Gezond en plezierig ouder worden; vitaal tot en met de laatste minuut... ROEMEENSE ANNA ASLAN WERKT AL 25 JAAR MET HAAR .WONDERMIDDEL' Groep unieke verzamelaars strijkt neer in Richmond REST Heel lang geleden leefde ranssylvanië, het rotsige hart van rnië, een vrouw van hoge adel. n rijk bovendien, maar niemand lar naam nog kennen als ze haar gewoon had geleefd. Elisabeth [ry was echter verre van gewoon, in de donkere kelders van haar il onneembare burcht, omgeven Ie onherbergzame woestenij van irpaten-gebergte, baadde deze lin van Dracula zich in het nog bloed van jonge maagden. De Igravin" zocht daarin eeuwige en schoonheid voor zichzelf... Bijna |g schone boerendochters werden laardig opgeofferd aan deze fe|in van Elisabeth. Diep geschokte ||ten maakten tenslotte een einde aan ■estachtige slachtingen in huize ■ry en de „Bloedgravin" ontliep haar ■liet. Oud en rimpelig overleed ze in lichter de dichtgemetselde ramen en ■n van haar eigen kasteel. Met haar Ie adem blies ze haar droom, anjge jeugd en schoonheid, voorgoed de tochtige gangen en vochtige ,epken van de Bathory-ruïne. el... voorgoed? De droom bestaat kJeeds in het Roemenië van 1979. jjjks trekken vele tienduizenden fibers van deze droom uit alle delen e wereld naar dit vakantieland voor e jhaam- en geestverjongende kuur. ^trokken door de opzienbarende 3 jKking van de inmiddels dberoemde, 82-jarige professor dr. jn)Aslan, dat ouder worden fors kan in vertraagd. jjir worden, dat is vaak een ziekte", leze innemende vrouw nu, zo'n 25 1 iadat ze de wonderbaarlijke -king van het middel procaine op a-patiënten en oudere mensen ikte. Professor Asian gelooft allang geieer dat aftakeling onverbrekelijk is nden met het ouder worden. 'reen kan gezond en plezierig ouder jn, vitaal tot en met de laatste stap", je. line. Een middeltje voor plaatselijke ving, vooral toegepast in de 5tleelkunde. Roemenië moet het spul 'Pieren, want in eigen land zijn de ;nJstoffen niet eens te vinden. Een !rSl verdovingsmiddel, over de hele 9% bekend. En toch betekende juist l'%tof 25 jaar geleden het begin van voor Roemenië. Wetenschappelijke im, maar ook dollars. Veel dollars. Het Vt voor de spepiale verwerking van het joudt het land dan ook angstvallig in 3t|zak. IPfisor Asian oogstte sensationeel |js op het Internationaal Therapie 8Tes te Karlsruhe, waar zij in 1956 ten laan van meer dan 500 artsen uit 14 h kond deed van een minstens zo 'ïtionele ontdekking. Procaine zou, n!>p speciale wijze bewerkt en in de dosering toegediend, het proces van I worden, de degeneratie, sterk in vertragen. Nu, 23 jaar na het Inele applaus in Karlsruhe, lijken vele zóizenden mensen over de hele wereld professor Asian te klappen. De, door r ontwikkelde produkten met procaine, ik|ectie-vloeistof Gerovital H3, de ijital- en Aslavitalpillen en de t /ital-cosmetica, maken van Roemenië band, waar op wonderen kan worden pht. latuur zélf is een wonder", zegt rfcsor Asian. „Ik heb alleen maar de kirïde ontwikkeld om haar te gebruiken phoeve van mensen die moeite in met het ouder worden, die kampen iekten, ouderdomskwalen en ische problemen". j\è niet op reis is in verband met een aar vele lezingen in het buitenland, is ofessor te vinden in haar Geriatrisch erdomskwalenartsenijkundig" Instituut in de Roemeense hoofdstad Boekarest. Een klein vrouwtje achter een rommelig bureau. Foto's van wetenschappelijke voorgangers aan de muur, evenals een portret van staatshoofd Nicolae Ceausescu. Onmiskenbaar een oude dame, maar ogenschijnlijk nog lang geen 82 jaar. Zoals bijna altijd draagt ze een witte laboratoriumjas slordig over haar elegante mantelpakje. Ik ontmoet haar op het moment, dat ze de bekende jazz-pianiste Pia Beek op bezoek heeft. Een langspeelplaat, „Beek in Town", ligt vóór de professor op het bureau. „Heel veel dank voor wat u hebt gedaan voor de wereld" staat erop, in sierlijk zwarte letters. Pia: „Ik ben professor Asian verschrikkelijk dankbaar. Haar werk voor alle oudere mensen is werkelijk gigantisch!". De 55- jarige pianiste kwam naar Boekarest voor de geriatrische kuur van dokter Asian. De pijn in nek en rug, tengevolge van artrose, is weg. De ziekte, waarbij het weefsel rond botten wordt aangetast, lijkt te zijn genezen. De angst, dat ook haar beweeglijke vingers zullen worden aangetast, is verdwenen. „Mijn veertigjarig jubileum als artiest, mijn afscheid als pianiste, zal ik dank zij professor Asian straks zonder pijn en zonder angst kunnen vieren", aldus Pia Beek. De professor zelf lijkt nauwelijks verrast door de enthousiaste dankbaarheid van de bekende jazz-pianiste. Ze hoorde hetzelfde dankbare betoog van mensen als Sadat, Waldheim, Marlène Dietrich, Kirk Douglas, Adenauer, Maurice Chevalier, Farah Diba en de moeder van John. F. Kennedy. Nederlanders als Maup Caransa, Johnny Hoes en zijn vrouw, Pleuni Touw, Hugo Metsers en de vrouw van Toon Hermans: Rietje, kwamen eveneens enthousiast terug uit Roemenië. Koningin Juliana benoemde de 82-jarige professor tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Het maakt me gelukkig dat ik zoveel mensen heb kunnen helpen", zegt professor Asian. „Toen ik in 1949 met de eerste experimenten begon, heb ik slechts gehoopt, niet geweten. Maar toen ik zag dat reumapatiënten hun pijn en hun verdriet kwijtraakten, wist ik dat ik mocht blijven hopen". Professor Asian ontdekte al snel, dat procaïne-injecties, op de door haar ontwikkelde manier klaargemaakt en toegediend, meer deden dan reuma genezen. „Het ouder worden werd Prof. dr. Anna Asian: „Het maakt me ge lukkig, dat ik in de afgelo pen 25 jaar zoveel mensen heb kunnen helpen". Marlène Dietrich, Pleuni Touw, Pia Beek en Farah Diba: vier vrouwen, die professor Asian zeer hoog in het vaandel hebben. afgeremd, de patiënten werden vitaler en hun lichamen begonnen weer optimaal te functioneren. In veel gevallen werd de haargroei weer op gang gebracht, kwam de vroegere haarkleur terug en begon de huid er jonger uit te zien. En wat vooral belangrijk was: de patiënten voelden zich ook jonger", aldus professor Asian. De bewerking van procaine werd verbeterd, aangepast en opnieuw getest. Het produkt Gerovital ontstond, de basis voor een vitaliserende en regenererende behandeling was gelegd. „Noem het geen middel voor eeuwige jeugd, want zoiets bestaat gewoon niet", merkt de professor op. Maar de man, die kort daarop kwiek de studeerkamer van de professor binnenstapt, ons vrolijk en joviaal groet en enkele danspasjes maakt, brengt ons weer aan het twijfelen. „Raden jullie maar eens hoe oud ik ben", zegt hij. We schatten de kranige baas voorzichtig op een jaar of zeventig. Hij trekt lachend zijn paspoort uit zijn zak en laat ons zijn geboortedatum zien. Gniffelend verlaat hij daarna de kamer, ons stomverbaasd achterlatend. De man is bijna honderd... De ontdekking van professor Asian en de royale wijze waarop het land met heilzame natuur is bedeeld, hebben Roemenië geen windeieren gelegd. Andrej Cujba van het Roemeense ministerie voor toerisme: „We hebben heilzame modder in onze meren, heilzaam water in onze bronnen en we hebben professor Asian die ons Gerovital en Aslavital schonk". In 1960 ontving Roemenië 100.000 toeristen, in 1978 waren dat er meer dan vijf miljoen. En een groot aantal van hen kwam om te kuren". De geriatrische behandelingen nemen volgens Cujba de belangrijkste plaats in onder de vele Roemeense kuur- mogelijkheden. Drie weken lang een dagelijkse injectie met Gerovital, therapeutische gymnastiek, massages, behandelingen met ultrasound, masserende geluidsgolven, masserende waterstralen, elektrotherapie, ademhalingstherapie, alles naar gelang de aard van de kwaal. In elk geval voorafgegaan door een zeer intensieve medische „check-up", waarbij door de deskundige artsen niets over het hoofd wordt gezien. En na afloop van de kuur, wanneer je met voor twee jaar injectievloeistof huiswaarts keert? Geen echte verjonging, geen eeuwige schoonheid. Maar toch wel een wedergeboorte van vitaliteit in lichaam en geest, een regeneratie van lijf en leden, het heerlijke gevoel er weer bij te horen, er weer tegenaan te kunnen. Hoe oud je ook bent en met welke kwalen je ook kwam. Met geriatrische kuren, modderbaden, spuitjes, pilletjes, speciale cosmetica, bronwater en speciale behandelingen op tal van andere gebieden trekken de Roemeense medici al jaren dagelijks ten strijde tegen onder andere de ziekte van Parkinson, astmatische bronchitis, degeneratieve reuma, aderverkalking, tal van huidziekten, paradentosis, stress, haaruitval en maagzweren. Of gewoon tegen het gevoel „op" te zijn, er niet meer tegen te kunnen, ledereen kan en mag in Roemenië komen kuren. Want, zo blijkt uit tal van reacties, het is beslist geen fabeltje: na wat weekjes kuren in geriatrische instituten, in modderrijke oorden aan de Zwarte Zee of in bronwaterrijke plaatsen in de Roemeense binnenlanden, kom je als herboren terug. De belangstelling voor Roemenië als plaats om de lege levensaccu op te laden, stijgt dan ook dagelijks. Directeur U. Kott van Kott-Kuurreizen in Amsterdam, weet daarover mee te praten. In 1973 verzorgde hij de reis van 20 Nederlanders naar kuuroorden in Roemenië, vorig jaar gingen er bijna duizend. „De belangstelling voor het kuren neemt fors toe", zegt hij. „Je ziet het ook in de cosmetica-branche: steeds meer zaken gaan de Gerovital-produkten van dr. Asian verkopen. En behalve als welkome aanvulling op de kuur zijn die cosmetische produkten ook helemaal los van de kuur te gebruiken. Het zit allemaal geweldig in de lift". Volgens Kott is het merkbaar, dat steeds meer Nederlandse artsen hun patiënten adviseren om in Roemenië te gaan kuren. „We worden vaak gebeid door mensen die dat zeggen. Geen enkele dokter kan wat doen aan hun kwaal, ze krijgen het advies om het eens via zo'n behandeling van dr. Asian te proberen. Het is goed dat de mensen hun huisarts daarover eerst raadplegen, het is ook goed dat steeds meer huisartsen de waarde van de Aslan- behandelingen gaan inzien". De prijzen: zo'n 2100 gulden voor twee weken, inclusief de vliegreis, de medische testen, het verblijf in een luxueus hotel en natuurlijk de behandeling. De kosten zijn overigens sterk afhankelijk van plaats, tijd en duur van de behandeling. „Hoe dan ook", zegt Kott, „bij ons is gezondheid te koop". Die gezondheid lijkt overigens ook buiten Roemenië te koop. Bij de apotheker of drogist om de hoek bijvoorbeeld. „Maar pas op", zegt professor Asian wat verbitterd, „men heeft geprobeerd mijn produkten na te maken. De pillen, de injectie-vloeistof, de cosmetica. Maar niemand kent de juiste bereidingswijze, niemand kón het namaken". De geleerde Roemeense is overigens verdrietig dat het geprobeerd wordt. „Op die manier worden jaren van deskundig onderzoek, van proberen en nog eens proberen, genegeerd. Ik heb dat niet verdiend. Mijn land zou diegenen, die mijn produkten na proberen te maken, met een proces moeten dreigen. In het belang van alle mensen, die de dupe worden van namaak rommel". Het ouder-worden zo goed mogelijk te lijf gaan, kwalen zoveel mogelijk genezen, mensen jong of oud, helpen de draad weer voor wat jaren op te pakken. Dat is waar de Roemeense artsen mee bezig zijn. Geen eeuwige jeugd, geen eeuwige schoonheid. Dat bestaat niet. Maar misschien is alleen h6t gevoel, daarover te beschikken na een kuur van wat weken, al voldoende. „Tot en met de laatste minuut volop van het leven genieten, dat heeft ieder mens verdiend", zegt professor Asian. SIMONE DE KEIJSER RICHMOND Dit weekein de heeft in Richmond, onder de beruchte rook van Lon den die de bloeiende nabij heid van de beroemde bota nische Kew Gardens overi gens niet heeft kunnen ver hinderen, een in ogen van buitenstaanders wel zeer merkwaardige gebeurtenis plaats. Verzamelaars uit de gehele wereld komen dan in het sjieke Richmond Hill Ho tel bijeen om twee dagen lang te praten en te dis cuteren zelfs over het wie, wat, waar en hoe van het reeds sinds de oudheid bestaande fenomeen strijk ijzer. Of wat daarvoor moet doorgaan, want buiten de ongedacht grote kring van verza melaars zijn er maar weinigen die weten dat er behalve met het normale, sinds lang in zwang zijnde model, ook gestreken is met glazen bollen, stenen, stukken been en bronzen pannen. Om dan nog maar ,niet te spreken over ei-ij zers, tangen, plooimolens, mangel- planken, hoedenbouten en wat dies strijk meer zij. Daarnaast komt het verzamelvolk bijeen om zich te vergapen aan de van heinde en ver meegesleepte exemplaren, waaronder diver se antieke top stukken. en niet in de laatste plaats is men naar Richmond geto gen om te ruilen en te handelen. Want ook de commercie speelt een grote rol in de wonderlijke wereld van de stijkijzerverzamelaar, getui ge de aanwezigheid van twee ge specialiseerde antiquairs die zich rijk wanen en weten met een keur aan uitgelezen handel. Hoe krijgt men zo'n club bij el kaar? De eer de contacten en de uitwisseling van wetenswaardig heden met ande re verzamelaars internationaal te hebben aange pakt komt voor het grootste deel toe aan de be jaarde Achille Bayart, een in het grauwe Noordfranse Roubaix gro ter gegroeide textieltycoon. Ooit op doktersadvies met verzamelen begonnen (men kan zich inmiddels afvragen of de geneesheer wel zo'n verstandige beslissing heeft geno men gezien de overijver waarmee de Roubaisien zich op het verza melen en alles wat daarbij hoort heeft geworpen en gesteund door veel geld en op het spoor gezette relaties over de gehele wereld, heeft hij zich een topverzameling, een uniek documentatiecentrum en een zeer aanzienlijke plaats onder de liefhebbers verworven. Hij was het die inmiddels jaren geleden, met veel hulp en enthousiasme van anderen, de eerste internationale bijeenkomst van strijkijzerverzame laars in Frankrijk organiseerde. Een happening die zich dit week einde voor de vierde maal gaat herhalen onder de welluidende naam „The 4th International Irons Collectors' Congress". De organisatiefakkel is inmiddels overgenomen door de Britse club, zij het nog in nauwe samenwerking met de man van het eerste uur Bayart. Tijd, geld noch moeite heeft men gespaard om te komen tot een flonkerend pro gramma. Naast diverse voordrach ten, dia- en filmvertoningen en de monstraties bestaat de gelegen heid het verzamelijzer te smeden als het heet is op de bekende an tiekmarkt Portobello Road. Men kan genieten van een feestelijk Congress Dinner, een tocht naar het in de nabijheid gelegen Tudor- paleis Hampton Court en een strij kijzerverloting op z'n Brits. Nederland spreekt uiteraard ook een woordje mee op dit con gres in de vorm van een boeien de causerie over mangelplanken door mevrouw Van der Veen. Het geheel krijgt speciale glans door het verschijnen i van twee gloednieuwe boeken op dit bepaald niet door lectuur ver wende verzamelgebied. CHARLES BELS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 27