Rotterdam blijft dubben over „afkoop" staking Het complot der gijzelaars met medicijnen "an niet door de ethische beugel NV overweegt iiarde acties "egen koppelbazen Meerderheid Nederlanders: geen tekort aan olie Vervanging van legbatterijen is onbetaalbaar Meerderheid Kamer (nog) tegen Z.-Afrika ^1N EN LAND Gouden handen voor Koningin e zomer is vergangen GROOT AANTAL SCHOOL VERLA TERS SNEL AAN T WERK Muizekop in blik wortelen Hervatting export varkensvlees naar W est-Duitsland Minister voelt voor beperkte haringvangst in Noordzee LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 PAGINA 11 iifN HAAG Het van- 'ag in Den Haag gepresen- ui>rde boek „De gijzelaars Sint Michielsgestel" ..it niet de zoveelste toe- 3'ging aan de literatuur i beschrijft hoe de Duit ss tijdens de bezetting >t hun slachtoffers plach- om te springen, maar geschiedkundige ontra- „ig van wat de Neder- idse elite, in een Bra cts seminarie achter jkkeldraad gezet, over de lorlogse samenleving be- stootde. Men weet het: mei gijzelden de Duit- 60 merendeels leiding- jende vaderlanders, liet het wedervaren van 5e gijzelaarsgemeenschap eft het kamp na de oorlog een tweeslachtige, zo niet twijfelachtige reputatie be zorgd", zegt de historicus Madeion de Keizer in haar studie, (want dat is het boek in wezen), „maar wat men daar uitbroedde. Vol gens velen is Gestel de ba kermat geweest van bepaal de politieke combinaties, waarvan de natie meer ge lust heeft dan haar lief was. Daar reeds zou Schermer- horn zijn voorbestemd tot minister-president van het eerste naoorlogse kabinet. Daar hadden bepaalde gij zelaars ideeën geventileerd over een militaire dictatuur van één of twee jaar na de bevrijding, en waren plan nen gesmeed tot een over rompeling van het Neder landse volk met vernieling sideeën van dubieuze strek king." Madeion de Keizer haalt dan de woorden van één der gegij zelden zelf aan, „een groot staatsman", wiens identititeit overigens geheim blijft. Deze zou gezegd hebben het in vol le ernst te betreuren, dat er geen Engelse of Duitse bom zo goedertieren was geweest om het Gestelse oorlogsasyl met de daar geconserveerde intel ligent van de aardbodem weg te vagen. „Ik zou er dan zelf ook aan zijn gegaan, maar het was voor ons land onein dig veel beter geweest". In haar boek slaagt Madeion de Keizer er als eerste in, de doofpot op een kier te zetten en inhoud plus verloop van het elite overleg (complot, zo men wil) enigszins te recon strueren. Men leest uitvoerig waar de in het kamp geboren Nederlandse volksbeweging feitelijk voor stond, toen die zich in mei 1945 onmiddellijk na de bevrijding met een ma nifest tot het Nederlandse volk richtte, en via een over rompelingstactiek regering smacht wist te grijpen. De vernieuwers uit Gestel, con cludeert Madeion de Keizer, hanteerden in hun poging de vooroorlogse verzuildheid te doorbreken, juist die spelre gels waardoor het verfoeide vooroorlogse zuilensysteem zich had kunnen handhaven. Ze overschatten schromelijk het christendom als inspira tiebron voor de naoorlogse vernieuwing. Ze onderschat ten sterk de taaiheid van het kapitalistisch liberalisme. Wanneer ze spraken over het volk, hadden ze een ontker kelijkte, stuurloze groep mid denstanders en arbeiders voor ogen, die - ten prooi aan heil loze verwarring - elk gevoel van zekerheid had verloren. Daarom koos de Gestelse elite voor een opvoedende periode, waarin van bovenaf een men taliteitsverandering moest worden bewerkstelligd bij het onvolwassen electoraat. Op de achtergrond speelde de over tuiging van met name een Schermerhorn, dat alleen in het christendom een waar borg tegen het nationaal-soci- alisme te vinden was, en dat niet-belijdende christenen deze superioriteit van het christendom verstandelijk dienden te aanvaarden, wil den ze mee mogen werken in plaats van afgestoten te wor den. „Maar de benarde elite van Gestel vormde niet zo'n eens gezind gezelschap als menig een na de oorlog wel heeft doen voorkomen", aldus Ma deion de Keizer. Ze haalt bij voorbeeld de vermaarde his toricus prof. Geyl aan, die aanwezig was toen Schermer horn in het gijzelaarskamp» zijn eerste grote optreden hield. „Hij was nog niet lang bezig, of ik zat bij mezelf te denken: want hebben we ons in die man vergist, en naar mate hij verder kwam, zette ik grote ogen op. Waar zijn we verzeild geraakt?" En Drees Sr. die slechts kort in St. Michielsgestel heeft ver bleven, maar die uitvoerig met de gegijzelde elite in con tact bleef, waarschuwde al vroeg: „De vermelding van het christendom als de be langrijkste factor voor de vor ming van het Nederlandse volkskarakter zou het chris tendom te veel als een een heid voorstellen, terwijl het ook zou lijken alsof niet-chris- tenen beschouwd werden als niet ten volle gelijkwaardi- gen. PIET SNOEREN Titel: De gijzelaars van Sint Michielsgestel. Auteur: Ma deion de Keizer. Uitgeverij: A. W. Sijthoff. Prijs ƒ18,50. Vanaf 15 oktober in de boekhandel. )ORZITTER NIEUWENHUIS VAN VERENIGDE APOTHEKERS: Van een onzer verslaggevers) jeneesmiddelenverbruik stimu- f en van activiteiten die com pel gezien zó interesaant zijn, ie op geen enkele manier door de bl van de beroepsethiek kun- f Voorzitter drs. J. Nieuwenhuis [de Koninklijke Nederlandse ichappij te bevordering der nacie (KNMP) zei dit vanmor- l>p de jaarvergadering in Zwolle. volgens de KNMP-voorzitter „kleiner dan sommige apothekers denken, apo thekers die zó opgaan in hun miljoen- spel met medicijnen dat zij de spelre gels niet meer in acht nemen, of een overtreding daarvan beschouwen als een daad van zeer bijzonder goed koop manschap". Nieuwenhuis doelde daar mee kennelijk op de apotkers die aan „concernvorming" doen, door in strijd met het beleid van de KNMP verschil lende apotheken op te kopen en/of te vestigen, eigen inkoopcombinaties (groothandels) te vormen en dergelijke. ieugel van de beroepsethiek" is Volgens de KNMP moeten er wettelij ke maatregelen komen om dit soort uit wassen te bestrijden. In zijn jaarrede zei de KNMP-voorzit ter dat apothekers verantwoordelijk zijn voor kwaliteit van hun farmaceu tisch handelen, dat ze daarom mede werking moeten verlenen aan „kwali teitsverbeterend werken" en aan maat regelen die tot kostenbeheersing kun nen leiden. Drs. Nieuwenhuis verwacht dat de honger naar alternatieve genees wijzen en -middelen eerder zal groeien dan afnemen. Ook bijwerkingen en zijn niet te vermijden, al mag het middel natuurlijk niet erger worden dan de kwaal. Volgens de KNMP-voorzitter is dat alles voor een apotheker een reden te meer de patiënten te helpen bij het vinden van een oplossing voor hun vragen, en te waken tegen een onjuist of overmatig gebruik van geneesmid delen en tegen onjuiste combinaties van medicijnen. „De patiënt wordt steeds mondiger", zei drs. Nieuwenhuis, „en hij wil ook van die mondigheid gebruik maken. Maar als mondigheid verkeert in eigen wijsheid, gaat er iets fout. Het is voor de niet geschoolde mens onmogelijk het kaf van het koren te scheiden. Dat moet de apotheker doen". DRECHT (ANP) De striebond FNV wil des- s met harde acties als lingen het koppelbazen- deern te lijf gaan. Werk- irs die hardnekkig blij- weigeren informatie te trekken over door hen leende werknemers, wil pustriebond op zo'n ma- dwingen de gevraagde •matie alsnog te ver- ken. lis bestuurder Wil Peper kamp van de industriebond FNV gisteren na afloop van een in Dordrecht gehouden vergadering van kaderleden over dit probleem. Informatie over de inleen-activiteiten van de werkgevers heeft de indus triebond nodig om te kunnen nagaan of het al dan niet om malafide praktijken gaat. Het koppelbazpnprobleem neemt de laatste tijd wjeer veronrus tende vormen aan, meent Pe perkamp. Veel werknemers kiezen voor deze vorm van personeelswerving omdat zij dan geen last hebben van het „gedonder" over sociale ver plichtingen en medezeggen schap in de onderneming. Tijdens een onderzoek door controle-diensten van de over heid zijn gisteren op verschil lende plaatsen in ons land in totaal 40 zwartwerkers aange houden. De Stichting Gouden Handen uit het Gelderse 's Heerenberg heeft gisteren op Soestdijk de onderscheiding „Gouden Han den" uitgereikt aan koningin Juliana. Van links naar rechts: De beeldhouwster Truus Coumans, de Koningin, H. Oosterman lid van het bestuur en de heer L. Uittenbogaard, voorzitter van de stichting. geen proeven -l stopkogel op nde dieren HAAG Het PSP-Ka- id Van der Spek heeft de iters Wiegel (binnenland ken) en De Ruiter (justi- [evraagd hun afschuw uit ireken over de suggestie et beproeven van de stop- op levende dieren. Vol de vragen komt de sug- :s van een chirurg, die de nene christelijke politiefe- :ie heeft gevraagd op deze .praktijkervaring" op te HILVERSUM Van de Nederlandse bevolking vindt 73 procent dat er mo menteel geen tekort aan olie is. Van die 73 procent verwacht 39 procent dat dit tekort in de toekomst wel zal ont staan, 20 procent denkt dat dit niet zal gebeuren en veertien procent heeft daarover geen mening. Een én ander blijkt uit een enquête die het Nipo in opdracht van de NOS heeft verricht ten behoeve van het televisie-programma Panoramiek. Als schuldigen aan de energiecrisis wezen de ondervraagden aan: de regeringen van de olieverbruikende landen (15%), de westerse welvaartseconomie (24 de oliemaatschappijen (25 en de regerin gen van de olieproducerende landen, (52 Van de ondervraagden vindt 10 dat de oplossing op lange termijn moet worden gezocht in uitbreiding van kerne nergie, 40 prefereert zonne- en winde nergie, 34 'zoekthet in steenkool. Op korte termijn wordt de oplossing van het energieverbruik door de helft van de on dervraagden gezocht in bezuinigingen. Op de vraag of men voor of tegen uitbreiding van kernenergie was antwoorde 19 voor te zijn en 54 tegen, 27 had geen oor deel. jaargetijde waarvan de dichter zo weemoedig zingt, ift de bossen onverbiddelijk in zijn greep. De blade- vallen. Ten prooi aan de herfst. Staking van visverwerkers voorkomen DEN HAAG (ANP) Een staking onder de driehon derd werknemers van vis- verwerkende bedrijven in Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen is gisterep op het laatste nippertje voorko men. Juist voordat de vervoersbond het sein voor een staking wil de geven, gingen werkgevers en vertegenwoordigers van de bonden om de tafel zitten en bereikten een akkoord. De overeenkomst houdt in dat de haringkuipers en inpakkers er dertig gulden bruto per week bij krijgen. Moeilijkheden over de beloning onstonden enige tijd geleden toen bleek dat een aantal bedrijven extra lonen buiten de CAO om ging beta len. Deze situatie is nu recht getrokken. Koningin ontvangt Euro-parlementariërs DEN HAAG Koning Juliana heeft vandaag een oriënterend gesprek gevoerd met een groepje Nederlandse leden van het Europese parle ment. Het ligt in de bedoeling dat ze nog dit najaar zo'n ge sprek voert met alle andere Nederlandse Euro-parlementa riërs. De koningin doet dit reeds geruime tijd met leden van de Eerste en Tweede Ka mer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit cijfers van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland blijkt dat het aantal werkzoekenden in de maand september met 576 is gedaald. Het werkloosheidscijfer in de provincie kwam daarmee op 40.106. gevonden. Dit in tegenstelling tot vorig jaar. De afname van de werkloosheid bij schoolverlaters deed zich voor bij alle GAB's en in alle beroepsgroepen. Uitgedrukt in percentages van het landelijk gemiddelde (3,5 procent) is de werkloosheid Rotterdam afgenomen met 5,7 procent, in Den Haag met 3,96 procent en in Leiden met 3,6 procent. Jongste zoon alweer tien Constantijn Christof Fre- derik Aschwin, prins der Nederlanden, prins van Oranje Nassau, jonkheer van Amsberg, wordt mor gen tien jaar. Deze jong ste telg van prinses Beatrix en prins Claus heet echter thuis gewoon Tijntje. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De Keu ringsdienst van Waren in Zutphen heeft zich van daag ontfermd over een blikje wortelen waarin een Apeldoornse huisvrouw zaterdag een skelet van vermoedelijk een muize kop aantrof. De Apel doornse wilde tijdens een familiebezoek een slaatje klaarmaken toen ze de vondst deed. De muizekop was nog niet geheel ver gaan en bevatte nog enke le restanten van het in wendige. Het blikje worte len werd gekocht bij een supermarkt in Apeldoorn en was van Frans fabri kaat. ZEIST (ANP) Als het binnen de Europese Gemeenschap inderdaad komt tot een verbod op legbatterijen, zullen de kosten van een vergoedingsregeling om de pluimveehou ders geen schade te laten lijden, onbetaalbaar zijn. Dit schrijft „Pluimveehouderij", het blad van de Nederlandse organisatie met dezelfde naam, in zijn editie van deze week. De uitlating is een reactie op het voorstel van Europese bestuurders om de legbatterijen voor kippen op termijn te verangen door strooiselhokken. Dit met oog op het welzijn van de dieren. Een goede overgangsregeling gedurende acht jaar zou volgens „Pluimveehouderij" voor alle EG-landen samen twee miljard gulden kosten. Een ander bezwaar van vervanging van de leg batterijen is volgens het blad dat Nederland over onvoldoende ruimte beschikt om de huidige leg-capaciteit te behouden bij een overgang op strooiselhokken. Als gevolg daarvan zou de huidige eierproductie aanzienlijk moeten worden ingekrompen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG (ANP) De export van vers varkens vlees naar West-Duitsland wordt morgen hervat. Minis ter Van der Stee van land bouw en visserij heeft enke le voorlopige maatregelen getroffen die het mogelijk maken dat het vlees een ex tra keuring ondergaat op de aanwezigheid van haar- wormpjes. De Westduitse overheid heeft laten weten met deze methode akkoord te gaan. Minister Van der Stee heeft de extra keu ringsmaatregelen getroffen nadat duidelijk was geworden dat de Europese Commissie nog niet op het Nederlandse verzoek om marktondersteu- rende maatregelen wilde in gaan. Daarnaast was gebleken dat een kort geding bij het Eu ropese gerechtshof niet vóór het komende weekeinde kon plaats hebben. V.d. Klaauw: geen protest bij El Salvador DEN HAAG (ANP) Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken gelooft niet dat een krachtig protest bij de regering van El Salvador zou bijdragen aan eerbiediging van de mensenrechten in dat land. Hij heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid Van den Bergh, die op een dergelijk protest had aangedrongen. De minister tekent bij zijn afwijzing aan dat de mensenrechten-situatie in El Salvador de regering wél met zorg vervult. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer die samen een meerderheid vormen, zijn nog steeds niet be reid een Zuidafrikaanse ploeg toe te laten tot de Olympische Spelen voor gehandicap ten (Paralympics) die volgend jaar in ons land zullen worden gehouden. Dit ondanks een brief van minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken waarin deze verzekerde dat de Zuidafrikaanse ploeg multiraciaal en op basis van sportprestaties zal zijn samen gesteld. Zowel Scholten (CDA) als Ter Beek (PvdA) noemden de brief van de minister „zeer stel lig", waarbij zij niet verheelden dit teveel in de pro-Zuidafrikaanse richting te zien. Ter Beek ging daarbij zover het ministerie ervan te be tichten in het nieuwe onderzoek alleen feiten ter staving van de eigen - reeds pro-Zuifafri- kaanse houding - te hebben gezocht. Scholten noemde het desgevraagd niet uitgesloten dat ook de CDA-fractie tegen de komst van een Zuidafrikaanse ploeg zou stemmen. De Tweede Kamer zal komende week donderdag opnieuw over de zaak spreken. DEN HAAG Volgens een woordvoerder van het depar tement van landbouw en vis serij vindt minister Van der Stee, dat er in 1980 in beperkte mate haring mag worden ge vangen in de Noordzee. Sinds 1978 is het voor de hele Neder landse haringvisserij verboden haar netten in de Noordzee uit te gooien. „Als het vangstver bod de komende jaren blijft gehandhaafd, dan blijft er geen haringvisser meer over", aldus de woordvoerder. Het is overigens de vraag of minister Van der Stee zijn zin krijgt wanneer landbouw- en visse rijministers van de EEG weer bijeen komen om deze zaak te bespreken. Met name Enge land ligt dwars. De woordvoerder van het mi nisterie deed desgevraagd zijn mededelingen nadat het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten in een brief aan Van der Stee had aangedrongen op een haringvangstquotum. Vol gens het produktschap hebben biologen vastgesteld dat de ha ringstand iets is verbeterd, zij het langzamer dan gedacht. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente Rot terdam twijfelt nog sterk of men al dan niet een bijdrage zal leveren aan de „afkoopsom" die de stakende ha venslepers ertoe moet bewegen weer aan het werk te gaan. Burgemeester Van der Louw zei giste ren dat de gemeente op dit moment nog niet in de buidel zal tasten, maar voegde hieraan toe dat dit mogelijk toch zal gebeuren als de situatie verder verslechtert. Het actie-comité van de havenslepers heeft laten doorscheme ren dat het tot hervatting van het werk bereid zou zijn als een uitkering ineens zou worden verstrekt van ongeveer 1650 gulden. Zolang die uitkering er niet komt houden de stakers vast aan een loonsverhoging van 28,50 bruto per week met terugwerkende kracht tot 1 juli en doorbetaling van een deel van de gestaakte dagen. Zoals bekend heeft de werkgever van de havensle pers, Smits Internationale Sleepbedrij ven zich al geruime tijd geleden bereid verklaard de 28,50 extra in de CAO voor 1980 op te nemen. De uitkering ineens zou opgebracht moeten worden door die partijen die belang hebben bij beëindiging van de staking. De m^est direct belanghebben de, Smits Internationale, weigert tot nu toe echter om bij te dragen. Belangrijk ste overweging die de gemeente Rotter dam er tot nu toe van weerhoudt met geld op tafel te komen is dat hiervan een voorbeeldwerking zou uitgaan bij toekomstige sociale conflicten. Als de gemeente nu in de buidel tast zou men daartoe bij toekomstige sociale conflic ten mogelijk opnieuw gedwongen wor den. Intussen lijkt het aantal werkwil ligen onder de havernslepers de 50 overschreden te hebben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11