mnesty International vraagt Brezjnjev om ri jlating van gewetensgevangenen in USSR alldin, ondanks aar verlies, toch emier van Zweden Boze schrijver zet VN op stelten ltimatum aan Nkomo moet larringtons gezicht redden geze week beslissing over niportbestaan van de Times Amerikaanse marine naar Guantanamo NMB girosparen: meer rente en f 7,50 spaarpremie. NMB Taraki toch overleden TN ENLAND LEIOSE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 PAGINA 15 di JIHAAG Amnesty International, eweging die ijvert voor de naleving: mensenrechten, heeft vanmorgen jen brief gestuurd aan de Russische 'X leider Brezjnjev, waarin wordt ge- 1 om vrijlating van alle zogenaam- •wetensgevangenen". Tevens werd >rgen een rapport gepresenteerd, ji Amnesty een inzicht wil gegeven manier waarop de gewetensgevan- in de USSR worden behandeld. Is een lijst met namen van gevan- probeert Amnesty verder een in- _e geven van het aantal en de aard 2 je wetensgevangene in de Sovjet- el 'gt dat in de Sovjet-Unie geen vrijheid leningsuiting bestaat heeft het bij het rde eind. De grondwet garandeert de d van drukpers en betoging. Er is een maar: „het gebruik van de vrij- ïCo' heden moet in evereenstemming zijn met de belangen van het volk en dienen ter ver sterking van het socialistische systeem". Zoals bekend bestaat in de USSR echter ook een onofficiële pers. waarin geschriften en commentaren verschijnen met opvattingen die duidelijk afwijken van de door de offi ciële pers verkondigde standpunten. Door middel van deze publicaties willen de demo cratische bewegingen en de dissidenten andersdenkenden) de Russische regering er toe brengen de eigen wetten te respecteren. Iedere roep om meer vrijheid wordt echter, voor zover dat mogelijk is, de kop inge drukt. De voortdurende stroom van berichten over processen, opsluiting en deportaties bewij zen echter, dat veel groepen in de Sovjet- Unie de strijd voor de naleving van de men sen- en burgerrechten zó belangrijk vinden, dat zij het risico van langdurige straffen willen lopen. Godsdienst Een van die groepen bestaat uit Russen, die vanwege hun godsdienst tot de andersden kenden worden gerekend. Er zijn talloze ge vallen bekend van mensen, die omwille van hun geloof werden en worden gediscrimi neerd. In de loop der jaren is er echter een beweging ontstaan, die protesteert tegen de toestand waarin de kerk terecht is gekomen. Deze stroming krijgt vooral de laatste tijd steeds meer aansluiting bij de algemene be weging die opkomt voor de naleving van de mensenrechten. Deze situatie is niet alleen kenmerkend voor de Russisch Orthodoxe Kerk. Zo zijn de Baptisten vrijwel helemaal veranderd in een ondergrondse beweging en ook zij sluiten zich de laatste jaren aan bij de meer algemene bewegingen van dissi denten. Een tweede groep waaraan Amnesty aan dacht besteedt, is die van de nationale min derheden. Nationalisten uit de Baltische sta ten (Estland, Letland en Litouwen), Arme nië, Georgië, de Oekraïne en de Krim, die oppositie voeren tegen de centrale Sovjet regering en strijden voor zelfbeschikking srecht, worden tot zeer zware straffen ver oordeeld. De bekendste groep van vervolgden in de Sovjet-Unie is wel die van de joden. Omdat Rusland nog steeds niet het recht op emi gratie kent, ontstaan er voortdurend proble men rond de joden die naar Israël, de Vere nigde Staten en West-Duitsland willen emi greren. De ondertekening van de verdragen van Helsinki heeft hierin nog steeds geen verandering kunnen brengen. Volgens Am nesty bevinden de Sovjetduitsers, de nako melingen van de Duitsers die tussen 1764 en 1820 naar Rusland kwamen, zich in een po sitie die veel lijkt op die van de joden. In de laatste twee hoofdstukken van het rapport gaat Amnesty in op het gebruik van de psychiatrie in de strijd tegen de dissiden ten en op de zeer slechte toestand van ge vangenen in de werkkampen. Zo worden dissidenten vaak met zware krankzinnigen opgesloten en ondergaan zij gevaarlijke be handelingen. Psychiaters die hieraan niet willen meewerken, lopen de kans zelf gees tesziek te worden verklaard. De presentatie van het rapport van Am nesty is tevens het startsein voor een nieu we actie voor het verzamelen van handte keningen en het schrijven van brieven. Het Nederlands Olympisch Comité zal worden gevraagd de actie te ondersteunen. Overi gens zegt Amnesty zich niet uit te willen spreken over een eventuele boycot van de Olympische Spelen. Wel wil zij wijzen op de verantwoordelijkheid van iedere geleding van de samenleving,'om zich actief in te zet ten voor naleving van de mensenrechten waar ook ter wereld. t onze correspondent ÏOGER SIMONS) IEN De directie van [pndense Times en Sun- mi>c Hpo imes begint het nu zelf oven, dat beide kran- njdoemd zijn te verdwij- Met dagblad The Times zondagskrant Sunday verschijnen niet meer 1 december 1978. Die breking van bijna elf len is, zoals bekend, ■jo volg van een ruzie tus- ®irectie en vakbonden et gebruik van moder- laratuur. idige pessimisme van de Times-directie wordt veroor zaakt door het mislukken van de onderhandelingen met de Nationale Grafische Vereni ging, de enige maar ook de sterkste vakbond die nog weigert het nieuwe arbeids contract goed te keuren, dat het voor beide kranten moge lijk zou maken om binnen af zienbare tijd opnieuw te ver schijnen. Zegslieden van de Times hebben gisteren ver klaard. dat het deze week een zaak wordt van buigen of bar sten. Komt er een overeenkomst met de Nationale Grafische Vereniging, dan zou tegen vol gend weekeinde de datum we reldkundig gemaakt kunnen worden, waarop de Times en de Sunday Times weer ver schijnen. Wordt er geen ak koord tot stand gebracht, dan gaat het bedrijf permanent dicht en bestaat de mogelijk heid dat beide titels aan de hoogste bieder worden ver kocht. Dat zou geruime tijd ge leden al zijn gebeurd als lord Thomson, de Canadese eige naar van de Times en de Sun day Times, tegenwoordig niet zoveel geld verdient met de oliewinning uit de Noordzee. holm - jern Falldin, lider van de Ise Centrum- is ondanks :waar verlies laatste verkie- opnieuw pre- an een coall- r tering gewor- De drie par- in de regering, len, conserva- en Centrum, sinds de ver- igen van 16 iber een parle- |ire meerder- ran 1 zetel. is premier ge- Ijvan de coalitie- lig die in 1976 Torbjörn Falldin cialistisch bewind van 44 jaar. Falldin is een rijke schapenboer die gekant is tegen kern energie, een probleem waarover hij in 1977 struikelde. Hij werd toen opgevolgd door de liberale leider Ola Ullsten. F&lldin is na de lage re school niet meer naar school geweest. Wel volgde hij schrif telijke cursussen. Hij gaat prat op zijn har de werken en zijn zelfbeheersing, hij toont nimmer boos heid en gaat nooit sla pen zonder eerst een glas melk gedronken te hebben. Hij is een typische plattelander die zich in de stad niet thuisvoelt. Ook tijdens zijn premier schap wilde hij niet in Stockholm wonen. Ullsten en de conser vatieve leider Boh- man maken deel uit van de nieuwe rege ring, de eerste als mi nister van buiten landse zaken, de tweede als minister van economische za ken. Deze laatste ij verde tijdens de ver kiezingscampagne voor belastingverla ging en scoorde daar mee een belangrijke zetelwinst. In maart mogen de Zweden zich via een referen dum uitspreken over kernenergie. FSlldin heeft verklaard dat hij, ongeacht de uit slag van het referen dum, tegen het op starten van de negen de en tiende kernre actor in het land zal zijn. J #'o Het eenmotorig vliegtuigje (zie pijl) boven het VN-gebouw (foto links). Een verstoord uitziende secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim en zijn medewerkers zien toe bij de capriolen, die het vliegtuigje in de omgeving van het geëvacueerde VN-ge bouw maakt (foto boven). De piloot Robert Baudin (midden) wordt door rechercheurs weggevoerd na zijn landing op het vliegveld La Guardia (foto onder). GEBOUW GEEVACUEERD NEW YORK (DPA-UPI) Een schrijver, die in een privé-oorlog ver wikkeld was met zijn uitgever, heeft de VN gisteren in grote beroering ge bracht door met een eenmotorig vlieg tuig rond het complex van de VN in New York te cirkelen. Voor het eerst in de geschiedenis werd het gebouw van de VN geëvacueerd en werd er groot alarm geslagen. Doelwit van de kwade schrijver was echter niet de VN, maar een uitgeverij, die een paar straten verderop gehuisvest is. De 61-jarige Robert Baudin had uitge verij „Harcourt Brace Janovitsc-h" een paar maanden geleden het manuscript van zijn boek „Bekentenissen van een Gelegenheids-vervalser" aangeboden. Het boek werd uitgegeven, maar liep niet erg goed. Baudin weet dit aan het beleid van de uitgever. Gisterochtend had hij bij de „New York Post" een bandopname laten bezorgen, waarop hij vertelde uit woede over de behandeling die hij van de uitgeverij kreeg, met de gedachte te spelen „regel recht het kantoor binnen te vliegen". Een deel van zijn dreigement maakte hij waar door in een klein vliegtuig op te stijgen en koers te zetten naar de uitge verij. Na anderhalf uur te hebben rond gecirkeld ging de schrijver-piloot ten slotte op het verzoek van de politie, waarmee hij radiocontact had, in en landde op het vliegveld „La Guardia". De vrouw van Baudin, die in Australië woont, vertelde in een telefoongesprek dat haar man tien jaar geleden in Syd ney ook al een dergelijke stunt had uit gehaald. Wie spaart die heeft wat Wie girospaart heeft meer. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) )EN Lord Carrington, Brits ter van buitenlandse zaken en itter van de aanslepende Rhode- nferentie, probeert het Patriot- Front aan het lijntje te houden i het grote debat over de Rhodesi- cwestie op het Conservatieve par- gres in Blackpool. Die discussie anmiddag plaatsvinden, inservatieve rechtervleugel, de zg. dagclub, zal dan lord Carrington on- ruk zetten om de regering van bis- Muzorewa te erkennen en op staan- •et alle economische sancties tegen :sié te annuleren. De rechtervleugel iet, dat Groot-Brittannië zich iets an de „marxistische" guerrillo's fct Patriottisch Front, islissing inzake een eventuele ver- g van de economische sancties moet 'olgende maand genomen worden. debat over Rhodesië weer de handen vrij heeft. Voorlopig houdt hij nog voet bij stuk, dat Groot-Brittannië geen onderhandelingen kan aanknopen over de zogenaamde over gangsperiode, voor de toekenning van on afhankelijkheid aan Zimbabwe, zonder dat eerst een akkoord bereikt is over de nieuwe grondwet. Het Britse ontwerp is al goedgekeurd door de delegatie van Salis bury, geleid door bisschop Muzorewa. Maar zonder een overeenkomst met het Patriottisch Front, kan in Zimbabwe-Rho- desie geen vrede tot stand gebracht wor den. Carrington mag de frontleiders -dus niet te hard aanpakken. Hij probeert hen stevig te manipuleren om op die manier meer concessies te kunnen afdwingen, in ruil voor mogelijke Britse concessies. FrontleideF Nkomo vindt de houding, die Carrington aangenomen heeft, ongepast. „Wij moeten voortgaan met onderhande len", zegt hij. Premier Margaret Thatcher en haar rege ring hebben dus nog wat tijd voor ze de j knoop doorhakken. Als zij de rechtervlcu- gel vandaag van antwoord dient op het partijcongres, kan lord Carrington zeggen, dat de Rhodesië-eonferentie voortduurt en dat om die reden een beslissing inzake de sancties voorbarig zou zijn. Carrington heeft de frontleiders Nkomo en Mugabe verzocht, hun uitgebreide be zwaren tegen het Brits ontwerp van een grondwet voor onafhankelik Zimbabwe te herzien. De plenaire zitting van de Rho- desie-conferentie werd tot donderdag ver daagd. Het Patriottisch Front moet Car- I •rington dan een antwoord geven. Hoewel de Britse conferentievoorzitter zegt, dat hij geen veranderingen meer kan aanbrengen aan het Brits ontwerp, schijnt hij er toch niet veel voor te voelen om zijn gesprek met het Front af te breken. Car rington geeft veeleer de indruk, dat hij wil wachten tot hij na het Conservatieve hington JTER/UPI/AP) rie Amerikaanse gsschepen zijn. »st van president er uit Norfolk inia) naar Cuba okken om deel te n aan manoeu- op de stranden de Amerikaanse Guantanamo op manoeuvres zijn inderdeel van Car- antwoord op de ezigheid van 3000 Sovjettroepen op Er zijn 3500 man de Amerikaanse - He bij betrokken. VOOR OEFENINGEN OP CUBA Vier Caraïbische lan- troepen op Cuba ver- heeft met name het be den benevens Venezue- oordeeld en een bedrei- zoek, dat zijn minister la hebben de reactie ging van de vrede in voor energie en mijn- van Carter op de aan- het Caraïbisch gebied bouw aan de VS zou wezigheid van Sovjet- genoemd. Venezuela brengen, afgelast. Carter heeft op een persconferentie ver klaard van mening te zijn, dat hij een „af doend" antwoord heeft gegeven op de dreiging van de Sovjettroepen op Cuba. Hij is van me ning, dat het omstreden SALT-akkoord dit jaar zal worden bekrachtigd. Hij zei verder ervoor te zullen zorgen, dat de- Amerikaanse defensie- met 3 pet werkelijk zou groeien. Als hij de noodzaak zou zien van een uitbreiding van het defensieprogram, dan zou hij niet aarzelen dit aan het Congres aan te- bevelen. Een makkelijke manier van sparen waarbi) uw geld niet vast staat en waarvoor u nooit per soonlijk naar de bank hoeft. Op een N'MR girospaarrekening krijgt u 1% meer rente dan op de gewone spaarreke ningen. Én bovendien geeft dc N'MR u t/m 12 oktober een spaarpremie van f7,50 wanneer u een N'MR girospaarrekening opent met een eerste inleg van ten minste f 50,-.* *Allcen tijdens deze aktie is dc minimum inleg van f250,- op de girospaarrckcning verlaagd naar f 50,-. •nederlandsche miodenstandsbank De NMB denkt met u mee. Coupon de N'MR lOpcn v,hi Ik heb ccn >r mn ccn N'MR girospaarrckcning. betaalrekening ja/nce „mcr II I J aankruisen wat gcwi Vlieger van verongelukte DC-8 wordt vervolgd ATHENE De piloot van de DC-8 van Swissair, die zondagavond op de luchtha ven van Athene verongeluk te, zal in Griekenland te recht moeten staan wegens nalatigheid en obstructie van de lnchtverbindingen. Hij mag het land niet verla ten. Bij het ongeluk verlo ren in totaal veertien men sen het leven. Naar gisteren bekend werd had het vliegtuig, dat via Bom bay op weg was naar Peking, ook diamanten aan boord. Eerst werd gesproken over een waarde van 140 miljoen gulden, later verklaarde men echter, dat het om industriedi amanten ging met een waarde van vier miljoen gulden. Het grootste deer van de zending zou door de Griekse politie zijn teruggevonden. Veel gewonden bij aardbeving in Guatemala GUATEMALA Bij een aardbeving in het zuidoos ten van de Middenameri- kaanse republiek Guatema la is tachtig procent van de huizen ingestort. De meeste schade ontstond in een ge bied, dat zeventig kilometer ten zuiden ligt van de hoofd stad Guatemala. In verschillende provincies veroorzaakte de zware beving paniek. Volgens de eerste be richten raakten verscheidene mensen gewond. De verbin dingsweg met de buurland El Salvador zou op een aantal plaatsen zijn weggeslagen. Voor 8 miljoen aan goud en juwelen geroofd ROME (REUTER) Een Joods-Libische zakenman is in Rome van goud en edel stenen beroofd ter waarde van ruim 8 miljoen gulden. De vijf rovers waren de wo ning van Mardokai Fadlun binnengedrongen en bonden de zakenman, zijn vrouw en zijn twee kinderen vast. De dieven stopten de buit in vijf zakken, maar zij lieten er een paar achter, omdat zij niet meer konden dragen. Verdachte moord op agenten aangehouden MILAAN (AP) Na een grootscheepse klopjacht heeft de politie van Milaan gisteren een man aangehou den, die verdacht wordt van de moord op drie Italiaanse politiemannen. De man is bij zijn aanhouding gewond geraakt. De 20-jarige man, die bekend staat als een revolvermaniak, was gewapend met twee pisto len en twee messen. Op 15-jii- rige leeftijd werd hij veroor deeld wegens een moord voor een weddenschap op een nach twaker. Hij wordt er nu van verdacht tijdens een controle van zijn papieren, de drie- agenten te hebben ontwapend en vervolgens met een nek schot te hebben gedood. Man bestolen van ring én vinger PARIJS Een 18-jarige Franse kelner is bij ccn overval in het station Austerlitz in Parijs zo wel van zijn gouden ring als van de vinger waar aan hij die ring droeg ontdaan. De kelner werd in het sta tion door vier mannen overvallen Omdat hij geen geld hij zich had, eis ten de overvallers de arm band en de ring van de kelner op. Toen deze zei, dat hij de ring niet van zijn vinger kon krijgen, pakte een van de overval lers een mes en sneed de vinger van de hand van het slachtoffer. LONDEN (Reuter) Noor Mohammad Taraki, ex-presi- dent van Afghanistan, is over leden en gistermorgen in een familiegraf bijgezet. Radio-Kaboel die dit meldde, zei dat de voormalige presi dent na een „ernstige en lang durige ziekte" is gestorven. Waar hij begraven is werd niet gezegd. Twee weken geleden zei de nieuwe Afghaanse pre sident, Hafizullah Amin die op 14 september na een machts strijd het roer overnam, dat de 62-jarige Taraki te ziek was om als president te fungeren Eerder waren er berichten over zijn dood geweest.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15