Opbouw belangrijker dan overwinning Hennie Matena incident gewoon uffermans [lijdt nederlaag Wiersma in tijdnood niet remise Pennypacker Bourbon )PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1979 PAGINA 15 If „iMEN Voor Hennie Jatena is het leven van J Sledag weer begonnen. I je Enka-employe, die ■*-»t afgelopen weekeinde ilop in de belangstel- ig stond voor zijn indeel" in de gestaak- eredivisiewedstrijd fAC-Feyenoord, heeft aast zijn werkkring )k zijn hobby weer ter ind genomen. Gistera vond onderrichtte hij in e 41 kantine van S.C. Eri- een groep aspirant- ïid]cheidsrechters. Een h4ak, die hij in de ;heidsrechtersgroep id-Oost Drente reeds renlang vervult. fatale wedstrijd heeft nog hojng door zijn hoofd gespookt, joral in de nacht van zater- tefeg op zondag. Van slapen am hoegenaamd niets te- ht. Het wangedrag van zo- ziinaamde voetballiefhebbers inpd daarvoor te diepe sporen achtergelaten. Een proces, dat in de wedstrijd zelf reeds was begonnen. „Er werd voor en tijdens de wedstrijd met zoveel dingen gesmeten, dat je aan dacht voortdurend werd afge leid door gebeurtenissen die achter me op de tribune met voornamelijk Feyenoord-sup- porters, plaats hadden. Door zoiets treed je natuurlijk auto matisch een stuk minder ge concentreerd op. Maar dat neemt niet weg dat het NAC- doelpunt, dat voor diegene die mij met een hard voorwerp naar het hoofd gooide zonder twijfel aanleiding was om op zijn eigen wijze in te grijpen, niet uit buitenspelpositie is ge scoord". Zonder dat het op een of ande re wijze een rechtvaardiging zou moeten zijn voor het al of niet gooien van voorwerpen naar een grensrechter is het wel interessant om eens na te gaan hoe dat doelpunt tot stand kwam. Met nog 26 minu ten te spelen liet NAC-verde- diger Anton Joore een paar meter over de middenlijn een hoge voorzet los, die in het Feyenoord-strafschopgebied terecht kwam en vervolgens door een plotseling geheel vrijstaande Martin Vreysen koppend tot een doelpunt werd verlengd. Er kwamen, zoals gebruikelijk, protesten van Feyenoord en die werden door de eigen aanhangers "on dersteund". „Geen buitenspel. De bal wak al lang onderweg", zegt de verantwoordelijke grensrechter Matena. De tele visiebeelden gaven geen uit sluitsel over dit geval. De spelers lijken geen enkele rol in de rampzalige gebeurte nissen in Breda te hebben ge speeld. Direct deden ze dat ook niet, toch kunnen zij er als er over oplossingen van dit soort zaken wordt gesproken, wel degelijk een steentje toe bijdragen. Het zijn maar al te vaak hun dwaze reacties over vermeende arbitrale dwalin gen die weer tegenreacties bij het publiek oproepen. Wilde achtervolgingen van de scheidsrechter bij het minste of geringste is een dikwijls voorkomend beeld in het voet bal. Elke strafschop, ook al ligt het er duimendik bovenop, wordt betwist door met het schuim op de lippen rond lo pende spelers. De zwakkere karakters onder de eigen aan hang grijpen dat maar al te vaak aan om op de manier zoals in Breda is gebeurd hun deelneming te betuigen. Een wat meer bedaarde houding van de spelers zou best eens een kalmerende uitwerking kunnen hebben. Dat lijkt noodzakelijk, want niet ieder een is immers bereid om met grensrechter Hennie Matena na elke wandaad te zeggen: „Ik ga door!". Een spelmoment van het zo veel bespro ken duel tussen NAC en Feyenoord toen er nog niets aan de hand was. Petursson heeft Feyenoord op 1—0 gezet en scheidsrechter Jan Severeln. die het duel in de tweede helft zou staken, wijst naar het mid- °ortisch behoudt leiding ;I0 DE JANEIRO De E [ongaar Lajos Portisch eeft zijn leidende positie in :t internationale schaak- ernooi in Rio de Janeiro thouden door remise te spe- :n in een partij tegen de oormalige wereldkampioen igran Petrosjan uit de dwjet-Unie. De partij van Nederlander Jan Tim- tan tegen Eugenio Torre uit Filippijnen werd afgebro- en. Na twaalf ronden staat imman op de elfde plaats met vier punten en drie af gebroken partijen. De Westduitser Robér Hübner speelde eveneens remise tegen Raphael Vaganian uit de Sow- jet-Unie en behield zijn twee de plaats. Leonid Shamkovich uit de Verenigde Staten ver sloeg Guillermo Garcia uit Cuba. Na twaalf ronden is de stand: 1. Por tisch 8 punten, 2. Hübner 7,5; 3. Va ganian 6,5 1 afg.; 4. Petrosjan en Sax 6,5; 6. Sunye 5,5 2 afg.; 7. Smej- kal (Tsj) 5,5 1 afg.,; 8. Ivkov en Ba- lasjov 5+1 afg.; 10. Shamkovich 4,5 1 afg.; 11. Timman 4 3 afg. rips voor )uindigt WASSENAAR Vier rennen n acht draverijen staan er woensdagmiddag op het pro- Tamma van de Wassenaarse enbaan Duindigt. De eerste tart is om half twee. Onze >s voor deze meeting luiden: •NKERSPRIJS: Roquinio, Ro- achs G en Silvio uit Laren. IA CAPELLEPRIJS: Souplesse, Mo bile en Lady Valentine. ÏRNON DOWNSPRIJSfeerste af- ling):Race H. Ros Performer en skas Mendel. INTUCKYPRIJS: Romeo Pluto, inny Flower en Remy Princess. MANSPRIJS(eerste afdeling): loon River, Sir Ishan en Leap Day. «IJS DER BESTEN: Terence Zora, triomf van Boko en Terry N. BLUE jRASSPRIJS: Ronny W, Leos H en I TOÜQUETPRIJS: Emlaghmore. tia en Boxberger Olymp. NON DOWNSPRIJS: Rakker T, la B en O Antole. SEVELTPRIJS: Olivia Volann, iel en Rieka Hanover. MANSPRIJS(tweede afdeling): jady Pepper, Flying Jinks en Easter jRANDYWINEPRIJS: Sigolino, jjon Bluming en Sally Song René v.d. Kerkhof hand in gips EINDHOVEN René van de Kerkhof is de komende drie a vier weken uitgeschakeld. Na onderzoek bleek gisteren dat de PSV-aanvaller in het duel met MVV een middenhand- sbeentje heeft gebroken. De hand' moet drie a vier weken in het gips. Het is twijfelachtig of Van de Kerkhof bij het eer ste Europa Cupduel met St. Etienne van de partij is. WADDINXVEEN In de inter regionale hoofdklasse zaalvoetbal leed Juffermans de Engel gisteravond een 3-2 nederlaag tegen Huug van Es. In een in hoog tempo gespeel de wedstrijd was het Huug van Es dat na zeven minuten spe len de leiding nam. Kees Rem trapte de bal uit een vrije trap ineens achter invaller-doel man Leo Dols. Juffer mans drong na die treffer fel aan maar verder dan schoten van René Griffioen, Jan van Sloo- ten, Theo Godyla en Frans van der Laan, dit viertal raak te het houtwerk, kwam de Lissese ploeg niet. Tn HP twPoHo bolft viol HP <rpt, lijkmaker dan wel. Van Sloo- ten, de aangever was Griffi oen, scoorde. Diezelfde Van Slooten bediende drie minuten later Van der Laan op maat en 1-2 was een feit. Zeven minu ten voor tijd kwam Huug van Es op gelijke hoogte. Arie Blit- terswijk was de maker van dat doelpunt. Direct na de aftrap van Juffermans was het we derom Blitterswijk die Juffer mans een hernieuwde achter stand bezorgde. Het slotoffen- sief van de Lissese ploeg le verde geen resultaat meer op. Uitslagen: Sporthuis de Bron - De Rozet 5-8; Rotterdamse Studenten - Uitzendbureau Benco 4-2; Huug van Es - Juf fermans de Eneel 3-2. ZEGE VAN 12-10 IN BOKSINTERLAND DEN HAAG De zege van 12-10 die het Nederlandse boksteam van juni oren gisteravond in sporthal „De Houtzagerij" in Den Haag behaalde op de Zwitserse jeugd is niet zo be langrijk als het feit dat een begin is gemaakt met het prepareren van jeugdige pugilisten voor het grotere werk. Aan opbouw is tot dusverre nog niet veel gedaan en dat schijnt er nu van te komen. Het toernooi om de Golden Gloves was de aanloop. Daar konden de talenten zich manifesteren. Daar, en ook giste ren, kon ontdekt worden wat de bok- stoekomst in zijn mars heeft en hoe verder moet worden gehandeld. Een van die punten is dat sommige jonge boksers erop gewezen zal moeten wor den dat sterallures uit den boze zijn. In het verleden zijn voorbeelden genoeg aan te wijzen van dergelijke boksers, die dachten het „wel even te zullen maken", aan zelfoverschatting gingen lijden en vroeg of laat op een tegen stander stuitten die hen hardhandig tot de werkelijkheid bracht. Twee van dergelijke boksers traden ook gisteren aan, de Amsterdamse lich- twelter Gilbert Hallie en de Haagse ve dergewicht Rob Rijsinge. Ze wonnen alle twee maar deden dat op een wijze die te zeer toonde dat zij overtuigd wa ren van hun, onmiskenbare, talent. De stijlvol boksende en goed bewegende Rijsinge pakte zijn partij tegen Gorghi- ni niet serieus genoeg aan, wat tot ge volg had dat te veel van zijn techniek verloren ging in „showstoten". Dat was eveneens het geval met Hallie die meer kan dan hij tegen Aegerter toonde. „Ik win toch wel", zal zijn filosofie zijn ge weest. Hij won ook en plaatste in de derde ronde een links-rechtse waar door Aegerter acht tellen rust moest nemen maar het had overtuigender ge kund. Indruk maakte de weiter Recep Akis en zwaarwelter Pedro Raamsdonk, van wie de eerste een felle partij bokste te gen Menduni die evenwel minder ge varieerd stootte maar evenveel risico nam als Akis die alleen door het Zwit serse jurylid niet al winnaar werd aan geduid, wat niet de enige keer was. Pedro Raamsdonk zou, als die on derscheiding er was geweest, tot beste bokser van de interland zijn uitgeroepen. De Amsterdammer (van Albert Cuyp dat drie boksers en winnaars in de gloednieuwe. fraaie ring bracht waarboven een uitnemende lichtinstallatie was aan gebracht) bezit een droge, harde en zuivere stoot, waartegen Rearat slechts moed kon stellen. Moedig waren trouwens alle Zwitsers, maar hun techniek was over het alge meen matig. Raamsdonk bracht met een linkse, gevolgd door een rechtse hoek in de eerste ronde Rearat tot acht tellen, ging door met goede series en gaf de Zwitser een compleet pak slaag. Rearat kon als enig excuus aanvoeren dat hij pas 13 partjen had gebokst en Raamsdonk 43. Maar dat zegt ook niet alles, evenmin als het feit dat de meeste Nederlanders groter waren, en dus een langere reach hadden, dan de Zwitsers. Zwaarwelter René v.d. IJssel had viertien partijen achter de rug, de Zwitser Romonelli pas vier maar hij trok zo fel van leer met zijn veel zwaardere stoten dat v.d. IJssel in de eerste ronde al door een linkse op de maag neerging en opgaf. Weiter Lefebre maakte tegen Jolidon die weinig kon maar, taktisch onjuist, toch steeds in de aanval ging, goed ge bruik van zijn langere reach en won royaal. De tweede partij die voortijdig eindig de, was die tussen de middengewichten Scacchia en Wageningen, Scacchia was een van de betere Zwitsers die ook het lichaam zocht tegen de schroomvallig boksende Rotterdammer die in de tweede ronde acht tellen kreeg en daarna geteisterd werd door een serie die scheidsrechter Krom tot ingrijpen noopte. Krom schreef trouwens historie door in de partij in het bantamgewicht tussen Bardet en Kwyasse de Zwitser in de derde ronde te diskwalificeren omdat zijn helper, na gewaarschuwd te zijn door Krom, toch doorging met ad viezen te roepen. Bardet zou overigens toch verloren hebben. De volledige uitslagen Nederland-Zwitserland 12-10: lichtvlieggewicht Petaio verliest op pun ten van Joos; bantamgewicht Kwyasse (Alb. Cuyp) wint door diskw. 3e ronde van Bardet; vedergewicht Rijsinge (Hoogenband, Den Haag) w.o.p. van Gorghini; lichtgewicht Schnater (Bis schop, A'dam) verl. op punten van Capelli; lich- twelter Halli (Alb. Cuyp) w.o.p. van Aegerter, weiter Akis (Emmen) w.o.p. van Menduni; wel ter Lefebre (Van 't Hof, R'dam) w.o.p. van Joli don; zwaarwelter Raamsdonk (Alb. Cuyp A'dam) w.o.p. van Rearat; zwaarwelter v.d. IJs sel (Crooswijk, R'dam) verl. door opgave le ron de van Romonelli; middengewicht Wageningen (Orschot, R'dam) verl. door R.S.C. 2e ronde van Scacchia; halfzwaargewicht Slotboom (Muscu lar, Arnhem) verl. op punten van Marthaler. HERMAN VAN BERGEM Ook Russen naar CCI Boekelo BOEKELO Aan de negen de military van Boekelo (CCI) wordt deelgenomen door ruiters en amazones uit ten minste twaalf landen. De Engelsen en Duitsers zijn van 18 tot en met 21 ok tober weer de grote favorie ten voor de eindzege. Bij de Britten komen onder andere de echtgenoot van prinses Ann, captain Mark Phillips, Chris Collins, oud- Olympisch kampioen Richard Meade, Mary Comerfield en Clarissa Strachan aan de start. Gisteren werd bekend dat ook een Russische equipe zal uit komen. Aan de negende military van Boekelo is traditiegetrouw het Nederlands kampioenschap verbonden. Eddy Stibbe, Mar tin Lips, Hans Rhebergen en de voor eigen publiek rijdende Anchela Rohof zijn de voor naamste kandidaten om de vo rig jaar door Harry van de Brink veroverde titel over te nemen. In Boekelo wordt de dressuur weer op donderdag en vrijdag afgewerkt. Op de zaterdag volgt zoals gebruikelijk de uit- houdingsproef, waarin de cross het hoogtepunt vormt en zon dag wordt het evenement af gesloten met het springen. Harm Wiersma en Anatoli Gantwarg bekeken samen de kranten van maandag voor ze aan hun partij van giste ren begonnen. UTRECHT De zesde partij in de tweekamp om de wereldtitel dam men tussen titelverdediger Anatoli Gantwarg en Harm Wiersma is in Utrecht na 53 zetten in remise geëin digd. Door dit resultaat heeft Gant warg de leiding met 7-5. Beide spelers besteedden in dit duel veel aandacht en tijd aan de opening. Na een uur en drie kwartier had Wiersma 26 zetten uitgevoerd en had hij voor de resterende 24 zetten vijftien minuten over. Gantwarg bêschikte op dat moment nop ovpr ppn half uur speeltijd. De situatie voor Wiersma werd nog extremer. Voor twintig zetten had hij vijf minuten bedenktijd. In die fase moesten zijn secondant Nobbe en de Belgische arbiter de Raedt attent blijven op notatiebiljet en wedstrijdk- lok. Met de openingszet 33-28 gaf Wiersma te kennen op de klassieke toer te wil len gaan. Zijn plannen werden echter gedwarsboomd door Gantwarg. Wiers ma trachtte de posities door de formatie van een hekstelling te forceren. Gant warg bevrijdde zich langzaam maar ze- kor uit Ho nmhpWinc^n Vwsm r»a Hp 26e zet vrij door een tijdelijk schijfof fer. In ruil daarvoor kreeg hij positio neel voordeel. Na het terugwinnen van het stuk penetreerde Gantwarg diep in de Nederlandse stelling en dwong Wiersma op deze wijze tot afruil en versimpeling van de spelsituatie. Tegen het einde van de partij kwam Wiersma ondanks de tijdnood in een iets gunstiger eindspel. De doorbraak op de lange vleugel naar de damlijn met schijfwinst hield echter niet meer in dan de vijfde remise. Het partijverloop: Wiersma speelt met wit, Gantwarg met zwart. I 33-28, 18-22; 2 38-33. 12-18; 3 31-26, 7-12; 4 37- 31, 19-23, 5 28x19, 14x23; 6 32-27, 13-19; 7 34-29, 23x34; 8 39x30, 19-23; 9 42-38, 1-7; 10 41-37, 8-13; II 47-42, 10-14; 12 44-39, 2-8; 13 49-44, 23-28; 14 46-41, 20-25; 15 40-34, 4-10; 16 44-40, 14-19; 17 30-24, 19x30; 18 35x24, 10-14; 19 34-30, 25x34; 20 39x30, 28x39; 21 43x34, 14-19; 22 40-35, 5-10; 23. 50-44, 10-14; 24 44-39, 16-21; 25 27x16, 18-23; 26 38-32, 22-28; 27 39-33, 28x39; 28 34x43, 14-20; 29 31-27, 20x29; 30 27-21, 29-33; 31 45-40, 15-20, 32 40-34, 20-25, 33 43-38, 23-29. 34 34x14, 9x20; 35* 38x29, 25x23; 36 48-43, 20-25; 37 43-39, 23-29 38 39-34, 29x40; 39 35x44, 25-30; 40 44-39, 13-19; 41 42-38, 19-24; 42 38-33, 3-9; 43 32-28, 17-22; 44 28x17, 11x22; 45 37-32, 12-18; 46 41-37, 18-23; 47 37-31, 23-29; 48 32-28, 29x38; 49 28x17, 7-12; 50 16-11, 38-42; 51 11-7, 12x1; 52 17-11, 6x17; 53 21x14remise. Buitenlands voetbal KOPENHAGEN De uitsla gen van de 26ste ronde van de Deense voetbalcompetitie wa rén: Kastrup-KB Kopenhagen 1-1, Slagelse-Esbjerg 1-3, Ikast- Frem 2-1, B 1903-B 93 Kopen hagen 0-0, Hvidovre-B 1901 Nykoebing 0-0, Vejle-Aab Aal- borg 2-0, OB Odense-Naestved 1-1. Stand: KB 38. Esbjerg 38, Kastrup 34, Naestved 31. OB 31, B 1903 30. Verenigde Staten in Davis Cupfinale SYDNEY De Verenigde Staten heeft zich in Sydney geplaatst voor de finale van het toernooi om de Davis Cup. De Amerikanen ver sloegen in de halve finales Australië met 41. In de eindstrijd komt de Verenig de Staten uit tegen Italië, dat met 41 Tsjechoslowa- kije uitschakelde. Amerika leidde zondag in de wedstrijd tegen Australië met 21. Gisteren wonnen Vitas Gerulaitis en John McEnroe de laatste enkelspelen. De laat ste uitslagen zijn: Alexander— Gerulaitis 75 46 06 26. EdmondsonMcEnroe 36 46 (best of three). Corver naar Glasgow DEN HAAG Charles Cor ver is door de scheidsrech- terscommissie van de UEFA aangewezen om de tweede wedstrijd voor de Europa Cup II tussen Glasgow Ran gers en Valencia te arbitre- ren. Op 7 november komt Corver in actie in Glasgow. Naast Corver zijn nog twee scheidsrechters geselecteerd. Op 24 oktober leidt Jan Beek de wedstrijd Dukla Praag Racing Club Straatsbsurg voor de Europa Cup-I en op die dag komt ook Jan Keizer in actie. In Sofia fluit hij Lokomotiva Monaco voor de UEFA Cup. De scheidsrechterscom missie van de UEFA heeft ook de na men bekend gemaakt van de scheidsrechters die in actie zullen komen bij de wedstrij den van de drie overgebleven Nederlandse clubs, AjaxOm- onia Nicosia staat onder lei ding van Donnelly uit Noord- Ierland; de tweede wedstrijd wordt gearbitreerd door de Joegoslaaf Maksimovic. De eerste wedstrijd tussen PSV en Saint Etienne op 24 oktober in Eindhoven wordt geleid door de Zweed Fre- driksson. In Saint Etienne is de Italiaan Michelotti scheids rechter. Feyenoord tenslotte ontvangt voor zijn thuiswedstrijd tegen Malmö (Zweden) de Westduit ser Aldinger. De tweede wed strijd die in Malmö wordt ge speeld staat onder leiding van Stupar uit de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE Neer dan zes jaar oude whiskey uit de U.S.A. Met een volkomen eigen karakter. Fruitig Bourbon op z'n best Volgens traditie gerijpt in blank eike houten fusten. Verkrijgbaar in de betere slijteri)/ wijnhandel iM,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15