De Visser hinkt nog steeds op twee gedachten Publiek en spelers glijden af naar onaanvaardbaar niveau OEN HAAG - FC Den Haag prijkt na de speelronde van afgelopen weekeinde in derdaad op de geplande zesde plaats, maar om te zeggen dat deze positie met kleurrijk spel werd bereikt zou wat al te ver bezijden de waarheid zijn. Pas vier minuten voor het einde werd een enigs zins acceptabele score(2-0) bewerkstel ligd tegen NEC, dat wel zeer gehandi capt aan het treffen in het Zuiderpark was begonnen. De nog immer wat timide ogende trainer Leen Looyen kon niet be schikken over de geschorste of gebles seerde spelers Sije Visser, Frans Koenen en Albert Heisper en bovendien traden Toon Willemse, Frans Jansen en Jos Hendriks volgens de Nijmeegse oefen- meester evenmin honderd procent fit aan. Tegenover deze incomplete ploeg van NEC had FC Den Haag de ditmaal in 6000 getale opgekomen aanhang aan zich kunnen verplichten, maar dat is er niet van gekomen. De ploeg van Piet de Visser werkte uiterst plichtmatig de ont moeting af en mocht zich eigenlijk ge lukkig prijzen dat NEC ondanks de ver zwakkingen niet iets slagvaardiger te werk ging, anders zou de thuisploeg wel eens een puntje kunnen hebben ver speeld. Zo ver kwam het zoals gezegd niet en dat mocht een hele geruststelling zijn voor trainer Piet de Visser, die zaterdagavond opnieuw aantoonde dat hij nog steeds op twee gedachten hinkt. Aan de ene kant propageert hij al sinds mesenheugenis dat er aanvallend, spectaculair gespeeld moet worden, anderzijds ziet De Visser zich voor de taak gesteld punten te pakken. Die in feite door een team van het niveau van FC Den Haag niet met elkaar in overeenstem ming te brengen uitgangspunten lijdt er toe dat het kijkspel teleurstellend wordt. De Visser ontkrachtte zaterdagavond na afloop van de wedstrijd weer eens zijn eer der uiteengezette filosofie door te verkla ren dat „de punten binnen waren en dat er toch maar een behoorlijke klassering op de ranglijst was bereikt". Waarna De Vis ser nog eens zijn droefheid uitsprak over de een week eerder uit handen gegeven wedstrijd tegen PEC Zwolle.' „Als je daar wint", sprak hij een enorm cliché te berde brengend, „sta je nu toch met twaalf pun ten erg dicht onder de top. En dat had ons vanavond een paar duizend toeschouwers gescheeld". Wanneer die extra kijkers za terdagavond getuige zouden zijn geweest van FC Den Haags optreden zouden ze op zijn minst aan een andere besteding van hun entreegeld hebben gedacht. Want het was met uitzondering van de eerste minu ten en een handvol andere momenten nogal pover. Op reservebank de oud-Feyenoorder op de rechterflank figureren, meer was het in feite niet. Dan deed Ron Goodlass het wel iets beter. Hoewel hij individueel deelde in de malaise verzorgde hij wel de twee voorzetten, waaruit eerst Aad Mansveld en de later in het veld gekomen Henk van Leeuwen kop pend konden scoren. Die twee treffers til den het grauwe duel nog enigszins op, maar konden aan de totaalindruk toch niet bijster veel veranderen. NEC was door zijn verzwakkingen onmachtig, FC Den Haag onwillig. Wanneer kan de Haagse ploeg ook tegen mindere tegenstanders eens een beetje geinspireerd spelen? Scoreverloop: 38. Mansveld 1-0; 86. Van Leeuwen 2-0; scheidsrechter: Van der Laar; toeschouwers: 6.000 Opnieuw had Piet de Visser zijn man- van-een-ton Henk van Leeuwen op de re servebank geposteerd, waardoor Harry Melis weer eens mocht aantonen dat zijn aankoop op zijn zachtste gezegd een du bieuze is. Negentig minuten lang mocht FC DEN HAAG: Galjé; Van Vliet, Mansveld, Wicket, Korevaar; Wetzel(Van Leeuwen). Advocaat, Jonker; Melis, Schoenmaker, Goodlass. NEC: Schellekens; Willemse(Henk Hendriks), Strik, D.VisserOphof; Jos Hendriks. Marljnlssen, Ron de Groot; Meijers, Jansen, Peter Hendriks. tejittcftfljLl aanhang van FC Utrecht eft zaterdagavond weer toege- jigen om negen minuten over If acht. Op dat moment trok -fieidsrechter Geurds de rode art uit zijn vestzakje en toon- i deze aan Henk van der Vlag n deze Kees van Kooten van teren natrapte. Met gebogen fd verliet Van der Vlag de elaarshorst. Achter het doel van FC Utrechts doelman Van Breukelen besprongen de Utrechtse supporters blind van woede de afrastering en probeerden de hekken omlaag te halen om daardoor vrije toegang tot het veld te krijgen. De Deventer po litie bestormde toen de Utrechters en slaagde er in de woedende menigte tot rust te brengen. Bij deze charge werden drie supporters van FC Utrecht gearresteerd. Ze waren in het bezit van wapens en fietskettingen. Zij maakten deel uit van een groep van ongeveer tachtig supporters die driftig bezig waren de hekken van het stadi on te slopen. Zand en steentjes Aan de andere kant van het hek bemoeiden Wim van Hanegem en aanvoerder Wildbret zich met de rel. Aanvankelijk probeerde het tweetal met handgebaren en woorden de woedende Utrechtse aanhang tot bedaren te brengen. Ooggetuigen hadden evenwel gezien dat Wim van Hanegem een handvol met zand en steent jes in het gezicht van een agent had gegooid, die met oogverwondingen naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hoofdinspecteur R.W.van Soest wilde na afloop van de tumultueuze ontmoeting een officiële aanklacht indienen tegen Van Hanegem. Na ge sprekken r.iet het bestuur van FC Utrecht en scheidsrechter Geurds, die niets had waargeno men maar over de wanorde wel de KNVB zal rapporteren, zag de hoofdinspecteur van het in dienen van een aanklacht af. Van Soest: „De rellen op de tribune vielen mee. De grootste provocatie was binnen de afrastering. We zullen de zaak in onderzoek nemen". Van Hanegem en Wildbret werden later door scheidsrechter Geurds gehoord. Beide spelers ontkenden ook maar iets met de rellen te ma ken te hebben gehad. Wim van Hanegem: „Klinkklare onzin. Ik hebde supporters tot kalmte gemaand. Daarbij heb ik de bal uit woe de tegen het politieoptreden tegen het hek ge gooid. Als er zand of steentjes in de ogen van een politieagent zijn gekomen, moet dat aan de bal hebben gezeten. Ik heb in ieder geval geen zand gegooid, wel de wedstrijdbal". WIL VAN DER PLAS De aanleiding tot het staken van NAC- Feyenoord. Grensrechter Henny Matena verlaat het veld nadat hij door een niet geïdentificeerd voorwerp aan het hoofd was geraakt en een bloedende wond had opgelopen. Hij bekijkt zijn hand die vol bloed zit. Een geschrokken secretaris van NAC, Eugène Lemmens (achter Matena rechts), voelt al wat gaat gebeuren. Scheidsrechter Jan Severein achttte het terecht niet verantwoord de schoppartij te hervatten. Op deze intrieste avond, die ten over vloede bewees dat publiek en spelers in het betaald voetbal afglijden naar een onaanvaardbaar niveau, was het al steeds rumoerig geweest op de volge pakte tribunes. Als een topploeg naar Breda komt, kunnen er moeilijkheden verwacht worden. In het vorige seizoen werd NAC-PSV ook gestaakt maar weer hervat. Ditmaal zou het niet verantwoord zijri geweest de wedstrijd te hervatten. Zowel op het veld als op de tribunes was men door het dolle heen. Vanaf de tribu nes klonk een hels, angstwekkend ka baal zoals dat ook te horen moet zijn ge weest in het Colosseum als de gevange nen voor de leeuwen werden geworpen. Twee groepen waren de aanstichters tot deze verwerpelijke gang van zaken: een deel van de aanhang van Feyenoord die op de lange zijde was geposteerd en de even ongedisciplineerde fans van NAC op de spionkop. Al na een kwartier vloog van af de „Feyenoordzijde" een stuk ijzer naar grensrechter Matena, die vorig seizoen na MVV-Feyenoord in de trein ook door sup porters van Feyenoord was gemolesteerd. Severein stopte even en liet omroepen dat de kans bestond dat de wedstrijd gestaakt zou worden bij herhaling van het voorval. Tien minuten voor de rust werden er weer voorwerpen gegooid. Sancties van de zijde van de scheidsrechter bleven uit. Het duel NAC-Feyenoord was toen al lang verwor den tot een ordinaire rampartij, waarin Se verein vier gele kaarten zou uitdelen, ach tereenvolgens aan Ton Sprangers, Ad Krij- nen, Martin Vreijsen en Bertus Quaars, wat de dolzinnige Bredase aanhang tot woedende reacties bracht omdat volgens hen de Feyenoorders werden gespaard. Anoniem Na de rust leek het duel in rustiger water te zijn beland. Tot Vreijsen de gelijkma ker inkopte. Dat kon een onverlaat niet verkroppen en omdat Matena niet voor buitenspel had gevlagd - wat het ook niet was - werd hij het slachtoffer van de onbeheerstheid van de werper. Wie dat was? Als altijd bleef de dader in de be slotenheid van zijn vriendjes anoniem. Het was de tweede wedtrijd die dit jaar werd gestaakt. De eerste was FC Gronin- gen-Telstar in de nacompetitie toen een mes naar een speler van Telstar werd ge gooid. Eugène Lemmens: „Wij zijn als thuisspe- lende club verantwoordelijk, maar ik vraag me af wat we nog meer kunnen doen. Er was ruim honderd man politie, mobiele eenheid, recherche, marechaussee, hon denbewakingsdienst en civiele dienst. En dan zit er een malloot tussen het publiek, een lafaard die onbekend blijft want denk maar niet dat hij door omstanders wordt aangewezen." Peter Stephan, de directeur van Feye noord, werd kwaad toen werd geopperd dat een supporter van Feyenoord de da der zou zijn. Dat is evenwel aannemelijker dan dat het een Bredanaar is die de moed zou hebben gehad zich tussen de kliek van Feyenoord te begeven. Stephan: „Reglementair ligt de schuld bij de thuisclub, maar ik vind wel dat we col lectief, met zijn allen, iets moeten gaan doen, regels opstellen, maatregelen ne men. Ook de overheid moet meer doen. De politie had direct bij de broeihaarden geposteerd moeten worden. Ze weten toch waar die zijn." Dat is meer gehoord want, behalve bij PSV, is het overal zo dat de politie, mobie le eenheid of wat dan ook, pas in actie komt als het kwaad Is geschied. Ook in Breda. Op de spionkop waren wel al char ges uitgevoerd, maar men toonde zich be vreesd voor de aanhang van Feyenoord. Dreigen Agenten met honden begaven zich wel dreigend naar dat deel van het veld, maar hielden halt bij de zijlijn. Na het in cident betraden 22 mannen van de mo biele eenheid het veld met groot vertoon van macht - schilden en wapenstokken - maar ook zij stopten bij de zijlijn, wat van de zijde van de „Feyenoorders" pro vocatie tot gevolg had met het zingen van „Zorg, dat je erbij komt, de politie moet er zijn." Toen de wedstrijd was gestaakt, kon Guus Couwenberg, voorzitter van Feyenoord, al leen maar mompelen: „Dat heb ik nog nooit meegemaakt." Jo Jansen, de trainer van NAC, durfde over het ordinaire schop pen zelfs te zeggen: „Het is geen wijven- spel." Geen wonder dat zijn spelers als wilden te keer gaan als h ij hen „moti veert". Misschien is het goed dat mr. Eric Vilé, voorzitter betaald voetbal, Schets als waarnemer van de tuchtcommissie, Stou- thandel van de scheidsrechterscommissie en bondsoefenmeester Siem Plooyer de schoppartij bijwoonden. Kunnen ze zelf eens zien waartoe een slap en oneven wichtig beleid voert. Het resterende deel van de wedstrijd moet worden uitgespeeld. Daarover beslist de KNVB woensdag. HERMAN VAN BERGEM EDA - De sinistere sfeer, de hele avond al op het d van NAC hing, ontaard zestien minuten na de in crimineel gedrag toen laf de tribune „lange zij- een voorwerp naar insrechter Henny Matena Emmen werd gegooid, I zijn hoofd raakte en een edende wond veroorzaak- Hij verliet met scheids- hter Jan Severein (Deven- en collega-grensrechter dam het veld, later ge- gd door de spelers. Tien buten nadien meldde iC's secretaris Eugène jnmens via de geluidsin- latie dat de wedstrijd was staakt. Hij verzocht het liek ordelijk het veld te ten. Onder politiegelei- werd de aanhang van noord naar het station racht en in de gereed- nde extra-supporter- n gezet om te voorko- dat heel Breda zou wor- gesloopt. lelijk was het er dan van gekomen. J-Feyenoord was al vele seizoenen een waarvan de vonken, zowel op als om [veld, afspatten. De vonk werd zater- ivond een laaiend vuur, ontstoken een deel van de zich altijd en overal Iragende supporters van Feyenoord Ie hysterische fans van NAC, die ach- let doel aan de stadszijde verbleven, voor niets heet die tribune in Breda spionkop". Daar werd een kennelijk |waalde supporter van Feyenoord in el- I geslagen. Hij moest naar het zieken- worden vervoerd. Die daad wekte nog jr agressie bij het „vak van Feye noord", dat zich luidruchtig manifesteerde, delen van de tribune sloopte, reclamebor den vernielde en voorwerpen op het veld gooide. Dat ontaardde tenslotte in het werpen van een niet geïdentificeerd voor werp - er lag al zo veel rommel op het veld - dat Henny Matena trof, waarna Severein de veldslag, die op het veld had gewoed, staakte. Een uur daarna kwamen Severein, Matena die inmiddels was geholpen aan zijn wond waarvan hij geen hinder ondervond en Nij- dam pas uit hun kleedkamer. Henny Mate na was de enige die wat wilde zeggen. „Wat het geweest is waarmee ik ben ge raakt, weet ik niet. Ik vermoed een stuk ij zer. Er was al eerder een stuk ijzer naar me geworpen maar dat miste me. Dan kun je er vrijwel zeker van zijn dat het nog eens gebeurt. We hadden dan ook, als ar bitraal trio, besloten dat de wedstrijd ge staakt zou worden bij herhaling van het voorval van voor de rust." Het drietal liet zich door een forse agent begeleiden naar de bestuurskamer van NAC waarvan de deur zorgvuldig gesloten werd gehouden. Onaanvaardbaar rllass leverde ook zijn aandeel in FC Den Haags tweede treffer. Zijn voorzet werd door Henk van Leeuwen het hoofd in een doelpunt omgezet: 2-0.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13