GOLF VAN MOORD EN GEWELD BASKENLAND Praag ontneemt Kohout staatsburgerschap Marseille beleeft opstanding van de French Connection Geen juichstemming Rhodesië op Conservatief partijcongres India verliest met Narayan groot strijder tegen corruptie Koerden richten onder gardisten bloedbad aan Extreme partij in Israël opgericht ^JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1979 PAGINA 11 IIJS De recente ontdekking in Eseille van een verplaatsbaar mini- pratorium, waar uit basismorfine heroïne werd gedistilleerd, heeft ndruk gewekt dat de French nection (een transportlijn voor Jovende middelen vanuit Frankrijk de V.S.) weer functioneert. Men jide dat deze drugketen een jaar of [geleden, door een gezamenlijke prikaans-Franse politieactie, uitief was opgerold. Nu lijkt het echter, of de activiteiten op een zeer moderne wijze zijn hervat. De mensen achter de nieuwe French Connection maken gebruik van kleine, verplaatsbare en snel te demonteren laboratoria. Zij zijn, vanzelfsprekend, voor de politie veel moeilijker te ontdekken dan de oude laboratoria, die veelal in geïsoleerde boerderijen en vervallen huizen rond en in Marseille waren ondergebracht. De zaak kwam aan het rollen, toen de Italiaanse politie in augustus in Ventimiglia twee drughandelaren aanhield. Het onderzoek wees uit, dat de verdovende middelen die zij bij zich hadden uit de buurt van Marseille afkomstig waren. Enige tijd later werd in Genua een man aangehouden, die in het bezit was van een hoeveelheid pure heroïne. Aan de Rivièra Dei Fiori stelde men een sterke toename van het druggebruik vast en het aantal sterfgevallen door een overdosis, aan de Rivièra en in Rome, hebben de laatste maanden de meest sombere verwachtingen overtroffen. De Italianen waren er zeker van, dat de verdovende middelen uit Frankrijk afkomstig waren. Zij werden in hun mening gesterkt door de kwaliteit van de heroïne de Franse scheikundigen zijn technisch zeer bekwaam en hebben op het gebied van de fabricage van verdovende middelen een zekere reputatie verworven. De Franse politie hechtte echter weinig geloof aan alle berichten, totdat korte tijd na de aanhouding van een valsemunter een geheel gedemonteerd laboratorium voor de produktie van heroïne werd ontdekt Sinds die tijd werken de Italiaanse en Franse autoriteiten samen. Onderzoek in Marseille heeft al tot de conclusie geleid, dat de activiteiten van de bendes niet meer strikt zijn gescheiden en dat sommige van die bendes zich toeleggen op zowel de drughandel als de valsemunterij. Dit wijst, volgens de politie, op een grote en goed geleide organisatie, die bovendien over aanzienlijke financiële middelen beschikt. De mogelijkheid bestaat, dat de French Connection weer helemaal tot leven is gekomen en de heroïne, net als ongeveer tien jaar geleden, naar Amerika wordt gesmokkeld. Bewijzen daarvoor heeft men tot op heden echter niet gevonden. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) ON DEN Op het conservatieve rtijcongres dat vanmorgen be nnen is in Blackpool kunnen emier Margaret Thatcher en haar pporters deze week wel een over- inning in de verkiezingen van af lopen mei maar nog geen oplos- ng van de kwestie-Rhodesië vie- n. Het Patriottisch Front heeft er steravond in Londen voor ge- rgd, dat de Rhodesië-conferentie de klem zit. ird Carrington, de Britse conferen- •voorzittcr, die morgen in Black- ol het standpunt van de regering ïatcher zal toelichten tijdens een lotioneel geladen Rhodesië-debat, d het Patriottisch Front afgelopen .nderdag zijn ultimatum gegeven, aandagmorgen moest het Front ja of e antwoorden op de vraag, of het de ondwet. die Groot-Brittannié voor afhankelijk Zimbabwe had opge- ?ld, kon accepteren. .stermorgen vroeg het Patriottisch ont nog wat meer tijd. Zijn leiders, komo en Mugabe, hadden hun ant- oord nog niet klaar. Pas tegen de 'ond kwamen ze ermee aandraven, et was een document van meer dan pagina's, waarin de frontleiders in bezwaren tegen het Britse ont- crp van een grondwet opsomden, t ontwerp is al goed gekeurd door Salisbury-delegatie van .bisschop uzorewa. Maar het Patriottisch ont vindt, dat onafhankelijk Zim- :bwe een heel andere grondwet no- g heeft. De frontleiders koesteren al ng het vermoeden, dat Groot-Brit- nnië een geheim akkoord met de Een beeld van de dagelijkse spanning die de oorlog in Zimbabwe-Rhodesië ver delegatie van Salisbury probeert af te sluiten. Het front zou dan gedwongen kunnen worden snel een overeen komst te ondertekenen om niet in de kou te blijven staan. Een dergelijke gang van zaken zou beslist een gunstige indruk maken op de conservatieve congresgangers in Blackpool. Maar Lord Carrington krijgt van het Patriottisch Front niet de kans om daar triomfantelijk te gaan doen. „Wij laten ons niet onder druk zetten omdat van de week het Conservatieve partijcongres plaats vindt", zei Nkomo gisteravond. Van daag gaat hij zelf naar Blackpool, voor een toespraak op de vergadering van„ één van de vele Tory-clubjes. De leiders van het Patriottisch Front beweren, dat het niet in hun bedoe ling ligt de Rhodesië-conferentie te doen mislukken. Maar ze blijven er bij, dat de conferentie eerst de moeilij ke overgangsperiode moet regelen, waarin Zimbabwe-Rhódesië zich on der Brits toezicht voorbereidt om een onafhankelijke Afrikaanse staat te worden. De frontleiders hebben die tijd nodig, om in het land dat hen ver bannen heeft, aan de macht te kun nen komen via nieuwe verkiezingen. Pas wanneer alle meningsverschillen betreffende de overgangsperiode uit de weg geruimd zijn, zou volgens het Patriottisch Front in Londen .gewerkt kunnen worden aan een nieuwe Zim- babwese grondwet, aangepast aan de kersverse omstandigheden die zij meegecreëerd hebben. Nkomo en Mu gabe zijn van oordeel, dat Groot-Brit- tannië niet mag blijven weigeren een oorzaakt: een blanke fietst door de straten van de hoofdstad Salisbury met een andere richting te volgen in de onder pistool aan zijn gordel. Het reizen is in heel het land een uiterst gevaarlijke toe stand door de toegenomen guerrilla-activiteit. handelingen, die aanslepen. al vier weken pngerstaking sidenten Praag ÏSCHAU (AFP) Zeven bhoslowaakse dissidenten [in Praag een hongersta- begonnen als steunbetui- aan de „verdedigers van pchten van de mens die in |cho Slowakije en in Polen igen zitten". in kerk in Warschau zijn ien Poolse dissidenten al dagen in hongerstaking hetzelfde doel. Een lid het „KOR" (Poolse comité Sociale Zelfverdediging), Jozef Lipski, heeft corres- lenten van de Westerse van deze acties op de li [te gesteld. ïtvoeringen moord in Salvador (EVE (Reuter) Een op- [tiebeweging in El Salva- die buiten de wet is ge vist heeft in Genève be- [gemaakt dat meer dan [honderd mensen zijn ge il na te zijn ontvoerd door tr en politie van het land. delegatie van het Frente Accion Popular Unido jPU) die Europa bezoekt, klaarde ook in Genève dat 'burgers in El Salvador zijn fresteerd en 212 verdwe- I. Onder degenen die wer ver moord door het veilig- ipparaat van president Humberto Romero zijn is de delegatie priesters. gering van (sland svallen KJAVIK (AFP) Het landse centrum-linkse coa- ikabinet van progressieven, democraten en de iliantie onder premier fur Johanneson is gisteren fallen nadat sociaal-demo- tische partij zich uit de coa- had teruggetrokken. Jens waarnemers zal nu, de premier het parlement f wil ontbinden, president itjan Eldjarn een nieuwe moeten trachten te m de lopende zaken behartigen totdat, waar- ijnlijk in december, verkie- len voor een nieuw parle- t worden gehouden. PAMPLONA (Reuter/Upi) In Spaans Baskenland zijn gisteren bij enkele aanslagen in totaal drie politie mannen omgekomen en zeven poilitie- mannen en twee burgers gewond. In de vroege ochtend werden zoals giste ren gemeld bij een aanval op een kazerne van de Guardia Civil bij de havenstad Santander twee gardisten gedood en een derde zwaar gewond. Later werd in het centrum van Pamplona, de hoofdplaats van de provincie Navarra, een inspecteur van politie door enkele mannen doodge schoten. Een uur tevoren waren in San Sebastian zes politiemannen en twee bur gers die in een koffiehuis zaten te eten, bij een aanval met een machinepistool ge wond. Er zijn twee voormalige onderofficieren van de Guardia Civil aangehouden. Zij zouden bij hun overval op de kazerne geen politieke bedoelingen hebben gehad. Toen twee gardisten hen probeerden te gen te houden, schoten zij hen neer. Een van de arrestanten had een pistool in zijn bezit dat afkomstig was van een van de twee doodgeschoten gardisten. De twee oud-onderofficieren hadden eer der een bankoverval gepleegd in Castel- lon, in Oost-Spanje. ÉfËlllfSP^ JU® President Reddy van India legt een bloemenkrans op het lichaam van Narayan. NEW DELHI Met de dood van de giste ren overleden staatsman Jayaprakash Na rayan (76) verliest India de behoeder van het politieke geweten, een voorvechter van een vreedzame revolutie en een onver moeibaar strijder tegen corruptie. Naray an was de man die Indira Gandhi ten val bracht bij de verkiezingen van 1977, nadat haar Congrespartij dertig jaar aan de macht was geweest. Sinds die tijd verbleef Narayan weer op zijn ziekbed dat hij al leen verliet om ruziënde politici tot de orde te roepen. „Mijn droom ligt in scherven", schreef hij in zijn dagboek tijdens zijn hechtenis onder de noodwetten die mevrouw Gandhi in 1975 had ingesteld. Hij hield die overtuiging tot zijn dood, want ook de twisten in de Janatapartij van Desai griefden hem. Narayan werd des tijds beschouwd als de logische opvolger van Indira Gandhi's vader, zijn oudere collega Nehroe die de eerste premier was van het on afhankelijke India. Hij trok zich echter in de jaren vijftig uit de actieve politiek terug nadat hij Nehroe's Congrespartij de rug had toegekeerd en een socialistische partij had op gericht om zich op dorpsniveau te gaan wijden aan sociale hervormingen en landver- deling. Hij was ervan overtuigd dat de dor pen de sleutel waren van de overweldigende problemen van hèt land. Na twintig jaar keerde hij echter naar het na tionale strijdperk terug en zei hij dat de tijd rijp was voor een totale revolutie. Hij had zichzelf steeds als revolutionair beschouwd en was gekant tegen de democratie van het westen als politiek systeem voor India. Zijn politieke terugkeer begon met een studenten- campagne in zijn eigen staat Bihar, die snel uitgroeide tot een nationale beweging. Indira Gandhi beschouwde hem als de man die ver antwoordelijk was voor de snel groeiende po litieke crisis in het land door zijn oproepen aan leger en politie tot ongehoorzaamheid aan bevelen die hij onwettig noemde. Naray an werd danook gevangen gezet. Door zijn slechte gezondheidstoestand zag de regering zich echter gedwongen hem na enkele maan den uit de gevangenis te ontslaan. Narayan, die in Amerika sociologie had ge studeerd aan de universiteit van Wisconsin en er „met volle teugen aan de fontein van het marxisme had gedronken", zoals hij zei, werd na zijn terugkeer in India goed be vriend met de grote voorvechters van de on afhankelijkheid, Mahatma Gandhi en Ne hroe. Hij nam enkele malen deel aan guerril la-activiteiten en werd daarvoor gevangen gezet. Zijn verdere leven wijdde hij zich aan de verhoging van de levensstandaard van boeren en arbeiders. WENEN (Reuter) De Tsjechoslowaakse dissi dent en schrijver Pavel Kohout heeft gezegd, dat hij van zijn staatsburgerschap vervallen is verklaard door de Tsjechoslowaakse regering. De 51-jarige schrijver, die vorige week door grenswachten na een Verblijf van 12 maanden in het Westen, teruggezonden werd, zei giste ren, dat hij van het besluit van de Tjechoslo- waakse regering op de hoogte was gesteld tij dens een bezoek aan de Tsjechoslowaakse am bassade in Wenen. Hij kreeg een brief van het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken waarin twee redenen zijn opgegeven voor de maatregel tegen hem. De eerste reden is, dat Kohout tij dens zijn verblijf in Oostenrijk en andere West elijke landen in contact is geweest met Tsjecho slowaakse ballingen. De tweede reden is, dat Kohout ook een boek in het westen heeft laten uitgeven, getiteld „De Beul". Kohout en zijn vrouw mochten vorig jaar oktober hun land verlaten voor een periode van een jaar, nadat de schrijver een betrekking had gekregen als adviseur bij het Weense Burg-theater. De tegen Kohout getroffen maatregel geldt niet voor diens vrouw Jelena. Britse soldaat in Belfast vermoord BELFAST (AP) Een Britse soldaat in burger is in een ka tholieke buurt in het westen van Belfast gedood en een an dere is ernstig gewond geraakt toen zij in een hinderlaag lie pen, zo is van officiële zijde vernomen. Volgens de politie bezetten drie gewapende mannen een winkel en wachtten ze daar tot de twee soldaten, die op pa trouille waren, in een gewone auto de straat inreden. TOKIO De Japanse pre mier Masayoshi Ohira heeft vandaag weerstand geboden aan de druk die op hem wordt uitgeoefend om af te treden. Zijn Liberaal-Demo cratische Partij incasseerde zondag het verlies van een zetel in plaats van de ver wachte winst van ongeveer twintig zetels. Ohira had kort .voor de verkiezingen, belastingverhoging in het vooruitzicht gesteld, waar voor hij meer steun in het nieuwe parlement hoopte te krijgen. Nederlandse bij ramp Swiss Air omgekomen ATHENE DPA-UPI-Reuter) Het ongeluk met een DC-8 van de Zwitserse luchtvaart maatschappij „Swiss Air" op het vliegveld van Athene heeft zondag zoals gemeld aan veertien mensen het leven ge kost. Onder de slachtoffers is een Nederlandse, de in het Franse Grasse wonende me vrouw W. van Galen. Functionarissen van het vlieg veld hebben verklaard dat het toestel ook een lading radioac tieve isotopen en een kleine hoeveelheid plutonium ver voerde, bestemd voor China. Alle containers, waarin het ra dioactieve materiaal, dat be stemd was voor medische doeleinden, was verpakt, zijn gevonden en van de plaats van het ongeluk verwijderd. Pavel Kohout legt journalisten uit dat hij op de Tsjecho slowaakse ambassade in Wenen vernomen heeft dat hij zijn staatsburgerschap verloren heeft. TEHERAN (AFP-DPA- UPI) Tweeëntwintig „gardisten van de revolutie" in Iran zijn gedood en zeven gewond in de hinderlaag waarin zij gistermiddag in West-Azerbeidsjan (Koerdis- tan) in het noordwesten van het land zijn gelopen. Het convooi waarin de gar disten werden vervoerd tus sen Sardacht en Boekan (ten zuiden van Mahabad), werd door Koerdische rebellen aangevallen. Het betreft het zwaarste ver lies aan mensenlevens dat de Iraanse veiligheidsdiensten hebben geleden sinds de guer rillastrijders in de Koerdenge- bieden hun activiteit een week geleden hervat hebben. Drieëndertig gardisten in het convooi zijn door de guerrille- ros krijgsgevangen gemaakt en zeven slaagden erin te vluch ten. Ajatolla Khomeini en de raad van de Iraanse revolutie heb ben hun goedkeuring gehecht aan de hervatting van haar politieke werkzaamheden van de Tudeh-partij (de communis tische partij van Iran, strek king-Moskou). Dit heeft Nou- reddin Chianouri, eerste secre taris van de partij verklaard. Chianouri zei dat zijn partij de oprichting zal voorstellenvan een „verenigd front", dat alle democratische partijen zal om vatten, die geloven in de Isla mitische revolutie. Hij kritiseerde de regering dat zij volgens hem niet geheel volgens de revolutionaire doel stellingen heeft gehandeld en niet de „noodzakelijke kracht" heeft getoond, nodig in die pe riode. JERUZALEM (AFP) In Is raël is gisteren een nieuwe ex treem-rechtse partij van de „Getrouwen van Eretz Israël" (het bijbelse Israël, de wettelij ke Jordaanover en Gaza) op gericht door twee dissidenten ming van de westelijke Jor- van de Heroet-partij van pre- daanover en Gaza, maar ook mier Begin. van de Sinaï en eist opzegging van het vredesverdrag met De nieuwe partij verzet zich. Egypte, niet alleen tegen elke ontrui- Fassbinder krijgt Viscontiprijs MUNCHEN De Westduitse filmregisseur Rainer Werner Fassbinder heeft de Luchino Visconti-prijs gekregen. Dit is besloten door een jury, die be staat uit Italiaanse filmcritici en de vereniging van Italiaan se theatereigenaren. Fassbinder kreeg de prijs in het bijzonder voor zijn film „Die Ehe der Maria Braun" (Het huwelijk van Maria Braun), die op dit ogenblik in de Nederlandse bioscopen draait. De prijs bestaat uit een veertig centimeter hpog beeld, dat voor zestig procent van puur goud is. Het zal Fassbinder 20 oktober door de Italiaanse pre sident Sandro Pertini over handigd worden in de Opera van Rome. Voor Fassbinder kregen de Italiaan Antonioni, de Fransman Bresson en de Pool Wajda deze prijs.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11