieuwe raadslid v partij „Gemeentebelang de heer F. R. Asse Schout Clantstraat 16, veen. Muziekavond Zevenhovens adoptiekind ZEVENHOVEN De chris telijke kleuter- en basis school te Zevenhoven houdt vrijdagavond 12 oktober in het dorpshuis ,,'t Trefpunt" een muziekavond ten bate van hun adoptiekind Evelyn. De beide scholen hebben dit meisje van vier jaar oud en woonachtig in Guatemala geadopteerd, toen de stichting Kinderva kantieweek enige maanden geleden met succes het „Adoptieplan Zevenhoven" in het leven riep. Het personeel van de twee scholen, het meisjes- en kin derkoor. een aantal leerlingen - en oud-leerlingen en een twaalftal ouders verlenen aan deze avond hun medewerking. Er is flink gerepeteerd voor het welslagen van deze avond en men hoopt dan ook op een goede belangstelling. Jong en oud zijn van harte welkom. De «ivond begtnt om 19.30 uur en ile entree, waarvan de op brengst bestemd zal zijn voor Evelyn, bedraagt één gulden. ALKEMADE Voor het eerst dit jaar is er een meerjarenbegroting samengesteld. Dit is nodig om "de beleidsvoornemens op lange ter mijn te inventariseren en in te pas sen in de beschikbare budgetruim te" aldus het gemeentebestuur. Vrij vertaald betekent dit dat de raad graag wil weten wat men in de toekomst kan verwachten aan kosten en kunnen dan daar hun wensen op afstellen. De kans om dan voor plotseling voor grote te korten te staan, wordt hierdoor kleiner. Het probleem van een be groting, of dat nu een meerjaren begroting is of niet, is: waar halen wij het dekkingsgeld voor de in vesteringen vandaan. Het middel om aan geld te komen is om de be lastingen te verhogen. Enkele stij gingspercentages die in de meerja renbegroting naar voren worden gebracht: hondenbelasting 10 pro cent; tarieven pontveer Kaag 10 procent; onroerend goedbelasting 5 procent; reinigingsrechten 14 pro cent en woonforensenbelasting met 10 procent. Deze belastingen stijgen dus meer dan de gemiddel de belastingstijging van 3.5 pro cent. Voor de komende vier jaar staan er enkele zeer kostbare zaken op de ur- gentielijst en wel voor 1980 de ver vanging van de riolering van het Nooreinde en Zuideinde (3290.000 gulden); aanleg van het fietspad Rip- selaan 1 000.000 gulden maar wordt voor 100 procent gesubsidieerd); bouw- en woonrijpmaken van loca ties (1 500.000 gulden) en de aanleg van het centraal antennesysteem voor 1.500.000 gulden,, maar die kos ten worden teruggehaald op de aam geslotenen. De discussi,e die lopende is over de vervanging van de pontveer moet volgens de meerjarenbegroting haar hoogtepunt in 1981 krijgen als de vervanging van de pontveer nummer op de prioriteitenlijst staat. Met de vervanging van de pontveer is een bedrag van 1.200.000 gulden gemoeid. In de onlangs gehouden enquête op de Kaag door het Sociografisch bu reau 'De Meerlanden' is men ervan uit gegaan dat er een pontveer komt van acht bij veertien meter. Dit bete kent dat er plaats voor zes auto's op- de pont is. In het enquête formulier wordt er tevens gevraagd of de be woners bereid zijn om een aandeel in de hogere exploitatiekosten te leve ren. De kosten van de huidige pont veer stijgen schrikbarend met een percentage van 31 procent (vandaar de extra tariefsverhoging van 10 pro cent). In de meerjarenbegroting is men er reeds vanuit gegaan dat deze mogelijkheid in het verschiet ligt "met bijdragen van derden" vermeld de begroting over de aanschaf van een neiuwe pontveer. De ruimtenood van het gemeentehuis wordt in de loop van 1980 gelenigd als er met de verbouw van het huidi ge postkantoor wordt begonnen. Voor de verbouw heeft de gemeente een bedrag van 180.000 gulden uitgetrok ken inclusief de plankosten van 10.000 gulden. Een verheugend feit is dat de aanschaffingsprijs voor vrachtwagens de komende jaren niet stijgt. In 1981 kost een kleine vracht auto 35.000 gulden en in 1983 als er een zelde auto op de urgentielijst prijkt staat er een zelfde bedrag. Nog meer auto's komen er in 1984 want dan staan een hoogwerker, een vrachtauto met kraan en een vuilni sauto op het verlanglijstje De brandweer krijgt het komende jaar een vervanging van het alarme ringssysteem en nieuw hulverlening- smateriaal voor een totaal bedrag van 109.000 gulden. De gemeente gaat ook goed voorbereid de winter van 1980/1981 in met de aanschaf van een zand- en zoutstrooier voor 30.000 gulden. Voor de sport heeft de meerjarenbe groting het volgende in petto: In 1980 wordt de beregeningsinstallatie van het sportveld Alkemade West ver vangen (22.000 gulden) en komen er tennisvelden en kleedaccomodaties in het Hertogspark. In 1981 isn er vernieuwing van de drainering van de sportvelden van Alkemade Oost (55.000 gulden). Het jaar 1982 wordt een zeer belangrijk jaar voor de sport want c)an staat er een bedrag van 1.500.000 gulden open voor sportvel den in Alkemade Oost. Dit betekent dat de voetbalvereniging D.O.S.R. het de komende twee a drie jaar nog moet doen met de nu tot haar be schikking staande velden. Een tegenvaller voor de gemeente wordt waarschijnlijk de bijdrage uit het gemeentefonds. De uikeringsper- centages van de minister van binnen landse zaken zijn er namelijk op ge baseerd dat er gemiddeld 100 wonin gen per jaar worden gebouwd. Om aan dit aantal te komen wordt, met het voorlopig afwijzen van de Goo gerpolder als woningbestemming, een zware dobber voor de gemeente Al kemade. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn gaat proberen om inwo ners, die wel willen werken, maar zich niet in hebben laten schrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau („Stille Krach ten") op te sporen. Via te hou den vraaggesprekken hoopt men onder meer achter de re denen te komen, waarom zij zich niet hebben gemeld b.'j liet GAB en verder, in wat voor omstandigheden zij zou den willen en kunnen werken. Het uiteindelijke doel van de opsporingsaktie is om gesig naleerde knelpunten weg te werken door er beleidsmatig op in te spelen. Het onderzoek is een van de zaken die zijn opgenomen in het beleidsplan van de gemeenteraad. De commssie Algemene Zaken ging gisteravond akkoord met de opzet van het college. De campagne gaat deze week nog van start met een serie ad vertenties waarin een oproep wordt gedaan op de „stille krachten". Zij worden ver zocht kontakt op te nemen met het bureau POA (Perso neel, Organisatie en Adminis tratie) van de gemeente. Daar na worden zij uitgenodigd voor een persoonlijk gesprek dat een vervolg krijgt in het beantwoorden van een vra genlijst. De gegevens zullen strikt vertrouwelijk behandeld worden. Met de uitkomsten van het onderzoek hoopt men het beleid gestalte te kunnen geven. Gedacht wordt daarbij om bij het aantrekken van nieuwe bedrijven rekening te houden met de wensen van de „stille krachten". Verder denkt de gemeente de deelar beid (2 personen voor 1 baan) bij het bedrijfsleven te kunnen stimuleren, terwijl tevens het onderwijs zo mogelijk zal wor den aangepast. Volgens het hoofd van POA, C. Hendriks, moeten er in Alphen zo'n 2000 „stille krachten" (voorname- ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense CDA- raadslid J. Bijl, heeft gisterenavond tijdens de com missievergadering van Algemene Zaken een niet-alle- daags advies gegeven aan zijn collegaraadsleden. Bijl maakte bekend dat hij zich wel eens, als hij daar ten minste „zin" in had, „incognito" door het Alphense centrum bewoog. „Ik raad de collega's aan dat ook eens te doen, want dan hoor je veel", zei Bijl. Bijl had niet alleen veel gehoord, maar zeker zoveel gezien. Vooral het gedrag van enige weggebruikers was hem maar matig bevallen. Zo raasden auto's elke avond ronde klok van zessen, in hun achteruit de Raadhuisstraat uit om dan met een „rotgang" over de brug weg te rijden. Andere au tomobilisten stoven dan de Van Boetzelaerstraat in. „Le vensgevaarlijk", vond Bijl. Tijdens zijn blijkbaar verklede rondgang was hem ook niet ontgaan dat fietsers hun voer tuigen overal neerzetten behalve in de door de gerqeente voor dat doel geplaatste rijwielrekken. „Ze vertikken het gewoon om ze te gebruiken", zei Bijl. Het raadslid had ook met „enige ergernis" geconstateerd dat de verkeerslichten voor de voetgangers op oversteek plaatsen een te korte tijd op groen bleven staan waardoor de overkant van de straat steevast met rood licht werd be reikt. „Daarmee werk je in de hand dat ze de verkeerslich ten helemaal gaan negeren", meende hij. „Is aan dit alles nou niets te doen", zo vroeg hij zich af. Niemand bleek gis teren in staat hem daar een afdoend antwoord op te geven. lijk huisvrouwen) wonen. Dit aantal is gebaseerd op erva ringsgegevens uit andere plaatsen. Om de aktie te doen slagen zullen er minimaal 200 reakties binnen moeten ko men. Dezen zouden dan vol gens Hendriks, voldoende zijn om verantwoorde conclusies te kunnen trekken. Mochten er minder reakties binnenkomen dan start een alternatieve pro cedure. Met een steekproef zal dan de gehele bevolking er bij betrokken worden, waarbij een selectie naar leeftijd zou worden gemaakt. Daarvoor zouden dan zo'n 2 a 3000 enqu êteformulieren nodig zijn. Van de commissieleden plaat ste H. Hopman (CDA) gisteren enige kanttekeningen. Hij vroeg zich af of door de op roep niet verwachtingen zou den worden gewekt, die niet- waargemaakt zouden kunnen worden. Hopman meende dat er vooral in de advertentie campagne teveel gesuggereerd werd dat er al werk zou zijn voor de mensen die gaan rea geren. Wethouder Haanstra reageerde fijntjes met; „Die verwachting zat er dan ook al in toen u hel onderzoek naar stille krachten in het beleids plan opnam". Hopman zette verder vraagtekens bij de des kundigheid van de voor dit doel aangetrokken onderzoe ker. Drs. van der Staaij die mede verantwoordelijk is ge weest voor bet eerder versche nen rapport „Kijk op Alphen". Hopman zei bang te zijn dat Van der Staaij eenzelfde me thode zou gaan hanteren en dat was volgens Hopman, ver re van wenselijk. Van Geest (PCA) wilde zeker heid over de privacy van de deelnemers. Haanstra gaf hem die zekerheid: Haanstra zei ook te hopen dat de resultaten van het onderzoek uiteindelijk ook zullen leiden naar een be tere afstemming van vraag en aanbod binnen de arbeids markt in Alphen. Haanstra zei nog eens dat in Alphen meer vacatures zijn dan werklozen. „Maar de deksels passen niet op de potjes", aldus Haanstra. „Stille krachten" kunnen zich melden bij de gemeente, afde ling POA, Wilhelminalaan 12, telefoon: (01720)-74991 toestel 149. BROMMEN TABOE LANGS ZEGERPLAS Het „brommen" langs de Alphense Zegerplas is voortaan taboe. B. en W. van Alphen aan den Rijn hebben hiertoe besloten naar aanlei ding van vragen van enkele inwoners. B. en W. zeggen dat zij tot dit besluit zijn gekomen „met het oog op de vrijheid en veiligheid van voet gangers en fietsers". Zij zullen wel gebruik kunnen blijven maken van de strook langs de Zegerplas. HAZERSWOUDE Onder toezicht van notaris A. D. H. Heenk vindt vrij dag 12 oktober, vanaf acht uur 's avonds een veiling plaats in „Het An ker" te Hazerswoude-dorp. De op brengst is voor de Sport Vereniging Be rnardus, die deze actie heeft georgani seerd om gelden te verzamelen ten be hoeve van de nieuwbouw in de wijk Zonneveld. De catalogus van de te veilen goederen en diensten bevat in totaal honderdtachtig nummers. De goederen zijn beschikbaar gesteld door inwoners uit Hazerswoude en omliggende dorpen die de voetbalclub van de Rijndijk een warm hart toedragen: van drank tot televisietoestel, van avondoppas tot gasstel, van kleindieren (vogels, konij nen) tot een half (geslacht) varken De „toelevering" van de artikelen van de kant van de bevolking was zo groot, dat het actiecomité „Bernardus bouwt" heeft besloten een aantal goederen uit de vei ling te halen en te reserveren voor een fancy fair die te zijner tijd op touw wordt gezet. Voorzitter Jacques Straver: „Als we alles aanstaande vrijdag zouden moeten gaan veilen, zouden we twaalf uur nodig hebben. Daarom hebben we nu ook een groot aantal stukken onder één nummer gebracht". De heer W van Ruiten uit Roelofarendsveen is vrijdagavond de vei lingmeester. Ondertussen zijn leden van Bernardus be zig met de bouw van de zes kleedkamers in het clubhuis in de wijk Zonneveld. Aanstaande zaterdag wordt de staalcon structie aangebracht. Daarna gaat een aannemingsbedrijf het werk aan het casco verrichten. Na de winter zullen de Be- rnardus-Jeden op hun beurt de afwerking voor hun rekening nemen. Werklooshe Alphen daal ALPHEN AAN DEN De werkloosheid ij gewest Alphen aan der is afgelopen maand mannen gedaald met bij de vrouwen met 31 aantal vakatures c eveneens. Het aantal werkloze rnj dat eind september nog schreven stond bedroe] Daarvan waren 33 jong 19 jaar. Volgens het ge lijk Arbeidsbureau bel het aantal van 431, 1.7| de afhankelijke beroept king. Ter vergelijking provinciale cijfer was 3.1 Het aantal werkloze vri bedroeg eind septembe Daarvan waren er 96 dan 19 jaar. Het aantal vacatures mannen daalde in sept met 46 tot een aantal vc Van deze banen waren bestemd voor jongeren jaar, hetgeen 32 minde dan in de maand au| Ook het aantal vacature vrouwen daalde en w< 13. Van het totaal van 1 nen waren er 57 bestem jongeren tot 19 jaar. Jeugdraad inventariseerl HAZERSWOUDE peld aan de gemeente ting voor het komende j een inventarisatie van teiten door de Jeugdra: zerswoude opgesteld. H muieren van het gebruil de jeugd van het Cul Jongeren Paspoort en d< tuele vestiging van een o-theek staan bovena; lijst. De studie van de behoe de mogelijkheden betre het in dienst treden v< jeugdwerker staat evene de prioriteitenlijst. Aan heid van voldoende litei de organisatie van cun een intensief contact n verenigingen en overle het gemeentebestuur aai de de visie op het jeug in de gemeente, staan c het verlanglijstje. Het st ren van activiteiten v< groep tussen 6 en 7 jaar en 14 jaar en het streve de toepassing van de su verordening door de draad zijn ook genoemd Jeugdraadvergadering. Franse hoogleraar op Lorentz leerstoel LEIDEN Prof. dr. A Abragam, hoogleraar a College de France in Pa directeur voor onderzo het Franse commisi voor de atoomenergie, noemd tot buiteng hoogleraar in de theori natuurkunde aan de rij versiteit in Leiden voor riode van 1 maart tot 1980. Hij bezet in deze 1 de Lorentzleerstoel. Prof. Abragam werd 6 geleden in Griva-Semga de Sovjet-Unie ge bore werkt sinds 1947 bij de koepelende Franse orga voor kernenergie, is o.n doctor van de univers van Kent en Oxford, li de Franse academie va tenschappen, buitenlani van de Amerikaanse aca van wetenschappen. Va publikaties zijn bekend c ken „The principles of n magnetism" uit '61 en tron paramagnetic rest of transition elements" i De Lorentzleerstoel is steld om jaarlijks eer thoogleraar te kunnen trekken die op hoog nivi theoretische natuurkund derdelen of aspecten erv oefent.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4