Provincie eist wellicht parkeergarage in Maredorp Gedupeerde vakantie gangers toch naar Indonesië APOTHEKERSDIJK VAN VERKEER AFGESNEDEN t Glijdend door rood licht Bibliotheek moet in Leiden-Oost blijven" LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1979 PAGINA 3 'I LEIDEN De strenge Winter van het afgelopen jaar heeft niei alleen een staartje gehad jn vorm van gaten in het Wegdek en een vrijwel Uitgeputte :andvoorraad, maar ook bleken de gladde weersomstandigheden ïran die dagen voor veel Automobilisten anleiding om gisteren Voor de kantonrechter te verschijnen. Een aantal Automobilisten had in genoemde koude periode poor een rood stoplicht 'ereden, maar meenden hiervoor ten onrechte te rijn bekeurd. De Algemene gladheid werd tpls excuus gebruikt. j |,Als ik geremd zou jiebben, waren er vast ""ongelukken gebeurd. Het '•jjjjvas verschrikkelijk glad mJn plotseling ging dat licht I.55PP rood", aldus een Leidse 'aalyerdachte. Officier van 'a justitie mevrouw mr. ichelfhout vond het relaas de Leidenaar weinig ivertuigend. „Als u niet eer kon stoppen tekent het, dat u indanks de gladheid toch Jo^en aardige vaart had. Dat natuurlijk ook 'evaarlijk. Als u uw inelheid had aangepast ian de onAeersomstandigheid dan lad u zo langzaam jreden dat stoppen, ook k met gladheid, nog ^mogelijk was. Eigenlijk is Jit nog erger en zou ik een jiogere boete moeten eisen, (naar dit zal ik niet doen >n eis een geldboete van ;00 gulden of vier dagen iechtenis. .antonrechter mr. W. de eajConing veroordeelde inform de eis van de ifficier. Gedaagde was het ir niet mee eens en zei tog dat het hem niet ging im die bekeuring. „Als ik ^et even in goed Leids Tiag zeggen: het gaat mij liet om de knikkers, maar im het spel en remmen as toen gevaarlijker sjeweest dan door rood ïjden". blijden >k< ehalve deze Leidenaar Garen er nog twee andere weggebruikers die de }n ladheid als excuus voor 11 et door rood licht rijden ter anvoerden. Een dame uit assenheim zei zelfs met ,iw aar auto door rood te zijn [egleden'. „Ik remde al en stuk voor de kruising Den het licht op oranje prong, maar ik gleed ewoon door. Er was daar iet gestrooid en daardoor was het er vreselijk glad. z let is toch te gek dat de ■P- emeente wel een fotocamera laat knippen ui« >ij een stoplicht, maar >1. een zand meer heeft om 9- rvoor te strooien. Dat is Lk- igenlijk niet eerlijk", ldus de ontstemde - [edaagde. Rechter De s n Coning wilde desnoods de 19, oto's opvragen waaruit 'ai ipgemaakt zou kunnen 1vorden hoe hard de dame n kwestie door het rode icht 'gleed'. Hij voegde er ichter wel aan toe dat als nocht blijken dat ze, [ezien de weersomstandigheden, een m rerdacht hoge snelheid lad, de boete wellicht wee keer zo hoog zou vorden. Uiteindelijk werd 7" 'oorlopig gekozen voor iet opleggen van een -. )oete van 75 gulden. 39 üen Katwijkse motorrijder E lie in het voorjaar op de 9®Karel Doormanlaan tegen ®e :en stilstaande auto was 0 [ereden en bovendien niet n het bezit was van een ijbewijs, hoorde een boete 7.1 wan 75 gulden tegen zich d. ïisen voor het feit tegen 10 ien van rechts komende ,ai luto te zijn gebotst en 150 5 j [ulden boete voor het feit 3) londer rijbewijs een i notorvoertuig te hebben ïestuurd. De ["kantonrechter n Veroordeelde tot de boetes rg conform de eis van de 2Z officier van justitie. LEIDEN Een aantal ouders van schoolgaande kinderen uit Leiden- Oost heeft aan burgemeester en wethouders hun ongenoegen geuit over het verdwijnen van de biblio theek in de wijk Leiden-Oost. Zij noemen de voorgenomen sluiting van de bibliotheek aan de Plantage en aan de Steenschuur een betreu renswaardige zaak omdat daardoor 2092 jeugdleden uit de buurt van elke bibliotheekvoorziening versto ken worden. De ouders zeggen dat de vestiging van de Openbare Bibliotheek in het Herenlogement voor hen volstrekt onaanvaardbaar is, omdat het voor de jongeren te ver uit de buurt is en daardoor gevaarlijk. De ouders zou den altijd als begeleiders mee moe ten naar de bibliotheek. De ouders menen dat het enthousiasme van hun kinderen voor boeken uit de bi bliotheek sterk zal verminderen. Dit zou volgens de ouders in strijd zijn met het overheidsbeleid waar al jaren het bezoek aan bibliothe ken wordt gestimuleerd, door het verstrekken van gratis jeugdlid maatschappen. De briefschrijvers verzoeken het college andere ruimte ten behoeve van een bibliotheek in hun buurt beschikbaar te stellen. Zij menen dat een leeg lokaal in de onlangs gesloten Du Rieuschool byzonder geschikt zou zijn. Donderdag zullen de ouders gewa pend met ruim 1100 adhesiebetui gingen naar wethouder Tesselaar gaan, waar zij een toelichting op hun brief zullen geven en de lijst met handtekeningen en adhesiebe tuigingen overhandigen. Mr. R. de Ranitz (derde van links) doet de Indonesië-gangers verslag van de resulta ten van zijn onderhandelingen met de directeur van het reisbureau. LEIDEN Het ziet er naar uit dat het Leidse Reisbureau Merpati aan de Breestraat 69 toch zal blijven bestaan. Gister middag werd met de gedu peerde vakantiegangers overeengekomen dat de betaalde reis naar Indone sië zal doorgaan, zij het dan een week later. De oorzaak van de moeilijk heden rondom het reisbu reau lijkt te moeten wor den gezocht in Indonesië. Merpati zou op het laatste nippertje zijn gebeld door de hotels in Indonesië met de mededeling dat de boe kingen niet werden geac cepteerd omdat de prijzen inmiddels drastisch waren verhoogd. Door deze plot selinge afgelasting van het arrangement in Indo nesië werd het reisbureau gedwongen de vliegtocht naar Indonesë eveneens af te gelasten om te voorko men dat de reizigers in een niemandsland terecht zouden komen. Merkwaardig blijft de manier waarop de vakantiegangers door het reisbureau zijn behandeld. De dag voor het ver trek, afgelopen vrijdag, zouden de tic kets op het kantoor aan de Breestraat kunnen worden afgehaald. Het reisbu reau werd nagenoeg verlaten tickets waren in ieder geval niet aanwezig aangetroffen en toen bleek dat eige naar Soetrisno en zijn echtgenote niet te bereiken waren (zij bevonden zich in Groningen) ontstond bij de Indonesië- gangers de vrees dat zij eigenaar noch geld (per persoon was ruim 3500 be taald) nooit meer zouden terugzien. Vervolgens werd de afspraak gemaakt dat de vliegtickets de volgende dag, de zaterdagmorgen vlak voor het vertrek, zouden worden verstrekt. Op Schiphol troffen de vakantiegangers alleen me vrouw Soetrisno aan, wederom geen tickets. De enige zekerheid die de va kantiegangers hadden, was dat ze die dag niet meer naar Indonesië zouden vertrekken. Verontrust door geruchten als zou Merpati alleen nog maar uit schulden bestaan werd advocaat mr. R. de Ranitz ingeschakeld om bij eventu eel faillissement beslag te kunnen laten leggen teneinde kans te maken op te ruggave van het reisgeld. Genoegdoening Dat bleek gisteren allemaal niet nodig te zijn. Merpati BV bood na overleg met de advocaat de benadeelde vakan tiegangers aan om de reis alsnog te ma ken vanaf zaterdag 13 oktober. Dat be tekent wel dat de vakantieduur terug gaat van 29 naar 21 dagen. De meeste reizigers gingen gisteren akkoord met het voorstel van het reisbureau, zij het niet helemaal van harte. „Ondanks al les blijf ik mij gedupeerd voelen want ik had een reis van 29 dagen geboekt en dat wordt nu 21 dagen", aldus de heer H.P. van Dilst, vertraagd vakan tieganger. Een alternatief bleek niette min niet voorhanden. „Als we tot fail lietverklaring zouden overgaan dan zou u hoogstens een paar honderd gulden in handen krijgen", voorspelde de heer De Ranitz de Indonesië-gangers. De advocate van Merpati BV, mevrouw mr. Denard wees gisteren alle beschul digingen van de hand. „Het reisbureau kreeg op het allerlaatste moment be richt dat de hotelreserveringen waren afgelast. We hebben nog geprobeerd om de mensen te waarschuwen, maar dat is niet gelukt. Als we geweten had den dat ze zo zouden reageren dan zou de heer Soenistro (directeur Merpati) zeker niet op vrijdag naar Groningen zijn gegaan maar dan had hij ze hier deze zaak van overmacht uitgelegd". WETHOUDER WAAL BIJ BEHANDELING BESTEMMINGSPLAN LEIDEN De bewoners van Maredorp zullen een stalling/parkeergarage in hun buurt moeten dulden, wanneer zij willen dat er uitvoering aan het bestemmingsplan wordt gegeven. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling wees er de ge meenteraad gisteravond op dat de provincie erg gebrand is op het realiseren van stallings/par- keergarages in binnensteden. „Een dergelijk bouwwerk kan wel eens voorwaarde zijn om het bestemmingsplan goed te keuren", aldus waar schuwde de wethouder. In eerste instantie zou de garage, die in het gistera vond ter tafel bij de gemeenteraad liggende bestem mingsplan aan de Hekkensteeg is gesitueerd, bedoeld zijn om er de auto's van de bewoners van Maredorp in te stallen. „Maar ik wil het de bewoners niet aan doen om de kosten voor zo'n garage alleen op te brengen, vandaar dat er in het bestemmingsplan ook ruimte is voor parkeren voor bezoekers van de bin nenstad", aldus de wethouder. Hij stelde een en an der naar aanleiding van opmerkingen van onder an deren het PPR-raadslid L. Beijen dat de mogelijk heid om ruimte voor een parkeergarage open te hou den helemaal van de hand wees en de heer J. Hoe- kema, die meer garanties van de wethouder wilde hebben dat het hier uitsluitend om een stallingsgara ge voor de auto's van de bewoners ging. Brug Dullebakkerssteeg De wethouder sprak er zijn teleurstelling over uit dat de standpunten van enkele fracties in de ge meenteraad erop waren gericht om de flexabiliteit uit het bestemmingsplan te halen. Zo verklaarde het VVD-raadslid M. Zonnevylle zich tegenstander van de aanleg van een brug over de Oude Rijn ter hoogte van de Dullebakkerssteeg. De brug is in het bestem mingsplan opgenomen met het oog op het in het structuurplan voor de binnenstad neergelegde stre ven om het recreatieve winkelen in een compacter kernwinkelapparaat te bevorderen. Het VVD-raads lid diende een amendement dienaangaande nog niet 'in. Hij kreeg wel al op voorhand steun van CDA-frac- tievoorzitter H. Driessen het het CPN-raadslid D. Hoeven, die het aan te leggen bruggelje ontsierend vinden voor het stadsgezicht. „Als Zonnevylle dit amendement uiteindelijk niet indient, doen wij het in tweede instantie", voorspelde de CDA-fractievoor- zitter. Lange Mare Ook het weer opengraven van de Lange en de Stille Mare wees de CDA-fractievoorzitter van de hand. Het CDA vreest dat de winkeliers aan de Lange Mare aanzienlijk worden benadeeld, wanneer de Lange Mare weer een gracht is. „Bovendien heeft geen enkel pand aan de Lange Mare een dermate historische betekenis dat het alleen met water tot zijn karakteristiek recht zou komen", aldus de heer Driessen. Middels een amendement stelde hij voor de Lange Mare zijn verkeersfunctie te doen behouden. Het D'66-raadslid J. Hoekema drukte de wethouder op het hart bij het eventueel opengraven van de Lange Mare niet het belang van de daar gevestigde winkeliers uit het oog te verliezen. „De praktische problemen voor de winkeliers zullen worden opge lost", beloofde de wethouder, die er overigens op wees dat er altijd nog achteneenhalve tot negen me ter tussen de gevels en het water zal zitten na open- graven. Overdekte De wethouder ontraadde een voorstel van de D'66- fractie om twee winkels op te nemen in het bouw plan op het terrein van „De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat. De fractie kwam tot haar voorstel om te bevorderen dat het laatste stukje Haarlemmer straat een aantrekkelijker aanlooproute naar de bin nenstad wordt. „Maredorp is aangewezen als stadsvernieuwingsge bied. Dat wil zeggen dat bedrijven aanspraak kun nen maken op de subsidieregeling voor verplaatsing. De regeling geldt evenwel alleen als er geen enkele winkel in het gebied bijkomt", aldus de wethouder. Hij vroeg zich overigens af of het zo gemakkelijk zou zijn een ondernemer te vinden, die er wil instappen. „We hebben het gezien bij het Herengracht/Zijlsin- gelgebied. Daar is ook nauwelijks belangstelling van ondernemerszijde, omdat de grond er te duur is." Gamma wetenschappen In het kader van het studium generale wordt deze maand en de volgende maand een aasntal voordrach ten gehouden met als titel „De opmars van formele methoden in de alfa- en gammawetenschappen". Gis teravond is de inleiding gehouden. Maandag 15 okto ber spreekt prof. dr. A. Merkies over de formele me thoden in de economie, maandag 22 oktober prof. dr. J. van de Geer over de formele methoden in de psycholo gie en maandag 29 oktober dr. H. Brandt Corstius over de formele methoden in de linguïstiek. Het studium generale wordt in november vervolgd met maandag 5 november een voordracht van prof. dr. F. Stokman over de toepassing van schaalmodellen in de politico logie, maandag 12 november een lezing van prof. dr. G. de Zeeuw met Calculi van veranderingen: een systeem theoretische benadering en op maandag 19 november met een lezing van prof. dr. C. Bertels met een kriti sche nabeschouwing: „kosten" en „baten" van de op mars van formele methoden. Alle voordrachten wor den gegeven in zaal 11 van bet Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Ze beginnen om kwart over acht en zijn gratis toegankelijk. Inlichtingen zijn te krijgen bij het vormingswerkcentrum/Studium Generale, Rijn- en Schiekade 40, Leiden, tel 144526. Japanse film In het kader van de cyclus Japanse films die het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 ver toont, wordt donderdag 11 oktober de film „The bad sleep well" gedraaid van Akira Eurosawa. Het is een film over corruptie in een grote bouwonderneming. Eurosawa wordt beschouwd als de meester van de Japanse film. De voor stelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gul den, drie gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum. Luis Bunuel In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt de filmcyclus 'De Surrealisten' voortgezet met films van de beroemde Spaanse regisseur Luis Bunuel. Maandag 15 oktober draait een film met Catherine De- neuve en Michel Piccoli. Donderdag 18 oktober wordt een korte satirische film van Bunuel en een korte film van Orson Welles met muziek van Erik Satie vertoond. Op beide avonden worden twee voorstellingen gege ven, de eerste begint om acht uur en de tweede voor stelling om kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt vier gulden vijftig. Kerst In Ook dit jaar houdt jongerenvereniging Augustinus weer een Kerst-In. Er zal twee dagen lang veel te beleven zijn in het gebouw aan het Rapenburg. De voorbereidingen hiervoor zijn nu al van start gegaan. Om de Kerst-In tot een succes te maken zijn weer veel vrijwilligers nodig om de boel op te zetten en om op Kerstmis mee te helpen. Vrijwilligers zijn nodig voor de kerngroep. Deze coördi neert het geheel en beheert de financiën. Ten tweede zijn er de hulpgroepen. Deze nemen een bepaald onderdeel van de Kerst-In voor hun rekening zoals het kerstmaal of een deel van het programma. De derde groep vrijwilligers is nodig voor de kerstdagen zelf. Deze personen zijn dan gast heer of -vrouw. Wie in deze groepen mee wil werken kan zich melden bij Augustinus, Rapenburg 24 in Leiden tel. 121531. Vragen naar Fijke of Bas. Muzikaal blijspel Het Leidse operette- en instrumentaal muziekgezel schap 'Crescendo' presenteert vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober „In het Witte Paard", een muzikaal blijspel in drie bedrijven. Crescendo voert het blijspel op in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De toegangs prijs bedraagt vrijdag zes gulden en zaterdag zeven gulden vijftig. De voorstelling begint om acht uur. Evangelische lezingen 'Waarheen zijn wij op weg?', is het hoofdthema van vier le zingen, die in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat worden gegeven. Alle lezingen beginnen om acht uur. De eerste lezing wordt vrijdag 12 oktober gegeven door J. G. Fijnvandraat over „Komt er een betere wereld?". J. Ph. Fijnvandraat spreekt over „Werken aan een nieuwe we reld" vrijdag 26 oktober. Vrijdag 9 november houdt hij eveneens een lezing in de Lokhorstkerk en wel over Wat is de wereld voor een christen?". De serie wordt vrijdag 23 november afgesloten met een lezing van dr. W. Ouweneel met als thema „De toekomst van de wereld". Inlichtingen over deze evangelische lezingen zijn te krijgen bij: E.B. de Jong, Faljerilstraat 2, Leiden, tel. 152683. Indianen in Volkenkunde Winona La Duke en Herbert Blatchford, twee Indiaan se leiders spreken vanavond om acht uur in de aula van het museum voor Volkenkunde aan de Steen- straat De Noord-Amerikanen zullen het met name over de uraniumwinning door Amerikaanse maat schappijen in Indiaanse reservaten hebben. De gevaren van de uraniumwinning voor het Indiaanse land en de gevolgen voor de bevolking komen onder meer aan de orde. De toegang is gratis. LEIDEN Bewoners en winkeliers van de Apothekersdijk, de Stille Rijn en de Aalmarkt werden gistermorgen onplezierig verrast toen zij ontdekten dat zij deze straten met hun auto wel konden verlaten maar met geen moge lijkheid meer in konden. Nu zijn bin nenstadsbewoners wel wat gewend. Sinds de start van de reconstructie van de marktenroute is het behelpen in de binnenstad. De werkzaamheden volgen zich zo snel op dat er wel eens iets fout moést gaan met de planning waardoor een deel van het centrum zo goed als onbereikbaar zou zijn. Dit deed zich gisteren, en ook nog vandaag voor. De rijbaan in de Prinsessekade aan de zij de van de Apothekersdijk lag geheel open ter wijl de geul die ter hoogte van het gebouw van het hoogheemraadschap in de Boom markt is gegraven ook nog steeds niet dicht is. Het ge volg: er was geen inkomend verkeer mogelijk. Een telefoontje naar de afdeling Voorlichting van het stadhuis levert verbazing op. Inderdaad heeft men wel de bewoners van de Prinsesse kade over de werkzaamheden geïnformeerd, maar niet die van de Apothekersdijk. „Ja na tuurlijk zouden die ook op de hoogte moeten worden gesteld. Daar is waarschijnlijk helemaal niet bij stilgestaan", aldus een ambtenaar. Aanvankelijk zou de Prinsessekade alleen wor den geasfalteerd. Later werd besloten om ook tegelijkertijd de. gasbuizen -te Vernieuwen. ue opengebroken Prinsessekade. Waarschijnlijk zijn deze toegevoegde werk- de loop van morgen geleden zijn, aldus ver- zaamheden er de oorzaak van dat de Apothe- klaart de gemeente-voorlichter. Dan zal name- kersdijk iets langer dan verwacht voor autover- lijk met de asfaltering van de andere rijbaan lieer afgesloten blijft. Overigens zsi het leed in van de Prinsessekade worden begonnen. Vrouw gewond LEIDEN Een 29-jarige Leidse is gistermiddag rond zes uur gewond geraakt toen ze tijdens het oversteken van de Breestraat werd aan gereden door een auto be stuurd door een 21-jarige stadgenoot ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn Dun Hoog Ri|»wl|k Uldan I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3