Jan Bavelaar zet vijftig jaar letters met de vaardige hand ■^TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen doof stad en land kom ik graag mensen tegen/ Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u/mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 8 vragen. SPECIALIST IN BIDPRENTJES EN KLEINE LETTERTJES CDA - raadslid Vink: Meeste bewoners tegen opengraven van Waardgracht LEIDEN Het CDA-raads- lid C.H. Vink heeft het colle ge van burgemeester en wet houders een aantal vragen gesteld over de voorgeno men opengraving van de Waardgracht. Hij vraagt het college of het weet dat een grote meerder heid van de bewoners tegen de opengraving is en of het colle ge bereid is hierover nog na der met de bewoners in con tact te treden. Hij vraagt of het niet beter is de opengraving in heroverweging te nemen. Ver der vraagt hij het college in hoeverre de plannen voor de opengraving zijn gevorderd en of dit project, met forse finan ciële consequenties, voor een noodlijdende stad als Leiden nu wel zo'n goede zaak is. Vooral als zou blijken dat de bewoners in het geheel niet gediend zijn van een gracht. De heer Vink stelt voorts of het college het risico dat de toezichthoudende overheid, die de finnaciële touwtjes voor Leiden in handen houdt, door bestedingen als het opengra ven van de Waardgracht, wei nig gemotiveerd zou kunnen zijn tot welwillendheid bij de vaststelling van een aanvul lende bijdrage. Nyinski in LAK-theater LEIDEN Theatergroep Nyinski brengt vanavond de stukken 'De Concertzanger' en 'Ontmoetingen in het Donker' in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Nyinski is een nog jonge groep die voor het eerst in het LAK komt. In de Concertzanger laat Bart Kiene zien en horen wat een zanger overkomt die zijn hele leven naar vakman schap heeft gestreefd maar dan op een leeftijd komt dat het vak hem in de steek laat. Ontmoetingen in het donker is een collage van gedichten, lie deren en scènes rond het the ma „dood", gebracht door Bart Kiene en Arend Bulder. De voorstelling begint om half ne gen. Kindertheater LEIDEN Poppentheater Francine Abbing brengt morgen de kindervoorstel ling „Het verhaal van de steenhouwer" in het LAK- theater aan het Levendaal 150. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De voorstelling begint om drie uur. De toegangsprijs is twee gulden vijftig voor kin deren en vijf gulden voor vol wassenen. P> KORTWEG VOORSCHOTEN In het kader van het jaar van het kind zijn in het Cultureel Cen trum enkele kleine tentoon stellingen ingericht. Behalve antiek en modern speelgoed zijn er ook oude schoolprenten en kinderpostzegels te bezich tigen. De expositie is tot en met 14 oktober geopend maan dag tot en met vrijdag van tien tot twaalf uur, van twee uur tot half zes en van zeven tot negen uur; zaterdag van tien tot twaalf uur en van twee uur tot half zes; zondag van twee tot vijf uur. WASSENAAR In „Auber- ge de Kieviet" is tot en met 31 oktober een expositie ingericht van naïeve schilders uit Haïti. Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, geldt tegenwoordig als een groot kunstcentrum met tal van wereldberoemde galeries. Op de tentoonstelling zijn werken te zien van 11 kunstenaars, die ook buiten Haïti bekendheid genieten. De geschiedenis van hun kunst is te achterhalen tot de vorige eeuw, toen priesters van de mystieke oud-Afrikéanse sek te de 'Vaudou' al in dit genre schilderden. VOORSCHOTEN In jon gerencentrum „de Lindehoe ve" treedt vanavond de funk- groep American Gypsy op. De groep, oorspronkelijk afkom stig uit Amerika, woont sinds 1973 in Holland. De uit 6 man bestaande groep heeft met haar soulmuziek reeds diverse hits gehad en staat momenteel met een plaat in de hitparade. Het optreden begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt drie gulden. tNMü haard in zwart met een wit be fje en vier witte voetjes. Zijn twee grote gele ogen staren onverschrokken de wereld in, want net zoals zijn roemruchte naamgenoot gaat hem geen zee hem te hoog. Nelson is een aanhankelijke kat die prima overweg kan met kinderen en andere katten. Ook met hon den kan hij goed opschieten, mits ze hem tenminste niet on heus trachten te bejegenen' want in dat geval jaagt het rui ge zeemansbloed van de admi raal hem door de aderen en slaat hij fel van zich af. Nelson houdt, net zoals de meeste van zijn kattecollega's van gezellig heid en heeft graag mensen om zich heen, ook al zal hij niet vertwijfeld in de gordij nen gaan hangen als er even niemand aanwezig is. De echte huiselijke gezelligheid kan het asiel hem en de andere katten natuurlijk niet bieden en daar om wordt het hoog tijd dat Nelson en zijn collega's hun blik kunnen gaan verruimen, maar daar is natuurlijk veel hulp van buitenaf voor nodig. Caspar De droevige blik die Caspar vorige week tussen de kolom men ten beste gaf heeft weinig resultaat gehad. Er kwam zich slechts één geïnteresseerde voor hem melden. Ongelukkig genoeg had deze belangstellen de al vier katten in huis en Caspar is helaas toch niet het type hond dat ontspannen met poezen kan omgaan. Caspar houdt zich niettemin aanbevo len voor elke hondeliefhebber die niet zoveel van dat pluizige spul in huis hèeft rondlopen. Asielbeheerder Wil Tiele rret Nelson. Jawel, ik was de specialist in het zetten van bidplaatjes, de kleine lettertjes. En erg vlug ook. Daar heb ik eigenlijk m'n ogen mee verpest. Maar toch: plat zetten is m'n lust en m'n leven". Zo herinnert hij zich ook het zetten van „Kerkbericht voor rooms-katholieken", dat na '45 werd vervangen door het intussen ook al weer verdwenen Sursum Corda. „Daar stond ik ook graag aan; vooral die advertenties opmaken. M'n mooiste tijd is en blijft eigenlijk die oorlog: lekker opmaken van bidprentjes, kerkberichten. Maar boven alles staat toch wel die Analecta. Kostelijk werk om op terug te kijken. Een bidprentje, daar deed ik anderhalf uur over; dezelfde tijd kostte een rouwcirculaire", aldus Jan Bavelaar, die behalve handzetter ook al 35 jaar, naar zijn zeggen, „een belangrijke functie vervult als vertrouwensman in de grafische bond van de NKV, afdeling Leiden". Wellicht zo is al eens verondersteld is Jan een verre nazaat van de man die eens de „Bavelaartjes" maakte: een soort „schilderijtjes", uit been gesneden, die nu in De Lakenhal worden bewaard. Kan best wezen. Het is wel zo, dat de vader van deze ras-Leidenaar Jan Bavelaar een erkend katoendrukker was, die „Indische tafelkleden" met de hand bedrukte. Jan is daar nog steeds van onder de indruk, al heeft hijzelf ooit voor de „letteren" gekozen. Bavelaar, met z'n „verpeste ogen", redt het nog best, want de bril komt hem een eindweegs tegemoet. „Laatste der Mohikanen" is een afgezaagde uitdrukking, maar dat Jan's handbekwaamheid zo goed als op dood spoor is gezet, is buiten kijf. Zijn turende en zettende kunst, zijn „letterlijk" kiezen uit de bijna horizontale kast, staat op het punt bijgezet te worden in de annalen van een geschiedenis, die bij Laurens Janszoon Coster in de 15e eeuw is begonnen. Toch wel grappig, achteraf, want Laurens heeft ook in Leiden gewoond; zij het een >iDEN Het Nieuw ;J Is Dierenasiel maakt nenteel een wat slappe door. Het meest daar- getroffen is het kat- I erblijf, waar het mo- iteel erg druk is omdat aanbod van poezebees- d de vraag ernaar specta- overtreft. Cyperse 1 en, Cypers/witte kat- te Schildpadkatten (Lap- ee latten) en de doorsnee opese kat in vele varië- in bevolken smachte- ,F miauwend de toch niet erg gezellige hokken 01 het kattenverblijf. Stal gaat het om zwerf- jg en, maar er worden de ste tijd ook veel katten staan vanwege een tseling de kop opste kende allergie die er ineens voor de pluizige schepsels is ontstaan. De asielkatten zijn over het algemeen vrij jong, gemid deld iets meer dan een jaar oud. Valse katten zitten er niet bij, katten beschikken over het algemeen over een beter aanpassingsvermo gen dan hun snel aangesla gen hondse asielgenoten. De kater Nelson is één van de katten die zijn vrijheid dras tisch zag ingeperkt door de tralies van' een asielhok. De vijf maanden oude Nelson werd het slachtoffer van hui selijke moeilijkheden, die er toe leidden dat er voor zijn verzorging geen tijd meer overbleef. Nelson is een gewo ne Europese huiskat, zacht be- Jan Bavelaar leeft (het laatste jaar, want in '80 treedt ie uit) nog helemaal in het lood. „Nog een maand of acht zes uur per dag werken en dan is het gepiept; ik heb ook nog heel wat ouwe dagen opgespaard. Ik denk zowat in juni te kunnen opkrassen". „Bij ons gaat alles nog met de hand", vertelt Bavelaar, niet zonder trots. De meester van de vierkante millimeter houdt zich ver van de verworvenheden die in razendsnelle breinen tot uitdrukking komen in deze laatste decennia der 20ste eeuw. „Handzetten; heel gewoon, hoor. Het is een erg betrouwbaar en eerzaam ambacht. Ik heb een mooie tijd gehad, meneer; de crisisjaren en de oorlogsperiode. Klinkt gek, hè, maar het was werkelijk een fijne tijd voor mij, want ik kon in m'n vak helemaal blijven draaien. Ik was 14 toen ik bij Van der Linden kwam. Een pukkie. Zo klein, dat ze een bankie voor de letterkast moesten zetten zodat ik erbij kon. Ja zeker, ik heb altijd zetter willen worden. Dat was mijn keus: achter die letterkast. Tegenwoordig hangen die kasten bij tienduizenden mensen aan de muur als „letterbak"; voor de kleine prulletjes en miniatuurtjes. Bij mij niet. Een letterkast is een heel eigen leven voor mij geweest". Jan Bavelaar begon als loopknecht, twee jaar lang. „Boodschapjes doen, kwitanties rondbrengen, drukwerken bezorgen. Toen ik 16 was kwam ik pas in het vak en ik deed verschillende karweitjes. „Goud" afstoffen, herinner ik me. Dat was goudstof wrijven o^er het drukwerk, tot je helemaal tot aan je neus onder het goud zat. Handelsdrukwerk, zeker, dat was het. Maar ik heb me erg gelukkig gevoeld toen de Analecta voor het bisdom Rotterdam nog bij ons gedrukt werd, een soort mededelingenblad. Ik wou, dat ik dat nog had. Ik deed het met plezier, al die clicheetjes inbouwen. Later in de zestiger jaren ging Analecta eruit. Het orgaan van de VVSL, de vrouwelijke meegegaan. Immers, hij weet, dat de offset 't inmiddels heeft gewonnen van de boekdruk, „maar die offset gaat ook een flinke klap krijgen, wat ik u brom". Dan komt hij op z'n grote wapenfeit: het zetten van bidprentjes, ter nagedachtenis der overledenen. „Ik heb er duizenden gemaakt. Niet alleen in de oorlogsjaren; ook nu nog. Alleen zijn de prentjes vervangen door een soort kaartjes die je Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in. „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00uur. Zondag en maandag gesloten. Vóór mij, op de oosterse patronen van het fabrieksmatig totstandgekomen tafelkleed waarop, zonder onderzettertje, geen glas het staande uithoudt liggen een zware „haak" en een nog zwaarder langgerekt stuk lood „om de regels bij elkaar te houden". De attributen vertegenwoordigen een halve eeuw van vakmanschap, een gouden wereldje van „schuinsweg" turen, van lettertjes die binnen de zet-haak tot de tei orde werden geroepen - eventueel binnen de afstand van „20 augustijn". Er bevindt zich nog een collectie bidprentjes op Ktafel. Die werkstukjes zijn Jan J. Bavelaar nog dierbaarder. Studio, Columbia; ach, het zijn lettertypes die lang een begrip waren tijdens Jan's loopbaan. „Het gaat eruit. ho< Allemaal", zegt hij nu. „Ik ben de specialist van de bidplaatjes, van de kleine lettertjes. Daar stond ik Tn°f} voor bekend". De kleine lettertjes hebben Jan Bavelaar groot gemaakt en de herinneringen zijn niet meer kapot te krijgen. Jan J. Bavelaar, afgelopen donderdag 64 jaar geworden, is morgen vijftig jaar letterzetter. Vandaag 1 gevierd met een H. Mis in de Leidse Lodewijkskerk en een gezellig avondje in Wienerwald. Op 20 oktober wordt Jan officieel [gehuldigd. Daar zal z'n baas wel voor zorgen. Vrijgezel Jan Bavelaar, die met broer Cor (67) woont in de Munnikenstraat (Cor is nog fiks genoeg om het hele huisje te schilderen en in beste staat te houden en ik heb het idee, dat ie het I huishouden ook nog doet), trad als een knulletje van 14 in dienst van de firma Van der Linden's drukkerij en ireproductie-inrichting langs de Vliet. Hij had, als knaap, het lood voor ogen. Wilde al ipe erg pril handzetter worden. "in het gesprek vandaag snelt hij vooruit: „aan dit .computertijdperk zou ik '^3,'nooit meer kunnen wennen, zoals dat bij de kranten tegenwoordig gebeurt, is niet meer haalbaar voor mij. Dat zou ik niet meer kunnen leren, daar ben ik te oud voor". Jan bavelaar, gouden meester op de vierkante millimeter. studentenvereniging, is er ook niet meer. Er is veel verdwenen", verzucht Jan Bavelaar, die vertelt van het „uitrekenwerk", het opmaken van precieus vakmanschap. Hij heeft nog een „staalboek" van proeven thuis: „wat ik zelf gemaakt heb, hou ik in m'n collectie. Meneer, wat ik allemaal niet heb opgemaakt. In die vreselijk kleine lettertjes, een zenuwenwerk met al die puntjes, die afbraken, als ze tussen de tekst geklemd moesten worden". In de zestiger jaren, bij de conjunctuur die niet in deze branche gevolgd werd, stond Bavelaar moederziel alleen in de zetterij. „Geen leerlingen meer. De paar die er nog waren verbraken hun contract en liepen weg. Ik had geen hulp meer, niks. Als ze me maar rustig m'n gang lieten gaan, kwam alles best voor elkaar. Ik heb toen wel heel wat zenuwpilletjes geslikt. Op het moment zijn we nog maar met ons vieren: een loopknecht, een drukker en een lichtdrukker en ik, als handzetter, werkend met letters en lettertjes. Dat gaat eruit; ook in dit bedrijf. Ik zie het volgend jaar al bij Van der Linden een foto zetmachine. Verschrikkelijk, wat zonde eigenlijk. Maar je schijnt er niet meer van buiten te kunnen". Nee, Jan Bavelaar heeft nooit met machines willen werken, al is hij ook op zijn manier met d

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5