Snelle verklaring over Taptoerellen 3ewoners Hogewoerd klagen >ver gedrag dancingbezoekers „Zoveel mogelijk bedrijven handhaven in binnenstad" 'erzet _-Sen Prestatie BLOEMEN ^GROETde wereldrond Ravage bij inbraak Docos -TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 PAGINA 3 'cilDEN Bewo- rs van de Hoge- jerd in Leiden bben bij het ge- entebestuur en litiecorps ge daagd over het ge- ™»ag van de bezoe- rs van bar-dan- „eag Zoem Zoem. Ze :nen door de dan- «ngbezoekers geter roriseerd te worden, klachten zijn le en lopen ruw- tg uiteen van over- ;t door 's nachts af aan rijdende :i's tot handel in dovende midde- i, vechtpartijen en istitutie. Openlijk ven veel omwo- iden hun klach- niet te uiten. klachten zijn bij de politie Jend. maar veel kan de flse Hermandad niet uit en om de bewoners tevre- [te stellen. Per slot van re- Hing zijn de klachten niet I uitzonderlijke aard. Ook jrs in de stad vinden soort- ike activiteiten plaats, bij- ibeeld in de omgeving van Beestenmarkt. Toch is er groot verschil. De Bees- narkt is een puur uitgaans- nrum geworden waar wei- overlast aan omwonenden Bericht zal worden omdat [omwonenden er immers Ivelijks zijn. Aan de Hoge- Ird is dat heel wat anders, straat telt vrij veel bewo- terwijl de last die een De Hogewoerd met in het midden de gewraakte dancing. dancing altijd biedt nog wordt versterkt doordat de huizen dicht op elkaar staan. De straat is smal zodat geluiden weerkaatsen. Ook speelt aan de Hogewoerd nog een ander element mee, dat in Leiden niet alledaags is. De barbezoe- kers zoeken hier hun vertier niet alleen in de bar zelf, maar begeven zich op straat om dicht bij de bar op het trottoir wat met elkaar te praten. In zuidelijke landen is dit een normaal cafégedrag, maar in ons land zoekt men doorgaans het vertier binnen de muren van het bezochte etablisse ment. De bezoekers van bar-dancing Zoem Zoem behoren niet tot de meest ordelievende lieden die Leiden rijk is. Regelmatig vinden vechtpartijen plaats op straat. Kort geleden nog werd een Turkse inwoner van Lei den levensgevaarlijk door messteken gewond. Diverse ruiten van de panden aan de Hogewoerd zijn de laatste maanden ten prooi gevallen aan vandalistische neigingen van beschonken barbezoekers. De parkeermeters in deze straat zullen de rijkskas ook niet spekken, want zij zijn vrijwel allemaal constant on klaar gemaakt. De omwonen den hebben inmiddels hun les je wel geleerd. Particuliere au to's worden elders geparkeerd, omdat anders antennes, rui tenwissers en buitenspiegels het moeten ontgelden. Ver pleegsters die in de onmiddel lijke omgeving van het etablis sement op kamers wonen, rij den na een nachtdienst een blokje om om maar niet de op straat ronddrentelende barbe zoekers te behoeven te passe ren. De portieken van enkele huizen in de straat zijn door een hekwerk van de openbare weg afgesloten om te voorko men dat men er zijn behoefte doet. De Leidse politie zegt de klachten van de omwonenden te hebben ontvangen maar weinig te kunnen uitrichten Wel houdt men nauwlettend de vinger aan de pols. De afge lopen weken heeft men diver se rnaien controle uitgevoerd, maar geen overtredingen kun nen constateren. De eigenaar van bar-dancing Zoem Zoem heeft de klachten van de omwonenden inmid dels onderkend en heeft aan zijn deur een plakkaat beves tigd waarop de bezoekers wordt gevraagd binnen het pand te blijven en de gezellig heid niet op straat te zoeken. Sinds dit plakkaat is opgehan gen, is het inderdaad wat rus tiger geworden in de Hoge woerd. Buurtbewoners zijn er echter niet gerust op. Dat het nu rustiger is, kan immers best veroorzaakt zijn doordat het wat kouder is geworden. Bedrijfsleider-beheerder van bar Zoem Zoem de heer De Faria zegt al van alles te heb ben geprobeerd om de vooral jonge barbezoekers binnen te houden. „We doen ons best de bezoekers in te tomen. Het zijn vooral de jongelui die naar buiten gaan. Dat zijn ze zo ge wend en dat is moeilijk af te leren. Dat ze zo buiten zwer ven is echt een probleem. Onze zaak krijgt nu een slech te naam en dat is niet de be doeling, want als iedereen bin nen zou blijven is er niets aan de hand en levert het de buurt geen overlast op. Ik hoop maar dat we een strenge winter krijgen dan blijven ze automa tisch binnen. Daarna zullen ze het wel afgeleerd zijn om naar buiten te gaan. Het is voor veel zaken trouwens een pro bleem dat de barbezoekers buiten gaan slenteren. We zijn niet de enige bar met die moeilijkheden. De bar is ook niet de enige schuldige aan de overlast in de Hogewoerd. Te genover de bar is de studen tensociëteit SSR, nou die jon gens maken er ook een potje van. Soms staan er wel hon derd fietsen tegen onze ramen en die lui schreeuwen ook de boel bij elkaar",aldus de heer De Faria. 1DEN Agenten toen vanacht zeer il moeite gehad met i aanhouden en mee geren van een 21-jarige fchonken Leidenaar. man trapte onder Ier een deuk in een po- Biijewagen. man had in een café de Vrouwensteeg een kruk vernield. Toen politie de vandalist cjstreeks twaalf uur ophalen, raakte buiten zinnen. Hij zette zich hevig tegen arrestatie. Uiteindelijk Likte het de jongeman kalmering in te slui- SltrWIJK De populaire Brink en zijn cabaretgroep itpierement komen naar wijk met hun nieuwe, vro- musical „Maskerade". De ical wordt op donderdag ktober opgevoerd in thea- m rnpodia. ®0d Wat te vieren? iemand te osten of iets te herdenken? Zend een levende groet, loemengroet. Fleurop over- d; ugt alle afstanden. Fleurop rgt voor uw bloemengroet 'aar dan ook in Nederland in in nog zo n 130 landen daarbuiten. Altijd perfect sgeld, verzorgd en bezorgd, erkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop-vignet. PVDA-FRACTIE GEEFT AANZET TOT UITGEBALANCEERDE!? RUIMTELIJKE ORDENINGSBELEID LEIDEN Het gemeentelijk stadsvernieuwingsbeleid zal er in de toekomst meer op gericht moeten zijn om passende be drijven te handhaven. Pas wan neer alle objectieve milieuhy giënische maatregelen falen, zal verplaatsing van bedrijven uit de woonomgeving moeten worden overwogen. Dit is een van de conclusies uit een giste ren verschenen nota van de PvdA-gemeenteraadsfractie over de economische aspecten van het gemeentelijk ruimte lijk ordeningsbeleid met name op het gebied van de stadsver nieuwing. De nota is bedoeld als een aanzet tot een integraal ruimtelijk beleid in stads vernieuwingsgebieden. „Maar al te vaak is in het verleden gebleken dat bij alle pogingen om de woonfunctie te herstellen het economisch aspect, en daarmee natuurlijk ook de werkgele genheidssituatie, over het hoofd werd gefcien. Met deze nota willen wij rich ting geven aan wat er met de bedrijven in de binnenstad moet gebeuren", aldus de heer A. Ranner, een van de samen stellers van de nota. Sociaal beleid woonomgeving hoeven te zijn. Niet overmatig hinderlijke bedrijven kun nen juist de omgeving verlevendigen. Voorts wordt er in de nota op gewezen dat een beleid dat erop gericht is alle bedrijven uit woongebieden te ver plaatsen, de werkgelegenheid ernstig in gevaar brengt. Veel bedrijven, naar schatting drie kwart van de thans in de Leidse binnenstad gevestigde, zouden een verplaatsing financieel niet kun nen overleven. Een ander probleem noopt tot het handhaven van bedrijven in woongebieden: de schaarste aan ruimte binnen het Leidse grondgebied voor hervestiging van bedrijven. Dient na ampele overweging toch tot verplaatsing van een bepaald bedrijf te worden overgegaan, dan moet het te verplaatsen bedrijf aan een aantal cri teria voldoen. Zo wil de nota als voor waarde van vestiging stellen dat het bedrijf niet alleen binnen afzienbare tijd voor het grootste deel drijft op werknemers uit Leiden maar ook dat de vestiging voor haar werknemers van buiten Leiden slechts een beperkt beroep doet op de Leidse woningmarkt. Een ander criterium kan zijn dat het aantal arbeidsplaatsen in verhouding tot de benodigde hoeveelheid grond hoog is. Tenslotte dient het bedrijf be reid te zijn in overleg met de gemeente een sociaal beleid te voeren. Wat wil zeggen dat de voorkeur uitgaat naar bedrijven die relatief veel vrouwen in dienst hebben en naar bedrijven die be reid zijn mee te werken aan de bij- en omscholing van het personeel. Tenein de een en ander in goede banen te lei den kan overwogen worden een sociaal vestigingsstatuut in te voeren. Historisch karakter Het beleid ten aanzien van het kern- winkelapparaat moet erop zijn gericht het historisch karakter van de binnen stad te accentueren, aldus de nota. In concreto betekent dit dat grootschalige bedrijven moeten worden geweerd, dat restauratie van monumenten met voortvarendheid ter hand moet worden genomen en dat bij de bereikbaarheid van de binnenstad prioriteit moet wor den gegeven aan het langzaam verkeer en het openbaar vervoer. Als middelen om het stadscentrum attractiever te maken geeft de nota aan: het aanleggen van winkelpromenades, van beluifeling en sierbestrating. Al geruime tijd doet ziich de behoefte gevoelen aan een inventarisatie van te verplaatsen bedrijven uit de binnen stad. Naarmate de voor bedrijfsvesti gingen beschikbare grond schaarser wordt, wordt de vraag hiernaar dwin gender. Alleen op een dergelijke ma nier kan worden voorkomen dat de grond naar bedrijven gaat, die wel goed in de slappe was zitten, maar die uit ruimtelijk ordeningsoogpunt niet ver plaatst hoeven te worden. De nota stelt voor de stad in zones in te delen. Binnen iedere zone zijn bepaalde activiteiten toelaatbaar. Op die manier zal de gemeente in de toekomst niet al leen bij verplaatsing aangewezen zijn op Leids industrieterrein, maar kunnen ook minder hinderlijke bedrijven bin nen bepaalde wijken worden herge- groepeerd, waardoor zij geen overlast aan de woonomgeving bezorgen. In dit verband wordt gedacht aan de realise ring van zogenaamde „ambachtsstra ten" en „bedrijfsverzamelgebouwen". Instrumenten Het door de PvdA-fractie uitgestippel de beleid staat of valt met de medewer king van het rijk en de ondernemers zelf. Instrumenten om de zaak te stu ren noemt de nota: de gemeentelijke gebods- en verbodsbepalingen, de ge meentelijke vestigingsfaciliteiten, de infrastructurele faciliteiten en overleg structuren en assistentie bij gebruikma king van niet-gemeentelijke facilitei ten. Tenslotte doet de nota nog een aantal concrete aanbevelingen. Zo zou er een bedrijfscoördinator moeten worden aangetrokken, om het bedrijfsleven terzijde te staan bij eventuele verplaat sing of bij het doorstaan van het stads vernieuwingsproces. De ondernemers moeten ook meer betrokken Worden bij het gemeentelijk stadsvernieuwings proces. Tevens vraagt de PvdA-fractie in te stemmen met de wenselijkheid van een gemeentelijke verordening waarin de financiële ondersteuning van bedrijven, die nadelige gevolgen ondervinden van de stadsvernieuwing regelt. De voor ondersteuning benodig de financiële middelen zou de gemeen te ten laste moeten laten komen van het fonds bedrijfseconomische activitei ten uit het fonds Bovenwijkse Voorzie ningen. RAADSLEDEN PETERS EN WALENKAMP VERZOEKEN NU GEZAMENLIJK LEIDEN Nadat boze woorden over en weer zijn gevallen, zitten PvdA-fractievoorzitter J. Peters en CDA-raadslid 3. Walenkamp weer op één noemer. Samen heb ben zij burgemeester A. Vis drin gend verzocht de gebeurtenissen, op 2 oktober aan de orde te stel len in de commissie voor advies inzake politionele aangelegenhe den zodra het college antwoord heeft gegeven op de schriftelijke vragen van de PvdA-raadsleden Peters en Van der Pluijm. De CDA-er J. Walenkamp had zich nogal druk gemaakt over deze schriftelijke vra gen. Hij vond dat de twee PvdA-ers op die manier een goedkoop politiek succesje wilden binnenhalen, zonder de vaak veel ernstigere zaken die op de Breestraat ge beuren in de beschouwingen te betrek ken. PvdA-fractievoorzitter J. Peters he kelde de verklaring van de heer Walen kamp. Hij stelde dat deze, als bewoner van de Breestraat, waarschijnlijk niet goed in staat is geweest de zaken in de juiste proporties te zien door in zijn ver klaring moorden en aanrandingen op de Breestraat te betrekken. De heer Peters verklaarde de vragen in de eerste plaats te hebben gesteld uit het besef dat hij als individueel raadslid medeverantwoorde lijk is voor het handelen van de Leidse politie. Tevens hebben de twee raadsleden met mevrouw J. Hes (PvdA) burgemeester Vis verzocht op korte termijn een vergadering van de commissie politionele aangelegen heden te beleggen. Als agendapunten voe ren zij onder meer op: de kwestie Klik- spaanweg, het optreden bij parkeerproble men op de hoek Rapenburg-Kaiserstraat, de reorganisatie bij de politie, informatie betreffende de B.V.D. en het op straat zet ten van huurders. LEIDEN In het club gebouw van voetbalver eniging Docos aan de Haagse Schouwweg is in de nachjt van maandag op dinsdag ingebroken. In het gebouw werd gro te ravage aangericht. In totaal werd voor ongeveer 100 gulden aan sigaretten ont vreemd en voor 175 gulden aan drank. Verder werd een biljard van ongeveer 4000 on herstelbaar vernield. De da ders richtten voorts grote ra vage aan in de massagekamer waar zij een verbandkast van de muur rukten en de inhoud ervan over de grond ver spreidden. Nieuw ensemble De vereniging voor instrumentale en vocale muziek, 'Scarborough Fair', start vanavond met een nieuw vo caal ensemble. Het ensemble gaat uit maximaal twin tig personen bestaan. Twaalf enthousiaste zangliefheb bers, zowel alten, bassen als enkele sopranen hebben zich reeds opgegeven. Tenoren en sopranen kunnen ze ker nog geplaatst worden. De repetities hebben plaats in het Schaakgebouw aan de Raamstraat. Het ensem ble staat onder leiding van de dirigente Marijke van de Jugt. Het repertoire bestaat uit veelal populaire lie deren. Ook wordt aandacht besteed aan solozang an zangcombinaties uit de groep. Belangstellenden kun nen inlichtingen krijgen bij bij de dirigente, tel. 544196, of op de woensdagavonden tijdens de repetitie, die om half negen begint. Crescendo Het operette- en muziekgezelschap „Crescendo" geeft vrij dag 12 en zaterdag 13 oktober in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare een voorstelling van het muzikale blij spel „In het witte paard". De muziek bij dit blijspel in drie bedrijven is van Ralph Benatzky. De toegangsprijs be draagt vrijdag 6 gulden en zaterdag 7,50 gulden. Zaterdag is er een' gezellig bal na. waaraan een bekende Tiroler blaaskapel muzikale medewerking zal verlenen. Promoties Aan de Leidse universiteit vinden deze maand vijftien promoties plaats, waarvan vijf in de faculteit der ge neeskunde, een in de faculteit der rechtsgeleerdheid en negen in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen. Achtereenvolgens promoveren A. Craandijk (Den Haag), A. Gevers (Leiden), O.B. Shahid (Lei den), A.G. de Boer (Oegstgeest), J.D.A. den Tonkelaar (Warmond), D. Reinalda (Bennebroek), B.H. Verbeek (Leiden), A.P.S. Reymer (Oegstgeest), J.W. Hoefakker (Arnhem), R.J. Vermeer (Leiden), C.P.M. Boot (Den Haag), R.R. Ijsselstein (Alphen aan den Rijn), A.F.M. Dekkers (Amsterdam), A.J. Baars (Leiderdorp) en P.J.J. Hooijkaas (Voorburg). Oraties Op vrijdag 12 en vrijdag 19 oktober zullen aan de Leidse Universiteit prof. mr. T.W. Sterk en dr. E.J.M. Witzel het ambt van respectievelijk gewoon hoogleraar in het burger lijk procesrecht en gewoon lector in het Sanskrit aanvaar den met het uitspreken van een oratie. Twee hoogleraren houden deze maand hun afscheidscolleges. Dit zijn prof. dr. M.H. Bolkenstein, kerkelijk hoogleraar in de praktische theologie en het kerkrecht vanwege de Nederlands Her vormde Kerk en prof. dr. W. den Boer, gewoon hoogleraar in de oudp geschiedenis. Herfstvakan tie-akti vi tei ten In clubhuis 'Inde Vroolijcke Arke' aan de Pieterskerk- koorsteeg worden in de herfstvakantie diverse aktivi- teiten voor kinderen gehouden. Maandag 15 oktober is er om twee uur film. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Dinsdag 16 oktober kan een ieder gebruiks voorwerpen uit vroeger tijden maken. Kosten een gul den en de aanvang is om twee uur. Woensdag 17 okto ber is er om twee uur een groot spel. Ook hier kost deelname een gulden. Donderdag 18 oktober wordt er om twee uur begonnen met het maken van een muur- krant. Voor een gulden kan iedereen meedoen. Vrijdag 19 oktober tenslotte is om half tien vertrek naar 'Duin- rell'. Voor zes gulden kunnen kinderen aan dit uitstap je deelnemen. De activiteiten eindigen iedere dag om vier uur. Inlichtingen via telefoonnummer 123271. Dr. Feelgood in LVC De Engelse popgroep Dr. Feelgood treedt vrijdag 12 okto ber op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De muziek van de groep is strak en zonder muzikale grappen. Op de muziek van de Engelse gasten kan bijzonder goed gedanst worden. Het vakmanschap van de nog tamelijk onbekende artiesten is groot en het plezier voor hun be roep is in hun muziek terug te vinden. Dr. Feelgood be staat uit Lee Brilleaux, zang en gitaar; John 'Gypie' Mayo, gitaar;t John B. Sparks, basgitaar en Phillip Cawthra, drums. De zaal is om negen uur open. De toegangsprijs be draagt voor leden J3,50voor CJP-houders /4.50 en voor niet leden J5.50 Wilcox Gay De rock 'n roll en rhytm and blues formatie Wilcox Gay treedt zaterdag 13 oktober op in jongerencentrum Augustinus aan het Rapenburg 24 in Leiden. Het re pertoire van de groep bestaat uit oude rocknummers afgewisseld met eigen werk. Om de avond helemaal af te maken, zullen ook andere musici hun kunnen tonen. Het concert begint om half tien. De zaal is vanaf half negen open. Geleerde Vrouwen De Haagse Comedie speelt vanavond het blijspel Geleerde Vrouwen" van Molière in de Leidse Schouwburg. Molière hekelt in deze satire de 17e eeuwse blauwkousen en de li teraire pedanterie. Het gezonde verstand zegeviert tenslot te, maar op het nippertje. In de rollen Francine Dreessen, Lies Franken, Anne-Marie Heyligers, Rick Nicolet en Ma ria Stiegelis. De voorstelling begint om kwart over acht. Brasical Tropical Vanwege het overweldigende succes vorig jaar brengt de Leidse Schouwburg morgen opnieuw „Brasil Tropi cal" in de Leidse Schouwburg. Deze sprankelende show vol bruisend temperament van de mooie brons kleurige mulattenmeisjes en de spectaculaire sprongen van de acrobatische dansers is in Europa ongeëve naard. De muzikale begeleiding is in handen van groot orkest. Het uitgebreide programma omvat onder meer het Carnaval in Rio, het grootste feest ter wereld. De show begint om kwart over acht. Brasil Tropical. Pamela Kirk De theaterkunstenares Pamela Kirk treedt morgen op in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Pamela Kirk be heerst verschillende disciplines die ze verwerkt in haar voorstellingen. Zij houdt zich bezig met de dingen om haar heen. Zo komt een geïmproviseerde voorstelling tot stand op basis van mime, bewegingsexpressie en dans. De voor stelling begint om negen uur. Omdat het om een zoge naamde koopa vondvoofstelling gaat is het kopje koffie vooraf gratis.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3