Woningbouw in Googerpolder moet wachten tot belangen tuinders zijn veilig gesteld Commissie ROSO akkoord met ter visie legging plan Zegersloot 3 RAAD ALKEMADE WIL EERST KLEINE KERNEN VOLBOUWEN Hoogmade op de bres voor zelfstandigheid OBOVAG Alphense voetballers willen niet naar'Kerk en Zanen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1979 ALKEMADE "Voorlopig geen woningbouw in de gehele Googer polder". Dit was gisteravond de uitspraak van de Alkemadese ge meenteraad. "Eerst moeten de grenzen van de woningbouw in de kleine kernen bereikt worden en moet de toekomst veilig zijn voor de tuinders", sprak de raad. Dit is in het kort de uitkomst van een uiterst moeizaam verlopend debat over de toekomst van de Googer polder. Hiermee is de principiële uitspraak die het college van Burgemeester en Wethouders met haar raadsvoorstel had beoogd, over de continuïteit van de wo ningbouw, tegenover de belangen van de tuinders, in principe op de lange baan geschoven. Hoe gevoelig verdeeld de meningen over de toekomst van het stukje polder van 13 hectare liggen (met de daartoe ogenschijn lijk bijbehorende toekomst van de kleine kernen), bleek uit de uitspraken van de heer A.H. Verdel (VVD) „Steek onder de gordel", de heer H. Van Tol (PAA) „Wis sel niet te plotseling, anders krijg je ont sporingen"; en over de bouw in de kleine kernen wat door Gedeputeerde Staten tot nogtoe wordt afgewezen: de heer J.W. Kret (VGA) „B en W blaffen als een kef fertje tegen een Sint Bernard" en de heer J. G. Duivenvoorden over de vergrijzing in de kleine kernen „Ouwe mensen gaan Het stukje van de Googerpolder waar wel gebouw mag worden; hier is ruimte voor zo'n honderd woningen. enkel dood en zijn niet vruchtbaar meer". De partijen VVD, CDA en PAA dienden gisteravond een motie in die ondermeer behelsde: woningbouw tot de uiterste grenzen die het Streekplan Zuid-Holland- Oost in de kleine kernen stelt en het ver heffen van Rijpwetering en Oud Ade tot der H.M.L. van Duijkeren „Het is de be- een tertiaire kern (inwonertal mag dan langrijkste materie die ik in mijn negen groeien). De motie werd met een zelfde jaar op tafel heb gekregen. Men probeert aantal stemmen aangenomen als waarmee de kool en de geit te sparen. Indien het' het voorstel van het college werd verwor- 'derde tuinbouwgebied' (bij Nieuwe Wete- pen, namelijk negen tegen drie. Wethou- ring) voor de tuinders gereserveerd zou zijn, waren er vanavond geen problemen gerezen. Ik wil vechten voor de aangeno men motie bij Gedeputeerde Staten maar ik acht de motie niet uitvoerbaar". Burge meester P.J. Bolten: „Door afwijzing wordt de woningbehoefte van veel men sen kapot gemaakt". De raad was het er wel mee eens, dat er gebouwd mag worden op het verworven gebied van Rotteveel. Op dit stuk van de Googerpolder, met een grote van 2.25 hec tare, kunnen ongeveer 100 woningen wor den gebouwd. Samen met de in het be stemmingsplan De Gogh goedgekeurde 132 woningen, een totaal van 232 wonin gen die in de eerstkomende drie jaar ge bouwd mogen worden. Dit is niet meer dan het voldoen aan de minimum-eis van 74 woningen per jaar die het streekplan Zuid-Holland-Oost stelt. Het probleem van de tuinders werd uit voerig uit de doeken gedaan door de heer W. Nugteren (CDA) die stelde dat het col lege te éénzijdig in haar voorstel was met het stellen van zevenhonderd woningen tegenover het vestigen van zeven tuin ders. „De tuinbouw is niet tegen woning bouw in de Googerpolder maar wil wel al ternatieve tuinbouwgronden. Wij moeten het draagvlak van de veiling groter ma ken. In het gehele land heeft de tuinbouw het moeilijk met de stijgende energieprij zen en de concurrentie van andere lan den. Als daar bovenop komt, dat wij straks niet kunnen uitbreiden, zeggen wij nee. De woningbouw kan voorlopig voor uit in de kleine kernen, als er een vuist tegen Gedeputeerde Staten gemaakt wordt. Er moet een omkering der geesten bij politieke partijen op provinciaal ni komen. Het CDA wil geen woningl in de hele Googerpolder als er geen uitzichten zijn voor de bedreigde De heer J.G.M. van der Bosch (CDA) de enige die het probleem van het vel gebrek van DOSR aansneed. Ook groepering heeft een oogje op het st polder. De overmacht was echter te Wethouder H.M.L. van Duijkeren: „0 voetbalvelden wordt uitvoerig inge in de sportnota die binnenkort in be king komt. Voor de Googerpolder j echter dat de grond te kostbaar is sportvelden". De heer J.W. Kret (w was de enige die zich in het voorstel! het college kon schikken. Hij stelde! dermeer dat de raad de verantwoord van het huidige afwijzen van de woit bouw in de Googerpolder laat dragen! de woningzoekenden". Kabeltelevisie De toekomst van de kabeltelevisie ir gemeente Alkemade hangt nog aan| zijden draadje. „Het feit dat afgeli vrijdag het eindraport van de Gem) schappelijke Regeling voor kabeltelej in de regio is vrijgekomen doet voo men alsof de zaak al beslist is" alduj verontruste Van Tol (PAA). Burgemei Bolten antwoordde dat ook hij niet tevreden is over het gevoerde ovej met name het laten uitvoeren van dej belaanleg door één aannemer vond hij juist en hij verkondigde dan ook: „8 nog geen ja gezegd tegen de C.A.I." HOOGMADE 'De gemeentelijke herindeling betekent voor de gemeente Hoogmade dat er gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke behoud van zelfstandigheid'. Dit was één van de voornaamste punten die naar voren kwam in een door het CDA Verband Hoogmade/Woubrugge gehou den Open Huis. De omleidingsweg om Hoogmade bracht de agrariërs in beroering aangezien de juiste plannen voor de weg nog niet bekend zijn. De ontsluiting van diverse bedrij ven wordt hierdoor in gevaar gebracht. -Tijdens het Open Huis werd tevens te berde gebracht dat er •meer duidelijkheid moet komen in de woningverdeling/woning toewijzing. Met name de voorwaarden waaraan een woningzoe kende moet voldoen om in aanmerking te komen voor een koop- of huurwoning in de gemeente moeten duidelijker wor den gesteld. Zestigjarig jubileum 'Zang en Vriendschap' HAZERSWOUDE Het christelijk gemengd koor 'Zang en Vriendschap' uit Hazerswoude viert vrijdag 12 oktober het zestigjarig jubileum met een concert in de Gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat. Het concert begint om 20.00 uur. Solistische medewerking verlenen de sopraan Christine Jansen, de bas Peter Kooy en de organist Dirk Out, die tevens het conti nuo bespeelt. De instrumentale medewerking wordt verleend door de Rijnlandse Orkestvereniging. Het geheel staat onder het dirigentschap van Ger Hovius. Op het programma staan ondermeer Carl Zeilers melodiën uit 'Der Vogelhöndler' en een wals van Franz Lehars 'Gold und Sil- ber'. KORTWEG HAZERSWOUDE Wanneer hiervoor voldoende belangstel ling bestaat, wil de Sportstich ting Hazerswoude een aan vraag indienen om voor de plaatselijke sportwereld een ABO-cursus te organiseren. Deze kan worden gehouden vanaf januari of februari in het komende jaar, indien zich minstens twintig personen hiervoor aanmelden bij de ambtenaar sportzaken Rob de Roo. Met de twaalf avonden duren de cursus wordt de deelnemers gelegenheid geboden om zich wat meer te bekwamen in het (bege)leiding geven in het. sportgebeuren. De kosten van de cursus, die wordt gegeven onder auspiciën van de pro vinciale sportraad, bedragen 58,50 (inclusief het cursus boek). Tot 10 oktober kan men zich aanmelden. HAZERSWOUDE Op vrij dag 12 oktober vanaf 19.00 uur, wordt in de zaal van het Nederlands Verenigingsge bouw te Hazerswoudedorp een ruilbeurs gehouden. Verzame laars van onder meer munten, briefkaarten, postzegels, oude dorp- en stadsgezichten kun nen hier hun hart ophalen te gen betaling van een gulden entree. Jongeren tot zestien jaar betalen een kwartje. ADVERTENTIE Bovag occasionshows gaan nu ook zuiniger gebruikte auto's brengen. Den Haag - Naast de nadruk die deelnemers aan de BOVAG- occasionshows leggen op het belang van een deugdelijke garan tie bij de aanschaf van gebruikte auto's, komt bij de naderende BOVAG occasionshow in de Groenoordhallen nu ook het aspect van zuiniger rijden om de hoek kijken. Alle op deze occasion- show getoonde auto's worden door de deelnemende autobedrij ven preventief onderworpen aan een zuinigheidstest. Alle werk zaamheden die leiden tot de meest zuinige afstelling en dus het laagst mogelijke brandstofverbruik zijn voor wat betreft deze gebruikte auto's uitgevoerd. Het mag langzamerhand als bekend worden verondersteld dat men bij de aanschaf van een gebruikte auto, om teleurstellingen te voorkomen, goed moet opletten waar en hoe men de occasion koopt. De BOVAG heeft er daarbij altijd op gewezen dat het van het grootste belang is deze te kopen bij een gerenom meerd autobedrijf, dan wel op een occasionshow waar de leden van deze bekende, landelijke organisa tie hun beschikbare gebruikte au to's te koop aanbieden. BOVAG-garantiebewijs Deze auto's worden geleverd met het BOVAG-garantiebewijs, dat de veilige garantie biedt, dat binnen een termijn van 3 maanden (of 10.000 km, namelijk datgene wat het eerst bereikt wordt), alle voor komende reparaties ten gevolge van verborgen gebreken worden uit gevoerd op kosten van de verkoper. Het Bovag-garantiebewijs voorziet in een bemiddeling door de BO VAG, in het geval dat de koper het oneens is met de wijze waarop uit voering gegeven wordt aan de ga- Bij niet slagen van deze bemid deling kan men zich wenden tot de ANYVB-BOVAG-geschillencom- missie, die een bindend advies uit brengt. Men kan alle informatie over, als mede de volledige tekst van het Bovag-garantiebewijs krijgen in de BOVAG-informatiestand tijdens de Bovag-occasionshows. Zuinigheidsaspect Omdat de noodzaak van - gerichte - energiebesparing ook de autobedrij ven niet is ontgaan, hebben de deel nemers een opmerkelijk initiatief genomen. Om te bereiken dat bij de op de BOVAG-occasionshow ver kochte auto's een zo laag mogelijk brandstofverbruik verzekerd is, hebben deze autobedrijven het be sluit genomen om alle te verkopen auto's een speciale 'zui nigheidsbehandeling' te geven. Die houdt in dat de auto's vooraf getest worden en daarna aan de hand van de resultaten van die test een be handeling krijgen, waarbij preci- sieuse afstelling van de motor een belangrijk onderdeel is. De praktijk heeft namelijk uit gewezen dat wanneer alle mogelijke aandacht is besteed aan het be werkstelligen van een zo laag moge lijk brandstofverbruik, een bespa ring kan worden bereikt van 10 tot 25' Overigens is er ook op deze oc casionshow weer een ruime keuze uit goede, gegarandeerde gebruikte auto's, die geïnteresseerden de mo gelijkheid biedt om te vergelijken. Ook kan men tijdens de show even tueel de auto laten financieren', dankzij de aanwezigheid van finan cieringsmaatschappijen op de show. Als u du9 overweegt een ge bruikte auto aan te schaffen, oriënteert u zich dan goed en doet u dat tijdens de OCCASIONSHOW op 11,12 en 13 oktober in de Groenoordhallen, Leiden Aan deze BOVAG-occa9ionshow, die vrij toegankelijk is, nemen de volgende autobedrijven deel: Abeel, Den Haag. Mitsubishi 0 Aremo Auto, 's-Gravenzande. Fiat Auto-Home, Leiderdorp. Mazda 0 Auto Kortekaas, Alphen aan de Rijn. VAG 0 Beuk. Noordwijk. Fiat/Lancia 0 Bos, Hazerswoude. Talbot 0 Broertjes, Sassenheim. Datsun 0 Centraal, Alphen aan de Rijn. Ford 0 Devillee-Reizevoort. Leiden. Peugeot 0 E.G.A.C., 's-Gravenzande. General Motors 0 Roel de Groot, Noordwijk. General Motors 0 De Heul, Kwintsheul. VAG 0 Leo v.d. Hoor, Leiden Autobedrijf Huisman, Leiden. Fiat 0 Jongerius, Zoetermeer. Toyota/Volvo 0 Kamsteeg Zuid, Oegstgeest. VAG 0 J. Kneppers, Zoetermeer. Honda 0 Korevaargarage, Leiden. Fiat 0 L.A.G., Leiden. Leyland 0 Van Leyden, Alphen aan de Rijn. Datsun 0 Fred Menken Auto's, Katwijk. Honda Auto Meyknecht, Voorschoten. MOVE, Zoetermeer. Citroen Nationaal Automobielbedrijf, Den Haag. Honda/Leyland 0 Noort, Rijnsburg W.A. van Oosten, Zoetermeer. Citroen 0 Oudshoorn, Leiden. Saab/Mitsubishi 0 Garage Poot, Valkenburg. Leyland Rijnland, Leiderdorp. Ford 0 Auto Fred Schilthuizen, Voorschoten J. Schoonderbeek Jr., Hillegom. Talbot Van Veen Ven Vegten, Koudekerk aan de Rijn. Garage Vlietwijk, Voorschoten. Volvo ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie ROSO (Ruimtelijke Ordening en Stadsontwikkeling) is gis teravond schoorvoetend ak koord gegaan met de ter vi sie legging van het ont- werp-bestemmingsplan Ze gersloot. Daar was een drin gend beroep op de leden voor nodig, van de verant woordelijke wethouder J. W. Haanstra die onder meer stelde, dat de ter visie leg ging van belang was voor het verkrijgen van de vol gende portie subisidie van CRM en de provincie. Het bestemmingsplan biedt in zijn huidige samenstelling ruimte voor de aanleg van maximaal 8 sportvelden en 1 oefenterrein erbij. En dat was gisteravond het grote twistpunt waar geen duide lijkheid over kwam. Maar dat was volgens Haan stra ook niet nodig. Volgens hem krijgt de commissie vol gende maand alle kansen om het bestemmingsplan te corri geren als het dan definitief moet worden vastgesteld. Dan ook zullen de bezwaren be kend zijn van sportverenigin gen die kunnen bogen op de nota van de sportstichting. Of de commissieleden het dan zullen aandurven om het ont- werp-bestemmingsplan bij te stellen of radikaal te corrige ren mag zeer twijfelachtig worden genoemd. De direk- teur van Openbare Werken, A. Bos, liet gisteren al her haald een waarschuwend ge luid horen omtrent de subsi die. Hij stelde dat wanneer er nog meer wandelgebied zou moeten wijken voor sportvel den, die niet gesubsidieerd worden, „het regionale karak ter van Zegersloot" wel eens zou kunnen worden aangetast en daarmee de subsidie (in to taal zo'n 25 miljoen) in gevaar zou kunnen komen. En die- .zelfde „dreiging" hangt, de commissie ook volgende /v J+S •<#$- >v - «V "I" >- "Z- Het gebied Zegersloot: in de toekomst recreatiegebied of sportterreinen. maand weer boven het hoofd of er moet een geheel nieuwe situatie gaan ontstaan. En dat met name Haanstra daar op speculeert werd ook duidelijk. Hij sloot het niet uit dat door het massale protest van sport- minded Alphen de opstelling van de PPD zal veranderen en deze niet meer zo sterk zal hechten aan de eerder geëiste verdeling van wandelgebied en sportvelden. De ruimte die nodig is om het aangetoonde tekort aan sport velden te kunnen opheffen is, 6 ha. 4,5 daarvan zou gevon den kunnen worden als de ge meenteraad bereid is om de plek die aangewezen is voor een te bouwen openlucht zwembad in eerste instantie wat meer vrijblijvend te be stemmen en later aan te wij zen voor sportvelden. Daarbo venop zou dan nog zo'n 1.5 ha. gevonden moeten worden. Van der Vlies (PvdA) en lid van de sportstichting die de suggestie deed ten aanzien van de bestemming van het zwembad meende ook dat een gebied bij de begraafplaats niet bij voorbaat tot wandel gebied zou moeten worden verklaard. Van der Vlies stel de verder dat de uitgangspun ten vqn Zegersloot aan herzie ning toe waren omdat deze gestoeld waren op een reeds achterhaald structuurplan van 1973. Hij zei ook dat niet alles opgehangen zou mogen worden aan het binnenhalen van de subsidie. Het verspe len daarvan zou volgens hem, uit grondverkopen elders kunnen worden teruggehaald. Zijn wenkbrauwen fronste hij bij de stelling dat de honkbal vereniging gebruik zou kun nen maken van 3 voetbalvel den als het voetbalseizoen zou zijn afgelopen. „Waar blijf je dan met de opknapbeurt van de velden?", zo vroeg hij zich af. Van der Vlies meende ook dat in een ander bestem mingsplan „Ridderveld 2" dat recent ter inzage is gelegd, op nieuw overwogen zou moeten worden of daar de mogelijk heid van de aanleg van sport velden niet in opgenomen zou moeten worden. Van As van de VVD meende dat een eventuele aanleg van sportvelden in Kerk en Zanen niet zonder meer afgewezen zou mogen worden. Hij zei dat dit best ter discussie mocht worden gesteld. Volgens Van As zouden sportvelden in Kerk en Zanen best dienstig kunnen zijn voor bewoners in Alphen-West en Oud-Alphen. „Waarom moeten alle sport velden zo geconcentreerd worden aangelegd"? vroeg h; zich af. Plompen (CDA) ei ook lid van de Sportstichting concludeerde ondermeer da de keuze uiteindelijk zal moe ten worden gemaakt tussei het goedkoper aanleggen vai de sportvelden in Zegersloe of het duurder aanleggen vai deze in Ridderveld. Haanstra maakte duidelijk da elke keuze altijd ten kost van iets zal gaan. Verde vroeg hij zich af of een voel balvereniging wel bereid zoi zijn om naar de Heijmangswe tering te verhuizen, waarui dan weer bleek dat hij d aanleg van sportvelden ii Ridderveld niet zo'n goede ge dachte vond. Haanstra zei ooi nog: „Verwacht van mij geei uitpraak. Ik heb willen wijzei op bepaalde consequenties' En daarmee nam hij sinds vc rige week, duidelijk gas teru( ALPHEN AAN DEN RIJN „Sportvelden aanleggen in Kerk en Zanen biedt geen oplossing. Wij zullen dat als Sportstichting dan ook nooit accepteren. We-laten ons niet zomaar naar Kerk en Zanen schuiven". Dat zei gistermiddag de voorzitter van de Alphense Sport stichting, J. Goedhart, tevens wet houder van Sportzaken en Finan ciën op een persconferentie, waar hij met de samensteller van de nota „Sportveldenbehoefte", de se cretaris van de Sportstichting G. Verschuur, de nota toelichtte. De Sportstichting komt daarin tot de conclusie dat er een tekort is van 13 sportvelden en 3 oefenterrei nen die of aangelegd moeten wor den in „Zegersloot" of in Ridder- veld-West in de buurt van de Heij- manswetering. Met deze stellingname stelt de Sport stichting zich lijnrecht op tegenover de visie van de dienst Openbare Wer ken en de wethouder van ruimtelijke ordening, J. W. Haanstra. Deze deelde vorige week op een bijeenkomst mede dat er in Zegersloot, boven de reeds aangelegde velden, er nog ruimte is voor 8 sportvelden en 1 oefenterrein. Oorspronkelijk waren er volgens hem 4 geprojecteerd. Nog meer velden aanleggen, dus tegemoetkomen aan het gesignaleerde tekort, zou volgens Haanstra een verstoring betekenen in de verhouding tussen het wandelge bied en de sportvelden. In de nota wordt ook aangetoond dat Openbare Werken nogal lukraak is omgesprongen met „normen". Voor de passieve recreatie (wandelgebied) wordt teruggegrepen op het structuur plan van 1973 terwijl voor'de behoefte aan sportvelden het structuurplan weer terzijde wordt geschoven en een korte-termijn-visie (4 jaar) van de Sportstichting wordt gehanteerd. „Onjuist" meent de Sportstichting. De narigheid begon allemaal in 1970. Toen oordeelde de Provinciale Plano logische Dienst (PPD) dat in het plan Zegersloot dat uiteindelijk moet uit groeien tot een recreatiegebied voor de regio Alphen, er een aantal van de 34 geplande velden, elders gesitueerd zou moeten worden. Meer wandelge bied meende de PPD. Openbare Wer ken kwam alras met de oplossing en stelde dat er ruimte was voor 8 9 velden in Ridderveld-West. In 1978 komt dezelfde dienst tot de conlcusie dat Ridderveld-West toch geen reële oplossing biedt en „verhuist" de vel den op papier naar Kerk en Zanen, een andere wijk in Alphen. Daarbij moet worden aangetekend dat het nog niet eens zeker is dat deze wijk ook bebouwd gaat worden en dus bereik baar wordt. De Sportstichting stelt dat het on verantwoord zou zijn om vooral de jeugdige voetballende Riddervel- ders, kilometers lang door het ver keersdrukte Alphen te zenden om in Kerk en Zanen te gaan voetbal len. De meningen botsen ook als de ten- nishal ter sprake komt. Een tennishal die samen met een tennispark, gesitu eerd zou worden in Nieuwe Sloot waar nu de honkbalvereniging speelt Een relatief goedkope uitbreiding var de sportmogelijkheden omdat de Stichting Alphens Tennispark best be reid is de kar financieel te trekken De Sportstichting heeft er dan ooi wel oren naar. Haanstra niet. Zijn be zwaren zijn van planologische aard Volgens Haanstra heeft zo'n tennishal „verdacht veel weg van een industrie hal" en die is naar zijn idee niet wen selijk zo dicht bij de bebouwing Haanstra geeft toe geen alternatief U hebben omdat tennissen op een indu strieterrein, waar zo'n hal volgeni hem niet zou misstaan, geen aantrek kelijke gedachte is. Goedhart is hiel erg duidelijk over: „Die tennishal moet er gewoon komen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4