Turkije wacht een ruk naar rechts Steeds meer jongeren komen om in verkeer De mode van een eigenzinnige generatie: Garantie op reparaties bij Bovag caravan-bedrijven ,Egel' helpt brandstof sparen REGERING-ECEVIT LOOPT OP LAATSTE BENEN ANKARA Turkije zal niet lang meer bestuurd worden door de huidige soci aal-democratische regering van premier Bulent Ecevit. Tussentijdse verkiezingen op zondag 14 oktober zullen de rechtse oppositie in dit 43 miljoen inwoners tellende land een winst verschaffen, die naar algemeen wordt verwacht, groot genoeg zal zijn om de progressieve min derheidsregering van Ecevit naar huis te sturen. Door de sterk afgenomen populari teit van Ecevit en diens re publikeinse volkspartij (RVP) zal welke nieuwe re gering er ook volgt een ruk naar rechts betekenen, zo stellen politieke waarne mers in Ankara. Vijf van de zeven vakante ze tels in de nationale vergade ring staan zondag op het spel. Sléchts een van die vijf was tot voor kort in handen van Ece- vits RVP, de andere vier be hoorden tot de grootste opposi tiepartij, de gerechtigheidspar- tij van Ecevits voorganger Su- leyman Demirel. Het ziet er naar uit dat de premier de grootste moeite zal hebben om die ene zetel voor zijn eigen partij te behouden. De kans dat het 5-0 voor de oppositie wordt is zeker niet uitgesloten. Dat zou betekenen dat de re- gering-Ecevit dan nog kan re kenen op de steun van zijn 208 partijgenoten eri misschien op 14 onafhankelijken in het par lement van 450 zetels. Opposi tieleider Demirel zou op 182 zetels komen en met de steun van de rechts-religieuze, streng islamitische nationale heilspartij (23 zetels) en de fas cistische nationale actiepartij, waartoe de ook in Nederland actieve Grijze Wolven behoren (17 zetels), aangevuld met en kele splintergroeperingen Ecevit naar huis kunnen stu ren. Goed ingelichte kringen in Ankara rekenen inderdaad op een motie van wantrouwen te gen de progressieve regering. Maar het is de vraag of die al in oktober zal worden inge diend. Oppositieleider Demirel zou er de voorkeur aan geven nog een paar maanden te wachten, bijvoorbeeld tot het volgend vooijaar. De economi sche en sociale chaos in Tur kije zal tegen die tijd compleet zijn, waardoor de kansen van Demirel op een grote overwin ning bij vervroegde algemene verkiezingen toenemen. Bo vendien zou de leider van de gerechtigheidspartij in de eer ste tijd van zijn nieuwe rege ring kunnen teren op de suc cessen die Ecevit heeft weten te bereiken, ook al kunnen daar op korte termijn nog wei nig vruchten van worden ge plukt. Juist deze omstandigheid speelt de sociaal-democraten op dit moment parten. In de 21 maanden van hun regering hebben zij kans gezien de bijna failliete boedel die de rechtse regering van nationale een heid onder leiding van Demi rel hen had nagelaten, weer wat nieuw leven in te blazen. Met veel pijn en moeite kwa men internationale ontwikke- lingscredieten los, die Turkije broodnodig heeft. Dat gebeur de pas na het inlossen van een deel van de enorme schulden last van vooral kortlopende kredieten die Demirel in de ja ren daarvoor had opgebouwd. Internationale financiële steun is een levensvoorwaarde voor de Turkse economie, maar om weer wat kredietwaardig in de ogen van het buitenland te worden heeft de Turkse rege ring nogal wat maatregelen moeten nemen die impopulair zijn voor het binnenland. Daar speelt de oppositie in toene mende mate handig op in. In de afgelopen maanden kende het land tekorten aan allerlei levensbehoeften, stonden er rijen wachtenden voor de be nzinestations, moesten alle ex portinkomsten worden aange wend om de olie te betalen, kon er dus geen koffie meer worden ingevoerd, waardoor de Turkse koffie een zeld zaamheid is geworden en de natie massaal moest omscha kelen op thee. De inflatie nam in hoog tempo toe (dit jaar 100 procent), de werkloosheid steeg met sprongen en bij dit alles kwam een golf van ge weld en terrorisme die dage lijks meer slachtoffers eist. Ui- tpr«t Jinks en uiterst rechts, met als stuwende kracht de militante fascistische actiepar tij, bestrijden elkaar op leven en dood, ondanks het afkondi gen van de staat van beleg in 19 provincies. Ook dit terroris me kost Ecevit veel stemmen: een de onafhankelijken in het parlement (oorspronkelijk le den van de gerechtigheidspar tij die Ecevits regering bijna twee jaar geleden gingen steu nen in ruil voor een ministers baantje) liep vanwege het te slappe anti-terreurbeleid vori ge maand over naar de opposi tie. Welke regering het sociaal-de mocratische minderheidskabi net zal opvolgen is op dit mo ment moeilijk te voorspellen. Een coalitie van de twee grootste partijen is vrijwel on denkbaar. Beiden sluiten el kaar evenzeer uit als de PvdA en VVD in Nederland. Een nieuwe combinatie van soci aal-democraten en onafhanke lijken is even onwaarschijnlijk als ongewenst: de laatste drie maanden beschikt Ecevit door het vakant worden van zetels van de RVP en het overloper\ van partijgenoten naar de op positie al niet meer over een meerderheid, waardoor het land eigenlijk allang niet meer wordt geregeerd. Het ene her vormingsvoorstel na het ande re strandt. Ecevit lijkt zijn heil te gaan zoeken bij de islamiti sche nationale heilspatij, maar behalve dat ook deze stap in feite een ruk naar rechts zou geven, zou een dergelijke coa litie de geseculariseerde Turk se intelligentia binnen de RVP in grote verlegenheid brengen. Aan de andere kant is opposi tieleider Demirel vooralsnog ook aangewezen op de steun van anderen. Behalve van de islamitische partij, die daar mee precies op de wip zit, zal Demirel waarschijnlijk ook af hankelijk zijn van de mede werking van de fascisten. Daarmee zou een derde rege ring van nationale eenheid in het verschiet liggen. In het laatste samenwerkinsgver- band met de fascisten wisten deze niet alleen op tal va ministratieve posten a< partijleden te benoemen, werd Turkije ook aan de van een bankroet gebi Daar plukt de bevolking, het bijzonder de kwet minderheden, waaronde christelijke, nog steeds wrange vruchten van ARJEN BROEKHU Gallerie Guillaume, Wi straat 51 Den Haag. exp< van 13 oktober tot 11 no ber werk van de Engelse arellist Cuth'oert Bell. Galerie Mokum, OZ 1 burgwal 334 Amsterdam poseert van 13 oktober -1 vember schilderijen van Tielen. Het aandeel in het aantal verkeersdoden van jongeren tussen 15 en 24 jaar is in de ja ren zestig en zeventig sterk toegenomen. In deze leeftijdscategorie valt nu verrweg het hoogste aantal verkeersdoden, namelijk 30 procent. Dit staat in SWOV-schrift, de nieuwe uitgave van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Bij de jongens en meisjes tussen 15 en 19 jaar vallen de verkeersdoden vooral onder de bromfietsers. De verkeersslachtoffer tussen 20 en 24 jaar bestuurden over het algemeen een auto. Deze gegevens staan in het rapport „De verkeersveiligheid in Nederland" dat de SWOV heeft aangeboden aan de ministers die zich met de verkeersveiligheid bezighouden. Een paar andere conclusies zijn dat vrachtwa gens relatief vijf keer zo vaak bij ongelukken met dodelijke afloop zijn betrokken als perso nenauto's en dat het verkeer in Nederland vergeleken bij andere Europese landen nog re delijk veilig is. Alleen Denemarken en Enge land zijn veiliger. Voorts is gebleken dat het alcoholgebruik in het verkeer weer sterk is ge stegen en dat het aantal automobilisten „in kennelijke staat" weer even hoog is als voor het 1-novemberwetje. BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 PAG»— In deze tijd van energieschaarste komen er steeds weer mensen die een methode weten om energie te besparen. Een van diegenen is Ben Pon, importeur in Nederland van on dermeer Audi. Volgens hem is het mogelijk om met een apparaatje dat „Egel" wordt ge noemd, onder bepaalde omstandigheden een besparing van dertig procent te bewerk stelligen. „Een auto die nog koud is, heeft globaal gere kend twee keer zoveel benzine nodig als een bedrijfswarme auto. Zolang het inlaatspruit- stuk en de cilinderwanden nog koud zijn, slaat namelijk een groot deel van de benzine in het aangezogen mengsel op de wanden neer. Het brandstofmengsel, dat door de kou toch al niet zo goed is vermengd, wordt te arm en kan niet ontbranden. Om dit condensatieverlies te com penseren moet bij de aangezogen lucht, zo lang de motor koud is, een dienovereenkomstig gro tere hoeveelheid brandstof bijgemengd wor den. Deze verrijking wordt verzorgd door de choke. Het warmlopen van de motor duurt echter vrij lang en bij stadsritten komt hij ei genlijk nooit op temperatuur. Vandaar dat stadsritten relatief zo duur zijn. Met een appa raatje dat het aangezogen lucht/brandstof mengsel zou verwarmen voordat het de cilin ders bereikt, zou enorm veel gewonnen kun nen worden, want een warm mengsel ont brandt nu eenmaal eerder dan een koud". En volgens Ben Pon hebben de technici van Audi nu zo'n apparaatje vervaardigd. Ze ontwikkel den, aldus Pon, een luchtvoorverwarmingsap- paraat, dat ze vanwege de vorm „egel" hebben genoemd. Het bestaat uit een alluminium huis waaruit aan de bovenkant 2 centimeter lange stiften steken met een „voet" van PTC. Dit materiaal heeft de eigenschap zeer snel op hoge temperatuur te komen. Wanneer de egel in het inlaatspruitstuk wordt aangebracht en men de ontsteking inschakelt, gaat er door de elementen een grote stroom en in enkele se conden worden de stiften verwarmd. De nu door het spruitsuk stromende koude lucht wordt door de stiften verwarmd en op die ma nier geschikt gemaakt voor een onmiddellijke en schone verbrandigng met zo weinig moge lijk verlies. De choke hoeft dan niet meer zo veel te worden gebruikt, aldus de Audi-impor- teur. Alle bij de Bovag aangeslo ten caravanbedrijven ga randeren vanaf 1 oktober aanstaande drie maanden lang de door hen verrichte (of door hen uitbestede) montage-, herstel- en onder houdswerkzaamheden en keuringen aan caravans. Mochten er geschillen ont staan over de uitvoering van de werkzaamheden kan de cliënt een beroep doen op het Öovag-bemiddelingsbureau dat bemiddelt in klachten van technische aard en het aantal werkuren en de prijs van de verwerkte materia len. de dertiger Drie geweldige' gebreide pakjet tricot (polyestef acryl), met angt' voor het zachte,: effekt. De geo-jL metrische figur[_ zijn uitgevoerd^ wit, gekombineL, met zwart, mait of bordeaux. L 3644140.- i Dertigers nemen geen genoegen met mode die overal gedragen wordtDaarom kijken ze altijd wat rusteloos om zich heen of er iets nieuws te beleven valt. De Dertigers ontdekken bij OAde geome trische lijnen. Bepaald niet alledaags en tóch heel erg draagbaar. Die komfortabele tricot pakjes zijn bovendien erg praktisch in on derhoud en bij CM zeker tóch voordeliger. Dertigers kiezen een eigen modestijl bij OA.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20