Poloploeg groeit boven zichzelf VOLLEYBALDAMES ZORGEN VOOR STUNT Exhibitie onding in tenniswereld SPORTTRIBUNE Italië in finale Davis Cup LEIDSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1979 PAGINA j HUAR Ivo Trumbic kon zaterdagavond nog maar net voorkomen dat hij in het zoutwaterbas sin van Huar werd gejo nast. Op die manier wil de het waterpolozeven- tal reageren op de plaat sing voor het volgende kwalificatietoernooi. De deur voor Moskou, die na het debacle op het wereldkampioenschap in West-Berlijn leek te zijn dichtgevallen, is weer iets verder opengeduwd. Nederland werd tweede in het kwalificatietoer nooi in Huar. Het won zaterdagavond met zeer veel moeite van Groot- Brittannië en het besloot het toernooi gisteravond met een zege van 64 op Griekenland. „Een tweede plaats, daarop hadden wij gerekend", zei team-manager Henk Lichten- veld, die als zodanig nu terug treedt. „Als we vierde worden, dan mogen we in onze handen klappén", hadden voor het toernooi aanvoerder Jan-Evert Veer en Eric Noordegraaf ont huld. De waarheid ligt ergens in het midden. Goed be schouwd zou Nederland niet eens via een omweg een plaatsing voor de Spelen heb ben moeten afdwingen, maar toen dat toch noodzakelijk werd, had het korte metten moeten kunnen maken met de tegenstanders. Dat gebeurde echter niet. Er werd verloren van Spanje en tegen Frankrijk en vooral Groot-Brittannië werd er ontstellend slecht ge speeld. Ook de overwinning met 98 op de bikkelharde Bulgaren was niet bijster over tuigend omdat toen voor de tweede keer in dit toernooi een vrijwel onaantastbare voorsprong bijna uit handen werd gegeven. „Die terugval is begrijpelijk", zei Trumbic troostend zater dagavond. „Onze jonge jon gens zijn er niet aan gewend iedere dag een wedstrijd te spelen. Dat is een zware be lasting en dan wil het wel eens voorkomen dat er een slechte toernooidag tussen zit". Fout op fout Alles goed en wel, maar daarmee werd niet verklaard waarom Jan Evert Veer, de routinier, onzichtbaar speel de. Veer was tegen Groot- Brittannië nergens, maakte fout op fout en was zeker niet de stuwende kracht die hij als aanvoerder temidden van zoveel jongeren zou moeten zijn. „Ik heb geen verklaring voor mijn slechte wedstrijd", zei de Haagse gymnastiekleraar. „Ik zat helemaal vast. Nog een geluk dat we gewonnen heb ben". Dat was echter behalve aan het geluk ook aan Wouly de Bie te danken, die bij een ach terstand van 4—3 tegen de Britten de vaak mistastende Ruud Misdorp in het doel kwam vervangen. Die had geen plankenkoorts en hield met een paar schitterende re acties Engelse kogels uit zijn doel. Zijn toekomst als natio naal waterpologoalie lijkt .wel verzekerd. Aanvallend voldeed op die za terdagavond in feite alleen Van Zeeland, die op wils kracht doorging, waar ande ren faalden en hij zag met een paar fraaie doelpunten zijn in zet beloond. In het laatste duel werd korte metten gemaakt met Grieken land en dat betekende dus een definitieve tweede plaats. Het Nederlandse team speel de zonder zijn coach Trumbic aan de kant, omdat die we gens trieste familie-omstan digheden al eerder naar Split was vertrokken. Nederland speelde uiterst gemotiveerd. Na twee kwarten was de stand 5—0 voor het Oranje-team dat in Van Dalken (3) en Veer (2) zijn schutters had. Daarna kwamen de Grieken terug, want na een strafschop van Van Zeeland scoorden de Zuideuropeanen driemaal. Eindstand 6—4. Intensiveren De spelers van de nationale selectie hebben overigens gevraagd het aantal trainin gen te intensiveren. Een goed teken en daarover zal met de betrokkenen binnen kort gesproken worden, om dat de KNZB zoveel mogelijk de clubbelangen wil ontzien. Hans van Zeeland was eigenlijk de enige die zaterdag avond voldeed. In dit overleg zullen ook de coaches van de spelers leve rende verenigingen worden betrokken. Ook George Geurtsen, coach van AZC, zal een uitnodiging voor het ronde tafelgesprek krijgen. „In verband met het volgende toernooi en hopelijk, ook in verband met de Spelen moet het mogelijk zijn de se lectie uit te breiden", zei Lich- tenveld hierover. De sfeer in de selectie kan inderdaad nu optimaal zijn, alleen daarmee worden nog geen successen gehaald. Frans van der Mespel Uitslagen: zaterdag: Neder land—Groot-Brittannië 5—4 (2—0 1—4, 2—0 en 0—0). Nederlandse doelpunten: Van Zeeland 3, Van Mil en Noor- dergraaf ieder 1. Verdere uit slagen: Zweden—Bulgarije 76 en FrankrijkSpanje 5—6. Zondag: FrankrijkZweden 9—6; Bulgarije—Groot-Brit tannië 8—6; Nederland- Griekenland 6—4. Nederland se doelpunten Van Belkum 3, Veer 2 en Van Zeeland. Eindstand: 1. Spanje 6.5.1.0.11. Doelcij- fers: 38—19. 2. Nederland 6.5.0.1.10. Doel- cijfers 40—29. 3. Griekenland 6.4.0.2.8. Doelcijfers 24—23. 4. Frankrijk 6.3.0.3.6. Doelcij fers 37—37. 5. Zweden 6.2.0.4.4. Doelcij fers 28—41. 6. Bulgarije 6.1.14.3. Doelcij fers 37—39. 7. Groot-Britannië 6.0.0.6.0. Doelcijfers 19—35. EVREUX Toen de Joe goslavische spelverdeel- ster Nada Zrilic de bal simpel in het net duwde oogstten de Nederland se volleybaldames wat ze de avond tevoren in een werkelijke wedstrijd tegen Hongarije hadden gezaaid. De fikse misser van Zrilic maakte de triomf van 3-1 van Oran je tot een feit en de sen satie in het damestoer- nooi van de Europese ti- telstijd compleet. Neder land reist af naar Lyon om zich daar in de fina lepoule met de Oosteu- ropese grootmachten te meten. Een succes voor de equipe van coach Johan van der Haar die daarmee zijn uitspraken dat de finalegroep haalbaar was bevestigd zag. Nimmer tevoren volleybalde het Ne derlands damesteam zo sterk als vooral in het duel tegen Hongarije. Tegen de Hongaar se dames, die in Montreal nog om de bronzen Olympische plak streden, werd het welis waar een nederlaag van 3- 2(16-18, 15-13, 15-9, 8-15 en 15-7), maar de manier waarop Oranje lange periodes met foutloos gevarieerd aanvals- spel de formatie van coach Erno Hennig onder de duim hield, was bijzonder impone rend. Brutaliteit Het Nederlands team speel de met een ontwapenende brutaliteit. En juist die onbe vangenheid gaf het volleybal van Oranje een extra cachet. Els Mulder en Loeki Raterink hadden als spelverdeelsters de wel zeer dankbare taak de loepzuivere passes langs het net te manoeuvreren om dat vooral Neerlands beste aanvalster Martje de Vries en Monique Remmen gretig op de stijgende set-ups in stormden. En omdat José Konijn en ze- Johan van der Haar(op archieffoto) coachte zijn damesvolleybalploeg naar de eind ronde om de Europese titel. ker Caroline Keulen aan de buitenkant alle aandacht van de Hongaarse netverdediging bleven opeisen, lukte er aan Nederlandse zijde bijzonder veel. Zoveel zelfs, dat na de op pure vechtlust gewonnen eerste set (16-18) in het twee de bedrijf de sensatie voor het grijpen lag. De mopperende en steeds on zekerder volleyballende Hon gaarse equipe, die de tegen standsters ook duidelijk on derschat had, balanceerde bij de stand 9-13 zelfs op de rand van een catastrofe, maar de even geraffineerde als gerouti neerde aanvalsters Agnes Torma en Emilne Banhegyi hielden met bekeken aanval len via het Nederlandse blok hun team ternauwernood op de been: 13-15. Sprekend voorbeeld van de plotselinge eenheid in Oranje was het optreden van aanval ster Monique Remmen, die te gen Hongarije de sterren van de hemel speelde, maar in het beslissingsduel tegen Joego slavië op „tilt" werd geser veerd. De 22-jarige Brabantse rende na afloop als eerste af op haar vervangster Saskia Manschot, de „koude kikker" uit Doetinchem, die het Ne derlands team over een bijna fatale inzinking heen serveer de. Een demonstratie dat Oranje-meisjes alles opzij kunnen schuiven voor het re sultaat. Resultaat, dat tegen Hongarije ondanks een knap pe vierde set na terecht set- verlies(15-9) in het derde be drijf, uitbleef. Oranje drong vooral dankzij scherp serveren van Loeki Raterink via 15-8 setwinst een beslissende vijf de set af, maar moest toen duidelijk afhaken door een zwakke start (8-3) die niet meer te herstellen bleek (15- 7). Gezaaid Maar de twijfel bij volgende tegenstandster Joego-Slavië, dat zaterdagavond zelfs een set aan de zwakke Francai- ses moest laten, was ge zaaid. Waardoor een geladen Oranje met de nu inmiddels gebruikelijke basis binnen de lijnen de eerste set bin nen een kwartier over de Joego-Slavische ploeg den derde: 15-3. Het leek de basis voor een sensationele triomf, maar de tweede set liet Nederland zich aan het net het initiatief ont futselen, terwijl enige keren veel zwoegen tijdens gewon nen rallies door een verkeerde opslag teniet werd gedaan. Johan van der Haar trachtte met Riet Wubs voor José Ko nijn en later Saskia Manschot voor Fransje Murphy voor Mo nique Remmen en Loeki Rate rink zijn ploeg in het gareel te brengen, maar het leverde voorlopig niet meer op dan dat Nederland na een 13-4 achterstand het verlies drage lijk hield: 15-8. Gouden wissel De volgende set van het ze nuwachtige duel moest de ploeg van coach Van der Haar de Joegoslavische da mes tot 6-2 laten gaan. Toen volgde een gouden wissel met de vervanging van de zwak stoppende Monique Remmen door Saskia Man schot die bij de stand 8-4 in haar eentje blokkerend de opslag terughaalde om ver volgens met een gevarieerde service een steeds beter draaiend Nederland aan de setwinst te helpen: 8-15. Nog een keert zou Joego-Sla vië de hoop mogen koesteren zelf naar Lyon af te reizen, maar de voorsprong van 2-0 werd door toedoen van de ge routineerd verdedigende Fransje Murphy al gauw aan flarden geslagen. Fraaie acties van Fransje Murphy - een keer in samenwerking met Els Mul der en eenmaal een solistisch optreden - bracht het Franse publiek in extase en Neder land steeds dichter bij Lyon. De Joego-Slavische coach Ta- raku bleef via veel wissels wanhopig trachten het ontke tende Oranje te stuiten. Het was vergeefs, Saskia Man schot, Els Mulder en Caroline Keulen met weer eens een donderende service, duwden het uitgebluste Joego-Slavië op de rand van de afgrond waarin spelverdeelster Zrilic met een volkomen mislukte set-up haar team meetrok: 8- 15. BOB OFFERS Eddie Dibbs(op archieffoto)had niets in te brengen tegen Björn Borg. ROTTERDAM Het zes daagse tenniscircus van de slimme zakenlieden Roffel en Steur, die er steeds weer in slagen een sponsor te strikken voor hun reizende gala, is weer ten einde en de vedetten hebben hun ban krekeningen weer flink kun nen spekken. Zestigduizend wat in aanzien gedaalde Amerikaanse dollars, toch nog het lieve sommetje van bijna 120.000 gulden, mocht Björn Borg in ontvangst ne men na zijn zege op medefi nalist Eddie Dibbs in een ontmoeting die niet beter had kunnen illustreren hoe voos de formule van ook Roffel en Steur is. Weliswaar lijkt er in de opzet van het duo op papier wat meer potentiële strijd dan in de door de internationale ten- nisfederatie zo zeer veraf schuwde twee- of viermans exhibitie-evenementen, maar in de praktijk is het verschil zeer gering. Voor elke deel nemer ligt er al bij voorbaat een vorstelijke honorering in het verschiet, waarbij mis schien alleen de prijs voor de als vijfde (in dit geval de te leurstellende Roscoe Tanner) eindigende - zijnde een kleine twaalf mille voor vier partij tjes - een beetje uit de toon valt. Het gevolg daarvan is dat met uitzondering van de zelfs voor dit soort galaverto ningen nauwelijks uit de plooi komende Borg de meeste deelnemers nooit zo gemoti veerd aan de "strijd" begin nen, omdat een verliespartij geen buitengewone kostbare aangelegenheid is. Er is im mers een mogelijkheid voor revanche, hetgeen in echte toernooien nu eenmaal niet het geval is. „Als een speler een slechte dag heeft kan hij er in een gewoon toernooi uit liggen", verklaarde het orga niserende tweetal. „Dat wordt met deze formule ondervan gen" Dat de kans op uitscha keling van de grote jongens juist één van de aantrekkelij ke kanten van tennis is wordt door de heren gemakshalve maar even vergeten. Dubieus Het duidelijkste voorbeeld van het dubieuze karakter van ook ondernemingen als die van Roffel en Steur is de afgelopen week Roscoe Tanner geweest. De vierkan te Amerikaan, wiens naam op ieders lip was na zijn sprankelende optreden in de Wimbledonfinale tegen Borg heeft het (nog) niet zo begrepen op showpartijen, waarbij nog wel eens de hand wordt gelicht met de sportieve opwittingen. Tanner kan in .oernooien ui terst gemotiv.>erd tennissen. ROME Voor de vijf de maal in de 79-jari- ge historie van het tennistoernooi om de Davisbeker heeft Ita lië zich geplaatst voor de finale. De Italianen versloegen in de halve finales Tsjecho-Slowakije met 41. Tegen wie Italië in de in december te spelen eindstrijd moet aantreden is nog niet bekend. In de andere halve finalewedstrijd tussen Australië en de Verenigde Staten was de stand gisteren 21 voor de Amerikanen. omdat er nog wel Iets van ve detten wordt verlangd willen ze in een knock-outsysteem overleven. In een circuit zoals dat de afgelopen week in ver schillende plaatsen in ons land werd gehouden(Roffel en Steur: „We willen het topten- nis naar de mensen in de provincie brengen") wordt een bepaalde instelling van de spelers verlangd en die bleek Tanner nog niet tot de zijne te hebben gemaakt. Dat pleit voor de Amerikaan, die tot dusver de voorkeur gaf aan normale toernooien, maar toch ook is gezwicht voor de lucratieve aanbiedin gen in de circussector als ge volg van zijn gegroeide popu lariteit. Bedreiging Die öhowmatige evenemen ten vormen, en dat is al ja ren bekend, een bedreiging voor de normale gang van zaken in de tenniswereld. Toernooidirecties zien zich nog steeds tot hun leedwe zen geconfronteerd met geldschieters, die er geen been in zien tonnen be schikbaar te stellen voor de vedetten, die naast een mi nimaal aantal reguliere toe rnooien een half dozijn exhi bities per jaar afwerken zon der daarbij ernstig onder druk te staan. Zodat de ongezonde situatie in de internationmale tennis wereld blijft voortduren, tot genoegen van heren als Borg, Connors en andere si sterren. Dat het figurer Borg een zorg zal zijn is eens bekend. De Zweed evenementen waar zijn len als Connors en McE ontbreken eigenlijk alj voorbaat zeker van de ho prijs en dat maakt de exl ties eigenlijk alleen maaf teressant omdat Borg Winnen doet hij toch Zoals ook stand-in B Dibbs gisteren in de "firi in Ahoy moest erker Dibbs, gecontracteerd ni uitvallen van de kleur Nastase(die nog wel eens dit soort gelegenheden bruik wil maken om voor i extra vertier te zorgen tus de doorgaans als rob<( opererende andere te sers), maakte na zijn eer nederlaag in Groningen t Borg geen moment de in* in een positief resultaat t de Zweed te geloven. Niet zo vreemd Dat was niet zo vrei j want alle zestien eer onderlinge confront) had de ooit door iemam "beroemdste onbekr speler ter wereld" aangcs de Dibbs verloren. Deze tenschap had bij de kl Amerikaan elke vorm ondernemingslust wegg men, zodat Borg een sir Ie zege van 6-3, 6-0 kon werkstelligen. De finale van het zesda gebeuren was niet al door deze gang van zakei leurstellend. Het bleek oo enige andere dingen. Het misachtige karakter van duel Dibbs-Borg werd or streept door de ontspai wijze waarop de Ameril zich over de baan bewooi wachtte niet op terug lop< ballenjongens en in de ti de set gaf hij zelfs voor ie een zichtbaar de pijp Maarten. Daaraan kon feit dat hij zich nog evei spande om Borg bij de ste paar punten van de p nog even onder druk te ten niets afdoen. Zijn b ning voor een weekje ter sen(zestig mille) was toe zeker gesteld. Tom Okker, dank zij het der de verwachting geblf optreden van Roscoe Tai toch nog tot de troostfi doorgedrongen, moest daarin afleggen tegen de jaar jongere Tim Gulliksoi 1, 7-5. Okker kon de danks nog een bedrag een kleine 25 mille touche Toch niet gek voor de op retour zijnde Hazerswoi naar. FRANK WERKI Overige uitslagen: Borg- ner 3-6, 6-1, 6-2; Dibbs- likson 6-2.7-6; ■■Hul:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22