Leids reisbureau wellicht failliet Klachten over optreden politie theaterstukje voor achterban Leidse Ch emiewinkel nog altijd stiefmoederlijk behandeld Het verwerpelijke van Alan Ayckhourn CDA-RAADSLID J. WALENKAMP BESCHULDIGT SOCIALISTEN Renaissance- en barokmuziek vooi het voetlicht STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1979 PAGII CDA-raadslid J. Walen kamp. LEIDEN De klachten die de socialisti sche raadsleden Peters en Van der Pluym hebben geuit over het optreden van de Leid- se politie na afloop van de Taptoe op 2 okto ber, zijn niets meer dan het opvoeren van een theaterstukje voor de eigen achterban. Dit meent het CDA-raadslid J. Walenkamp. Hij meent dat beide raadsleden met opzet een middel hebben gekozen voor het ventile ren van een openlijke verklaring over het politie-optreden waarbij elke politieke dis cussie wordt uitgesloten. Het raadslid schrijft in een antwoord aan beide collega's, dat een snelle politieke discussie over de stevige aanpak van de politie mogelijk was geweest door een interpellatie in de raad of door inbrengen van dit onderwerp tijdens een vergadering van de commissie politionele aan gelegenheden. Het stellen van schriftelijke vra gen brengt een veel langduriger behandeling met zich mee, zegt raadslid Walenkamp waarbij hij aanvoert, dat bijvoorbeeld de beantwoording van zijn vragen over de kosten van de 1-mei- viering zes maanden uitbleef. Raadslid Walenkamp zegt de vragen van beide raadsleden ook om andere redenen te betreu ren. Hij is het namelijk in het geheel niet met zijn collega's eens, als zou de Leidse politie te hard zijn opgetreden. Hij roemt het beheerste maar krachtige politie-optreden op 3 oktober. „Als binnenstad-bewoner herinner ik me van de laatste jaren op straat in mijn directe nabij heid een tweetal moorden en een hele hand vol zwaargewonden. De lichtere aanrandingen tel niet eens meer, evenmin als de ruiten die met een gemiddelde van eens per maand worden ingegooid, getrapt of geslagen". Hij merkt hier bij op, dat de raadsleden Peters en Van der Pluym de Leidse politie tegen deze vergrijpen wil laten optreden met megafoons en overre dingskracht. „Welnu, als ze hun zin zouden krijgen, dan kan de taptoe over twee jaar wel worden afgelast", aldus Walenkamp. „In de loop van 3 oktober heb ik een zucht van verlichting geslaakt toen de politie kwam om in te grijpen. Of ik die zucht op 2 oktober ook zou hebben geslaakt, durf ik niet met honderd pro cent zekerheid te zeggen want ik was toen geen ooggetuige van de gebeurtenissen, maar ik ver tik het om me elke vorm van inspraak te laten ontzeggen door de eigengereide manier waarop kritiek wordt gespuid op de enigen die ons hier in de binnenstad nog kunnen en willen be schermen voordat de burger zelf naar bakste nen en fietskettingen zullen grijpen om zich te beschermen". VAKANTIE GANGERS KONDEN NIET NAAR INDONESIË VERTREKKEN LEIDEN Vijftien vakantiegan gers die een reis naar Indonesië hadden geboekt bij het Leidse reis bureau Merpati BV aan de Brees- traat 69 konden het afgelopen weekend niet afreizen omdat het reisbureau hun reis niet heeft be taald. Merpati BV zit waarschijn lijk diep in de schulden en voorlo pig lijken de reizigers en een paar andere reisbureaus die voor hun cliënten bij het reisbureau hadden geboekt voor een bedrag van meer dan 50.000 gulden te zijn opgelicht. De vakantiegangers gingen afgelopen vrijdag naar het kantoor van Merpati om volgens afspraak om drie uur de vliegtickets op te halen. In plaats van tickets troffen zij een verlaten reisbu reau aan. Later in de middag kregen de afwachtende reizigers te horen dat hun reis naar Indonesië, die zij maan den geleden hadden betaald was ge annuleerd omdat de eigenaar tickets noch landarrangementen heeft be taald. Hoewel schulden vrijwel zeker de oorzaak zijn van deze handelwijze weigert de eigenaar, de heer Soetrisno uit Alphen toe te geven dat Merpati BV mogelijk op punt van faillissement staat. Vandaag zal hij. een gesprek hebben met de gedupeerde reizigers en zal worden getracht om tot een vergelijk te komen. Per reiziger gaat het om een bedrag van ruim 3500 gul- Beslag „We zullen eruit halen wat érin zit", verklaarde de heer H.P. van Dilst, één van de benadeelde vakantiegan gers die als woordvoerder optreedt gisteren. „Het ziet er voor ons niet goed uit, maar we proberen zoveel mogelijk van ons geld terug te krij gen. Ik sta niet in voor de gevolgen als dat niet gebeurt", aldus Van Dilst die het afgelopen weekend met de grootste moeite zijn woedende mede reizigers ervan wist te weerhouden mevrouw Soetrisno, die zij op Schip hol troffen ter plekke te molesteren. De vakantiegangers hebben inmiddels de advocaat mr. R. de Ranitz in de arm genomen om zo nodig beslag te laten leggen op het kantoor van Mer pati en het huis van eigenaar Soetris no. De moeilijkheden rondom Merpati BV dateren overigens niet van giste ren. Reizigers die een paar weken ge leden met Merpati naar Indonesië reisten kwamen na aankomst tot de ontdekking dat er geen hotel bleek te zijn gereserveerd, zodat zij hun ver blijf zelf moesten betalen. Ook zou een voormalige compagnon van Soe trisno hem eem proces hebben aange daan waarmee een bedrag van een miljoen gulden gemoeid zou zijn. Indonesië Inmiddels zijn er toch nog een paar mensen naar Indonesië vertrokken. Twee van de gedupeerde reisbureaus, De Haan uit Voorhout en Ad Latjes betaalden de tickets voor hun cliënten voorlopig maar uit eigen zak. Het reisbureau De Haan heeft de heer Van Dilst en anderen ook al aangebo den om de reis naar de Gordel van Smaragd alsnog tegen inkoopsprijs te laten maken. Leden van de Leidse chemiewinkel, v.l.n.r. Aad Sedee, Peter Kerklaan en Lyli Sterren berg. LEIDEN De Leidse Chemiewinkel bestaat al weer drie jaar en functioneert goed, maar toch voelen chemiewinkeliers zich altijd een beetje stiefmoederlijk behandeld door de universiteit die hen niet alle faciliteiten biedt die zij eigen lijk nodig heeft. „Het is moeilijk iets gedaan te krijgen voor de Che miewinkel", aldus Lyli Sterrenberg, studente schei kunde en actief in de Chemiewinkel. „De samenwer king zou best makkelijker kunnen verlopen", meent Peter Kerklaan, afgestudeerd chemicus en chemie winkelier. De Leidse Chemiewinkel werd in 1976 opgericht met als doel onderzoek te verrichten voor die groepen in de samenleving die niet of nauwelijks toegang heb ben tot wetenschappelijk onderzoek of de resultaten ervan. De Chemiewinkel is een produkt van de on derwijsgroep Chemie en Samenleving, die weer een onderdeel is van de subfaculteit scheikunde van de Leidfse universiteit. De Chemiewinkel is een vereni ging en in feite volledig onafhankelijk van de uni versiteit, ook al wordt zij bemand door studenten, wetenschappelijk personeel en afgestudeerde chemi ci die zich allemaal vrijwillig inzetten. De weten schapswinkel, die hetzelfde doel voor ogen heeft maar zich op een veel breder terrein beweegt geeft \een jaarlijkse subsidie van 2500 gulden, maar daar houdt alle geldelijke ondersteuning dan ook gelijk mee op. „We moeten het verder hebben van eiften, contributie en eigen bijdragen. We zouden erg graag een vaste medewerker voor de algemene coördinatie willen hebben, bijvoorbeeld als tijdelijke arbeids plaats maar op onze aanvraag is nog niet gereageerd en het zit er niet in dat we die dit jaar nog krijgen", aldus Peter Kerklaan. Ook voor wat betreft het ge bruik van instrumenten kan de Chemiewinkel nog niet op de faculteit rekenen. „Bij onze onderzoekin gen maken we gebruik van boeken en de telefoon. We kunnen de vragenstellers veel informatie ver schaffen, maar nooit bewijzen leveren want we heb ben niet de beschikking over de apparatuur metin gen te verrichten", aldus chemiewinkelier en student Aad Sedee. Wel heeft de Chemiewinkel in het Gor- laeus-laboratorium van de Leidse Universiteit de be schikking over een piepklein kamertje voor de in middels 20-koppige bemanning. „Maar verder blijft het bij vooral morele steun", aldus Peter Kerklaan. Bereik Ondanks de handicaps waarmee de Chemiewinkel te kampen heeft neemt het aantal klanten elk jaar toe. In de eerste twee jaar werden 37 zaken behandeld, dit jaar is het totaal gekomen op 62 zaken. Vaak gaat het om vragen over chemische stoffen waar mensen mee moeten werken en waarvan ze willen weten of ze schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. „Vra gen die op arbeidsomstandigheden betrekking heb ben zijn afkomstig uit het gehele land. We richten ons met name op de Leidse regio als het gaat om vra gen over de bedreiging van het milieu door chemi sche stoffen", aldus Peter Kerklaan. Een belangrijke zaak die betrekking heeft op de arbeidsomstandighe den en waarmee de Chemiewinkel al jaren bezig is is die van de afvalverbrandingsschepen in Vlaardin- gen. Op deze schepen worden op zee gevaarlijke che mische afvalstoffen verbrand omdat verbranding op het land te gevaarlijk zou zijn. Deze schepen (onder andere van het Meneba-concern) worden gerepa reerd door een bedrijf in Vlaardingen. Omdat er toch vaak resten van de chemische stoffen in het schip kunnen achterblijven lopen de reparateurs het ge vaar om met deze stoffen in contact te komen. In sa menwerking met de bedrijfsledengroep van het be drijf heeft de Chemiewinkel naar een oplossing ge zocht. Dat heeft al geresulteerd in verslagen van in terviews met werknemers die nadelige gevolgen hebben ondervonden van het werken ipet de afval verbrandingsschepen. Aan de hand van deze versla gen kan ér aan een verbetering van de situatie wor den gewerkt. Een recent Leids geval is de zaak van de nood-uitla- ten in de Vogelwijk. „Wij zijn benaderd door het ac tiecomité Vogelwijk naar aanleiding van de hinder wetvergunning die door het Gorlaeus-laboratorium, het Sylvius-laboratorium en het Huygens-laboratori- um is aangevraagd om nood-uitlaten te mogen aan leggen. Deze uitlaten zijn een soort overloop. Zij zul len alleen worden gebruikt bij een extreem aanbod van chemisch afval dat moet worden verwerkt. De bewoners maken zich daar niettemin zorgen over en wij proberen uit te zoeken in hoeverre dat gevaarlijk kan zijn voor het milieu in de wijk", aldus Aad Se dee. Bij de chemiewinkel komen ook betrekkelijk eenvoudige vragen binnen die snel te beantwoorden zijn. Grappig is het geval van een mevrouw die last had van bladafval van haar heg en die tevens ruzie had met de buren. Toen zij een witte stof op haar heg ontdekte meende ze dat haar buren een gevaar lijk gif op haar heg hadden gestrooid en alarmeerde de politie. De politie verwees haar naar de chemie winkel die iemand stuurde om het gif te onderzoe ken. Het bleek gewoon keukenzout te zijn. „Wij helpen de mensen met informatie zodat ze ster ker staan als ze ons inziens terecht tegen bepaalde chemische zaken protesteren. Maar aan de andere kant kunnen we de mensen ook vaak geruststellen. De belangrijkste functie van de Chemiewinkel is voor ons het verbeteren van de levens- en arbeid somstandigheden als het om scheikundige stoffen gaat", aldus Peter Kerklaan. De Chemiewinkel Leiden is te bereiken via Postbus 464 in Leiden, telefonisch 071-148333 toestelnummer 3873, of via Chemie en Samenleving, Gorlaeus Labo ratoria, Wassenaarseweg. 76 in Leiden, telefoon 071- 148333 toestelnummer 4599. Lichte daling werkloosheid LEIDEN Het aantal inge schreven werkzoekenden bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau Leiden daalde in de af gelopen maand met 38 bij de mannen en 4 bij de vrouwen zodat de totalen daarmee respectievelijk komen op 2031 en 1005. De grootste da ling vond plaats bij de me taal (-16), de beroepsgroep chauffeurs (-20) en het onde- wijs (-24). Bij de vrouwen nam de werk loosheid af in de sectoren ka- toorpersoneel en onderwijs, maar steeg bij handelsperso- neel en de soc.- en geneeskun dige beroepen. Het aantal werkzoekenden was vorig jaar september aanzienlijk hoger: 2267 bij de mannen en 972 bij de vrouwen. De vraag naar ar beidskrachten nam in de afge lopen maand bij de mannen met 140 af en bij de vrouwen met 36. De grootste daling in de vraag naar mannen vond plaats in de bouw, de metaal en de handel. Bovag- show in teken besparing LEIDEN De najaars-Bo- vag-occasionshow, die deze week wordt gehouden, staat in het teken van brandstof besparing. Alle gebruikte auto's die tijdens de Bovags- how worden ingebracht, worden onderworpen aan een strenge zuinigheidstest. Er wordt niet alleen gelet op een goede afstelling van de motor maar ook worden er an dere maatregelen genomen aan de hand van de resultaten van de test. Het toepassen van het totale pakket maatregelen kan volgens de Bovag leiden tot een besparing in het brand stofverbruik van tien tot vijf entwintig procent. Er is tijdens de Bovag-occasi- onshow, die wordt gehouden van donderdag 11 tot en met -zaterdag 13 oktober zoals ge woonlijk weer een ruimte keu ze uit geïnspecteerde en gega randeerde gebruikte auto's. De beurs is open donderdag en vrijdag van zeven tot tien uur en zaterdag van tien tot vijf uur. De toegang is gratis. Filmserie van K O LEIDEN Volksuniversi teit K O vertoont dit sei zoen weer een serie van twaalf films in de Kapel zaal van het K O-gebouw. De eerste film wordt mor gen vertoond. Het is een film van de Indiase regisseur Khalid as Siddiq. Aan de film werken mee Ali Nadhy die de rol van Zein speelt, Tahyya Zarog als Nei- ma, Muhammed Khairy als Iman en Ibrahim Salany die de rol van Haneen gestalte geeft. De films zijn niet alleen toegankelijk voor inschrijvers van K O. De voorstelling be gint om acht uur. Inlichtingen over de filmserie zijn te krij gen bij het bureau van K O, Oude Vest 45 in Leiden. LEIDEN Slechts eenmaal in mijn leven ben ik onder eèn voorstelling weggelopen. Dat ge beurde in Londen, tijdens het stuk „Absurd Person Singular", hier te lande bekend als „Wat een gekke man en z'n vrouw dan". De schrijver van het stuk was Alan Ayckbourn. Zaterdagavond toog ik naar de Schouwburg met de vooropgezette bedoeling mij een gunsti ger beeld van Ayckbourn te vormen. Tenslotte zijn acteurs en regisseur van grote invloed op het uiteindelijk resultaat. „En nog vele jaren deed me echter met hetzelfde gevoel van desil lusie de zaal verlaten. Aan df. spelers heeft het niet gelegen; die hebben gedaan wat ze konden met de tekst. Maar de tekst deugt niet. Wat is er nu precies aan de "hand? Ayckbourn behoort tot die blijspelschrijvers die pogen een ernstige ondertoon aan te brengen in hun stuk ken. Bij het aanbrengen van die ondertoon ont breekt het de meesten aan een visie. Mensen maken deel uit van een samenleving; die sa menleving is opgebouwd uit regels en structu ren. (Ook het vernederen en pijn doen van mensen gebeurt volgens structuren). Deze structuren en patronen in het handelen naar bovep te halen om daarmee het menselijk ge drag te verduidelijken (op die manier het pu bliek een spiegel voor te houden en zichzelf te laten zien) dat is een van de belangrijke en ver antwoordelijke taken van de toneelschrijver. Uiteraard kan een auteur weigeren die taak op zich te nemen, maar dat heeft Ayckbourn juist niet gedaan. Integendeel, hij suggereert dingen te latsn zien die de achtergronden weergeven, het waarom en niet alleen het hoe. Het blijft echter bij suggereren, in feite sluiten de getoon de beelden en situaties niet bij elkaar aan, en geven ze geen coherent c 'htergrondverhaal. Ayckbourn harkt maar wat psychologische tik ken bijeen, overgiet ze met een quasi-begrij- pend sausje, en een nieuw kasstuk is geboren. Want het publiek slikt het maar allemaal. Het wil geloven dat het heeft gelachen, en dat het in de ziel van de mens heeft gekeken. Maar het heeft geen van beide. Het publiek wil gewoon niet toegeven voor zoveel geld een avond ver- Erutst te hebben. Waardoor mensen als Ayck- ourn in samenwerking met de vrije producen ten hun gang kunnen blijven gaan. En dat is wat ik het ergste vind. JACQUELINE MAHlflp Post Abortus Het Nederlands Artsen Verbond, District V orgai seert op 30 oktober een bijeenkomst in de foyer van Stadsgehoorzaal die is gewijd aan het post-abortus i ndroom. Dr. H. Blijham zal een uiteenzetting gev Prof. dr. J. Bastiaans uit Leiden zal als co-referent fi geren. Dit in verband met de overeenkomsten die l K.Z.-syndroom vertoont met bet post abortus sj droom. Er wordt ruimschoots gelegenheid gegeven c met de sprekers en een forum van gedachten te wis len. Het forum bestaat uit mevrouw drs. A. W.M. Mel u te-Athmer, psychiater te Vught, Mgr. drs. R.Ph. Bi vic. gen. te Den Haag, dr. K. Gunning, arts en voon y ter van de Nederlandse Artsenvereniging te RotU dam, mr. M.G.J.M. Kortmann, jurist uit Neeroetert drs. R.T.W.M. Thomeer, arts te Rijnsburg en Ben Z v van het Dienstencentrum VBOK uit Amersfoort avond begint om 20.00 uur. r Modeshow r Modehuis Vinke aan de Hoogstraat in Leiden hou1 woensdag 10 oktober een wervelende modeshow, waar nieuwste najaarseolleetie wordt getoond. De modeshi wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat in Leiden en begint om 20.00 uur. Behalve kleding zuil schoenen, luxe lederwaren, hoeden en handschoenen f showed worden van gerenomeerde Leidse zaken. Kaart zijn nog verkrijgbaar bij modehuis Vinke, Schoenmt Hollants aan de Vismarkt en Messcher's modehuis, spt aalzaak voor luxe lederwaren, aan de Breestraat 175 kosten 7,50 gulden per stuk. In de pauze is gratis koii met gebak verkrijgbaar. Ellis Faber treedt die avond op lady-speaker. Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederland Vereniging van Huisvrouwen organiseert in de maai oktober vier algemene bijeenkomsten. Op 10 oktob wordt er een „Breng en Koop"-middag gehouden. Ei gedeelte van de opbrengst is bestemd voor de SOS-ki\ derdorpen in verband met het jaar van bet kind. kinderdorpen zijn het onderwerp van een ochteri bijeenkomst de volgende dag, 11 oktober, met inleidii van dia's. Op 21 oktober is er een zondaginstuit 10.30 uur en tenslotte wordt er op 24 oktober t avondbijeenkomst gehouden om 20.30 uur, waar het c derwerp „Sprookjes" zal worden behandeld. Alle acL viteiten vinden plaats in het verenigingsgebouw ai het Noordeinde 2a, behalve die van 24 oktober. Nadel inlichtingen tel. 134656 en 121777. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt in de maand oktobI twee openbare lezingavonden in de cyclus „Gnosis in akti ele openbaring". De eerste bijeenkomst is dinsdag 9 oktf ber en handelt over „De Gnostieke zelfverwerkelijking Op dinsdag 23 oktober wordt het thema „Bevrijding ei nieuwe levenshouding". Beide lezingen worden gehoudë in het zalencentrum 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 in Lê den en beginnen om 20.00 uur. Koopa vondconcerten Met een concert, gegeven door Han Kapaan met hot en Henk Jasperse aan het orgel begint donderdag oktober in de Lutherse Kerk de tweede serie Koop, vondconcerten. Op het programma staan een hobocol cert van Albinoni, een bobosonate van Willem Fesch en twee koralen voor hobo en orgel van Kreb, Verder kan geluisterd worden naar werken van B chel bel, J.S. Bach en Scheidemann en C.F. Ruppe.Ht concert begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. LEIDEN Dezer dagen staat in het Leidse openbare mu ziekleven de oudere muziek in de belangstelling. Zaterdag concerteerde de Renaissance- gToep van de Leidse muziek school o.l.v. Piet Kunst: gis teravond gaf het Barok-en- semble „Amarilli" een concert en komende zondag opent „La Berga Masca - ook een Barok- ensemble - de serie koffiecon certen. Het initiatief van de Leidse Muziekschool om een renais- sancegroep te formeren moet worden toegejuicht. Het de buut van deze groep in de Lookhorstkerk was ronduit verrassend. De samenstelling is zeer gevarieerd: verschillen de houtblaasinstrumenten, harp, viool, trom en tamboe rijn, solo- en koorzang. Zater dag was daar nog een luit aan toegevoegd. Het bood dit ge zelschap de mogelijkheid een veelkleurig concert te verzor gen. Na de pauze imponeerde het ensemble zangers o.a. met enige van de Souterliedekens (wereldlijke tekst) van Cle mens non Papa. Vooral de zangeressen waren voor de pauze nog wat te voorzichtig. Een prima bijdrage leverde de 1'onge sopraan Els van Onse en. Zij was de ontdekking van de avond. Zonder enig vibrato zong zij zelfs de snelste en hoogste passages vlekkeloos. Ook luitiste Ciska Mertens speelde twee solostukken gaaf. Als laatste onderscheidde Ton Ceelen zich met welluidende solozang en alert fluitspel. Niettegenstaande dit drievou dig uitblinken was er sprake van een collectief muzikaal gebeuren in een instructief programma vergezeld van tékst en mondelinge toelich ting van de dirigent. Zondagavond 20.15 uur mag een wat ongelukkige tijd zijn, het zou niet zoveel muzieklief hebbers van een gang naai Groene Kerkje moeten v houden. Trouwens ook z; dag in de Lokhorstkerk den we meer belangstel verwacht „Amarilli" is een jong (s professioneel barokensei dat in een aantal opzie! nog in de groei is. Waar groei wellicht in zal result onthulden de dames in de tolking van twee werken Dowland pal voor de p< Go, nighty cares en Can excuse my wrong. Men i zich hier kennelijk thuis was speelplezier en weerj en interpretatie waren professioneel in de goede des woords. Het is interes om sommige ensembles di< gelmatig in het Leidse te; keren in hun ontwikkeliq volgen. Zo zijn de volume selingen van mezzo-sopi Geertje Kuijpers nog abrupt, maar ze beschikt fantastische vokale middi die ze allengs beter weet te nutten, een buitengewoon de uitspraak en veel expre Ook Trudy van der Wulp bij Dowland op haar best kansen die D. haar in tweede genoemde werk g via een wondermooie fluit tij benutte ze volledig. N ken Palmboom soleerde t\ maal indrukwekkend op vecimbel en Titia de Zi (gamba) is wellicht de besti menspeelster van de vijf. Een luit is een kritisch ins ment en de akoestiek van Groene Kerkje onbarmha zodat we Ciska Mertens de kele toon die in haar moeil luitsolo bleef steken graag1 geven. Resumerend genoten we een gezelschap dat zijn re| toire (voornamelijk Hoog' rok) zeker aan kan en het een zelfverzekerder instel nog ver kan brengen. ARIE DE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4